Het clrie-eilandenplan gaat nu de proefkeuken worden van deltaplan „Ik ben nooit communist geweest en ben liet ook nu niet% zegt Bizri Kortgene juichtmaar in Veere spreekt men van„ tweede ramp Ook schaduwzijden Berichten over reis van rode leiders naar Syrië ontkend t>emmenip Deens kasteel met zestig kamers voor de Poolse vluchtelingen 96ste iaargang Donderdag 29 augustus 1957 Derde blad no. 29226 Verkenning van de delta (III) De zee laat zich niet gemakkelijk beteugelen. Zij is en blijft een gevaarlijke, vaak onberekenbare tegenpartij voor onze dijkenbouwende ingenieurs, hoe knap die ook mogen zijn. Daarom is het goed, dat de mannen van Rijkswaterstaat, alvorens aan de grote afsluitingen te beginnen, de nieuwste methoden en nieuwste materialen kunnen toe passen bij de uitvoering van het drie-eilandenplan. Dit plan, dat men kan beschouwen als een voorloper van de eigenlijke deltawerken, omvat het vastmaken van Noord-Beveland aan Zuid-Beveland en Walcheren door twee dammen: één in de Zandkreek en één in het Veeregat» Het wordt het laboratorium, de proefkeuken, van het deltaplan. Het drie-eilandenplan moet in 1961 voltooid zijn en het werk is nu ook al in volle gang. Op korte afstand van Veere ligt reeds een complete werkhaven gereed voor het mate riaal, dat het komende voorjaar wordt ingezet hij de houw van de dijk tussen de noordpunt van Wal cheren en de Kamperlandse duinen op Noord-Beveland. En 22 km naar het oosten zijn zandzuigers en drag lines hezig met het maken van een bouwput voor een schutsluis, die in de dam door de Zandkreek komt. Op het welvarende Noord-Beveland, dat onder zün 7500 inwoners naar men zegt de rijkste boeren van Zeeland telt, is men best tevreden over de verlossing: uit het isolement, die de nieuwe dijken zullen brengen. 'De enige verbinding met de buiten wereld is thans de pont over de Zandkreek bij Kortgene, waar steeds meer opstoppingen ontstaan door de groite toename van het vrachtvervoer. De dam in het oosten, ten zuiden van Kats, zal een einde maken aan het lange (en dure) wachten. Deze daan door de Zandlkreek zal het graan, de aardappelen en d'e suikerbie ten van de grote bedrijven op Noord- Bevel'and, waar men geen paard meer ziet alles is gemedbaniseerd ove rigens niet diohter bij Rotterdam bren gen, waar de prodhikten worden afge zet. Rotterdam blijft 130 'km. ver. Ten zijer ook een dam in de Ooster- sdhelde komt tussen Colijmsplaat en Zderi'kzee. Waterstaatkundig is er geen behoefte aan zo'n dam. Maar het ver keer van Noord- en Zuid-Bevelan'd zou een veel kortere verbinding met „Hol land" krijgen dan via de grote afslui- tingsd'ijk, die In 'de monding van de Oostersdhelde komt. Minister Algera heeft aan de Ka mer laten weten, dat hij een daan tus sen Zierikzee en Colijnsplaat „niet onmogelijk" acht. Het gaat er slechts om, of de intensiteit van het verkeer de aanleg rendabel zou maken. Voor lopig blijft het bij de gedachte aan zo'n dam, aan het plannen maken is men nog lamg niét toe. Veiligheid primair Dat de dam door de Zandkreek een pont overbodig maakt, mag het onmid dellijk voelbare resultaat zijn 'hoofd zaak is natuurlijk de veiligheid. De taak van 52 km. bestaande dijken als primaire zeewering wordt nu overgeno men door twee afsluitdamimen met een totale lengte van slechts 3.6 km., zwaar der en uiteraard gemakkelijker te on derhouden dan de oude dijken. En in Kortgene is men nog niet vergeten hoe op 1 februari 1953 'd'e hoog opgejaagde zee het 'dorp overspoelde en 49 mensen meesleepte in haar niet te stuiten vaart.... De dag tevoren was juist het mooie, nieuwe gemeentehuis geopend, waar het water, 2.80 meter hoog kwam te staan. Na het totstandkomen van het drie- eilandenplan (en het deltaplan) zal zo'n ramp zioh naar menselijke berekening niet meer kunnen herhalen. Bovendien krijgt Noord-Beveland zoet water voor zijn polders, en ook nieuw land. Onge veer de helft van de 3300 ha., die Zand kreek en Veeregat beslaan, zal worden