R.K.-school in Leiderdorp werd zaterdag feestelijk geopend Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 Zaterdagmiddag nau ue opening plaats van de nieuwe r.-k. school in onze gemeente. By deze opening waren veel belangstellenden aanwezig, zowel uit kringen van het bijzonder als het openbaar onderwijs. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. C. Broxterman, verwel komde de aanwezigen, waarvan in het bijzonder de inspecteur van het L.O., de heer L. Schipper, die voor de 2e maal deze week zich de moeite had getroost naar Leiderdorp te komen voor de opening van een nieuwe school. De heer Broxterman merkte verder op dat het een lange weg was geweest vanaf de tijd toen het eerst de gedachte rijpte tot stichting van een r.-k. school te Leiderdorp. Hij dankte allen die aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Deze dag is volgens spr. een dag van historische betekenis voor de rooms-ka- tholieken van Leiderdorp. Hij toonde zich zeer verheugd dat nu maandag de deuren van de nieuwe chool zullen open gaan voor de leerplichtige r.-k.-jeugd van Leiderdorp en dat nu voortaan de gevaarlijke weg naar de school aan de Hoge Rijndijk niet meer behoeft te wor den gebruikt. In zijn dankwoord aan degenen die medewerking aan de tot standkoming hebben verleend, richtte de heer Broxterman zich nog in het bij zonder tot burgemeester v. Diepeningen. Het is wel waar dat door de overheid medewerking moet worden verleend op grond van de wettelijke voorschriften, maar er is een groot verschil tussen medewerking en medewerking. Voor de wjjze waarop burgemeester v. Diepenin gen in deze had gehandeld was hij hem ten zeerste dankbaar. De heer Broxter man deelde verder nog mede dat de nieuwe school zal beginnen met 135 leer lingen en dat voor de kleuters nog een lokaal kan worden gereserveerd. Met deze toespraak verklaarde hij de nieuwe school geopend. Hierna werd het eerst het woord ge voerd door de heer Schipper. Deze ver- LEIDERDORP DIPLOMA-ZWEMMEN LEIDERDORPSE ZWEMCLUB. De zwemproef legden met goed ge volg af: de dames D. Kranenburg, S. WesselingVetter, J. Scheepstra, A. v. d. Vecht, H. v. d. Vecht, A. Volwater, W. de Groot, E. Conijn, J. Mom, D. v. d. Vecht, E. v. Gent, G. van Soest, C. v. d. Kroft, A. Nievaart, I. v. d. Krol, N. Mom, J. v. d. Graaf, W. Polderman, A. v. d. Berg, S. Klein, G. van Leeu wen, G. Gijzenij en I. Fiseier, S. v,. Veen en de heren: H. v. d. Berg, D. Postma, J. Storm van Leeuwen, D. v. d. Hoeck, R. v. d. Poel, J. Glasbergen, J. Nagte- gaal, H. van Egmond. 1 afgewezen. Het diploma geoefend zwemmer be haalden de dames: J. Scheepstra, A. v. d. Vecht, H. v. d. Vecht, J. Zuidervaart, I. v. d. Krol, M. Otto, H. van Hofwegen, M. van Beveren, G. Groen, A. Verweij, I. v. d. Horst, en de heer H. Boogei't. 1 afgewezen. P.V. HET OOSTEN. Wedvlucht vanaf Vilvoorde op zater dag 31 augustus. De duiven werden om 12.45 uur met n.w. wind gelost. De eer ste duif bereikte haar hok om 3.15.2 uur en maakte een snelheid van 918.12 m. per min. De laatste prijswinnaar om 4.2.23 uur met een snelheid van 688.15 m. per min. De uitslag luidt: Ch. Seller 1, Kniest de Haas 2, 6, D. Zwaan 3. 