Prof. dr. A. D. Fokker 70 jaar Leids „politiek" huwelijk Voorzorgen en onderzoekingen voor Onafhankelijkheidsdag Kerkelijk Leven 96ste jaargang Vrijdag 16 augustus 1957 Tweede blad no. 29214 Dienaar der wetenschap Veelzijdig wis- en natuurkundig geleerde Prof. dr. A. D. Fokker, die de Leidse Universiteit meer dan een kwart eeuw als bijzonder hoogleraar in de natuur kunde vanwege de Teylers Stichting te Haarlem heeft gediend, wordt mor gen zeventig jaar. Prof. Fokker, die woonachtig is in Beekbergen, werd 17 augustus 1887 te Buitenzorg geboren. In 1894 repatriee'"- PROF. Dr. A D. FOKKER. den zijn ouders naar Den Haag, waar hij zyn schoolopleiding genoot. In Delft studeerde hij voor mijnbouwkundig in genieur, doch zijn veelzijdige en fanta sierijke geest vond hierin geen volledige bevrediging. Hij legde zich nadien toe op de studie van de klassieke talen om deze richting in 1906 weer te verruilen voor de wis- en natuurkunde. Deze stu die sloot hij af met een promotie bij prof. dr. H. A. Lorentz te Leiden. In 1913 en 1914 werkte hij bij prof. Einstein te Zürich en prof. Rutherford te Man chester. De grote geestelijke en intellectuele gaven van Lorentz, Einstein en Ruther- ford hebben een duidelijk stempel op zijn vorming en later wetenschappelijke arbeid gedrukt. Tijdens de eerste wereldoorlog was dr. Fokker ingedeeld bij het vierde regiment Infanterie te Leiden, waar hij tevens werkzaam was als privaat-docent in de natuurkunde aan de Universiteit. Van 1917 tot 1919 was hij assistent in de theoretische natuurkunde te Leiden, waarna hij tot 1921 voor herstel van ge zondheid in Arosa (Zw.) vertoefde. Teruggekeerd in ons land was hij twee jaar leraar aan het Gymnasium te Delft en van 1923 tot 1927 hoogleraar aan de Technische Hogeschool aldaar. Prof. Fokker was vervolgens een jaar werkzaam als conservator van het natuurkundig laboratorium van de Tey lers Stichting te Haarlem en werd uit die functie op initiatief van prof. dr. Lorentz benoemd tot bijzonder hoog leraar vanwege die Stichting aan de Leidse Universiteit, welk ambt hij op 26 september 1928 aanvaardde met het uit spreken van een oratie over „Natuur kundige concepties van buitennatuur kundig belang". UITBOUW RELATIVITEITS THEORIE Prof. Fokker heeft belangrijk werk verricht op het gebied van de verdere uitbouw van de relativiteitstheorie, welke thorie door zijn vroegere leer meester Einstein ontwikkeld werd en tot welker vormgeving ook Lorentz het zijne heeft bijgedragen. Buitendien toonde hij persoonlijk en wetenschap pelijk een zeer ruime belangstelling en brede begaafdheid, die hem tot een markante figuur in de wis- en natuur kundige wereld maakten. Leidse Jeugd Toer NU OP ROLSCHAATSEN? Het jongerencomité van de Leidse Jeugd-Toer loopt nog steeds met ver schillende plannen rond om de acti viteit van de Leidse jeugd te ont plooien. Voor de eerste volle week van september staat er een Leidse-Jeugd- Toer op rolschaatsen op het programma. Er worden vier avonden gereden, waar bij er iedere avond een etappe zal zijn, die meetelt voor het eindresultaat. Deze regeling geldt voor de „korte baan" en het „kunstrijden". De wedstrijden zullen nl. in drie on derdelen gesplitst zijn, t.w. korte baan, marathon en kunstrijden. Voor de einduitslag van de korte baan en het kunstrijden zullen de resultaten van vier wedstrijden bij elkaar geteld worden. De „marathon" op de rolschaats zal een lange-afstandrace worden van onge veer 15 km. Hiervoor is deelname alleen open voor deelnemers ouders dan 15 jaar. De „ma rathon" voor de dames zal aanmerkelijk korter zijn. Iedereen, die kan rolschaatsen (jon gens en meisjes, dames en heren) ,kan inschrijven. Naar gelang de animo zullen verschil lende groepen volgens leeftijd worden in gedeeld. Het comité is reeds bezig om ver schillende banen te bespreken, maar stelt reeds nu de inschrijving open, om enig idee te krijgen hoe groot de animo is. Bij het definitief doorgaan zal een klein inleggeld van de deelnemers wor den gevraagd. De inschrijving staat