Europese titel der springruiters voor Duitser Winkler Er zijn fouten gemaakt ^onnenglanz' verknoeide kansen van De Mediei en Oppes Afdeling Leiden KNVB was snel klaar met jaarvergadering 16ste jaargang Donderdag 5 september 1957 Derde blad no. 29232 Concours hippique te Rotterdam Luide toegejuicht door de ongeveer 6000 toeschouwers reed de J)uitse ruiter Hans Guenther Winkler met „Sonnenglanz", blij lachend l ings de tribunes van de Rotterdamse Manege. Hij had opnieuw een waardevolle zege aan zijn staat van dienst toegevoegd. Tweemaal wereldkampioen (in 1954 en 1955), eenmaal Olympisch kampioen (in 956) en thans Europees kampioen zijn de voornaamste successen - waarop de thans 30-jarige Winkler kan bogen. De Duitser heeft zijn latste overwinning volkomen verdiend. Met zijn rustige, zelfbeheerste oed uitgebalanceerde springstijl heeft hij opnieuw bewezen, dat hij >t de super-klasse van springruiters behoort. Het beste en gewilligste paard was intussen ongetwijfeld de 13-jari- Italiaanse vosruin „Pagoro", eigendom van kapitein Salvatore ippes (Italië) die in de vier ritten die hij maakte geen enkele maal ialde. Dnder doodse stilte opende de Itall- nse kapitein Oppes de eindstrijd voor Europese titel. Op de hem eigen ortreffelijke wijze nam hij alle acht adernissen, waarbij een drievoudige, rfect. Ook de eerste ronde van de anse kapitein De Fombelle met „Bu- ahale" en die van de Italiaanse mar is L. de Medici Tornaquinci met „Sea opard" verliepen bijzonder vlot en ader fouten. Mleen Winkler met „Sonnenglanz" Jindigde de eerste rit niet vlekkeloos or een fout op de sloot (hindernis De ruiter had het paard te veel te lang bij zich gehouden. Na de eer- ronde stond de Duitser dus in de issering als laatste. )e tweede ronde droeg een meer spec- ulair karakter. Nu moesten de kan- laten met de paarden van hun te- jstanders aantreden. De ruiters kre- i gedurende drie minuten gelegen- d om de paarden te testen. Sowel Oppes met het Franse paard acephale" als De Fombelle met ,,Sea jjpard" van de Italiaan De Medici gen in deze ronde vier fouten op hun tje. Daarna kwam de markies in de g met „Sonneglanz", de 11-jarige ruin van de Duitser. Reeds tijdens de e minuten van testen bleek dat het ird bijzonder onrustig was. Het sloeg irtdurend met het hoofd en brieste af toe uitdagend. Ook de beide proef- bngen waren niet zonder fouten ge- ïst. De eerste twee hindernissen liet mnenglanz" echter staan. Jaarna begon het. De derde hinder- ds (een rode muur) tikte hij met zijn ichterbenen aan, maar dit kostte de laliaan nog geen fouten. Bij het vol lende obstakel, de driedubbel sprong, [ooide het paard de laatste balk af. lok op de sloot liep de combinatie fou- en op. Bij de zevende hindernis, een telle sprong (geel/groene balken bo en elkaar) werd de ruiter door het aard afgeworpen. Hij sprong er weer ip doch zat nog maar half op de rug oen „Sonnenglanz" het in zijn hoofd treeg in volle vaart op de volgende n Matste hindernis af te stluiven. Na- lurJijk ging dat niet goed. De Itali- in schoot vlak voor de hindernis eer van het pard af dat dwars door t balken heen ging en toen zo snel logelijk de benen nam. HO trok zich in De Medici, die met een wanhopig ibaar de beide armen uitstrekte, niets in. Na een dolle rit door de ring 1st „Sonnenglanz" tenslotte de uit- ng te vinden waar het werd opge- ngen door Winkler. Medici intussen liep met gebogen !d, als een toonbeeld van ellende en noedigheid door de ring naar deuit- f. Prins Bernhard, voorzitter van de mationale Hippische Federatie, ging r de onfortuinlijke ruiter toe en k hem moed in. Toen het paard werd binnengeleid klom De Medici ook maar weer in het zadel om de Jte hindernis, die dus eigenlijk een lering had opgeleverd, te springen, lie nu zonder verdere fouten werd ben. Een heel hartelijk applaus het publiek kon de ruiter echter niet en vrolijker stemming brengen. 