NIEUWE FELLE AANVAL VAN RUS ZORIN OP HET WESTEN WEERBERICHT Diplomatieke kringen denken aan een grote bluf-propaganda-actie PRIJSSTOF IN FRANKRIJK Russisch voetbalteam krijgt nu toch visum voor West-Duitsland 96ste jaargang WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 No. 29225 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel l' Lelden Glro no 57055 Boofdredacteur J. Brouwer Lls0 per twartaai; t 2.55 per maand; t 0.59 per weet Telefoon Dlrecüe en Administratie: 25041; Redactie 21607 Ontwapeningsoverleg weer in impasse? (Van onze Londense correspondent) De Russische vertegenwoordiger op de ontwapeningsconferentie te Londen heeft gisteren in zo felle woorden het Westen beschuldigd van „oorlogs stokerij", dat men zich afvraagt of Rusland zich nog langer op de conferentie zal doen vertegenwoordigen. Zorin zelf gaf een ontwijkend antwoord, toen de Amerikaan Stassen hem vroeg, of zijn rede betekende, dat Rusland van plan was de besprekingen af te breken. „Bestudeer mijn verklaring zorgvuldig", zei hij „en gij vindt een antwoord". Hij legde er de nadruk op, dat hij gesproken had op instructie van zijn regering. voor de ontwapening iets reëels doet. In werkelijkheid rekt het de besprekingen slechts om tijd te winnen voor zijn voor bereidingen ten oorlog. Zie slechts naar het oorlogsbudget van de NAVO: 60 miljoen dollar wordt jaarlijks aan de militaire organisaties besteed. Het is waar: ook Rusland besteedt grote be dragen aan zijn defensie, maar het land is omringd door Amerikaanse bases. Generaal Norstadt, opperbevelhebber van de NAVO, doet zelfs geen moeite zijn plannen voor een aanval op Rusland te verhullen. Zelfs door het Westen voorgestelde luchtinspectie-zones zijn er louter op gericht het in staat te stellen inlichtingen over Rusland te verkrijgen, ter voorbereiding van een aanvalsoorlog". Tot zover onze Londense correspondent. Onuitvoerbaar En Zorin eindigde met een opmerking, welker waarheid wellicht door het Wes ten over het hoofd is gezien: „Zo lang er spanningen en wantrouwen blyven bestaan, kan geen vredelievend land het gedogen, dat zijn gehele grondgebied vanuit de lucht wordt verkend!" Enige weken geleden heeft de bekende Amerikaanse commentator Walter Lippman er reeds voor gewaarschuwd, dat de voorstellen van het Westen on uitvoerbaar zijn, zolang er geen basis van vertrouwen en vriendschap is gelegd. Blijkbaar heeft Zorin dit artikel goed gelezen en zijn argumentatie thans ge bruikt om het Russische standpunt te verdedigen. In diplomatieke kringen in Londen wordt het niet voor onmogelijk gehou den, dat Rusland op het ogenblik bezig is aan een bluf-propagandacampagne zonder weerga. Kroesjtsjef zelf wordt genoemd als initiatiefnemer van deze acties, die bedoeld zijn als middel om zjjn vijanden in binnen- en buitenland Duister voorstel Het is Zorin echter zo goed mo gelijk gelukt de kwestie der ont wapening door voorstel en tegen voorstel zo duister te maken, dat zelfs de experts uit zijn woorden geen wijs meer kunnen worden. Dit ene echter is duidelijk: Rus land wil slechts het totaal verbod van het houden van atoombom- proeven en het vervaardigen van kernsplitsingsmateriaal, terwijl het Westen luchfinspectie noodzakelijk1 acht om de naleving van dit verbod te controleren. Zorin weet het echter zo voor te stel len dat het Westen door het verbod af hankelijk te stellen van controle, alle mogelijkheid tot toenadering tot Rus land heeft afgesneden en daarom ver antwoordelijk is voor de mislukking der besprekingen. Dit alles heeft hij reeds uit den treure herhaald, doch het was de agressieve toon van zijn anderhalf uur durende rede, die verwondering wekte. „De regerende klassen van het Westen spelen een dubbel spel door hun oorlogsvoorbereidingen te camoufleren met ontwapeningsbesprekingen", zei Zorin. „Het Westen liegt bewust, als het