Geruchten over buitenlandse hulp geven Algerijnse rebellen moed In Frankrijk harde strijd op het binnenlandse front tegen de financiële handlangers WEERBERICHT Rotterdams burgemeester heeft kritiek op liet overheidsbeleid „Berichten in Amerikaanse pers over Syrië zijn overdreven" 96ste jaargang VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 No. 29220 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. W. Benny Hoofdredacteur j J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week 1750 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Om hun moreel te versterken zouden de Algerijnse rebellen thans zeer hard ©p de propaganda-trom slaan en onder meer beweren, dat zij driehonderd Mig-17 straaljagers bezitten, die ondergebracht zijn op een basis in Lybië. De Sovjet-Unie zou hun veertig miljard francs (400 miljoen gulden) hebben gegeven en buiten landse olie-trusts zouden voor honderd miljoen francs hebben gezorgd. Van Franse zijde zijn deze berichten van de opstandelingen „in hoge mate onwaar schijnlijk" genoemd. De bedoeling zou zijn om de aanhangers door dergelijke ver halen over buitenlandse steun nieuwe moed te geven. Een gevangen genomen rebellenleider heeft toegegeven, dat hij op een inspectietocht door het woeste gebied van de Kabylen, getroffen was door de moedeloosheid van de strijdenden". Intussen hebben de Franse autoriteiten dezer dagen nog medegedeeld dat de wapenverschepingen uit Egypte, Lybië en Tunesië voortdurend toenemen en dat zij nu ook vrachtauto's met rupsbanden en luchtafweergeschut bevatten, aldus een bericht van United Press. Parijse politie pakt aantal geldafpersers Gisteren heeft Robert Lacoste, de Franse (socialistische) minister-resi dent van Algerije, zijn vierde algemene instructie aan de Franse burgerlijke en militaire autoriteiten uitgegeven, waar in o.a. het volgende wordt geconstateerd: de Franse strijdkrachten stellen thans per week achthonderd rebellen buiten gevecht; vijftienduizend loyale Mohammedanen zyn nu in „nankas" (militie-eenheden) opgenomen; de oogst van dit jaar is „in goede con dities" binnengehaald en „Algerije heeft nooit zo'n intens economisch leven ge kend"; de bevolking is de misdaden van het Nationale Bevrijdingsfront beu; daar staat tegenover, dat „het ingrij pen van onze buren (Tunesië en Marok ko) in onze binnenlandse aangelegenhe den is toegenomen"; ..gewapende benden hebben vanuit Tu nesië ontvoeringen op grote schaal ten uitvoer gebracht om op die manier, naar zij hopen, een Algerijns vluchtelingen vraagstuk te scheppen"; Algerije heeft nu 800.000 werklozen of gedeeltelijk werklozen en de bevolking groeit ieder jaar met 200.000 mensen aan; wij bevinden ons nog niet aan het einde van onze weg, maar die ziet er al minder ruw uit en moeilijk om te be gaan". „Inzamelaars" gegrepen Deze maand zijn verscheidene belang rijke ondergrondse bevoorradingskanalen ontdekt, om de rebellen in Algerije van geld te voorzien, aldus heeft de Parijse prefect van politie, Roger Genebrier, gisteren meegedeeld. Genebrier zei, dat deze financiële „buisleidingen" ontdekt werden, toen er een campagne op touw werd gezet tegen de nationalistische moordpartijen cn tegen de geld-afpersingen in Frankrijk zelf. Het sleepnet werd uitgezet in de va kantie-dagen van augustus, omdat dan een aantal Noordafrikaanse arbeiders niet op hun werk zijn en zodoende meer aan de genade of ongenade van de lei ders der rebellen-benden overgeleverd. Alleen al bij een overval, in het begin van deze maand, vond de Parijse politie niet slechts wapens, maar ook munitie en nationalistische documenten, die ver borgen waren in de schoorsteen van een hotelkamer in een wijk, waar vele Ara bieren wonen. Groot aantal Poolse toeristen vraagt asiel in Denemarken Volgens Deense bladen hebben dertig tot veertig passagiers van het Poolse schip „Batory" van een oponthoud in dc haven van Kopenhagen gebruik ge maakt om politiek asiel te vragen. Don derdagavond kwam Reuter met het be richt. dat veertien Poolse reizigers asiel hadden gevraagd. De Deense autoritei ten wilden niets meedelen, voordat het schip weer uit Denemarken vertrokken was. LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn HA ARLEMMERSTR. 