Woningvoorraad Voorschoten wordt uitgebreid Zweden waeht op „huwelijk van liet jaar": Adenauer—Jeansson Plan voor groots project in de Belgische Kongo nu vergevorderd Zweedse apotheker vond geheim van ontstaan der heksenverhalen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 W Ml De woningvoorraad in Voorschoten wordt op het ogenblik aanzienlijk uit gebreid. Op een terrein aan de Prins Bernhardlaan zijn nl. de werkzaamhe den aangevangen voor de bouw van 48 flats, 18 eensgezinswoningen en 7 win kels met daarboven gelegen woningen. Opdrachtgeefster is de Rotterdamse bouwcombinatie ..Nieuw Voorschoten", die reeds meerdere objecten in Voor schoten gebouwd en in aanbouw heeft. Het ligt wat de flats betreft in de be doeling 24 drie-kamerwoningen en een even groot aantal vierkamerwoningen binnen een jaar gereed te krijgen. Alle woningen hebben een ruime hal, keuken toiletten en balkons. Onder de flats komt een groot aantal auto-boxen, wel ke vanaf het binnenterrein bereikbaar zijn. Eveneens in de onderbouw bevindt zich voor iedere flat een bergruimte etn een schuilkelder. Iedere groep van zes flats heeft een gemeenschappelijke toegang. Langs de voorzijde der flatge bouwen loopt een bedieningsstraat, wel ke door een breed plantsoen zal worden gescheiden van de hoofdrijbaan. Aan de andere zijde van het blok evenwijdig aan de flatgebouwen komen drie blok ken van zes ruime eensgezinswoningen, welke merendeels zijn bestemd voor de particuliere verkoop. De hierbij beho rende garages worden gebouwd in de ruimten tussen deze bouwblokken gele gen. Als completering van het geheel komt aan de korte zijde van het bouwblok langs de door deze wijk lopende hoofd straat eten 7 tal winkels met op de verdiepingen in 2 lagen een gelijk aan tal grote woningen. Om het winkelen hier bijzonder aan trekkelijk te maken is een breed trottoir gehouden, waar de mogelijkheid aanwe zig is zgn. eiland vitrines te maken als verlevendiging van het straatbeeld en tevens vergroting van de etalage-ruim ten. Tevens biedt dit trottoir de moge lijkheid bij bijzondere gelegenheden versieringen te hebben en op velerlei wijze de winkel-activiteit te vergroten. Door het maken van de woning-toe gangen aan de binnenhof is het moge lijk geworden aan de straatzijde een ononderbroken winkelfront te verkrijgen OEGSTGEEST Raad komt bijeen In de raadsvergadering van a.s. woensdag vindt aanbieding van de Ge meentebegroting en de begroting van het grondbedrijf plaats. De uitgaven belopen een bedrag van f2.810.162,04. De inkomsten blijken niet voldoende te zijn om dit bedrag te dek ken, vandaar dat in de gewone dienst een bedrag is geraamd ad f 52.755,20 als beschikking over de saldi-reserve om zo doende de begroting sluitend te maken. De memorie van toelichting op de begro ting verschijnt in de loop van deze maand. Op de agenda staat het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw-be- noemde lid van de Raad,, de heer J. S. v. Mameren. Voorts zal moeten worden voorzien in de vakature in de Commissie van Advies, omschreven in de Woon- ruimtewet. De heer Th. J. J. van Beek heeft be dankt wegens vertrek naar het buiten land. Aanbevolen worden de heren J. J. Thorn en J. v. Eisen. De raad zal over moeten gaan tot vast. stelling van de gewijzigde „Gemeen schappelijke regeling voor de onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland." B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan verbetering van de vloeren in de bijzondere lagerer school aan de Hoge