7, J. Roest 4, 8, H. v. d. Vecht 5, S. Schoeman 9, J. v. Wezel 10. OEGSTGEEST LEIDSE BUURT ZAT TIJDJE ZONDER STROOM. Zaterdagavond heeft een deel van het dorpscentrum, de Leidse Buurt vooral, zonder elektriciteit gezeten. Door een storing in een hoogspanningskabel in het dorp viel voor deze buurt om onge veer kwart voor acht de stroom uit. Ge leidelik aan wist men door omschake ling op ander voedingslinen de stroom voorziening weer op gang te brengen, en om ongeveer tien uur had men deze werkzaamheden voltooid, waardoor het ongerief voor de aangeslotenen was op- gehever WARMOND SCHUUR AFGEBRAND. Achter de woning van J. Heemskerk in het Oosteinde is een schuur in vlam men opgegaan, vermoedelijk tengevolge van vonken uit een fornuis, die brand hebben veroorzaakt in hout, dat er om heen was gelegen. De brand nam reeds dreigende vormen aan, toen een auto mobilist, die 's nachts van een feestje kwam, ontdekte wat er aan de hand was. Hij waarschuwde de eigenaar en de ge meentelijke brandweer, die spoedig ter plaatse was. Zij kon evenwel niet voor komen, dat de schuur geheel afbrandde en dat enige konijnen in de vlammen omkwamen. Het woonhuis kreeg evenwel geen schade. Zaterdagavond speelde Warmunda zijn laatste oefenwedstrijd tegen Ter Leede. De ontmoeting eindigde in een overwin ning voor de bezoekers (54), nadat de rust was ingegaan met 3—2 voor War munda. Warmunda II speelde tegen U.D.O. I. Deze wedstryd eindigde in een gelijkspel 22. klaarde ook nu weer met vreugde de uit nodiging naar Leiderdorp te komen, te hebben aanvaard. Hij noemde deze dag voor Leiderdorp een feestdag. De vlaggen wapperen ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhel- mina en zij zetten luister bij aan deze schoolopening. Ook de heer Schipper vond het ge lukkig dat nu voortaan de gevaarlijke oversteekplaats kan worden vermeden. Verder merkte hii op dat Leiderdorp nu met al zijn nieuwe schoolgebouwen in een bevoorrechte positie verkeert. De totstandkoming van een gymnastieklo kaal staat nu nog op het programma. Hij sprak het vertrouwen uit dat aan de nieuwe school goed christelijk en goed nationaal onderwijs zal worden ge geven en hoopte dat Gods zegen ook op het werk aan deze school zal rusten. Burgemeester Van Diepeningen merk te op dat dit de 5e nieuwe school is die in onze gemeente na de bevrijding is gebouwd. Het gemeentebestuur is hier over zeer verheugd. Het is maar .gelukkig dat wii deze nieuwe scholen nu hebben want ook met de scholenbouw ziet het er nu met de bestedingsbeprking niet zo rooskleurig uit. De gemeente heeft ook met deze scho lenbouw wel getoond dat wij wel in staat zijn een gemeente te kunnen be sturen. Van de zijde van de planologi sche dienst heeft hij woorden van waardering gehoord voor de wijze waar op alles hier na de bevrijding werd aangepakt. Het stuk grond voor de stichting van het gymnastieklokaal ligt nu nog braak. Spreker hoopte dat binnen afzienbare tijd deze grond zijn bestemming zal krijgen. Na er nog op te hebben gewezen, dat de samenwerking met het kerkbestuur en schoolbestuur bij de bouw van deze school zeer prettig was geweest en ae verwachting te hebben uitgesproken dat het onderwijs aan deze school ook zo zou zijn dat de kinderen tot goede staatsburgers worden opgevoed, beëin digde de burgemeester zijn toespraak. De volgende spreker was pastoor Kou- wenhoven. Deze merkte op dat de ou ders bij de totstandkoming van de school intens hadden meegeleefd. Dit stemde hem tot grote voldoening. Het oudercomité had ook verbazend veel ge daan. De heer Van der Krogt, die tot hoofd van de school werd benoemd deed nog enkele mededelingen hoe van de school, die zoals hij zei, de Engelendaalschool zal heten (naar het gelijknamige kloos ter, dat hier enkele eeuwen geleden te Leiderdorp stond) in bepaalde opzichten het onderwijs zou zijn. Er zal aandacht worden geschonken aan handenarbeid en de verkeersregels. Hij smeekte Gods zegen op deze school af en hoopte, dat het onderwijs hier aan vruchten zou dragen tot heil van de parochie en van de gehele gemeente. Voor de schoolbesturen van de andere bijzondere scholen in de gemeente werd hierna nog het woord gevoerd door de heer M. Splinter, die hoopte op een prettige samenwerking. De heer P. J. A. de Vrind, hoofd van de R.