Oranjeboom SCHUDEL'5 CITROE CITROEN Bijzonderheden in Moskous blad over het ballistische projectiel Rijksbijdrage voor melkcontrole zal in 1958 vervallen Met een enkel woord Cerii-syiicliro-cyclotron draaide vier en twintig uur proef Agenda I li DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 Vervolg van pag. 1 In Amerika weer geleide raket gelanceerd Hoewel het Westen over het alge- veer 5000 voet door een mechanische meen de opzienbarende Russische ver klaring over de ontwikkeling van een ballistische raket als „bluf heeft ge kwalificeerd, is er een Russische tech nische deskundige, generaal-majoor Po- krofski, die gisteren in het Moskouse blad „Sovjetskaja Aviata" enkele bij zonderheden wist te geven. Hij schreef, dat het Russische intercontinentale bal listische projectiel een hoogte van dui zend kilometer heeft bereikt in een ka rakteristieke ballistische baan en met een onvoorstelbare snelheid - tot 25.000 kilometer per uur - naar beneden ging naar zijn doel. Het heeft een zeer grote nauwkeurigheid met een maximale af wijking van tien tot twintig kilometer". Daar de raket echter een waterstofbom kan vervoeren, garandeert deze nauw keurigheid de vernietiging van elk ge wenst doel". Pokrofski schrjjft voorts, dat het pro jectiel van een kleine en gemakkelijk te camoufleren plaats kan worden afge schoten. Deze plaats kan ook gemakke lijk voor het afschieten gereed worden gemaakt. Het projectiel kan ieder deel van de aarde bereiken, aldus het artikel, dat in te Berlijn ontvangen persberich ten wordt aangehaald. Slechts stilzwijgen Intussen gaan ook de Amerikanen door met de proefnemingen met raket ten. Een reusachtig geleid projectiel werd gisteren afgevuurd op het raket- tencentrum Cape Canaveral. De raket ging omhoog vanaf de startbaan over een afstand van naar schatting twee mijl en verdween daarna zonder te ex ploderen in de richting van de Atlan tische Oceaan. Woordvoerders van het ministerie van Defensie wilden geen type en bijzonderheden bekendmaken. Het wordt echter voor mogelijk ge houden, dat het hier een proef betreft met de „Titan", een projectiel, dat van continent naai* continent moet kunnen gaan. De enige andere bekende inter continentale ballistische projectiel, de „Atlas" werd in juni afgevuurd, doch explodeerde op een hoogte van onge- Papegaai in Las Angeles beoefent abstracte kunst... Op een tentoonstelling te Los Angeles is het abstracte werk van de schilder Rajah Chandra verschenen. Nadat som mige kunstcritici met lof hierover had den geschreven, werd door een zekere mej. Chandra Poweries bekend gemaakt, dat dit afkomstig is van haar papegaai, die deze scheppingen met zijn bek of een van zijn poten vervaardigt. Rajah heeft 759 waterverf schilderij en gemaakt. „Cathay Laos" is zijn eerste doek, dat met olieverf is geschilderd, maar de geur van de terpentijn heeft hem wel ge hinderd. Voor zijn artistieke ontwikke ling had mej. Poweriss hem meermalen naar tentoonstellingen meegenomen, maar een tentoonstelling van werken van Van Gogh moest zij snel verlaten, omdat Rajah in het Chinees commen taar begon te leveren. Mej. Poweriss verklaart, dat zij haar papegaai nooit bij zijn werkzaamheden heeft geholpen. Rajah is lid van ver scheidene kunstenaarsverenigingen, wier bijeenkomsten hij echter nooit bijwoont. storing, waarvan de aard niet bekend is gemaakt. Geloofd werd. dat de Ti tan ver bij de Atlas ten achter stond, wat de ontwikkeling betreft. Andere bronnen denken echter aan een nieuwe proef met een 2400 km leger-Jupiter. zo als er reeds eerder een met succes werd gelanceerd. En het ministerie van Defensie hulde zich slechts in stilzwijgen. Het wilde al leen maar zeggen, dat ,,uit gebreide proefnemingen met het afvuren van