Morsweg. RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op woensdag 11 september a.s. te 7.30 uur nam. in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-benoemde lid van de raad, de heer J. S. van Mameren. Benoeming van de leden van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8. te lid der Woon- ruimtewet. voor he tijdvak 1 oktober 1957— 1 oktober 1958. Goedkeuring van de rekening van de gemeentelijke com missie voor Maatschappelijke Zorg, over het jaar 1056. Goedkeuring van de re kening van het Heilige Geest Armbe stuur over het jaar 1956. aAnbieding van de gemeentebegroting en de begroting van het grondbedrijf, voor het dienst jaar 1958. Loting van twee afdelingen uit de raad voor het onderzoek van de begrotingen. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de inrich ting van een brandweergarage. Idem tot vaststelling van de gwijzigde „Gemeen schappelijke regeling voor de onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland", idem tot ver koop van een strook grond langs de Dui venvoordestraat. Idem inzake de huur verhoging. Idem tot aanwijzing van het kruispunt Warmonderweg/Rynsburger- weg/Leidsestraatweg/Nachtegaallaan als (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lucas ,an vam L. Boers en A. M. Hwnme; Cornell's Daniël, zin vam J. C. Kromhout en W. Brinks; Petrus Martinua, zn van P. J. Heemskerk en J. M. C. Hoogduin; Irma Johanna, dr vam A. vam Hereon en J. M. A. Wyoien; Johamna Barbara Wilhetaidna. dr. vam J. E. P. Zuidgeest en P. W. vam Uffelen; Dirk Tidde ,zn vam B. E. de Groo<t J .M. Folrner; Tineke, dr ram H. Noorder- vllet en A. Honsbeek; Maria Martina, dr van J. F. Groenewoud en Th. Teüteroo. ONDERTROUWD O. Dijkstra en C. J. Mooten; A. Knijff en J. D. Lammie; J. W. van dier Drift en M. C. de Heidien; H. P. Olivier en M. W. E. Neirteboom; F. Piket en A. E. Wage naar; W. F. H. Bonte en G. M. Pavier; J. Ossevoort en A. van Luinen; C. Nonkes en G. Beij; E. M. J. Jaspars en T. W. Schrader; C. J. va nHartevel't en J. van der Werf; A .M. Vertegaal en A. E. Luy- ten; W. Verbeek vam Mauink en A. Duf fels. P .Bol en J. Linsohooten; J. vam Laar en F. W. van den Bos; J. S. Borst en J. G. van Polanerr; J. G. Streeder en C. M. G. Nleuwenhuizen. voorrangskruising. Idem tot betaling van vervoerskosten ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet. Idem om in gevolge artikel 72 der Lager Onderwijs wet medewerking te verlenen voor ver nieuwing van vloeren in de school Hoge Morsweg 101. Medische dienst De zondagsdienst der doktoren wordt dit weekeinde waar genomen door de artsen D. Held en J. J. LanenBaron. VOORSCHOTEN E.H.B.O.-diploma's Het wintërseizoen voor de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afdeling Voorschoten werd geopend met een gezellige avond, waar op tevens dr. Van der Stoel de eenheids diploma's uitreikte aan de dames Acht- hovenGroze, Sint—de Wilde, M. H. de Nes en aan de heren ds. Van Helsdin- gen, D. van Veen, N. Zonneveld, J. Non- kens en P. J. Hildering. Namens de dames-cursisten overhan digde mevr. Achthoven aan de docent, dr. Vermeulen, een boekenbon. Namens de heren bood ds. Van Helsdingen aan de instructeur B. L. den Boef en zijn helpers rookwaren aan. De voorzitter bood namens het bestuur der afdeling dr. Vermeulen en de heer Den Boef een cadeau aan. Na de pauze vertoonde dr. Van der Stoel een aantal dia's van zijn reis naar Israël en Egypte, alsmede van enkele mooie plekjes in Voorschoten. De heer De Water dankte dr. Van der Stoel voor zyn medewerking. DAMMEN