1 wonder! 24 fouten en daarbij nog tig fouten voor tijdsoverschrijding, was te veel en dit betekende ook De Medici het einde van zijn kan- op een eventuele overwinning. In lerde ronde sprong de Italiaan nog „Pagoro" foutloos maar in de vier- Iwam hij niet meer uit. Hij voelde niet goed. De val had hem duizelig iakt, zijn hoofd en rug pijnlijk en hjj bovendien geen enkele kans had, vond hij het welletjes. Wel n hij later op de middag nog in een f springnummer uit. SPANNING ;de derde ronde werd, begrijpelijker- l met spanning uitgekeken naar het ours van de Fransman De Fom- die nu met de onrustige „Sonnen- I" moest springen. De Franse ka- treldkampioenschap voor dames-landenteams Emmen zijn gisteren de wedstrij- foortgezet om het wereldkampioen ivoor dames-landenteams. De uit- 0 van de tweede ronde lulden: *P A: Nederland—Frankrijk fgebr. partij); FinlandRoemenië Jep B: BulgarijeOostenrijk 20; staten—Schotland 2—0; Luxemburg bgarije 0—1 (1 afg. partij). )ep CNoorwegenDenemarken (2 afg. part.)BelgiëEngeland Polen—Zuid-Slavië 0—2. de afgelopen nacht is te Amster- de heer Heemskerk overleden, de van de Nederlandse schaakkam- die aan de schaakolympiade te b deelneemt. Mevrouw Fenny tekerk zal na dit smartelijk verlies peer in het toernooi uitkomen, toernooidirectie deelt ons naar fding hiervan het volgende mede: erleg met de captains van de ploe gt de groep, waarin Nederland is Nd (groep A) en de leden van de t*Se-commissie zal de plaats van 1 Heemskerk worden ingenomen mevr. A. van der Veen-Baas uit trdam. pitein die voor de eerste maal deelnam aan wedstrijden voor een springkam- pioenschap voordien was het steeds d'Oriola geweest die Frankrijk in een dergelijke wedstrijd vertegenwoordigde trachtte op zeer verstandige wijze de „dwarse" vosruin wat rustiger te stem men. Hij maakte met het paard in de drie minuten proef enkele dressuur- oefeningen om hem in de hand te krij gen. De Fransman, die over een bijzon der goed aanpassingsvermogen beschikt wat betreft het rijden met andermans paarden gelukte het inderdaad „Sonnen glanz" in de hand te krijgen. Af en toe sloeg het paard nog wel even met het hoofd, maar het was werkelijk veel rus tiger. Op de tweede hindernis de oxer maakte „Sonnenglanz" welis waar een fout en bij de driesprong volgde nog een weigering, maar meteen totaal van zeven fouten voor deze com binatie was de prestatie beslist niet on bevredigend. De Italiaanse kapitein Oppes bracht het evenwel in de vierde ronde met „Sonnenglanz" niet onder de 16 fouten! Al met al heeft „Sonnenglanz" de drie „vreemde" ruiters veel hoofdbrekens ge kost en zelfs de kansen van De Medici en Oppes volkomen verknoeid. Daaren tegen was „Pagoro" het toonbeeld van volgzaamheid. De vosruin sprong onder alle vier ruiters gewillig en perfect alle obstakels. Tot aan het laatste parcours, dat van de Duitser Winkler met „Sea Leopard", was de strijd open gebleven tussen de Duitser en de Fransman De Fombelle. Maar dank zy goed doordacht gereden ronden van Winkler met zowel „Bucephale" als „Sea Leopard" „Pa goro" leverde immers geen moeilijkhe den op" werd de Olympische kam pioen verdiend overwinnaar. De Tom belle eindigde op de tweede plaats en S. Oppes op de derde. is de juichkreet van snoepend Nedcdand. Fniittella is het heerlijk frisse en... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen. fofcjjUufc/ üibtivmiïj H. G. WINKLER ZEGE VAN PRINSES BEATRIX Prinses Beatrix heeft met haar prach tige zevenjarige bruine Ierse ruin „Fox trot" de prijs van Sint Hubertus gewon nen, een concours voor jachtpaarden. Dit nummer was in twee rubrieken ge splitst, één voor de lichte en één voor de zware klasse. De paarden werden be oordeeld op bouw en type als jacht paard, alsmede op de gangen en het temperament. Nadat de koninklijke amazone, gekleed in jodhpurs, zwart rij- jasje en met een zwart rijpetje op, in de lichte klasse eerste was geklasseerd, moest de jury nog uitmaken wie de beste was van beide klassen tezamen. De combinatie van Prinses Beatrix met „Foxtrot" of die van de heer Westerhoff met „Dunhill". die eerste was geworden in de zware klasse. Het oordeel van de jury viel uit in het voordeel van Prinses Beatrix. De dag werd na enkele demonstraties besloten met een internationaal spring concours om de Prijs van de Scheep vaart. Van de dertig deelnemers kwa men er vijf de eerste ronde van vijf hindernissen foutloos door. In het bar rage parcours waren het slechts de Duitser Alfons Luetke-Westhues met ,.Ala" en de Amerikaan W. Wofford met ..Hollandia" die opnieuw bewezen over uitstekende kwaliteiten te beschikken, want zij brachten hun paarden over de tot een maximum hoogte van 1.70 meter metende hindernissen, weer zonder één enkele fout. Aangezien in de barragede tijd de doorslag gaf, bleek de Duitser winnaar in 37,2 sec., terwijl de Ameri kaan met 40,6 een fraaie tweede plaats bezette. De beste Nederlander in dit onder deel was de heer H. Wouters van den Oudenweyer, die met ..Rebel" het bar rageconcours beëindigde met in totaal 11 punten, hetgeen hem de vijfde prijs opleverde. NederlandOostenrijk Hongaarse arbitrage De Hongaar Istvan Zsolt zal op 25 september a.s. te Amsterdam de wed strijd NederlandOostenrijk, die wordt gespeeld voor de voorronden van' het toernooi om het wereldkampioenschap, Leiden. Hy krijgt assistentie van twee Hongaarse scheidsrechters. De heer Zsolt is door de Oostenrijkse Voetbalbond gekozen uit een voordracht, waarop de namen van scheidsrechters uit drie landen voorkwamen. De Hongaarse scheidsrechter heeft reeds meerdere wedstrijden van Neder landse teams gearbitreerd, o.a. de wed strijd SaarlandNederland en, vorig jaar, de beide duels tussen Zuid-Neder land en Luxemburg. Voetbal in Engeland De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: Birmingham CityNottingham Forest 0—2; Bolton WanderersWolverhamp ton Wanderers 11; EvertonMan chester United 3—3; Leeds United— Aston Villa 4—0; Luton Town—Black pool 2—0; Manchester City—Chelsea 52; Preston NorthendBurnley 21; Sheffield WednesdayNewcastle United 1—0; Sunderland—Leicester City 3—2; Tottenham HotspurPortsmouth 35; West Bromwich AlbionArsenal 12. Fortuna '54 verloor in Madrid In het Bernabeu-stadion in Madrid is gisteravond een wedstrijd gespeeld tus sen Real Madrid, de winnaar van de Europabeker, en Fortuna '54. De Span jaarden wonnen met 3—0. Ongeveer 60.000 toeschouwers zijn ge tuige geweest van een zeer goede partij tussen Real en Fortuna. De Limburgers verrasten de Spanjaar- den met uitstekend