raket-projectielen voor de lange afstand volgens het programma al sedert enige t^jd hebben plaats gevondenen dat die proefnemingen zullen worden voort gezet". Ergerlijk geval van dierenmishandeling Een ergerlijk geval van dierenmis handeling werd gisteren voor het kan tongerecht te Delft berecht. De ver dachten waren twee elektriciens uit Den Haag. Blijkens de dagvaarding hadden zij, toen zij in mei j.l. werkzaam waren aan de spoorlijn in de Lagelandsepol- der onder Nootdorp, in het schaftuur naar jonge eendjes gegooid. De diertjes konden nog niet vliegen en een was er door de stenen dodelijk getroffen. Een ander eendje was door een der mannen de kop afgerukt. De kantonrechter kon zich een derge lijke mentaliteit van twee volkassen mannen niet voorstellen en vroeg of zij in het schaftuur niets beters te doen hadden. De verdachten bekenden hun spijt over wat zij gedaan hadden. De officier vond blijkbaar, dat dit wel wat laat kwam en vorderde voor het gooien met stenen f. 50 of 20 dagen en voor de dierenmishandeling een week principale hechtenis voor elk der ver dachten. De kantonrechter vonniste conform voor het eerste feit en voor het andere geval met f. 100 subs, een maand hech tenis, benevens een week hechtenis voorwaardelijk meteen proeftijd van 2 jaar. Bjj het verhoor had een der verdach ten verklaard, dat hij de indruk had ge kregen dat het „voor het gerecht nog wel los zou lopen". Naar aanleiding daarvan zei de kan tonrechter, dat er tegenwoordig door politie en marechaussee te vaak tegen geverbaliseerden wordt gezegd, dat het wel mee zal vallen. „Er wordt op die manier afbreuk gedaan aan het gezag van de rechterlijke macht", meende de kantonrechter. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) (Van onze Haagse redactie) De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het Pro- duktschap voor Zuivel meegedeeld, dat met ingang van het begrotingsjaar 1958 de bijdrage uit het Landbouw- Egalisatie-Fonds in de kosten voor de controle op consumptiemelk in het Westen des lands, zal komen te ver vallen. Het ging hier om een jaarlijkse bijdrage van f. 350.000. De controle-maatregelen, welke wer den uitgevoerd door de melkcontrole- stations hadden betrekking op het vet gehalte, de kwaliteit van losse melk, ge pasteuriseerde flessenmelk en door de vethandel afgeleverde losse melk. De mededeling van de minister is door het bestuur van het Produktschap nogal lakoniek ontvangen. De heer G. J. Blink, vertegenwoordiger van de particuliere zuivelindustrie, merkte op, dat wanneer de bijdrage van de overheid ophoudt, het bedrijfsleven deze controle zelf ter hand zal moeten nemen. Van een be stedingsbeperking is dan uiteraard geen sprake. Het bestuur van het Produktschap besloot de bestaande verordeningen, waarin de controle op consumptiemelk in het westen des lands is geregeld, op te heffen. In de kring van het bedrijfs leven zal ondertussen overleg worden gepleegd over de wijze, waarop de con trole onder verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zelf, zal worden voort gezet. Het is waarschijnlijk, dat deze taak zal worden overgenomen door de onlangs opgerichte Stichting voor Melkhygiëne, die een en ander zou moeten financieren door middel van vrijwillige heffingen. Kindje in Voornse Kanaal verdronken Door tot nu toe onbekende oorzaak is gistermiddag de 3-jarige Steffie van Mameren in het Voornse Kanaal ge raakt en verdronken. Met zijn oudere broertje speelde het slachtoffertje even voorbij de lichtmast van de woonark van zijn ouders aan de Kanaaldijk, toen het plotseling te water geraakte. De moecfer van het kind en ijlings toege- Behoud recreatieterreinen COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN Een der zorgwekkende aspecten van de