D.E.S. OPENDE SEIZOEN D.E.S. opende het damseizoen met het spelen van een onderlinge groepswed strijd. Door de afwezigheid van enige „noor derlingen" kon de traditionele noord zuid wedstrijd helaas niet doorgaan. De uitslagen van de nu gespeelde par tyen luiden: v. d. MeijOostergo 11; B. v. BemmelenZitman 20; Weggen Buskens2—0; Knolv. d. Vlekkert 2—0: StauthamerWesterbeek 20; De BruynOosterom 20; v. d. MeerJo van Bemmelen 11. MEDISCHE DIENST De dienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. J. M. To- nino, Voo:rstraat 23, telef. 2493. Voor wijkverpleegsterGezondheidscentrum, telef. 2177. OPNIEUW STIJGING DEKKINGSPERCENTAGE Blijkens de jongste verkorte balans van de Bank Indonesia, zijn de goud en deviezenreserves opnieuw gestegen. Het dekkingspercentage kwam met 0.19% hoger op 14.10 tegen de vorige week 13.91 WARMOND WONING-OVERDRACHT Gistermiddag heeft de overdracht plaats gevonden van drie grote gezins woningen aan de Lockhorstlaan. aan de woningstichting ..Warmunda". Aan wezig waren de architect Th. Geels, de aannemer M. Kool. de voorzitter van de woningstichting „Warmunda" de heer J. G. van Vliet en de secretaris penningmeester. de heer C. Zoetemelk. De heer Kool deelde mede dat hij binnen enkele weken het eerste blok van de et age-won in gen hoopte op te leveren. SPEELVREUGD WEER ACTIEF Na de vakantie-tijd is het bestuur van de speeltuinvereniging „Speel vreugd" haar werkzaamheden weer be gonnen. Vanaf 2 september is het aan de vereniging ter beschikking gestelde gedeelte van het sportterein weer open op de gewone uren. Bovendien bestaat er een mogelijkheid dat de vereniging komend voorjaar nog een ander voor lopig terrein ter beschikking krijgt, waarop enige speelwrektuigen kunnen worden geplaatst. waarbij ook de winkel-expeditie vanuit de aan de achterzijde gelegen binnenhof plaats vindt. De boven de winkels gelegen wonin gen hebben een woon- en een slaapver dieping met grote balkons. Het gehele plan is ontworpen door de architect K. Landers uit Rotterdam. In egenwoordigheid van enkele ge meentelijke autoriteiten werd gistermid dag de eerste paal in de grond geslagen. Hoe de verkiezingen voor de kanselier uitvallen, hij komt zeker naar Stockholm (Van onze correspondent in Stockholm) Zo juist heeft Ulla - Britta Jeansson het ons verklapt: ze is gereed gekomen met de voorbereiding van haar huwelijk. De 24-jarige Zweedse, die men in Zweden „de bruid van het jaar" noemt, omdat zij op 5 oktober de schoondochter van Konrad Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, zal worden, is dezer dagen uit Duitsland teruggekeerd. Haar woning (een villa te Rhöndorf aan de Ryn) >s klaar. Nu rest haar nog een maand om in het ouderlijke huis af scheid te nemen van haar jongemeisjes-tijd. Stamvader van de familie zag kansen van stoomkracht De bruid van het jaar is zeker niet nerveus. Dat lykt tenminste zo. Rustig vertelde zy ons „werkelijk nog niet" te weten wie allemaal uitgenodigd zullen worden. Het staat overigens vast, dat de hele familie Adenauer naar Zweden zal komen. De zonen „Kokko" en Max hebben vrijaf genomen en kapelaan Paul, lid van de club van de lange lie den (vanwege zijn enorme lengte), zal persoonlijk het paar inzegenen. Ook de drie zusters zullen aanwezig zijn: de lichtblonde mevr. WehrhahnAdenauer, de charmante mevr. ReinersAdenauer en de architecte dr. Lotte Adenauer. Van Zweedse zijde worden uitsluitend familieleden uitgenodigd. Maar Ulla- Britta kan ze niet aan haar tien vingers optellen, zoveel ooms en tantes