Rusland wees gisteren westelijke voorstellen definitief van de hand Luisterbijdrage komt op 15 gulden per jaar T rein Zwolle Amersfoort ontsnapte aan een ramp WEERBERICHT Mensheid staat voor onbepaalde toekomst vol onmetelijk gevaar Eigenaar van „La Prensa*' na 16 jaar weer van blindheid genezen Rails geblokkeerd door hout Vijfjarenplan van de F.O.M. 38ste jaargang DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 No. 29226 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wat Eisenhower tragischnoemde De Rus Valerian Zorin heeft gisteren in Londen de Westelijke voorstellen van 21 augustus tot staking van de kernproeven gedurende twee jaar, gekop peld aan een stopzetting van de produktie van kernwapens en als deel van een overeenkomst over een gedeeltelijke ontwapening, definitief van de hand gewezen. Hij achtte deze voorstellen geen basis voor overeenstemming. Juist tevoren had president Eisenhower gesproken over „tragisch", wanneer de Russen deze belangrijke Westelijke voorstellen voor het eerste stadium van de ontwapening zouden verwerpen, voordat deze door de Westelijke landen vol ledig zijn ingediend en door de Sovjet-Unie grondig zijn bestudeerd. een motie zal indienen „welke een stap vooruit zal betekenen in de richting van een algeheel verbod van proeven met kernwapens". Hoewel de minister wei gerde het voorstel verder te bespreken, zei hij wel, dat het een geheel andere benadering van het vraagstuk zal be tekenen dan tot dusver is gevolgd. 9 Slot op pag. 2 Japans voorstel „Een dergelijke houding van Rus land zou de mensheid veroordelen tot een onbepaalde toekomst vol on metelijke gevaren", zo verklaarde Amerika's hoogste autoriteit na een onderhoud met zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Overigens vond Eisenhower het opmerkelijk, dat de aanval van de Russen op de Westelijke voorstel len samenvalt met hun blufferige verklaring dat zij vooruitgang heb ben geboekt bij de ontwikkeling van de middelen, die veriooesting op gro te schaal veroorzaken in elk deel van de wereld. Uiteraard houden de Russen er een andere mening op na. Voor Radio-Mos kou werd gezegd, dat de toestand op de ontwapeningsconferentie er „in het hui dige stadium niet erg hoopvol uitziet" en dat de impasse is veroorzaakt door de houding van de Westelijke landen. Het Westen had, volgens deze berichten, geen opbouwende voorstellen gedaan en de Russische voorstellen alle verworpen. Stassen teleurgesteld De definitieve afwijzing van Zorin moet ook een teleurstelling zijn geweest voor de Amerikaanse afgevaardigde Ha rold Stassen, die juist aan het begin van de bijeenkomst van gisteren - die slechts 25 minuten duurde - had be weerd. dat de hoofdlijnen van een suc cesvolle afsluiting van de onderhande lingen over een gedeeltelijke ontwape ning zich nu duidelijk gingen afteke nen. Hij was toen nog de mening toege- Bijna honderd doden door scheepsbotsing In Buenos Aires is gisteren officieel bekendgemaakt, dat 94 mensen ver mist worden na het vergaan van het Argentijnse schip „Ciudad Buenos Aires", dat woensdag op de Rio de la Plata is gezonken na een aanvaring met een Amerikaans schip. 71 van de vermisten zijn passagiers. De anderen zijn bemanningsleden. De gezagvoerder van het schip heeft op het eiland Martin Garicia zelf moord gepleegd. De aanvaring geschiedde op 125 km van de Argentijnse hoofdstad. De scha de aan het 3754 ton metende Argentijn se schip was zo groot, dat het schip na een uur in de golven verdween. Het Amerikaanse schip, dat slechts lichte averij opliep, had inmiddels vele opva renden van het Argentijnse vaartuig aan boord genomen. Het merendeel van de passagiers bevond zich in de eetzaal, toen de aanvaring plaats had. Er ont stond een begin van paniek. De Ciudad Buenos Aires" was op weg van de Ar gentijnse hoofdstad naar Concepcion in Uruquay. Een overlevende heeft verklaard, dat de davids van de sloepen defect waren, zodat geen der sloepen van het zinkende schip naar beneden gelaten kon worden. Veel opvarenden sprongen in hun wan hoop overboord, toen de Ciudad Buenos Aires slagzy ging maken. Het water was bedekt met een dikke laag stookolie. Een aantal drenkelingen werd door de sterke stroom tegen de romp van het schip ge slagen. Het Amerikaanse schip zette di rect sloepen uit om de mensen, die wan hopig tegen de stroom opworstelden te redden. Advertentie LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn H A ARLEMMERSTR. 