Laatste Berichten Leids Aannemersbedrijf van H. Korswagen bestaat halve eeuw E. J. Veldhuijzen wordt als van de raad geïnstalleerd lid Watertarieven moeten omhoog WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Vele grote werken, w.o. de bouw van het Leidse stadhuis, werden uitgevoerd Zondag is het een halve eeuw ge leden ,dat de firma H. Korswagen en Zn. aan de Oude Singel door de oud ste firmant, de heer H. Korswagen Nzn., werd opgericht. Aanvankelijk vestigde de heer Kors wagen zich als timmermansbaas in een bescheiden werkplaats aan de Hoef- straat 25. De „vakbesteding" was in die jaren nog algemeen gebruikelijk, d.w.z. wanneer een architect een werk aan besteedde, werd timmer-, metsel-, stu kadoors- en schilderwerk aan diverse „bazen" gegund. In de regel was dan de aannemer van het timmerwerk de aangewezen persoon, die de leiding van het werk op zich nam. In het verleden gaf dit wel eens tot moeilijkheden aan leiding. Een en ander droeg er toe bij, dat de heer Korswagen ertoe overging om bouwwerken in hun geheel aan te ne men, zodat van 1910 af de firma Kors wagen als aannemer naar buiten op trad. Tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog werden in Leiden en om geving het eerste grote werk in de sleutelstad was de bouw van het hui dige bioscooptheater aan de Haarlem merstraat diverse werken uitgevoerd. Na van augustus 1914 tot 1916 zijn mi litaire dienstplicht te hebben vervuld, begon de heer Korswagen met nieuwe moed en werd aan hem als eerste be langrijk werk de bouw van een P.T.T.- kantoor te Leidschendam opgedragen. Hierna volgden vele opdrachten, w.o. te Leiden o.a. de bouw van het admi nistratiegebouw van de S.L.F.. de open bare school aan de Vrouwenkerksteeg, de R.-K school aan het Levendaal en de Vakschool voor Meisjes aan het Gal gewater. De periode tussen de beide wereldoor logen werd afgesloten met de opdracht tot de afbouw van het Leidse Stadhuis. Op 1 januari 1942 werd de zoon, de heer N. Korswagen jr. in het bedrijf opge nomen. De tweede wereldoorlog beperkte van zelfsprekend de activiteit van het be drijf, doch na de bevrijding heeft ook deze firma haar aandeel gehad in de wederopbouw van ons land. Van de na 1945 tot stand gekomen werken, noemen wij o.a. de bouw van twaalf verster- Leidse Jeugd Tour Dank zij de medewerking van diverse zijden ondervonden kan 't actie-comité van de Leidse Jeugd Tour de voorgeno men rolschaatswedstrijden maandag a.s. laten starten. De wedstrijden zijn zo opgezet, dat iedere deelnemer op alle avonden mee doet. De wedstrijden zullen bestaan uit: hardrijden op de korte baan, kunstrijden en een Rolhockey-toernooi. De voorge stelde marathon-wedstrijd vindt men over het algemeen te zwaar en rolhockey blijkt zeer geliefd te zijn; vandaar een programmawijziging in die geest. Voor het kunstrijden en hardrijden is een puntentelling opgezet, die vier avonden doortelt. De laatste avond ko men de deelnemers in volgorde van de behaalde punten in de finales tegen elkaar uit. Voor het Rolhockey worden vier ploe gen van 7 spelers toegelaten. Men kan inschrijven met een complete ploeg maar ook apart. In het laatste geval wordt men in een ploeg ingedeeld. De stick (stok) moet men zelf meebrengen. Bij het comité is ook een inschrijving binnengekomen van twee kunstrijdster- tjes uit Dordrecht. Deze meisjes zijn uit genodigd om buiten mededinging een demonstratie kunstrijden te geven. Het programma luidt (wijzigingen voorbehouden): Maandag 6.30 uur: v. Beuningenlaan (Leidse Hout) korte baan en kunstrijden: Dinsdag 6.30 uur Speeltuin „Rondom de Watertoren" (Goejéstraat) korte baan en kunstrijden. Woensdag 6.30 uur: Speeltuin „Mors- kwartier" (Lage Morsweg) Rolhockey- toernooi. kunstrijden. Donderdag 6.30 uur v. Beuningenlaan (Leidse Hout) korte baan en kunstrijden. Vrijdag 6.30 uur: Speeltuin ..Rondom de Watertoren (Goejéstraat), korte baan, kunstrijden, rolhockey (finales) Prijsuitreiking. Men kan zich tot Vrijdagavond opge ven bij: N. Vermeer, Floresstraat 31, N. Jansen, Oranjestraat 18, L. Cranssen, Houtlaan 9. ('s avonds van 78 uur) Leids Neerlandicus deed belangrijke vondst ONTDEKTE IN MONTPELLIER ZELDZAME CODEX. