SCHIPHOL'S BEZOEKER 10 "hAiltt&enstc Het overleg tussen West-Duitsland en Rusland wil maar niet vlotten WEERBERICHT' Bonn verlangt teveel van Moskou Fa. D. KRET Zn. Regering in Parijs keert zich tegen vloed van prijsstijging Moeder en dochter hij Schoorl na aanrijding in auto verdronken SINDS JULI I94« 96ste jaargang ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 No. 292 lf LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Repatriëringsvraagstuk grote knelpunt (Van onze correspondent in West-Duitsland) De onderhandelingen, die te Moskou tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie worden gevoerd, willen maar niet vlotten. Wij hebben zelf enkele weken geleden al voorspeld, dat ze moeilijk zouden zijn en dat ze te veel tijd in beslag zouden nemen. Men is er nu in West- duitse politieke kringen in Bonn al op voorbereid, dat zij zo goed als zeker niet voor de grote dag van de algemene verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag, dat is de 15de september, beëindigd zullen zijn, en dat zij vermoedelijk zelfs wel tot in oktober zullen kunnen duren. niet zo gemakkelijk van een reeds ingenomen standpunt af te krijgen is. De Russen wensen weliswaar nauwere handelsbetrekkingen met West-Duits land aan te knopen, maar ook hierover zou men zich in Bonn te grote voorstel lingen hebben gemaakt. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano heeft ver klaard, dat hij de leider van de West duitse delegatie in Moskou, dr. Lahr, alweer nieuwe instructies zal doen toe komen. Vier en twintig uur tevoren had men hem ook al nieuwe instructies ge geven. De besprekingen in de Russische hoofdstad zyn gisteren voortgezet met een bijeenkomst van vijf uur, waarop Rolf Lahr opnieuw het vraagstuk van de terugzending naar Duitsland van de nog in de Sovjet-Unie verblijvende Duitsers ter sprake heeft gebracht. De door hem voorgelezen verklaring werd beantwoord door het hoofd van de Russische delegatie, de onderminister van Buitenlandse Zaken, Semenof. Daarna werd gesproken over consu laire kwesties. Er is niet medegedeeld, wanneer weer wordt vergaderd. Ook werd niet gezegd of de beide partijen inzake het knelpunt van de bespre kingen, het repatriëringsvraagstuk, ook maar iets dichter tot elkaar zijn gekomen. Zeer teleurgesteld Men is in Bonn zeer teleurgesteld over het uiterst schamele resultaat, dat de besprekingen over het repa triëringsvraagstuk tot dusverre heb ben opgeleverd. Het schijnt dat de Russen zich thans, nadat zij zeven lijsten met de namen van in totaal ongeveer zevenduizend Volksduit sers hadden bestudeerd, bereid heb ben verklaard circa duizend perso nen van Duitse afkomst naar het Westen te laten vertrekken. Het grootste gedeelte van deze men sen stamt uit Oost-Pruisen, het Memel- gebied, Pommeren, Oost-Brandenburg en Silezië. Oorspronkelijk hadden de Russen in Moskou beweerd, dat voor hen in het geheel geen Duits repa triëringsvraagstuk meer bestond. Het grootste contingent immers van de tus sen de 85.000 en 90.000 personen, wier repatriëring de Westduitse regering heeft verlangd, zijn pas onder Hitler, die zoveel mogelijk Volksduitsers uit andere landen samenschraapte, Duits staats burgers geworden. De wetten van Hitier, zo zeggen de Russen, hebben voor ons geen geldigheid. Daarom beschouwen de Russen de meeste personen, wier namen op die Westduitse lijsten prijken, als Sovjetrussische burgers. Prestige Onpartijdige politieke waarnemers in Bonn en in Moskou zijn van oordeel, dat de Westduitse regering te veel van de Russen heeft verlangd en dat zij er geen rekening mee heeft gehouden, dat een grote mogendheid als de Sov jet-Unie ook al om prestige redenen Scheepshond in Harlingen doodgeschoten Goed kameraad had geen entpapieren (Speciale berichtgeving) In Harlingen is de scheepshond van de „Roerdomp", de spaniël van kapitein Wildeman, die met zjjn schip door Harlingen kwam met een lading hout uit Zweden voor Grouw, door de com miezen doodgeschoten, omdat het dier geen entpapieren had. De bemanning van de „Roerdomp" was zeer verontwaardig over het dood schieten van deze vriend en zij aarzelde dan ook niet het woord „moord" uit te spreken. Volgens de wet moet een hond in het bezit zijn van entpapieren, die aantonen, dat het dier langer dan drie weken geleden tegen mond en klauwzeer is ingeënt. In Engeland bestaat in zo'n geval de mogelijkheid de hond aan de ketting te laten lt,Agen. In Harlingen is de wet precies nagevolgd, omdat men daar niet ir. de gelegenheid is de hond in quarantaine te houden. Nu het eerste slachtoffer gevallen is, wordt het zaak aan die quarantaine-geschiedenis aan dacht te besteden. Een scheepshond is een goede kameraad aan boord en daar dient men dan ook aan te denken. