PAARDENMARKT ie VALKENBURG z. h. CONCESSIES Met een enkel woord Agenda STADSNIEUWS ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 IS Frankrijk de zieke man van Europa? Velen nemen dit zonder meer aan, daarbij al te oppervlakkig afgaande op de veelvuldige belichten over poli tieke crises. Inderdaad, die kabinetswis selingen maken een onprettige indruk. Ze wijzen immers op een ernstig tekort aan innerlijke stabiliteit, op het onver mogen de nationale belangen te laten prevaleren boven die van de partijen. Niet vergeten mag overigens worden, dat op dit punt de schijn sterk bedriegt: de regeringen mogen een korte levensduur hebben, daar staat tegenover, dat zij dikwijls samengesteld worden uit man nen. die al eerder een kabinetsfunctie hebben gehad. De continuïteit van het landsbestuur is dus in werkelijkheid gro ter dan de menigvuldigheid van nieuwe regeringsploegen zou vermoeden. ER is bovendien nog een ander Frank rijk dan dat van de parlementaire strubbelingen. Dat is het Frankrijk, dat er. ondanks twee oorlogen en een groot verlies aan mensen en rijkdom in de Levant, Indo-China en Noord-Afrika, in geslaagd is zich een belangrijke plaats te verwerven op het gebied van de kern energie. Dat is ook het Frankrijk, dat beschikt over een voortreffelijke ijzer industrie. een herleefde vliegtuigpro- duktie, een vijftal atoomzuilen, een ont wikkelde elektronische nijverheid en een kolenopbrengst. die per man hoger is dan in West-Duitsland. Desondanks wankelt dit land, met meer rijkdommen, intelligentie en agrarisch-industrieel evenwicht dan andere Europese staten, op de rand van de financiële afgrond, zoals C. L. Sulzberger het formuleert in een artikel in de New York Times. D3 oorzaken van deze gang van za ken zijn niet ver te zoeken. De gunstige factoren worden immers overschaduwd door de enorme kosten van de oorlog in Algerije, waaraan jaar lijks vele miljarden guldens geofferd worden. Bovendien wordt de zeer hoge produktie van tal van artikelen-voor de-export verre overtroffen door een in voer. welke ongeveer zes miljard gulden per jaar hoger is. Het spreekt vanzelf, dat geen enkel land, hoe rijk het zijn moge en hoe hard de bevolking aan ver meerdering van de deviezenvoorraad moge werken door het vergroten van de uitvoer, verliezen van een dergelijke om vang lang kan dragen. En nu de jonge minister van Financiën. Gaillard, er dapper het mes in gezet heeft en tal van sanerende maatregelen heeft ge nomen, nu rijst het verzet van vele zijden. HST ontbreekt de Franse bevolking allerminst aan inzicht in de ne telige positie, waarin 's lands fi nanciën zijn geraakt. Maar het ingebo ren individualisme èn egoïsme van de Fransman brengt hem dadelijk in het geweer, wanneer een van de noodzake lijke en ook als noodzakelyk-erkende maatregelen hemzelf of zijn zakelijke belangen gaat raken. Vandaar, dat de boeren krachtig in verzet zijn gekomen tegen de lagere garantieprijzen en het verminderen, resp. opheffen van subsi dies. In de industrie en de tussenhan del is bovendien veel ontevredenheid ge wekt door de prijsstop. Zouden de Ka merleden nu maar verstandiger zijn dan de kiezers, dan zou deze tegenstand weinig gevaar kunnen opleveren, maai de afgevaardigden plegen zeer scherp te luisteren naar de stemmen van hen. die te zijner tijd te beslissen hebben over hun herverkiezing. PREMIER Bourgès-Maunoury spant zich thans tot het uiterste in. een oplossing te vinden voor het di lemma. waarvoor hij zich ziet geplaatst. Er wordt achter de schermen alles ge daan om een nieuwe crisis te voorko men. maar het spreekt vanzelf, dat