Ons volk zou de onderhoudsplicht zeker niet willen missen WEERBERICHT Onivaarachtigheden moeten iveg Negerleerlinge in Little Rock niet tot lyceum toegelaten NOVIB BEGINT DE STRIJD TEGEN ARMOEDE IN WERELD Bouwstop van 524 miljoen FRANSE BOEREN AANVAL OP DE BEGINNEN REGERING 96ste jaargang DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 No. 29232 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: <j J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Overtuiging van minister Samkalden Tegengaan lichtvaardige echtscheidingen verschillende le- (Van onze parlementaire redacteur) „Ik geloof niet, dat de rechtsovertuiging van het Nederlandse volk zover is, dat het afschaffing van de onderhoudsplicht tussen ouders en kinderen zou kunnen dragen. De meerderheid van het Nederlandse volk zou die onderhoudsplicht niet willen missen! Met deze woorden keerde de socialistische minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, zich gisteren in de Tweede Kamer tegen het amendement van de PvdA om de alimentatieplicht van de kinderen tegenover hun ouders af te schaffen. De minister had echter wel oog voor de sociale ontwikkeling, die een richting heeft ingeslagen, waardoor tot inperking van de onder houdsplicht kan worden overgegaan zonder aantasting van de zede lijke waarde van de onderhoudsplicht. De moderne sociale voorzienin gen vangen voor een groot deel van het volk de onderhoudsplicht op. Maar juist daardoor voelt het overblijvende deel de plicht tot onder steuning des te eerder als onrechtvaardig. In de huidige fase van de sociale ontwikkeling acht de minister daarom schrapping van de on derhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen redelijk en recht vaardig. Hij handhaafde dus deze schrapping tegenover de meerder heid van de Kamer. Men komt vandaag nog op deze kwestie terug. Er is gisteren nog geen beslissing over gevallen. „De grote leugen" Minister Samkalden constateerde, dat men het er algemeen over eens is, dat de bepalingen omtrent de mogelijkheid van echtscheiding thans niet te wijzigen zijn, omdat over wijziging van de echtscheidings gronden geen overeenstemming be staat, waardoor men onmachtig is een einde te maken aan een onbe vredigende toestand, die in echt scheiding sprocessen leidt tot on waarachtige verklaringen. Men er kent bij onderlinge afspraak zonder een naam te noemen willekeurig overspel als de eenvoudigste grond om echtscheiding te verkrijgen. Al gemeen wordt dit „de grote leugen" genoemd. Ontwapeningsov er leg in een impasse Het ontwapeningsoverleg, dat nu ruim vjjf maanden aan de gang is, schjjnt nu duidelijk in een impasse te zjjn ge raakt. Hoewel er geen aanwijzingen zijn, dat één van de deelnemers zal voorstel len, de besprekingen te verdagen, ver wacht men in doorgaans welingelichte Westelijke kringen, dat er deze week in feite een einde zal komen aan de bij eenkomsten van de subcommissie. Naar van gewoonlijk goedingelichte zijde wordt vernomen, is het onwaarschijnlijk, dat Zorin het initiatief tot verdaging zal nemen, hoewel hij en de Sovjetrus- sische pers de laatste tijd de voordelen hebben belicht van een overbrenging van het debat naar de Algemene Ver gadering der V.N. Tot bovenstaande pessimistische con clusie zyn Westelijke waarnemers geko men, nadat de Sovjetrussische afgevaar digde naar de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Zorin, gisteren zijn Weste lijke collega's had meegedeeld, dat de aanval, welke hij vorige week op het Westelijke standpunt inzake ontwape ning had gedaan, de opvatting weer spiegelde, die zijn regering over de jong ste Westelijke voorstellen heeft. Heden zou de subcommissie opnieuw bijeen komen. Misdaad de oorzaak van de treinramp op Jamaica? De machinist van de zondagavond j.l. met rampzalige gevolgen nabij Kendal, op Jamaica, ontspoorde trein heeft ver klaard, dat het ongeluk is veroorzaakt door gebrekkige remwerking. Hij voegde hieraan toe de remmen nog kort voor het ongeluk te hebben beproefd en hij meende, dat er met het remmechanisme was geknoeid. Volgens de machinist was een luchtleiding tussen twee wagons verbroken. De politie van Kingston heeft ver klaard, dat zich onder de slachtoffers van de treinramp verscheidene, door haar gezochte misdadigers bevinden. Zij voegde hieraan toe, dat een aantal pas sagiers de lijken van verongelukte me depassagiers heeft uitgeschud. Daarom was de minister teleurge steld, dat de woordvoerder van de KVP