Demmenie. Uitdeling van haring en wittebrood WASSENAAR VIERT FEEST Jongveekeuring in Wassenaar ZWB 96ste jaargang Donderdag 22 augustus 1957 Tweede blad no. 29219 Helpt een goede Leidse traditie hoog houden Sedert jaar en dag vindt de inschrij ving voor de uitdeling van haring en wittebrood op de feestdag van 3 oktober plaats op de laatste zaterdag van de maand augustus. Dit jaar moet van deze traditie wor den afgeweken, omdat de vestibule van de Stadsgehoorzaal op die dag niet be schikbaar is, zodat de inschrijving één week is vervroegd en dus a.s. zaterdag avond van 610 uur gehouden zal worden. Het Bestuur der 3 October-Vereniging hoopt en vertrouwt evenwel dat dit de enige afwijking van de historische tra ditie zal zijn; met andere woorden dat wederom vele duizenden Leidenaars zich gedrongen zullen voelen aan dit zo bij zonder zinvolle onderdeel der herden king aan Leidens Ontzet deel te nemen. Er mag nogmaals met nadruk op worden gewezen, dat deze uitdeling niets uitstaande heeft met rang of stand, maar dat zij is een voortzetting en hooghouden van een historische Leidse traditie. Evenmin als in 1574 het bezit van een zekere materiële wel stand een rol speelde by het verkrij gen van het zo fel-begeerde voedsel, zo min is dat nu het geval, ook al ontbreekt thans gelukkig de oorzaak van die felle begeerte. Wij hopen dat steeds meer Leide naars in de morgenuren van 3 oktober de weg naar het Waaggebouw zullen en daarmede een traditie zullen schra- CONCERT R.-K. HARMONIE. In verband met opruimingswerkzaam heden in het Van der Werfpark, zal het concert, dat de R.-K. Harmonie heden avond in dit park zou geven, hier niet plaats vinden, doch in de onmiddellijke omgeving van het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel. LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij K.b. is de aan dr. W. Brand, bui tengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit verstrekte opdracht tot het geven van onderwijs in „De Oosterse economie" gewijzigd in: de staatshuis houdkunde der niet-westerse bescha vingsgebieden. By beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd aan de Universiteit: voor het tijdvak van 1 september 1957 tot en met 31 augus tus 1958 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de faculteit der rechts geleerdheid dr. E. D. H. Ballin; voor het tijdvak van 1 maart 1957 tot en met 28 februari 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klase bij de verloskunde, de heer C. Cazemier, thans assistent; voor het tijdvak van 1 maart 1957 tot en met 28 februari 1958 tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse bij de keel-, neus- en oorheelkunde, de heer L. J. Roggeveen, thans hoofdassistent; voor het tijdvak van 1 juni 1957 tot en met 31 mei 1958 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse by het rijksherbarium de heer J. H. Kern; voor het tijdvak van 1 maart 1957 tot en met 28 februari 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de verloskunde, de heer M. R. Mackenzie, thans hoofdassistent en voor het tijdvak van 25 maat 1957 tot en met 31 maar 1958 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse bij de pathologie, de heer R. O. van der Heul, thans weten schappelijk ambtenaar. CORRESPONDENTIE A. den H. te Leiden Met een brom fiets, mits voorden van een identiteits bewijs, dat verkrijgbaar is bij het Belas tingkantoor (af d. invoerrechten en ac- cijnsen), mag men de Belgische grens over. Leiden, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Wuustwezel, Antwerpen, 137 km. V. te L. Indien de huurprijs van het onderverhuurde gedeelte van een woning juist is vastgesteld, mag de verhoging van 1 augustus j.l. worden doorberekend in de huur en het z.g. ongerief. LEIDSE