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Leidse Neerlandicus dr. J. J. Mak een subsidie verleend voor een bronnen' onderzoek naar „Der Leken Spieghel" van Jan van Boendale. Voor dit onder' zoek heeft dr. Mak onder meer bezoeken gebracht aan de bibliotheque Nationale en de Bibliotheque de l'Arsenal te Parijs, de Bibliotheque de la Faculte de medi cine te Montpellier, de Ambrosiana te Milaan en aan de Bayrische Staatsbi bliotheek te Mtinchen. In Montpellier ontdekte onze stadgenoot bij toeval een zeer zeldzame codex, die voor een juist begrip van Van Boendale's „Leken Spieghel" van zeer groot belang is. Op het ogenblik is dr. Mak bezig deze codex welke hij heeft laten fotocopiëren nauwkeurig te bestuderen om haar daar na uit te geven. REÜNIE VAN BURGERWACHTERS. Op initiatief van een comité uit de voormalige Haagse Burgerwacht is be sloten een reünie van voormalige bur gerwachten te organiseren, en wel in Den Haag in oktober of november a.s. Leden van de voormalige Leidse Bur gerwacht, die aan deze reünie willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij de Heer J. H. van Staveren, Koninginne- laan 78 te Leiden. kingsstations voor de P.T.T., de adel- borstenschool in Den Helder, een boer derij op het landgoed Ter Horst te Wassenaar, in opdracht van Prinses Wilhclmina, een Nijverheidsschool voor Meisjes te Gouda, de afbouw var. ge bouw zes van het Acad. Ziekenhuis te Leiden, en cokesfabriek voor de S L F. Oversteekplaats aan de Prinsessekade WAAROM ZO DICHT BIJ BLAUWPOORTSBRC'G? Het lid van de raad, mr. J. Dryber (VVD) heeft zich met de volgende vra gen tot het college van B. en W. ge wend: 1. Waarom Burgemeester en Wethou ders de beschermde oversteekplaats op de Prinsessekade hebben aangelegd onmiddellijk bij de Blauwpoortsbrug en de Haarlemmerstraat, hoewel in de ver gadering van de Gemeenteraad van 4 maart j.l. er op is aangedrongen deze oversteekplaats meer naar het midden van de Prinsessekade te leggen: 2. Waarom de raad terzake geen mededeling heeft bereikt zoals in ge noemde vergadering door B en W. was toegezegd. COMMISSIE HIJISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING. Voor het komende winterseizoen heeft de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting in haar gebouw Levendaal 1. waaraan thans de naam van ..De Hoeksteen" is gegeven, weer een aantal aantrekkelijke lezingen, filmvoorstellingen en demonstraties georganiseerd. Zo zullen o.a. lezingen worden gehouden over de waarde van het kinderspel, het gezinsleven in deze tijd, over vitaminen en hormonen en over moderne woninginrichting. Boven dien zullen ook diverse cursussen wor den gegeven. ZWO. SUBSIDIEERT UITGAVE RHETORICAAL GLOSSARIUM. De Nederlandse Organisatie voor Zui- verwetenschappelijk Onderzoek heeft de L e i ds e neerlandicus dr. J. J. Mak een subsidie verleend voor de uitgaven van zijn „Rhetoricaal Glossarium". Dit is een verklarend woordenboek van uitdrukkingen en woorden, die in de werken van de rederijkers te vinden zijn. Aan de samenstelling vair dit glos sarium heeft dr Mak vijf jaar gewerkt. De arbeid werd op 1 januari van dit jaar afgesloten en het handschrift be vindt zich thans bij de drukker. Het oog van de meester Nog dagelijks kan men de heer H. Kors wagen Nzn. op het werk vinden. (Foto UD./Van Vliet) en het onderstation van de Lichtfabrie ken te Lisse. Behalve dat in dit kroonjaar