de regering, wil zij zichzelf niet te gronde richten, een aantal concessies zal moe ten doen. Het is zonder meer duidelijk, dat die concessies er allerminst toe zul len bijdragen, dat de onontkoombare sanering op economisch en financieel gebied bevorderd wordt. Integendeel, toe geven aan groepsbelangen moge een po litieke crisis voorkomen, het ondermijnt de grondslagen van een economie, welke in vele opzichten tekorten vertoont. Enerzijds heeft Frankrijk, zoals hierbo ven in het kort werd opgesomd, weinig moeite om met de moderne ontwikke ling van het bedrijfsleven gelijke tred te houden, ja. het staat zelfs op be paalde gebieden aan de spits, maar groot is ook het aantal kleine, oneconomische randbedryfjes. waarvan het bestaan wel iswaar strookt met het prijzenswaardige Franse individualisme, doch die in feite een blok aan het been zijn. WTLLEN Bourgès-Maunoury en zijn regeringsploeg het leven rekken, dan zullen zij ook nog een an dere klip moeten omzeilen: de Algerijn se. Op het ogenblik vertoeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, Pineau. in Amerika voor besprekingen met zijn collega Dulles. Zoals bekend heeft Parijs geen bezwaar gemaakt tegen het plaat sen van het Algerijnse vraagstuk op de agenda van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het is gemakkelijk te voorspellen hoe het debat zal ver lopen. De zogenaamde anti-koloniale" mogendheden zullen hun kritiek niet onder stoelen en banken steken, waar tegenover de Franse afvaardiging, door het indienen van een nieuw plan, zal moeten trachten zóveel steun te verwer ven, dat het niet op een veroordeling uitloopt. In Zuid-Amerika heeft Pineau reeds een beroep gedaan op de Latijnse solidariteit, in Washington zal hij Dulles proberen te bewegen tot het ten toon spreiden van Westerse eensgezindheid. DE secretaris-generaal van de Fran se socialistische partij. Mollet, heeft er kortgeleden in een rede op ge wezen. dat vele Amerikanen dom ge noeg zyn om het valse nationalisme in de kaart te spelen. „Ons doel echter is onnodige stadia van nationalisme te vermijden en er op toe te zien. dat deze gebieden (hij doelde hier in het bijzon der op Algerije) zich op democratische wijze ontwikkelen. De tijd van nationa lisme is voorbij. Het is nu de tijd van internationalisme en dus van integratie. Desniettemin denken sommigen, dat door deling en in het leven roepen van nieuwe grenzen vorderingen gemaakt kunnen worden". Men kan niet ontken nen. dat er veel waars in deze laatste zinsneden ligt. Toch zal Pineau tegen over Dulles met concessies voor de dag moeten komen, wil hij zoal niet de volle steun, dan toch in elk geval een blanco stem van de Amerikaanse afvaardiging CONCESSIES in Washington, zeker, maar die zullen toch ook weer niet zover kunnen gaan. dat hij zich verkrijgen. binnenslands de verbittering van de con servatieven op de schouder laadt. Het blijft dus schipperen. Het lot van het kabinet wordt bepaald door de omvang van het conservatieve verzet tegen Gail- lards anti-inflatiemaatregelen èn door het oordeel in conservatieve kring over de plannen voor Algerije, die toch ook weer zo progressief dienen te zijn, dat Frankrijk op internationale steun kan rekenen. Bourgès-Maunoury zal zich in deze dagen wèl een bekwaam koorddan ser moeten tonen, wil hij zijn regering voor de val kunnen bewaren. Rondom de veemarkt Druk op de prijzen door een steeds groter aanvoer (Van onze deskundige medewerker) De afzet van het schapevlees is momenteel wel een van de grote zorgen van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees, hetgeen op de