H MESTVAALT Toelichting op beursbegrippen Agenda ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 REEDS geruime tijd geleden gingen er in de Amerikaanse pers stem men op. die waarschuwden dat Sy rië bezig was achter 'n „brokaten gor dijn'" te verdwijnen. De toespeling was duidelijk: enerzijds op het ijzeren en bamboe gordijn, waarachter resp. de Oostenropese landen en Rood-China in 't communistische blok zijn opgenomen, anderzijds op de zware met goud be slikte zijde, welke eeuwenlang een be langrijk Syrisch exportartikel is ge weest. Maar het was ook een aandui ding van de geruisloze wijze, waarop het proces bezig was zich te voltrekken. Nu ook het opperbevel van het Syrische le ger in handen van communistisch-ge zinde figuren schijnt te zijn gekomen, is de wereld geschrokken, verbaasd over de vorderingen, die Moskou achter de schermen had weten te maken en zich verontrust afvragende, wat de buur landen en de grote Westerse mogendhe den van plan zijn als tegenzet te onder nemen. VAN oudsher is Syrië een staat van buitengewoon groot strategisch be lang geweest. Op en rondom zijn grondgebied heeft zich een belangrijk deel van de oude cultuurgeschiedenis afgespeeld. De vondsten in de bodem bewijzen dat tot op de dag van heden. In later tijd werd het een kruispunt tussen het Oosten en het zich ontwikke lende Westen. Wat Tyrus en Sidon voor heen waren geweest, werden toen Da mascus en Aleppo. Totdat het Suezka- naal gegraven werd en van de Syrische .brug" niet langer gebruik gemaakt werd. De geschiedenis staat evenwel niet stil en zowel economisch als stra tegisch is Syrië thans weer een gebied van vitale betekenis. Het is immers het eindpunt geworden van de pijpleidingen, welke het vloeibare goud van Irak en Arabië naar de Middellandse Zee trans porteren. En sinds de totstandkoming van het Verdrag van Bagdad - waartoe o.a. Turkije, Irak en Pakistan behoren - is het door zijn ligging op de zuide lijke flank van dit defensieve verbond, een territorium, dat de anderen politiek allerminst onverschillig laat. juist om dat het zelf niet tot de verdragslanden behoort. DE recente geschiedenis van Syrië heeft helaas niet bijgedragen tot warme pro-Westerse gevoelens in dat land. Eeuwenlang was het een deel geweest van het Ottomaanse rijk en toen dit aan het einde van de eerste we reldoorlog ineenstortte, kregen de Sy- riërs niet de verlangde en beloofde vrij heid. maar kwamen zij onder Frans mandaat, een uiterst onbevredigende re latie. die tot in de tweede wereldoorlog voortduurde. Het heeft geen zin een op somming te geven van de wrijving tus sen Parijs en Damascus, welke ongeveer 'n kwart eeuw geduurd heeft en waaraan eerst een einde kwam in 1944. toen de Britten, met instemming van de Ver. Staten, tusenbeide kwamen. Het zou on juist zijn te zeggen, dat de Fransen niet veel goeds hebben gedaan in die man daat-periode. maar te laat kregen zij oog voor de sterke nationalistische be weging in Syrië. Geen wonder, dat dit land de wieg werd van het Arabische nationalisme, dat thans in het gehele Midden-Oosten een kapitale factor is geworden. NIET alleen de herinnering aan het Franse bewind heeft de Syriërs te gen het Westen ingenomen, maar ook de vestiging van de nieuwe staat Is raël, die, zo redeneert men in Damas cus. nimmer een feit zou zijn geworden, indien met name Amerika geen steun zou hebben verleend aan het „Zionis me". Ook in Syrië leven nog altijd ster ke wraakgevoelens vanwege de neder laag, welke het jonge Israël, met de rug tegen de muur vechtend voor zijn be staan. de Arabische aanvallers toe bracht. Die mengeling van anti- „impe rialistische" en anti-Israëlische senti menten hebben de Russen zich in de laatste tijd ten nutte gemaakt, daarbij inhakende op de Syrische afkeer van de „leer van Eisenhower". Het heeft destijds reeds sterk de aandacht getrok ken. dat de speciale afgezant, die