Hongaarse oud-premier doodziek in Boedapest Nagy vertoeven Eisenhower zal Engeland kennen in alle maatregelen in Midden-Oosten WEERBERICHT In een der concentratiekampen worden 20.000 tegenstanders ZOU van het regime vastgehouden Voor verwarming LANGEZAAL, Stille Rijn 3-4, Leiden lBREESTPI73*TEul37l Combinatie kreeg hotel „Savoy HomaiT' te Bandoeng voor niets SOEPELE RICHTLIJNEN VOOR HOGERE HUUR NIEUWBOUW 98ste jaargang ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 No. 29234 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Slachtoffer van Kadars terreur Volgens de Hongaarse schrijver George Paloczy-Horvath, die deelneemt aan het PEN-congres te Tokio, is oud-premier Imre Nagy van Hongarije naar Boedapest overgebracht, waar de politie bezig zou zijn hem bekentenissen en mededelingen af te persen over het ontstaan van de opstand. De gezondheids toestand van Nagy zou zeer slecht zijn. Hij heeft verscheidene hartaanvallen gehad. Het „politieke testament" van Nagy is intussen uit Hongarije gesmok keld en zal weldra in verschillende talen worden gepubliceerd. In Hongarije zal binnenkort een „bende" van 40 man, onder wie bank bedienden, douane-ambtenaren en ad vocaten, terecht staan wegens het aan namen van steekpenningen van mensen, die wilden emigreren en die een lage tting wensten van de waarde der bezittingen, die zij wilden meenemen, aldus meldt het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepakarat". giers te controleren. Buitenlanders wor den voortdurend in het oog gehouden door de geheieme politie en tijdens hun afwezigheid worden hun hotelkamers Prins Wan zou naar Moskou gaan Het Vaticaan heeft rooms-katholieke priesters in Hongarije verboden, lid van het parlement te worden. Zij die lid zijn, moeten binnen een maand hun functie neerleggen. Wie weigert, stelt zich aan excommunicatie bloot. In niet-officiële Vaticaanse kringen neemt men aan, dat het aantal priesters, voor wie het decreet geldt, gering is. Het Vaticaan heeft sedert de opstand in Hongarije twee decreten voor Hon gaarse priesters uitgevaardigd. Het eer ste hield in, dat alle priesters die func ties van burgerlijke autoriteiten hadden aanvaard zonder de uitdrukkelijke goed keuring van hun kerkelijke superieuren, deze functies moesten opgeven en naar hun diocees moesten terugkeren. De V.S. en een aantal andere landen zullen er volgende week bjj de Algemene Vergadering der V.N. op aandringen een vooraanstaande figuur naar Moskou te zenden. Deze moet trachten te be reiken, dat de Sovjet-Unie zal instem men met de resoluties over Hongarije. De afvaardigingen van de V.S. en En geland overhandigden de andere delega ties gisteren een ontwerp-resolutie, wel ke zal worden ingediend op de speciale zitting, welke dinsdag over de Hon gaarse kwestie begint. Naar verluidt wordt Prins Wan van Siam, de voorzitter van de Algemene Vergadering, de waarschijnlijkste kan didaat voor de missie naar Moskou ge acht. Diepe apathie onder de Hongaarse bevolking In een rapport van 150.000 woorden heeft de V.N.-commissie van vijf na ties (Australië, Denemarken, Tunis, Cey lon en Uruguay) de conclusie getrokken, dat het door de Russen in het zadel ge holpen regime van Janos Kadar niet namens het Hongaarse volk sprak, dat dit regime strenge onderdrukkingsmaat regelen opnieuw heeft ingesteld en dat het er op uit is de teugels met Sovjet- russische hulp in handen te houden. De commissie heeft volgende hoofd conclusies getrokken: De Sovjet-Unie is met geweld tussen beide gekomen in Hongarije, om een volksopstand te onderdrukken; de opstand was een spontane demon stratie en is niet van buitenaf geholpen. Het was geen beweging om de grondbe zitters en kapitalisten weer aan de macht te helpen, zoals door de Sovjetrussische regering beweerd is; ten tijde van zijn installatie had het regime van premier Kadar niet te steun van het volk en het ontbeert deze steun nog steeds. Westerse diplomatieke kringen in We nen en reizigers, die pas in Boedapest zijn geweest, zijn het er over eens dat de Kadar-terreur het Hongaarse volk in een diepe apathie gedompeld heeft. Volgens officiële Hongaarse kringen zijn 200 personen geëxecuteerd als „con tra-revolutionairen", doch Westerse schattingen stellen dit cijfer tienmaal zo hoog. In een van de concentratie kampen ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad worden ruim 20.000 anti communisten vastgehouden. Overal controle Een