K.A.B. GAAT OUD VERENIGINGSGEBOUW VERKOPEN Het bestuur van de afd. Leiden van de K.A.B., die sinds december 1919 eigenaar is van het pand Steenschuur 15, is gemachtigd dit oude verenigings gebouw onder bepaalde voorwaarden te verkopen. Een en ander op grond van het feit, dat de kosten, om dit gebouw aan zijn doel te doen beantwoorden, te hoog zijn en de exploitatie te onzeker. Sinds lange tijd heeft de K.A.B. al niet de beschikking over het gebouw. Eerst kortgeleden werd het pand door de huurder ontruimd. DAHLIA- EN FRUITTENTOONSTELLING In het gebouw van Chr. Belangen aan de Oude Singel hielden de Leidse Dahliavereniging „Johan Mater" en de Amateurfruitteeltclub „Prof. ir. Spren- ger" gisteravond een vergadering. De voorzitter, de heer L. Dooyenburgh, heette allen welkom. Hij schetste in het kort de bedoeling van deze vergadering: zoveel mogelyk aandacht schenken en zorg besteden aan de te houden dahlia- en fruittentoonstelling, die op 21 en 22 september in de zaal Oosterkwartier in de Kooi wordt gehouden. Voorts wekte spreker de leden op om alleen datgene in te zenden wat het volkstuinwezen ten goede kan komen. Na de lopende zaken behandeld te hebben sloot de voorzitter de vergade ring. MET HAND TUSSEN WALS. Tijdens werkzaamheden in de voller ij van de dekenfabriek Zaalberg aan de Vestestraat is gisteren een 54-jarige werknemer met zijn linkerhand tussen de wals van een machine bekneld ge raakt. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat bij dit ongeval ernstige verwondin gen opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Onze stadgenoot, mr. D. Reitsma, thans werkzaam ter gemeentesecretarie van Leiden, is met ingang van 1.sep tember a.s. benoemd als jurist bij de afd. Algemene Zaken van de gemeente secretarie van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lamibertus, zn van L. Momtanje en P. van d'er Mee; Jams je dr van C. van dier Blom en E. de Jong, Susanna, dr van P. L. C&vé en L .Olere; Robert/us Amitoniius Ma ria, zn van J. Streng en A. M. Brand; Wil- lebrordius Gijs'bentue, zn van P. W. van der Hullst en A. Broeke; Jaoobus Jbhannes Zn van J. Ravens bergen en J. C. A. Hlen- slng; Barbara, dir van M. P. Sobütbe en J. H. Stalman. OVERLEDEN M. H. J. G. Mulders, 44 Jaar .huisvrouw van F. L. M. van Krudhtemi; B. Nouit, 79 Jaar, man. gen, welke volkomen uniek is in den lande. Daartoe is evenwel de vooraf gaande inschryving op a.s. zaterdag een eerste stap en een noodzakelijke voorwaarde! In de laatste jaren vertoont het aantal gegadigden hiervoor een dalende lijn; in vergelijking tot nu nog slechts vier jaar geleden was de deelneming in 1956 tot iets meer dan de helft terug gelopen. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de belangstelling in de eerste na-oorlogse jaren afmetingen aannam als nooit tevoren in de geschie denis der 3 October-Vereeniging en dat in 1956 nog altijd aan bijna 7700 per sonen de feeestgave werd uitgereikt, ondanks het feit, dat op de inschrij vingsavond de regen met bakken uit de hemel stroomde, hetgeen uiteraard niet bevorderlijk was voor de animo. Naar ons van bestuurszijde is verze kerd, zyn er zodanige maatregelen ge nomen, dat de inschryving zeer vlot kan verlopen en dus een minimum aan tijd zal kosten, mits men vanzelfsprekend zo verstandig is niet om 4 of 5 uur al in een file te gaan staan, maar zijn gang naar de Breestraat inderdaad on derneemt tussen 6 en 10 uur. Voor een vlotte gang van zaken ver dient het aanbeveling het een of andere bewijs mee te nemen, waaruit de ge zinsformatie blijkt, doch volstrekt nood zakelijk is dit niet. A rl verton tl p VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Nederland fokt te veel varkens De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft op de gisteren te Utrecht gehouden bestuursvergadering van het produktschap een ernstige waarschu wing laten horen aan het adres van de varkensfokkers. De varkensstapel in Nederland neemt volgens de heer De Veer onrustbarend toe. Bij een controle in de maand juli bleek, dat het aantal dekkingen met ruim '1000 steeg vergeleken by de maand juli in 1956 en met ruim 8000 vergeleken met juli 1955. Hij drong aan op beperking, omdat bij toeneming van het aantal varkens de prijzen, volgens de heer De Veer, onher roepelijk zullen dalen. Hy noemde het zeer gevaarlijk zware varkens te maken. Het spek, waarvoor men in Duitsland afzet hoopt te vinden ligt reeds maan den opgeslagen. Als Nederland het volgende jaar niet in staat is een gunstig spekcontract met Duitsland af te sluiten, ziet de toekomst er, volgens de heer De Veer, somber uit. Het produktschap besloot verder de prys van de bacon op 2.25 per kg en de gewichtsgrenzen van 63—68 kg to handhaven. Mocht er de komende week een wyziging in de positie van de Britse baconmarkt treden, dan zullen de gewichtsgrenzen tot 70 kg worden opgetrokken. Met betrekking tot de rundermarkt werd medegedeeld dat de pryzen van de koeien zich handhaven. De maat regel om aan de invoer van koeien een verplich e uitvoer te koppelen verloopt gunstig. Wel heeft het produktschap de cautie van f. 100 die bij de import ge stort wordt verhoogd tot f. 150. Het is n.l. gebleken, dat men gaarne dit bedrag offert om de geïmporteerde koe toch op de Nederlandse markt te brengen. Hier tegen bestaan, volgens het produkt schap, ernstige bezwaren. En niemand behoeft zich te vervelen! Dank zy het vry mooie weer is de eerste dag van het eigenlijke zomer feest goed geslaagd. Om 9 uur werd begonnen met de kinderspelen, waar aan de jeugd steeds met veel enthou siasme deelneemt, niet het minst we gens de vele en niet onbelangrijke pryzen. Voor wat de hoofdprijzen betreft was hiervan de uitslag als volgt: Race voor stept, meisjes en jongens 6 en 7 jaar: 1. Eddy Gerbranda, 2. Ria Goor, 3. Ceesje v. Leeuwen. Zaklopen, jongens 8 en 9 jaar: 1. Pe ter v. Leeuwen, 2. Peter Kortekaas, 3. Bart Waardenburg. Bekerrace, meisjes 8 en 9 jaar: 1. Jean v. d. Plas, 2. Nankie Dompeling, 3. Betty Lodewijks. Naald- en draadrace, meisjes 10 en 11 jaar: 1. Tony Waardenburg, 2. Tilleke Jongsma, 3. Lea Kortekaas. Verkeersspel, jongens en meisjes 10 t/m. 13 jaar: 1. Bart Klumpers, 2. Rinus Paardekoper, 3. Hans Klumpers. Stoelendans, meisjes 12 en 13 jaar: 1. Anneke v. d. IJssel, 2. Ineke Slats, 3. Hyacinte v. Haastrecht. Ringsteken op de fiets, meisjes en jon gens 12 tot 15 jaar: 1. Jan Keemink, 2. Jan v. Leeuwen, 3. Ineke Wissen. Goalschieten, jongens 13 en 14 jaar: 1. Dan Knijnenburg, 2. Frans van Bom mel, 3. R. v. Berkel. Tussen de programmanummers in behoeft niemand zich te vervelen, want behalve de braderie staat het Lunapark voor een ieder open en de vermakelijkheden daar zyn nog tal rijker dan vorige jaren. BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD VOOR MOTOREN. Georganiseerd door de Wassenaarse Motor Club had 's middags de behendig - heidswedstrijd voor motoren plaats. De belangstelling was groot. De uitslag was: gewone kldke: 1. L. de Wit 33 winst punten; 2. T. Bakker 27 w.p.; 3. W. Dogel 22 w.p.; 4. G. Brouwer 21 w.p. Superklasse: 1. G. Brouwer 3 min. 3.13 sec.; 2. A. Colijn 3 m. 22.3 s.; 3. T. Bak ker 3 m. 27,6; 4. A. Regters 3 m. 44,3 s. De 14-jarige B. Rijsdam kreeg een extra prijs. LEIDERDORP P.V. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht met jonge duiven van Pont gels, die gelost werden om 9.30 uur met St. Maxence. In concours waren 147 vo- z.w. wind. Aankomst eerste prijswinnaar 16.05.23; laatste 17.39.17 uur. 1. J. Tesseur; 2. H. J. Kettenis; 3, 7, 8 C. v. Dam; 4. C. Onderwater; 5 N. Hoogervorst; 6. Lolkes de Beer; 9 W. Hoogervorst; 10 J. de Pan. VOORSCHOTEN Bruiloft in de Donklaan Op 2 augustus herdachten de heer A. Teunissen en mevr. W. E. Teunissen Van Doorne het feit, dat zij 55 jaar ge leden in het huwelijk traden. Het feest was echter uitgesteld wegens ziekte van een der kinderen. Maar gisteren werd dan het feest in huiselijke kring gevierd. De buurtvereniging „Recht door Recht" van de Donklaan, van welke laan de heer en mevrouw Teunissen ook be woners zijn, had daar lucht van ge kregen en prompt was een origineel idee geboren. De kinderen van de Donk laan werden bijeengetrommeld en dat waren en wel 80 en met de meeste spoed werden enige liederen op zelf ge maakte tekst ingestudeerd. Na een korte oefening trok de stoet kinderen met de vlag van de buurtvereniging voorop naar het huis van het jubilerende echt paar om deze een aubade te brengen. Het echtpaar, dat in de deurpost stond opgesteld, nam met welgenoegen de gelukwensen van de kinderen in ont vangst. Twee jongens, verkleed als cow boys, zongen eveneens een toepasselijk lied en overhandigden het echtpaar na mens de buurtvereniging een koekoeks klok. Daarna kwamen alle kinderen naar voren om de bruid en de bruidegom te feliciteren. De heer Teunissen is in de Donklaan een bekende figuur. Sinds het bestaan van de buurtvereniging zorgt hij, dat de wekelijkse contributie binnenkomt. Jarenlang is de heer Teunissen werk zaam geweest op het landgoed .Dui venvoorde" bij wijlen baron W. A. A. J. Schimmelpenninck v. d. Oye. Toen hij pensioengerechtigd werd begon hij op de Donklaan een winkel in tabakswa ren. Uit het huwelijk werden 9 kinderen geboren, 5 zoons en 4 dochters. Een zoon is nog thuis en de overigen hebben hun eigen weg in de wereld gevonden. Zowel de bruid als de bruidegom genieten nog een goede gezondheid. MASTKLIMMEN EN BRANDBLUSSEN. Voor de jongere en oudere mastklim mers was voor 's avonds een flinke paal opgesteld, waaruit slechts zeven deelne mers een prijs wisten te halen. Tegelijk demonstreerde de brandweer met de mist- en schuimspuit, waarmee achter eenvolgens in een minimum van tijd een reuze„fik" van olie en benzine werd ge blust. De brandweerlieden speelden on derling ook een partijtje handbal met straalpijp. Dit was voor het publiek veel aantrekkelijker dan het mastklimmen. „Excelsior" concerteerde 'tot besluit op het Plein. BURGERLIJKE STAND Geboren: Medh't-lMie M., dir van B. J. Wolurm-aaiTi en A. P. v. di. Vailik; Gljsbertua Th., zn van G. Lamiboo en C. A. Zonne veld; Al'bertue J. P. zn. vain P. J. de Jong en C. M. J. Koemans; Anna G., dir van C. M. Stapper en A. S. van Egmond; Juliette Th., dr van G. J. J. M. Rauoamip en H. J. Bougihiton:; Belinda, dr van Th. M A. Hoe- bimk en E. Hassel'l. Ondertrouwd J. Veldh/uiaen en A. Noort M M. Paardektoaper en W. M. Klooster man. Overleden: A. M. Oorschot, 60 Jaar, vr.; C. Valenitijn, 73 Jaar., echtgenoot van M. Laros. In verband met de vakantie van de burgemeester is er deze week vrijdag geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur wordt gehouden door de lo co-burgemeester op vrijdag 30 augustus 's middags van 3 tot 4 uur. —Aanrijding Gisteravond had op de hoek PapelaanVeurseweg een aanrij ding plaats. De auto, bestuurd door iemand uit Den Haag, rijdende op de Papelaan, verleende geen voorrang aan de auto bestuurd doqr een inwoner van Amsterdam, die op de Veurseweg reed richting Leiden. Er was alleen materiële schade. WASSENAAR VRACHTAUTO IN TUIN Toen de bestuurder van een Duitse vrachtauto, de 20-jarige E. Krabbe uit Gronau, op de v. Zuylen van Nijevelt- straat een in de richting Katwijkseweg voor hem rijdende bus wilde passeren, werd