open bij de heren N. Vermeer, Floresstraat 31 en N. Jansen, Oranjestraat 18, des avonds van 78 uur. Romantiek en bloemen wordt morgen gesloten CONCERT VAN WERKMANS WILSKRACHT. Morgen is de tentoonstelling „Roman tiek en Bloemen" voor het laatst ge opend. Ter gelegenheid van de sluiting, zal de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" morgenavond om 8 uur een con cert geven in het park. De laatste week heeft men het niet getroffen met het weer. en het bezoek is dan ook niet zo groot geweest als men wel had gehoopt; desondanks is men over het algemeen niet ontevreden over het aantal bezoekers. De veelzijdigheid van zijn gaven bleek o.m. uit de autoriteit, die hy zich ver wierf op het gebied van de acoustiek. Zo gaf prof. Fokker adviezen voor ver betering van de acoustiek van de Stads gehoorzaal. Ook op verschillende andere terreinen van de geluidsleer was hij met vrucht werkzaam, waarbij hij dikwijls verrassende praktische resultaten wist te boeken. Groot is zijn belangstelling voor en kennis van de muziek. Prof. Fokker heeft uit wiskundige beginselen nieuwe „toongeslachten" samengesteld, welke sterk afwijken van de octaaf-indeling. Op grond van deze berekeningen heeft hij een orgel doen construeren, dat in 1952 in gebruik werd genomen en thans regelmatig wordt bespeeld in de Teylers Stichting te Haarlem. In oktober 1955 vroeg prof. Fokker ontslag als bijzonder hoogleraar, een ontslag, dat hem op de meest eer volle wijze werd verleend. Met zyn heengaan verdween een markante, menselijke figuur uit de Leidse ge meenschap, die hij met zijn bijzondere gaven meer dan een kwart eeuw in alle opzichten op voorbeeldige wyze heeft gediend. N.V. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ Commissarissen van de N.V. Leidsche Wolspinnerij zullen binnenkort aan aan deelhouders een voorstel tot statuten wijziging voorleggen, waarin o.m. de mogelijkheid wordt geopend om onder aandelen van nominaal f 100.te creëren door splitsing van aandelen van nom. f 500. Voorts beoogt deze wijziging in de statuten een winstdelingsregeling t.b.v. het personeel op te nemen. Zwemrecord van koe. Een koe heeft een merkwaardige en waarschijnlijk unieke zwempres tatie geleverd toen ze dezer dagen in de Giglio gleed, een waterweg in de buurt van Volta Mantovana, en een wereldrecord in haar cate gorie vestigde over een afstand van zes kilometer. Toen de koe door een misstap in het water terecht was gekomen, ging ze uit alle macht met de stroom meezwemmen, tot consternatie van een aantal boeren op de oever, die het ergste vrees den in verband met een half open staande sluis. Maar tien meter voor de sluis dook de koe, zwom onder de deuren door, en herhaalde deze krachttoer nog twee keer voor ze een geschikte plaats vond om op de oever te klauteren. Dat was bij een wei met sappig gras waaraan de recordhoudster zich prompt te goed ging doen! illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh Soekarno houdt rede van 80 pagina's Verbod vuurwapens en springstoffen Morgen zal Indonesië voor de twaalfde maal de afkondiging van zijn onaf hankelijkheid vieren. Terwijl de bevolking zich voor de feestelijkheden op maakt, hebben speciale veiligheidstroepen, welke voor een deel met machine geweren waren uitgerust, vandaag alle gebouwen, welke nabij het paleis van president Soekarno in Djakarta zijn gelegen, doorzocht. Alle regeringsgebou wen en particuliere kantoren, alsmede alle winkels in de omgeving van het „Merdeka"-paleis, werden aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen, terwijl alle voorbijgangers werden aangehouden om hun identiteitspapieren te laten zien. Ook in andere delen van de met vlaggen getooide hoofdstad werden soortgelijke maatregelen genomen. Volgens de woordvoerder van het leger is dit geschied op last van de garni zoenscommandant van Djakarta, als voorzorgsmaatregel tegen eventualitei ten, welke zich tijdens de plechtigheden in het paleis zouden kunnen voordoen. De Procureur-Generaal Soeprapto heeft meegedeeld, dat