4 Weersversleehtering De Bilt verwacht tot morgenavond; Toenemende bewolking met vannacht of morgenochtend tijdelijk regen, ge volgd door opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 AUGUSTUS Zon op: 5.40 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 4.20 uur; onder: 18.48 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.53 en 14.22 uur; laagwater te 10.05 en 22.28 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Onder die documenten waren recu's van het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront (F.L.N.) naar aanleiding van de verzending van in totaal 655.000 francs (ongeveer 6.500 gulden). Eén van de Algerijnen, bij die razzia gearresteerd, aldus deelde Genebrier mee, was de voornaamste inzamelaar van het geld voor de F.L.N. in een groot ar rondissement van zuidoost-Parijs. Het was zijn taak om iedere maand 10.000 francs (100 gulden) van Noord afrikaanse winkeliers te innen en min stens 1100 frcs (ongeveer tien gulden) per maand van de Arabische arbeiders, die toch al een schamel loon verdienen, waarvan zjj dan nog een gedeelte naar huis zenden, naar hun gezin of familie. Door een andere overval kwam de po litie op het spoor van 135 Noordafrikaan se inzamelaars, daar één van die inza melaars een lijst van hen bij zich had. Die inzamelaars hadden als opdracht, desnoods onder bedreiging met geweld, geld op te halen voor de Algerijnse re bellen. Twee agenten van het F.L.N., die op 12 augustus in een Parijse voorstad wer den gearresteerd, maakten zich juist ge reed om 253.000 francs naar het hoofd kwartier van de rebellen te zenden. In totaal zijn er 326 Mohammedanen in Parijs gearresteerd gedurende de cam pagne, die vanaf 1 augustus is begonnen, zei Genebrier. Van dit aantal zijn er 67 beschuldigd van „aanvallen met een po litiek karakter". Intussen berichtte de politie gisteren, dat vier Algerijnen een Mohammedaan in een auto hebben ontvoerd, hem daar na hebben vermoord en vervolgens zijn lijk langs de weg hebben gesmeten in een noordelijke voorstad van Parijs, waar vele Algerijnen wonen. Deze moord is be doeld als het zoveelste afschrikwekkende voorbeeld van de handlangers der re bellen ten opzichte van „onwilligen". Gistermiddag bezocht H.M. de Koningin tijdens haar werkbezoek aan Schouwen-Duiveland het in de duinen gelegen kamp voor ,.De jeugd van Katendrechf' nabij Haamstede. Omstuwd door de bevolking van het kamp .begaf H M. zich naar het middenterrein, waar o.a. toneel I improvisaties werden opgevoerd. Gemeenteraden worden wijkraden" Sterke aantasting gemeentelijke autonomie Bij de ingebruikneming van een aantal nieuwe gebouwen op de luchthaven „Rotterdam" door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. ten-a*. tt Ti ipi 1, i "O vertrouwde tenslotte:, dat de gun- Jb. van Walsum, heert deze ernstig gewaarschuwd tegen het tegen- stige ontwikkeling, die het vliegveld al woordiqe beleid van de centrale overheid ten opzichte van de laqere Ke zien heef,t gegeven, zal doorgaan en n l j i j j. dat bet besluit om tot de bouw van dit organen. De beslissing omtrent zaken, die tot nu toe voor de verant woording van de gemeentebesturen was gelaten, is naar de centrale overheid