-K. School aan de H. Rijndijk, vond het zo hij zei eigenlijk wel niet zo prettig 135 leerlingen van zijn school te moeten afstaan, maar dit verlies valt toch ook weer weg bij de aanwinst van een R.-K. school te Leiderdorp. Laatste spreker was de heer A. Wisfel hoofd van de School voor Christelijk U.L.O. onderwijs. Hij hoopte op een goede samenwerking onderling van de hoofden van scholen in de gemeente. Nadat de aanwezigen een dronk op het welzijn van de nieuwe school had den uitgebracht werd door hen het schoolgebouw bezichtigd. De school heeft zes lokalen en is zo opgezet, dat er later nog twee lokalen bij aangebouwd kun nen worden. N.S. doen visvervoer over aan Van Gend en Loos De directie van de Ned. Spoorwegen heeft besloten met ingang van 1 okto ber het visvervoer als snelgoed-stuk- goed naar het binnenland nog steeds een verliesgevende zaak te doen verzorgen door Van Gend en Loos. De directie van de Ned. Spoor wegen meent, dat zjj tot deze stap met des te meer reden gedrongen is, om dat het grotere vervoer, bestemd voor de grotere plaatsen, door de handel aan anderen wordt toevertrouwd of als „eigen vervoer" wordt uitgevoerd, ter- wyl de kleinere zendingen, bestemd voor de kleinste gehuchten, goed ge noeg zyn voor de spoorwegen. Het betreft hier het spoorwegvisver- voer als snelgoedstukgoed van IJmuiden naar het binnenland, dus niet wagon ladingen. De proefneming is bedoeld voor een periode van minstens drie maanden. Hoezeer de Nederlandse Zeevisgroot handel Vereniging te IJmuiden deze wat zij noemt „noodlottige ontwikkeling in de geschiedenis van onze marktplaats" ook betreurt, tegen het standpunt der N.S. was weinig in te brengen Het be stuur van de vereniging verklaart deze ontwikkeling voorzien te hebben. Voor de afzenders van vis zal deze overschakeling min of meer geruimloos geschieden. Evenals tot dusver zullen de zendingen ter vervoer moeten worden aangeboden aan het havenstation, ter wijl voor elke zending de gewone spoor wegvrachtbrief dient te worden uitge schreven. Het vervoer zal plaats vinden tegen de tarieven van Van Gend en j Loos, die, volgens opgave, 10 tot 20% I lager liggen dan die van de N.S. Boven- dien is in het tarief het gratis terug- I vervoeren van ledige retouremballage I inbegrepen. De aflevering der zendingen I aan geadresseerden zal vroeger of uiter lijk op hetzelfde tijdstip plaats vinden I als bij de N.S. gebruikelijk was. j Het is duidelijk, dat de voorgenomen regeling de kosten zal moeten kunnen opbrengen. Blijkt dit na verloop van de proeftijd niet het geval te zijn, dan zal het er onherroepelijk op uitdraaien, dat j dit openbaar vervoer voor stukgoed- I snelgoed-viszendingen voor het binnen land wordt gestaakt. Met alle rampzalige gevolgen van dien voor het bedrijf, aldus i de Nederlandse Zeevisgroothandel Ver- j eniging. Op het ogenblik bedraagt het spoorweg-visvervoer te IJmuiden nog slechts 4% van de totale aanvoer op de IJmuidense markt. Wil de proefneming slagen, dan zal het vervoer met Van Gend en Loos belangrijk moeten toe- j nemen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 sept. Veemarkt. Aan- i voer in totaal 2020. Vette koeien en ossen I 1149- varkens 871. j Prijs in cents per kg.: vette koeien le I kw. 300—310; 2e kw. 260290; 3e kw. 250 260; varkens (lev. gew.) 180 176 17<2. In de week van 22 t/m 28 aug. 1957 Een beeld van de fraaie wagens, die dit weekeinde tijdens het tradi tionele jaarlijkse corso door Zun- dert trokken. VERTROKKEN C. H. Bos geb. Bronstijn en flam, van Pioenatraat 4, naar 's-Gravenihage, Haze- broeks'traat 105'; R. U. Meik'kimg en flaim, v. Kavenkad'e 5 .naar Oegstgeest, W. d'e Wi'tib laan 11; H. M. C or pel en faim, van Plet Helnetr. 