Ned. Bank neemt maatregelen tol bescherming van de gulden Voormalige valt boezemvriend van Tito communisme zeer aan scherp Devaluatie van Franse frank vermoedelijk de aanleiding Tirannie van groep fanatieke machthebbersdie ivaden in het bloed van hun aanhangers 96ste jaargang Vrijdag 16 augustus 1957 Derde blad no. 29214 (Van onze financiële medewerker) De Franse frank gedevalueerd. De regering heeft weliswaar het lelijke woord devaluatie vermeden, maar de getroffen maatregelen komen niettemin op een officiële waardevermindering van de Franse valuta, nadat er reeds een niet- officiële waardevermindering aan was voorafgegaan. Hoewel de Franse regering de oplossing van de steeds meer nijpende moeilijkheden heeft trachten te vinden in een premie op de export en een heffing op de import, met uitzondering van bepaalde, voor het dagelijks levensonderhoud belangrijke produkten, hebben de centrale banken in Europa en ook in de VS onmiddellijk de consequentie aanvaard en de verhouding van de eigen valuta tot die van Frankrijk gewijzigd, waarbij de notering van de Franse frank voor ons land, zij het dan nog niet officieel, voor derden is gesteld op 89.7591.20 cent per frs. 100, terwijl de laatste officiële notering zich tussen 107.76 en 109.38 bewoog. Zoals wij de vorige week reeds schre ven, werd in vele kringen een devaluatie van de Franse frank met stelligheid verwacht en men is er dan ook, zowel in het binnenland als in het buiten land op vooruitgelopen, zodat de maat regelen, welke thans door de Franse re gering zijn genomen, in feite neerkomen op de ofifciele erkenning van een be^ staande situatie. Terwijl het in de be doeling lag de verlaagde koers van de frank uitsluitend voor het handelsver keer te doen gelden en het kapitaalver keer op de oude basis te handhaven, laat het zich aanzien dat de verwarring, welke hierdoor in Franse handelskrin gen en op de wisselmarkt is ontstaan, niet alleen praktisch, maar ook officieel tot een volledige devaluatie van de Franse valuta zal nopen. De betekenis van deze monetaire ma nipulatie in Frankrijk is niet in de eer ste plaats gelegen in de min of meer of ficiële devaluatie van de Franse valuta als zodanig, dan wel in de gevolgen, welke er uit zullen voortvloeien voor de ontwikkeling van de wereldhandel en de tegenmaatregelen, welke eventueel door andere landen zullen worden genomen. Het is natuurlijk de bedoeling van de Franse regering de export te stimuleren en de import te beperken, maar dit wil zeggen dat de export van andere landen naar Frankrijk bemoeilijkt en de import uit Frankrijk wordt vergemakkelijkt, hetgeen zowel op de ontwikkeling van de handelsbalans als op de deviezenpositie van nadelige invloed zal zijn. Ons land voert meer goederen naar Frankrijk uit, dan het daaruit invoert, al is het uit- voeroverschot, dat in 1956 nog f. 125 mil joen bedroeg, in het eerste halfjaar van 1957 reeds tot f. 44 miljoen teruggelopen. West-Duitsland. dat grote overschot ten op zijn handels en betalingbalans heeft en in de eerste helft van dit jaar zijn goud- en deviezenreserves weer met D.M. 2,4 miljard zag stijgen, zal zich over de jongste maatregelen in Frankrijk geen zorgen maken. Integen deel, men heeft daar reeds enige tijd op een devaluatie van de Franse frank aangedrongen. Maar de andere Europese landen, met name Engeland, België en Nederland, zitten, zij het in veel min dere mate, met dezelfde problemen als Frankrijk. Ook zij zullen, om een rede lijke verhouding tussen import en export te verkrijgen, de export stimuleren en dé" import moeten afremmen, hetgeen door de devaluatie van de Franse frank er niet gemakkelijker op is geworden. Op de deplorabele ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans hebben wij meer dan eens gewezen. Het tekort, dat in 1955 nog slechts f. 2 miljard be droeg, is in 1956 tot f. 3% miljard geste gen en voor het eerste half jaar van 1957 was het reeds f. 2,3 miljard, op basis waarvan voor het gehele jaar een im port overschot van ca f. 4% miljard is te wachten. Het is dan ook geen wonder dat de Nederlandse goud- en deviezenvoorraad