Oostenrijkse zakenman die ver leden week Boedapest bezocht heeft, verteld, dat de politie-terreur thans groter lijkt dan in het tijdperk van de afgezette Stalinistische" partijleider Rakosi. Nog steeds zijn er wegversper ringen op de hoofdroute tussen Wenen en Boedapest. Geholpen door Russische militairen, houden Hongaarse militairen daar de Hongaarse en buitenlandse au to's aan, om de papieren van de passa- Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaat selijk enige regen, later opklaringen, krachtige tot matige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 18.32 uur; onder: 5.23 uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 2.53 uur en 15.14 uur. Laagwater te 11.01 en 23.16 uur. (9/9 hoogwater te 3.24 en 15.44 uur; laagwater te 11.34 en 23.51 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BUvoegseL doorzocht. Buitenlandse bezoekers wor den op straat en in de hotels aangespro ken door naar het uiterlijk aardige vrouwelijke agenten van de geheime po litie. Telefoongesprekken met het bui tenland worden op de band afgetapt. De angst van de bevolking voor de politie maakt een zielige indruk. De man op straat vermijdt angstvallig elk contact met een buitenlander en praat ook liefst niet met een landgenoot. Het volgende grapje, dat in Boedapest voorzichtig de ronde doet, geeft wel een beeld van de situatie: twee mannen kij ken naar een gloednieuwe Cadillac. „Wat een schitterende vorderingen maken onze Sovjet-vrienden op het ge bied van de auto-fabricage", zegt de een. De ander kijkt hem bevreemd aan. maar put dan eindelijk moed: „Maar U weet toch wel, dat dit geen Russische auto is". De eerste: „Dat weet ik wel, maar ik weet niet wie U bent". Volgens Westerse deskundigen is het Kadar-regime er niet in geslaagd enige steun van het volk te krijgen. Volgens de officiële cijfers heeft de nieuwe com munistische partij van Kadar 360.000 leden, iets meer dan een derde van het aantal leden der partij van voor de re volutie. Overleg in Londen onbepaald verdaagd De V.N.-subcommissie voor ontwa pening heeft gisteren haar besprekin gen voor onbepaalde tjjd verdaagd, na aanvaarding van het verslag van haar beraadslagingen aan de Algemene Ver gadering der Ver. Naties. De Russische vertegenwoordiger, Zorin heeft gisteren, naar uit Britse bron ver luidt, weer verklaard, dat men onmoge lijk een datum of plaats kon vaststellen voor een nieuwe bijeenkomst van de subcommissie, waarin de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Ca nada zitting hebben. De subcommissie begon haar beraad slagingen in Londen op 18 maart. Zij is in het slop geraakt door Russische kre- tiek op Westelijke voorstellen voor een gedeeltelijk ontwapeningsplan, die op 29 augustus ingediend zijn, doch die volgens Zorin „nie^s van waarde" bevat ten. Een Britse zegsman zei gisteren, dat de vier Westelijke afgevaardigden gis teren hun spijt erover uitspraken, dat er geen overeenstemming bestaat over hervatting van de onderhandelingen op een zo vroeg mogelijk geschikt tijdstip. Inmiddels vertrekt de Franse afge vaardigde, Moch, vandaag uit Londen naar Parijs. De Amerikaanse gedele geerde, Stassen, is van plan morgen naar Washington te vertrekken. Intensief contact Londen-Washington Zuivering van de Syrische veiligheidsdienst De Verenigde Staten hebben Groot-Brittannië in de jongste acht uur ver zekerd, dat president Eisenhower geen belangrijke maatregelen in de crisis in het Midden-Oosten zal nemen zonder voorafgaande raadpleging van de Britse regering, aldus is gisteravond van gezaghebbende wijze te Washington vernomen. In diplomatieke kringen werd gezegd, dat er van uur tot uur overleg is tussen Washington en Londen over de toestand in het Midden-Oosten. Aclit vliegtuigen c5 voor de luchtbrug De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren te Washington bekendgemaakt, dat acht grote transportvliegtuigen van het type „Globemaster" maandag de eerste wapens naar Jordanië zullen brengen. Vijf van deze toestellen zullen worden geladen, de overige drie vertrek ken van Athene. De route van de vliegtuigen is niet bekend. Om niet over Syrisch of Is raëlisch grondgebied behoeven te vlie gen, zullen zij waarschijnlijk via Tur- kjje en Irak of misschien over Saoedi- Arabisch gebied naar Jordanië vliegen. Tot de wapens, die zullen worden ge leverd, behoren vuurmonden van 106 millimeter zonder terugslag, aldus is op een vliegveld bij