hij daarin verhinderd door een hem tegemoet komende auto. Hij remde af en stuurde naar rechts, maar vermoede lijk was het rechter voorwiel geblok keerd, met het gevolg, dat hij een ter plaatse geparkeerde auto en een lan taarnpaal meenam in de tuin van per ceel 243, waarvan het hek geheel werd vernield. Prins Bernhard naar M.O.C. Voorschoten Op woensda? a.s. Vergezeld door de adjudant van H.M. de Koningin, tevens chef van de staf van de inspecteur-generaal der Koninklijke Marine, kapitein-luite nant ter zee S. L. de Jong, en door zijn adjudant .luitenant ter zee der le klasse W. van Rossum, zal Prins Bernhard in zijn functie van inspec teur-generaal der Koninkl. Marine woensdagochtend 28 augustus om streeks half elf een bezoek brengen aan het Marine-Opkomstcentrum te Voorschoten. De Prins zal het Marine-Opkomst centrum omstreeks kwart voor twee des middags verlaten. Werkzaamheden der Kamers Reeds op dinsdag 3 september her vatten de beide Kamers der Staten- Generaal haar openbare vergaderingen. In de Eerste Kamer komt die dag aan de orde de stemming over het ont werp van wet tot verhoging van de pensioenen van gewezen ministers, ge wezen staatssecretarissen en gewezen leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, zomede van de pensioe nen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag. Vervolgens zal worden behandeld het ontwerp van Rijkswet tot goedkeuring van het op 27 maart 1956 te 's-Gravenhage geslo ten verdrag van vriendschap handel en scheepvaart tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de V.S. van Amerika, met bijbehorend protocol en briefwisse ling. In de vergadering van de Tweede Kamer zal de voorzitter voorstellen on middellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling van boek 1 van het nieuwe B. W., met uitzondering van de titels 9 en 10 en het ontwerp tot vast stelling van de titels 9 en 10 van boek 1 van het nieuwe B. W. Twee koningen voeren overleg in Turkije Koning Hoessein van Jordanië is per vliegtuig op weg naar Istamboel (Tur kije) waar, naar gemeld wordt, ook Ko ning Feisal van Irak met de Turkse re gering van gedachten wisselt over de ontwikkeling in Syrië. Gisteravond werd in Istamboel ver nomen, dat de Turkse ambassadeur in Jordanië persoonlijk een boodschap aan Koning Hoessein zou overhandigen. Koning Feisal is al sinds juli in Tur kije met vakantie. Volgens een in de Jordaanse hoofdstad uitgegevcvn offi ciële verklaring zal Koning Hoessein enkele dagen in Turkye doorbrengen „voor rust en ontspanning". Voor zijn vertrek verklaarde de Ko ning over de radio, dat zijn reis beslist geen ander doel had. Voor de duur van zijn afwezigheid heeft hij een regent- schapsraad van drie man benoemd, be staande uit Said Moefti, voorzitter van de Senaat, Soeliman Toekan, minister voor hofzaken, en Senator Nadim Nalah. Bloedbad bij Bandoeng 20 doden bij bende-overval Een uit 31 man bestaande en goed bewapende bende van de Daroel Islam heeft gisteravond een overval ge pleegd op de desa Mantjana, ten zuid oosten van Bandoeng. Hierbij werden 20 desa-inwoners gedood, terwyl 5 ern stig gewond werden. Na dit bloedbad werd het dorpje geplunderd. COLLEGE VAN BEROEP VOOR HET BEDRIJFSLEVEN. By Kon. besluit zijn benoemd tot bij zonder lid van het College voor het Be drijfsleven, zulks op voordracht van het Produktschap voor Siergewassen: J. B. H. M. Roozen te Heemstede; G. Lodder te Utrecht; J. Kooy te Boskoop; C. J. Segers te Lisse; J. F. Eekhoutte te Utrecht; H. T. Hooftman te Boskoop; M. Huysmans te Bennebroek; A. Cuiper te Aalsmeer; H. Winters te Haarlem; D. Tiggelaar te De Bilt; J. A. de Ries te Rotterdam; A. C. Bensen te Utrecht; C. W. Jacobsen te Amsterdam. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van EekelenWentink, d., Rotterdam; Van HespenCorts, d., Epe; KleinveldKleys, d., San Salvador. Getrouwd: I. Engelsman en A. S. Goldberger, Californië. Overleden: S. M. Verveen, m., 70 j.p Rotterdam; B. C. v. d. Berg, m„ 75 j., Voorburg; M. A. Snoeck, m., 79 j., Bilt- hoven; J. A. Timmer, m., 54 j., Gronin gen; G. R. Herwig, m.p 71 j., Apeldoorn. Werd in het Zomerfeest betrokken Dinsdagmorgen had op het terrein van de heer P. van der Marei aan de Pa- perweg de jongveekeuring plaats, welke deze keer in het zomerfeest werd betrok ken. De heer S. de Jong, voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen, sprak een inleidend woord, waarin hij er zijn vreugde over te kennen gaf. dat de keuring was gecombineerd met acties van de plattelandsvrouwen en jongeren. Het woord werd ook gevoerd door de voorzitter van de Oranjevereniging, ir. H. W. Dunnewolt, die er zyn voldoening over uitsprak, dat door de samenwer king de band tussen de verschillende be volkingsgroepen wordt verstevigd. De uitslag van de keuring was als volgt: Afdeling zwartbont: Kalveren (geb. jan/febr '57) le prijs Grada van P. van Stralen, idem (geb. na 1 maart '57) le pryzen: Witte Marijke van Jac. Nell, Voorschoten, Ireen van Gebr. van Wis sen, Rika 36 van J. Kromhout. Rijns- burg. Pinken (geb. vóór 1 maart '56) le pryzen Ferri 3 van J. Kromhout, Rijns burg. Annemie van Gebr. van Wissen, idem (geb. na 1 maart '56) le prijs Frida 5 van Gebr. van Wissen. Melkvaarzen: le prys Frida 4 van Gebr. van Wissen. Bedrijfsgroepen: 1 Gebr. van Wissen, 2.A. Gebr. Oosterveer, Voorschoten, 2B. P. van Stralen. Afdeling zwartblaar: Kalveren (vol bloed N.R.S. en volbloed fokregister) le prijs Neel 4 van P. van der Marei. Pinken: le prijzen Maartje 8 van W. van Santen, Gretha 3 van P. van der Marei en Geertje van T. Brak. Melkvaarzen: le pryzen Margriet 16 van W. van Santen, Maartje 6 van W. van Santen, Tinie 2 van P. van der Marei. Bedrijfsgroepen: 1. W. van Santen, 2 A P. van der Marei, 2. B. G. van der Hulst, Voorschoten. Zonder plaatsnaam is Wassenaar. —HANDWERKEN De dames hadden een collectie van 154 handwerken bijeengebracht in verschil lende soorten. Hoewel dit aanvankelijk niet de opzet was, werden hieraan prij zen verbonden, welke als volgt naar soort werden toegekend: le prijzen mevr. A. v. d. Marei—Wiedemeijer 2 x, mevr. A. Stammes—Brouwer, mevr. H. G. v. d. StoelOtto, Bep v. d. Marei 2 x, Corry Hoogendoorn 2 x, Henny Rodenburg, mevr. A. Sietenga—v. Eek, mevr. L. Hoo gendoornv. Staalduynen, mevr. A. Bur gerRoelofs; 2e prijzen: mevr. De Jong- Van Staalduynen, mevr. v. d. Stoel Otto, L. van Duyvenboden, Annie van Leeuwen, mevr. StammesBrouwer zx, mevr. Hoogendoorn—v. Staalduynen, mevr. M. Binnendijkv. d. Heuvel, mevr. GeitenbeekHofman, mevr. Burger Roelofs. BLOEMSCHIKKEN De dames hielden voorts een wedstrijd bloemschikken met de volgende uitslag: bloemschikken le pr. mevr. Sidkinga v. Eek, 2e pr. mevr. v. d. MareiWiede- meyer, 3e pr. mevr. StammesBrouwer; bouquetten le pr. mej. E. Burger, 2e pr. mevr. MeterlindenVisbeen, 3e pr. mevr. BurgerRoelofs. De uitslag van de overige wedstrijden is pas later befkend. De Europese bridgetitels NEDERLAND WON OOK VAN DENEMARKEN Woensdagavond is, nadat de derde ronde was afgewerkt, voor het toernooi om het open Europese bridgekampioen- schap, ook nog de tweede zitting van de tweede ronde gespeeld. Nederland heeft de voorsprong, die het op Denemarken had, daarin nog iets vergroot. Onze landgenoten wonnen met 41 tegen 35 matchpunten. Opmerkelijk was het her stel van Frankrijk in de wedstrijd tegen Libanon. Ondanks een achterstand van 8 matchpunten na de eerste zitting, be haalden de Fransen tenslotte een over winning van 67 tegen 42 matchpunten. De stand