had gezegd niet te willen we ten van een, gesprek" hierover tus sen mensen van vensbeschouwing. Minister Samkalden verklaarde een dergelijk gesprek op gang te hebben ge bracht buiten het verband met de „Haarlemse huwelijken" en ook niet op initiatief van de Eerste Kamer, maar op grond van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het Nieuwe Bur gerlijk Wetboek, welk verslag in febru ari van dit jaar werd uitgebracht. Hij heeft zich toen georiënteerd bij vier juristen van verschillende richting en dat heeft geleid tot-de uitnodiging aan een groep van verschillend gezinde personen tot het voeren van een „ge sprek" over het echtscheidingsprobleem. Die groep heeft niet een bepaalde op dracht gekregen en is ook niet verplicht rapport uit te brengen. De zaak is heel voorzichtig aangepakt. De groep is een maal bijeen geweest en aan het „ge sprek" heeft de minister van Justitie niet actief deelgenomen. „Ik lioop", aldus minister Samkal den, „dat deze uiterst voorzichtige poging moge bijdragen uit de wet de onwaarachtigheden te verwijderen die de eerbied voor de wet in toenemende mate ondermijnen. Daarvoor is be reidheid nodig om elkaar te vinden in de oplossing. Maar die bereidheid is tot nu toe niet gebleken". De in 1955 tot stand gekomen wet tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen door ernstige verzoe ningspogingen, zal de minister op een zo vroeg mogelijk tijdstip invoeren. De invoering is vertraagd door de over drukke werkzaamheden, o.a. als ge volg van de adoptiewet, van de raden voor de kinderbescherming (voogdij raden), die in de verzoeningspoging een belangrijke rol spelen. Slot op pag. 2 Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking met tegen de avond van het westen uit enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind, krimpend naar zuid. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 SEPTEMBER Zon op: 6.01 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 17.49 uur; onder: 3.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.37 14.06 uur. eter te 9.38 en 21.59 uur. en Dit nummer bestaat uit 10 pagdna'i. Rassenscheiding in Arkansas (V.S.) Gouverneur van de staat beroept zich op de noodzaak van handhaving der orde Een negermeisje heeft gisteren in Little Rock, in de Amerikaanse staat Ar kansas verscheidene malen vergeeft geprobeerd door een kordon van leden van de Nationale Garde rondom het gemeentelijk lyceum van de stad te breken. Een 200 man van de Nationale Garde had namelijk op bevel van gouverneur Faubus, de wacht bjj de school betrokken om te verhinderen, dat negerleer lingen de school zouden binnengaan. Het hoofd van de school had dinsdag na een bevel van een federale rech ter om de rassenscheiding op het lyceum op te heffen verklaard, dat negen negerleerlingen, die voor het nieuwe schooljaar ingeschreven zijn, toegelaten zouden worden. De gouverneur verzet zich echter tegen opheffing van de rassen scheiding, omdat hij vreesde voor gewelddaden. Hij riep toen militairen op om de integratie op het lyceum te beletten Federale rechter zal een onderzoek laten instellen Gouverneur Faubus verklaarde, dat hij niet inging tegen de uitspraak van de federale rechter, volgens welke de ras senscheiding op het lyceum van Little Rock opgeheven moest worden, maar dat hij de behoeder van vrede en orde in zijn staat is en daarom het optreden van de Nationale Garde had gelast. De federale rechter zei later, dat hij de federale openbare aanklager op dracht had gegeven onmiddellijk een grondig onderzoek te beginnen om de verantwoordelijkheid voor het verzet tegen zijn uitspraak vast te stellen. De militairen stonden woensdag schou der aan schouder vóór de school en het negermeisje, dat door een 'troep schreeu wende blanken was omgeven, kon er niet door, hoewel zij het op verscheidene plaatsen probeerde. Verscheidene blan ken schreeuwden: „Ga terug naar waar je hoort, nikker", doch zij lieten haar overigens ongemoeid. Toen later nog eens acht negerkinde ren probeerden de school binnen te gaan, werden ook zij teruggestuurd. De bevelhebber van de Nationale Garde zei, dat gouverneur Faubus de school tot verboden gebied voor negers heeft ver klaard. In Van Buren in Arkansas is de rassenscheiding op de middelbare school zonder incidenten geëindigd: 23 negerleerlingen zijn daar dinsdag rustig naar school gegaan. Het hoofd van een lagere school in Alcao (Tennessee) heeft de inschrij ving geweigerd