Moskou strekt hand uit naar Syrië als satelliet in Midden - Oosten WEERBERICHT Benoeming van linkse stafchef: prijswelke Rusland vroeg voor levering van wapens Dr. Rolf Lahr voor tweode maal terug in Bonn voor instructies Dr. Hatta was niet plechtigheid voor het paleis 96ste jaargang MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 No. 2921® In Syrië is een ontwikkeling gaande, die sterk pro-communistisch is. Naar het schijnt spant Moskou zich tot het uiterste in dit land tot een satelliet te maken. De stafchef van het leger, generaal Nizamoed, heeft zijn ontslag genomen en is vervangen door generaal Afif Bizri, die volgens de Syrische pers een communist is. Voorts is brigade-generaal Jamal Feisal benoemd tot hoofd van de militaire politie. Zijn adjudant is luitenant-kolonel Mohammed Jarrah, die aanklager was in de in februari gevoerde processen tegen vooraanstaande rechtse leiders, die beschuldigd waren van samenzwering met Irak tegen de Syrische regering. Een generaal-majoor, twee brigade-generaals en zeven kolonels van het Syrische leger zijn door de nieuwe legerleiding ontslagen. Politieke waarnemers geloven, dat deze ontslagen deel uitmaken van een zuivering van officieren, die door de pro-com munistische legerleiders onbetrouwbaar worden geacht. Deze legerleiders, thans aan het bewind, versterkten hun invloed na de bekendmaking van een zogenaamd komplot tegen de regering, waartoe de Amerikanen zouden hebben aangezet. Libanon en Saoedi-Arabië pogen te bemiddelen De vervanging van de gematigde Nizamoedin door de zeer linkse generaal Afif Bizri is, volgens be richten uit Beiroet, de prijs geweest die Rusland vroeg voor de levering van wapens ter waarde van 100 mil joen dollars. Er is zeker ook verzet geweest te gen deze machtsoverdracht, maar tot dusver zijn er nog geen tekenen die wijzen op enig effect van dit verzet. In de Libanon kwamen be richten binnen van relletjes in Alep po, waaraan „anti-communistische partisanen" zouden hebben deelge nomen. Uit diplomatieke bron te Londen werd zaterdag vernomen, dat de Russische lei der Kroesjtsjef een bezoek voorbereidt aan Egypte cn Syrië, om druk te zetten achter het nieuwe tegen-offensief van Rusland tegen de Eisenhower-doctrine. Hij zou de minister van Defensie, Zjoe- kof, de chef van het Rode leger, die al eerder een uitnodiging om een bezoek aan Syrië te brengen aannam, met zich meenemen. Het is blijkbaar de strategie van Kroesjtsjef zou gauw mogelijk alle voor deel te halen uit de nieuwe banden, die met Syrië zijn aangeknoopt, dat immers juist een overeenkomst voor „economi sche hulp" op grote schaal met het Kremlin heeft getekend en nu ook over gegaan is tot een zuivering van anti communistische elementen van het leger en in de regering. Syrië schijnt op het punt te staan een Russisch satelliet te worden, de eer ste in de Arabische wereld en een ern stige bedreiging van de onvervangbare olie-buisleidingen, die van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee lopen. De macht over Syrië zou Rusland brengen aan de zuidgrens van Turkije (belangrijk lid van de NAVO en van het Balkan-pact) en op gevaarlijke wijze in de directe nabijheid van de Perzische en Iraakse olie-velden. Ook de positie van Israël zou er niet gemakkelijker op worden. Sovjet-Rusland, dat eerst zijn aan dacht op Egypte had geconcentreerd, richtte zijn-strategie onmiddellijk na de Suez-campagne op Syrië. Het gaf daarbij in alle opzichten aan Syrië prioriteit boven Egypte. Uit de bronnen, waaruit deze inlich- Soekarno hielp mee! Als eerste stap voor de verwezen lijking van zjjn „nieuw-leven"-bewe- ging heeft president Soekarno van daag meegeholpen om de smerige pa sars en sloppen in Djakarta schoon te vegen Hij ruimde afval en rotte groenten op, die op Pasar Senen, de grootste marktplaats in het centrum der stad, verspreid lagen. Ook leden van het kabinet en hun echtgenoten namen aan deze zindelijkheidsactie deel. Na anderhalf uur werken zag de pasar er netjes uit. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEDEREN KLEDING Walenkamp Zn H AARLEMMERSTR. 