verlegd en zo is de situatie ontstaan, dat de gemeentelijke autonomie nog meer wordt aangetast dan al is gebeurd. Het gevaar bestaat, dat men aan een dergelijke ontwikkeling gaat wennen en dat wat als noodmaatregel is bedoeld als normale toestand wordt gezien. middelen beschikt. Maar als men zo re- i deneert. dan noemde de burgemeester het een noodzakelijk complement, dat men daarvoor ook de verantwoordelijk- i heid durft te nemen. Zijn bezwaar is dat van deze verantwoordelijkheid naar bui- „Redden, wat er te redden \alt. Men moet naar middelen zoeken om van de verantwoordelijkheid van de lagere organen te redden ivat er te redden valt. Anders zag mr. Van Walsum een wezenlijk gevaar ont staan voor ons democratisch bestel. Anders zullen de gemeentebesturen niets anders zijn dan rijksbureaus, bijkantoren van de centrale over heid en krijgen de gemeenteraden het karakter van wijkraden, verguld op snee, aldus mr. Van Walsum. De eerste burger van Rotterdam ge loofde, dat men van geluk mag spreken, dat de luchthaven „Rotterdam" op 1 oktober van het vorig jaar in gebruik is genomen. Aan de ministeriële toestem ming tot aanleg - waarvoor men nog steeds dankbaar is - kleven enkele „schoonheidsfouten". Beperkingen, die de taak van het vliegveld n.l. in dienst staan van het Europese verkeer, ernstig belemmeren. Bij opdracht tot de bouw van het vliegveld heeft het college van B. en W. zijn verantwoordelijkheid sterk gevoeld, omdat hiermee risico's werd genomen. Had men het veld nu willen bouwen en zich gewend tot Ged. Staten dan zou men een brief hebben ontvangen, dat de aanleg werd toegestaan, mits men de beschikking over een langlopende lening had. Langs deze weg. zo meende spreker had het vliegveld niet tot stand kunnen komen. Dan had men pogingen moeten doen het te financieren met een kortlo pend krediet, dat moeilijk te krijgen is en waarvoor een rente wordt gevraagd, die als exhorbitant hoog wordt aange merkt. Nu alleen overheid Bij een aanleg vandaag aan de dag zou alleen het oordeel van de centrale overheid beslissend zijn. aldus spreker, die tegen deze gang van zaken vervol gens stelling nam. Men kan zeggen „nood breekt wet", indien men als volk niet meer over de veld over te gaan zal blijken een goed besluit te zijn rreweest. sprekende cijfers De hoofddirecteur van Gemeentewer ken, ir. J. A. C. Tillema, die na de bur gemeester het woord voerde, merkte op, dat in de periode van 1 oktober 1956 tot 15 augustus j.l. de luchthaven 9075 aan komende en 4976 vertrekkende passa giers heeft genoteerd. Een 800 motor voertuigen zijn via dit vliegveld in die periode vervoerd en meer dan 3700 stuks vee zijn aangevoerd. Het inkomende goederenvervoer bedroeg 138 ton, het uitgaande 1000 ton en er zijn 4600 com merciële en 19.000 niet-commerciële vluchten gemaakt. In het slot van zijn betoog zeide spr. nog, dat binnen de door de regering ge wilde doelstelling wordt gestreefd naar andere vaste verbindingen dan alleen met Engeland. Arabische ambassadeur in Washington: Damascus n il een politiek van positieve neutraliteit voeren, zegt president De Syrische radio en pers hebben gisteren fel gereageerd op de verklaring van president Eisenhower over Syrië, op zqn persconferentie van woensdag. In de commentaren wordt gesproken van „het zoeken naar voorwendselen voor Amerikaanse agressie tegen Syrië", en „ophitsing van de openbare mening in de wereld". Volgens sommige bladen heeft president Eisenhower „zich laten mee slepen door de lasterpropaganda van de imperialisten". De Arabische ambassadeur in Washington, sjeik Abdoellah al-Khajal, verklaar de gisteren, dat Syrië „beslist niet communistisch overheerst" is. De ambassadeur sprak tot journalisten