h Eerste permanent volkstuincomplex in Leiden werd in gebruik genomen Waarom werd zo totaal verrassend rem op Canadese immigratie gezet? Er konden op 19 ha. grond 500 tuintjes worden aangelegd Ds. H. Heule deed intrede in Gereformeerde Kerk van Leiden Douwe Egberts ZILVER-SHAG Staat het land voor depressie? 96ste jaargang Maandag 2 september 1957 Tweede blad no. 2922S Leiden-Noord is mooi stukje natuur rijker De diverse stadsuitbreidingen heb ben al heel wat offers aan grond ge vraagd, en met name de volkstuinders hebben de gevolgen van de nieuwe wijken aan de buitenkant van de stad ondervonden. Waar vroeger prachtige volkstuintjes waren staan nu flats en voor tuintjes is bijna nergens plaats meer. Voor de volkstuinders een onprettige zaak, daar het werk op de tuin vaak de enige mogelijk heid tot ontspanning in de vrije na tuur is. Het gemeentebestuur heeft het be lang van een volkstuincomplex inge zien en in Leiden-noord, aan het einde van de Mamixstraat, een per- mament volkstuincomplex laten aan leggen van 19 ha. en met 500 tuinen. Zaterdagmiddag is dit eerste perma nente complex in Leiden feestelijk geopend. Een groot aantal genodigden, onder wie burgemeester en mevrouw Van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik en verscheidene raadsleden, was bijeen gekomen in de aula van de b.l.o. Dr. van Voorthuysenschool. Na een wel komstwoord van de heer P. van Oort, bestuurslid van de volkstuinvereniging „Ons Buiten" voerde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het woord. Deze wees er op dat de verschillende volkstuinverenigingen lange tijd niet hebben kunnen voldoen aan de taak, die zij zich gesteld hadden: aanvragen om een tuin konden niet gehonoreerd worden, omdat er eenvoudig geen tui nen waren, en andere tuinen moesten worden prijs gegeven aan de woning bouw. Reeds lang bestonden plannen een permanent volkstuincomplex te maken langs de Stinksloot, en het ge meentebestuur is verheugd dat het zover is gekomen, dat er thans vele tuinen zijn. waar men een goede vrije tijdsbe steding kan vinden en waar men zich kan ontspannen na de dagelijkse ar beid. NOG GEEN CLUBHUIS. Helaas was het niet mogelijk in ver band met de bestedingsbeperking, on middellijk een verenigingsgebouw te plaatsen, doch de burgemeester zegde toe, dat als de volkstuinders zelf de handen uit de mouwen steken, het gemeentebestuur zoveel mogelijk zal helpen. Tenslotte sprak de burge meester er zijn vreugde over uit dat vier volkstuindersverenigingen de han den ineen geslagen hebben en samen de vereniging „Ons Buiten" hebben gesticht, die het terrein in exploita tie -neemt. Hierna droeg de burge meester het complex over aan de Leidse Bond van volkstuindersvereni gingen. GEEN EINDPUNT. De heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond. voerde daarna het woord. Hij las allereerst een brief voor van dokter Zijerveld, die nog in zijn functie van directeur van de genees kundige dienst bericht van verhinde ring had gezonden. In zijn schrijven wees dokter Zijerveld op het belang van Volkstuinen in verband met de licha melijke en geestelijke volksgezond heid. Dit is. aldus de heer Zaalberg, een moedgevend geluid, wanneer wij van de gemeentelijke autoriteiten zo veel waardering ondervonden voor ons werk. Hij bracht dank aan het gemeen tebestuur voor dit prachtige complex. Dit mag men echter niet zien als een eindpunt: er moeten elders in de stad nog meer van dergelijke complexen komen. Slechts wanneer de volkstuinder weet, dat hij op een permanent complex zit, is hij bereid al zijn geld en arbeid te geven voor zijn tuin en zijn vereniging. De heer Zaalberg wees er vervolgens op. dat de volkstuin een recreatiegele genheid voor het gehele gezin is gewor den ,en droeg daarop het complex over aan de voorzitter van „Ons Buiten", de