voetbal, waarmee zij I in de eerste helft zeker niet onder deden voor hun tegenstanders. I De superieure techniek van Real gaf i echter de doorslag en met 2 doelpunten van Di Stefano en een treffer van Rial I kwam het einde zonder dat de Neder- 1 landse aanval had kunnen scoren. V.P.R.O. voorzitter Verhouding: gemeente-afdeling; uitstekend (Van onze sportredacteur) Mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de Afdeling Leiden van de KNVB, hamerde gisteravond in Den Burcht de 14 agendapunten van de jaarlijkse algemene ver gadering in een bijzonder vlot tempo over de groene bestuurstafel. Na minder dan anderhalf uur vergaderen stonden de afgevaardigden van de verenigingen weer op straat In zijn openingswoord memoreerde de Afdelingsvoorzitter o.m. de belangrijke besluiten welke de KNVB in het afgelo pen seizoen heeft genomen: de instel ling van de KNVB-Toto en de regle mentswijzigingen. Spreker noemde de verhouding tussen de gemeente (Sport stichting) en de Afdeling uitstekend. „We hebben de steun van de gemeente nodig en krijgen die", stelde Mr. de Jongh met nadruk vast. De heer De Jongh betreurde de terreinmoeilijkhe den van Meerburg, waardoor deze ver eniging moest worden „bevroren", loofde de organisatie van het Vierbondentoer- nooi en wijdde een enkel woord aan de kampioenen van de Afdeling: Ter Lee- de. Oegstgeest, ASC en SVLV. Spreker appelleerde voorts aan de op voedende taak van de verenigingsbestu ren. want het aantal strafzaken is het afgelopen seizoen te sterk toegenomen. Wat het scheidsrechtersprobleem betreft kreeg de heer De Jongh wel eens de in druk, dat er door de verenigingsbestuur ders by hun leden te weinig propaganda wordt, gemaakt en een gelijkluidend woord liet hij horen tenopzichte van de clubleiderscursus o.l.v. Karei Kaufmann. Tenslotte bracht spreker hulde aan se- cretaris-pennigmeestér „Lo" van Leeu wen en diens assistent voor de Toto-za ken, de heer Blankwaardt. De jaarverslagen van de heer Van Leeuwen en die van de diverse commis sies werden onder dankzegging goedge keurd en de aftredende bestuursleden, de heren A. A. C. Dusée, C. P. Mulder en W. M. Offringa. bij enkele kandi daatstelling herkozen. Hetzelfde ge beurde met de financiële commissie, waarin de heren O. J. Otto, J. J. Stalen burg en J. Pluimgraaf zitting kregen. In de pauze, die reedstien mi nuten na de openingsrede aanbrak, ver lootte het bestuur van de Afdeling een door een Vlaardingse firma beschikbaar gesteld paar doelnetten. Rijnsburgse Boys was de gelukkige. Voorts werd de voorzitter van DOSR, de heer C. Boeker die dertig jaar de hamer zwaait, tot lid van verdienste van de Afdeling be noemd. Na de pauze volgde de prijsuitreiking en werd een voorstel van de vereniging UVS om jaarlijks een wedstrijd te spe- De Koninklijke Familie heeft gis teren blijk gegeven van haar grote belangstelling voor de paardensport Behalve Koningin Juliana en Prins bernhard bezochten nl. ook drie van de vier prinsessen het internationale concours hippique in Rotterdam. Op deze foto van de Koninklijke Loge links prinses Beatrix, en prin ses Irene, midden Prins Bernhard. en applaudisserend H.M. de Konin gin en tweede van reqhts op de voorgrond prinses Margriet. len tussen UVS en De Rest van Leiden ten bate van liefdadige instellingen bij acclamatie aanvaard. Tijdens de rond vraag stelde de heer F. van Waveren (LFC) vragen over de deelneming van donateurs aan de KNVB-Toto en ver zocht de heer Winninghoff (Alphense Boys) om publikatie van het program ma van de Afdeling voor het eerste half jaar. Aan het slot van de vergadering dankte de heer G. J. Prevo. als voor zitter van de oudste vereniging van de Afdeling (ASC), het bestuur voor het voortreffelijke werk in het afgelopen seizoen, in welke hulde hij in het bij zonder administrateur Van Leeuwen be trok. De heer Prevo gaf voorts blijk van zijn ontstemming over de onprettige ge woonte van de laatste tijd om op recep ties persoonlijke aanvallen te lanceren. De ASC-voorzitter doelde daarbij op de felle aanval van Bondsbestuurslid Nijs. zaterdag j.l. tijdens de receptie van LFC op de persoon van de heer Van Schaik, die - een ieder weet dit in Leiden - der gelijke kritiek beslist niet verdient. De heer De Jongh deelde in zijn slot woord mede, dat deze zaak grote aan dacht heeft van het Afdelingsbestuur. Naar de mening van de voorzitter van de V.P.R.O. is by de televisie-uit zending „Dag Koninginnedag" op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onverantwoord gewerkt. De voor zitter, dr. J. A. de Koning, merkt dit op in een artikel in het programma blad van de V.P.R.O. „Vrije geluiden" van deze week. Dr. De Koning gaat in het artikel niet in op de „keten van verantwoordelyk- heidsoverdrachten, welke een nationaal programma behoort te doorlopen" en op het „groot getal misverstanden, dat nu juist met dit programma heeft plaats gevonden". Overigens was het met in stemming van Dr. De Koning, zo schrijft hij, dat op 2 september door de Neder landse Televisiestichting een commu niqué werd uitgegeven, waarin het be stuur van de NTS zei het te betreuren, dat onder zijn verantwoordelijkheid op 31 augustus een volstrekt onaanvaard baar nationaal programma is uitgezon den en dat maatregelen zullen worden getroffen teneinde herhaling van derge lijke fouten te voorkomen. Dr. De Ko ning vervolgt dan zijn artikel: „Deze zaak heeft voor de V.P.R.O. nog een speciale kant, aangezien een belang rijk deel van genoemde misverstanden zich op zijn terrein heeft afgespeeld. Ook hier zou ik een hele reeks bemoeilijkende omstandigheden kunnen uiteenzetten. Doch ook dit doe ik niet, omdat ik in geen enkel opzicht wens te kort te doen Dodelijke val van steiger Gistermiddag is de 21-jarlge monteur F. C. Backhuis uit Stein (L.) in dienst van de Elektro-Technische firma Dassen aldaar, tijdens werkzaamheden in het oude gedeelte van de nieuwbouw-west van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht van een 4 meter hoge rol- steiger gevallen. In bewusteloze toe stand werd de jongeman per ambulance naar het ziekenhuis „St.-Annadal" te Maastricht overgebracht, waar hij in de loop van de avond aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was ongehuwd. Het ongeval gebeurde, door dat de steiger begon te schuiven. Ook een tweede monteur viel van de stei ger precies boven op zijn collega; deze bekwam geen letsel. WIELRENNEN Wagtmans en De Groet uit Ronde van Catalonië De zesde etappe van de Ronde van Catalonië, van Val dTJxo naar Tortosa over 147 km, heeft zich gekenmerkt door het uitvallen van de Nederlanders Wagtmans en De Groot en de Fransman Buchonnet. Tussen Castellon de la Plana en Benicarlo geraakten de drie coureurs, die zeer veel last van de hitte hadden, zover op het peloton achter, dat zij er ten slotte de brui aan gaven. Kort na Benicarlo (96 km) demarreer de de Spanjaard Zabaleta, maar bij Vinaroz (103 km) maakte de Belg Cou- vreur zich