en neven en nichten heeft zij. Het zullen er wel een dertig tot veertig zijn. Het thans beroemde geslacht Jeansson heette anderhalve eeuw gele den nog doodgewoon Jansson. zoals tienduizenden Zweden. Maar stamvader Jeansson wist zijn weetje. Toen een Franse generaal op de troon in Stock holm kwam te zitten, maakte hy uit „Jan" „Jean". Hij wist echter nog veel meer. Deze Jeansson zag de mogelijk heid van de stoomkracht, stichtte een stoomvaartmaatschappij en een stoom- malerij. Toen hij en hoge leeftijd kwam te overlijden, kon hij aan zyn tien kin volgens r.-k. ritus ingezegend. Over de opvoeding van de kinderen is voorlopig nog niet gesproken en schoonvader Kon rad heeft het er ook verder niet over gehad. Reis naar het zuiden Ze mag hem trouwens erg graag en is vooral onder de indruk van zijn vitaliteit. „Stel je voor, hij loopt de 78 treden naar onze woning in één stuk". En dan is het voor een Zweedse altijd een belevenis om kennis te maken met de gemakkelijke levenswijze van de Rijnlander. „Er is werkelijk geen groot feest voor nodig om een paar mensen uit te nodigen. Je kunt ze gerust vra gen voor een Schnittchen en een glas wijn". Natuurlijk gaat dat niet in Zweden, als je Jeansson heet. Dan eist de be leefdheid een zwaar beladen tafel de gast zou anders kunnen zeggen dat het niet de moeite was! Voorlopig is het bezoek van Konrad Adenauer zuiver particulier. Hij weet immers zelf niet hoe de verkiezingen aflopen. En al zouden die voor hem gunstig zijn (Ulla Britta houdt haar duimen omhoog», dan is hij niet auto matisch herkozen. Er zullen dan op zijn minst drie weken over heen gaan, voor hij in zyn ambt is hersteld. Maar dat interesseert Ulla-Britta eigenlijk weinig. Dadelijk na het huwe lijk gaat zy naar het zuiden, de zon Enorme brand te Helmend Honderdduizenden guldens schade Nader wordt gemeld inzake de brand te Helmond men zie elders ge meld: Met enorme snelheid greep het vuur in de fabriek van de N.V. P. van Vlis- singen en Co om zich heen en het veie brandbare materiaal, waaronder hars en katoenen stoffen, werd dor het vuur verslonden. Al het mate rieel van de Helmondse brandweer, alsmede van de fahrieksbrandweer, werd ingeschakeld. Andere fabrieks- brandweren stonden paraat om even eens op het eerste alarm uit te ruk ken. Van het 20 meter hoge gebouw dreig de voorgevel in te storten. De bewoners van de vlakbij het brandende gebouw gelegen woningen werd aangeraden de woingen te ontruimen, aangezien bij in storting van de gevel groot gevaar voor verdere uitbreiding van de brand be stond. Met man en macht soms met groot levensgevaar, wist de brandweer het vuur te localiseren tot een opper vlakte van 750 vierkante meter op de bovenste verdieping. De overige verdie pingen liepen enorme waterschade op. Op het ogenblik woedt de brand, die een schade heeft veroorzaakt van enkele honderdduizenden guldens, nog voort. VARIA Elektronisch bestuurde landing van straaljager Door een Amerikaanse straaljager zyn op het vliegdekschip „Antietam" zeven geslaagde elektronisch bestuurde lan dingen gemaakt, waarbij de piloot zich geheel van medewerking onthield. Deze landingen maakten deel uit van een openbare demonstratie van een auto matisch landingsapparaat, dat ten be hoeve van de Marine is ontworpen door de Bell Aircraft en de Reves Instrument fabrieken. Reeds eerder werden hiermee geslaagde landingen op de grond ge- gemaakt. Op de poststempels van de Canadese staat Ottawa stond onlangs te lezen: ..Leer de Tien Geboden te houden". Dit geschiedde