doet voorkomen, alsof de subcommissie Twee militairen gedood op basis Leeuwarden Gistermiddag om 12 uur heeft zich in een van de hangars op de vlieg basis Leeuwarden een ernstig onge val voorgedaan. Tijdens het plaat sen van een schietstoel in een Haw- ker Hunter straaljager is de afvuur- inrichting door nog onbekende oor zaak in werking getreden. De 20-jarige korporaal eerste klas F. K. Monsma uit Sneek, die in de schietstoel had plaatsgenomen, kwam hierbij om het leven. De 21- jarige korporaal eerste klas E. Terp stra uit Amsterdam werd levensge vaarlijk gewond in het St.-Bonifa- cius-ziekenhuis in Leeuwarden op genomen, waar hij later eveneens is overleden. De. twee jongemannen waren bezig de stoel in de straaljager te plaatsen toen het ongeval gebeurde. Monsma zat in de stoel, en Terpstra leunde over de rand van de schietstoel toen de afvuur- richting in werking trad. De stoel vloog omhoog, botste tegen de dakspanten van de hangar en viel daarop naar be neden. Het onderzoek naar toedracht en oor zaak van het ongeluk geschiedt door de marechaussee en de luchtmacht. Australië tegen gesprek Ned. Nieuw-Guinea in V.N. Australië zal zich verzetten tegen elke bespreking van de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea door de Ver. Naties, zo heeft de Australische minister v. Buitenlandse Zaken, Ca sey, in Sydney verklaard. De kwestie Nieuw-Guinea is het enige meningsverschil in de overi gens goede betrekkingen tussen Aus tralië en Indonesië, zo voegde hij hieraan toe. De minister is vandaag uit Australië vertrokken. Hij zal eerst de onafhanke- liikheidsfeesten in Malakka bijwonen. Daarna gaat hij naar Saigon voor een conferentie van Colombo-landen en vervolgens naar Nev. York voor de bijeenkomst van de algemene vergade ring der Ver. Naties. het zwijgen op te leggen, om het Westen steeds een diplomatieke stap voor te blijven en om op handige wijze gebruik te maken van de anti-Westerse gezind heid in sommige minder ontwikkelde gebieden. Diplomatieke kringen geven als prin cipe van deze campagne op: „De hemel beloven en ondertussen beslag leggen op de aarde". Als bewijzen voert men aan de verhoogde activiteit van de communisten in het Midden-Oosten, de opvallend drukke bewegingen van Rus sische oorlogsbodems vooral in het gebied van de Middellandse Zee en als klappen op de vuurpijl kwamen gisteren de mededelingen over de ge slaagde vlucht van een intercontinentale ballistische raket en de onaangenaamste rede van Zorin sind: de aanvang van de onderhandelingsbesprekingen ir, Lon den. Dat er tussen deze laatste punten verband bestaat, wordt in diplomatieke kringen als vaststaand aangenomen. Dulles niet bezorgd Overigens maakt de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zich nog niet al te be zorgd over de Russische mededelingen. Zelfs indien de Sovjet-Unie er in ge slaagd zou zijn een intercontinentale raket te maken zo zei hij op zijn weke lijkse persconferentie, zou dit de balans der militaire sterkte nog niet in het voordeel der Russen doen overslaan. Dulles vond het echter waarschijnlijker, dat de Russische aankondiging was in gegeven door politieke motieven, bij voorbeeld met het oog op de toestand in Syrië en de ontwapeningsonderhande lingen. Dulles had wel de overtuiging, dat er achter de bekendmaking een ze kere vorm van succes school op weg naar de vervolmaking van de Russische raket, maar dat deze nu geheel gereed was. be twijfelde hij. Hij verklaarde, dat de po gingen om dit „nieuwe en vreselijke wapen" te bouwen, ongetwijfeld zullen worden voortgezet tot een of andere overeenkomst is bereikt. Over het algemeen overheerst de me ning in het Westen, dat de Russische be kendmaking meer diplomatieke dan wer kelijke waarde heeft. De Britse minister van Defensie, Sandys, waarschuwde, dat de neiging bestaat aan te nemen, dat de Russen