j.l. woensdag te Ltrecht gehouden openbare vergadering tijdens de debatten over de vleespositie in ons land is geble ken. Met Frankrijk zit de export geheel in de knoop, omdat men geen deviezen beschikbaar heeft, zodat de import van mager rundvlees (voorvoeten) uit Frankrijk noodgedwongen wel moet blij ven doorgaan, om tenminste de Franse markt voor schapevlees niet te verlie zen. Inderdaad gaat er de laatste paar weken wat lamsvlees naar Frankrijk toe, maar men moet hiervoor het dubbele kwantum aan rundvlees afnemen om de klandisie te behouden. Het gebruik van lams- en schapevlees is door de lagere prijzen in het binnen land sterk toegenomen en men kon dan ook gistermorgen hier op de Leidse markt een duidelijke concurrentie waar nemen tussen de exporteurs en de gros siers, die voor de binnenlandse markt inkopen deden. De prijzen voor de vette lammeren liepen daardoor enkele gul dens per stuk omhoog. Het ligt voor de hand, dat een groter verbruik van lams- en schapevlees drukkend werkt op de rundvleesmarkt en aangezien het aanbod van slecht- runderen nu gaandeweg toeneemt, is men bevreesd voor een val in de rundveeprijzen. De markten gaven daarvan reeds van de week enig beeld, van. Vooral de 2de en 3de kwaliteiten, maar toch ook zij het in mindere mate werden de betere klassen wat moeilijker en tot flauwere prijzen verkocht. Onze noteringen lagen tussen f. 3.60 en f. 3.20 per kg geslacht gewicht. Slecht de allerfijnste dieren kwamen daar nog wat boven. De handel in gebruiks- en jongfokvee en ook voor het gustevee voor de meste- ry. vertoonde een zeer flauw beeld, met wat aflopende prijzen. De aanvoeren werden hierdoor echter wat teruggehou den en waren dan ook in totaal wat minder dan de week tevoren. De vette kalveren werden met een korter aanbod weer vlot opgenomen. Nu Frankrijk minder afneemt is de laatste tijd Italië zeer druk aan de markt en nam in de laatste week van augustus van de totale uitvoer van 452 ton kalfs vlees. niet minder dan 345 ton! De prijzen zijn de laatste 14 dagen voor dit artikel gemiddeld 25 cent per kg gestegen: maar de jonge kalveren voor de mesterij zijn eveneens belangrijk duurder geworden. Vooral de roodbonte exemplaren brengen zeer goede prijzen op, omdat hiermede voor de mesters de beste resultaten worden bereikt. De varkensmarkt was deze week flau wer gestemd. Voor de baconfabrlcage wordt minder bestemd en de export van vers varkensvlees is momenteel door concurrentie uit Polen op de Engelse markt, zeer gering. De spekafzet is bovendien moeilijk, zodat voor zware varkens de markt heel moeilijk is. Onze noteringen lagen dan ook deze week enkele centen per kg lager en men ver wacht in de komende weken een sterk toenemend aanbod. De concurrentie van lamsvlees zal zich mede doen gevoelen. De paarden en veulens bleven ondanks dit alles, toch stevig aan de prijs. REKEN LI MI ALEN G.VOIFSIAG BREESTR-.145 Eerste prijs voor „Hans en Grietje" De eerste prijs (medaille van H. M. de Koningin) van het Aalsmeerse bloemen corso is door de jury toegekend aan de buurtschap Haarlemmermeer-zuid voor de wagen „Hans en Grietje". Openbaar onderzoek spoorwegramp Woensel De Spoorwegongevallenraad heeft gis termiddag in beginsel besloten tot het instellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. Een datum voor dit onderzoek is nog niet vastgesteld. Grote fabrieksbrand te Helmond Vanmorgen omstreeks kwart over negen is brand uitgebroken in de N.V. Van Vlissingen Katoenfabriek te Hel mond. De brand is uitgebroken in de handdrukkerij. Boven de stad Helmond hangt een verstikkende rook. Incident