Was hington na de Suezcrisis naar de Ara bische landen stuurde om het stand punt van de president toe te lichten, Damascus oversloeg, ofschoon de rege ring aldaar de Ver. Staten officieel had laten weten, dat zij bereid was het be toog van Richards aan te horen. IN Syrië heeft zich dus een ontwik keling voltrokken, die gelijkenis ver toont met die in het Egypte van Nasser. Bevreemding behoeft dit niet te wekken, omdat Damascus al lange tijd een stad is. waar Irak enerzijds èn Egypte anderzijds op politiek gebied om de voorrang strijden. Uit de jongste gebeurtenissen blijkt dus. dat Cairo het pleit, voorlopig althans, gewonnen heeft. Maar er is een belangrijk verschil. Ook Nasser heeft naar de Sovjet-Unie ge lonkt. maar hij is toch slim genoeg ge weest om bijtijds te remmen. In Syrië daarentegen schijnen de remmen losge gooid te zijn en het land beweegt zich op een zeer gevaarlijke weg. die recht streeks naar het communistische Mekka leidt. VAN officiële Syrische zijde is dezer dagen gezegd, dat een overwegend Mohammedaanse bevolking als die van Syrië nimmer de rode leer zal aan hangen. Theoretisch is dit een sterk ar gument om de vrees in de buurlanden en in het Westen te doen afnemen. Ze ker, voor het volk is de Koran van meer betekenis dan de werken van Lenin en Stalin. Het verkiest Mekka boven Mos kou en de priesters boven de rode agita tors. Maar wat heeft het volk in zijn brede lagen tenslotte te zeggen? Reeds jarenlang staat Syrië onder een steeds wisselende militaire dictatuur en als de leiders niet alleen pro-Russisch, maar ook pro-communistisch zijn. is er geen houden meer aan. Officieel mag men dan spreken van „positieve neutraliteit", maar het laatste woord is, op het beslis sende moment, aan diegenen, die de be velen van Kroesjtsjef volgen. DE ongerustheid van de buren over hetgeen zich in Syrië bezig is te voltrekken, blijkt overduidelijk uit de bijeenkomst van Koning Feisal van Irak en Koning Hoessein van Jordanië met de regeringsleiders van Turkije. Hoe zij het getij willen keren, is nog al lerminst duidelijk. Het mag dan waar zijn. dat - zoals een Engelse schrijver gezegd heeft - het nationalisme een dwaze haan is. die op zijn eigen mest vaalt staat te kraaien, de vraag is hoe men die haan. in dit geval de Syrische, van de juistheid van deze woorden kan overtuigen. Gelukkig zijn er tegenkrach ten in de omringende landen. Zelfs le raar Nasser zal niet aarzelen de over moedige Syrische leerling tot kalmte te manen. In de komende weken zal blij ken wat de wezenlijke waarde van het Verdrag van Bagdad is en hoe sterk Mekka is in de krachtmeting met Mos kou. Wat is een kapitaalreconstructie? XXV. Evenzeer als men het kapitaal ver hogen kan zonder dat er geld in het laatje komt wij zagen dat bü het be handelen van de bonus en de uitkering uit de agio-reserve evenzeer kan men het kapitaal verlagen zonder dat aan deelhouders een cent terugkrijgen. Het komt weliswaar ook voor, dat een vennootschap overgaat tot een terugbe taling op het kapitaal, omdat het als be drijfskapitaal overbodig geworden is. Dit is bijv. het geval bij mijnbouw- en petroleummaatschappijen, wier werkter rein raakt uitgeput en die om bepaalde redenen niet hebben omgezien naar nieuwe exploratiegebieden. Zo heeft de Tarakan Petroleum Maatschappij, werk zaam op het eiland Tarakan, in de loop der jaren tweemaal een terugbetaling op haar aandelenkapitaal gedaan, zodat haar aandelen, oorspronkelijk groot f600 tot f. 1 zijn teruggebracht, waarna de verhandeling in eensgevend geld ge schiedt. De notering bedraagt terwijl wij dit schrijven f. 187, zodat er nog wel iets van wordt verwacht. Er is echter ook een andere vorm van kapitaalsvermindering en wel door af schrijving van een gedeelte van de no minale waarde van het aandeel, soms ook van de gehele waarde. In goede jaren keert een vennootschap een deel van