verder zijn dan zij zelf bewe ren. We moeten geen voorbarige con clusies trekken, zo zei hjj. Maar zijn Amerikaanse collega van Defensie Quar- les, was ervan overtuigd, dat de Russen aanzienlijke vorderingen hadden ge maakt op het gebied van ballistische raketten, al betwijfelde hij of zij er eer der dan de Ver. Staten in zullen slagen een intercontinentale raket te ontwik kelen, die voor militaire operaties kan worden gebruikt. Derde fase van saneringsplan Luxe-artikelen mogen wel duurder worden (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks minister van Financiën en Nationale Economie, de 38-jarige Felix Gaillard, heeft gisteren eerst voor de pers en daarna voor de radio, direct voor het gehele Franse volk, nog de lang verwachte bijzonderheden bekend gemaakt over de derde fase van zijn saneringsplan, een fase, die na de besnoeiingen van de staatsbegroting en de gemaskeerde devaluatie, betrekking moest hebben op het binnenlandse prijspeil. Voor het succes van zijn plan is het uiteraard van over heersend belang, dat de gevolgen van de 20-procent-operatie, zoals de gedeel telijke devaluatie .fficieel en euphemistisch wordt aangeduid, zich zo weinig mogelijk zullen manifesteren in de prijzen van de binnenlandse markt, en daar om heeft Gaillard nu dan ook verschillende prjjsstop-maatregelen afgekondigd. versobering ingesteld en de hoge prijs van luxe-artikelen zal het publiek al leen maar kunnen afschrikken. Prins Bernhard heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten. Onmiddellijk na de aankomst in specteerde de Prins de gewapende wacht, waarbij ingedeeld was de Mariniers Kapel. Op de foto ziet men de Prins tijdens de inspectie. Geheel links de commandant van üe gewapende wacht. It. t.zee van vakdiensten J. H. van Beek. geheel rechts de directeur der Mariniers kapel, de lste luitenant der Mari niers H. C. van Lijnschooten. Voor een verslag van het bezoek van de Prins, zie men elders in dit blad. (Foto L.D./Vam Vldet) Drie groepen De binnenlandse Franse prijzen zijn nu in drie groepen onderverdeeld. Op de onderste etage bevinden zich de artike len, waarvan de prijzen zonder meer be vroren werden, omdat ze in geen enkel opzicht afhankelijk zijn van de import grondstoffen, die nu 20 procent duurder kosten. Hiertoe behoren o.m. steenkool, textiel en papier. Op de volgende ver dieping zijn produkten ondergebracht, waarvoor wel duurdere grondstoffen worden gebruikt, doch waarvan de prij zen toch slechts maximaal 5 procent verhoogd zullen mogen worden. De Franse minister heeft de industriëlen namelijk verzocht een deel der hogere kosten voor de grondstoffen voor eigen rekenig te willen nemen. Een uitzonde ring op deze regel vormen niettemin sommige producenten, die zich bijzon dere verdiensten voor de export verwer ven of hebben verworven. Tenslotte is er de categorie van import-artikelen, waarop de consequenties van de deva luatie met de volle 20 procent zullen drukken en waarvan de prijzen door de zakenlieden naar eigen inzicht verhoogd zullen mogen worden. Dat zijn voornamelijk luxe-artikelen uit het buitenland, als bontjassen en ijskasten, waarvan de eventuele prijs verhogingen door minister Gaillard he lemaal niet dramatisch worden opgevat. Integendeel, zo heeft hij gisteren voor de journalisten nog eens duidelijk uit eengezet, want zijn politiek is juist op Democratische zege in Wisconsin Een tussentijdse verkiezing in de Amerikaanse staat Wisconsin, nodig ge worden door het overlijden van sena tor Mc Carthy, is door de Demr ;raat William Proxmire gewonnen. Het is voor het eerst in 25 jaar dat Wisconsin een democraat afvaardigt naar de Senaat. Volgens nog niet volledige uitslagen heeft Proxmire bijna 98.000 stemmen meer behaald dan zijn Republikeinse tegenstander, ex-gouverneur Walter Kohier. Door de verkiezing van Proxmire is het aantal democratische Senatoren ge stegen tot 50. Tot nu toe hadden zij twee zetels meer dan de republikeinen. Nieuwe K.L.M.