heer G. Groote. De voorzitter van de Algemene Bond van Volkstuindersverenigingen, de heer P .Visser uit Amsterdam, wees er daar na op dat de bond reeds 40 jaar lang streeft naar permanente complexen. Het is zeer verheugend dat Leiden nu ook een permanent complex heeft. Het is echter nodig dat er meer komen. „Ons Buiten" heeft een prachtig ter rein gekregen en zij dient te tonen dit waardig te zijn, o.a. door de bouw van een clubhuis. De voorzitter van „Ons Buiten", de heer G. Groote. dankte in de eerste plaats voor de overdracht van dit prach tige complex, dat reeds onofficieel enige maanden in gebruik is. Er is grote lief de voor het volkstuinwezen, hetgeen o.m. blijkt uit de keurige tuinhuisjes die men heeft gebouwd en uit de werk zaamheden die worden verricht voor de bouw van een eigen clubhuis. Hierna begaf het gezelschap zich naar het complex zelf, waar burge meester Van Kinschot een vlag hees op de plaats waar straks het vereni gingsgebouw zal komen. De Chr. Muziekvereniging „Concor dia" zorgde hier voor gezellige muziek. Bovendien wachtte hier burgemeester Van Kinschot nog een verrassing: hij ontving een mand met vruchten en groenten, produkten op de volkstuinen gekweekt. Mevrouw Van Kinschot had aan het begin van de middag een boe ket dahlia's ontvangen uit handen van Nelleke Lepelaar, het dochtertje van de 2de secretaris van de fruittelersvereni- ging „Ir. Sprenger. een zustervereniging van „Ons Buiten". Zware explosie op scheepswerf Boot Hedenochtend omstreeks tien voor negen vond in een in aanbouw zijnde treiler op de scheepswerf van Boot by de Spanjaardsbrug een ernstige ont ploffing plaats waarbij vier arbeiders licht en één zeer ernstig werden ge wond. Zaterdag was in de machinekamer van de treiler gelast. Vermoedelijk zijn de kranen van de daarbij gebruikte acety- leenapparaten niet goed gesloten. Toen vanochtend de nieuwe motor gestart werd, waarbij uiteraard vonken ont stonden, deed zich, waarschijnlijk door het sinds zaterdag ontsnapte gas dat in de ruimte was blijven hangen, een zware explosie voor. Vijf in de ruimte aanwezige arbeiders werden getroffen door een enorme steekvlam. Vier hunner zagen kans onmiddellijk overboord te springen, waardoor het vuur in hun kleren werd gedoofd. Dit waren een 34- jarige bankwerker uit de Tweede Looier straat, een 60-jarige sjouwer wonende aan het Levendaal, een machinist uit Scheveningen en een 45-jarige arbeider uit de Pieter de la Courstraat. Nadat hun lichte verwondingen in het Acade misch Ziekenhuis waren behandeld, kon den zy naar huis terugkeren. Ernstiger was de 27-jarige elektro- lasser Th. Holverda uit de Ryndijk- straat er aan toe. Hij zag geen kans weg te komen. Zijn kleren hadden vlam gevat en daardoor liep hy ern stige brandwonden over het gehele lichaam op. In ernstige toestand werd hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Leidse Jeugd Tour Daar een vergunning om op de van Beuningenlaan te mogen rolschaatsen, niet kon worden verkregen, heeft het comité van de Leidse-Jeugd-Tour het programma enigszins moeten wyzigen. Door de medewerking van het be stuur van de Speeltuin Oosterkwartier gaan de wedstrijden nu door op deze speeltuin aan de Borneostraat. Het programma is dus nu: Maandag: Speeltuin Oosterkwartier. Borneostraat. Dinsdag: Speeltuin De Watertoren, Guejéstraat. Woensdag: Speeltuin Morskwartier, Lage Morsweg. Donderdag: Speeltuin Oosterkwartier, Borneostraat. Vrijdag: Speeltuin De Watertoren, Goejéstraat. Alle dagen aanvang 6.30 uur. „Stelt Uw vertrouwen op de Here Jezus" Na zijn bevestiging door zijn broer, ds. Joh. Heule van Rotterdam-Z., deed ds. H. Heule, Leids gereformeerd predikant, gisteravond in de tot de laatste plaats bezette Zuiderkerk zyn intrede. De tekst was: Handelingen 16:31 met de woorden van de apostel