4 tingen komen, wordt ook vernomen, dat Rusland behalve wapenen voor het leger en de luchtmacht, Syrië ook van enkele duikboten en een torpedoboot- flottielje heeft voorzien, wat een voor wendsel zou kunnen zijn voor de inrich ting van een kleine vloot-basis aan "de Middellandse Zee-kust. President in Egypte Intussen is de Syrische president, Sjoekri Koewatli, gisteren onverwacht per vliegtuig in Cairo aangekomen. Aanvankelijk deden er geruchten de ronde, dat hjj afgetreden was, maar uit het feit, dat hjj officieel is ontvangen, kan worden afgeleid, dat dit gerucht op zjjn minst voorbarig is geweest. Er wordt dus meer aandacht geschonken aan het officiële motief voor Koewatli's bezoek: een algemeen medisch onderzoek. Het verblijf van de Syrische president zou drie dagen duren. Hjj heeft gisteren een onderhoud van twee uren met president Nasser van Egypte gehad. Er werd geen communiqué over dit gesprek verstrekt. De Libanon heeft aangeboden bemid delend op te treden in de gespannen toestand, die momenteel tussen Syrië en de Verenigde Staten bestaat. Ook de Saoedi-Arabische regering poogt te be middelen. De ambassadeur van Saoedi- Arabië in Damascus is door Koning Saoed naar Riad ontboden voor nader overleg. Het Amerikaanse persbureau United Press meldt voorts, dat de pro-commu nistische legerleiders in Syrië niet al leen rekening moeten houden met de invloed van de Libanon en Saoedi- Arabië maar ook rekening moeten hou den met de Koerdische stammen op Syrisch grondgebied, die op het punt staan in opstand te komen. Kolonel Ibrahim Hoesseini, .de Syri sche militaire attaché in Rome, die door zijn regering is beschuldigd van medeplichtigheid aan een door de Ver enigde Staten gesmeed komplot tegen het huidige Syrische bewind, heeft me degedeeld, dat hij naar zijn land zal terugkeren „met vast vertrouwen in de Syrische Justitie". Hoesseini verklaarde zaterdag de me dedeling te hebben ontvangen, dat hij is teruggeroepen. Hij ontkende nogmaals iets met het komplot te maken te hebben. Ook kent hij niemand van de Amerikanen, die bij de samenwerking betrokken zouden zijn. „Wereld kan er heel anders uitzien ■Hammarskjöld over de geld verslindende bewapening De Ver. Naties zouden het aangezicht van de wereld kunnen veranderen, als zij slechts 20 procent van het geld, dat nu door de bewapening wordt opgeslokt, zouden kunnen gebruiken voor techni sche hulp, zo heeft secretaris-generaal Hammarskjöld verklaard in een bood schap aan een jeugdconferentie in Kief. „Misschien zuilen jullie, de jongere generatie, dat nog beleven", aldus Ham- raarskjölds boodschap, „doch dat zal van jezelf afhangen". Hammarskjöld w es er voorts op, dat de Ver. Naties de morele kracht van de miljoenen mensen die zij vertegenwoor digen. kunnen aanwenden om door be middeling, verzoening en juridische hulp, conflicten te voorkomen. Ook legde hij de nadruk op het 1 elang van de reeds bestaande economische en sociale hulp van de Ver. Naties. Ondanks de beperkte middelen helpen 6.000 des kundigen uit 72 landen namens de Ver. Naties 120 landen bij de oplossing van hun problemen Russisch - Westduitse besprekingen Wordt overleg in Moskou nog voortgezet (Van onze correspondent in W est-Duitsland Voor de tweede keer sedert de onderhandelingen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie circa vier weken geleden in Moskou zijn begonnen, is de leider van de Westduitse delegatie dr. Rolf Lahr, naar Bonn teruggeroepen om hier persoonlijk verslag uit te brengen en alweer nieuwe instruc ties te komen halen. Toen hij op een vliegveld in de buurt van Hamburg landde, kon hij journa listen, zoals men trouwens ook had ver wacht, niet veel nieuws vertellen, maar hij zei toch bijzonder veelbetekenend, dat het in Moskou „stormachtig" was. Dat wilde dus zeggen, dat zich in Mos kou donkere wolkien boven de hoofden van de Westduitse delegatie hadden sa mengepakt en dat de Russen geen zeer vriendelijke en toegeeflijke houding hadden aangenomen. Vandaag wordt Lahr door de minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano ontvangen. Von Brentano bevond zich op een reis door de Bondsrepubliek om in verband met de voor de deur staande verkiezingen in diverse steden verkiezingsredevoeringen af te kunnen steken, maar hij heeft deze tocht nu voor een paar dagen onderbroken om de situatie met Lahr zorgvuldig onder de loep te kunnen nemen. Men neemt in Bonn aan dat het van dit gesprek en zeker niet in de laat ste plaats van de opvattingen van bondskanselier Adenauer afhangt, of en wanneer en in dit geval onder welke voorwaarden de onderhandelingen in Moskou kunnen worden voortgezet. Von Brentano heeft intussen al te kennen gegeven, dat misschien in het geheel niet meer behoeft te worden onderhandeld, wanneer de Russen zich, wat het repatriëren van Volks duitsers betreft, niet meer tegemoet komend betonen. De Bondsrepubliek zou er in dat geval niet veel voor voe len de handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie te intensiveren. Wjj wil len met Rusland geen verdrag ten koste van die beklagenswaardige men sen sluiten, verklaarde hjj. Eisenhower geeft zich niet gewonnen Commissie van Drie gaat met de Senaat praten President Eisenhower heeft besloten minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, de vertrekkende voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs admiraal Radford, en de eveneens ver trekkende directeur van de „Internatio nal Cooperation Administration" (IAC), de organisatie voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, van daag voor de Senaat te doen verschij nen, in een poging een halt toe te roe pen aan de krachtige besnoeiingen door het Congres van de door de regering aangevraagde gelden voor de buiten landse hulpverlening. Het congres heeft, als gemeld, thans een bedrag van 3.191.810.000 dollar voor deze hulpverlening toegestaan, hetgeen 809.650.000 dollar minder is dan de regering nodig achtte. De krachtige vermindering door het congres van de aangevraagde gelden voor de Amerikaanse buitenlandse hulp verlening worden te Washington gezien als een uiting van 't toenemende verzet der democratische congresleden tegen een republikeinse ^resident. Montgomery bezocht minister Staf (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen bezocht veldmaarschalk Montgomery in het Ministerie van Oor log op het Plein te Den Haag minister ir. C. Staf, waar hij werd ontvangen in het comité Verenigde Chefs van Staven. Tevoren inspecteerde „Monty", die nog steeds genoeg populariteit bleek te be zitten om de toegesnelde Hagenaars tot een juichende groet te brengen, een de tachement van 901 L.V.K., dat tezamen met de K.M.K. voor de Hoge Raad te Den Haag stond opgesteld en dat onder commando stond van de kapitein T. C. van Nieuwenhoven Helbach. Na de lunch vertrok de Britse veld maarschalk van Valkenburg naar Parij.s Vrouw aan gevolgen van twist overleden Mej. Marian de Koning, een in Ede geboren en thans in Florence wonende filmactrice, heeft zaterdag als de heidekoningin Calluna XV kaar intocht gedaan in haar ge boortedorp ter gelegenheid van de opening van de vijftiende Edese Heideweek. Reeds op 8 juni was Marian in Florence tot Heidekonin gin uitgeroepen door de voorzitter van het Italiaanse bureau voor toe risme. De foto geeft een beeld van de vrolijke intocht van de zomerse heerseres (midden) met haar hof dames. Kenmerk der verdeeldheid In het algemeen opvallend gematigde toon zonder aankondiging maatregelen (Van onze correspondent in Djakarta) Dr. Hatta bevond zich niet onder degenen, die in het paleis „Mer- deka" bijeen waren voor de officiële herdenking van de afkondiging der vrijheidsproclamatie van 17 augustus 1945. Zijn afwezigheid was opvallend, ook al ligt het voor de hand, dat hij, afgetreden als vice-pre sident, zich niet aan de zijde van president Soekarno zou hebben be vonden gelijk alle vorige jaren en hij de president dus niet assisteerde zoals gebruikelijk bij het overhandigen van de historische roodwitte proclamatie-vlag, die op de 17de voor één dag aan de vlaggemast voor het paleis wordt gehesen. De afwezigheid van dr. Hatta, met Soekarno ondertekenaar van de vrijheidsproclamatie, legde opnieuw de nadruk op het einde van een langjarige twee-eenheid dezer beide Indonesische leiders. Zij was tevens het kenmerk van de verdeeldheid, waaraan Indonesië thans ten prooi is. De spanning, waarin de herdenking plaats had, vond men gelijk gemeld terug in de zeer uitgebreide veiligheids maatregelen in Djakanta, waar in de laatste etmalen opnieuw het geluid van ontploffende handgranaten door onrust stokers geworpen, had geklonken. Bo vendien hadden militaire patrouilles de dag tevoren in de straten en de om trek van het paleis huiszoekingen ver richt. Op de feestdag zelve was in wijde omgeving van het paleis een zware militaire bewaking ingesteld, terwijl pantserauto's in reserve werden gehou den op het erf van het in de nabijheid gelegen hoofdbureau van politie. Inci denten hebben zich echter, voor zover bekend, niet voorgedaann. Tijdens de plechtigheid in het paleis zelve, was overigens behalve in de rede voering van de president, niets terug te vinden van die spanning, waaraan het land thans onderhevig is. De rede was stijlvol als alle jaren en het program werd bewonderenswaardig op de minuut afgewerkt. De president sprak in ruim anderhalf uur zijn op papier gezette rede uit. Het duurde slechts een minuut korter dan het program aangaf en dat was dus goed „getimed". De rede was