n.a.v. de vertoning van de Amerikaanse film „De Tien Geboden bij welke gelegenheid de bioscoopeige naars toestemming van de posterijen hadden gekregen dit poststempel te la ten aanbrengen. Alle hieraan verbonden kosten werden door hen zelf betaald. Eigenlijk hadden de bioscoopeigenaars gewild, dat er zou staan „Zie en hoor de Tien Geboden", maar op deze men geling van advertentie en religie wilden de posterijen toch niet ingaan. Hydro-elektrische centrale van 600.000 kilowatt en een grote aluminium fabriek (Van onze Brusselse correspondent Te Brussel is bekend gemaakt, dat het anderhalf-miljard-gulden-investe- ringsplan om te Inga, in de Belgische Kongo, langs de Kongostroom. niet ver van de Atlantische Oceaan, een machtige hydro-elektrische centrale en een aluminium-industrie in het leven te roepen, in een vergevorderd stadium is gekomen. De hydro-elek trische centrale zal een jaarcapaciteit hebben van 600.000 kilowatt en de aluminiumfabriek zal jaarlijks 300.000 ton aluminium-metaal in staven pro duceren. De Londense „Financial Times" ge waagt zelfs van een hydro-elektrische centrale van anderhalf miljoen kilowatt en een aluminiumfabriek van 500.000 ton metaal per jaar. De kostprijs van de stroom, welke door Inga in de tweede fase van het ontwikkelingsplan zal wor den geleverd, zal slechts een derde be dragen van de kostprfjs van de elek trische energie, welke in de Verenigde Staten door de Tennessee Valley-dam wordt geleverd. Isotopenfabriek Het belangwekkende is nog, dat de hydro-elektrische centrale van Inga stroom zal kunnen leveren aan een isotopenfabriek voor de verrijking van natuurlijk uraniummetaal tot gecon centreerd uraniummetaal U-235, het splitbaar materiaal voor de kerncentra les. Deze fabriek zou in het raam van het Eurotomverdrag kunnen worden opgericht. Ook de produktie van zwaar water zou te Inga kunnen worden be gonnen, dank zij de goedkope stroom. Aan de Kongostroom zou door het gou vernement-generaal van de Belgische kolonie op eigen kosten een zeehaven moeten worden aangelegd, al waar de uit het buitenland komende met alu- minium-erts geladen schepen, zouden kunnen aanleggen, terwijl andere sche pen het afgewerkt aluminiummetaal zouden kunnen laden voor de export. Dit is op zichzelf een kleine investe ring, vergeleken met de enorme voorde len, welke de Belgische kolonie uit dit nieuwe industriecomplex zal halen. Im mers. naast de aluminiumindustrie zouden er spoedig andere fabrieken ko men, die eveneens stroom zullen verbrui ken. De atoomfabriek is natuurlijk nog een toekomstplan, want zo'n fabriek kost miljarden en zelfs de zes landen van Euratom zullen er meer dan eens over nadenken om zo'n fabriek en zo'n pro duktie in het leven te roepen. Nergens beter Maar een fabriek voor verrykt ura nium schijnt nergens beter te kunnen worden gevestigd dan in de buurt van Inga, niet ver van de stroom, waar een isotopenfabriek massa's stroom en water nodig heeft. Enorm is het voor deel, dat deze elektrische energie te Inga goedkoper kan worden geleverd dan in de Verenigde Staten zelf. Hiermee zal het nadeel wegvallen, dat door de drie wijzen van Euratom werd beklemtoond, toen er sprake was om een isotopenfabriek in West-Europa te bouwen. Op het continent is namelijk de stroom veel te duur. In de nationale commissie voor de bevordering van het wetenschappelijk onderzoek in België en de Belgische Kongo is over deze kwestie langdurig van gedachten gewisseld. Men brengt het bezoek van Koning Leopold, de president van de