vele be langrijke werken onderhanden zijn. is binnenkort de opdracht te verwachten van de bouw van de Universitaire as sistentenwoonwijk aan de Boerhaave- laan. waaraan de Leidse raad reeds zijn goedkeuring hechtte. De heer Korswagen, die in de loop van deze halve eeuw vele functies in de bouwwereld heeft bekleed, maakt reeds ruim 25 iaar deel uit van het be stuur van de Vereniging de Leidse Am bachtsschool. waarvan de laatste tien jaar als penningmeester. NOG EEN JUBILEUM. Behalve die gouden firmantenjubi leum zal ook de broer van de oprichter van dit bedrijf ,de heer N. Korswage-., zondag een gouden jubileum vieren. Die dag is het eveneens een halve eeuw ge leden, dat hij bij zijn broer als „krul lenjongen" in dienst trad. In later ja ren aangesteld als timmerman, is hij thans al weer vele jaren meesterknecht van het jubilerende bedrijf. Ter gelegenheid van deze jubilea gaat het personeel zaterdag een dag uit. waarna maandagmiddag van 3 tot 5 uur in ..Het Gulden Vljes" een recep tie volgt. LEIDERDORP RAADSAGENDA De gemeenteraad komt vrijdag 30 augustus te 7.45 uur nam bijeen ter be handeling van o.m. de volgende punten: Onderzoek geloofsbrief van de heer E. J. Veldhuijzen; beëdiging van de heer E. J. Veldhuijzen: benoeming van een commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947; onbewoonbaarverklaring van de wonin gen Hoofdstraat 208 en 210; afwijzing van het verzoek van het bestuur van de Munnikkenpolder om een jaarlijkse bij drage in de kosten van de reconstructie van de Munnikkenweg; afwijzing van het beroepschrift van de heer W. Schneider inzake verbetering van de woning Jaagpad nr. 13; benoeming van een lid van de culturele raad in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer D. Koens; voorbereiding van een wijziging van het uitbreidings plan: verkoop van een deel water van de Stroomsloot; verhoging van het kre diet in rekening-courant. VOORSCHOTEN Ongeluksdag Er zijn gisteren in Voorschoten weer verschillende ongelukken gebeurd. Ge lukkig bleven de gevolgen tot mate riële schade beperkt. Gistermiddag omstreeks kwart over een remde de bestelauto van bakker Turennout op de Veurseweg af om de Horstlaan op te rijden. Een achterop rijdende personenauto, bestuurd door iemand uit Wassenaar, botste tegen de bestelauto op. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Wij vernamen nog dat de banden van de personenauto voor onderzoek in beslag zijn genomen. Om half vijf kwam een personenauto uit de richting Wassenaar de Papelaan afrijden. Teneinde een tegenligger bij de overweg voorrang te verlenen, rem de de bestuurder. De wagen slipte en kwam tegen de afsluitboom terecht. Schade aan auto en spoorboom. Tegen vijf uur ontstond belangrijke materiële schade aan enkele auto's die moesten stoppen voor het verkeerslicht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Jacobus Maittihijs Aldert, an vara B. Kee- reweer en A. UI Je; René Robert Ignaittus, zn van A. J. Sohreij en H. J. Tiemstra; PL&ter Jan ,zu van M. P. Oudiesluijs en A. de RuiterComel'ls Dirk, zn van C. Wil brink en C. H. Fasseur; Jacob, zn van C. Pa&sóhier en W. van d'er Sleen; Pawlus An- tonlua. zn van F. A. Welling en C. J. M. Hogeboom; Elisabeth Johanna Maria, dr van T. L. van Kampen en J. J. Goddijn; Marohien WilihelTndna ,dT van J. Groot- hedde en W. M. Donker; Robbert Jan Er- nest ,zn van S. L. Bouman en A. van Ko nijnenburg; Wil'helTmna, dr van H. Mesee- maker en A. van Duijn. OVERLEDEN A. J. Stank, 71 Jaar, man; L. Zwaan, 54 Jaar, man. Raadsstukken in Leiderdorp Zonnevlam geobserveerd LANGER DAN GEWOONLIJK Op de sterrewachten te Utrecht en Nederhorst den Berg is vanmorgen een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds tekenen van onrust vertoond had In een gestoord gebied, werd omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waar genomen. Naar men ons mededeelde is dit een van de grootste zonnevlammen die dit jaar zijn waargenomen. In omvang en helderheid was hij vrijwel gelijk aan de grote uitbarsting van 3 juli j.l. De uit barsting van deze morgen echter duurde langer dan normaal ls voor zonnevlam men. Een normale zonnevlam heeft n.l. een levensduur van 20 tot 30 minuten, terwijl deze vlam om half een nog niet afgelopen was. Directeur reisbureau in gijzeling en weer vrij Krachtens een rechterlijke uitspraak is de 58-jarlge directeur van het reis bureau Holland Transport N.V. te Rot terdam, gisteren in gijzeling gesteld. In kort geding had zijn raadsman, mr. J. Slijper, voor de president van de Rotterdamse rechtbank opheffing van de gijzeling geëist. Vanochtend heeft de president uitspraak gedaan en de opheffing van de gijzeling bevolen. Gelijk vermeld is het Reisbureau Hol- Land Transport N.V. vorige week door de Rotterdamse rechtbank in staat van faillissement verklaard. Er is een ac- countsonderzoek gaande naar de admi nistratieve bescheiden enz. van de Hol land Transport. Aangezien, volgens voor lopige schatting, het deficit zeer aan zienlijk is. had een te Rotterdam geves tigde disconteringsbank, die een belang rijke vordering op de directeur had uit staan, besloten hem in gijzeling te stel len teneinde een poging te doen om iets van haar vordering terug te krijgen. Een deurwaarder, belast met de uitvoering van het gijzelingsvonnis, heeft de direc teur gistermiddag in een café in het noordelijk stadsdeel aangehouden en naar het Huis van Bewaring overge- gebracht. Na de uitspraak in kort ge ding is hij vanochtend vrijgelaten. FAMILIEBERICHTEN ontleend s»nn andere bladen: Bevallen: HolstOhiamberlain, z., Waalre; RoëllGoemans. d., Amers foort; VaandragerGurek. d-. Hall; BaumgartenSmith, z„ Ashevólle: Van DrielOlie, z„ Gouda; Den Daas Happee, z., Watsonville (V.S.); Klatte Zevenbergen, z., Schiedam. Getrouiwd: J. van Cleeff en C. A. Krimm, Rotterdam; ir. J. F. Kranen burg en Y. Al, Den Haag; H. M. Men- sonldes en E. Robertus, Den Haag. Overleden: W. Goldberg, m., 72 j., Driebergen-Rijsentourg; E- de Swaan, m.. 52 j„ Ipswidh (Engeland1); J. M. Loïkus, m., 51 j., Rotterdam; A. H. Hes- sekng—Salverda de Grave, vr., 91 j., Velp; mr. J. van Doorn, m., 47 j., Den Haag; mr. A. J. A. IJssel de Sdhepper, m., 8 j„ Den Haag; S. Koppes—Roman, vr-, 7 j.. Den Haag; H. A. C. van Lent, m.. 66 j., Scheveningen. Tijdens de raadsvergadering; van 30 augustus a.s. komt als eerste punt aan de orde het onderzoek naar de geloofsbrief en de beëdiging van de heer E. J. Veldhuijzen, die als raads lid werd benoemd in de vacature De Graaf. WOONRUIMTECOMMISSIE Voor de benoeming van de woonruim tecommissie als bedoeld in art. 8 der woonruimtewet komen B. en W. met de volgende dubbeltallen 1. H. Kuilenberg- J. A. Braakman; 2. A. Mol-A. G. van Osnabrugge; 3 M. Moraal-A P. Bos; 4. E J. Veld'huijzen-Jac. van den Bosch; 5. D. P. Weijers-J. Nievaart. Eerstgenoemden zijn aftredend be halve de heer Moraal, die wordt aanbe volen in de plaats van de heer S. J. v. d. Stoel. De laatste kan niet meer in aanmerking komen wegens vertrek naar elders. ONBEWOONBAARVERKLARING B. en W. stellen de raad voor de wo ningen Hoofdstraat 208 en 210 onbe woonbaar te verklaren. Deze woningen zijn blijkens opgemaakte rapporten on geschikt voor bewoning en zijn met meer door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbare toestand te bren gen. VERZOEK MUNNIKENPOLDER Door het bestuur van de Munniken- polder is by de gemeente een verzoek ingediend voor de reconstructie van de Munnikenweg een jaarlijkse bij drage te verlenen. B. en W. merken op dat blijkens de wegenlegger, de Munnikenpoider, onderhoudsplichtig