de winst aan aandeelhouders en andere winstgerechtigden uit, terwijl zij het andere (overgrote) deel gebruikt voor afschrijvingen op de bedrijfsmid delen, eventueel op debiteuren en voorts voor reserveringen. Met de afschrijvin gen vermindert zij de debetzijde van de balans, waardoor de eigendommen voor een lager bedrag op de balans komen te staan, soms zó laag, dat daarin een flinke reserve schuilt. De reserveringen boekt de vennootschap aan de credit zijde van de balans en zij verhoogt daarmee haar eigen vermogen. De reser veringen kunnen openlijk geschieden, I zy zijn dan in éen oogopslag zichtbaar op de balans, zij kunnen ook bedektelyk plaats vinden en bijv. onder de post Crediteuren schuil gaan, waardoor dan weer een stille reserve ontstaat. In verliesgevende jaren echter wordt de zaak anders. Aandeelhouders en tan- tièmisten ontvangen geen uitkeringen, de verliezen moeten op de reserves wor den afgeboekt en wanneer deze uitgeput raken, zit er niets anders op dan dat de balans sluit met het niet meer te verwerken verlies. Houden de verlies gevende jaren aan, zoals in de crisis tijd na 1930. dan kan het aandelenkapi taal soms geheel verloren gaan. Door de bedrijfsverliezen kunnen geen voldoende afschrijvingen op de gebouwen, terrei nen, machinerieën en verdere bedrijfs middelen worden toegepast, zodat deze langzamerhand ook veel te hoog op de balans komen te staan, kortom, er moet een algehele reorganisatie plaats vinden om de balanspositie weer gezond te ma ken. Intussen zijn de aandelen dermate in koers gedaald, dat reeds rekening wordt gehouden met een ferme kapi- 'taalsafschrijving of met een reeks van dividendloze jaren. Nu kan een vennootschap in zulk een geval twee dingen doen. Gesteld, dat betere jaren aanbreken en weer met winst wordt gewerkt. Haar eigendommen staan echter veel te hoog op de balans en/of er „prijkt" een groter of kleiner verliessaldo aan de debetzijde van de balans. Zij kan nu, aangenomen dat er nog bedrijfskapitaal is of kan worden geleend, blijven doorwerken en proberen het verlies in te halen, hetgeen betekent dat de vennootschap in dat geval van haar winst geen belasting betaalt een voordeel ook voor aandeelhouders maar aan de andere kant zien aandeel houders voorlopig geen dividend. De ven nootschap kan dan jaren moeten werken om de balans te verbeteren en aandeel houders zien langzaam aan hun aan delenkoers weer stijgen naarmate deze verbetering voortschrijdt. Dit is thans bijv. het geval bij de Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek (in 1947 opgericht) welker aanlooppe riode langer en duurder was dan ver wacht werd en die met tegenslag had te kampen, zodat een verlies op de ba lans ontstaan is. dat echter de laatste jaren belangrijk kon worden vermin derd. De aandelen, die een laagste koers van 26% zagen, noteren thans weer 62%, terwijl de cumulatief preferente aan delen, die een dieptepunt van 49% pas seerden, inclusief het opgelopen divi dend van toen 32%, thans kans hebben op het inhalen van het geaccumuleerde dividend en dientengvolge naar pari op marcheren Vooral in de tyd na de economische crisis van de dertiger jaren hebben vele vennootschappen echter de andere me thode toegepast, nl. die van de kapitaals- afschrijving. Reconstructies van de ba lans waren toen aan de orde van de dag en met een gesaneerde balans en goede winstmogelijkheden begon men veelal aanstonds weer met de uitkering van dividend. Aan de debetzijde van de balans ging men over tot het terug brengen van de waarde der eigendom men tot een redelijk peil en tot het wegstrepen van het opgelopen verlies, aan de creditzijde verminderde men het kapitaal met eenzelfde bedrag, waardoor de nominale waarde der aandelen werd teruggebracht, bijv. van f1000 tot f500 of minder, soms ook moest het gehele kapitaal verdwijnen en werden daarvoor restantbewijzen uitgereikt, waarover