nog steeds achteruitloopt en in de week geëindigd 5 augustus zelfs met f. 100 miljoen tot een nieuw laagterecord is teruggegaan, een proces, waaraan toch eens een eind moet komen. Dit is dan ook wel de voornaamste reden, waarom de Ned. Bank het disconto nogmaals en nu met tot 5% heeft verhoogd. Want al is de gulden, evenals het Engelse Pond en de Belgische frank heel wat sterker dan de Franse frank, de ongunstige ontwikkeling van de han dels- en betalingsbalans en de vermin dering van de goud- en deviezenvoor raad in die landen betekent ook een ondermijning van het vertrouwen in hun valuta, waarvan de symptomen de laatste tijd steeds duidelijker worden. De vrees voor een devaluatie in En geland en Nederland is, hoezeer men er ook tegen gekant mag zijn, niet meer te miskennen. Ze blykt uit het feit dat Nederlandse importeurs van goederen uit Zwitserland en Duitsland hun schul den zo spoedig mogelijk betalen en Ne derlandse exporteurs hun tegoed in die landen zoveel mogelijk laten blijven, hetgeen er toe heeft geleid dat de Zwit serse frank en de Duitse mark reeds bo ven de officiële noteringen worden be taald. Ook uit anderen hoofde worden thans in Duitsland grote Nederlandse tegoeden aangehouden, niet alleen van wege de hoge rente, welke daar geldt, maar ook omdat men zich by de Duitse mark veiliger voelt dan by de gulden en het pond. Vandaar dat de Ned. Bank de verdere ontwikkeling in de hand tracht te houden door de afgifte van dollars en marken voor zakelijke trans acties en de vorming van niet zakelijke tegoeden in Duitsland niet toe te staan. Men zal moeten afwachten in hoeverre deze maatregelen het vertrouwen in de gulden zullen schragen. Want op de beurzen komt de men taliteit tot uitdrukking, daar reeds ge ruime tijd voor Duitse fondsen een gro tere belangstelling is ontstaan, welke de laatste weken nog is toegenomen. Men zie hiervoor het volgende staatje van enkele Duitse obligaties, welke aan de Amsterdamse beurs worden geno teerd 28 juni 8% Alg. Elektr. Ges. IO6Y4 7% Aug. Thyssen 03% 7% Dortmund-Horder Hutten-union 97% 5%% Mannesmann 86% 7%% Siemens «SzHalske 99% Ook de participatie bewijzen van Duitse aandelen- en obligatiedepots in ons land zjjn in koers gestegen en daar buitenlandse aankopen op de Duitse beurzen alleen kunnen geschieden met de z.g. Libkamarkt (Liberalisierte Kapi- talmark) wordt voor deze marken reeds 2% boven de pariteit betaald, wat dus wil zeggen dat men ten onzent bereid is voor de Duitse fondsen meer te betalen dan de notering op de Duitse beurzen. De z.g. effectenmark is reeds tot on geveer 1 gulden gestegen d.i. 10% boven de pariteit. Niet alleen de obligaties, maar ook de aandelen zijn de laatste tijd in Duitsland in koers gestegen, mede dank zij buiten landse aankopen, hoewel de kapitaal- opbrengstbelasting (Kapitalertragsteuer) van 25% aan buitenlandse aandeelhou ders niet wordt terugbetaald, wat met die van 30% voor de obligaties wel het ge val is. De valuta-onrust komt ook uit in de deze week opnieuw lagere koersen voor Nederlandse Staatsfondsen, met uitzon dering van de Nederlandse dollarle ning, welke sinds het eind van. juni van 94 tot 96% is opgelopen. Ook de 4% dol larlening van Philips is van 98% tot 101 aangetrokken, zomede de 5%% dollar lening van de Eur. Kolen en Staalge meenschap, die van 102% tot 105 is ge stegen. Hoewel gedurende de laatste tijd in ons land voor Amerikaanse aandelen meer vraag aan de dag wordt gelegd, is hier van en koersstijging geen sprake, omdat New-York reeds enige tijd lagere koersen zendt als gevolg van de onzeker heid, welke in de V.S. bestaat over de conjunctuurontwikkeling, waarvan de symptomen thans zeer uiteenlopend ztfn. Op de markt- voor Nederlandse aan delen, met name voor de internationale fondsen, welke tevoren voor de beschou wingen over inflatie en de geruchten over devaluatie ongvoelig was gebleven, is deze week de stemming plotseling om geslagen. zodat een vry scherp koers- herstel is ingetreden. Juist de vorige week schreven wij over de factoren, welke aan een inflationistische koers stijging op de aandelenmarkt