zijn parket zich met het leger in verbinding heeft ge steld over een gewapende beweging, die omverwerping van de huidige regering beoogt door het scheppen van wanorde. Het parket van de Procureur-Generaal zal worden belast met de behandeling der zaken tegen de personen, die in verband met dit complot werden ge arresteerd. Gisteren heeft de commandant van de Indonesische Luchtmacht een ver bod tot het in bezit hebben van vuur wapens en springstoffen ingesteld. De bevolking werd eraan herinnerd, dat iedereen die vuurwapens bezit, te allen tijde een vergunning daarvoor moet kunnen overleggen. Bij gebreke daarvan kunnen krachtige maatrege len worden genomen of zelfs executie ter plaatse door leden van de lucht macht. In een toespraak tot de bevolking vanaf de trappen van het paleis, zal president Soekarno morgenochtend een overzicht geven van de 12 jaren van onafhankelijkheid. Naar verluidt, heeft hij een rede voorbereid van 80 pagina's, 's Avonds zal hij tijdens een plechtige bijeenkomst in het Ikada- stadion in Djakarta zyn „nieuw Ieven"-beweging afkondigen. Sombere commentaren De onafhankelijke „Times of Indone sia" schrijft vandaag, dat dit wellicht de donkerste onafhankelijkheidsdag is, die Indonesië heeft gevierd. „Financieel en economisch zitten we aan de grondDe parlementaire de mocratie is zo goed als doodDe spectaculaire communistische successen bij de jongste verkiezingen op Java, ge paard met de onmacht der nationalis tische partij om daar iets aan te doen. zijn de voortekenen van onheil voor het land", aldus het blad. „Laat een ieder onder ons. die in Indonesië gelooft, bidden dat God in zijn oneindige goedheid en wijsheid ons wil helpen een weg uit onze moeilijk- Onder zeer grote belangstelling is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de heer D. F. van der Mei, het in Leiden woonachtige C.H. Tweede Kamerlid en mej. J. M. M. Zilverentant, een in de Leidse padvinderij en het hervormde zondagsschoolwerk bekende figuur. Bo vendien nemen bruid en bruidegom in de C.H. Jongerenwereld een vooraan staande plaats in en maakte mej. Zilve rentant lange tijd deel uit van het Leidse jeugdparlement en de Politieke Jongeren Contactraad. Het burgerlijk huwelijk werd voltrok ken door de heer J. C. Elsgeest, optre dende als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Na de sluiting van het huwelijk wenste de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot ais eerste het jonge paar geluk. De kerkelijke inzegening van dit .politieke" huwelijk vond plaats in de Pieterskerk. Onder de vele aanwezigen, die hier tegenwoordig waren, merkten wij o.m. op de voorzitter van de C.H.U., tevens voorzitter van de C.H. Tweede Kamerfractie, de heer H. W. Tilanus, het lid van Ged. Staten van Zuid-Hol land, dr. J. J. R. Schmall, verscheidene C.H. Tweede Kamerleden, o.w. luit. gen. b.d. M. R. H. Calmeyer, de heer D. van der Kwaak, voorzitter van de afdelingen Leiden van de C.H.U., afgevaardigden van de plaatselijke en landelijke C.H. Jongerengroep en C.H. Vrouwengroep, talrijke ambtenaren en de oud-directeur van de Gem. Accountantsdienst, de heer G. H. Rigter, bij welke dienst de bruid voor haar huwelijk vele jaren werkzaam was, en voorts een afvaardiging van de Waingungagroep, van welke welpengroep mej. Zilverentant ruim 10 jaar akela was. Ds. P. W. Spruyt, thans hervormd predikant te Amsterdam en voordien te Leiden, die de huwelijksinzegening ver richtte, deed dit naar aanleiding van de tekst uit Col. 3 15 „De vrede van Christus, tot welke gij immers in één lichaam geroepen zijt, regere in uw harten". Na afloop van deze plechtigheid, waarop een receptie in „Het Gulden Vlies" volgde, wachtte bruid en bruide gom nog een aardige attentie: welpen van de Waingungagroep vormden een ere-haag. waartussen het bruidspaar (zie foto) de kerk verliet. (Foto L.D./Van Vliet) Zilveren jubileum bij de Twentsche Bank Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer W. J. van Buytenen. chef van de afdeling buitenland, in dienst trad bij de Twentsche Bank, alhier. 