steeds toenemende strooan van recreatiezoekenden is de „slijtage" van recreatieterreinen, in het bijzon der van kampeerterreinen op weide- af heideland. Tal van terreinen zjjn aan het eind van een seizoen veran derd in dorre, woeste vlakten, die niet in één winter en voorjaar hersteld kunnen worden. De bodembegroeiing dezer terreinen is een zodanig vraagstuk geworden, dait de ANWB een commissie van des kundigen heeft aangezocht dit te be studeren en richtlijnen te geven voor behoud of herstel der begroeiing. Deze studie is thans reeds aan de gang. Men heeft reedis proefvelden aan gelegd. Definitieve resultaten zullen pas over een paar jaar bekend zijn. Ten einde echter het verlies door intensief gebruik van gras- en heidevelden zo gering mogelijk te houden, heeft deze commissie een voorlopig rapport uit gebracht. Op grond van dit rapport, dat aan alle exploitanten van ANWB-kampeerter- reinen is gestuurd, kan men reedis maat regelen voor behoud of vernieuwing nemen. De reoreatie-slütage beperkt zich niet alleen tot kampeerterreinen. De gevaren voor begroeiing en bodem, waarop niet „geleefd wordt in tenten" e.d„ zijn echter minder gTOOt. De ANWB commissie raadt de beheerders van alle recreatieterreinen aan de situatie van de begroeiing en bodemgesteldheid da nig in de gaten te houden om niet voor onaangename verrassingen gesteld te worden. Bovendien verdient het aanbe veling het weerstandsvermogen van de bodemibegroeiing zoveel mogelijk te ver groten. Lifters op de weg: levensgevaarlijk Bij de K.N.A.C. zyn de laatste tijd ver schillende meldingen binnengekomen van leden, die ter nauwernood op de rijksweg staande lifters hebben kunnen ontwijken. De K.N.A.C. waarschuwt, dat lifters die op de weg gaan staan om meer aandacht te trekken, zichzelf èn het rijverkeer ernstig in gevaar brengen. In het bijzonder geldt dit bij avond. Automobilisten en motorrijders, die dan veelal last hebben van het licht van tegenliggers, kunnen daardoor lifters op de rijbaan niet tijdig genoeg waarnemen. Zij verwachten ook geen voetgangers op de rijbaan. Niet alleen brengen de lifters zodoende zichzelf in gevaar, maar de motorrijtuigen die op het laatste moment voor hen moeten afremmen of uitwijken leveren ook gevaar op voor het overige rijverkeer. Wie liften wil, stelle zich ter zijde van de weg en liefst bij een parkeerplaats op. Auto's, die op de rijbaan stoppen om een lifter op te nemen, zyn eveneens gevaar lijk voor het overige verkeer. schoten helpers doken verschillende malen in het kanaal om te pogen het kind te redden. Een kantonnier van de Rijkswaterstaat haalde na 15 minuten dreggen het slachtoffertje op. waarna gedurende ruim een uur kunstmatige ademhaling werd toegepast, echter zon der resultaat. Advertentie Op een „vorstelijk" moment... 'n „vorstelijk" glas Super Pilsner! U behoeft heus niet op zo'n „vorstelijk" moment te wachten om van het verrukkelijk smakende Super Pilsner te kunnen ge nieten. Proef het vandaag nog dit pittige en iets zwaarder gehopte bier met zijn 6'A% alc. gehalte! Super Pilsner, het bier waar U altijd naar verlangd hebtbier, dat U en ook Uw vrouw zal smaken en dat tot de laatste druppel een ware tractatie is! En vergeet dan ook onze voortreffelijke Pilsener en het iets zoetere Oud-Bruin niet, mmm... óók twee bieren waar U van genieten zult! BESTEL 0RANIEB00M EN LET OP DM U HET 00K KRIJGT I NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN BINNENLAND Lt-admiraal bd O. E. L. Hellrich, "voorzitter, en de heer C. M. van der Poel. secretaris van de TuoM-Unle, hebben er, ln opdracht van deze federatie, bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat op aan gedrongen in welwillende overweging te wilen nemen het verzoek vain de ANWB. op 2 juill