Paulus: „Stel uw vertrouwen op de Here Jezus en gij zult behouden worden, gij en uw huis". Advertentie 'Wie van goud-gele vangenbewaarder. Ze zeggen alleen maar: „Stel uw vertrouwen op de Here Jezus". Stel. het op Jezus, die de dood overwonnen heeft en U van de angst genezen kan. Wij kunnen ons vertrou wen op Hem stellen, want Hij heeft im mers al onze angsten dooi-leefd! Zo ko men we niet meer alleen te staan en we kunnen God bidden voor onze toe komst, waarover Hij beslissen zal. Ds. Heule zag deze boodschap als de be langrijkste, die hij de gemeente van Lei den te brengen heeft. God wil de men sen een blij leven geven als zij maar vertrouwen op Zijn werk. Vaak is men in deze tijd geneigd zijn vertrouwen in andere dingen te stellen. Spreker noem de het een armoedig leven, zonder de ware vreugde te kennen. Zij zullen geen zekerheid in leven en sterven hebben en met de wereld ten onder gaan naar de eeuwige dood. Christus heeft echter voor ons op Golgotha overwonnen. En God belooft ons, dat als wij met Hem het leven ingaan, Hij voor ons zal zor gen, of zoals Paulus het zegt: gij en uw huis. Als het hoofd van het gezin, in God zyn Zaligmaker weet, dan zal ook zyn gezin delen in de genadegaven van Christus. Stuk voor stuk zullen we het leven door moeten, besloot ds. H. Heule, het kost veel moeite en veel verdriet. Maar als we God als onze Leidsman weten, zal Hij onze tranen drogen en ons vertroosten. Stel uw vertrouwen op Hem, en gy zult behouden worden! De gemeente van Leiden zong haar nieuwe predikant toe met de tweede helft van gezang: „Vader, sla hem steeds in liefde gade". kiest Het is Uw beste en geurigste keus. Zo'n pakje Douwe Egberts Zilver-Shag is een en al fijne smaak 'j> en milde geur. Druk commentaar in persorganen (Van onze correspondent in Canada) Weinig bladen in Canada hebben géén commentaar geleverd op het besluit van de Canadese regering om de immigratie in de laatste twee kwartalen van 1957 te beperken. Nog nooit eerder heeft men de rem zo vroeg aangezet als dit jaar: op 31 juli. En om de verrassing nog groter te maken, werden de restricties vrijwel onmiddelijk van kracht. Waarom die urgentie? In het land, dat de immigranten ontvangt, vraagt men zich niet in de eerste plaats af wat voor gevolgen een dergelijke maatregel kan hebben voor de immigratie. Immigratie wordt beschouwd als een soort economische barometer: staat hij op mooi weer, dan kan men veel immigranten verwachten, en draait hij op veranderlijk, dan slinkt de stroom van nature of kunstmatig. Emigralieschema's in de verdrukking „Wat", zo vraagt men zich dan ook af, „voorzien de nieuwe conservatieven weerprofeten in Ottawa, om een der gelijk besluit te wettigen? Depressie? Werkeloosheid? „We weten het niet", zo schryft „The Globe and Mail" in Toronto. „Maar we zouden het graag willen weten. En we zouden graag ook willen weten wat voor definitie de nieuwe regering pre cies heeft van werkloosheid. Voor de gaarkeukens staan In deze tyd van het jaar zo te zien flinke jonge kerels te wachten. Kan men die werk loos noemen? De boeren schreeuwen Paulus zegt deze woorden tot de ge vangenbewaarder van Philippi, die, ziende dat de deuren van de gevangenis open staan tengevolge van een aardbe ving, zich van het leven wil beroven, in de waan, dat de gevangenen ontsnapt waren. Paulus en Silas zijn verstandige mensen, aldus ds. H. Heule, zij steken geen preek af tegen de verschrikte ge- WELKOM. Onder de vele genodigden waren aan wezig de afgevaardigden van B. en W., de Ned. Herv. Kerk en de Chr. Geref. Kerk. Dr. Westerink sprak namens de ge meente, de kerkeraad en de collega's een kort woord van welkom. Ook ds. H. v. d. Berg uit Sassenheim beklom de kan sel om de nieuwe predikant namens de i Leidsche Wolspinnerij boekte goede resultaten ONVERANDERD DIVIDEND VAN 13 PROCENT VOORGESTELD Het exploitatiesaldo over het boek jaar 1956/57 van de Leidsche Wol- spinnerij N.V. te Leiden heeft f2.679.739 bedragen (v'j' f2.317.037). Na afschrijvingen, interest etc. resteert een saldowinst van f732.793 (f665.260). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 13 procent, waarvan 3 procent in contanten en 10 procent naar keuze in contanten of aandelen. De resultaten over het afgelopen boek jaar zijn alleszins bevredigend geweest. De resultaten maakten het mogelyk een gelyk dividendpercentage te adviseren over het met 10 procent vermeerderde aandelenkapitaal, terwyi een bedrag van f500 000 (v.j. f250.000) kon worden toegevoegd aan de resrve voor diverse doeleinden. De omzet in produkten heeft t.o.v. het voorgaande jaar een verdere staging te zien gegeven, welke nog werd versterkt door grotere aankopen, die onder in vloed van de gebeurtenissen in novem ber 1956 werden verricht. De stijging der produktiekosten, die by voortduring merkbaar is, heeft de aandacht van de directie en teneinde deze stygende kos ten zoveel mogelijk te kunnen opvangen wordt verbetering betracht in de pro- duktiviteit en de efficiency. Het prijs verloop van de grondstoffenmarkt was in het afgelopen jaar vry regelmatig in opwaartse richting. Voorspellingen voor het nieuwe boek jaar zijn moeilyk te geven, omdat de tot dusver verstreken maanden niet tot de voornaamste in het verkoopseizoen van de produkten moeten worden aan gemerkt. TE STEVIG! Zorgzame moeders plegen dikwyis hun spruiten aan de hand te houden om ze zoveel mogelyk de risico's van het mo derne verkeer en het jachtige leven te kunnen laten ontlopen. Dat deze goede gewoonte ook verkeerd kan uitpakken bleek zaterdagmiddag. Een moeder hield in de deur van haar woning aan de Fran- chimontlaan haar 2-jarig dochtertje ste vig aan de arm. Het kind rukte zich echter plotseling losen brak de rechter arm. De EHD zorgde voor ver voer van het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis. IN DE RAILS. Zondagavond tegen elf uur slipte een 20-jarige wielrijdster. wonende in de Van der Waalsstraat, op de Steenstraat in de rails. By de val brak zij haar lin ker sleutelbeen en liep zij een hoofd wonde op. de EHD vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. —OM DE DOORBRAAK De Speeltuinvereniging „Om de Door braak" gaf vrydag en zaterdag haar jaarlijkse tuinfeesten, die ondanks het niet te mooie weer toch een behoorlijk saldo in de kas deden stromen. De baten hiervan worden gebruikt voor het aanschaffen van nieuw mate riaal en voor vakantiebezigheden. overal om hulp. En wat het tekort aan huizen betreft: indien dat inderdaad bestaat, dan is dat een krachtig argu ment voor nog grotere immigratie. Als i we zo schrijft „The Globe and Mail", I „in 1951 200.000 immigranten konden opnemen, dan kunnen we er nu zonder veel moeilijkheden 275.000 absorberen' Maar lang niet alle bladen zyn het met die opinie eens. Het staat nu wel vast, dat de maatregel al geruime tyd in de pen was.De officiële aanbeveling om de I immigratie af te remmen, schynt de vorige regering bereikt te hebben om streeks de algemene verkiezingen op 10 juni. Door de komst van een nieuw be wind in Ottawa is er enkele weken ver traging ontstaan. Niet verwonderd „Le Devoir", een Franstalig dagblad in Montreal, schryft „dat de toestand steeds moeilijker werd voor de immi grant en hoe verrassend het besluit ook was, de organisaties, die zich in Mon treal met immigrantenzorg bezig hou den, waren er niet verwonderd over. Er waren de laatste weken tekenen, die wezen op een dergelyke maatregel. Zo had men ook vernomen, dat de Cana dese immigratiekantoren in Parys drie weken voordien voor de duur van de zomer gesloten waren en dat men het zelfde dacht te doen in Brussel". „La Presse", een