is voor de gehele weg met kunstwer ken. De gemeente heeft hier dus geen enkele verplichting en is in het ver strekken van een bijdrage geheel vrij. Toen de gemeente een jaarlijkse bij drage verlenen dan ontstaat volgens B. en W. na 10 jaren rechtens een mede onderhoudsplicht voor de gemeente. Als argumenten voor een gemeentelijke bij drage voert net polderbestuur aan dat de Munnikenweg aansluit op de Hoog- madeseweg en door velen uit de ge meente als een wandelweg wordt ge bruikt. B. en W. vinden dit argument niet van zodanig belang, dat zij daar uit de vrijheid kunnen putten een voor stel te doen tot 'het verlenen van een bijdrage. Over de kosten van de recon structie worden geen mededelingen ge daan. Gezien ook de financiële toestand van de gemeente stellen B. en W. voor het verzoek af te wijzen. WONINGVERBETERING Door de eigenaar van de woning Jaagpad no 13 is bezwaar gemaakt te gen de aanschrijving van gemeentewege aan deze woning enkele verbeteringen aan te brengen, due als hoogst noodza kelijk zijn te beschouwen. Uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat door het aanbrengen van deze verbeteringen de woning nog wel bewoonbaar is, hoe wel aanvankelijk aan onbewoonibaar- verklaring werd gedacht. De eigenaar zou liever zien dat de woning onbe woonbaar werd verklaard Na overweging van de door de eigenaar aangevoerde argumenten bltfven B. en W. toch van mening dat de woning na het aanbren gen van verbeteringen voor bewoning behouden moet blijven. BENOEMING LID CULTURELE RAAD De heer Koens heeft als lid van de Culturele Raad bedankt omdat hij geen bestuurslid meer is van de Voetbalver eniging RCL. B. en W. stellen voor in zijn plaats te benoemen de heer A. van Dorp bestuurslid van bovengenoemde vereniging. EXTRA-KREDIET IN REKENING-COURANT Het Is B. en W. nog niet gelukt een of meer vaste leningen te sluiten voor de financiering van onderhanden zijnde of nog aan te vangen werken. De N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is nu bereid een extra-krediet te verstrek ken om de nog onderhanden zijnde wer ken te financieren. B. en W- hebben het extra krediet gevraagd voor de lo pende maand en voor de maand sep tember. De aanbieding geldt uitsluitend voor de lopende maand. Voor september werd nog geen aanbieding ontvangen. B. en W. stellen voor de aanbieding voor de maand augustus voor een be drag van f. 650.000.— te aanvaarden. bij de Haagse Schouw. Twee auto's ston den reeds stil voor het stoplicht. Num mer drie remde, gleed door en botste tegen zijn voorganger evenals nummer vier. Verder waren er nog enkele „lichtere gevallen". Al met al had de politie gis teren de handen vol. Gisterenmorgen kregen een dame en twee heren ruzie in de tram uit Lei den. Bij de halte Vemèdepark werden de heren de tram uitgezet. Bij het dorp trachtten de heren weer op de rijden de tram te springen. Een van beide kwam echter te vallen en kwam tegen een paal terecht. Via het politiebureau werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. Uiteraard kregen beiden een pro cesverbaal wegens het springen op een rijdende tram. Succes voor de tippelaars. De plaatselijke wandelsportvereni ging „De Zwervers" heeft met drie groe pen deelgenomen aan de wandeltocht van „De Zwieten" te Zoeterwoude. Groep II onder leiding van de heer H v .d. Nagel behaalde de 3e prijs op de 15 km. afstand, terwijl de groep on der leiding van mej. B. Nell in de 10 km. afstand beslag wist te leggen op de 2e prijs. WASSENAAR In de aanstaande raadsvergadering komt aan de orde een voorstel van B. en W. om met ingang van 1958 de wa tertarieven te verhogen, waartoe bij hen reeds het voornemen bestond dit te doen als de levering van ruw water door Den Haag zou kunnen ingaan. Gedeputeerde Staten verzochten te