Jl. aan de minister gedaan om het wegenverkeersreglement zodanig te wijzigen, dat het gemeentebesturen mo- gelijk gemaatot wordt over te gaan tot het instellen van zogenaamde .speelstraten". Sdhlpper C. d'e Re ijzer van het mo- tormosselvaartuiig BRU 19 uit Bruinisse heeft ln de nacht van dinsdag op woens dag de heer J. Teeuwkens uiiit Heiningen, gered, diie met een lekgeslagen en stuur loos geworden motorvlet op een der pla ten van de Zuiidivleije in nood verkeerde. In Mlheer (Zudd-Limburg) is gister avond het twee-Jarig dochtertje van de fa milie Bendernvaoher door een achteruit rijdende bestelauto overreden en gedood. De 67-jarlge fietser E. G. Rlomder ls, toen hij gisteravond op de van Aükemade- laan in Den Haag, zonder teken te geven en zonder op het achter hem komende verkeer te letten, linksaf sloeg om de Ste- vinstraat in te rijden, aangereden door een auito. Hij kreeg een schedelbasiisfraotuur en overleed korte tijd later. De auto werd be stuurd door een dame uit Wassenaar. Van 9 tot 12 september as. brengt het Turkse schoolschdp „Sarvarona" met 300 koppen-, op weg naar een festival in Edmgburgh een niet-officneel bezoek aan Amsterdam. Het zal ligplaats kiezen langs het Steen en Hoofd. De nationale wedstrijden in mach ine- sohrijven zullen dit Jaar op zaterdagoch tend. 28 september a.s. in die Rotonde van de Hourusthallen in Den Haag worden ge houden. Deze wedstrijden, waaraan elke typist of typiste in Nederland kan mee doen, worden nu voor de zevende maal gehouden. Op de Bornseetraat te Hengelo ls ae 80-jarige wielrijder H. Voogidgeert veron gelukt. Hij wilde van het Troelstraplein de Bornsestraat oprijden en verleende daar bij geen voorrang aan een 22-Jarige mo torrijder uit Zwenderen (gemeente Ooster- hesselen), die uit de rich tong Hengelo na derde. De oude man was vrijwel op slag dood. Op de algemene vergadering van de Internationale Federatie van medische studentenorganisaties, die deze week in Kopenhagen is gehouden, is de heer T. B. Intveid uit Utrecht tot president be noemd. Met ingang van 2 septemlber 1957 wordt de tel'exdien6t geopend met Rus land, de Unie van Zuid-Afrika, Rhodesle en Nyassa. Argentinië; s.s. "Highland Brigade" 3 sept.; Australië; via Engeland 31, via En geland 7 sept. Brazilië: s.s. "Highland Brigade" 3 sept.; Canada: m.s. „Prins W. van Oranje" 3"1 aug., s.s. „Luksefjell"; 4 sept., s.s. „Nieuw Amsterdam" 7 6ept.; Chili: 'via New York 5 sept.; Indonesië m.s. „Oranje" 7 sept.; Ned. Antillen: m.s. „Telamcm" 3 sept.; Nieuw Zeeland: via Engeland 3"1 aug.. via Engeland 7 sept.: Suriname :m.s. „Mentor" 4 sept.; Unie van Z.-Afrika; m.s. „Edlngburgh Castle" 31 aug.; en Z.W.-Afrika: m.s. „Winches ter Castle" 7 sept.; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 7 sept. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. enilging ter bevordering van de vakoplei ding in de Fotografie. In het bestuur van de vereniging, due op 1 januari a.s. met de nieuwe vakopleldung hoopt te starten, hebben zitting vertegenwoordigers van ae Nederlandse vereniging van vakfoto grafen en van de Algemene R.K. en Prot. Chr. Werknemersorganisaties in het Gra fische Bedrijf. De nieuwe vereniging wil baar aandacht vooral richten op de jeug dige werknemers in het fotografisch be drijf. Voorzitter van de nieuwe vereniging ls de heer B. N. Okel. van de Patroonsorga nisatie der Fotografen; de heer J. v. d Vegt (te Amsterdam) van de Alg. Ned. Grafisohe Bond fungeert als secretaris- penningmeester. Zaterdag 21 september zullen tijdens een bijzondere samenkomst in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem een gedenk raam en een gedenksteen worden onthuld, die in de zuidelijke gevel von de kerk (achter de kansel) worden aangebracht. Hiet