wij reeds eerder schreven. Een eenvoudig voorbeeld moge het bovenstaande ver duidelijken. Gesteld dat een vennoot schap een aandelenkapitaal heeft van f.2 miljoen, dat dus aan de creditzijde van de balans staat. Reserves zijn er niet meer. Aan de debetzijde van de ba lans komt het opgelopen verlies voor met f. 1 miljoen, terwijl naar schatting de eigendommen en de debiteuren f. 500.000 te hoog geboekt staan. Alle andere posten buiten beschouwing la tend, is er dus een bedrag van f. 1,5 miljoen af te boeken, waarvoor het ka pitaal wordt aangesproken, dat met Afschaffing doodstraf op de Antillen Bij de Staten is een ontwerp ingediend tot afschaffing van de doodstraf op de Nederlandse Antillen. Een uitzondering wordt gemaakt ten aanzien van een tweetal artikelen, n.l. art. 103 en art. 108 van het Wetboek van Strafrecht. Hier in houdt de doodstraf verband met de mogelijkheid van het ontstaan, tenge volge van de daar omschreven hande lingen, van vijandelijkheden met vreem de mogendheden, of van hulpverlening aan de vyand of benadeling van de staat in tyd van oorlog. Gezien de zeer kwetsbare industrie van de Ned. Antil len acht de regering handhaving van de doodstraf op de plaatsen van het Wet boek van Strafrecht gewenst. Van 1870 tot heden werd op de Ned. Antillen de doodstraf slechts in drie ge vallen opgelegd; in geen van deze drie gevallen werd zU ten uitvoer gelegd. ■x r -I 1 In aanwezigheid van een aantafl au- Mpt ppn pr. LfO wnnrn 1 torttelrteii .onder wie de Commissaris der tfliTwd VVUUl U. Konlng,in i81 z-uid-Holland mr. dr J. Klaa- ses.z en de burgemeester van Delft de heer D. de Loor. heeft de heer C. M. H<age. voor zitter van d'e Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken, gis terochtend de negende fok-vee- en ruiter- dag d'e Wester- V-Delft officieel geopend. Hij sprak zijn openingsrede uiit nadat de voorzitter van de Wester V. de heer Jac. J. Rodenburg uit Rijswijk de genodigden had verwelkomd. BINNENLAND Gisternacht is er een inbraak gepleegd in een kledingmagazijn aan de Lange Eii- sabethstraat te Utrecht. Er zijn coupons en kledingstukken gestolen, die gezamen- lijk een waarde vertegenwoordigen ran f 2000. Tot direoteur vad de Academie voor I Beeldende Kunsten te Den Haag is me<t ingang van 1 september a.s. benoemd de heer J. J. Beljon. thans docent in de In dustriële vormgeving aan deze academie. Hij volgt de heer B. Th. de Hey op. die de Academie met pensioen zal verlaten. i Acht opvarenden van het Nederland se schip „Bloemendael" (de vroegere „Wil- lem Barendz"), die deze week 's avonds en j 's nachts de Noorse havenstad Saindefjord op stelten hebben gezet ,zijn veroordeeld i tot boetes van in totaal 1200 Noorse kro nen. Zij waren beschuldigd van ordever- 1 storingen en openbare dronkenschap. Een van hen was. na een veohtpartij .voor de rest van zijn verblijf te Sand's fjord in ver- zekerde bewaring gesteld. Het schip is nu uit Sandefjord vertrokken. Gistermiddag heeft kolonel A. A. M. van Rest, d'le wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de militaire dlienet gaat verlaten, het commando van die tweede taotisohe vliegbasis overgedra gen aan kolonel W. J .Kramer. Dilt ge schiedde met het gebruikelijke ceremo nieel op het vliegveld te Eindhoven. Gisteren is tussen Kijkduin en Mon ster de 15-jarige scholier K. H. Schmitz uit Hungen bij Sl'ttard bij het zwemmen tn zee verdronken. Zyn lijk is aangespoeld. Gistermiddag is uit het water van het Binnen-IJ bij de BPM het lijkje opgehaald van een pasgeboren baby (manlijk ge slacht). Het is door d>e geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuls ge bracht. Gisteravond is op de Laan van Meer- dervoort te Den Haag de 62-jarige heer A. van Wijk .wonende aan de Laan van Meerden-oort .diTeoteur van de verzeke ringsmaatschappij „Boerhaave" overreden en gedood. De heer van Wijk stak van het