in de weg staan, maar het blijkt nu alweer dat ook op de beurs de natuur tenslotte sterker is dan de leer. Als het dan toch tot een devaluatie moet komen, dan toch maar liever aandelen dan obli gaties. Zo hebben althans velen deze week blijkbaar geredeneerd. Het is overigens duidelijk dat wy thans zowel wat de conjunctuur, als wat de onderlinge valutaverhoudingen betreft, in een toestand van grote onzekerheid leven, welke op zich zelf reeds een be lemmering vormt voor een gezonde ex pansie van de wereldhandel. Ook de voorgenomen integratie door het tot stand komen van de Euromarkt komt op losse schroeven, nu Frankrijk, dat zich toch reeds bepaalde faciliteiten had voorbehouden, door de waardever mindering van zyn valuta zijn positie tracht te verbeteren. En minister Erhard heeft gelijk als hij zegt dat het tot een internaionale conferentie moet komen om al of niet met wijziging van de on derlinge valutaverhoudingen weer tot een gezonde basis voor de wereldhan del te scheppen Waarbij echter niet mag worden ver geten dat internationale conferenties en devaluaties geen baat brengen als niet elk land de tering naar de nering zet en aan de tekorten op de staatsbegroting en de betalingsbalans een einde maakt. Voor deze opgaaf staat thans ook de Nederlandse regering, die de volgende maand met haar begroting voor 1958 voor den dag moet komen. VIERJARIG JONGETJE OVERREDEN. Op de Stekkeberg te Groespeek bij Nijmegen is gisteren de 4-jarige Piet Gerrits door een vrachtauto overreden. Hij was onmiddellijk dood. De knaap speelde met enige vriendjes op het erf van een brandstoffenhandelaar. Deze waarschuwde de jongens om weg te gaan, maar de kleine jongen is blijk baar blijven staan zonder dat de chauf feur het gemerkt had. Toen deze de auto achteruit reed kwam de knaap on der het achterwiel van de vrachtauto. Advertentie AGFA films voor elke camera, voor elke foto Hebben (lieren angst voor straaljagers? Het aantal geboorten in het dieren-, park te Rhenen is de laatste jaren teleurstellend en het aantal jonge dieren ,dat slechts een kort leven be schoren is, is groter dan vroeger. Men neemt aan dat er verband ge zocht moet worden tussen dit ver schijnsel en het steeds groeiende aan tal straaljagèrs, dat regelmatig over het park giert. Vast staat in elk geval dat vele dier soorten uitermate zenuwachtig op het geluid der vliegtuigen reageren. De twee reuze kangoeroes rennen met enor me sprongen het nachthok in zodra zij een straaljager horen en ook de zebra's reageren bijzonder schichtig. In de afgelopen maanden heeft een pinguin volkomen onverwacht het nest verlaten, waarop zij zat te broeden. Bij de panters en de zeeleeuwen blijft het jonge leven weg, waarop men meende te kunnen rekenen. Op het wolventer- ras werden slechts twee welpen geboren en zelfs de vogels vertonen een veel kleinere gezinsuitbreiding dan normaal. De Jonge zebra die enkele weken ge leden in het dierenpark werd geboren en in de afgelopen dagen is overleden, kon bij zijn zenuwachtige moeder geen melk meer vinden, hetgeen zeer wel een gevolg van hetzelfde verschijnsel kan zijn, aldus meent de directie van het park. Jongetje viel vijf meter De byna 2-jarige Cornells Glas, die in een stoel voor het raam van de ouder lijke woning aan de Dordtsestraatweg met een spanjolet van het venster zat te spelen, is, doordat het raam opeens naar buiten open ging, naar buiten ge vallen Het kind kwam van vyf meter hoogte op straat terecht en moest met verwondingen aan hoofd en schouder in het kinderziekenhuis worden opge nomen. Mevrouw C. J. van der Schoor-Hage- stein, die ook aan de Dordtsestraatweg woont, wandelde aan de overzijde van de straat, toen zij het kind naar bene den zag vallen. ZjJ wilde de straat over hollen om zodoende te trachten het kindje op te vangen, lette daarbij niet op het verkeer en liep tegen een auto op. Met kneuzingen en een bloeduit storting aan het rechterbeen is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar Djilas gingen de ogen open Milovan Djilas, eens de boezemvriend van Joego-Slavië's maarschalk Tito, doch thans in een