raam .dat gemaakt werd naar een ontwerp van de glazenierster mej. G. Kris ten sen, geeft uitdrukking aan het feit, dat op 15 mei 1946 de hereniging plaats vond van die Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband met de Ned. Herv. Kerk. Deze hereniging geschiedde ook te Haarlem. De postadministratie van Ned. Nieuw- Guinea zal binnenkort een serie bijzondere frankeerzegels uitgeven met een bijslag ten behoeve van de kindersteTftebestrij- ding daar te lande. De 81-Jarige P. E. Engelen uit Asten, die ernstig werd gewond toen de auto van de burgemeester van Asten, de heer A. J. B. Ploegmakers in de Zuid-Willemsvaart reed. is ln het ziekenhuis te Helmond overleden. Een woordvoerder van ..De Republiek der Zuld-Molukken". de heer K. Nikijoe- loew. heeft medegedeeld, ln een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad het verzoek te hebben gedaan, dat het gebied van de de Republiek der Molukken door de strijdkrachten van de Indonesische Re publiek wordt ontruimd BUITENLAND Drie gemaskerde en gewapende ban dieten hebben een aantal employé's ln een postrijtuig van een Canadese trein met revolvers in bedwang gehouden en zrioh daarna uit de voeten gemaakt met een geldsom, die zij ln een van de post zakken aantroffen. Een 30-jarige Poolse dokter, die met een kotter van de Poolse kust naar het Deense eiland Christie nsow was gereisd, heeft de vuurtorenwachter van het ei land om politiek asiel gevraagd Deze heeft de dokter doorgestuurd naar Ko penhagen. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Trans World Airlines" heeft de neger James Pllnton benoemd tot adj.- dlrecteur van personeelszaken e-n indus triële betrekkingen der maatschappij. Dit is de eerste maal dat een neger een dl- reoteursfun-otle heeft gekregen in een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. Vice-president Nixon beschouwt deze be noeming als een belangrijke sta-p ln de riohtiug van een politiek van geüjksoha- aanneming van personeel door de lucht- keling tussen blanken en negers by de vaartmaatschappyen. Mensen, die uit Sofia ln Wenen zyn aangekomen, hebben verklaard dat de Bulgaren gebelgd zijn over het feit, dat communistische vakantiegangers aan de kust van de Zwarte Zee in het by zan der Tsjechen en Oostduiitsers hun va kantiereisjes betalen met de opbrengst van door hen verkochte consuimentengoe- dteren. Op de stranden aan de Zwarte Zee verkochten Tsjechen plastieken regenjas sen, nylon blouses, kousen en strandbal- len. Om hieraan een einde te maken zon- I den de Bulgaren manschappen van de voikspolitie, die vermomd waren als st-ran-dwachten, naar de stranden. Iedere E uigaar, die erop werd betrapt dat hij goederen van vreemdelingen kocht, kreeg een flinke boete. De president van. de voorlopige Ar gentijnse regering .generaal Aramburu. heeft een decreet getekend waardoor aan de gerechtelijke vervolging tegen 24 offi cieren en 123 onderofficieren, diie waren gearresteerd wegens het voeren van „on dermijnende actie" een einde wordit ge maakt. De militairen zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De maatregel ls ge nomen om ,,blj het herstel van het land een gunstiger kliimaat voor de vrede te scheppen.1' De verminderde emigratie van Ne derlanders naar Zuid-Afrika is een gevolg van het feut. dat Zuid-Afrika voorname lijk geschoolde arbeiders verlangt, d'ie Ne derland zelf nodig heeft, zo heeft de Ne derlandse con sul-generaal in Johannes burg, mr. H. S. Hallo, verklaard. Slechts een 'procent van de Nederlandse immi granten in Zuid-Afrika kon niet wennen en is naar Nederland teruggekeerd, zo voegde hij hier aan toe. Het orgaan van de Tsjechoslo- waakse communistische party „Rudi Pra- vo", heeft er over geklaagd, dat de partij, vooral op het