in grensgebied van Tunesië en Algerije In Tunesische kringen is verklaard, dat Franse militairen gisteren uit Alge rije Tunesië zyn binnengedrongen en een operatie begonnen in het gebied van Ain Draham. Drie Tunesiërs werden hierby gedood. De Franse ambassade te Tunis heeft medegedeeld, dat zij een onderzoek in stelt naar dit incident, dat het tweede zou zijn sedert de Franse militairen in Algerije een week geleden bevel kregen Algerijnse opstandelingen tot in Tune sië te achtervolgen, indien dit noodza kelijk is. In Tunesische kringen zei men. dat de Franse troepen een operatie begonnen by een centrum voor Algerijnse vluchte lingen in Tunesië, dat een kilometer van de grens ligt. De Fransen hadden de Tunesiërs ervan beschuldigd Algerijnse opstandelingen onderkomen te verschaf fen. De Franse veiligheidsstrijdkrachten hebben 106 Algerijnse opstandelingen gedood en acht gevangen genomen in een gevecht, dat gisteren nabij El Bordj, ruim twintig km van Mascara in de Beni Tsjoegrane heuvels van West- Algerije eindigde. De opstandelingen in totaal 120 hadden dinsdagavond getracht Ain Fares, een dorp op vijftien km afstand van Mascara in hun macht te krijgen. Aan Franse zijde werden vier man ge dood en enige gewond. Advertentie BEZOEKT woensdag 11 SEPTEMBER a.s. Nederlands oudste- Historische vrije Tevens 11 en 12 september GOEDEREN-JAARMARKT. TWEE DAGEN GROOT FEEST met vermakelijkheden. SMF" DINSDAGAVOND 10 sept., 7 u. grote muzikale show. Ned. onderneming krijgt visrechten in Ierland De firma W. Wijnbelt en Co. te Wou- drichem, die zich al meer dan een halve eeuw bezighoudt met de uitoefening van de zoetwatervisserij en de export van zoetwatervis, heeft het alleenrecht ver worven voor de beroepsmatige uitoefe ning van de zoetwatervisserij in de Ier se rivier de Shannon en alle meren, be ken en kanalen, die daarmee in verbin ding staan. Dit stroomgebied heeft een wateroppervlakte van ca. 16.000 vierkan te kilometer, ongeveer de helft dus van de totale oppervlakte van Nederland. In Limerick (Ierland) wordt een dochter mij. opgericht en de mogelijkheid van een visconservenfabriek aldaar wordt bestudeerd. Gedurende het seizoen, dat I op 31 maart j.l. eindigde, bedroeg de vangst van zalm in de Shannon ruim 12.500 stuks. In het zomerseizoen zijn i dagvangsten van 700 zalmen en meer geregistreerd. De palingvisserij wordt in dit gebied op zeer bescheiden schaal uit geoefend. maar een belangrijke uitbrei ding kan binnen afzienbare tijd tege moet gezien worden. De achteruitgang van de Nederlandse zoetwatervisserij in het algemeen en die van de snoekbaars vangsten op het IJsselmeer in het bij zonder. zijn niet vreemd aan het ini tiatief van genoemde firma in deze richting, hetgeen dus wel met groot succes is bekroond. De schepen van de Deense vloot zullen de haven van Kopenhagen binnenkort niet meer als aanleg plaats gebruiken. Zij zullen een plaats vinden in de nieuw gebouwde NAVO-havens in Korsör en Frede- rikshaven. Op de foto is de haven te Korsör afgebeeld. BINNENLAND Prins Bern'hard za.l döndi&rdug 1(2 sep tember te Juitfaas de wecken vam de N.V. Wait ertr an sp ortmaiats ch -vpplj Rijm - Kenne - merCamd officieel in gebruik stelten. In d'e vergiaid'erimg vam thiet ACgemieen bestuur is geinoba>lte<eird ais ooraitter vam de A.N.V. „Het Groene Kruis" de heer mir. A. Kleijn, burgemeester van Meppel. De Algemene Bond vam Leesbiblio theekhouders viert vam 27 september tot 5 oktober a.s. zijm Jaarlijkse leesweek. Don derdagavond 26 september ziai de. Victor E vam Vriesland deze week cpemen in het Amsterdamse Be'.levue. Het