Tripolis in Libië door ambtenaren van het Amerikaanse Buitenlandse Zaken ministerie van meegedeeld. Het Syrische ministerie van Binnen landse Zaken heeft luitenant-kolonel Haydar Farra, hoofd van de politie en de veiligheidsdienst in het district Alep po. ontslagen. Vorige week zijn al ne gen hoge officieren van de veiligheids politie naar huis gezonden. De regering heeft besloten de veiligheidsdienst gron dig te zuiveren. Conferentie De democratische senator Mike Mans- field heeft te Washington verklaard, dat de V.S. moeten overwegen of het niet verstandig is onmiddellijk een con ferentie te beleggen met Egypte en Sa- oedi-Arabië „om de middelen te bestu deren die het Arabische nationalisme moeten behoeden voor nieuwe Russische agressie". De senator, die ook lid is van de Senaatscommissie voor Buitenland se Betrekkingen, stelde voor, dat de Amerikaanse regering de Algemene Ver gadering van de V.N. verzoekt over te gaan tot instelling van een interna tionale controle op de wapenzendingen naar het Midden-Oosten. Frans-Egyptisch overleg De afgevaardigden naar de Frans- Egyptische besprekingen te Genève heb ben besloten terstond naar hun respec tievelijke hoofdsteden terug te keren en op 20 september weer in Genève bijeen te komen, aldus is gisteravond bekend gemaakt. Volgens een communiqué hebben de onderhandelingen, die 26 augustus zijn begonnen, een punt bereikt waarop de twee delegaties het nodig hebben geacht ruggespraak met hun regeringen te hou den. Israël Jordanië De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft zich gisteren bezig gehouden met de spanningen tussen Jordanië en Is raël naar aanleiding van de klachten, die er van beide zijden zijn binnengeko men. De vertegenwoordiger van Jorda nië, Joesef Haikal, wees erop. dat bij bestand bepaald is, dat niemand in het niemandsland tussen beide landen de grond mag bebouwen en dat de aanwe zigheid van Israëlische boeren en trac tors in dit gebied een bedreiging was van de, veiligheid van de Arabieren. Haikal verzocht de Raad de Israëli sche regering te verbieden dit nie mandsland voor landbouw te gebruiken. De Israëlische woordvoerder, Morde- chai Kidron, bracht de hele zaak terug tot de kern, de Arabische weigering om vrede te sluiten of in vrede te leven met Israël. De omringende landen bewape nen zich en maken er geen geheim van, dat zij gaarne deze wapenen tegen Is raël zullen gebruiken. De Veiligheidsraad ging er niet verder op in. De Raad besloot, de stafchef van de politiemacht der Ver. Naties te ver zoeken binnen twee weken verslag uit te brengen over de toestand ter plaatse. Bp beide partijen werd erop aange drongen zich te onthouden van elke ac tiviteit, die de toestand zou kunnen ver slechteren. De behandeling werd daarna voor onbepaalde tijd opgeschort. De klokkengieterij van de Gebroe ders van Bergen te Heiligerlee is op het ogenblik bezig met de afwer king van een daar gegoten luiklok, bestemd voor de protestantse kerk ie Biak. De opdracht tot het ver vaardigen van de klok is verleend door een commissie van nabestaan den van de slachtoffers van de ramp van het KLM-toestel „Neu tron". De klok heeft een grootste diameter van 45 cm. en zal volgen de week geheel voltooid zal zijn. De foto laat zien hoe een graveur woorden van dank voor de hulpver- kening op de klok aanbrengt. Advertentie Een leuke verrassing wachtte ir. A. Aler president-directeur van de KLM in Houston, na de voltooiing van de eerste KLM-vlucht Amster dam-Houston. Op het internationale vliegveld van Houston zetten mej. Natthea Evers (l) en mej. Anne Wempe (r) de president-directeur charmant glimlachend plotseling een echte Texaanse cowboy-hoed op. voor kolen en oliestook. President Rotary op doorreis in Rotterdam (Speciale berichtgeving) Met het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de HollandAmerika Lijn is vanmorgen de heer Charles G. Tennent, president van de Rotary-International, in Rotter dam aangekomen. De heer Tennent is met zijn vrouw op doorreis naar Zürich, waar de vergadering van de advies-com missie voor Europa, Noordoost-Afrika en het Middellandse Zee-gebied en van de Rotary Information Councellors zal wor den gehouden. Daarna volgt een rond reis door Afrika, Zuid- en Midden- Amerika voor het bezoeken van de Rotaryclubs in niet minder dan 40 landen. Honderd doden bij opstand op Cuba Volgens officieuze schattingen is bij de opstand te Cienfuegos op Cuba