nationale commissie, aan de Verenigde Saten, dat deze maand zal plaats hebben, in verband met het project-Inga, en de technisch-weten schappelijke steun welke de Verenigde Staten bij de bouw van een isotopenfa briek zouden kunnen verstrekken. De commissie van experts, die twee maan den geleden Inga bezochten, was samen gesteld uit vijf Belgische en vijf buiten landse experts, onder wie de technische directeur van de Amerikaanse Tennes see Valley Authority. deren uitgestrekte landerijen achter- i tegemoet. „Italië?" raden wij. Zij lacht i_»r-\ on urn hf>o rnnpn hot oon miimsllct laten. De grootvader van Ulla-Britta richtte een margarinefabriek op, die nu door haar vader wordt beheerd. Het is dus wel te begrijpen, dat de bevolking met respect over dit geslacht spreekt en dat de stamvader de „koning van Kalmar" wordt genoemd. Het grote feest zal in de twaalf ka mers tellende villa van vader Sven plaats vinden. Tevoren gaat men naar de kerk in het oude kasteel, waar eeuwen geleden de Vrede van Kalmar is getekend en de eenheid van de Scandi navische landen werd bezegeld. Wie tot de 200 uitverkozenen zullen behoren, weet Ulla-Britta nog niet en evenmin kon zy ons verklappen hoe haar bruids japon er zal uitzien. „Maar het zal er een met een zeer lange sleep zyn", zei zij trots. Dit meisje van protestantse afkomst wil haar geloof trouw biyven, al wordt het huweiyk in deze simultaan-kerk WASSENAAR Bloembollencultuur bijeen In „Het Wapen van Wassenaar" werd gisteravond een vergadering gehouden van de afdeling van de Kon. Alge mene Verenigingvo or Bloembollen cultuur. De voorzitter, de heer C. E. van den Berg, leidde een bespreking in over het voorstel van het hoofdbestuur om de minimumprys te stellen op 90 procent van de kostprys en de minimum export- prys op 55 procent boven de minimum kostprijs, onder voorbehoud van speciale soorten. Zeer uitvoerig werd van gedachten ge wisseld, waarby ook het voorstel van de heer J. J. Bos werd besproken en het voorbehoud voor de speciale soorten werd verworpen. By de stemming werd het voorstel van het hoofdbestuur afgestemd en werd besloten tot indiening van een amendement om het voorstel-Bos. waarin de exportprijs wordt gesteld op aan te nemen. Tevens werd bepaald, dat de afgevaar digden eventueel zullen stemmen tegen het voorbehoud in het hoofdbestuurs voorstel. Als afgevaardigden werden benoemd de heren Kraay en Berbee, met als plaatsvervanger de heer Prins. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt zondag waar genomen door de artsen Plink en De Neef. en wy begrypen heteen journalist mag niet te veel vragen, wil hy de Adenauers en de Jeanssons niet tot vyand hebben. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 sept. Leidse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: appelen 57 68, druiven 156162. peren 82. andijvie 714. augurken 65125, pronKbonen 30 44, snijbonen 62154, spekbonen 3840. stambonen 4187 stokbonen 69107, kroten, gekookt 2430. rode kool 911. groene kool 1114 postelein 1014, prei 14, rabarber 1012. spinazie 273 to maten A 67—85, B 69—86, C 4860. CC 2037 uien 713. waspeen 1415. Per 100 stuks: meloenen 60102, perziken 8 - 34, bloemkool A 1436, komkommers A 9—30. sla A 14—11.90. Per 100 bos: bos- peen 1024, peterselie 26, selderie 46. BOSKOOP. 