drooggelegd. Het overblijvende meer kan een ideaal oord worden voor de watersport. Deze watersport wordt vooral be langrijk voor Kortgene, daar burge meester A. A. Schuit er in is geslaagd de Belgische Jachtclub (Royal Yacht Club de Belgique) te interesseren voor zijn gemeente. Deze club, die 800 leden met 300 schepen telt, zocht een nieuwe basis, omdat Antwerpen door het drukke scheepsverkeer en de grote ?;etijverschillen steeds minder geschikt wordt. De Belgische zeilers hebben nu besloten te verhuizen naar Kortgene, waar zjj een haven van 15 ha. krijgen, naast de schutsluis in de Zandkreekdaan. Garnalenvisserij bedreigd Maar het drie-eilandenplan heeft ook zijn keerzijde. Dat bemerkten wij in In het beroemde haventje van Veere zal het stil worden over vier jaar. In 1961 wordt namelijk het drie eilandenplan voltooid, hetgeen bdekent dat de dam in het Veere gat dan dicht zal zijn. Voor de garnalenvissers is er dan geen emplooi meer tenzij er toch nog een sluis komt in die dam. Maar de kans daarop is vrij wel nihil Veere, waar burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael ons zonder blikken of blozen vertelde, dat na de ramp van 1 februari 1953 een tweede ramp is ge komen in de vorm vanhet drie- eilandenplan. Uit het vervolg van het gesprek bleek, dat de bezwaren van Veere niet zozeer gaan tegen het drie-eilan denplan als geheel, als wel tegen het ontbreken van een sluis in de tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Veeregat geprojecteerde dam. „Een dam zonder sluis, voor Veere een kruis". Deze leuze, gedrukt op fraai papier, naast een pentekening van een Veerse vissersboot tegen de achter grond van de slanke toren van het be roemde stadhuis, heeft het gemeente bestuur naar alle ministers en Kamer leden gestuurd om hen attent te maken op de „tweede ramp", waardoor het pittoreske stadje wordt bedreigd. Een ramp zou het nl. zijn voor de garnalen visserij, wanneer er geen sluis komt in de dam door het Veeregat. De garnalenvisserij betekent meer voor Veere dan een extra-attractie voor de duizenden toeristen, die elke zomer ko men kijken naar het in- en uitvaren der scheepjes bij het schilderachtige haventje, en naar de afslag op de vis mijn. Zij betekent namelijk ook de voor naamste bron van inkomsten voor ,de middenstand, die de vissersvloot van' al het nodige voorziet. Het gaat hier ook niet om een uitstervende antikiteit, die vroeger of later toch genoemd zou zijn te verdwijnen. Integendeel: Veere's bur gemeester verzekerde ons dat de vloot groeit. Zij telt thans 30 boten, elk door vier vissers bemand. De meeste dragen de letters ARM (Arnemuiden), enkele TH (Tholen) en slechts vier VE (Veere), maar alle hebben Veere als hun thuishaven, waaruit zij 's morgens bjj eb vertrekken om er 's middags bjj vloed weer terug te keren. Verleden jaar was de totale besomming ander half miljoen gulden. De garnalen wor den onmiddellijk na de afslag naar België en Frankrijk geëxporteerd en zijn de volgende morgen om zes uur op de markt van Parijs verkrijgbaar. Watersportcentrum Helaas staat het vrijwel vast, dat Veere zijn sinds niet krijgt. Officieel is deze kwestie nog in studie, maar Rijks waterstaat heeft overwegende bezwaren tegen een kunstwerk in deze primaire afslui'tdam, terwijl bovendien verzanding van de vaargeul buiten de dam niet te voorkomen zou zijn. Veel hoop heeft men dan ook niet meer in Veere en jhr. Den Beer Poor tugael zoekt nu naar de positieve kan ten van het in zjjn stad zo gevreesde drie-eilandenplan. Hij denkt dan aller eerst aan de recreatie en verwacht dat het Rijk als tegenprestatie voor het ten dode opschrijven van de garnalen visserij Veere zal helpen aan een goed geoutilleerde jachthaven. „Veere kan het centrum worden van het hele watersportgebied, en dat is dan een pleister op de wondeOok ziet de burgemeester goede kansen voor Veere in het plan om in het afgedamde water een bassin te maken voor de oester- en mosselkultuur, als