platteland, steeds meer uit oudere leden bestaat. In het district Par dubice bestaat by v. 26 procent van de partijleden uiDt personen van boven de 60 jaar, terwijl nog geen drie procent Jonger dan 26 jaar ls. Volgens het partyblad moet men vooral nieuwe leden werven onder de Jonge boeren en arbeiders Om de doeltreffendheid van een nieuwe automatische schietstoel te bewij zen. heeft een jeugdige Britse piloot met zo'n stoel een straalvliegtuig verlaten, toen het zich op slechts anderhalve meter vaar de grond bevond, kort na de start. Het had toen een snelheid van oiroa 200 km per uur. De vlieger werd tot een hoogte van 25 meter weggeschoten en kwam aan een paraohute heelhuids op de grond. In de provincie Sokoto in Noord - Nigeria zijn 41 personen om het leven ge komen. doordat de vrachtauto, waarmee zij werden vervoerd, van een brug af reed en in de rivier stortte. Een hef schroefvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is gisteren begonnen met de redding van 30 opvarenden van het 292 ton metende Noorse schip Polarb- jörn. dat aan de oostkust van Groenland in het pakijs vastzit. De helikopter, die drie tot vier man kan vervoeren, brengt de schipbreukelingen naar Mestersvlg. Selwyn Lloyd. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, wordt op 4 sept. te Belgrado verwacht, waar hij de gast zal zyn van die Joegoslavische regering, al dus meldt het persbureau Tan joeng. Lloyd zal vier dagen ln Joego-Sflovië blijven. Een officiële Hongaarse delegatie, die door de regering-Kadar belast is met het uiteenzetten van de Hongaarse kwestie in het buitenland, is na bezoeken aan India Ceylon. Birma en Indonesië te Cairo aan gekomen, waar zij twee dagen zal blijven Daarna gaat zij achtereenvolgens naar Khartoem (Soedan), Damascus (Syrië) en Tunis. De afvaardiging staat onder leiding va nde onderminister van Buitenlandse Zaken, Sarka. Het Chinese „Volksdagblad" heeft de 500 miljoen boeren in het land opgeroe- Sen het gebruik van graan drastisch te eperken om te voorkomen dat er ernsti ge tekorten ontstaan. De moeilijkheden zijn gedeeltelijk een gevolg van overstro mingen en droogte, waardoor evenals vo rig jaar, een deel van de oogst dreigt te mislukken. President Eisenhower heeft zyn handtekening gezet onder het wetsont werp voor de bouw van de op één na de grootste krachtcentrale ter wereld die zal worden opgericht aan de waterval van de Niagara, in 1960 moet zijn voltooid en ln capaciteit slechts ten achter zal staan bij die. welke in de staat Washington aan de Grond Couiee dam is gelegen'; 10.000 mil joen kwh tegen 13.670 miljoen kwh. Aartsbisschop Maikarlos van Cyprus heeft woensdag onder grote belangstelling in de Atheense voorstad Kaissariaaii een monument onthuld dat Is gewijd aan de Cyprioten, diie in de strijd tegen de Brit ten om het leven zyn gekomen. Een jong echtpaar In Felixstowe (Suffolk) heeft een vlot gebouwd, waar mee het een reis om de wereld wil ma ken. Zij geloven dat zij door zeestromin gen langs Spanje, West-Afrika, Mauritius, Java. Noord-Australië en de Philip pijnen Japan zullen kunnen bereiken, doch zij nemen een buitenboordmotor mee. voor het geval hun berekeningen niet precies zouden kloppen Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de klachten van Amerikaanse soldaten uit de tweede wereldoorlog .die zeiden on vruchtbaar geworden te zyn doordat zy in de oorlog met een „geheim wapen" hadden moeten werken, ongegrond zijn, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Deze soldaten hadden deelgenomen aan proeven met tanks waarop zeer krachtige lampen wa ren aangebracht om de vyaaideiyke troe pen te verblinden. Een Britse toerist, die deze week een bezoek braoht aan een nachtclub in War schau, ontdekte op een gegeven