uitsluitend aan de binnenlandse toestand gewijd en het buitenland werd slechts in betrek king daarmede genoemd. Zo kwam Nieuw Guinea slechts ter loops ter sprake in dat deel van zfjn betoog, waarin hjj wees op de tekort komingen, die zich in de afgelopen jaren in Indonesië hebben gedemon streerd. „Aanvankelijk wensten wij een Republiek van Sabang tot Me- rauke, maar na 12 jaar is nog een vijfde deel van het Indonesische grondgebied in de macht van de Ne derlanders", zei president Soekarno, aldus sprekend over West-Irian, naar wij menen in de meest gematigde ter men, waarin hij ooit dit onderwerp op een 17-augustusherdenking ter sprake heeft gebracht. Nederland kwam nog eenmaal in de rede, die getiteld was „Een beslissend jaar", voor, toen de president betoogde, dat er nog steeds Indonesische leiders zijn, die niet willen begrijpen, dat het onmogelijk is „voor 100% aan opbouw te doen, zolang de restanten van de R.T.C.-overeenkomst nog in ons land voelbaar zijn". Een ieder roept om op bouw, maar niemand wil begrijpen, dat een groot deel van het voor deze op bouw benodigde kapitaal, door de R.T.C.-overeenkomst naar het buiten land wordt afgevoerd", aldus Soekarno. Voor het overige was zijn redevoering vaak een bewogen pleidooi voor herstel der eenheid en voor de geleide demo cratie, daar de tot dusver toegepaste de mocratie niet het geschikste politieke systeem voor Indonesië is gebleken. Uit voerig sprak de president ook over zijn „nieuw leven-beweging", een mentale revolutie, die de geest moet aanwakkeren tot iets positiefs en dynamisch. Op opmerkelijk verzoenende toon sprak hij over de rebellerende daerahs, die hij beschouwde als een reactie op het centralisme, welke reactie weliswaar gevaren inhoudt, doch die men op zich zelf als iets constructiefs dient te aan vaarden. In zijn rede ontbrak elke spectaculaire aankondiging over bepaalde maatregelen, zoals bevriezing van het Parlement, waarover geruchten de ronde hebben ge daan. De rede werd vrijwel niet door ap plaus van het publiek buiten de paleis hekken onderbroken. Dit kwam wellicht doordat zij een voortdurend ernstig ap pèl was op het Indonesische volk, waar aan elk oratorisch vuurwerk, dat de pre sidentiële toespraken vaak verlevendigt, ditmaal ontbrak. 's Avonds had in het Ikada-stadion een plechtigheid plaats, waarbij op het middernachtelijk uur president Soe karno de eed van trouw aan de vrij heidsproclamatie uitsprak, nagezegd door enige tienduizenden, en door de radio over heel Indonesië uitgezonden. Plaats en uur hiervan waren ken nelijk gekozen ter onderstreping van het gewicht van deze hernieuwde be lofte. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. w. Benny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.Tilb per kwartaal; f. 2.55 per maand; t. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt met in het noorden van het land plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 AUGUSTUS. Zon op: 5.33 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: uur; onder: 16.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.45 en 22.20 u. Laagwater te 5.05 en 17.36 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Vrijdagmiddag is nabij Muider' berg een aantal militaire vracht wagens met kanonnen en generato ren. behorende tot de in Bussum ge legerde 117de afdeling zware lucht doel Artillerie, te water geraakt, toen de colonne op een voor auto's verboden landweggetje reed. Door de drassige conditie van de weg berm zakten de auto's met aanhang weg. Het zware materieel, dat as sistentie moest verlenenkon om dezelfde reden zijn taak niet uit voeren. Zaterdagochtend begon men met het demonteren van de kanonnen om ze op deze manier op het droge te brengen Met vereende krachten tracht men een T.L. 9 kanon uit de vaart te krijgen (foto onder), terwijl bij het andere materieel wachtposten waren gezet(foto boven). In een ziekenhuis te Venray is woensdag mevrouw M. Derksen— Klaassens uit het gehucht Groessen bjj Zevenaar overleden aan de gevol gen van een mishandeling, waaraan zjj tijdens een twist moet hebben blootgestaan. De Jonge vrouw, die enige malen ln eep inrichting voor geestelijk gestoorden te Venray is verpleegd, overleed enige dagen nadat het handgemeen had plaats gehad. De politiedeskundige, dr. Hulst uit Leiden, heeft sectie op het Ujk ver richt. De politie kon nog geen nadere inlich tingen verstrekken over de juiste toe dracht van hetgeen zich afgespeeld heeft. Zij heeft de zaak in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1