na drie ronden is nu: 1. en 2. Oostenrijk en Noorwegen, elk 6 winst punten; 3. en 4. Engeland en Nederland elk 5 winstpunten; 5. Italië, 4 winstpun ten (uit 2 wedstrijden); 6. en 7. IJsland en Frankrijk, elk 4 winstpunten; 8. België, 2 winstpunten (uit 2 wedstrij den); 9. t.m. 13. Denemarken, Zweden, Libanon, Finland en Duitsland elk 2 winstpunten; 14. Polen, 1 winstpunt (uit 2 wedstrijden)15. Zwitserland, 1 winst punt; 16. en 17. Spanje en Ierland, 0 winstpunten. In de tweede ronde van het toernooi voor dames speelde Nederland gelijk tegen Oostenrijk, hoewel de Nederlandse achterstand hadden van 17 matchpun ten. De stand is hier: 1/2/3. Finland, Groot Brittannië en Ierland, elk 4 winstpun ten; 4. t.m. 7. Zweden, België, Zwitser land en Denemarken, elk 2 winstpunten; 8. t.m. 11. Nederland, Oostenrijk, Noor wegen en Frankrijk elk 1 winstpunt; 12. Duitsland, 0 winstpunten. Twee doden en vier zwaargewonden bij auto-ongeluk Op de Rijksweg Den Bosch-Nijmegen heeft gisteravond omstreeks elf uur een auto-ongeluk aan twee personen het le ven gekost, terwijl er vier ernstig wer den gewond. Door nog onbekende oorzaak geraakte een Fiat-1100, die uit de richting Den Bosch kwam, in de gemeente Rosmalen aan het slingeren. De auto sloeg enkele malen over de kop, kwam tenslotte weer op de wielen terecht en kwam daarop in botsing met een vrachtauto, die uit de richting Heesch naderde. De personen auto werd volledig vernield. De inzit tenden - het echtpaar Rijkers uit Nis- telrode met vier kinderen en een dienst bode - werden allen op straat geslin gerd. Bij de moeder en een der kinde ren kon slechts de dood worden gecon stateerd. De vader en de overige drie kinderen werden met ernstige verwon dingen in het Groot Ziebengasthuis te Den Bosch opgenomen. De dienstbode liep slechts 'ichte verwondingen op. A-griep bij militairen in legerplaats Ossendrecht (Van onze Haagse redactie) Aziatische griep is geconstateerd by 85 militairen in de legerplaats Ossen drecht. Het ligt in de verwachting, dat dit aantal gedurende de komende da gen zich nog zal uitbreiden. Naar het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mededeelt, heeft de ziekte een goedaardig en snel verloop. VOETBAL UITSLAG BEKERWEDSTRIJDEN WSBTeylingen 33; ASCLFC 35; LisseWarmunda 9—3; RFC VCS 0—2. In de tweede voorronde worden a.s. zondag gespeeld: HBCTeylingen; Roo- denburg—LFC; SJC—Lisse en Blauw ZwartVCS. F.A. NODIGT KNVB UIT Het bestuur van de KNVB heeft van de Engelse Voetbalbond een verzoek ontvangen voor een wedstrijd tussen ploegen van beide landen, die samen gesteld zijn uit spelers beneden de 23 jaar. De wedstrijd zou in februari 1960 moeten worden gehouden. Het bestuur van de sectie Betaald Voetbal heeft deze uitnodiging van de F.A. inmiddels reeds aanvaard. Ook van de Belgische bond is een ver zoek binnen gekomen voor een ontmoe ting tussen teams van spelers beneden de 23 jaar. De wedstrijd zou nog dit jaar moeten worden gehouden. Of de KNVB deze uitnodiging zal aanvaarden en of deze wedstrijd in Nederland, dan wel in België zal worden gespeeld, is nog niet beslist. BEURSOVERZICHT Syrië beheerst Damrak Amsterdam, 22 augustus. De markt op het Damrak werd van daag beheerst door de politieke gebeur tenissen betreffende Syrië, het uitstel len van de algemene vrachttarievenver- hoging van 10% voor de scheepvaart tot 1 februari 1958, de internationale valu tasituaties etc. Kon. Olies openden op f. 205,50, tegen gisteren f. 207,50, en waren zodoende circa f. 2 beneden pariteit New-York. Enige vraag deed de koers stijgen tot f. 206,30, waarop ongeveer gesloten werd. Philips trok van 275 aan tot 277 en bleef slechts iets beneden gisteren. Unilevers hadden weer van middenkoers aanbod te lijden en