ogenblik onder aan het tafeltje waaraan hij met drie andere buitenlanders zat, een ijzeren bal. Hij dacht dat in de bal een micro foon verborgen zat en begon het ding te slopen, waarop de gerant toeschoot en protesteerde tegen de beschadiging ven het meubilair. De Brit koóht daarop de tafel voor 500 zloty en wandelde met zijn nieuwe eigendom op zijn nek naar buiten. Sinds dinsdagochtend staan de be woners van Moskou in rijen voor de boek winkels om de eersite twee delen van de correspondentie te bemachtigen, die in de tweed® wereldoorlog is gevoerd tussen Stalin enerzijds en Roosevelt, Truman en Churchill anderzijds. Het is d'e eerste maal dat een correspondentie van een dergelijke betekenis in de Sovjet-Unie 16 gepubliceerd. De vraag naar de beide de len is zo groot, dat het bijna onmogelijk ls ze in bezit te krijgen De oplage be draagt 150.000 exemplaren. Uit een overzicht, gepubliceerd in het officiële Joegoslavische regeringsblaa ..Borda" blijkt, dat de scholieren van dat land niet veel prijs stellen op het leren van Ruesisoh, de taal die van 1945 tot i950 de enige buitenlandse was, die op de middelbare scholen geleerd werd. Volgens cijfers uit het schooljaar 1952-"53 studeert van de leerlingen van de vijf die klassen i>n de middelbare scholen 37 procent Frans, 31 procent Engels, 20.5 procent Duits, en maar 1.5 procent Russisch. In de lagere klassen ls het percentage nog lager. Op 1 september a.s. gaan in de West Duitse Bondsrepubliek wederom algemene mex.mumsnelheidsbepalingen gelden. De K.N.A.C. vestigt er nog eens de aandacht op. dat na die datum in West-Duitsland binnen de bebouwde kommen niet harder mag worden gereden don 50 km per uur. De grenzen der bebouwde kommen wor den aangegeven met plaatsnaamborden (geel bord met zwart opschrift)Alleen wanneer speciale maximumsnelheidebor- den een hogere snelheidsgrens aangeven, mag binnen de bebouwde kommen de 50 km-limiet worden overschreden. Bulten de bebouwde kommen wordt een maxi mum-snelheid van 80 km per uur inge voerd, voor aaie voertuigen en op alle we gen, ook op de autobanen. Voortreffelijke werking, grote regelmaat Naar wtf van de directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de heer J. H. Bannier, vernemen, heeft de cern- synchro-cyclotron dezer dagen 24 uur op volle toeren proefgedraaid. De heer Bannier, die zijn vakantie in Zwitserland heeft doorgebracht, is van deze belangrijke gebeurtenis getuige geweest. De bewuste synchro-cyclotron is één van de twee hoge energieversnellers, die door de Europese Organisatie voor Kern- physisch onderzoek (Cern) worden ge bouwd ten dienste van de Europese kernfysici. Na een intensieve arbeid van ruim twee jaar in het cernlaboratorium te Meyrin bij Genève is de staf van de synchro cyclotron afdeling die onder leiding van prof. W. Gentner staater in ge slaagd de machine bij wijze van proef op haar maximale energie van 600 mil joen electron volt te laten werken. De inwendige stroomsterkte gedurende de eerste proefneming bedroeg ongeveer 1/10 micro ampère. Men verwacht, dat de stroomsterkte van de zeer snelle kern deeltjes later hoger zal worden. De cern synchro-cyclotron is op twee na de grootste machine van deze soort in de wereld. Enigszins grotere ma chines zijn in bedrijf in het „Radiation Laboratory" van de Universiteit van Berkeley in Californië en in het ge meenschappelijk instituut voor kern fysisch onderzoek te Dubno in de nabyheid van Moskou. DONDERDAG Hoge woerd 175: By eenkomst Jehova's Getuigen, 7.30 uur nam. Stadhuisplein. Concert Crescendo 8 uur nam. Voorschoten (de Grote Vink) Contaot-avond Vespaclub Leiden. 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leid6Che Bouwmij. 4 uuir nam. Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Relsver. naar Taptoe Delft. 