20, naar Leiderdorp, Hoofdstraat 12'5; A. G. van dier Dijs en ram, van B ree straat 49, naar Nederlandse Antillen; J. A. ten Raa geb. Scihalen en flam, van Pran- ohimonitlaain 34 naar Wis oh, Bergstraat 38; J. L. Prieü'i'ng en faun. van Witte Singel 31 naar Assen, De Höl'tdoeve buiiiten centrum; J. L. J. van de Vliervoet en fani, van Bos- budzerkadie 46 naar Pijnaoker, Noordweg 8d A. G. Altena geb. Denkers en flam, van St. Buysiaagstr. 40. naar Hattem, Liippenoord- weg 21; J. G. Jorna van Rijnsburgerweg 10 naar Geldrop, Hiulst 137; M. Dekker, vain Roodlborsts'traait 54, naar Zwitserland1; D. A. M. Habl'Oh geb. Kloosrter, van Beschuit steeg 1, naar Haarlem., Rcosveldstraat 42; A. M. Ju Hermans, van Waild. Pyrmont- straat 29. naar Bemmel, v. d. Mondeweg 2; S. G. J. EHl'Ein'baais geb. Baillljvan Mare- singel 63, naar 's-Gravemhage, Obreoht- straat 1'8TP. M. Weijmaina, van H. Rijn dijk 136, naar Zoeterwoude, H. Rijndijk 7; P. J. Bekkering, van Pioenhof 13, naar Noord'Wijk, Piokéstraat 1'5C. Roozendaa.1 van Herenstraat 131, naar Zaandam, Ska- gerak 28; H. A. J. Leewens van Breestraat 51a, naar Wassenaar, Witteburgerweg 60; J. D. Jansen, van Rapenburg 15 naar 's- Gravenhage, Hart Nibbrigikade 82; T. J. Oirokens. van Gaflgewater 9, naar Neder landse Antillen'; H. J. Turrumers, van de L. de Kanterstraat 41, naar Wassenaar, Oost- dorperweg 21; A. A. Wobbe, van Groenho- venstraat 9, naar Heerlen, Molenberglaan 17; A. E. Haarsma, van Rij nsburgerweg 10 naar Sneek, Nolenstr, 12-; P. W. van Ding stee, van St. Aagitenstr. 28a, naar Amster dam, da Cositaikade 60 1 bov.; F. D. Forms- ma, van Oude Singel 162 naar Grijpskerk, Molenstraat 39; H. C. Ramdoe geb. Van Am erom, van Haart .str. 107, naar Oegst- geesrt, Warmonderweg 80; J. C. Tesselaar geb. de Does, van Sumatrastraat 58, naar Katwijk, Zonnebloemstr. 13 b; C. Tesselaar van Ambonstraat 3>1 naar Katwijk, Zonme- bloemstraat 18b; J. Ruilper, van Breestraat 84. naar Oude Pekela, Wedderweg 2'1; W. F. Stouten, van Utr. Jaagpad 160, naar Znidelijke IJpolders, Lelystad Stenekamp kamer 23; H. J. Kortenray, van Roodiborst- straat 38, naar Noord Oostpolder, TJaflk- straat 1; J. J. Elüenbroek, van Herengrt 106, naar 's-Gravenhage, Bazarstraat 16; D. Zaalberg, van Herengrt 96, naar Heems kerk, Biilderdljkstraat 16; T. L. P. van den Berg, van Herenstraat 129 naar Zeist. Wei- deweg 7; E. W. M. Bleijwijk, v. Roodborst- straait 38 naar De Bidt Utr, Geaichtslaan 170; H. van Lawick van Pabst, van Groen hazengrt 12, naar Weert, Kazernelaan 101; M. S. van Emipel geb. Daenen, van Hoef- straat 46a, naar Almelo, Zwaduwstr. 43; M. L. van Ailst, van Stadtiouderslaan 28, naar Winterswijk, Helderkampstr. 3; C. Brou wer, van Rij nsburgerweg 86, naar Nieuwer Amstel, Bankrasw. 1; K. Pronk, van Rijns- buirgerweg 10, naar Katwijk, Zeeweg 26; E. Wijga, van Fagelstraat 41, naar Warmond Teyiingerhof Klinkenberg 1; M. Honders van Trompstraat 8, naar Zeist, Verl. Slot- laan 109. GEVESTIGD C. D. de Ridider, accoumtant, Telders- kade 8; H. N. Thesingh en fam, Rij nsbur gerweg 140; F. Viavkestijn en fam, haven arbeider, Morsstraat 15; P. Houweling en fam, metaalbewerker, Roodborstetraat 29; C J. de Wolff en fam, techn. ambt. SLF, Fagelstraat 2; IJ. C. Visser en fam, radio- teohniioua, Suringarstraat 27; H. Hoge- vvonóng