's Middags om 5 uur werd de jubilaris met echtgenote en kinderen in „Nieuw Minerva" verwelkomd door de directie en het personeel, alsmede door de heer Haye uit Lisse, namens het rayonbe- stuur van de Twentsche Bank. Nadat aan mevrouw van Buytenen een fraai boeket bloemen was aangeboden werd de jubilaris allereerst toegesproken door de directeur, mr. H. W. L. Hillebrandt. Spreker zeide verheugd te zyn, dat hy ondanks het feit, dat hij pas 25 weken directeur was, de jubilaris, die reeds 25 jaar in dienst is, heeft leren kennen als een ijverig en zeer accuraat man. Spre ker bood hem een geschenk onder cou vert aan. De procuratiehouder, de heer K. Hulsbos wenste de jubilaris geluk en memoreerde in vogelvlucht de afgelopen 25 jaar. Spreker schetste de jubilaris als de juiste man op de juiste plaats in een zeer belangrijke afdeling, waar steeds yverig wordt gewerkt, een goede sfeer heerst en ook de vrolijke noot niet ont breekt, hetgeen alles te danken is aan de grote toewijding van de heer van Buytenen. Namens het personeel bood spreker een fraaie boekenkast aan. De jubilaris aangenaam verrast door deze huldiging bracht dank aan allen voor gelukwensen en geschenken. Nadat allen de heer van Buytenen persoonlijk hadden gefeliciteerd, bleef men enige tijd gezellig bijeen. Des avonds kwamen vele familieleden, vrienden en bekenden de heer van Buy tenen gelukwensen in zyn met vele bloemstukken gesierde woning in de Hugo de Vriesstraat. SPEELGOEDMANIAK OP HETERDAAD BETRAPT Een 33-jarige Leidse speelgoedmaniak is in een Haags warenhuis betrapt op het stelen van speelgoedautootjes. Bij huisonderzoek bleek hij in het bezit te zyn van mecanodozen en ander con structiemateriaal voor kinderen ter waarde van vijfhonderd gulden. Advertentie PALI speelt cymbaal in Wonderwereld Warmond (Five Flies Chalét) Oranje Nassaulaan 11 200 meter voorbij Tolhek J Forellen, Poulardes en Wilde Eenden. Res.: K 1711—855 g Vergaderingen, recepties, promo- H ties, modeshows en tentoonstellingen. Jubileum in Stadhuis G. GAYKEMA 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Gaykema in gemeentedienst trad. De jubilaris, die eerst enige tijd werkzaam was op de afdeling Sociale Zaken en daarna overstapte naar de Gem. Volkskredietbank, werd by de re organisatie van deze bank overgeplaatst naar de Gem. Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. Ter gelegenheid van dit jubileum vond gistermiddag in het Stadhuis een har telijke huldiging plaats, waarin ook de echtgenote van de jubilaris deelde. Bij verhindering van de wethouder van Fi nanciën voerde als eerste spreker de directeur van de Gem. Dienst voor Kas beheer en Kredietwezen, de heer F. Ver stegen, namens het College van B. en W. het woord. Spreker, die zeer veel waardering had voor de trouwe dienst vervulling van de heer Gaykema, over handigde hem namens het College een enveloppe met inhoud, alsmede het lof felijk getuigschrift van de gemeente. De heer P. Fuchs, die sprak namens de col legae, wees o.a. op de prettige samen werking met de jubilaris, aan wie een grote dosis humor niet kan worden ont zegd. Een vulpen was het tastbaar be wijs van deze waardering en vriend schap, waaraan voor de echtgenote van de jubilaris een prachtig boekt bloemen werd toegevoegd. Vervolgens voerden nog het woord de heer Van der Burgh namens de P.V. Stadhuis en de heer Duizenden Russische jeeps naar Java? De militaire commandant van Oost- Java, kolonel Sarbini, heeft vandaag onthuld, dat het Indonesische leger binnenkort drie- tot zesduizend Rus sische jeeps zal krijgen. Masjoemi wil herstemming in Bandoeng De Masjoemi heeft by de burge meester van Bandoeng een nota inge diend, waarin een nieuwe stemming voor de gemeenteraad van Bandoeng wordt geëist. De partij beweert daarin over bewyzen te beschikken, dat bij de verkiezingen van de vorige week door bepaalde partyen onregelmatig heden zyn gepleegd. Volgens de nog onvolledige uitslagen van de regionale verkiezingen in West- Java, hebben de