6 sept. Ooöp. Veren. „De Boskoopse Veiling". Rozen .gr. bloemig 20 stuksRosailandia 2.202.40; Mad. But terfly 1.502.60; Duisburg 1.90-2 80; Vier- landen 2.40; Peahthold 1.70—2.80; New York 2.805.60; Baocara 6.80; Gemengde Rozen 1.101.40; Babyroaen 10 stuks: Sweetheart 1.102.50; ld. buiten rozen 1.50—2.00 Wolfs-Glori© 85—1.50; Juweel tjes 801.20; Paul Grampel 55; Else Pouil- sen 48—95; EUen Poulsen 90-1.60; Nymph 3.706.50 Ingar Ohlson 1.20—1.70; Mou lin Rouge 1.101.80; Better Times 20 st.: 1.602.20; Diversen per bos: Ohrysaothen in soorten gr. bloemig 95—2.30; id. fcros- 7085; ld. gemengd 80; Vuurpijlen 84 66- Snêeuwbestakken 45-62; Herfstasters 31- Ltaitrix 4562; Asters 1627; Clematis Duraudiii 1.101.T0; Hyperioumtakken 20; Dahlia's ln soorten 54; Heestertakiken met bes 95; Physalis Franoetti 801.60; Dis tels 30; Zonnebloemen 77; Iris per tak 38 KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 september. Groenteveiling. Bloemkool A 14-25, ld. B 1014, bospeen 2433 waspeen A 10 27, idem B 710, idem fijn 12.50 20.00, selderie 3.708.00 peterselie 3.10 5.10. kervel 3.107.50, tomaten 4953. komkommers 1013. kroten (per 100 kg.) 78, uien (per 100 kg.) 10.5013.50, sla 313. pronkbonen 27.50—28.00. prtn- sessenbonen 4376; snijbonen 42-67, zaal uien (per kist) 2.502.70, groene kool 78, appelen 4861. andijvie 917. LISSE, 6 sept. Bloembollen veiling. Voor de veiling van de H.B.G bestond weer veel belangstelling .De aanvoer was groot .Voor tulpen zift 10 werden de vol gende prijzen besteed: Bilzenkruid gaf heel vreemde dromen (Van onze correspondent in Stockholm) Met verbazing denkt de mens van de '20ste eeuw nog wel eens terug aan de heksenvervolgingen, die ruim 300 jaar geleden tot de dood van honderddui zenden heeft geleid. Velen gaven in die tijden op de pynbank toe door de lucht te zijn gevlogen en met de duivel of duiveltjes in aanraking te zijn ge weest. Anderen kwamen zich zonder meer aanmel den en hun schuld be kennen. De Zweedse apo theker Lauritz Gentz meent thans hiervoor een verklaring te hebben ge vonden: deze arme lieden hadden namelijk bilzen kruid gegeten! Het zeer uitvoerig ver slag van deze apotheker hieromtrent is in het or gaan van de Zweedse art sen „Svenska Lakartid- ningen" gepubliceerd. Het baseert zich op de pro tocollen van vele heksen processen en herinnert er aan, dat reeds J. J. Berze- lius 150 jaar geleden de mogelijkheid uitsprak, dat de heksen-belevenissen in verband kunnen staan met bilzenkruidvergiftiging. Steeds weer. zo heeft nu de apotheker vastgesteld, wordt in de heksenproces sen gezegd, dat de schul digen voor hun fantasti sche revaringen iets heb ben ingenomen. Degenen echter, die zich hiervan hebben onthouden, heb ben ook niet die beleve- den en vastgesteld, dat ook dit middel bilzenkruid bevatte. Nederland heeft zyn eigen heksen-historie. Zeer velen geloofden daar niet in de heksen-verha- len en de gemeente Rot terdam wees een vrouw uit de stad. omdat zy zich zelf van verhaaltjes be schuldigde. die niet waar konden zyn. Het was ook verboden, anderen van „duivelary" te beschuldi gen. In Zweden begon nen de grote heksenpro- nissen gehad en konden cessen in 1668. Men paste slechts de eigenaardige bewegingen van de ande ren constateren. Een bilzenkruidvergifti ging zou tot wilde dromen leiden. De patiënt heeft de indruk door de lucht te zweven. Met de opkomst van de heksen zag men ook een grotere activiteit van de kwakzalvers. Apotheker Gentz heeft zelfs een re clameplaat van „Balsam Marie Magdalene" gevon- toen nog de waterproef toe. De aangeklaagde werd gebonden in het water ge gooid. Kwam het lichaam naar boven, dan moest de duivel de hand in het spel hebben. Bleef het schep sel echter beneden dan kon het worden vry- gesproken. Maar