geb. de Rccde, N. Rijn 76a; M. L. A. vain Wel'ij, VondeMaan 22; R. A. Sclieepe, Mairienpoej;traat 16; N. Pardon, geboren van der Bijl, Lammiensohausweg 140; A. H. Cbarlté geb. Altena. Boshuizer- l'aan 3; M. C. BloemendalNieuwe Rijn 8; H. Sohreuder, matroos KM, Noordelndie 2a; B. van Monnik, Nieuwe Rijn 98; A. F. Kos ter van Grooa, Haanlemmenstraat 247a; A. Zu'idema, 11 verpl., Witte Singel 27; E. Ratté, Buiitenruststraat 9; A. C. A. Jansen, de .Ridderstraat 1; J. H. J. Bik, pianohan delaar, Apotbekersdijk 30; S. Reawaruw, elektr. lasser, Nieuwe Rijn 8; H. Willemsen beambte N.S., Leemansstr. 53; J. A. Bar bier, Boenhaavelaan 2; G. van den Berg geb. Langeveld, Lage Rijndijk 9a; T. Was senaar geb. Aberson, onderwijzeres. Van d'er Waatsstraat 49; L. Koppers geb. Etman Maredijk 78; W. Bakker, 11 verpl., Riins- burgerweg 10; W. Rutgers, radio-teohnicus Rij nsburgerweg 40; F. Walter, Boerhaave- laan 42; E. G. J. Arend®, cailoudaitor, Ma redijk 34a; J. P. Juffertmans, kok, Zoeter- woudsesiingel 100; M. C. A. F. Kok, ass. 1. d. huish., Paul Krugerstraat 25a; M. J. C. Blind, 11. verpl., Witte Singel 27; J. M. Hollaar, Rapenburg 105. Laatste Berichten Syrische troepen bij het Hoe leh-meer Israëlische waarnemers langs de Syri sche grens hebben maandagmorgen melding gemaakt van sterke Syrische troepenconcentraties en tankeenheden nabij het Hoelehmeer. De minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië, Samir Rifai, heeft maan dag bekendgemaakt, dat de regering van Jordanië besloten heeft haar vertegen woordiger bij de V.N. opdracht te ge ven een klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen over „de agressie van Israël". Deze agressie zou gericht zijn tegen de gedemilitariseerde zone in Jeruzalem. In betrouwbare kringen in Amman is meegedeeld, dat Jordanië op verzoek van de V.S. gewacht heeft met de in diening van de klacht. De V.S. zouden faciliteiten hebben verleend voor de oplossing van geschil buiten de Veilig heidsraad om. In deze kringen werd voorts gezegd, dat de Amerikaanse ambassadeur in Israël de Israëlische regering verzocht heeft haar troepen van de berg Moeka- bir het omstreden gebied terug te trekken, Een woordvoerder van de Jordaanse regering deelde mee. dat zijn regering vastbesloten is „alle middelen" te ge bruiken om de Israëlische strijdkrach ten uit de gedemilitariseerde zone te verjagen Hotel „Savoy Homann" onder militair beheer De centrale militaire gezaghebber te Djakarta heeft beslag doen leggen op het hotel „Savoy Homann" in Bandoeng. Deze maatregel werd genomen in het I kader van de strijd tegen de corruptie. „Savoy Homann", het meest moderne I hotel in Indonesië, werd enige jaren ge- I leden door Indonesische zakenlieden overgenomen van de Nederlandse eige- naren. De verdere exploitatie zal geschieden onder toezicht van een door het centrale militaire gezag aangestelde beheerder. TREIN ONTSPOORD. Vanmiddag om 12.41 ontspoorde de trein die om 12.05 uit Arnhem vertrekt met bestemming Winterswijk, te Doe- tinchem bij binnenkomst over een as. De trein werd van Doetinchem tot Winterswijk opgeheven. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee Nederlanders in Oostenrijk vermist Naar de politie te Salzburg van morgen verklaarde moeten twee jonge Nederlanders op de 3.674 meter hoge „Grossvenediger" vermoedelijk als ver mist beschouwd worden. Patrouilles, die op zoek waren naar de vermiste Duitse douane-ambtenaar G. Kutschmann, vonden vandaag een rug zak, waarin zich een paspoort bevond met een Nederlandse naam. De twee Nederlanders, 20 a 25 jaar oud .waren op 28 augustus het laatst gezien door een groep van 18 landge noten, die met een Oostenrijkse gids de berg afdaalde bij het begin van een he vige sneeuwstorm. Het weer in deze streken was ook van morgen nog bijzonder slecht. De laatste paar dagen is ongeveer 'n meter sneeuw gevallen, die nu door een hevige wind wordt opgejaagd .Men vreesde vanmor gen dat bij dit weer de reddingspogin gen zouden moeten worden gestaakt, ómdat de gevaren voor de redders te groot zouden zijn. Overval op trein in Noord-Sumatra Een goedbewapende bende van 20 man heeft gedurende het afgelopen weekeinde in Noord-Sumatra een pas- sagierstrein aangehouden en zich ver volgens met een bedrag van 1.4 miljoen roepiah uit de voeten gemaakt. Deze gel den waren bestemd voor uitbetaling van de lonen der arbeiders van een tweetal Nederlandse ondernemingen in het re gentschap Langkat. De treinrovers had den zich vermomd als spoorwegwerkers en brachten de trein door zwaaien met een rode vlag tot stilstand. 97 personen verdronken 97 personen zijn verdronken nadat vier prauwen, die van Tarakan op weg waren naar Brits Borneo, door 'n storm werden overvallen en omsloegen. Van alle opvarenden werden er slechts 4 ge red. Deze werden, nadat zij twee dagen lang op zee hadden rondgedreven, opge pikt door een Indonesisch vissersvaar tuig. De meeste slachtoffers waren af komstig van Celebes en waren op weg naar Brits Borneo om werk te zoeken. IJs-thee, prikthee en theelimonade DRIE TkEE-RECEPTEN VOOR DE ZOMER Al is thee dan een oer-oude drank met en rijke traditie, zij kan zich zeer goed aanpassen aan de moderne vraag naar koele dranken In Amerika is dat overtuigend bewezen door de vlucht, welke „leed Tea" daar heeft genomen. Het gebruik van ijsthee is gedurende de jaren 1948 tot en met 1954 in de Ver. Staten toegenomen met niet minder dan 269 IJs-thee is niet, zoals men wel denkt, ijs-koude thee zonder meer. IJs-thee vergt namelijk een eigen manier van bereiden, waardoor enerzijds de dorst- lessende capaciteit van de thee behou den blijft, terwijl anderzijds de verfris sende werking ervan door de lagere temperatuur van de drank wordt ver hoogd. Voor het bereiden van de allereenvou digste vorm van ijs-thee is anderhalf maal zoveel thee nodig als voor het zetten van hete thee. Dit is noodzakelijk omdat de afkoeling door bijvoorbeeld smeltend ijs het aroma verzwakt. Deze sterk gezette thee kan men dan voorts behandelen overeenkomstig de gouden theeregels. Men giet de drank in met ijs gevulde glazen en men heeft al ijs-thee. Het is tevens mogelijk de hete thee sterk af te laten koelen in een ijs kast of in een koele kelder, zonder er later ijs aan toe te voegen. In Amerika stelt men zich vaak niet tevreden met deze bereidingswijze. Daar voegt men er allerhande bestanddelen aan toe zoals melk, room, eiwitten e.d., zodat men tenslotte met recht kan spre ken van „Tea Ice Cream". BEURSOVERZICHT Olies vast AMSTERDAM, 2 september Wie gemeend had, dat er vandaag in Amsterdam flinke zaken zouden worden gedaan, in verband met de koersstijging van New York kwam wel bedrogen uit. Mede in verband met het gesloten blij ven van le beurs in New York keek men op het Damrak liever de kat eerst uit de boom. Vrijdag j.l. hadden de con tramineurs in Amsterdam hun posities merendeels glad gesteld. Behoudens kleine aankopen van de aandelen Kon. Olie voor rekening van Parijs ging er maar heel weinig om. Kon. Olie stegen van f. 211.30 naar f. 211.80 tegen een slotkoers van vrijdag f. 204.80, een winst derhalve van f. 7 (35 punten). Philips opende op 279 1 punt hoger en kon tot 281 monteren. Unilevers konden de hoge prijs van 