communisten in Ban doeng de leiding, doch de Masjoemi heeft haar positie als de grootste partij in de meeste regentschappen van West- Java' behouden. Het linkse dagblad „Pemoeda" meldt, dat het bestuur van de nationalistische partij alle afdelingen heeft geïnstrueerd om de samenwerking met de commu nisten te beëindigen. heden te vinden", zo besluit de „Times of Indonesia". Andere perscommentaren zijn van ge lijke strekking. De in de Nederlandse (aal verschij nende „Nieuwsgier" wijdde een arti kel aan de huidige financiële en mi litaire crisis en aan de moeilijkheden, welke door de rebellerende buitenge westen zijn geschapen en merkte op: „Wc hebben het grootste probleem vergeten, namelijk dat we moeten werken, dat we harder moeten wer ken!" Benden roeren zich in West-Java Volgens vandaag in Djakarta uit Bandoeng ontvangen berichten, legt de opstandige „Daroel Islam" in ver schillende delen van West-Java een verhoogde activiteit aan de dag. Tji- haloeloe, ten oosten van Bandoeng, werd door een bende van 40 man aan gevallen. De overvallers openden het vuur op de bevolking, waardoor vyf desa-inwoners werden gedood. Een andere bende deed een inval in Tjikeboelan, nabij Garoet, terwijl een derde bende in Tjipinang, in het re gentschap Bandoeng, 23 woonhuizen in brand stak. Verder heeft een D.I.-bende onder lei ding van de Nederlander Van Kleef in het district Tjiamis een aantal wonin gen in brand gestoken, terwijl de dessa Soekaradja weer door een andere, uit 20 man bestaande bende werd geplunderd. Hier werden 50 woonhuizen verbrand. Klein spaartegoed over juli By spaarbanken, aangesloten by de Ned. Spaarbankbond, werd in juli ingelegd f 80.136.980 en terugbetaald f79.421.395. Er werd dus f715.585 ge spaard. De niet aangesloten algemene spaarbanken behaalden eveneens een voordelig spaarverschil n.l. van f59.327. Inleg en terugbetaling bedroegen resp. f 494.716 en f 435.389. Bij de bankspaar- banken tenslotte werd f 237.752 ge spaard. Inleg en terugbetaling beliepen hier resp. f 1.034.128 en f796.376. Het Rijk staakt financiële slenn aan de verpleeg- en behandelingsinrichtingen ciën noopt tot beperking der uitgaven, behoren ook de door verpleeginrichtin gen geleverde diensten zoveel mogelijk zonder Rijksbijdrage bekostigd te wor den door hen, die daarvan gebruik maken. Het in rekening brengen van kostendekkende verpleegtarieven zal hiertoe worden toegestaan. Ook de inrichtingen, waaraan voor nieuwbouw een Rijksgarantie is ver leend of toegezegd, zullen, nu zy de gelegenheid hiertoe krijgen, hun ta rieven moeten opvoeren tot zodanig bedrag, dat zij daarmede zelf rente en aflossing van geleend kapitaal aan de geldgevers kunnen voldoen, zonder dat het Rijk als borg behoeft te worden aangesproken. Met de besturen dezer inrichtingen zal op korte termijn hieromtrent overleg worden gepleegd. Tarieven mogen eventueel verhoogd worden De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim mr. A. A. M. Struycken heeft aan de Tweede Kamer bericht, dat hij na overleg met de Ministers van Financiën en van Economische Zaken besloten heeft geen verdere toepassing te geven aan de financieringsregeling verpleeg- en behandelingsinrichtingen, zoals deze bij gelegenheid van de behandeling van de suppletoire Rijksbegroting voor 1948/1949 ter griffie is gedeponeerd. Deze regeling, welke voorzag in de verstrekking van Rijksbijdragen, dienen de tot betaling van rente en aflossing van het onrendabel geachte deel der stichtingskosten, was slechts bedoeld gedurende een periode, waarin de index cijfers van de kosten van levensonder houd niet in evenwicht zouden zijn met de indexcijfers der bouwkosten. Het laat zich aanzien, dat enerzyds het vooroorlogse „evenwicht" tussen deze indexcijfers niet binnen afzienbare tijd weer bereikt zal worden, terwijl anderzijds de huidige verhouding tussen deze cijfers evenmin stabiel is. Nu bo vendien de toestand van 's lands finan- SIG AREN WINKELIER STER DACHT DAT DE KUST VEILIG WAS. ,1k ben verbluft door uw openhartig