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 L Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Hier en daar enige regen of motregen, maar ook opklaringen. Iets hogere tem peraturen. Matige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 AUGUSTUS Zon op: 5.30 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 23.00 uur; onder 13.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.40 uur en 20.05 uur. Laagwater te 3.27 uur en 15.39 uur. (19/8 hoogwater te 8.34 en 21.06 urn"; laagwater te 4.09 uur en 16.27 uur). LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndyk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BljvoegwftL Ongunstig getij De Westduitse onderhandelaars tref jen het niet met het tijdstip, dat zij hun besprekingen in Moskou moeten voeren. Want juist dezer dagen is de Russi sche houding tegenover 't Wes ten duidelijk stroever geworden op ieder belangrijk gebied: ont wapening, Duitse hereniging en het Midden-Oosten. De redenen voor deze veranderde houding zijn nog niet erg duidelijk. Ken nelijk heeft Rusland te kampen met grote interne problemen. De eerste aanwijzing van een stroevere politiek kwam in een brief van Boelganin aan de Britse premier Macmillan kort na de zuivering in Moskou. Daarna zijn de tekenen steeds talrijker geworden. Kroesjtsjef heeft in de afgelopen week met zijn redevoeringen in Oost- Duitsland de Duitse hereniging weer bijzonder facultatief ge maakt, Zorin heeft in Londen plotseling de prijs voor een ont- wapenings-akkoord drastisch verhoogd en in het Midden- Oosten heeft Rusland de laatste weken de wapenleveranties sterk opgevoerd. Zo zijn er meer tekenen aan te wijzen. Volgens diplomatieke kringen in Londen begint steeds duide lijker de anti-Westerse campag ne, die de Russen in de wereld gevoerd hebben, te herleven. Wat dat betreft hebben de Duitsers in Moskou dus wel sterk de wind tegen. Vijftienhonderd ambtenaren gaan prijzen der levensmiddelen controleren (Van onze correspondent in Parijs) In de loop van de volgende week zullen 1500 controle-ambtenaren over Frank rijk uitzwermen en in winkels en op markten de pryzen der levensmiddelen gaan controleren. Tot dusverre hebben zij dienst gedaan by de steun aan de export, van welke men aanneemt dat hjj door de gedeeltelijke devaluatie van de frank (die, op de naam na, steeds dichter bij een werkelijke devaluatie blijkt te komen) tydelyk niet meer nodig zal zijn. De regering is namelijk van plan, voorzover haar dat mogelijk zal zijn, met kracht op te treden tegen de abnormale prijsstijgingen, welke vele levensmidde len en eerste levensbehoeften de laatste week te zien hebben gegeven. Zo spoedig mogelijk zullen voor een aantal ervan, met name voor groenten, aardappelen, vlees en eieren, maximumprijzen worden vastgesteld. Bovendien zal de regering vyf en een half miljoen hectoliter wijn op de markt doen brengen om ook de Prijs van die Franse volksdrank bij uitstek enige franks per liter te drukken. Hek is van de dam Er worden eveneens onderhandelingen tussen de desbetreffende ministeries ge voerd om de prijzen van farmaceutische produkten met vijf procent te verlagen. Daar staat tegenover dat enige prijzen vastgesteld zullen moeten worden boven de thans geldende, met name die van boter en schapevlees. In de industriële sector zullen ook prijsverhogingen niet uit kunnen blijven, zoals bijv. voor pro dukten waar staal in is verwerkt, voor aluminium produkten, voor drukwerk, inbegrepen boeken en waarschijnlijk ook periodieken, en voor plaatsen in de bioscoop. Het hek is nu eenmaal van de dam en er zal waarschijnlijk weinig zijn om de vloed van prijsstijgingen lang zaam maar onafwendbaar zeker te doen stijgen. Hoewel de Franse regering geen gele genheid voorbij laat gaan om te zeggen, dat