middenpad over naar het trottoir zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werdgegrepen door een personenauto, en ernstig aan het hoofd gewond. In het ziekenhuis WesteindJe is hij aan zijn ver wondingen overleden. In de ouderdom van 68 Jaar is te Amsterdam overleden d'e heer R. Dooyes. voorzitter van het Centraal Bureau der Nederlanidise klediiaigtradustrle. Op 24, 25 en 26 september zal In Zudd- Llmburg de bond Horecaf congresseren De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, Ir. H. B. J. Witte ,zail op 26 sep tember in Maastricht het congres toe spreken. BUITENLAND Dr. Albert Schweitzer Is gistermiddag Ser trein iin Col mar aangekomen, vanwaar ij onmiddellijk doorreisde naar zijn ge boorteplaats Guns'bach in de Elzas. Aan ae trein werd hij afgehaald door zijn sec retaresse, mej. Erika Anderson. Dr. Schwelt zer was van plan heden zaterdag naar Zü- rloh te gaan, waar zijn vrouw Helen© be graven werd. Het jeugdzeeverbond houdt van IH- H. L. Propper. De jeugd ver- 16 tot 28 augustus een zeekamp in I maakt zich opperbest in het kasteel Radboud te Medemblik, eeuwenoude kasteel, maar wet moet waar vrijdag een inspectietocht zij o.a. hier aardappelen schillen, werd gemaakt door de bevelhebber I zoals de foto onder laat zien. der zeestrijdkrachten, vice-admiraal De actrice PauQette Goddard heeft in Hollywood onthuld dat zij en de befaamd© auteur Erich Maria Remarque („lm Wes ten nichts neues" „Are de Triomphe") het I plan hebben met Kerstmis te Sankt Mo- ritz in Zwitserland 'n het huwelijk -te tre den. De schrijver en Miss Goddard (die ge huwd is geweest met Charley Chaplin) zijn allang vrieden en een echtvereniging was dan ook reeds door hun kennissen kring voorzien. Op de vraag waarom ze zo lang met het aankondigen vain haar hu- I wel ij k had gewacht, zei Paarlette Goddard: ,,ik geloof in verlovingen van vijf Jaar". -, Remarque heeft de laatste tijd ora ai-boe - I ken voor verscheidene filmmaatschappijen geschreven. Gistermiddag is in Münohen, zomaar uit de lucht .een Jeep in een tuin gevallen j Het ding kwam in een gemeenschappelijke tuin achter een flatgebouw terecht en werd door de slag goeddeels geruïneerd. I De reden? Het Amerikaanse leger ver- I klaarde later op de dag. enigszins stame lend. dat tijdiens luchtlandings -oefenlngen j de parachute, waaraan de jeep moest wor den neergelaten, niet was opengegaan. Vandaar dat de jeep suizend omlaag schoot en als een granaat middenin de ge meenschappelijke tuin tegen -moeder aarde Alfona Lleberls uiit Hamburg is te Praag tot -twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschudlglng van spionage, meldt het Tsjechische persbureau Oeteka, Het aantal tele visie vergu-mnil-ngen dat in Groot-Brlittann-ie is uitgereikt heeft 1-n het kwartaal, dart in Juni van dit Jaar ,is geëindigd een spectaculaire toeneming te zien gegeven. Er zij-n thans 7.1-1-9.509 be zitters van td-evlsLetoeste-Hlen, hetgeen 2-03.235 meer is dan het totaal op het ein de v-an maart. Er zijn 143 steden en dis tricten In Groot-Br 1-ttannië waar meer ge combineerde radio - te le visie vergu inningen zijn dan alleen radiovergurwiiingen. Zeventig Canadese toeristen zijn in Parijs gestrandi; zij kwamen tot de ont dekking dat de man, die hun reis georga niseerd had, d-e terugreis per vliegtuig n-iet had betaald. De organisator is bewusteloos in een hotel ten noorden van Montreal aangetroffen. Hij had een grote dosis slaap middel ingenomen. In Los Angeles zijn vrijdag twee man nen, van resp. 36 en 35 jaar. ter dood veroordeeld, die in april brand gesticht had in een café. Zes mensen zijn door die bra-nd om het leven gekomen. De mannen had-den. nadat zij uit het café wa-ren ge zet ,u-i-t woede een bus met benzine en een fakkel naar bin-nen gegooid. Een derde beklaagde kreeg levenslang. De Britse premier. Ha-rold Macmll- lan, zal begin volgend jaar een reis