heid. U vertelt maar rustig dat U ver koopt als de kust veilig is", zei de Haagse economische politierechter tegen een 43-jarige Leidse sigarenwinkelier ster. Zij stond terecht omdat zij op zon dag 28 oktober 1956 haar winkel open had gehad, terwijl deze gesloten moest zijn. Ze vertelde dat er een jongen bin nen was gekomen en dat zij deze een pakje sigaretten had verkocht. Terwijl zij bij de deur ging kijken of de kust veilig waser werd nl. een agent in de buurt gesignaleerd had haar man het pakje echter weer teruggenomen en het geld teruggegeven, omdat hij niets van verkoop op zondag wilde weten. De vrouw ontkende, dat ze elke zondag ver kocht, want dan zou zij altijd uit zijn. Ze vond het geen werk dat café's, kof- fietenten e.d. op zondag wel mochten verkopen. „De winkeliers hebben deze regeling zelf gewild", zei de rechter. De Officier van Justitie vond dat verdachte niet de juiste mentaliteit bezat. Hij eiste f.60 boete of 30 dagen, waarvan f.40 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Overeenkomstig deze eis werd de win kelierster veroordeeld. JEUGDSAMENKOMST HERV. CLASSIS LEIDEN. Zaterdagmiddag 7 september houdt de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk in het gebouw „Irene" te Oegstgeest een jeugdsamenkomst. Nadat twee vijf minuten-inleidingen zijn gehouden over „Wie ben ik?" en „Wie ben jy?" zal ds. Keja van „Kerk en Wereld" te Drie bergen spreken over „Wy samen". Na een gezamenlijke broodmaaltijd voert een lekespelgroep uit Leiderdorp het spel „Nehemia" op. Boxmeer, vertegenwoordiger van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Ook zij boden geschenken aan. Vele collegae maakten hierna \an de gelegenheid tot feliciteren gebruik, waar na men nog enige tijd gezellig byeen bleef. Jeugdige steun voor Lord Altrineham (Van onze correspondent te Londen) Opnieuw heeft een Brits edelman kritiek geoefend op het Britse ko ninklijk huis. In een ingezonden brief in de ,J1ew Statesman and Na tion", een socialistisch georiënteerd weekblad, schrijft de 19-jarige Lord Londonderry: Lord Altrineham heeft volkomen gelijk". „Ik kan niet geloven dat wie dan ook, zelfs een zwakzinnige, rustig het idee accepteert, dat de monarchie is zoals een onschendbaar familiehoofd, dat vriendelijk en bezadigd voor de kinde ren paradeert, telkens wanneer zij dat willen, of dat de leden van de ko ninklijke familie tevreden zijn met him tandpastaglimlach te laten flitsen, hun laatste haarstijl te laten bewonderen en hun jammerlijke smaak op het gebied van kleding tentoon te stellen. Die op vatting van de monarchie is onverenig baar met de moderne democratie. Het is belachelijk te beweren, dat Lord Al trineham het er te dik opgelegd heeft, omdat in het verleden alle voorzichtig geuite kritiek niets bereikt heeft. Het is heel goed te begrijpen, dat er een kruiperige oppositie tegen Lord Altrin eham is ontstaan. Al die strooplikkers en lakeien hebben sociaal en financieel van de koningin geprofiteerd en zij wil len natuurlijk hun sociale veiligheid niet bedreigd zien". Lord Londonderry besluit: „Alleen door eerlijke kritiek en meedogenloze ontoegeeflijkheid kan de monarchie be vrijd worden van het sociale vuil der hogere klassen". Tegenover journalisten verklaarde hij dat ook hy de manier van spreken van de Koningin „onuitstaanbaar" vond. „Telkens als ik haar stem hoor wil ik mijn oren dicht stoppen". Hij noemde de styl van kleden der Koningin „een tonig" doch had lof voor de verfrissende vooruitstrevende invloed van de Hertog van Edinburgh. De thans 24-jarige zuster van Lord Londonderry, lady Jane Vane-Tempest- Steward was tydens de kroning een der zes bruidsmeisjes van de Koningin. K.L.M. machine maakte gedwongen landing Drie kwartier te Bratislava De KLM-machine PH-DFN, een DC-6b onder gezagvoerder A. van Ulzen moest gisteravond volgens schematijd om 21.45 uur op Schiphol aankomen. Het toestel was om 8.10 uur plaatselijke tyd van Cairo vertrokken en na een tussenlanding te Beiroeth werd om 12.50 uur te Athene