6.45 uur nam. Speeltuin „Oude Doorbraak": Kermis feest. 812 uur nam. Verlengde Willem de Zwijgerlaan. Eerste paal voor woningbouw „Ons Belang". 4 uur nam. ZATERDAG Stationsweg 12. Aandeelhoudersvergade ring N.V. Leidsohe Duinwater Maatsohaip- py 1-1.30 uur voonm. Speeltuin „Oude Doorbraak"Kermis feest 26 en 712 uur nam. ZONDAG Hoge woerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Geref. Ulo School Asserstraat. Installa tie schoolhoofd. 8 uur nam. Het Gulden Vlies. Receptie Aannemers bedrijf H. Korswagen en Zoon. 35 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal)Opera Italiana. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens Ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur op zondag 15 uur 'Tot 1 oktober) De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). De andere machine, die door de Cern wordt gebouwd, de reusachtige proton synchroton van 25.000 miljoen electron volt, is nog niet voltooid. Men verwacht, dat deze, alle andere hoge energiever snellers overtreffende machine eind 1960 gereed zal zijn. Beide machines zijn be doeld voor het bestuderen van het wezen der materie en meer in het bijzonder om de aard van de geheimzinnige deel tjes na te gahn, die met deze machine kunnen worden voortgebracht en van de klachten, die daarbij een rol spelen. Nadat de nodige voorzieningen in de toekomst zullen zijn getroffen, zal de Cern synchro-cyclotron een geconcen treerde straal van atoomprojectielen of protons afschieten op daarvoor ge schikte doeleinden. Als de protons het doel treffen zullen zij de kernen der atomen in dit doel breken en de kern fysici in staat stellen het gedrag der mesonen te bestuderen en hun inwer king op de materie. Bij het proefdraaien van de Cern synchro-cvclotron werd geconstateerd, dat deze machine voortreffelijk werkte en dat haar regelmaat en rustige gang groter was dan verwacht werd. De heer Bannier heeft de directeur van het laboratorium, prof. dr. C. J. Bakker en prof. Gentner van harte gelukge wenst met dit prachtige wetenschap pelijke resultaat. BIOSCOPEN Casino: „Nattigheid", 14 Jaar. Dageiyka 7 en 9.15 uur. „Trouwe kameraden" a.l. Dagelijks 2.30 uur. Lido: „Schandaal in Sorrento". Werk dagen 2.30. 7 en 9.IS uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.IS uur. Luxor: „Kltty in de grote wereld" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.IS uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Geen plaats voor wilde aderen" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zon dag 2.15. 4.30, 7 en 9.16 uur. Hex: ,,De wraak der Geuzen". 14 Jaar. Da gelijks 7.15 en 9.15 uur. „Zet je zorgen opzy" a.l. Dageiyks 2.30 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oe gat geest wordt tot zaterdagmorgen 31 augustus 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menseh'heid", Hooigracht 48, tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest. WiKhelmiinapark 8. Oegstgeest .tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. e M -3 a 3 la Stockholm zwaar bew. zo 2 19 0 Oslo licht bew. no 2 20 0 Kopenhagen regenbul zw 2 17 4 Aberdeen half bew. windstil 15 0 Londen half bew. windstil 19 8 Amsterdam regenbul wnw 1 17 2 Luxemburg mist windstil 15 9 Parijs mist windstil 17 0.5 Bordeaux zwaar bew. nno 2 21 0 Grenoble half bew. windstil 21 0 Nice licht bew. n 4 24 0 Berlijn zwaar bew. w 7 18 1 Frankfort licht bew. nw 1 18 München zwaar bew. wzw 2 14 6 Zürich mist windstil 16 3 Genève onbewolkt windstil 19 1 Locarno half bew windstil 24 0.1 Wenen licht bew. wnw 7 20 5 Innsbruck nevel windstil 15 8 Rome licht bew. ono 2 26 0 Ajaccio half bew. ono 3 26 0 Mallorca zwaar bew. windstil 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2