4 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonninge perioden en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 AUGUSTUS Zon op: 5.50 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 12.31 uur: onder: 21.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.23 en 18.49 uur. Laagwater te 2.19 en 14.34 uur. i)it nummer bestaat uit 10 pagina's. daan, dat het Westelijke voorstel van 21 augustus een akkoord mogelijk maakte. Stassen, die zaterdag aanwezig zal zijn bij het huwelijk van zijn zoon in Char lottesville in Virginia, zal van deze reis naar Amerika waarschijnlijk ook ge bruik maken om een ontmoeting te heb ben met president Eisenhower. Zij zul len dan spreken over de jongste ont wikkelingen in de onderhandelingen. Hij zal ook een onderhoud hebben met mi nister Dulles. Vermoedelijk zal de sub commissie in Londen dinsdag a.s. weer bijeenkomen. Stassen zou dan naar alle waarschijnlijkheid in de Britse hoofd stad zijn. Ook Japan maakt zich ongerust over de slechte vorderingen, die in Londen gemaakt worden. Dit blijkt duidelijk uit de bekendmaking van de Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foed- jijama, dat hij volgende maand bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties Midden-europese tijd blijft gehandhaafd De regering meent, dat de Midden- europese tijd als wettelijke tijd ge handhaafd moet blijven en ziet ver schillende bezwaren tegen wederinvoe ring van de middelbare zonnetijd van Amsterdam en de aparte zomertijd, zoals ons land die voor de oorlog kende. In 1946 is bij de wet bepaald, dat de Middeneuropese tijd, die in de oorlog door de bezetter was ingevoerd, tot een nader te bepalen tijdstip zou blijven gelden. Nu deze tijdelijke regeling door een definitief voorschrift moet worden vervangen, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de Middeneuropese tijd ook in de toe komst wettelijke tijd te doen zijn. Deze tijd, zo deelt de minister van Binnenlandse Zaken in zijn memorie van toelichting mee, geldt in alle West- europese landen, met uitzondering van Engeland en Portugal, zodat een afwij kende tijdregeling in Nederland grote nadelen zou opleveren, vooral voor de spoorwegen, de K.L.M. en het telefoon- en telegraafverkeer. Broer van min.-president Jonckheer „Ik zag twee jongetjes op een autoped" De broeder van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willem stad (Curagao), is na een oogbehandeling in de kliniek van prof. Weve te Utrecht thans als genezen ontslagen na 16 jaar blind te zijn geweest. Hij blijft nog enige tijd in Nederland voor een nabehandeling. De heer Jonckheer heeft het verlies van zijn gezichtsvermogen sedert 16 ja ren buitengewoon flink gedragen. Wie hem bezocht, bemerkte vrijwel niets, want door een fijn gehoor en een scher pe opmerkingsgave wist de heer Jonck heer zijn gemis vrijwel geheel te ver bergen voor zijn bezoekers. „Wanneer bemerkte U het herstel van Uw gezichtsvermogen het eerst?", vroegen wij hem. „Dat was tijdens de operatie", zei de heer Jonckheer. „Ik zag opeens in grove trekken de profes sor zelf, daarna een wit licht en een diep blauw licht daa. omheen, maar het diepst bewust ben ik mij geworden van het grote geluk van het terugwinnen van mijn volle gezichtsvermogen, toen ik de trappen afging van het gebouw, waarin de kliniek van prof. Weve ge vestigd is. Toen zag ik op de stoep een autoped met twee jongetjes erop zich voortbe wegen en ik stond stil en ik dacht: „Kijk, dat zijn nu twee jongetjes op een autoped, die ik zie" De heer Jonckheer moet op voor schrift van prof. Weve nog veel rust houden en heeft meegedeeld, dat hij niemand zal mogen en kunnen ontvan gen. Zwaarbewapende Franse parachu tisten en Zouaven ziet men op deze foto. terwijl zij de wacht houden in een smal straatje van de Kasbah. de inheemse wijk. van Algiers, nadat zij daar een razzia hebben uitge voerd tegen verdachte elementen. De militairen vernietigen een ver sterkt huis, dat dienst deed als hoofdkwartier voor de opstandelin gen en doodden drie moslim-leiders. Met