geland. Een uur later steeg Van Ulzen weer op met bestemming Wenen. De weers omstandigheden waren op deze route minder gunstig en in ieder geval had de KLM gezagvoerder op dit traject geen grondzicht. Onderweg werd de PH-DFN door een Tsjechisch militair vliegtuig gesommeerd een landing te Bratislava te maken, mogelyk als gevolg van het feit, dat het toestel op dit traject boven Tsjechisch grondgebied had gevlogen. Na drie kwartier op het vliegveld van Bratislava te hebben gestaan kon het KLM-toestel zyn reis vervolgen, landde eerst te Wenen, vloog volgens het sche ma naar Praag en kwam tenslotte met ongeveer 2>£ uur vertraging om 20 mi nuten na middernacht op Schiphol aan. Belgische bus in botsing met vrachtauto: zes doden Zes personen zijn omgekomen en 29 gewond doordat een Belgische bus, af komstig uit Herenthals in de provincie Antwerpen, op de autoweg bij Ulm tegen een Duitse vrachtauto botste. De bus, waarin 42 mensen zaten, reed tegen de achterkant van de vrachtwagen, die voor een reparatie aan de kant van de weg stond. De voorkant van de bus was volkomen vernield. Duitse en Ameri kaanse ambulances brachten de gewon den naar het ziekenhuis. Van sommige gewonden is de toestand ernstig. Twee doden te Den Haag Gisteravond is een ongeluk gebeurd op de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Een 22-jarige bromfietser voelde plotseling, da hy „ergens overheen" reed. Het bleek dat een man op de grond lag by een fiets. Deze man, de 64-jarige J. Arler, is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in het Westeinde, waar hij vanmorgen om streeks zes uur is overleden. De politie in Den Haag zoekt getuigen van dit on geval. Even over zes uur vanmorgen is de 54-jarige huisvrouw E. Kooijma—Turf- boer, toen zij per fiets, komende uit de Herderinnestraa't de Boekhorststraat overstak, aangereden door een bestel auto. Zij gaf geen voorrang. Zy is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overge bracht, waar zy korte tyd later is overleden. Ringendiefstal te Rotterdam ALARMINSTALLATIE FAALDE. (Speciale berichtgeving) Vanmorgen werd een juwelier, die bo ven zijn zaak in v.m. Overschie te Rot terdam woont, door een voorbijganger gewaarschuwd, dat er bij hem was in gebroken. Toen de juwelier ging kijken, zag hy een groot gat in de ruit van de étalage. Temidden van omvergeworpen tableaus lag een grote steen, waarmee de ruit was inggooid. Het bleek dat niet minder dan 67 gouden dames- en heren- ringen met steen waren verdwenen. De schade wordt op enkele duizenden gul dens geschat. Uit het onderzoek is ko men vast te staan, dat de alarminstal latie heeft gefaald. NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groenekan en te Ophensden B. Haverkamp te Nieuw- Lekkreland; t. Colm6Chate W. C. C. Pol- huljs te Zeerijp. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (als miss. pred. voor West-Borneo) J. Klamer, kand. te Roodeschool. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Vllsslngen J. M. Visser te Dokkum. CONGRES LUTHERSE WERELDFEDERATIE Te Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota is gisteravond een dienst gehouden ter opening van een congres van de Lutherse Wereldfedera tie, dat elf dagen zal duren. Er nemen 275 afgevaardigden uit 29 landen, die vijftig van de zeventig miljoen Luthe ranen in de gehele wereld vertegen woordigen, aan het congres deel. Onder hen zyn ook afgevaardigden uit Hon garije en Oost-Duitsland. Op de eerste plenaire vergadering van het congres heeft bisschap Hans Lilje van Hannover vanochtend verklaard, dat de wereld van heden enerzydïs ge kenmerkt wordt door vrees en ander zijds door de technologische ontwikke ling, waardoor de verschillen in levens omstandigheden in de diverse landen steeds geringer worden. Deze ontwikke ling heeft de mensheid echter niet ge lukkiger gemaakt, omdat van alle dui zenden mogelijkheden er één alle an dere overschaduwt, n.l. de kans op al gehele vernietiging, aldus bisschop Lilje.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3