openden dientengevolge op 423%, waardoor het fonds circa 6 pun ten op gisteren verloor. Door kleine aan kopen voor Londense rekening werd spoedig de 428 bereikt, toch nog een kleinigheid beneden de vorige slotprijs. Aku's verloren plus minus 3 punten. Aandelen K.L.M. incasseerden een ver lies van f. 1,50. De animo voor de Scheepvaartwaar den was gering; de verliezen beliepen over het merendeel een half tot 1%. Cultures lagen iets vriendelijker in de markt. Amsterdam Rubber plus 1, Deli My en H.V.A. plus De stemming voor de Staatsfondsen bleef gunstig. De Staffellening veranderde weinig in koers, 81, doch de kortlopende papieren waren een half tot 3/4 hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 augustus Londen 10.63%—10.64y4, New York 3.82H-3.83rt, Montreal 4.05%4.06, Parijs 91.1091.20, Brussel 7.64%—7.65%, Frankfurt 91.13— 91.18, Züridh 87-51—S7.56, Zürich (vr. fr.) 89.3789.42Stockholm 73.61%— 73.66%, Kopenhagen 55.0055.05%, Oslo 53.24—53.29, Milaan 61.24^-61.29, Wenen 14.72—14.73. G>\ (ner cm in te (rijim Beurs van Amsterdam1 Woensdag 21 augustus Donderdag 22 augustus Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 82% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 3% Ned- '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 DoUarlng '47 3 93 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert NWS Indië '37A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE Al Clt. Hand. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) eva. H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U v. Berkei's Patent (v) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 3de rubr. Dordtse Petr. gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 f20. Holl. Amerikalijn Java China Paket KLM Kon. N. Stoomb. Kon Paket Mij Stoomvaartmij. Ned. Van Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd' Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 82 82% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-HI 3% 84 77 81 80% 83% 84% 82% 823/4 82% 83% 75 78 78% 78 78% 79% 79% 78 78% 93 93 87% 86% K -■ i 87A O" 1 6 84 84A 85 INDELEN 41% 42 94 95 156% 154% 69 L 69% 80rt 80 119 121 40 39 59% 59 25% 25% 184% 181% 203% 356 360 191 188 297 295% 351 350 y4 286 285 277% 277 141% 142% 430 428% 240 237 243 242% 989 987%. 208 207.50 207-40 206.90 166% 166% 159 159 125 123.80 146 145 146 147 174 174 248 249 164 163 159 159 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieieningen A'dam '53 3 88% 89 A'dam '51 2% 85 A'dam '56 I 2% 77 77% A'dam '56 II 2% 85% 85 Eindhoven '54 2% 74% 74% B Enschede '54 2% 75 76% Den Haag '52 I 2% 87 idem II 2% 85y4 85% R'dam '52 I 2% 87 idem II 2% 83% 85% Utrecht '52 2% 87^ 87 ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 200 200 HB.U. eert198% 199% Rott. Bank 165 166 Twentsche Bank 161% 160 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 273 B Borneo Sum. HMy. 58 55y4 Ned. G. enSp. Fabr. 180% 180% Kon. Ned. Grofsm. 104y4 105 Internatio81 80 y4 Rott. Droogdok Mij. 566 567 Tieleman en Dros 12% 10% Ned. My.' Walv.vrt. 57% 56y4 Spoorwegen Deli Spoorweg Mjj. 10% 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33& 33^ Intern. Nickel88% 88% Anaconda 58^ 57% Bethlehem Steel 47% 47% Cities Service 68% 68 General Motors 44% 44% Kennecott101% 101% Republic Steel54% 53% Shell OU 86% 87 Union Pacific 29% 29% Un. States Steel 67% 67% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VB. 21/8 Edelmet. Kon. AA 57% Pref. w.a. idem 68% 68% 325 B 330 B HoU. Constructie 340 B Ing our v Bouwnijv. 122 Int. Kunststof! Ind. 44GB 44 Leidsche Wolsplnn. 220B 220 Sikkens Lakfabr '53 410 Ver. Touwfabrieken 164% 164 Wernlnk's Betonm. 76L 75 L Van Wijk Textiel 83GB 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3