ingang 1 juli 1958 Een wetsontwerp, ivaarbij de luis terbijdrage ivordt verhoogd tot f. 15 per jaar, is bij de Tweede Kamer in gediend. Het is de bedoeling, dat de verhoogde luisterbijdrage ingaat op 1 juli 1958. De inkomsten uit de luisterbijdrage zullen zó in 1958 met f. 4.100.000 omhoog gaan en het jaar daarna met het dub bele. De reden tot verhoging van de luisterbijdrage is de stijging van kosten bij de radio-uitzendingen. Financiering van de Wereldomroep uit 's Rijks alge mene middelen, waardoor een hoger be drag uit de luisterbijdrage voor de bin nenlandse omroep beschikbaar zou ko men, achte de regering op dit punt niet juist, omdat hierover een beslissing moet worden genomen bij de behande ling van het ontwerp-omroepwet. Ove rigens is de regering wel van mening, dat financiering van de Wereldomroep primair als staatstaak moet worden ge zien. Hogere uitgaven Als factoren, die van invloed zijn op de hogere uitgaven van de Nederlandse radio-omroep, worden in de memorie van toelichting op het wetsontwerp ge noemd: 1. de sterk verhoogde uitgaven betrek king hebbende op de salarissen van het personeel door de nieuwe salarisrege ling. welke over het algemeen een ver betering der salarissen inhoudt, 2. de oprichting van het F.M. zender net, 3. de uitbreiding en vernieuwing van het zenderpark van de Wereldomroep. TV remt Tegenover deze toenemende uitgaven staat wel een tot dusverre tamelijk re gelmatige toeneming der ontvangsten uit de opbrengst van de luisterbijdrage, hoewel er rekening dient te worden ge houden met de remmende invloed op de toename van het aantal luisteraars die naar verwacht moet worden - zal uit gaan van de ontwikkeling van de tele visie. terwijl tevens het aantal luiste raars mogelijk binnen afzienbare tijd het plafond zal naderen. Desalniettemin heeft de verhouding tussen uitgaven en ontvangsten zich nu reeds dermate ongunstig ontwikkeld dat het budget voor 1957 een tekort zal ver tonen. Voor 1957 wordt de opbrengst van de luisterbijdrage geraamd op f. 31 Indonesië vraagt schadeloosstelling aan Nederland De Indonesische minister voor oud strijders-aangelegenheden, Chairoel Saleh, heeft in het parlement verklaard dat de Indonesische regering van plan is schadeloosstelling te eisen van Ne derland voor de verliezen, die het In donesische volk tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid heeft geleden. Saleh zeide tijdens de behandeling van een wetsontwerp, waarin de kwestie van de oudstrijders wordt geregeld, dat deze verliezen zijn ontstaan .tijdens de Nederlandse agressie". Naar hij mededeelde is de Indonesi sche regering van mening, dat in de wet de periode van de strijd voor de onaf hankelijkheid dient te worden gesteld van 17 augustus 1945 tot 27 december 1949, de dag van de overdracht van de souvereiniteit. Bij de debatten merkte het Masjoemi- lid. Rasjid Fakih, echter op, dat naar zijn mening het onjuist is te spreken van 27 december als einde van de stryd, .daar de strijd tegen de Nederlandse handlan gers daarna nog moest worden voort gezet". miljoen. De uitgaven voor dat jaar. met inbegrip van de inningskosten en een normaal te achten reservering, moeten gesteld worden op f. 34 miljoen, waarbij in de ramingen van de Ned. Radio Unie en haar componenten rekening is ge houden met de eerdergenoemde kosten verhogende factoren. Gisterochtend heeft H.M. Koningin Juliana in Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie van het tiende congres van Wereldjederalisten ontvangen. Gelijk met deze dele gatie werd de bekende Parijse priester Abbé Pierre ontvangen. Op de foto ziet men H.M. de Koningin, de president van de "World Association of World Fede ralists", de Engelsman Lord Boyd Orr (links), de voorzitter van de Unie van parlementariërs voor wereldfederalisme. de Noor ge- neraal-majoor H. Riisserlarsen (rechts) en Abbé Pierre (rechts achter H.M. de Koningin). Maniak aan het werk? (Speciale berichtgeving) Naar eerst thans bekend is geworden, is de sneltrein, die zaterdagavond om tien uur uit Zwolle naar Amersfoort vertrok, aan een ramp ontsnapt. Even buiten de IJsselbruggen ontdekte de machinist, dat zijn trein moeilijker begon te rijden. Na de trein tot stilstand te hebben gebracht, ontdekte hij, dat zich