proefneming voor de Grevelingen, waarheen de beroemde vis serij van Ierseke misschien t.z.t. kan worden overgeplaatst. „In elk geval zal het Rjjk veel moe ten helpen, vooral in de moeilijke over gangstijd. Dat is een eis, die Veere zeker kan stellen", aldus de burge meester van deze eens zo rjjke en machtige stad, die in de loop der eeuwen haar handel verloor en nu ook haar visserij ziet bedreigd. Het Deltaplan heeft dus ook zijn schaduw zijden Pete Felleman uit het Vara-programma (Van onze Haagse redactie) Geruisloos is een van de populairste stemmen uit de Nederlandse ether ver dwenen. Reeds tien jaar heeft het Nederlandse jazz-minnende publiek op vrijdagavond naar de stem van Pete Felleman geluisterd, maar tevergeefs zult u nu In het Vara-programma naar Pete zoeken. De Vara heeft Pete Fel leman letterlijk en figuurlijk aan de dijk gezet. „Ik las mijn ontslag In een der och tendbladen", zo vertelde Pete ons, toen wij hem opbelden en vroegen wat de re de reden van het opheffen van zijn programma is. De vrijdag op de woensdag volgend, dat hij dit bericht in de krant las, werd hem zijn ontslag door de heer De Heus van de Vara meegedeeld. Als reden wordt opgegeven het feit, dat hij een functie heeft aangenomen, die de Vara niet verenigbaar met zijn jazz-commen taren voor de radio acht. Pete Felleman stelt daartegenover, dat hij reeds vroe ger bij een andere firma eenzelfde func tie heeft bekleed en dat men toen niet van bezwaren blijk had gegeven. „Er zijn intern wat woorden gevallen. Het is wel jammer, dat op een dergelijke wijze een einde aan mijn radiocarrière is geko men," zo zeide hij. Hebben vogels een „aceent"? De Deense ornitholoog Carl Wiesman, die ook bekend is geworden door de door hem gemaakte grammofoonplaats van z.g. zingende" honden, wil probe ren er echter te komen of Europese vo gelsoorten, die zich in Australië geves tigd hebben, een „Australisch accent" hebben aangenomen. Hij zal daartoe een half jaar, met zijn vrouw, in Australië doorbrengen. Het echtpaar heeft pas een reis door Nieuw-Zeeland gemaakt, waar film- en geluidsbandopnamen van vele vogels en andere dieren zijn gemaakt, hetgeen ook in Australië zal gebeuren. Later wil Wiesmann deze opnamen ver gelijken met opnamen van Engelse vo gels van dezelfde soort, om na gaan of er van een afwijkend „accent" ge sproken kan worden. Wiesman wil ook het gekwaak van padden en kikvorsen vastleggen. Er zijn op de wereld meer dan twaalfhonderd soorten van deze dieren en elke soort heeft een aparte „kwaak", aldus Wies man. Koffiesmorretjes voor de Prinsessen Koningin en Prinses Beatrix bij „Gouden aren" te Markelo Opvoering van het spel Naar de eenheid Vandaag heeft Koningin Juliana, vergezeld van Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan Markelo, en daarbjj de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de plattelandsjongerengemeenschap, de landbouwtentoon stelling „Gouden aren" en het spel „Naar de eenheid" bijgewoond. De Koningin, de Prinses en gevolg arriveerden vanmorgen te kwart over elf bij het feestterrein aan de Rijksweg MarkeloHolten. Bjj aankomst kregen Koningin en Prinses bloemen aangeboden, de Koningin door de driejarige Inez, dochter van de burgemeester van Markelo, jhr. mr. A. J. de Beaufort en Prinses Beatrix door de 9-jarige Dini Vruwink. Ter begroeting waren voorts de Commis saris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, de burgemeester van Markelo en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, aanwezig. De Koningin begaf zich daarna onder een boog van Korenaren, gedragen door een 30-tal meisjes in klederdracht, naar de grote jubileumtent, waar reeds onge veer 7000 leden van de P.J.G.N. hadden plaats genomen. Verscheidene functio narissen van de P.J.G.N., van de land dag en van de Stichting „Gouden aren" werden aan Hare Majesteit voorgesteld, waarna dr. Mansholt een korte toespraak hield, die werd gevolgd door een rede van dr. J. van der