zij alles zal doen om die prijsstij gingen tegen te gaan, zijn er toch, waaronder zij niet uit kan. Zo is in de Franse Staatscourant van gisteren be kend gemaakt, dat de hure-i van volks- Aflve- tt*ntlc Geef Uw zenuwen éók ontspanning 1 Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend, maar genezend I Vrouwelijke rechter bij Haagse Rechtbank (Van onze Haagse redactie) Bij K.b. van 7 augustus zijn benoemd tot rechter bij de Arrondissementsrecht bank te Den Haag mej. mr. A. A. L. Minkenhof, advocate en procureur te Groningen, mr. J. M. Polak, subsituut- griffier en rechter-plaatsvervanger bij deze Rechtbank en mr. A. H. Lycklama, subsituut-griffier bij de Rechtbank te Amsterdam. Mej. mr. Minkenhof zal bij de Haagse Rechtbank de eerste vrou welijke rechter zyn. Bij de Rotterdamse en de Amsterdamse Rechtbank heeft men reeds een vrouwelijke rechter. woningen met 6 tot 8 procent mogen worden verhoogd als gevolg van de prijsstijgingen van de bouwmaterialen. Ook zijn de kredieten van het „Credit Foncer", de staatshypotheekbank voor onroerende goederen, verlaagd, zodat degene, die een huis wil laten bouwen, of een flat, voortaan tenminste zelf der tig procent van de koopsom zal moeten storten in plaats van twintig procent zoals tot dusverre. Engeland verwerpt theorie inzake vrij Imanaat Oman In Manamah op Bahrein is vernomen, dat de Britse eenheden gisteren begon nen zyn zich uit centraal-Oman terug te trekken. De troepen zullen zich terug trekken tot de rand van het omstreden gebied. Maar op Cyprus verluidde, dat er geen sprake van terugtrekken is voordat de sultan een definitieve rege ling voor de vroeger door de Imam be zette gebieden heeft gemaakt. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Londen verklaard, dat de Britse regering de theorie inzake de „onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale integriteit" van het Imanaat Oman verwerpt. De klacht van de Arabische landen bij de Veiligheidsraad is op deze theorie gebaseerd, maar volgens de Britse op vatting valt het Imanaat onder het gezag van de sultan van Oman en Muskate. De Britse woordvoerder zei, dat Enge land in de Veiligheidsraad als bewjjs van de internationale erkenning van deze opvatting het verdrag zal aanhalen, dat India in 1953 met de sultan van Oman en Muskate sloot. Ook in vroegere ver dragen, o.a. met Nederla«d in 1877 en de V.S. in 1833 is dit erkend, aldus de woordvoerder. De sultan heeft laten bekend maken dat het „Omaanse bevrijdingsleger" volgens twee gevangen genomen jonge soldaten van de Imam in Saoedi-Ara- bië is gerekruteerd, opgeleid en uitge rust. Vader en zoontjes wisten zich te redden (Speciale berichtgeving) De 37-jarige mevrouw Mimiema en haar 7-jarig dochtertje Sytske, uit Harlin gen, zyn gistermiddag bij een auto-ongeluk bij Schoorl om het leven gekomen. Samen met haar man, de heer S. Minnema, en hun beide zoontjes Menno en Theo hadden zij vakantie gehouden te Schoorl. Op weg naar huis werd de auto van de heer Minnema tijdens een hevige regenbui van achteren aangereden door een bestelauto uit Hoorn. De snelheid was in verband met het slechte zich heel matig. Niettemin schoof de personenauto van de weg af het Noordhollands Kanaal in. dellijk het water in om te trachten de andere inzittenden, namelijk mevrouw Minnema, haar dochtertje Sytske en de 21-jarige mej. D. Vollema, te redden. Mej. Vollema kon, hoewel bewusteloos, nog bereikt worden. Zij is direct met de bestelauto naar een ziekenhuis in Alk maar vervoerd. Toen de politie na een half uur de auto op de wal had gekre gen waren mevrouw Minnema en haar dochtertje verdronken. De heer Minnema en zijn beide zoontjes, die voorin zaten, wisten zich te redden. De een, die niet kon zwemmen, werd door de vader, nadat een deur kon worden geopend, naar de wal gebracht. De bestuurder van de bestelauto even als enige voorbijgangers gingen onmid- Nederlandse omgekomen in Zwitserland De politie in Beatenberg, Zwitser land, heeft gisteren de dood van me vrouw Beatrice Bruggeman uit Sche- veningen, meegedeeld. Mevrouw Bruggeman verliet meer dan een week geleden haar hotel voor een wandeling. Toen zij de volgende dag nog niet was teruggekeerd, ging men zoeken. Acht dagen later vond men het stoffe lijk overschot in een geul langs de weg. Volgens de politie wist men dat zij slecht kon zien. Waarschijnlijk is zij bij het wandelen van het pad afgedwaald en in de geul terecht gekomen. INDONESISCHE V.N.