-lijn: New YorkCurasao Opening op I I oktober De nieuwe luchtroute Amisterdam- Montreal-Houston, waarvoor de K.L-M. toestemming heeft gekregen op grond van de luebtvaartovereenkomst. wordt, zoals gemeld, op 3 september geopend met een voorlopige wekelijkse dienst naar Houston (Texas) en terug. De tweede route, waarvoor de KLM volgens dezelfde overeenkomst recht heeft gekregen, loopt van New York naar de Ned. Antillen. Deze dienst zal, naar wjj vernemen, op 11 oktober wor den geopend, tussen New York en Willemstad. Aan de eerste vlucht zal een feestelijk tintje worden gegeven, mede met het oog op het in gebruik nemen van een nieuw groot hotel op Curacao. Zij, die voor de eerste vlucht van New York naar Curacao door de K.L-M. worden uitgenodigd, zullen als eerste gasten logeren in het nieuwe hotel, dat op 12 oktober zal worden geopend. Op 13 oktober staat de eerste vlucht CuracaoNew York op het schema. De frequentie op deze lijn is op viermaal per week, in beide richtingen, gesteld. Er wordt gevlogen met Lockheed Con stellations. Minister optimistisch De minister scheen in het algemeen nogal optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van het uiteindelijk succes van zijn experiment en speciaal toonde hij zich verheugd over de medewerking, die de directies der grote Parijse magazij nen en de apothekers hem met enige vrijwillige prijsverlagingen hadden toe gezegd. Niettemin zal men moeten afwachten, in hoeverre de daden hier ook bij de woorden zullen worden gevoegd, terwijl het bovendien een kwalijk symptoom is, dat de groot-industrie en het patronaat al van duidelijke reserves hebben blijk gegeven. Veel hangt voorts ook af van de autoriteit, die de regering aan de dag zal leggen, om haar prijsstop-decreten te doen respecteren, en dat punt hebben re ervaringen tot dusver maar weinig redenen tot vertrouwen gegeven. Psychologisch is de positie van de re gering ook niet al te sterk, omdat zij zelf tenslotte het slechte voorbeeld heeft gegeven door de verhogingen van tele foon, post, gas en andere tarieven. Het lijkt ons dan ook wel voorzichtiger voor lopig over de uiteindelijke beslissing in Gaillards anti-inflatie-prijzenslag nog maar geen voorspellingen te doen. Myxomatose breidt zich uit Behalve tussen Voorthuizen en Nij- kerk, alsmede in de gemeenten Doorn spijk en Oldebroek, waar enige gevallen van de konijnenziekte myxomatose zijn waargenomen, is deze ziekte thans ook geconstateerd in de omgeving van Put ten. Er zijn daar verscheidene slachtof fers van de myxomatose aangetroffen. Een aantal dieren is ter plaatse afge maakt. De wildstand op dit deel van de Ve- luwe is wat het kleinwild betreft, bij zonder laag, want verleden jaar heeft de myxomatose in deze omgeving vele tientallen slachtoffers geëist. Argentijns schip niet 421 man gezonken Geen doden, wel gewonden Het 3750 ton metende Argentijnse passagiersschip Ciudad de Buenos Ai res is op de Rio de la Plata gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met een Amerikaans schip. Het Argentijnse schip had 421 mensen aanboord. Er zijn bij deze ramp geen doden gevallen. Wel zouden verscheidene mensen zijn ge wond. De opvarenden van het gezonken schip - 141 passagiers en 280 beman ningsleden - zijn aan boord genomen van het Amerikaanse vrachtschip ,,Mor- macsurf", waarmee de „Ciudad de Bueons Aires" in aanvaring is geweest. Het passagiersschip was onderweg van Buenos Aires naar Conception in Uru guay. Het is vijftig jaar geleden spe ciaal voor de vaart op de Rio de la Plata gebouwd. Russische oorlogsbodems in Middellandse Zee Het Albanese persbureau ATA meldt, dat binnenkort eenheden van het Russische vlooteskader van de Zwarte Zee in Albanië verwacht wor den. Het zijn de kruiser