willen nagaan in hoeverre de financiële resultaten van de bedrijven nog kun nen worden verbéterd, maar de gasta- rieven komen wegens de overeenkomst met Leiden niet in aanmerking en even min de tarieven voor elektriciteit, welke al 10% liggen boven de Leidse, tot dek king van de kosten van de spannings wijziging. Blijven slechts over de tarie ven van het eigen waterbedrijf, waarop voor 1957 een verlies van f. 46.500 kan worden verwacht. Aangezien, zoals uit de conceptbegroting blijkt, ook voor 1958 gerekend kan worden op een verlies van f45.000, kan uitstel van her ziening van de watertarieven niet wor den gedoogd, aldus B. en W. Voor de levering van water stellen zij voor het eenheidstarief te verhogen van 30 op 35 cents; voorts het vastrecht tarief, dat thans algemeen 12 ets. be draagt te wijzigen als volgt: bij een jaarverbruik t/m. 50 kum. m. 14 ets., van 51-100 kub.. m. 15 ets.., van 101-150 kub. m. 16 ets, van 151200 kub. m. 17 ets., van 201—300 kub. m. 18 ets., 300 kub. m. en meer 20 ets. Voorts komen er nieuwe tarieven voor bedrijven en openbare diensten. De extra baten voor 1958 worden be groot, gerekend met een verminderd gebruik op f. 43.800. Hiermee is het ge raamde verlies voor 1958 nagenoeg ge heel gedekt. Maar B. en W. stellen té vens voor de vergoeding door het be drijf te betalen voor het hebben van huizen en de gemeentegrond te verhogen van 10 tot 30 cent per strekkende me ter waardoor het verlies zal komen op f20.400. Als de raad een en ander aanvaardt, moet nog goedkeuring worden verkregen van G.S. en de directeur-generaal van de prijzen. Moulding naar Den Haag (Van onze Haagse redactie) Den Haag verwacht morgen de Britse „Paymaster General", de heer R. Maul- ding, die besprekingen zal voeren over de plannen voor een „vrijhandelszone" met de heer E. H. van der Beugel, staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Dit bezoek zal men moeten beschouwen als „een persoonlijke gedachtenwisseling". Het doel is de basis leggen voor de later te voeren onderhandelingen tussen de zes landen der E EG en Engeland. Te weinig V.H.M.O.-ers voor deze maatschappij Te veel doublures en mislukkingen In zijn openingsrede op de algemene vergadering van de vereniging van leraren aan Rijkshogereburgerscholen in het conferentieoord „St. Pietersberg" te Oosterbeek, heeft de voorzitter, de heer A. S. van Dam er op gewezen, dat gezien de behoeften van de maat schappij de laatste jaren een te klein aantal leerlingen een school voor V.H. M.O. heeft doorlopen. Het is, volgens hem. voorbarig uit de onrustbarend grote aantallen zittenbly- vers en wegens onvoldoende vorderingen vertrekkende leerlingen, de conclusie te trekken, dat het intellectuele peil der leerlingen is gedaald. Hij zeide, dat voor al in de steden door de leerlingen min der goed gewerkt wordt. De ouders zijn daarvoor volgens hem, aansprakelijk te stellen. Verder stelde hij, dat het lerarentekort het percentage zittenblijvers en misluk kingen vergroot. Spr. was van oordeel, dat er pogingen moeten %vorden aangewend om het per centage doublures en mislukkingen te doen verminderen. Hy meende echter, dat deze moeten worden gezocht in een verbetering van de vooropleiding en van de selectiemethode, doch niet in een verzwaring van de toelatings eisen, waarvan vooral de minst draag- krachtigen de dupe zouden worden. Spreker vroeg in dit verband de aan dacht voor een voorbereidende klasse, verbonden aan de school voor V.H.M.O. die aan beide genoemde doelstellingen beantwoordt. Groningen viert ontzet Groningen viert vandaag de herden king van het ontzet van de stad in 1672. Toen het bestuur van de Vereniging voor volksvermaken de traditionele rondgang maakte ter begroeting van de feestgenoten die van elders komen, was het al een drukte