gevangenis boetende voor zyn rebellie, heeft in een te New York verschenen boek: „De nieuwe klasse", een felle aanval gedaan op het cc munisme. De kopie van dit boek is uit Djilas' gevangenis gesmokkeld en is thans in New York (door Feredrick Prager) in de Engelse taal uitgegeven. Het communisme is een „monsterachtig bedrog en een tirannie", de commu nistische staat „corrumpeert zichzelf", de ware communist is „een mengsel van een fanaticus en een ongeremde machthebber", bjj de communisten is „de dorst naar macht onverzadigbaar". Dit zijn enkele van de krasse uitspraken, die Djilas in „The new class" doet ten aanzien van de leer en haar aanhangers, die hij van zo nabij heeft gekend. Rose Eberwein uit Singapore zal voor de Britse te levisie optreden met Oosterse dan sen. - Deze foto werd gemaakt tij dens een van de repetities. „Volstrekt gezag van een enkele klasse" Die nieuwe klasse, waarop de schrij ver doelt, is door het communisme in het leven geroepen. Het is een klasse van „oligarchen, die waden in het bloed van alle aanhangers van de communis tische idee en die zich voeden met de slavenarbeid van de verraden massa's, die hen volgden". Het communisme aan de macht heeft aldus Djilas, „de meest verfijnde tiran nie en de meest brutale exploitatie" te weeg gebracht. Waar het communisme ook maar aan de macht komt, is het ge worden tot „het juk, waaronder het bloed en het zweet van alle leden der maatschappij vloeit." „De communistische revolutie, uitge voerd in naam van het idee, dat alle klassen verdwijnen, heeft geleid tot het meest volstrekte gezag van een enkele klasse." „De geschiedenis zal het communisme veel vergeven", zo betoogt de Joegosla vische schrijver. „Zij zal vaststellen dat het tot vele brute daden is gedwongen door de omstandigheden en door de noodzaak zijn bestaan te verdedigen. Maar het verstikken van iedere afwij kende gedachte, het exclusieve monopo lie over het denken met het doel per soonlijke belangen te verdedigen, zal de communisten in de historie nagelen aan een kruis van schande". Djilas noemt zijn boek een beeld van het „hedendaagse communisme". Nog nimmer tevoren heeft een eens vooraan staand communist zich zo venijnig en fel gekeerd tegen de ideologische wor tels van het communisme en tegen de profeten van het communisme: Tito, Stalin, Kroesjtsjef, Mao Tse-toeng. Zelfs Lenin ontkomt niet aan een ver oordeling van zijn fouten en „stupidi teiten", en Marx wordt opzij gezet, om dat er tussen hem en het moderne com munisme geen enkele schakel meer be staat! Geen enkel ideaal De communistische revolutie vormt een verdraaiing der waarheid, zo be toogt Djilas verder in zijn boek. „De communistische revolutie kan geen en kel ideaal aanwijzen, dat onder haar drijfveren wordt genoemd en dat ver wezenlijkt is. Geen andere revolutie heeft zo veel beloofd en zo weinig tot stand gebracht. Demagogie en valse voorstellingen zijn onvermijdelijk onder communistische leiders". Communisten kunnen dit niet toege ven. aldus Djilas, zonder te bekennen dat hun revolutie overbodig was en dat zij slechts een nieuwe klasse heeft ge creëerd. „die sterker wordt naarmate de partij verzwakt". „Het lidmaatschap van de partij be tekent, dat men behoort tot een bevoor rechte klasse. In het hart, van de partij zitten de oppermachtige exploitanten en volksmenners. De nieuwe klasse heeft het leeuwedeel genomen van de econo mische en andere verwervingen, die be reikt werden dank zij de offers en de inspanningen der massa", zo zegt Djilas. Djilas doet een aantal .bekentenissen" die aan communisten verboden zijn. Hy zegt dat de Sovjet-Unie schuldig was aan de massamoord op duizenden Po len in het woud van Katyn, dat het communisme in Oost-Europa is geves tigd door de sterke arm van 't Russische leger, dat Stalin een „communistische tsaar" was en dat ziin tegenhangers in de satellietlanden satrapen zijn, dat er geen dictatuur van het proletariaat heeft bestaan, doch slechts een totali taire dictatuur. Het „socialistische realisme", zo zegt hij, verschilt niet, zelfs niet in de ter minologie, van Hitiers