Grient, inspecteur van het gevangeniswezen, over het onderwerp: „De toekomst is reeds begonnen. Welke?" De Koningin en de Prinses vertrokken te halfeen naar de Landbouw Huishoud school „De Whemekamp" te Markelo. In de school, waar de Koninklijke gas ten de koffiemaaltijd gebruikten, werden de directrice der school, de burgemeester van Hengelo en gemeentefunctionarissen van Markelo aan de koningin voorge steld. Omstreeks halfdrle kwamen de Koningin en de Prinses aan bij de landbouwten toonstelling, waar zij een rondwandeling maakten. Vervolgens begaven Koningin en Prin ses zich naar de tribune om de opvoering van het spel „Naar de eenheid" bij te wonen. Dit spel is samengesteld en ge regisseerd door de heer J. van der Byl, Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft berichten, dat premier Boelganin en partijleider Kroesjtsjef zich voor het einde van het jaar naar Syrië zouden begeven, tegengesproken met de mededeling, dat het geen enkele mededeling over een dergelijke reis had, aldus meldt AFP uit Moskou. In Moskou is gisteravond een Syrische economische missie aangekomen voor besprekingen over de Russische hulp aan dat land. Men verwacht, dat de Russen machinerieën en technische hulp tot een bedrag van een half miljard gulden zullen leveren. Amerikaans overleg gaat nog voort Generaal-majoor Afiffi Bizri, die on langs tot stafchef van het Syrische leger is benoemd, heeft gisteren berichten, dat hij communist is, tegengesproken. ,,ïk ben nooit communist geweest, en ik ben het ook thans niet," aldus beweerde hij in een vraaggesprek in zyn hoofdkwar tier te Damascus. Bizri zei. dat het Westen een dergelijke opvatting van het communisme heeft, dat zelfs vurige nationalisten tot de communisten wor den gerekend, in welk verband hjj mel ding maakte van premier Nehroe van India. Bizri ontkende ook, dat het Sy rische leger door pro-communistische officieren wordt beheerst. „Ik zelf ken geen enkele communistische officier. Mogelijk waren enigen communist voor dat zij in dienst traden, maar wanneer men eenmaal van het leger deel uit maakt, moet men alle banden met welke politieke partij ook verbreken". Bizri sprak ook tegen, dat er grote aantallen Russische deskundigen in Syrië zijn: „geen duizenden, geen honderden en zelfs geen twintigtallen", zei hjj. De toestand in Syrië is het voor naamste onderwerp geweest van be sprekingen, die de deskundige voor het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Loy Henderson, gisteren met Libanese lei ders heeft gevoerd. Henderson heeft reeds besprekingen gevoerd met de Turkse leiders en Koning Hoessein van Jordanië, die hij in Istamboel ontmoette. Behalve met Libanese leiders zou Hen derson in Beiroet ook confereren met drie Amerikaanse ambassadeurs in het Midden-Oosten. Deze drie Amerikaanse ambassadeurs zijn Donald Heath (am- man (ambassadeur in Irak) en Lester bassadeur in Libanon), Waldemar Gall- Mallory (ambassadeur in Jordanië). Briggs in Ankara Gisteren is admiraal H. M. Briggs, be velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in het Midden-Oosten, in Istamboel aangekomen. Hjj zou vandaag naar Ankara, de Turkse hoofdstad doorreizen. Het onverwachte bezoek van Briggs aan Turkije, na het bezoek van Loy Henderson, de deskundige voor het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de belangstelling van Turkse waarne mers gewekt. Uit kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat. de Verenigde Sta ten'erin toegestemd hebben, een aantal middelzware tanks van het type Patton naar Jordanië te zenden, op grond van het nieuwe militaire steunprogram voor Jordanië warvoor tien miljoen loddar beschikbaar is gesteld. De Verenigde Staten zouden de tanks willen leveren in de hoop, dat de aan wezigheid van de tanks de rust in het Midden-Oosten zal bevorderen. „Russisch legioen" „Geheime inlichtingendiensten in Bei roet. de Libanese hoofdstad, beweren met klem dat de hoeveelheden Russi sche wapènen, die