ma ken naar India. Pakistan, Nieuw-Zeeland en Australië, zo is vrijdag officieel In Can berra bekendgemaakt. Het bezoek aan Australië duurt van 26 januari tot l'l fe bruari. De eerste-minjster van Malakk-a, Ab- do-el Rahman, heeft verklaard, dat zijn re gering niet zal toestaan dat er atoomwa pens un het land worden opgeslagen. Ma- laifcka is n-iet op het oorlogspad. Voor het soort oorl-og, dat wij tegen de communis tische terroristen voeren, hebben wij geen kernwapens nodig", zei hij. Rahman verklaarde dit naar aanleiding van de in Australië gedane mededeling van de Brjtse minister v-an 1 andsverded-rg.-ng dat d-e Brit se troepen in Zuid-Azië de beschikking over -kernwapens zouden k-rijgen. Een gezelschap van 41 Amerikaanse Jongeren heeft het verbod v-an het Ame rikaanse ministerie v-an B-uj-tenl-andee Za ken getrotseerd en is vrijdag voor een be zoek aan communistisch-Ohln-a in Peking aangekomen. De groep kwam na een reis door Siberië met een speciale treLn uit Moskou a-an waar zij hadden deelgenomen aan het jeugdfestival. Bij de groep bev-jn- den zich ook Canadezen en Westafrikanen. De Amerikaanse regering had hen gewaar schuwd ,dat zij met een bezoek aan Ohlna de Amerikaanse reisbepa-llngen overtreden zouden. Dertigduizend Italiaanse l-eden van de rooms-katholieke arbeidersjeugdorgan-isa- tie en een drieduizend uit een taohti-gtal andere landen, zijn dit weekeinde te Rome bijeen voor een internationale bedevaart en een betuiging van trouw aan d-e Paus. Twee Mohammedaanse leiders, Baba en Lalemie, zijn uit Gh-an-a (tot voor kort: Goudkust) gezet. Zij zyn weggebracht ln een vliegtuig. Naar hun zeggen zoud'en zij ln Njgerla worden afgezet. De regering van Ghana staat op het standpunt, d-a-t zij ongewenste vreemdelingen zijn, maar d-e leiders zelf noemen zioh staatsburgers van Ghana. Het Amerikaanse leger heeft gisteren te Washington bekendgemaakt, dat al6 be zuinigingsmaatregel het leger zal worden Ingekrompen met een infanteriedivisie en achttien bataljons luchtdoelartillerie. Ver der zullen 15.00 leden van het burgerper soneel naar huls worden gezonden en zes- ien opslagplaatsen, fabrieken en andere militaire inrichtingen worden gesloten. De Verenigde Staten zullen in de ko mende vijf jaar tezamen met India 1450 kilometer verkeersweg ln Nepal aanleggen, aldus is gisteren van betrouwbare zijde te Ka-tmandoe vernomen De Centraal-Chjnese provincie Bonan. waar de meeste tarwe wordt verbouwd, heeft volgens Radio-Peking van droogte te lijden. Het heeft er ln geen zes weken geregend. Begin juli werd deze provinole nog door overstromingen geteisterd. hetzelfde bedrag dient te worden ver minderd. Er blijft dan van het kapitaal f. 500.000 over,, zodat de aandelen tot op een vierde, dat is 25% of f.250 worden afgestempeld. Met zulk een gesaneerde balans is er dan veelal weer bereidheid tot het four neren van nieuw kapitaal, wanneer althans kan worden aangetoond, dat het bedrijf op een winstgevende basis staat. Er worden dan soms preferente aandelen uitgegeven om de risico's voor de nieuwe aandeelhouders te verminde ren. Door de afschrijving van een deel van het kapitaal en de afstempeling van de aandelen stijgt de koers dien overeenkomstig. Een aandeel van f. 1000, dat 25%, d.i. f.250, waard is, staat im mers gelijk met een aandeel van f.250, dat 100% noteert. Doordat op het dan weer dividend mag worden ver wacht, zijn er ook weer nieuwe stijgings mogelijkheden. De houder van de af gestempelde aandelen ontvangt in ons geval slechts dividend over de nieuwe nominale waarde, dus over f.250, in- plaats van over f1000. Door de inbreng van nieuw kapitaal, een gewijzigde be drijfsvoering al of niet met een nieuwe directie, worden dan de winstmogelijk heden weer vergroot en in elk geval begint men dan weer met een schone lei. Het grote aandeel van een kapitaals afschrijving is echter wel dit, dat