Wegenbouw nu reeds voor helft in allerlei activiteiten geremd Amerikaanse wapens via luchtbrug naar Jordaanse hoofdstad Amman WEERBERICHT SAVOY" Autonoom wegenfonds uitkomst? H. Walenkamp Zn Oi o advies van Loy Henderson deskundige uit Washington Eisenhower zal sehoolkwestie in Arkansas met minister bespreken 96ste jaargang VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 No. 29233 LEIDSCH mDAGBLAD -SS»-—3 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Singel Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Catastrofaal gevolg bestedingsbeperking (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse wegenbouwers zien zich door de bestedingsbeperking ernstig gedupeerd. In de eerste vijf maanden van dit jaar kon bijna de helft van alle opdrachten niet worden uitgevoerd, omdat de overheid de vereiste vergunning weigerde of omdat het benodigde kapitaal ten gevolge van de bestedingsbeperking ontbrak. Hierdoor konden werkzaamheden voor een totaalbedrag van 118 miljoen gulden niet worden uitgevoerd. De gevolgen hiervan zijn voor de wegenbouwers in sommige gevallen reeds catastrofaal. Ongeveer een kwart van de 15.000 arbeiders, die bij de wegen bouw zijn betrokken, moest elders werk zoeken. Van de asfalteer-installaties, die stuk voor stuk een waarde van enkele honderdduizenden guldens vertegen woordigen, is 40% buiten gebruik. Meer dan de helft van de beton-installaties die bij de aanleg van wegen nodig zijn, staan ongebruikt. afgekapt Een veel verstrekkender ge volg van de bestedingsbeperking is echter de financiële rem gebleken, die de provincies en de gemeenten moesten aanleggen. Omdat deze in stanties, gebonden aan het voorge schreven rente-gamma, de toegang tot de kapitaalsmarkt werd afgesne den, kon nog eens 35van de goed gekeurde opdrachten, niet worden uitgevoerd. Daar een andere aanwending van het materiaal of gebruik ervan in het bui tenland (een mogelijkheid, die onlangs door de regering aan de hand is ge daan) in de praktijk niet mogelijk blijkt, wordt een aantal kleinere bedrij ven met de ondergang bedreigd. Voor de verre toekomst zal de bestedingsbeper king, die thans van de wegenbouwers een naar hun mening onevenredig zware tol eist. nog tot gevolg hebben, dat de personeelsvoorziening in het gedrang komt. Het leerlingenstelsel in deze sec tor loopt ernstig gevaar. Het aantal leerlingen, dat zich voor de wegenbouw aanmeldt, is na de berichten over de beknottingen, die hier worden toege past, aanzienlijk teruggelopen. 49 procent der opdrachten afgekapt De bewust gewilde beperking op de aanleg van wegen die in het kader van de bestedingsbeperking 10% zou bedragen blijkt in werkelijkheid 14% van alle opdrachten te hebben Batista (op Cuba) slaat opstand neer Cubaanse regeringstroepen hehi. te Cienfuegos, waar de op een na de groot ste vlootbasis van het eiland is gelegen (ongeveer 225 km. ten oosten van Ha vanna) een opstand neergeslagen. Gis teren in de vroege ochtend waren aan hangers van de opstandelingenleider Fidel Castro, die president Batista al bestrijdt sinds deze in maart 1952 door middel van een staatsgreep aan de macht kwam, tot gewapende actie over gegaan. De opstandelingen werden ge steund door vijftig leden van het per soneel' van de vlootbasis en twaalf le den van de afdeling zeepolitie. Zij maakten zich meester van het politie bureau nadat de politie geweigerd had zich bij hen aan te sluiten. De premie» van Cuba heef bekendgemaakt dat de bevelhebber van de basis, kolonel Cone- sanas, erin geslaagd is de aanval af te slaan en het gezag te herstellen. Er worden thans zuiveringsacties uitge voerd. In Havanna zijn de afgelopen 24 uur elf bommen ontploft, waardoor even wel slechts geringe schade werd aange richt. Een sèrgeant van de politie werd gewond, toen hij een verdachte auto wilde aanhouden. De drie inzittenden van deze auto werden na een achtervol ging doodgeschoten Elders in de stad werd een auto met wapens aangehou den. De bestuurder wist tc ontkomen. Lloyd over de betrekkingen van Londen met Belgrado Gisteren zyn in Belgrado besprekin gen begonnen tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en zijn Joegoslavische ambtgenoot Popo- witsj. Gesproken is om. over de betrek kingen tussen Joego-Slavië en Engeland en internationale vraagstukken