toneelgezel schap ,,Puok" voert dan „Taloelah" cp. De heer W. P. Kumze, een van Neder lands grootste viool moker?, is gosteravomd op 82-jarige leeftijd im Den Haag over leden. De Eindhovemse politie heeft twee Duitse zware Jongens twee broers uit Dusseldorf aangehouden, die door de Duit 9e justitie vua Interpol internationaal ge zocht werden wegens im Duitsland ge pleegde strafbare feiten. Zij zijn gister- I middag naar Den Bosch overgebracht om voor de Officier van Justitie te worden geleid De Nederlandse ambassadeur in Was- i bington .dr J .H. vam Royen. de minister vam Veikeer en Waterstaat mr. J. Algera. de vice-president vam de Raad vam State en de andere leden van het officiële ge zelschap dat de eerste vliegtocht \an Schiphol naar Houston heeft meegemaakt zijn gisteren tijdens een grootse ontvangst lm de KameT van Koophandel aldaar be noemd tot ere-burgers van Houston. Van Nederlandse zijde werden op d'e-ze receptie verscheidene geschenken overhandigd. Gistermiddag is im het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Jaarlllks" terugkerende ontvangst gehouden vam de Amerikaanse hoogleraren, leraren en studenten, die volgens het ..Puilbrighf program" gedurende een academisch jaar In Nederland colCeges of les zullen geven, d'an wel aan een der Nederlandse umiiversi- telten of hogescholen zullen gaan stude ren. In dit jaar zijn ongeveer 65 personen als "Fulbright gram toe" naar Nederland gekomen. Van het vogeikweek bedrijf van de heer Van der Mark te Woerden is gis termorgen een kostbare zwairtnaüszwaar» i gevlogen. Het dier is geringd .heeft, zoals dJe naam ai zegt. een zwarte hate, en is reel kleiner dan een gewone zwaan. De heer van dier Mark ziet nu reikhalzend naar de vinder van zijn zwarthote uit! Een van de ZuildiamerUkaanse fla mingo's. die men in Artls te Amsterdam met een speciaal dieet van groen grasmeel fraai rood had weten te kleuren, is Artls ontvlucht. In de omgeving van Muiden is de vogel enige malen langs de IJsselmeer- dijk gesignaleerd. Het is niet onmogelijk, dat de vogel tussen het riet langs de dijk een tijdelijk verblijfplaats heeft gevonden. BUITENLAND Amerikaanse atoomgeleerden hebben vrijdag boven het proeft err em In Ne veda een klein kernapparaatje tot onploffing sebracht, dat aan een ballon was beves tigd die op 160 meter hoogte zweefde. De kracht vam de ontploffing was volgens een officiële woordivoerd'er ..ver beneden no minaal". waarbij „nominaal" de kracht la van de atoombom die in 1945 op Hirosji- ma werd geworpen, of wel het equivalent van 20.000 ton tm.t. Aneurin Be van, penningmeester en ..schaduwminister" van Buitenlandse Za ken van de Britse Socialistische partij, is gisteren per vliegtuig naar Oost-Europa vertrokken. Hij gaat eerst naar Warschau en daarna naar Rusland, waar hij de Rus sische leiders hoopt te ontmoeten. Voor zijn vertrek verklaarde Be van, dat hij mee de Russen de lnternationafle toestand wil bespreken, voornamelijk met betrekking tot het Duitse vraagstuk en Het Midden- Oosten. In Griekenland hebben hevige stor men en een zware regenval grote sohade veroorzaakt .voornemeiyk aan wijngaar den. Door blikseminslag en verdrinking kwamen 13 mensen om het leven. Erich Mielke. plaatsvervangend hoofd van de Juridische afdeling van de presi dentiele kanselarij in Oost-Berlljn. heeft politiek asiel in West-Berlijn gevraagd. Hij zegt dat hij verdacht werd van „contaci met de vijand". De Chinese pers meldt dat drke lei ders der wanordelijkheden in Hanjang, in juni J.l.. waarbij studenten waren betrok ken, terecht zyn gesteld. Volgens John N. Tyler van de