het de goede naam van een vennootschap in mindere of meerdere mate schaadt. Een kapitaalsafschrijving wordt prac- tisch bijna nooit vergeten en vergeven. Als gedurende de reeks van jaren weer flinke winsten zijn gemaakt en nieuwe reserves zijn gevormd, komt het dan ook wel voor dat men de kapitaalsafschrij ving ongedaan maakt. Dit was bijv. het geval bij de Rubberfabriek Vredestein, die in 1928 60% op haar kapitaal af schreef, maar dit percentage in 1941 weer op haar aandelen bijstempelde, zo dat de aandelen van f.700 toen weer f1000 groot werden. Vooral nu de vennootschapsbelasting zo zwaar is, dat bijna de helft van de winst der bedrijven naar de fiscus gaat, is het aantrekkelijker het opgelopen ver lies te compenseren met de in de ko mende jaren te behalen winst. Maar als nieuw kapitaal in de vorm van aan delen wordt verstrekt, is dat niet mo gelijk, omdat, zolang er een verlies op de balans staat, geen dividend mag wor den uitgekeerd en de nieuwe aandeel houders uiteraard op een dividend niet wilen wachten totdat het verliessaldo is ingehaaldd. (De vorige artikelen in deze reeks verschenen! n onze nummers van 19 en 29 januari, 11, 12 en 13 februari, 1, 9, 23 en 25 maart, 1, 5, 18 en 20 april, 18 mei, 7 en 12 juni, 8, 10,13 en 27 juli, 7, 8 en 14 augustus) Onbeschermde oversteekplaatsen De AN.Wi. herinnert alle roetgan- gers eraan: U bent verplicht haaks op de rijrich ting van het verkeer over te steken. Doe dit bovendien voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking. Haaks om goed uitzicht te hebben op het verkeer en om zo snel mogelijk de rijbaan te verlaten. Voorzichtig, want het gaat om Uw leven en dat van anderen. Kijk naar links en naar recht. Op het midden van de rijbaan geko men is het zeker nodig nóg eens een blik naar rechts te werpen. Zonder onderbreking, want een weife ling kan noodlottig zyn. Het rijverkeer rekent er immers op dat U zult door lopen. Wees in ieder geval duidelijk in Uw bewegingen! Ook bij het oversteken van een rijwiel pad is oplettendheid geboden. Tussen de naderende fietsers kan een snelrijdende bromfietser zitten! Waar een kruispunt is beveiligd door stoplichten of een verkeersagent dienen ook voetgangers zich te houden aan de rode lichten of stoptekens. Ook wanneer het licht op groen staat, of als de agent het teken „doorlopen" geeft, blijft oplet tendheid geboden, want het afslaande verkeer mag zich „voorzichtig" door de voetgangersstroom heen boren. Iedere oversteekplaats die niet van knipperbollen is voorzien, of waar de knipperbollen niet branden, is onbe schermd, ook al is deze aangegeven door een zebra-markering op het wegdek. ZATERDAG Stadszaal (vestibule): Inschrijving voor haring en wittebrood op 3 oktober. 610 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Get/udgen. 5.30 uiur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. MAANDAG Pieterskerk: Avondmuziek W. v. d. Rey- den (orgel) en H. Ravensteln (viool). 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders N.V. „Witte Huis". 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Bouwmij. 4 uur nam. Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Relsver. naar Taptoe Delft. 6.45 uur nam. Verlengde Willem de Zwijgerlaan. Eerste paal voor woningbouw „Ons Belang". 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens Ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur .zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Casino: ..Nartttghetd", 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kameraden" a.l Dagelijks 2.30 uur. Lldo: „Schandaal in Sorrento". Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Lnxor: „Kl-tty in de grote wereld" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Geen plaats voor wilde dieren" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.1-5 uur. Zon dag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De wraak der Geuzen". 