naar Syrië worden verscheept, niet voor plaatselijk gebruik zijn bestemd, maar ten doel hebben voor raden te vormen voor Russische para chutisten ingeval van een oorlog," aldus een bericht in het Amerikaanse week blad „Newsweek". Het bericht voegt daaraan toe: „De Russen bezitten thans een vry behoor lijk geoefend Arabische legioen, dat ge vormd is uit Arabisch sprekende Rus sen. die met duizenden ter beschikking staan en naar het Midden-Oosten zou den kunnen worden gevoerd." Ho Tsji-minh maakte zich gehaat bij de boeren In een bericht uit Hongkong aan „Newsweek Magazine" wordt gezegd, dat „politieke waarnemers hier verwachten, dat Ho-Tsji-minh, de president van het communistische noord-Vietnam, spoedig af zal treden". Het 'tijdschrift voegde daar aan toe: „Zijn bloedige onderdrukking van de boeren-opstand, heeft zijn positie zowel in communistisch China als in Rusland ondermijnd. Degeen, die het meest voor zijn opvolging in aanmerking schijnt te komen, is Pham Van-Dong, op het ogen blik premier." Contact met buitenland in de Sovjet-Unie duurder De tarieven in de Sovjet-Unie voor telegrammen naar en telefoongesprek ken met het buitenland zullen met in gang van 1 september sterk verhoogd worden. Zo zullen voor perstelegram men naar New York in plaats van 25 kopeken per woord en voor perstele grammen naar Londen 88 in plaats van 36 kopeken per woord betaald moeten worden. Het telefoontarief zal ongeveer verdubbeld worden. en wordt onder auspiciën van de fede ratie van folkloristische groepen in Ne derland uitgevoerd door folkloristische groepen uit België, Duitsland, Estland, Frankrijk, Ierland, Italië, Letland, Spanje Wales, Zweden, Zwitserland en Neder land. Na afloop van het spel vormden de 300 leden van de internationale folkloris tische groepen een ere-haag van de tribune naar de Leusmannweg, waar langs Koningin Juliana en Prinses Bea trix zich naar de hofauto's begaven. De heer Berendsen bood hier tot afscheid de Koningin een roodkoperen „koffie- smore" aan en de voorzitter van de P.J. G.N., de heer H. J. Roerink, overhandig de Prinses Beatrix een miniatuur eiken houten tuigkistje". Drie leden van de kindergroep van de folkloristische ver eniging „Markelo", gaven tenslotte de koninklijke gasten een drietal „koffie smorretjes" voor de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke mee. Advertentie KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Onrust in Zuid-Sumatra „Ongezonde tekenen" Een militaire woordvoerder in Palern- bang heeft medegedeeld, dat een „zekere groepering" in de provincie Zuid-Suma tra systematisch het bestuur omver wenst te werpen door het verstoren van de economische toestand. Hij verklaar de, dat de laatste dagen „ongezonde te kenen" zijn opgemerkt, die zouden kun nen leiden tot ongeregeldheden op gro te schaal. De woordvoerder maakte niet bekend, wie tot deze zekere groep behoren. Wel herinnerde hij aan de zogenaamde .,30 maart affaire", toen pogingen zouden zijn gedaan het militaire commando van overste Barlian te verdrijven. Vol gens hem heeft de groep ook een illegale gewapende beweging in het leven geroe pen. Op economisch terrein zijn de no dige maatregelen al getroffen, zeide hij, met inbegrip van de invoer van rijst. De woordvoerder deelde voorts mede, dan zondag j.l. een groep van 90 leden va nhet door overstè Barlian opgerichte vrijwilligerskorps de kazerne in Palem- bang heeft verlaten en ontsnapt is in de richting Djambi. Zij gaven zich de vol gende dag over aan militairen, die een achtervolging hadden ingezet. „Zekere groeperingen" hadden de kwestie van het vrijwilligerskorps uitgebuit, zeide hij om onrust te zaaien door intimidatie en provocatie. Overste Barlian heeft inmiddels me degedeeld, dat dagelijks soldjj aan de 3000 vrijwilligers van het Korps zal worden uitgekeerd. Zij zullen voorts een militaire opleiding krijgen. Twee Amerikaanse boeven worgden medegevangene Twee jeugdige misdadigers, een van achttien