zoals de ontwapening, de Europese veiligheid, de toestand in het Midden-Oosten enz. Op een hem door Popowitsj aange boden lunch zei Lloyd, dat er thans geen grote kwesties en zeer weinig kleine tussen Engeland en Joego-Slavië be staan. Engeland en Joego-Slavië hebben ver schillende politieke stelsels. „Maar dit verschil geeft ons geen aanleiding te trachten, ons met elkanders zaken te bemoeien. Wij zijn een goed voorbeeld van werkelijke vreedzame samenleving. Wij zijn bereid onze belangen te ver dedigen en risico's te nemer voor de vrede. Als gij erin slaagt uw betrekkin gen met een of andere regering te ver beteren, zullen wij U er niet hard om vallen. Wij geloven, dat uw betrekkingen met ons niet zullen worden geschaad en dat gij die stoere onafhankelijkheid zult bewaren waarvan gij zo vele bewij zen hebt geleverd". Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat Lloyd met deze woorden te kennen heeft gegeven, dat Engeland er geen bezwaar tegen zal hebben als Joego-Slavië zijn banden met Sovjet- Rusland versterkt. Locomotief rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 Tijdelijk wat regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, later krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag, of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 SEPTEMBER Zon op: 6.03 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 18.11 uur; onder: 4.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.41 uur. Laagwater te 10.25 en 22.40 uur. Dit numxr.er bestaat alt 14 pagina's Alarmklok luidt De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers ir. H. D. Prins, is van oordeel, dat de hier ge schetste ongunstige ontwikkeling zich ook in de tweede helft van dit jaar zal voortzetten. Het is daarom, dat de wegenbou wers van plan zijn om op hun jaar vergadering, die maandag a.s. in Scheveningen wordt gehouden, de alarmklok te luiden. Men ziet de op lossing van de moeilijkheden in de eerste plaats in de instelling van een autonoom wegenfonds, dat naar Belgisch voorbeeld een eigen bud get zou moeten hebben Hierdoor zou worden verzekerd, dat alle belastin gen, die op het wegverkeer drukken ook weer aan het wegverkeer ten goede komen In België hebben de wegenbouwers zich bij hun investe ringen kunnen richten naar de plan nen van het wegenfonds Dit kan zelfs leningen uitschrijven en recla me maken voor deelname hieraan. Op deze wijze zijn de enorme wegen bouwkundige werken, die nu in Brus sel worden uitgevoerd mogelijk ge worden. 10.000 ha. vruchtbare grond op Nieuw-Guinea Bjj het zoeken naar gronden voor een uitbreiding van het mechanische rijst bedrijf in de proef polders bij Merauke op Nieuw-Guinea, zijn mensen van het agrarisch proefstation van Hollandia gestuit op zeer vruchtbare kleigrond met een oppervlakte van tot dusverre 5800 ha. Dit heeft de heer J P. K. Eechoud, secretaris van het Nieuw-Guinea Insti tuut in Rotterdam, gistermiddag ver klaard tijdens een onderhoud op de Utrechtse Jaarbeurs. Volgens hem is het best mogelijk, dat het niet bij de ontdekte 5800 ha zal blijven, maar dat het evengoed mogelijk is, dat van de aaneengesloten kustvlakte een gebied van 10.000 ha uit zeer vrucht bare grond zal blijken te bestaan. Australische zendeling door Papoea gestoken De Australische zendeling Walter Turner, die zijn arbeidsterrein heeft bij Warok, ca. 15 km ten zuidwesten van het Archboldmeer. is door een Bergpa- poea met een pijl gestoken. Er was een diefstal geweest van aan de zending toebehorende goederen, hierop drong de zendeling aan op teruggave, waarna hij met een pijl werd gestoken. De pijl kwam terecht in de omgeving van de rechterlong van de zendeling, die voor ooeratief ingrijpen per vliegtuig naar Hollandia werd vervoerd. Zijn toestand is thans goed. De situatie bij de zen- dingspost te Warok is weer rustig, zoals bestuursambtenaar Veldkamp, die zijn standplaats heeft in de Baliem-vallei, heeft geconstateerd. De zendeling werkt op eigen risico in onbestuurd gebied. Prinses Irene bekijkt tijdens haar bezoek aan het Garde Regiment Fuseliers Prinses Irene" in Vught een in de kazerne opgestelde minia- tuur-gardist in de ceremoniele te nue. Naast haar staat de comman dant. luitenant kolonel B. F. M. Wijtenburg. Met het KLM-vliegtuig uit Malmo via