van belang in de binnenstad. Als gasten reden mee afgevaardigden van de 3 Oktober-ver- eniging te Leiden, en de Vereeniglng „Alkmaars Ontzet" te Alkmaar. Naast de keuring van tuigpaarden mid den op de Grote Markt, werd ditmaal een ringryderij met Friese sjezen gehou den, gereden door heer en dame in oud- Fries kostuum. Nadien volgde een optocht van Friese sjezen door de stad naar het stadspark, opgeluisterd door de schutterijmuziek uit Bolsward. Inmiddels was op de Vismarkt en Ossenmarkt de zomerkermis begon nen. Vanmiddag werd in het stadspark een nationaal concours-hippique gehou den en op de Grote Markt, een nationaal draaiorgel-concours. Op het programma staan verder een aantal concerten en muzikale rondgangen. De feestelijkheden worden vanavond besloten met vuurwerk op de Grote Markt. Europees bridgekampioenschap De wedstrijd van Nederland tegen Frankrijk in het toernooi om het Euro pees bridgekampioenschap heren heeft voor Nederland de verwachte nederlaag opgeleverd. Onze landgenoten verloren met 90 tegen 27 matchpunten. De Nederlandse dames verloren in de 8e ronde van Denemarken en bezetten nu tezamen met Finland, Zweden en Frankrijk de laatste plaats met 5 winst punten. Jemen meldt nieuwe Britse brandbommen Het Jemenitische gezantschap te Lon den heeft vanochtend een verklaring uitgegeven, volgens welke Britse vlieg tuigen op 25 augustus brandbommen van een nieuw type in het gebied van Sjoekair in Jemen hebben gebruikt. Mensen, die de rook die deze bommen verspreiden, hadden ingeademd, spuw den bloed en stierven. De bommen hebben, aldus de Jemeni tische verklaring, een grote vernietigen de kracht en verspreiden een brandende vloeistof, die de dodelijke rook produ ceert. Alle militaire posten in het gebied van Sjoekair zijn door deze bommen vernie tigd en een deel van de bezettingstroe pen is aan de gevolgen van het inade men van de rook overleden, zo wordt in de verklaring gezegd. Het gebied van Sjoekair, dat volgens de Britse regering tot het protectoraat Aden behoort, is volgens de Jemenitische regering grondgebied van Jemen. Nadat Jemen maandag j.l. had ge protesteerd tegen een Britse aanval met land- en luchtstrijdkrachten op Jemenitisch grondgebied, zei een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de kwestie in onderzoek zou worden genomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart heeft te Londen gezegd, dat de Britse lucht macht dit soort bommen bij geen enkele operatie gebruikt. PRINSELIJK HUWELIJK IN GENEVE In het kleine Zwitserse plaatsje Collonges nabij Genève is gisteren het huwelijk voltrokken tussen prins Sa- droeddin. een jongere zoon van wijlen de Aga Khan, en Nina Dyer, een Lon- dens model en voorheen barones Thyssen. Na de eenvoudige burgerlijke plechtig heid was Nina Prinses Shiran (zoetheid) voor de Ismaïlieten tot wier geloof zij zich verleden maand bekeerde, en voor de Westerse wereld werd zij Prinses Nina. Het mohammedaanse huwelijk had in alle beslotenheid in het kasteel Bollerive waar ook een intieme receptie werd ge houden. BEURSOVERZICHT Philips en Olie vast Amsterdam, 28 augustus. De door de beurs met spanning ver wachte eerstehalfjaarcijfers, van het Philipsconcern. waaruit bleek, dat de netto-winst met 27% is toegenomen, hebben een gunstige indruk gemaakt. De koers der aandelen steeg vandaag met circa 9% t.a.v. de slotkoers van gis teren; ook de converteerbare obligaties waren 34% hoger. De handel bleef echter kalm. Kon Olies waren vast ingevolge de vaste houding van Wallstreet. Het fonds haalde het grote verlies van gisteren bijna geheel in en was f. 5.