vlieg- tul'gmotorenfabr.ek Pratt en Whitney zal binnen vijf Jaar het lawaai van straalmo toren tot een ..draaglijk niveau" vermin derd worden. Volgens een systeem dat thans wordt ontwikkeld, wordt de stroom uitlaatgassen in kleinere stromen verdeeld, die hogere geluldsfrequenties zullen heb ben zó hoog dat ze door het menselijk oor niet meer kunnen worden waargeno men. In een oproep tot die Verenigde Na ties hebben 101 Westdruitse professoren zich uitgesproken tegen de bewapenings wedloop. zowel wat klassieke als atoom wapens betreft, en voor beëindiging van de proeven met kernwapens. Leden van een deze zomer onderno men expeditie naar Splits bergen, die don derdag in Tromsö zijn teruggekeerd, heb ben verklaard, 'n aanmerkelijke teruggang van de sneeuw en de gletsjers op Spdt- bergen waargenomen te hebben. Deze be droeg voor enkele gletsjersin vergelijking met 1936. 5.5 km. De Griekse regering heeft de Roe meense piloot Aurel Curcan politiek asiel verleend. Curoan behoorde tot de beman ning van een van drie Roemeense vlieg tuigen. waarmee vorige week Roemeense atleten naar Athene werden overgebraoht. Het Amerikaanse zendstation ..Radio Liberation" in Mtlnohen zendt het boek van de vroegere Joegoslavische commu nistische leider DJilas. ..de nieuwe klasse", op di-oteersnelheld uit naar de Sovjet- Unie. Het fel aniti-communtetische boek ls in communistische landen uiteraard ver boden. Minou Droet. het negenjarige Fran se meisje, dat vorig jaar opzien baarde met de publikatie van een bundel gedich ten. zal de hoofdrol vervuilen in een film. due v olgend Jaar gemaakt wordt naar een nog niet gepubliceerd boek van Paul Vla- lar, ..Clara at les méchants". Producer ls de actrice Suzy Prim. Het hoofddoel van een NAVO-oefe- ning. die onder de naam „Counter Punch" van 19 tot 22 september wordt gehouden, i? het beproeven van het stelsel van lucht verdediging in West-Europa. Behalve vlieg tuigen uit de verschillende NAVO-landen zullen ook de nationale luohtverdediglngs - organisaties van Engeland. Frankrijk. Bel- gie en Nederland aan de oefening meedoen. Luitenant-generaal Heirshey voerde besprekingen (Van onze Haagse redactie) Luitenant-generaal Lewis B. Hershey, directeur van het Amerikaanse ..Selecti ve service system" heeft gisteren een kort bezoek aan Den Haag gebracht. In het ministerie van Oorlog heeft hij een bespreking gehad met de directeur dienstplichtzaken, de heer W. A. M. Lautenslager, over de gemeenschappe lijke problemen ten aanzien van de dienstplicht in Amerika en Nederland. Griepepidemie in marine-opleidingskamp (Speciale berichtgeving) In het marine-opleidingskamp te Hil versum heerst een griepepidemie, die een groot deel van de „bemanning" heeft aangetast. Enkele dagen geleden waren van de circa 2000 kampbewoners 350 ziek, een aantal, dat overigens snel ver mindert. Deze griep heeft een goedaar- j dig karakter en naar gemiddeld vijf 1 dagen zijn de zieken weer op de been. j De diensten in het kamp vinden nor maal doorgang en men is er in geslaagd de epidemie met eigen kampartsen en I ziekenverplegers op te vangen. Wel 1 moesten extra barakken tot noodzieken- i boegjes worden ingericht om het grote aantal patiënten ligging te kunnen bie den. RECHTZAKEN NIET EIGEN RECHTER SPELEN! Een niet verschenen rijwielhersteller uit Zwammerdam had voor eigen rech ter gespeeld, toen hij meende dat hij van zijn vroegere compagnon, en car rosseriebouwer uit Zwammerdam, nog wat geld te goed had. Hij had een elek trisch lasapparaat van deze „in beslag" genomen en wilde dit niet teruggeven voordat hij geld kreeg. Het gevolg