na een onderhoud van een uur te hebben gehad met de plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy. Hij zei, dat het een „informeel" bezoek was geweest, waarbij gegevens omtrent de huidige situatie in Syrië werden uitgewisseld. Hij noemde de berichten in de Amerikaanse pers over de ernst van de toestand in Syrië „een weinig overdreven". Syrië's leiders, aldus de ambassadeur, zijn oprecht voor zover het hun land betreft. „Nationale Moslims" kunnen geen communisten zijn. De ideologieën stemmen niet met elkaar overeen, voegde hg eraan toe. Britse jager haalt 2400 km. per uur De Saunders-Roe SR-53, het nieuwste Britse jachtvliegtuig (een onderschep- gingsjager met pijlvleugels), kan in één minuut tot 16.000 meter stijgen. Het vliegtuig smelt, indien het met maximumsnelheid vliegt, aldus hebben de ont werpers gisteren medegedeeld. De SR-53 is uitgerust met een turbinestraalmotor en een raket. Met de raket kan de snelheid op grote hoogte korte ogenblikken belangrijk worden vergroot. Het voortstuwingsvermogen van de SR-53 is voldoende voor een snelheid van 32000 kilometer per uur. maar door de grote hitte die bg hoge snelheden door wrijving optreedt, zal het toestel niet veel sneller dan 2400 kilometer per uur kunnen vliegen. De hoofdontwerper van de Saun ders-Roe-fabriek, Brennan. deelde mee, dat het toestel in mei tweemaal zo snel als het geluid heeft gevlogen. Het zal volgende maand op de luchtvaartshow te Farnborough worden getoond. De toekomst van het vliegtuig is ech ter onzeker. Een order van de Britse re gering is ingetrokken, nadat de minis ter van Defensie Sandys, de nieuwe plannen voor de Britse "defensie had be kendgemaakt. Volgens deze plannen zullen na de O-l geen bemande jacht vliegtuigen meer voor de Britse lucht macht worden aangeschaft. Mogelijk wordt geacht, dat de Britse marine luchtvaartdienst en de Westduitse luchtmacht de SR-53 zullen bestellen. Gisteren is te Raalte een driedaags oogstfestijn be gonnen onder de naam Stoppel- haene. Alvorens de dorswedstrijden begonnen, werd het graan voorge- dorst door v-l.n.r.) de burgemees ter van Raalte. de heer A. Ganze boom. pastoor H. Oderkerk en dominee J. van der Molen. Ontwikkeling geniet grote Arabische belangstelling President Eisenhower heeft gisteren een bespreking gevoerd met de Natio nale Veiligheidsraad, Amerika's voor naamste lichaam voor het ontwerpen van plannen voor de militaire veiligheid, over de toestand in Syrië. De vergade ring werd als „top-secret" beschouwd en vond plaats in het Witte Huis. Ook mi nister Dulles en de voorzitter van de generale staven waren aanwezig. „De politiek van Syrië, die door de medewerkers van president Eisenhower verkeerd is uitgelegd, is werkelijk ge grondvest op positieve neutraliteit, voortvloeiend uit de beginselen van samenleving van de conferentie van Bandoeng", aldus gaf de secretaris-ge neraal van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren op een persconferentie in Damascus te kennen. Hij noemde het ontoelaatbaar, dat de Syrische politiek door president Eisen hower als een „linkse politiek" werd ge kwalificeerd en verklaarde, dat de Sy- Wordt luisterbijdrage verhoogd tot 15 gulden? Bezwaren bij de omroepen (Van onze Haagse redactie) Er is reden om aan te nemen, dat de minister van O. K. en W. bg de Tweede Kamer een voorstel zal indienen ter ver hoging van de luisterbijdrage. Deze zou dan worden gesteld op f. 15,per jaar. Reeds zijn hierover besprekingen ge voerd tussen het departement en de NRU. Deze hebben niet tot een bevredi gend resultaat over de gehele linie ge leid, .omdat de omroepverenigingen zich unaniem op het standpunt blijven stel len, dat het beter zou zijn geweest, in dien de