voor de bumper een totaal versplinterde stapel hout bevond. De trein had schade aan de koppeling opgelopen en kon na twintig minuten zijn weg ver volgen. Aan het feit, dat de trein had moeten wachten voor een onveilig signaal en op het moment van de botsing met het hout nog niet zijn volle snelheid had, is het te danken, dat er zich geen ernstig ongeluk heeft voor gedaan. De spoorwegrecherche is onmiddellijk met een intensief onderzoek begonnen. Omwonenden hebben inmiddels ver klaard, dat zij zaterdagavond om- streekt tien uur verschillende malen een bromfiets hebben gehoord, iets wat in deze stille buurt, waar praktisch geen verkeer op de landweg is, veel bevreem ding wekte. Een signalement konden zij helaas niet opgeven. De dader (s) heeft er in ieder geval goed de tijd voor geno men. In de omgeving van de onbewaakte overweg, waar de versperring was aan gelegd, werden palen uit de grond ge rukt, een hekwerk vernield en enige biel zen, die verderop lagen, naar de rails gesleept. Aangezien enige tijd geleden aan de andere kant van Zwolle op de lijn Zwolle —Almelo zich ook op een zaterdagavond een dergelijk geval zich heeft voorgedaan Koningin bij bloemencorso te Amsterdam Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om het 10e Aalsmeerse bloemencorso „Bloem en operette" bij te wonen op zaterdagmiddag 7 septem ber in het Olympisch Stadion te Am sterdam. Regering-Jagan goedgekeurd De Britse regering heeft op voorstel van de gouverneur van Brits Guyana. Sir Patrick Renison, de regering van de tandarts Cheddi Jagan, leider van de sterk links-georiënteerde progressieve Volksparty, goedgekeurd. Jagans party heeft vier ministers in het kabinet van dit Britse gebied, dat grenst aan Suri name. Jagan (die geruime tijd buitens lands vertoefde onder verdenking van communisme) zelf is minister van Han del, Onderwijs en Sociale Zaken; zyn vrouw Janet, die secretaris-generaal van zijn partij is, is minister van Arbeid, Gezondheid en Huisvesting. De vice- voorzitter van de Progressieve Volks partij, Beharry, is minister van Natuur lijke Hulpbronnen (het vroegere ministe rie van Land-, Bos- en Mijnbouw) en de penningmeester van de partij, Ram- karran, is minister van Openbare Wer ken en Verbindingen. Gouverneur Sir Patrick zal de verga deringen van het nieuwe kabinet voor zitten. by de onbewaakte overweg van Laag- Zithem, neemt men aan, dat dit geen kwajongenswerk is. De recherche heeft alle omwonenden gevraagd om by het minste teken van onraad, dat duidt op een herhaling van het gebeuren, onmid dellijk te waarschuwen. Als er sprake is van één dader, moet hij, gezien de omstandigheden waar onder de versperring is aangebracht, over een zeer grote -lichaamskracht beschik ken. De voorlichtingsdienst van de Spoor wegen, die wij om nader commentaar verzochten, verklaarde niets te kunnen mededelen, omdat in de dagrapporten niets stond vermeld! Van groot belang voor Nederlandse industrie De „Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie" en de „Stich ting Instituut voor Kernphysisch On derzoek" maken in hun jaarverslag 1956 melding van een door de F.O.M. opgezet .vijfjarenplan", dat van 1957 tot 1962 zal duren. In deze jaren is men voornemens op een aantal nieuwe gebieden onderzoek te gaan verrichten of het reeds bestaand onderzoek te stimuleren. Deze nieuwe gebieden zijn: 1. dat van de thermo-nucleaire reacties; 2. dat van j de vaste stof, en 3. dat van de transfor- matie van stralingsenergie in chemische en elektrische energie. De jaarlijkse kosten, aan de uitvoering van dit vijf jarenplan verbonden, worden geschat op ongeveer 3!4 miljoen gulden in 1957, op klimmend tot ruim zes miljoen in 1961. Deze kosten zullen vele buitenstaanders waarschijnlijk aan de hoge kant voor komen, maar dr. W. J. Beekman, direc teur van de F.O.M. wees er in een on derhoud op. dat men niet moet vergeten dat dit onderzoek van een niet te on derschatten betekenis voor ons land is. Het vormt namelijk de basis van het toegepaste natuurwetenschappelijk on derzoek, waarvan de Nederlandse in dustrie zeer veel profijt kan trekken. Daardoor kan het mede de economi sche toestand van het land op zeer gunstige wijze beïnvloeden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1