was een dagvaarding voor de Haagse poli tierechter wegens diefstal. De bena deelde vertelde dat het lasapparaat bi) zijn broer in de schuur stond en daar op 7 maart 1955 plotseling verdwenen bleek te zijn. „Hij is veroordeeld te be talen in plaats van andersom", zei ge tuige op de vraag of verdachte inder daad een vordering op hem had. De officier van Juistitie vorderde nu f 150,— boete of 50 dagen. Het vonnis luidde: f80 boete of 20 dagen. BIER IN PLAATS VAN MELK! Voor het wegnemen van een porte feuille met geld in café De Milkbar werd een 23-jarige landarbeider uit Katwijk door de Haagse politierechter overeen komstig de eis veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 75,- boete of 25 dagen. De verdachte had op 17 mei j.l. de Milkbar bezocht, waar hij evenwel bier dronk. Op een gegeven mo ment had hij de portefeuille op een barkruk zien liggen. Hij had het geld naar zyn zeggen f 60.- er later uit genomen en de portefeuille weggegooid. „Als ik nuchter ben doe ik zoiets niet", zei hij nu. StationspleinStrandexoursie Kon. Ned. Natuur historische Ver. 10.15 uoir v.m. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniiging .Spr. P. J. van Muilem. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpank 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld vam het poppenspel". (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde .Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen H)5 uur. Op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal„Tydgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur; zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het licht aan de overkant" 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30 .7 en 9.15 uiwr. Rev: „De bestorming van de Alamo" 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Mijn kleine Hongaarse Pirosch- ka" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Tussen 14 en 17" 18 Jaar. Lldo: „Ja mei-rouw de generaal" 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 5uur. Luvor: „Marie Antoinette" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De zondagsdienst der hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de artsen 's -Gravesande, Jansen, Lahr en Gaasbeek. Te Oegstgeest door de artsen D. Held en J. J. LanenBaron. Heden zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdingh Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek •- - Oegstgeest, Zondag 8 september is alleen geopend van "s morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur: Apotheek Reyst. B\| geen gehoor by Uw halsarts of «.peelallst. bel op dokterstelefoon 2222'*,. Leidse Jeugd Tour had aardig slot- De Rolschaatswedstrijden werden gisteren besloten met de finales van het kunstrijden en het rolhockey- toernooi. Het was wel te zien, dat hier de besten aan het werk waren. Verscheidene van de kleine finalisten hadden kennelijk van de week nog ter dege geoefend en het publiek be loonde hen dan ook met een harte lijk applaus. Bij de Jongens voerde P. Distelveld zyn totaal op tot 65 pnt en liep daar mede nog 2 punten verder uit. W. Burgy slaagde erin een plaatsje op de ranglijst te stijgen. Bij de meisjes behield L. Bodrij met glans haar eerste plaats met een totaal van 67 punten. Het meisje Gerritse haalde deze avond een puntje op en kwam op 6512 pnt. Zij was hiermede goede tweede. De rolhockey-finale werd een boeiend gevecht. Het publiek vermaakte zich kostelijk. Op de baan wogen de ploegen aardig tegen elkaar op, maar als het op schieten aankwam, was de Frans van Mierisstraat wel een klas beter dan de Maredykers. Zij drukten