Michael Koe- toesof en de torpedobootjager Be- zoekoriznenny. Naar verluidt zijn nog een tweede Rus sische kruiser en een torpedobootjager op weg naar Albanië. In marinekringen op Malta wordt verondersteld, dat deze schepen enige tijd geleden over de Mid dellandse Zee naar de Oostzee zijn gevaren voor oefeningen met de Russi sche Oostzeevloot en thans naar de Zwarte Zee terugkeren, waarbij zij on derweg Albanese havens aandoen. UITSPRAAK CASSATIEBEROEP „ZWARTE RUITER" UITGESTELD (Van onze Haagse redactie). De Hoge Raad der Nederlanden heeft hedenochtend de uitspraak inzak, het cassatieberoep van de „Zwarte Ruiter" uitgesteld. Het arrest zal thans plaats vinden op 10 september a.s. Von Brentano haalt bakzeil (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de korte maar felle strijd, die in Bonn tussen politiek en sport is ontbrand, heeft de sport de overwinning behaald. De minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano heeft in een gesprek tegen de voorzitter van de Deutscher Sportbund Willie Daume, die hij in zijn werkkamer ont ving, verklaard, dat dp Russische voetballers uit Moskou nu toch een visum voor West-Duitsland zullen krijgen. Oorspronkelijk had minister Von Brentano dit pertinent geweigerd. Daarover was onmiddellijk in heel West-Duitsland een storm van verontwaardiging opgegaan. De wedstrijd van het Moskouse elftal tegen een Hamburgse club zal nu kunnen door gaan, alleen moet hij in verband met de oorspronkelijke weigering nog een paar roeken worden uitgesteld. dienst van de Vrije Democratische Par tij heeft er nog eens de aandacht op ge vestigd, dat Van Brentano's verbod wel de slechtste methode is geweest om van de Russen gedaan te krijgen Duitsers uit de Sovjet-Unie naar West-Duitsland te laten repatriëren. Ook de socialisten verklaarden, dat Von Brentano's oor spronkelijke houding er niet bepaald toe heeft kunnen bijdragen dat de Russen een vriendelijke houding zouden aanne men tegenover de leider van de West- duitse delegatie in Moskou, dr. Lahr, die daar toch al zo'n harde dobber heeft. Zoals men dus ziet is hier de sport op politiek niveau gekomen. De verkiezingen staan immers voor de deur! Op politieke vlak Alle Duitse kranten delen dit hun le zers vandaag op de eerste pagina mee. Enkele toonaangevende bladen schrij ven enigszins sarcastisch, dat Von Brentano de wedstrijd tegen Daume met 01 heeft verloren. Hoewel ieder een met de oplossing tevreden is, vindt men het over het algemeen toch merk waardig, dat de minister zo vlug van standpunt kon veranderen. De politieke toestand heeft zich in de laatste dagen immers niet gewijzigd en al die opwin ding in de bladen en onder de bevolking 3 dus feitelijk overbodig. De pers- Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar voornamelijk van nacht in de kustprovincies ook nog en kele buien. Koude nacht met hier en daar mist. Over het algemeen iets hogere middagcemperaturen. Aanvanke lijk zwakke tot matige noordwestelijke wind, later weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 AUGUSTUS Zon op: 5.48 uur; onder: 19-37 uur. Maan op: 11.16 uur; onder: 21.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.38 en 18.04 uur. Laagwater te 1.36 en 13.52 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Éül 11S Perzische padvinders, die de Jamboree in Engeland hebben bij gewoond, zijn gisteren voor een tweedaags bezoek aangekomen in het conferentieoord Teylingerbos te Vogelenzang. Zij zullen diverse Nederlandse steden bezoeken De Perzische gasten, hadden be* grijgelijkerwijze veel interesse voor de Hollandse warme maaltijd, die bij hun aankomst op hen wachtte men ziet hen (boven) paraat in de keuken en (onder) terwijl zij de Hollandse keuken eer bewezen. Gisteravond kochten de jongens bloembollen in Hillegom.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1