andere Franse krant, zegt dat het absorberingsvermogen Classis Leiden een hartelyk welkom toe te roepen. Ds. H. Heule sprak hierna zyn dank uit voor alles wat de gemeente van Leiden by zyn ontvangst en intrede gedaan had en vroeg om veel gebed voor zijn taak, die hier in Leiden op hem ligt te wachten. Feestavond D.S.B. Zaterdagavond gaf De Stalen Band een zeer geslaagde cabaret-avond in de dierentuin te Den Haag. Om 6 uur gingen de ongeveer 1000 deelnemers voor een voortreffelyk diner aan tafel. Om 8 uur begon de grote ca baretavond, geopend door de heer J. de Graaf. Hij heette allen hartelijk welkom en in het byzonder mevrouw Prinsen met haar dochter, de directeur van de N.E.M., de heer Stokman, de adj.-direc teur der H.C.W., ir. Schroder, de heer Deprez en alle genodigden. Hy bracht dank aan de eerste secretaris, de heer A. v. Heusden, voor het vele werk voor deze avond. Daarna gaf hij het woord aan het gezelschap onder leiding van Jan Conradi. Het was een zeer geslaagd programma. Na afloop was er bal onder lei ding van de heer J. Alphenaar, die ook demonstraties gaf. LDM leverde in 1956 weer meer water VERLIES VAN f64.606. In de zaterdagmorgen onder voorzit terschap van jhr. mr. F. H. van Kin schot gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij werd de heer Van Kinschot herbenoemd tot presi dent-commissaris der L.D.M. Aan het door de directie uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 5.243.278 m3 wa ter tegen 4.972.095 m3 in 1955, of 271.183 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 14.326 m3 tegen 13.622 m3 in 1955. De totale lengte van het hoofdleiding net bedroeg op 31 december 1956 254.045.20 m. Het aantal in bedryf zynde watermeters was op die datum 23.781 stuks. Volgens de kohieren is aan meteraf nemers geleverd 4.446.322 m3. zodat gerekend naar het totaalverbruik van 5.243.278 m3 door de geabonneerden moet zyn gebruikt 796.956 m3. in welke laatste hoeveelheid echter het water voor spuien, filterspoeling, brondblus- sing en lekkage is begrepen. Het aantal contracten voor waterlevering bedroeg aan het einde van het verslagjaar 21.576. Het water werd het gehele jaar gere geld zowel chemisch als bacteriologisch onderzocht door het Laboratorium van het Keuringsinstituut voor Waterlei dingartikelen (KIWA) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen on derzocht door dr. ir. A. M. van Deven ter. Zyn oordeel was: „zeer goed drink water. voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzondere ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. De balans over het boekjaar 1956 geeft een verlies aan van f64.606,33. van het land nu eenmaal niet onbe perkt is, maar zo gaat het hoofd artikel verder: „De maatregel zal een aantal mensen, die hierheen wilden komen, last bezorgen. Men zal echter begrijpen, dat het soms nodig is om het een klein aantal mensen niet naar de zin te maken ten behoeve van het welzijn van velen." De „Montreal Star" beziet de gevol gen, die een dergelyke onverwachte be slissing kan hebben in de landen, waar de immigranten vandaan komen, wat nader: „Iets van paniek schijnt de regering getroffen te hebben, toen zij haar immigratiepolitiek herzag. Nog maar een week geleden maakte het departement van Immigratie met trots bekend, dat er in het eerste halfjaar 175.000 immigranten waren binnenge komen en dat de stroom aanhield. En nu, zonder waarschuwing, is men plot seling van koers veranderd. De deuren zijn dichtgedaan, om niet te zeggen: toegeslagen. Wat zal men nu in het buitenland van ons zeggen? Wat ge beurt er nu met de duizenden mensen, die hun boel hebben ingepakt, die hun huis hebben verkocht en passage hebben besproken? Wat zullen ze nu zeggen van die plotselinge beperking? De regering zal zeggen, dat het beter is om ze niet toe te laten