van 26 negerleerltngen in zjjn school, die tot nu toe slechts door blanken werd bezocht. In Birmingham (Alabama) wordt een onderzoek ingesteld naar de mishande ling van een 34-jarige neger, die vol gens zijn zeggen maandag door blanken, in 'twee auto's waren komen aanrijden, ontvoerd, geslagen en lichamelijk ernstig gewond is. De blanken hadden hem ge zegd: „Dit zal gebeuren als de rassen scheiding op de scholen in Birmingham wordt opgeheven". De neger is in een ziekenhuis opgenomen. De sherif van Birmingham deelde gis teren mede, dat, voor zover bekend, de mishandelde neger geen deel uitmaakt van een beweging om een einde te ma ken aan de rassenscheiding op de scholen en dat er geen spanning als gevolg van deze aanval is ontstaan Een radio-actie grote Projecten in Griekenland en de Soedan (Van onze Haagse redactie) Niet alleen de tegenstelling „Oost-West" vormt een gevaar voor de wereld. Ook die tussen „rijke" en „arme" volken is een bedreiging voor de wereld en voor de menselijke solidariteit. Deze bedreiging treedt minder op de voorgrond, houdt in mindere mate de gemoederen bezig, is er echter even reëel om. Deze tegenstelling te helpen door breken en de internationale gerechtigheid te bevorderen - dat is het doel van de NOVIB, de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand, waarvan Prins Bernhard algemeen voorzitter is. In oktober treedt de NOVIB in de openbaarheid. Zij gaat een actie op touw zet ten voor het bijeenbrengen van veel geld. Geld, dat gebruikt wordt voor het verlenen van technische, economische en financiële bijstand aan gebieden, die daaraan hard behoefte hebben. De actie omvat o.m. een nationale prijsvraag, een reeks radio-uitzendingen en een demon stratief congres. gezonde economische, sociale en finan ciële verhoudingen. „Wij zijn de smeer olie in de machine, niet de beweeg kracht, die moet uit de volkeren zelf voortkomen", zo drukte prof. De Vries het uit. Dit alles krachtens een besef van internationale solidariteit. „De No- vib wil een teken zijn dat er in ons land krachten zijn, die zich van deze solidariteit bewust zijn, zonder zich te bekommeren om politieke scheidslijnen en bewegingen". Een wereldreis als hoofdprijs De N o v i b is ruim een jaar geleden opgericht en bestaat uit zestig organi saties (o.a. de meeste Nederlandse po litieke partijen, werknemers- werkge versbonden en kerkelijke organisaties). Vorig jaar was het drama-Hongarije er de oorzaak van, dat zij niet voor het voetlicht trad. Nu heeft de voorzitter, prof. dr. ir. E. de Vries een concreet werkplan aangekondigd: een sociaal ont wikkelingsproject in de Soedan en een aanvullingsprogramma voor een V.N.- project, dat op het ogenblik in de Nes- tosvallei in Thracië (Noord-Grieken land) wordt uitgevoerd. Over een pro ject in Marokko wordt nog overleg ge pleegd. Drie groeperingen In Nederland werkt de Novi'o samen met het Unesco-centrum-Nederland en de Stichting Ned. Comité Unicef (We reldkinderfonds). De drie groeperingen streven er naar ons volk voor te lich ten over de noodsituaties in tal van landen, op te wekken tot het geven van bijdragen ter opheffing dezer noden en acties op te zetten als thans fn de Soe dan en in Griekenland gevoerd zullen worden. Die acties hebben ten doel achterge bleven landen op weg te helpen naar (Van onze Haagse redactie) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft 875 bouwwerken ter waarde van f. 100.000.of meer aangehouden. In totaal betreft het hier een bouwstop van 524 miljoen gulden. Aangehouden wordt de bouw van 332 scholen, 98 overheidsgebouwen, 261 gebouwen die met handel of verkeer hebben te maken en 129 gebouwen van andere diensten en instellingen. Gisteren is de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen gesloten. Hoe wel de eerste stappen erover reeds gezet zijn - door de burgemeesters van vier gemeenten - zal het toch nog wel tot eind oktober duren, voordat het verkeer over de brug mogelijk is. Op het internationaal concours hippique in Rotterdam heeft Prinses Beatrix gistermiddag het internatio naal concours voor jachtpaarden in de lichte klasse om de prijs van Sint Hubertus gewonnen. Deze foto laat zien hoe de Prinses na haar zege door haar vader Prins Bernhardhartelijk werd gefelici teerd Prijsvraag Op grond van dit alles waagt de No- vib het haar achtie in oktober te voegen bij de vele inzamelingscampagnes, die de laatste jaren zijn gevoerd. In de eer ste week van die maand