een honderdtal mensen omgekomen, van wie vijftien, die niet aan de strijd hebben deelgenomen. Het Cubaanse leger ver loor twaalf man aan doden en dertien gewonden. Er zijn geen gevangenen ge maakt. Het was vrijdagavond rustig te Cien fuegos. De winkels waren weer open en het verkeer was normaal. Alleen waren op verschillende plaatsen tanks opge steld. Voorbeeld van corruptie (Van onze correspondent in Djakarta) De beslaglegging op het bekende hotel „Savoy Homan" te Bandoeng waar van wjj dezer dagen melding maakten op last van de centrale militaire gezaghebber, kan men zien als een Minister ir. Witte belooft: Minister ir. Witte heeft erkend, dat de memorie van toelichting tot wijziging van de huurwet 1950 tot de conclusie kon leiden, dat deze huurverhoging slechts in een enkel geval ook zou gelden voor de nieuwbouw, maar de minister heeft er tijdens zijn bespreking met de vaste commissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid uit de Tweede Kamer ook nadrukkelijk op gewezen, dat uit het later gevolgd mondeling overleg en zeker uit de openbare behandeling duidelijk was gebleken, dat van een veel groter aantal na-oorlogse woningen de huur zou worden verhoogd. Bovendien werden bij deze behandeling de globale normen voor de verhoging aangegeven. De minister gaf echter als zijn oordeel te kennen, dat de niet gelukkige tekst van de memorie van toelichting en de voorlichting, die bij besprekingen om trent de huurcompensatie is gegeven, zelfstandige elementen van psychologi sche aard zijn gaan vormen bij de be paling van de huurverhoging voor de bedoelde woningen. De minister is bereid deze factoren te laten meespreken en dat is voor hem aanleiding geweest om de beginselen vervat in de circulaire van 5 juli j.l. op een voor de huurders soepele wijze in een praktische richtlijn te verwe zenlijken. De minister deelde tenslotte mede, dat hij overeenkomstig zijn aanvankelijk voornemen van plan is aan de hand van de reeds ingediende voorstellen der gemeenten, nadere concretisering van de richtlijnen te geven, waarin boven staande gedachten zullen zyn verwerkt. De voorstellen der gemeenten zullen aan deze richtlijnen worden getoest. Hierbij zal aan de adviezen der gemeenten om trent de concrete toepassing dér alge mene richtlijnen grote waarden worden gehecht. Alvorens deze aan de gemeen ten te verstrekken zal de minister ze overeenkomstig een meermalen gedane toezegging aan de commissie ter kennis neming toezenden. De Kamercommissie besloot alsdan deze materie aan een nieuwe bespreking te onderwerpen. „vertraagde reactie" op een beschul diging van corrupjtie, die bijna drie jaar geleden werd gelanceerd. Dat was in oktober 1954, kort nadat het hotel door een Indonesische combinatie was gekocht van de Nederlandse eigenaar voor een miljoen Nederlandse guldens. De combinatie, waarvoor een vooraan staand lid van de politieke partij, de P.I.R., optrad, vroeg voor de betaling in Nederland echter geen transfer voor een miljoen, doch voor twee miljoen Neder landse guldens aan. Dank zij politieke vrienden kreeg de gemachtigde der com binatie de transfer van twee miljoen gulden ook toegewezen, waarvoor dus zes miljoen roepiahs moest worden gestort. Een miljoen gulden de koopsom van het hotel werd in Nederland, gelijk was overeengekomen, aan de eigenaar uitbetaald. Het andere miljoen Neder landse guldens werd „zwart" verkocht, tegen een koers van één tegen zes, dus zes miljoen roepiahs. Daarmee kreeg de combinatie dus in Indonesië de gehele som van zes mil joen roepiahs. die zij had moeten stor ten voor de transfer van 2 miljoen Ne derlandse guldens, weer terug. Zonder één cent uit te geven, was zü dus in het bezit gekomen van een hotel, dat een miljoen Nederlandse guldens waard was! Deze feiten werden destijds door een Indonesisch blad, het socialistische „Pedoman" gepubliceerd. Het moest ech ter voorjaar 1957 worden eer in dat cor ruptie-geval handelend werd opgetreden. In de toen, bij de afkondiging van de staat van oorlog en beleg, door het mili tair gezag begonnen actie ter bestrijding der corruptie, werd o.m. ook de heer Sadak, die destijds als gemachtigde van de combinatie optrad en daarna als directeur het beheer over het hotel voer de, gearresteerd. Zijn verhoor heeft er blijkbaar toe geleid, dat thans ook be slag op het door corruptie verkregen hotel kon worden gelegd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1