dit zowel voor als na de rust in twee doelpunten uit en wonnen met 40. De grotere meisjes deden nog eens extra hun best. C. Bellaert en K. Hurk- mans uit Dordrecht waren de gelederen nog komen versterken. Met z'n zessen lieten deze meisjes zulk mooi werk zien, dat het publiek een herhaling vroeg. De eindstanden luiden: Kunstrijden jongens: 1. P. Distelveld 65 pnt.; 2. Brugman 58,5 pnt.; 3. J. van Weerlee 58 pnt.; 4. W. Burgy 57 pnt.; 5. Melet 53,5 pnt. Kunstrijden grotere meisjes: 1. B. Bel- laert 119 pnt.; 2. H. Kouwenberg 110 pnt.; 3. K. van Kempen 101 pnt.; 4. L. Mank 97,5 pnt. Kunstryden meisjes: 1. L. Bodrij 67 pnt.; 2. Gerritse 655/2 pnt; 3.S. Ver mond 64 pnt.; 4. M. Koet 61 pnt.; 5. M. v. Venetiën 60 pnt. Door het uitvoerige programma begon het al aardig donker te worden voor er met de prijsuitreiking kon worden be gonnen. Voor de winnaars van het kunstryden waren er twee paar rol schaatsen. Bij het hardrijden was een badmintonspel en een modelbouwdoos in de prijzene'talage gelegd. De juryleden hadden voor de zes grote meisjes ook nog een kleine bloemen hulde in elkaar gezet. 1500 maal „Potasch en Perlemoer" Morgen vindt in de Leidsche Schouw burg de 1500ste voorstelling plaats van het bekende blyspel „Potasch en Perle moer" met Johan Kaart en Joh. Bos kamp in hun glansrollen van de altijd ruziezoekende compagnons. Een toneelgebeurtenis, die wel even gememoreerd mag worden! Neemt Hoesein niet deel aan „nationaal overleg (Van onze correspondent in Djakarta) Overste Ahmad Hoesein, voorzitter van de Bantengraad op Midden-Sumatra en territoriaal commandant aldaar zou officieus te kennen hebben gegeven dat Midden-Sumatra niet aan het nationaal overleg zal deelnemen. Dat werd meegedeeld door de persdienst I.N.P.S., die met regeringskringen in contact staat. Eerder was gemeld, dat het bestuur van de Bantengraad verscheidene malen besprekingen heeft gehouden over het nationaal overleg. Hoesein stuurde een brief aan premier Djoeanda, waarin een aantal voorwaarden en suggesties van Midden-Sumatra zijn opgesomd. Het is niet bekend wat deze inhielden doch het vermoeden is uitgesproken, dat Hoesein alleen wil deelnemen als voor zitter van de Bantengraad. Zoals bekend heeft de regering als vertegenwoordigers der 18 autonome gebieden de militaire commandanten, de gouverneurs en de voorzitters der provinciale volksverte genwoordigingen uitgenodigd. Bijzondere raden als de Bantengraad zouden dus niet als zodanig vertegenwoordigd wor den. Tot dusver hebben behalve Ahmad Hoesein alle hoofden van raden en militaire commandanten zich daarmee akkoord verklaard. Franse burgemeesters uit protest afgetreden Zesentwintig burgemeesters van land- bouwgemeenten in de omgeving van Clermont-Ferrand (bidden-Frankrijk) zyn vrijdag afgetreden als protest tegen de landbouwpolitiek van de regering. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■o c k S a Is 11 ncersl. afg. 24 uur Stockholm zwaar bew. w 4 17 4 Oslo geh. bew. no 2 19 0 Kopenhagen zwaar bew. z 7 18 0 Aberdeen licht bew. z 10 14 1 Londen motregen zzw 9 19 1 Ajnsterdam half bew. z 7 19 0 Luxemburg mist z 2 18 0 Parijs Bordeaux mist mist zzo zo 2 1 20 26 0 0 Grenoble onbewolkt windstil 26 0 Nice onbewolkt 4 24 0 Berlijn licht bew. ozo 3 21 0 Frankfort mist windstil 23 0 München onbewolkt zo 2 21 0 Zürich mist windstil 23 0 Genève onbewolkt windstil 23 0 Locarno onbewolkt windstil 24 0 Wenen onbewolkt windstil 23 0 Innsbruck mist windstil 23 Rome onbewolkt O 1 29 0 Alaccio onbewolkt no 2 24 0 Mallorca onbewolkt nnw 3 28 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2