nationaaJ-so- cialisme. „Schandelijke bladzijde" De nieuwe klasse, hoofdthema van Djilas' boek, „is een klasse welker macht over de mensen de volledigste is, die de historie ooit gekend heeft. De nieuwe Prijs baconvarkens verlaagd Aangezien door havenstakingen in Engeland de afzet van bacon ernstig wordt belemmerd en de varkensvlees- prijzen op de binnenlandse markt een daling hebben ondergaan heeft het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 19 augustus 1957 met 5 cent per kg te verlagen. Met ingang van de genoemde datum zal de prijs voor baconvarkens binnen de gewichtsgrenzen van 63 t.m. 68 kg in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 respectieve lijk f. 2.29, f. 2.25, f. 2.21 en f. 2.17 per kg koud geslacht gewicht bedragen. klasse kan thans niets meer doen dan haar brute macht versterken en het volk plunderen. Haar geestelijke erfenis is overwonnen door duisternis, haar methoden van controle behoren tot. de schandelijkste bladzijden uit de mense lijke geschiedenis. Men zal zich verba zen over de grandioze waagstukken die zij volbracht heeft, en men zal zich schamen over de daartoe aangewende middelen". „Als de nieuwe klasse het toneel der geschiedenis zal verlaten - en dat moet gebeuren -" zo verzekert Djilas, „dan zal er minder spijt zijn over haar on dergang dan er ooit over de ondergang van enige andere klasse geweest is. Al les onderdrukkende behalve wat in haar kraam te pas kwam, heeft zij zich zelf veroordeeld tot mislukking en een schandelijke ruïne". Op sommige plaatsen in zijn boek, voelt men hoe Djilas met moeite schrijft blijkbaar lijdende onder zijn eigen in tellectuele zelf-ontdekking. Met Mar xistische dialectiek en communistische logica valt hij de communistische „my then" aan. Zyn autoriteit voor deze aanval ligt in zyn eigen carrière. Als student een radicaal-politiek leider, later verzets man, tenslotte een der vier mannen, die het Joegoslavische communisme be heersten (met Tito, Rankowitsj en Kar- delj). In 1954 werd hij uit ziin ambten ontzet, wegens afwijkende meningen. Het vorige jaar kritiseerde hij het feit dat Joego-Slavië niet openlijk de Sov- jetrussische agressie in Hongarije ver oordeelde. Hij werd voor deze nieuwe rebellie veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf Moskou en Katyn Zoals gezegd legt Djilas opnieuw de vinger op een van ide meest tere plekken in de Pools-Russisohe betrekkingen: de moord op 11.000 Poolse officieren in de bossen van Katyn, de Russen hebben de schuld hiervan steeds geworpen op de Duitsers, maar Tito's vroegere rech terhand wijst in zijn boek de Russen aan als de schuldigen, zoals trouwens tot. dusver ook alle nietcommunistische Polen dat al deden, met vele anderen. De eerste berichten van deze moord van Katyn bereikten Warschau in 1943. De Poolse ondergrondse publiceerde deze berichten, waarvan de bron nooit bekend is geworden. Waarschijnlijk wa ren het Russische krijgsgevangenen, die vertelden, dat een aantal officieren uit het gevangenenkamp Kozielsk in Katyn bij Smolensk vermoord waren. De familieleden van deze officieren, die in 1939 na de Russische aanval op Po len weggevoerd waren, hadden in 1940 de laatste brieven van hen ontvangen. Zij deden nu een beroep op het Poolse Rode Kruis, dat korte tijd later de brie ven, foto's en persoonlijke bezittingen van de vermoorden aan de familieleden deed toekomen. Toen maakte Goebbels' propaganda machine zich meester van deze affaire om haar te gebruiken tegen de Sovjet- Russen. Deze op hun beurt grepen deze nazi-pro pagan da aan als een voorwend sel om de betrekkingen met de Poolse regering in Londen te verbreken en te beginnen aan de opbouw van een com munistische Poolse regering. Na de oor log beschuldigde deze regering in navol ging van de Russen, de Duitsers van de massamoord. Er werd nog slechts binnenskamers over Katyn gesproken, tot de ommekeer, die vorige herfst in Polen plaats vond, toen de mensen die demonstreerden voor het onitslag van de Rus Kokossofski als Poolse minister van Oorlog, lulde „Katyn, Kajtyn" riepen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5