-TROEPEN MET DE „NEDERLAND" NAAR HUIS De 600 man Indonesische troepen, die deel hebben uitgemaakt van de politie macht van de V.N. in Egypte, zullen met het 8.251 b.r.t. metende m.s. „Talis- se" van de Stoomvaartmij. Nederland naar hun land terugkeren. De „Talisse", een vrachtschip, wordt nu voor dit troepenvervoer geschikt ge maakt en op 12 september zullen de Indonesische troepen te Port Said aan boord gaan. Gisteren heeft Schiphol de tien miljoenste bezoeker na de oorlog ontvangen. - Het was mr. R. C. Schlingeman, die wij hier zien met zijn echtgenote, terwijl zij in het v er sier d e rondlHdi n n - f - de luchthaven geleid worden. Aan de rondleiding ging nog een korte plechtigheid vooraf, waarbij het echtpaar diverse geschenken in ontvangst mocht nemen. Donderdag is te Vierhouten de door de Nederlandse Jeugdherberg Centrale georganiseerde internatio nale rally begonnen, waaraan en kele duizenden trekkers uit alle de len van de wereld zullen deelne men. Het overkoepelend orgaan van het internationale jeugdherberg- werk, de „International Youth Hostel Federation", bestaat dit jaar 25 jaar, waardoor deze rally een extra feestelijke tint heeft gekre gen. Ondanks de stromende regen is de stemming uitstekend. Pools diplomaat kiest de vrijheid (Van onze Londense correspondent) Een Pools diplomaat, de 26-jarige Mieczyslaw Reluga, assistent van de Poolse handelsattaché in Londen, heeft de Britse regering om politiek asiel ver zocht voor zichzelf en zijn vierjarig zoontje. Het verzoek is ingewilligd. Re luga was plotseling naar Polen terugge roepen, hy zou morgen per schip daar heen vertrokken zyn. Hij wist evenwel, dat hy onder verdenking stond van „Westerse sympathieën" te koesteren, zodat hij voorbereidingen trof om in Engeland te kunnen blijven. Door een vriend gewaarschuwd, dat de geheime politie hem wilde dwingen de hem gegeven orders op te volgen, door zijn zoontje Richard als gijzelaar te ontvoeren snelde Reluga naar huis en onder het oog van de ambassade- ambtenaren nam hy Richard met zich mee om hem bij een vriend onder te brengen. Zijn vrouw Melania was reeds met een dochtertje naar Polen terugge keerd. Reluga wist, dat zij hem be spioneerde doordat zijn papieren onder zocht waren. Het schijnt dat zij dit ge daan heeft in opdracht van een politiek agent der Poolse regering, die in de Londense ambassade tewerkgesteld was. A A-landen willen: Nieuw Guinea in V.N. 21 leden van de Afrikaans-Aziatische groep in de V.N. hebben gisteren be sloten om opneming van de kwestie- Nieuw Guinea op de agenda van de al gemene vergadering te verzoeken. Het verzoek was ondertekend door Afghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Laos, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, de Philippynen, Saudi-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Yemen. Japan en Ghana wax-en vertegen woordigd op een bijeenkomst van de groep, doch ztf tekenden niet. Volgens ingelichte kringen was het oorspronkelijke ontwerp van een toe lichtend memorandum, dat mede zou worden ingediend, verzacht als gevolg van een discussie in de groep. Een belangrijke doorhaling was vol gens deze kringen een verwijzing naar Nederlandse „onderdrukkende maatre gelen" tegen de bevolking van Ned.- Nieuw-Guinea en haar het beweerde aanvoeren van militaire versterkingen door de Nederlandse regering. Het officiële verzoek tot plaatsing van de kwestie Nieuw Guinea op de agenda is door de Indonesische afgevaardigde btf de V.N., Sastroamidjojo, ingediend. In het memorandum ter toelichting wordt het geschil een voortdurende hin derpaal voor de bevordering en verbe tering van vriendschappelijke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië genoemd. De verwijdering van deze be lemmering zou niet alleen in hoge mate in het belang van de betrokken regerin gen zyn maar ook van het allergrootste gewicht voor de versterking van de in ternationale vrede en samenwerking in het algemeen en in dat belangrijke deel var wereM in het bijzonder ■ridus

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1