Kopenhagen arriveerde gister middag op Schiphol de Zweedse bloemenzee Gunilla Knutsson. een zeventienjarige studente uit Istad in de Zweedse provincie Skane. die een vijfdaags bezoek aan Nederland zal brengen. Het fleurige koninginnetje zal morgen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam het Aalsmeerse Bloemencorso met haar charmante aanwezigheid luister bijzetten. Mej. Annie Hazenberg, dochter van de propagandaleider van het Aalsmeerse Bloemencorso biedt de Zweedse gaste bij haar aankomst op Schiphol bloemen aan. Luclitoefening „Lynx" Laagvliegende vliegtuigen op 10, 11 en 12 september Op 10, 11 en 12 september zullen er als onderdeel van de luchtverdediging van Nederland, op beperkte schaal, overdag oefeningen worden gehouden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat rekening zal moeten worden gehouden met het lawaai veroorzaakt door laag vliegende vliegtuigen. Zoals bekend is, geschiedt de waar schuwing voor laag vliegende vliegtui gen door middel van de overal in het land aanwezige luchtmachtposten van het Korps Luchtwachtdienst, welke de meldingen rapporteert aan de centrale lei' ing van de luchtverdediging. Om aan deze Luchtwachtdienst de nodige geoefendheid te geven en deze op peil te houden zijn af en toe dergelijke oefeningen nodig. Teneinde de burgerbevolking zo min mogelijk te hinderen met het lawaai van laagvliegende straalvliegtuigen, is vooi Nederland een minimumvlieghcog- te vastgesteld van 300 meter, terwijl verder opdracht is gegeven bewoonde oorden zoveel mogelijk te vermijden. Toch zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat snelvliegende straalvliegtuigen, zelfs al is de mini mum vlieghoogte 300 meter, veel lawaai veroorzaken. Aan de oefening wordt deelgenomen door Britse. Belgische en Nederlandse squadrons. De tijden van oefeningen zijn: dins dag 10 sept. 7.3019.30; woensdag 11 sept. 7.3016.30 en donderdag 12 sept. 5.3016.30 uur. Bediende werd opperhoofd George Mathibe, een Bantoe huisbe diende in Pretoria, die 23 jaar lang in een groot flatgebouw plichtsgetrouw de nederigste werkzaamheden had verricht, is plechtig geinstalleerd als hoofd van de Bahwadoeba stam. Mathibe is een rechtstreekse afstammeling van de stichter van de stam. Hij volgt het op perhoofd Hazael Mathibe op. die een jaar geleden stierf zonder een opvolger te hebben nagelaten. De installatie- plechtigheid werd bijgewoond door 7000 stamleden en talrijke hoge functionaris sen van het departement van Naturel - lenzaken. De stamraadsleden hadden eenparig George uitgeroepen als de op volger van Hazael. A.s. maandag zal de eerste zending wapens in het kader van de Amerikaanse hulp aan Jordanië (tot een bedrag van tien miljoen dollar) plechtig aan de Jor daanse autoriteiten in Amman worden overgedragen. In de komende twee maan den worden verdere Amerikaanse wapenzendingen verwacht. Het materiaal, dat naar Amman wordt gezonden, zou van zwaarder kaliber zijn dan draagbare wapens, maar er zijn geen nadere bijzonderheden bekendgemaakt. Vorige week werd bekend, dat Washington had besloten verscheidene tientallen Patton-tanks naar Jordanië te zenden, zulks naar aanleiding van een verzoek van de regering aldaar om een „opzienbarende demonstratie" van de Amerikaanse steun te geven. Het instellen van een luchtbrug tussen Amerika en Jordanië geschiedt op ad vies van Loy Henderson, de deskundige van het „State Department" voor het Midden-Oosten, die woensdag te Washington terugkeerde, nadat hij de gebeur tenissen in Syrië besproken had met leiders van Turkije, Jordanië, Irak en Libanon. Syrisch oordeel over de opstand in Hongarije De Syrische premier, Sabri Assali, heeft op een persconferentie te Damas cus verklaard, dat zijn land het Hon gaarse standpunt (dat de gebeurtenis- Het Westen kan niet veel ondernemen Henderson is in zijn rapport voor mi nister Dulles tot de slotsom gekomen, dat het Westen weinig kan doen om de pro-Russische stroming in Syrië om te buigen. Wel bepleitte hij met kracht het onmiddellijk sturen van wapens naar Jordanië en hij gaf als zijn me ning te kennen, dat het verlenen van militaire bijstand in de spectaculaire vorm van een luchtbrug wezenlijk bete kenis zou geven aan Washingtons cam pagne om uitbreiding van de Russische invloed in het Midden-Oosten