14 Jaar. Da. gelijks 7.15 en 9.15 uur. „Zet Je zorgen opzij" a.l. Dagelijks 2.30 uur. Zaterdag 24 augustus zyn geopend des mjddags, 's avonds en 's nacihits voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Kak. Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48 tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest. Wllhel- minapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 25 augusus zyn alleen geopend v-an 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uiur: Apotheek ..Tot Hulp der Menschheld" en Apotheek Oegstgeest. De dienst der hulsartsen te Leiden wondt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Ve'Mhuvzen. Ver bruggen, de Rrayne en van Wingerden. Te Oegstgeest door'dok ter Van Walohren telefoon 22030. By geen gehoor by Dw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. De A.N.W.B. vraagt alle voetgangers dringend hun aandacht te verdriedub belen als zij direct vóór- of achterlangs een geparkeerde auto, bus of tram moe ten oversteken. Deze wyze van overste ken kost jaarlijks aan vele mensen het leven. Zorg, dat U er niet bij bent! Het beste is om op enige afstand van het geparkeerde voertuig over te steken, en liefst „stroomopwaarts", dat is dus achterlangs het voertuig als het in de richting van het verkeer staat gekeerd. Op deze wijze heeft U meer zicht op het ry verkeer! Amerikaanse journalisten mogen naar Rood-China De Amerikaanse regering heeft giste ren „by wyze van proef" toegestaan, dat 24 Amerikaanse journalisten naar com munistisch China gaan. In de desbetreffende bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat dit besluit is ge nomen op grond van „nieuwe factoren". De paspoorten van de correspondenten zullen voor een tijd van zeven maanden geldig zijn. Van gezaghebbende zijde werd verno- nomen, dat verlenging van de geldig heidsduur in sterke mate zal afhangen van het feit of de journalisten vrijheid van berichtgeving wordt toegestaan. In de bekendmaking wordt overigens gezegd, dat dit besluit geen verandering betekent van de Amerikaanse politiek jegens het communisme in China. <In 1949, toen de communisten de nationa listen op het vasteland hadden verslagen, heeft de regering te Washington Ameri kaanse staatsburgers verboden naar communistisch China te reizen). Rode samenzwering in Singapore opgerold De regering van Singapore heeft gis- teern in een witboek 'bekendgemaakt dat zij een nieuw soort communistische on- dermyning met als doel geweldpleging en gewapende opstand heeft ontdekt. Het witboek werd gepubliceerd enige uren nadat bij een grootscheepse actie van de politie, waarbij kantoren van linkse organisaties in Singapore werden doorzocht. 35 mensen waren aangehou den. In de afgelopen maanden was steeds duidelijker geworden, aldus het witboek, dat er een geheime communistise samen zwering bestond om de macht in Singa pore over te nemen. De verboden com munistische partij van Malakka kreeg steeds meer macht onder de arbeiders en over de linkse „Partij voor Volksactie" (PAP), die in de oppositie is. Als er geen einde werd gemaakt aan de communis tische activiteit, zou het tot relletjes en bloedvergieten komen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •O e c6 ersl. afg. uur a al c c5 Stockholm licht bew. windstil 15 0 Oslo zwaar bew. ozo 5 19 0 Kopenhagen geh. bew. ozo 12 18 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 6 15 3 Londen onbewolkt w 6 21 0.4 Amsterdam zwaar bew. w 8 21 0.5 Luxemburg regen w 5 20 3 Parijs zwaar bew. wzw 6 23 0.9 Bordeaux zwaar bew. wnw 3 24 2 Grenoble zwaar bew. windstil 20 0 Nice zwaar bew. n 4 23 51 Berlijn Frankfor zwaar bew. zzo 4 20 0 regen zzw 6 22 0 München zwaar bew. z 3 19 0.2 Zürich zwaar bew. zo 1 23 5 Genève zwaar bew. zzw 5 23 0 Locarno geh. bew. windstil 18 13 Wenen onbewolkt zo 3 21 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2