financiering van de Wereldom roep niet zou geschieden uit de luister bijdragen. Het. gehele Kabinet, zo vernamen wij van bevoegde zijde, heeft zich achter de minister van O. K. en W. gesteld, die financiering van de Wereldomroep uit de schatkist ongewenst acht. Wel delen de vertegenwoordigers der omroepver enigingen het standpunt van minister Cals, dat een luisterbijdrage van f. 12, per jaar onder de huidige omstandig heden te laag moet worden geacht. Een verhoging van de bijdrage met 25in eens acht men echter te groot vooral ook gezien de kostenstijging in andere sectoren. De vrees bestaat, dat een luisterbijdrageverhoging zijn terugslag zal hebben op het leden- en abonnee- aantal der verenigingen. Van de zijde der omroepen blijft men aandringen om de financiering van de Wereldomroep niet uit de luisterbijdra gen te doen plaats hebben. Voor deze opvatting vindt men steun bij een groot deel van het Parlement. Voorts blijkt, dat men in omroepkringen het bijzonder op prijs zou stellen, indien de regering, alvorens een voorstel tot verhoging der luisterbijdrage in te dienen, eerst een duidelijke uitspraak doet, hoe zij het va derlandse omroepbestel wettelijk denkt te r~elcn. rische politiek niet veranderd was en niet veranderen zal. President Koewatli van Syrië, die voor een geneeskundige behandeling in Egypte is, heeft op een persconferentie in Cairo verklaard, dat het Westen zijn steun aan Israël dient in te trekken. „Het Arabische nationalisme is minder gevaarlijk dat de expansiedrang van de Israëlische leiders", zo zei hij. Het slechter worden van de betrek kingen van Syrië met de Ver. Staten weet Koewatli „aan het drijven van be paalde Amerikaanse leiders, die zich in de Syrische binnenlandse aangelegen heden willen mengen". De president herhaalde vroegere verklaringen, dat de buitenlandse politiek van Syrië er een van „positieve neutraliteit" is. Alle mi litaire en economische hulp. waaraan geen voorwaarden verbonden zijn, is wel kom, zo voegde hij hier aan toe. Koning Hoessein in Turkije Koning Hoessein van Jordanië is zoals reeds in een deel van onze oplage van gisteren gemeld gisteren per vliegtuig te Istamboel aangekomen, waar hij werd begroet door de president en de minister-president van Turkije, Bay ar en Menderes. Een ambtenaar van het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat Koning Hoessein naar Turkije is gekomen voor overleg met de Turkse regering en koning Faseil van Irak (die op het ogenblik ook in Turkije verblijft) over de toestand in Syrië. Verwacht wordt, aldus de Turkse amb tenaar, dat Koning Hoessein maandag zal doorreizen naar Spanje. De Jordaanse ambassadeur in Turkije, Abdoel Medjid, zei tot journalisten, dat Koning Hoessein naar Istamboel is ge komen voor een bezoek aan zijn vader, ex-Koning Tallal, die in een ziekenhuis te Istamboel wordt verpleegd. Koning Hoessein is vergezeld van Kroonprins Mohammed en zijn oom Sjeriff Nasser. Belgisch echtpaar en Nederlandse vrouw gedood BIJ AUTO-ONGELUK IN NIEUWKERKEN. Drie personen, o.w. een Nederlandse dame, zijn gisteren verongelukt, toen de kleine auto, waarin zij zaten, met een bus in botsing kwam. Het ongeluk gebeurde in Nieuwkerken-Waas op de weg AntwerpenGent. In de auto zaten de Belg S. de Bare (aan het stuur), zjjn echtgenote, en de heer en mevrouw De Molenaar uit Hel- lendoorn (Nederland). De botsing greep plaats bij een kromming van de weg, de auto botste tegen een bus en werd vervolgens tegen een vracv*auto terug geworpen. De Bare en de beide vrouwen werden op slag gedood, terwijl de heer De Molenaar dusdanig werd verwond, dat kt] naar het ziekenhuis in Sint Ni klaas moest worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1