los uit de hoofdmacht, begon een solo-jacht op de vluchteling, pas seerde deze en kwam met ruime voor sprong als eerste over de finish. VOLLEYBAL Een groep middelbare scholieren heeft een nieuwe volleybalvereniging opge richt: „De Kangeroes". Secretariaat: Zoeterwoudse Singel 47, Leiden. Sportsplinters Op woensdag 6 november a.s. zal op een nog nader aan te wijzen ter rein een wedstrijd worden gespeeld tussen een Nederlands bondselftal en de sterke Britse selectieploeg „London Combination". Op 26 oktober zullen de poorten van de Haagse overdekte kunstijsbaan De Hocky weer worden geopend. Op 30 oktober zal de eerste ijshockey wedstrijd tussen YHC „Den Haag" en Preussen (Krefeld) worden gespeeld en men heeft pogingen in het werk gesteld in de pauze de Europese kampioen kunstryden heren de Fransman Alain Giletti te laten optreden. Een Nederlandse dames estafette ploeg zal, op uitnodiging van de Engelse Zwembond, op 19 oktober a.s. te New port deelnemen aan internationale zwemwedstryden. De KNZB heeft de ploeg samengesteld uit de navolgende meisjes: Greetje Kraan en Astrid San derson, beiden van „De Robben", Tineke Lagerberg van ,,'t Gooi" en Cockie Gastelaars van SDZ. Zij zullen uitkomen op het nummer 4 x 100 meter vrije slag. - In het stadion Diekman te Ensche de is gisteravond een vriendschappelyke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Sport club Enschede en de Duitse club Kai- serslautern. De Sportclub, die zonder Lenstra speelde, zegevierde met 3—1, nadat de rust met 10 in het voordeel van Kaiserslautern was ingegaan. Voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, Europese zone groep 2, werd in Reyk javik de wedstrijd IJsland—België ge speeld. De Belgen wonnen met 52. Na met rust een 21 voorsprong te hebben gehad. Op de Baldeneysee by Essen is in een serie van vyf races het Duits kam pioenschap Olympiajollen gezeild. De titel werd gewonnen door Ernst Soltau met 1305 punten. Doebler een clubgenoot van Soltau uit Hamburg, werd tweede met 1218 punten en derde klasseerde zich onze landgenoot Koos de Jong met 1172 punten. aan het woordje „fouten", hetwelk bo ven dit artikel geschreven staat. Natuurlijk was de bedoeling goed en heeft menigeen ons verzekerd, dat hy of zy getroffen, ja, bewogen is geweest door de tydsbeelden, de tegenslagen, waar bovenuit glorieus de gestalte van onze zo zeer geëerbiedigde Koningin Wilhelmina omhoog rees. Het was ook geen objectieve of volledige documen taire uitzending, doch een beeldenreeks, die voor velen zeker niet uit één be paalde bevolkingsgroep zéér treffend is geweest. Ook dit mag gezegd, omdat het óók waar is. Maar dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onverantwoord is gewerkt. En dat nog wel aan dit program op déze dag. U ziet, wij winden er geen doekjes om. Wij hebben fouten gemaakt, ook als V.P.R.O. En voor ons geldt even zeer wat het NTS-dagelijks bestuur in zyn communiqué meedeelde: „Wy zul len maatregelen nemen om deze fou ten in het vervolg te voorkomen". Vrees voor voedselnood in de wereld is ongemotiveerd Ondanks het intensieve gebruik van de grond in West-Europa kunnen in en kele Westeuropese landen, met name in Frankrijk en Italië, nog grote ongebruikte gebieden voor de landbouw in cultuur worden gebracht. Volgens het laatste zo juist verschenen Jaarboek van voed sel- en landbouwstatistieken van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) der Verenigde Naties zou in Frankrijk nog ruim 