start een prijs vraag, waarvoor in een oplage van 3% miljoen kaarten huis aan huis zullen worden verspreid. Prijzen: een wereld reis, Europese en Benelux reizen. Op Ï2 september begint al een serie radio uitzendingen van tien minuten. De vier grote omroepverenigingen werken daar aan in gezamenlijke programma's mee. De voorzitter, prof. De Vries en verder prof. Banning en pater S. Jelsma zullen zich dan tot de luisteraars richten. Op 25 oktober sluit de radio-actie met een grote, nationale uitzending, die door Prins Bernhard wordt geopend. In dit programma worden de winnaars van de prijsvraag bekend gemaakt. De reeks van voorlichtingsactivitei ten omvat voorts de oprichting van een aantal regionale en plaatselijke contactgroepen en een demonstratief congres in de tweede week van okto ber. Daarop zullen de vraagstukken, samenhangend met de actie voor de technische en economisch achterge bleven gebieden aan de orde komen. Het ziet er somber uit voor hel bewind van Bourgès-Maunoury en Gaillard (Van onze Par ij se correspondent) De Franse boeren heffen de dorsvlegels en hooivorken dreigend tegen de regering en in het bijzonder tegen de minister van Financiën, Felix Gaillard: gistermiddag zijn zij een breed en fel offensief begonnen, waarbij zij de eis hebben gesteld, dat het parlement op 16 september in vervroegde zitting moet komen. Om deze boerenactie zoveel mogelijk de wind uit de zeilen te nemen, heeft de regering, eveneens gisteren, besloten de Kamer tegen 24 september bijeen te laten komen, zogenaamd vanwege Algerije, aan welks toekomstig sta tuut momenteel koortsachtig wordt gedokterd. Bourgès-Maunoury poogt dus de aandacht van de ontevredenheid der bo eren af te leiden en op Algerije toe te spitsen, maar of hij in deze doorzichtige manoeuvre slagen zal, is natuurlijk zeer de vraag. Tussen twee vuren De storm is dus in alle hevigheid op gestoken tegen de pogingen van Gaillard de nationale economie te saneren. Vorige week hebben wij reeds bericht, dat de derde fase van zijn reorganisatieplan, waarbij de prijzen werden bevroren, door een belangrijk deel van de groothandel en de grootindustrie met reserve is be jegend. Nu zijn het dus de boeren, die, veel minder bedeesd, een aanval hebben ingezet, waarbij van alle „directe mid delen" van belastingstaking via de weigering 'tot levering van bepaalde produkten tot barricadering van de we gen! gebruik zal worden gemaakt. Bovendien schijnen de boeren er ook in te zijn geslaagd al een ruim deel van het parlement in het geweer te roepen. Geen wonder overigens, want het plat teland levert meer dan een kwart van de kiezers en dus ook der Kamerzetels. Het parlement is, als gezegd, momenteel nog op reces, doch de grondwet bepaalt, dat de afgevaardigden in speciale zit ting bijeen moeten komen, wanneer een convocatie door 298 stemmen wordt on dersteund. Reeds 230 parlementariërs, met inbegrip van de communisten, zou den zich bereid hebben getoond zich voor het boerenkarretje te laten span nen. Wanneer binnen enkele dagen het fatale cijfer van 298 zou kunnen worden bereikt, dan staan de regering-Bourgès Maunoury onrustige uren te wachten! van Financiën Gaillard zitten dus weer eens tussen twee vuren. De prijzen stijgen na de verkapte devaluatie ondanks de prij zenstop nog steeds zienderogen, terwijl de boeren en handelaren, die voor een groot deel voor die prijzen verantwoordelijk zijn, moord en brand schreeuwen zodra de regering een voorzichtig ordenende hand durft uit te steken. Daarenboven is het niet lastig te ontdekken, dat zekere politieke elementen, vooral in het rechtse kamp, gaarne gebruik zullen maken van deze economische spannin gen om de regering een beentje te lich ten in de hoop zo tevens de Algerije- politiek te ondermijnen, die naar hun smaak een nog veel te liberale richting koerst, nu binnenkort de Verenigde Na ties zich weer met dit drama zullen inlaten. Ministers Luns en Mansholt naar Griekenland De Griekse regering heeft gisteravond bekendgemaakt, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en diens ambtgenoot van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt zijn uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Grieken land. De uitnodiging is aanvaard en de twee Nederlandse ministers zullen Grie kenland in november bezoeken, aldus de bekendmaking van de regering te De premier en zijn jeugdige minister Athene.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1