juist om die tyd, hoorde men ook klachten over het aanbie den van verschillende me dicijnen: de kwakzalvers waren aan het werk. TULPEN: z. 10 Afterglow 1.75; Alberto 2.30; Bartigon 2.00; Blue Parrot 2.35. Campflre 1.30; Clara Butt 1.80; Cordell Hull 1.95; Edith Eddy 2.45; Ellen Wilmott 2.15; Golden Harvest 2.00; Kleurenpracht 2.00; Korneforus 1.80; Krelage's Triumph 1.85; LLvimgetone 2.35; Mr. Kerbert 1.70; Orange Fa/vourite 2.25; Philip Snowdon 1.90; Pride of Haarlem 1.60; Prinses Eli sabeth 2.15; Rose Copland 1.30; Scotch Lassie 1.70; Sulphur Triumph 2.50; Sun shine 1.65; Queen of the Night '2.60; Vlam men spel 3.00; Weber 1.50; William Cop land 1.05; Yelilow Giant 1.80. RIJNSBURG, 6 sept. Groenteveiling: aardappelen 812; andijvie 812; kroten 68; uien 8—9; herenbonen 6075; was peen A 1020; B 1015; alles per kilo; bloemkool A 1020; B 1012; C 1011 per stuik; sla 38 per krop. RIJNSBURG, 6 sept. Bloemenveiling FLORA; Gladiolen: Nw Europa 500750; Sanssoud 550720; Beatrix 600730; Firebird 800—10.30; Gold Dust 400—580; Hollands Glorie 500620; Mem. Day 530 710; Leeuwenhorst 400510; Gerry Hoek 420530; Bacchus 500560; Purity 530 610; Passepartout 350450; Kochelsee 300 390; Asters: Bouwman wit 180270; rose 170250; Roze Asters 200350; Enkele 150—280; Scabiosa 120—210; Zinnia 150— 190; Oatanance 100110; alles per 100; Dwerg Asters 5567; Afrikanen 2231; Solideys 824; Gele Margrieten 2232; Phlox 1623; Chrysant-hen: OhatsworUr 5095; Shlrfiy 80105; Septembergeel 60 95; Mosquito 5572; alles per bos; Ge plozen Chrysanthen 1728; Am. Anjers 17 24; Orniithogaknm 1218 per stuk; Le lie 's; Orathum 4547; wit 1624 per kelk. RIJNSBURG, 6 september. Mem. Day 35 40. Gold Dust 3842. Sunny Boy 40 45, Leeuwenhorst 3240, Sneeuwprinses 2835, Nw Europa 5060, Sanscoucl 42 50, Hopmans Glorie 3240, Firebird 45 52, Joh. Wagenaar 4555, Alfred Nobel 3842, Mansoer 3034, Mark 3032, Regenboog 4045. Beatrix 4050, Hellan- ten 500650, idem klein 280350, enk. Asters 160260; GaiUardia 200240; Sca biosa 220260, Afrikanen 2530, Chat- worth 5565 September 70—80, Zinnia 200220, Dahlia gTOOt 400600, idem pompon 300380, Dwergasters 4050, Vigestetia 6070. Physales 80100. ROELOFARENDSVEEN. 6 sept. Bloemenveiling. Gladiolen 2834; Asters 1640; Asparagus Plumosus 3570; Ane monen 3240; Montbretia 1023; Dahlia 2539; Elikeblad 1424; Troachrysantea Old'land Seeptre 701.07; Ohatswort-h 55 —71; Septembergeel 56—77; Shirlly 60— 69; Precose 5760; Idem geplozen; "Migoll 1220; Siilvia Hl1'5; Ohampion 1723; MMersdiale lö19; Gift 1022; Ravonan- ten 1860; Southdoron pink 1424; Sum mer Snow 2328: Medaillon 2123- Per fection 2022; Alfretton 2022; Dav it ream 1619; Ornithogalum 13—19; Am. Anjers 1020 per stuk. TER AAR, 6 sept Groenteveiling: kasenybonen 1.581.65; stek 1.00, snijbo nen 3692; B 2531; stokprin&essen bonen 51—71; B 37—47; stek 2528; stamprin- sessenbonen 4-576; B 3644: spekboneu A 5480; B 5696; C 4059. CC 2230; 3336; witte pronken. 1529; tomaten bonken 4859; andijvie 713; uien 8 18; waspeen 1012; kroten 10—11; rabar ber 11-14; aardappelen 67; rode kool 8IQ; groene kool 1118; sav. kool 11 13; knollen '2; sjalotten 16; alles per kg; sla 413; bloemkool A 25tl; E 1523 C 1014; komkommers 821; alles per stuk; selderie 23; bospeen 19; alles per bos: stoofsla 1.20 per kist; Appelen: James Grieve 57; Pipeling 3940; zoete appelen 58; val 2027; Peren- Maagdepercn 40; Beurré de Merode 58; Triaimph de Vienna 47 allies per kg.; meloenen 891.07 per st

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7