's morgens van 418 niet halen en kwa men niet hoger dan 415, circa 4 punten boven vrijdag. Aku's goed prijshoudend en KLM f. 2.20 beter. De Scheepvaartwaarden gaven meren deels hogere koersen van 1 tot 2% te zien. Een uitzondering vormde van Ommeren: 1% lager. Cultures iets beter voor Amsterdam Rubbers en HVA's; Deli Mij nauwelijks prijshoudend. Van de Staatsfondsen lagen de investerings certificaten het meest gevraagd en iets hoger. De overige papieren goed prijs houdend. Geen notering voor de premie leningen Rotterdam 1957 en Amsterdam 1956-3 in verband met de uitlotingen van vandaag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 september. Londen 10.63—10.632New York 3.82?;- 3.83; Montreal 4.02ft4.02ft; Parijs 91.05 —91.15; Brussel 7.61%—7.61%Frank furt 91.06—91.11; Zürich 87.42te -87.47 Zürich (vr. fres) 89.34%89.39%; Stock holm 73.5373.58; Kopenhagen 54.94— 54.99; Oslo 53.24—53.29; Milaan 61.08%— 61.13%; Wenen 14.70?;—14.71%. Beurs van Amsterdam Maandag 2 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 85% 84?; L Grootboek obl. 3% 73 Ned. '47 3% (3) 81H 81H Ned. '51 3% 86% 86% Ned. '53 3% 84% 84?; Ned. '56 3% 83% 84% Ned. '48 3% 80% 80% Ned. '54 3% 78ft 78 Ned. '55 I 3% 78% 78% Ned. '55 II 3%80% B 803; Ned. '37 3 783/4 79% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 89^ 89% Ned 62-64 3 88^ 88% Cert NWS 54% B Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 95 95% Ned. Handelmij153 156 b A'dam Rubber 67% 67% Deli Mijen (Ver.) eva. 80% 80% H.V.A115 116 Java Cult37% 37 Senembah59 59 Vorstenlanden 24% 17 A.K.U 175% 176% v. Berkel's Patent (v) 198% 200 Calvé Delft cert. 345 349 Kon. Pap v. Gelder 187y4 189?; Hoogovens cert292% 298 Miiller en Co. NJ3. 345 347 Ned Kabelfabr265 272 Philips 277% 280% Philips pref.140?; 142% Unilever 411 414% Wilton Feyenoord 224 227% Biliton 3de rubr 240 238 Dordtse Petr gew 966 1000% Kon Petr <f 20.—205 50 212.20 idem (50 f 20.—) 204.80 211.70 Holl Amerikalijn 162 162% Java China Paket 156 156 K1Ü 124.10 126.65 Kon N Stoomb 140% 141 Kon Paket My 141% 141 Stoom Vaartmij Ned 171 172% Van Ommeren cert 241% 239% Kon Rott Lloyd 161 160 Ned Scheepv Unie 153?fe 154% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%> 3 84?; 93 b Den Haag 1937 13.. 95 Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94% Premieleningen A'dam '53 3 93 B 95 A'dam '51 2% 87 87% b A'dam '56 I 2% 80 79% A'dam '56 n 2% 87 88 Eindhoven '54 2% 79 3,6 79% Enschede '54 2% 77% 78% Den Haag '52 I 2% 87% 88 idem H 2% 81% 86% R'dam '52 I 2% 88% idem n 2% 87 87% Utrecht '52 2% 92B 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198 198 H.B.U. cert198 198?; Rott. Bank 164 166 Twentsche Bank 159 160 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 270 L 268 1 Borneo Sum. H.My. 56 56 Ned. G. enSp. Fabr. 175 177 Kon. Ned. Grofsm. 106 106 Internatio75 76% Rott. Droogdok Mij. 540 540 Tieleman en Dros 11% 11% Ned. My. Walv.vrt. 59% 59% Spoorwegen Dell Spoorweg Mjj. 10 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32?fe 32 H Intern Nickel 87% 88% Anaconda 55% 57 Bethlehem Steel 45% 47 Cities Service 66 67% General Motors 43% 44 Kennecott98V4 100 Republic Steel 52% 53 Shell Oil 83% 85 Union Pacific 28A 28 ft Un. States Steel 65% 66?; Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 30/8 Edelmet Kon AA 60 Pref w.a Idem 67% Electrolas B 330 L 325 L Holl Constructie 340 Ing dut v Bouwnfjv U/ Int Kunststof! Ind 41 Leidsche Wolspinn 199% 198% Sikkens Laklabr '53 399 405 B Ver Iouwtabrleken 160 L Wernink's Betonm 74% 74 Van Wijk Textiel 83% 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9