dan om ze by aankomst van liefdadigheid te laten leven. Maar als de immigranten uit het goede hout gesne den zyn" zo schryft deze krant „dan zullen ze zonder al te veel moei- lykheden en zonder ook al te veel steun het vraagstuk van de winter wel kunnen oplossen. Ons inziens gaat de beperking te ver". De „Montreal Star" raakt daarmee een aspect van de maatregel, waaraan althans in Canada in de pers niet al te veel aandacht is besteed, name lijk het onverwachte van het besluit op een tijdstip dat vele weken vroeger ligt dan de datum, waarop in voor gaande jaren beperkingen van kracht plachten te worden en waardoor lan den, die emigratieschama's op langere termyn moeten opstellen, onvermijde- lyk voor verrassingen komen te staan. Roemeen gaf valse Traveller-cheques uit (Speciale berichtgeving) De Amsterdamse politie heeft zater dagavond de 42-jarige Roemeen Z. Eegal ln een hotel in de hoofdstad gearresteerd wegens het uitgeven van valse traveller- cheques. Deze arrestatie geschiedde, door dat een receptionair argwaan kreeg te gen de Roemeen, die zich als gast voor deed, maar reeds voordat hy een kamer had genomen, vroeg of hij cheques kon verzilveren. De receptionair vroeg de cheques te zien en constateerde onmid- dellyk de valsheid ervan. Hy liet de Roe meen een kamer in een uithoek van het hotel zien en waarschuwde de politie. Het bleek, dat de man zaterdag ook reeds in Utrecht en in andere hotels in Am sterdam had geopereerd. Het staat thans vast, dat de man niet alleen werkt, maar tenminste een medewerker heeft. Men onderzoekt, of deze medewerker de man is, die vorige week een Amsterdamse juwelier heeft opgelicht. De Roemeen is vandaag voor de Officier van Justitie geleid. Interpol heeft door de arrestatie zaterdagavond in Amsterdam van de pseudo-Duitser, die daar en ook in Utrecht valse cheques van de Mon treal Bank aanbood, ongetwijfeld een goede dag gehad. Het mechanisme van de organisatie draait nu op volle toe ren om het verleden en de relaties van de arrestant te ontrafelen. Maar het weekeinde is voor de internationale politieorganisatie wel extra goed ge worden, omdat gisteren in Parys een andere internationale oplichter is ge arresteerd, die enige tyd geleden een juwelier te Amsterdam tot zijn slacht offer maakte met vervalste cheques van de Bank of America van 100 dollar. De gearresteerde, die zich ln Amster dam had uitgegeven voor de Amerikaan Hudek, blykt een Portugees te zyn (van wie men de ware naam moet uitzoeken), die in januari van dit jaar reeds de aan dacht van de Franse politie had getrok ken toen hy in de havenstad Le Havre aankwam in een grote auto, vergezeld door twee landgenoten. By het onder zoek na de oplichting in Amsterdam had men in de hotelregisters gevonden, dat een zekere Hudek, wiens handtekening op de vervalste cheques stond, in één van de Amsterdamse hotels had gelogeerd. Deze Hudek bleek vertrokken naar Ko penhagen en een eerzaam burger... van wie men enige tyd geleden in Barcelona het paspoort had gestolen. Dit laatste feit en het signalement, dat de bena deelde juwelier in Amsterdam van de oplichter had gegeven, waren voor In terpol aanknopingspunten, die binnen 10 dagen tot de arrestatie door de Franse politie van de Portugees hebben geleid. Het is nog niet bekend of met de oplich ter ook de juwelen terecht zyn, die de Amsterdamse juwelier op de valse cheques heeft afgegeven. Het is by het werk van Interpol in het algemeen van veel belang, zo merkt men van die zyde op, dat bij het uitbetalen van cheques en het inschryven in hotel registers de gegevens uit paspoorten enz. nauwkeurig worden genoteerd en dat- niet deh and wordt gelicht met de bepa ling, dat cheques moeten worden geU kend by de aanbieding ter verzilvering

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3