en een van negentien jaar, die in de gevangenis van Redwood City, in de Amerikaanse staat Californië, een medegevangene worgden, omdat hij hun vragen niet beantwoordde - de ongeluk kige was doof en de politie had hem zijn gehoorapparaat afgenomen - zijn giste ren tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. ,,Het doodvonnis zou een te zachte straf voor jullie zijn", aldus de rechter. De veroordeelden hadden, alvorens hun medegevangene te wurgen, een soort .rechtzitting", onder voorzitter schap van een derde gevangene gehou den, waarop de vermoorde z.g. ter dood was veroordeeld. Toen het „vonnis" vol trokken werd. werd door medegevange nen, op verzoek van de moordenaars, luid gezongen, opdat de bewakers de kreten van het slachtoffer niet zouden horen. Deze luchtopname van ANP-foto geeft een beeld van 't werk aan de Nieuwe veerhaven, welke 2 km ten westen van het Zeeuwse haven plaatsje Breskens in West-Zeeuws- Vlaanderen in aanleg is. In zee lopen de reeds bijna voltooide ha- vendammen, welke de invloeden van het ruwe weer dat de Westerschet- de hier vaak een vervaarlijk water doet worden, moeten weren. Op de voorgrond de in aanleg zijnde kom voor de „fuik", de aanlegplaats voor de boten met koplading, waar van er voorlopig één wordt ge bouwd. maar waarvan er vier kun nen worden aangelegd. De vaartijd vanuit Vlissingen naar de nieuwe haven, welke een diepte krijgt van 9 m„ wordt enkele minuten korter dan die naar de oude haven van Breskens - nu pl.m. 20 min. - welk bovendien moeilijker toegan kelijk is. De haven waarvan de streefdatum voor de voltooiing 1 juli 1958 is. is volkomen berekend op de nieuwe veerboten - 100 m. lang. 18 m. breern 4l/2 m. diep - waarvan er één in aanbouw is. Zij deden de sprong naar de vrijheid en werden in de gevangenis gezet 0? „Ik zat zondagmorgen gemakkelijk in bed thee te drinken, toen ik in de krant over die ongeluk kige Polen las, die in de gevangenis werden gezet, nadat zij een sprong naar de vrijheid meenden te hebben gemaakt. Ik belde onmiddellijk de politie op om mijn huis beschikbaar te stellen voor de arme Polen", vertelde de 49- jarige mevr. DagnyPlum toen haar gevraagd werd, waarom zij haar kasteel met 60 kamers, („Smid- strup", met een park van vier hectaren plus privé- strandba'd in Vedbaek, ten noorden van Kopen hagen) aan de Poolse vluchtelingen ter beschik king had gesteld. De zeventig Polen, die met het Poolse passa giersschip „Batory" in Kopenhagen aan land zijn gekomen en politiek asiel vroegen, zullen mor gen in het kasteel worden gehuisvest. Een woordvoerder van de politie deelde mede, dat het zes maanden of nog langer kan duren voordat over het lot van de vluchtelingen is be slist. De meesten hebben emigratie naar de Ver enigde Staten en Canada aangevraagd. Slechts wei nigen besloten in Dene marken te blijven. De vreemdelingen-politie houdt zich nog bezig met het onderzoek naar de antecedenten der vluch telingen. „Ik ben bereid hen in mijn huis onder te bren gen zolang als nodig is", zeide mevrouw Plum, na dat de politie haar aan bod had bekend gemaakt. „Ik zal de verwarming, het licht, de telefoon en dergelijke betalen en zij mogen mijn meubels ge bruiken, maar het Deense Rode Kruis zal hun eten geven en beddelakens, het zal hen ook kleden". Mevr. Plum zei voorts, dat zij een kamer spe ciaal zou inrichten tot klasselokaal waar Polen die wensen te emigreren lessen in het Engels kun nen volgen Deze lessen zullen door het Rode Kruis worden gefinan cierd. Mevr. Plum gaf haar voornemen te kennen enkele weken bij de Po len te blijven om er zeker van te zijn, dat zij zich thuis zouden voelen. Het kasteel is begin van deze eeuw gebouwd door Prins George ven Griekenland en Dene marken, een oud-oom van Prins Philip, die het gebruikte als zomerresi dentie. De Prins verkocht het 29 jaar geleden. Het was eigendom van een Deense advocaat totdat mevr. Plum het kocht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5