tegen te gaan. In strijd met de gewoonte spreken functionarissen te Washington vrijuit over dit geval van militaire hulp aan het buitenland. Israël en Jordanië De Israëlische afvaardiging bij de Ver. Naties heeft bij de Veiligheidsraad, die heden zou bijeenkomen naai' aan leiding van een Jordaanse klacht over „Israëlische inbreuken op de bestands overeenkomst". een tegenklacht tegen Jordanië ingediend waarin de door Jor danië gepleegde schendingen van de overeenkomst worden opgesomd. Vol gen^ de Israëlische klacht hebben deze schendingen de culturele en medische instellingen van Jeruzalem bij hun werkzaamheden moeilijkheden in de weg gelegd. Ook zijn godsdienstige plechtigheden bij de heilige plaatsen er door belemmerd, aldus de Israëlische nota. Egypte en Syrië Ali Sabri, Egyptisch minister van Staat en adviseur van president Nas ser, heeft verklaard, dat iedere aanslag op de veiligheid en onafhankelijkheid van Syrië, door Egypte zal worden be schouwd als een aanslag op zijn eigen veiligheid en onafhankelijkheid. Hij zei dit volgens Radio-Cairo in een vraag gesprek met het door de Egyptische re gering gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten. „De campagne die de Westelijke mo gendheden tegen Syrië voeren, gelijkt sterk op die tegen Egypte na de na tionalisatie van het Suezkanaal", zei hij. sen tijdens en na de opstand in Honga rije een binnenlandse aangelegenheid vormen), zal steunen, wanneer het V.N. rapport over deze kwestie in de Algeme ne Vergadering wordt behandeld. Syrië is gekant tegen inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van elk land, aldus de premier, die dit zei na een onderhoud met de Hongaarse on derminister van Buitenlandse Zaken Sarka. Deze laatste maakt thans een reis door verscheidene landen, onder meer in Azië en het Midden-Oosten, om het Hongaarse standpunt aangaande de betrokken gebeurtenissen ,,toe te lich ten". HOTEL RESTAURANT Spécialité de la Maison Poussin a la Broche. Aan de vleugel: PETER KORZELIUS. Katwijk aan Zee: Noord-Boulevard 1 - Tel. 2660 Schoolbestuur verzocht federale rechter toelating van negers af te gelasten President Eisenhower, die thans met vakantie te Newport (Rhode Island) ver blijft, zal morgen laar Washington gaan voor overleg met de minister van Justitie, Brownell, die een onderzoek heeft gelast naar de toestand in Little Rock in de staat Arkansas, waar de gouverneur een kordon van de Nationale Garde om een lyceum heeft laten plaatsen teneinde aan negerleerlingen de toegang tot de school te ontzeggen. Volgens een nieuwe federale wet was het exclusief blanke karakter van de school vervallen, maar de gouverneur beroept zich op het hand haven van de orde. Hjj vreest namelijk ongeregeldheden, indien de leerlingen uit negergezinnen wel worden toegelaten. President Eisenhower heeft intussen aan gouverneur Faubus laten weten, dat hij de Amerikaanse grondwet met alle mid delen zal handhaven. Het schoolbestuur heeft een federale rechtbank verzocht de openstelling van de school voor alle rassen voor onbepaalde tjjd te mogen afgelasten. doet, zult U van hier moeten verdwij nen". Toen de verslaggever zijn poging voortzette, werd hij door de kolonel weggeleid. De bevelhebber van de troepen te Little Rock. generaal-majoor Clinger, zei later tot de journalisten bij de school, dat zij zullen worden gearres teerd. indien zij iets zouden doen, waar door onrust zou worden teweeggebracht. De menigte voor de school verspreid de zich, toen het duidelijk werd, dat de negen negerscholieren niet zouden ko men. Te Arlington in Virginia hebben hoofden van scholen zes negerkinderen niet tot hun onderwijsinrichtingen wil len toelaten. Negerscholieren kwamen gisteren niet opdagen Een kolonel heeft gisteren verhinderd, dat een journalist sprak met voorstan ders van rassenscheiding op scholen. Deze voorstanders hadden zich namelijk voor de derde achtereenvolgende dag verzameld voor de middelbare school te Little Rock. Geen van de negen negerkinderen, die de school willen bezoeken, zijn gister ochtend in de omgeving van de school gezien. De journalist trachtte met de menigte voor de school te spreken toen een kolonel van de bij de school opge stelde militairen zei: „Als U dat weer

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1