(oude om rekening 25 punten) beter dan giste ren. Het fonds lag echter toch nog iets beneden pariteit New York, waarvan middenkoersaanbod van het publiek de oorzaak was. De koers schommelde rond de 202 (vorig slot f. 197). Unilevers ver beterden circa 3 punten. AKU's 2 punten beter in een rustige markt. De publika- ties van de KLK hadden een gunstige uitwerking. De aandelen lagen f. 1.40 boven gisteren. Scheepvaartaandelen waren over de gehele linie circa 1 punt beter. Ook de cultures waren iets vrolijker voor Am sterdam Rubber en Deli Mij. plus 2%. Echter HVA's in mineur 3/4% lager. De gepubliceerde cijfers van de week staat van de Ned. Bank werden kalm opgevat. De koers van de Staatspapie ren bleef vrijwel onveranderd bij het vorig slot. De vraag naar effectendollars is sterk afgenomen, waardoor de koers van deze dollars vandaag aan de flauwe kant was. WISSELKOERSEN Amsitrdam, 28 augustus Londen 10.63 10.64 New York 3.82H— 3.83tV Montreal 4.01jg—402AParijs 91.10—91.20, Brussel 7.61%—7.62%, Frankfurt 911391.18, Zürich 87.47 87.52. Zürich (vr. fr.) 89.34—89 39. Stockholm 73.6073 65, Kopenhagen 54.99*255.04'jOslo 53.254—53-30*2. Milaan 61.24—61 29, Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Woensdag 28 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 85% 85% Grootboek obl. 34 75 L 74 L Ned '47 3 4 (3) 81 81% Ned. '51 34 854 85% Ned. '53 3 4 83% B 83% Ned. '56 34 83fè 83fj Ned. '48 3% 784 79 B Ned '54 3% 78% 78% Ned '55 I 3% 787» 78% Ned. '55 II 3%79% 80 Ned. *37 3 794 79 Dollarlng '47 3 91% 90% Investeringscert. 3 89A 89 Ned 62-64 3 88ft 88% B Cert NWS 5 i 544 B Indië '37A 3 85 85 Grootboek '46 3 814 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 954 94 Ned. Handelmij153 153 A'dam Rubber 66 68% Deli Mij en (Ver.) eva. 77 79 B H.VA 117% 116% Java Cult384 39 Senembah 59 59 Vorstenlanden 25 4 25 4 A.K.U 176% 177% v. Berkel's Patent (v) 197 1984 Calvé Delft cert. 3434 344 Kon Pap v Gelder 189% 189 Hoogovens cert294 2934 Müller en Co. N.B 346 348 Ned Kabelfabr276 2704 Philips 270% 278% Philips pref 138% 140 Unilever 413 414% Wilton Feyenoord 229% 226 Biliton 3de rubr 235 4 238 Dordtse Petr gew 930 950 Kon Petr <f 20.— 197.60 202 idem (50 f 20.-) 196 90 201.30 Holl Amerikalijn 162 4 163% Java China Paket 155 1554 KU.M 122.35 123.80 Kon N Stoomb 1404 1414 Kon Paket Mij 143 143 4 Stoomvaartmij Ned 171 173 Van Ommeren cert 240 241 Kon Rott Lloyd 1614 162 Ned Scheepv Unie 153% 1544 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (34» 3 84% Den Haag 1937 1 3.. 95 4 Leiden 1947 86B R'dam '37 I-HI 3 4 84 B 84 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 974 964 Premieleningen A'dam '53 3 90 B 90 A'dam '51 24 814 A'dam '56 I 24 78 78% A'dam '56 II 24 85 85% Eindhoven '54 24 794 79% Enschede '54 2 4 76 4 77% Den Haag '52 I 24 87% 874 idem II 24 87% R'dam '52 I 24 874 B 88% idem n 24 87% 87% Utrecht '52 24 89 B 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198% 199% H.B.U eert198 4 198*= Rott. Bank 163 1634 Twentsche Bank 1574 156 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 274% 2734 Borneo Sum. H.MÜ 554 56 Ned. G. en Sp Fabr. 181 180% Kon Ned. Grofsm 105 106 Internatio79% 78 Rott. Droogdok Mij 558 556 Tieleman en Dros 12 11% Ned. MiJ. Walv.vrt. 53% 57 B Spoorwegen Deli Spoorweg My. 10% 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 324 Intern Nickel 87% 87% Anaconda 55A 57 Bethlehem Steel 44% 46% Cities Service 65% 67% General Motors 42% 43 Kennecott974 99 Republic Steel52 4 52% Shell OU 82% 83% Union Pacific 284 28ft Un. States Steel 64ft 66% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 2"/8 Edelmet Kon AA 60 Pref wa idem 674 674 Electrolas B 330 330 l Holl Constructie 340 Ing dut v Bouwnyv 122 Int Kunststof! Ind 40% 404 Leidsche Wolsplnn 210 l 205 l Sikkens Lafclabr '53 400 G 398 Ver Touwfabrleken 162 160 l Weralnk's Betonm 74 74 Van wyk Textiel 82% 82

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9