5'2 miljoen hectare vrucht baar land in cultuur kunnen worden gebracht en in Italië nog ruim één mil joen hectare! In totaal zijn in de ver schillende landen van West- en Zuid- Europa nog byna acht miljoen ha. grond beschikbaar voor uitbreiding van de landbouw en dus voor de voeding van de groeiende wereldbevolking. In Ca nada is nog 72 miljoen ha. bouwland on gebruikt. in de Verenigde Staten nog ruim 6 miljoen ha. en in Zuid-Amerika zou nog rond 50 miljoen ha. bouwland in cultuur kunnen worden gebracht. Azië zou zyn landbouwareaal nog met rond 130 miljoen ha. kunnen uitbreiden en Afrika met rond 140 miljoen. Ook in de Pacific liggen nog vele ge bieden op ontginning te wachten. In dien al deze gebieden in cultuur zouden worden gebracht en indien het voort gebrachte voedsel ter beschikking van de wereldbevolking zou kunnen worden gesteld, zou er van een ondervoeding van twee derden der wereldbevolking zo als thans het geval is geen sprake behoeven te zUn. Incident met vier Russen op vliegveld van Ziirich Op het vliegveld van Zürich heeft zich de vorige week een incident voor gedaan, toen vier functionarissen van de Sovjetrussische ambassade probeer den een 71-jarige Russische vrouw, die op weg was naar Buenos Aires, aan te houden. De functionarissen zijn toen door de Zwitserse politie uit de hal voor doorgaande passagiers op het vliegveld verwijderd. De vrouw. mevr. Zlata Fridman. was op 25 augustus uit Moskou in Zürich aangekomen met een kaartje voor Rome en alle visa, die zij nodig had. behalve een doorreisvisum voor Italië. In Rome was zij toen opgehouden en de Sovjet russische ambassade daar wilde haar terugsturen naar Moskou. Zij vloog echter terug naar Zürich, waar een kennelijk gewaarschuwde functionaris van de Sovjetrussische ambassade haar in de hal voor doorgaande passagiers aanklampte. Hij wilde haar meetrek ken. doch toen de politie tussenbeide l kwam vertrok hij. Daags daarna arri veerden vier andere Russen van de ambassade, die probeerden mevr. Frid man met geweld mee te voeren. Doch zij werden door de Zwitserse politie buiten de hal gezet. Mevr. Fridman verklaarde, dat zij in Moskou een kaartje voor Buenos Aires had gekocht en niet gemerkt had. dal zij een kaartje voor Rome kreeg, zon der doorreisvisum. Zij is later toch ui6 Zürich naar Buenos Aires doorgereisd, nadat haar dochter, die zij daar gin» bezoeken, getelegrafeerd had dat de reis betaald zou worden. Nederlandse koeien aan de spits met melkopbrengst Wat de melkopbrengst betreft over treft de Nederlandse koe alle melkkoeien ter wereld. Dit biykt uit het zojuist ver schenen Jaarboek van Voedsel- en Landbouwstatistieken van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties, te Rome. De Neder landse koe gaat aan de spits met een jaarlijkse melkopbrengst van gemiddeld 3910 kg. gevolgd door de Belgische met 3760 kg, de Deense met 3420 kg, de Luxemburgse met 3250 kg en de Zwit serse koe met 3150 kg melk per jaar. De Amerikaanse koeien hebben een jaar- lykse melkopbrengst van 2640 kg ofwel evenveel als de koeien van IJsland, doch altijd nog minder dan de melkkoeien van Zweden. Groot-Brittannië en West- Duitsland, die echter verre bij de Bene- lux-koeien ten achter blijven. Ook de koeien van Israël, Hawaii en Zuid-Korea produceren méér melk dan haar Noord- amerikaanse zusters met inbegrip van de Canadese koeien, die het slechts tot 2370 kg melk per jaar brengen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7