Actie voor „mentale" revolutie Spectaculaire start 17 augustus 96ste jaargang Woensdag 14 augustus 1957 Tweede blad no. 29212 Indonesiër moet nieuwe mensworden! (Van onze correspondent in Djakarta) De Indonesische burger krijgt, politiek gesproken, maar weinig rust. Nog maar nauwelijks bekomen van de actie ter ondersteuning van het presi dentieel concept, dat resulteerde in de vorming van de Nationale Raad, wordt hij nu in het geweer geroepen om zijn medewerking te verlenen aan de „Gerakan Hidoep Baroe", de „nieuw leven-beweging" De bedoeling van deze beweging is om door vorming van een „nieuwe mens" het oogmerk der onafhankelijkheids-proclamatie van 17 augustus 1945, n.l. een welvarende gemeenschap, te bereiken. President Soekarno heeft het idee van de „nieuw-leven-beweging" ook weer zijn idee evenals het concept gelanceerd, toen hij enige tijd geleden in Rodjenegoro een causerie hield voor plaatselijke leger- en bestuursautoritei- ten en vertegenwoordigers van verschil lende organisaties. Hij zei toen. dat de viering van de 12e onafhankelijkheidsdag gepaard zou dienen te gaan met een aansporing tot het volk om een mentale revolutie te ontketenen. Het doel is. dat men een nieuw mens wordt, in het bezit van een nieuwe geest voor het bereiken der idea len. die leiden naar de vestiging van een socialistische maatschappij. Dat zal „ons in staat stellen onze fouten te corrige ren ook met betrekking tot het staats rechterlijke leven in Indonesië. De ge schiedenis van 12 jaar onafhankelijkheid heeft ons bewezen, dat wat achter ons ligt onjuist is" aldus de president. Dynamisch en propagandistisch President Soekarno is er de man niet naar om het in zo'n geval bij woorden alleen te laten. De Nationale Raad wij mogen wel zeggen „zijn" Nationale Raad die juist haar werkzaamheden had begonnen, ontwierp als een harer eerste taken een voorstel, dat het pre sidentiële idee vorm moet geven. Daarin worden als punten ter realisering ge noemd: eenvoudige levenswijze, betrach ten van zindelijkheid, ontwikkeling van gotong-rojong (samenwerking) voor de intensieverlng van de opbouw, bevorde ring van een vlotte gang bij de werk zaamheden van staatsdiensten en -be drijven, geestelijke oubouw en intensi vering der nationale waakzaamheid. Dit voorstel werd aan het Kabinet voorgelegd en dat had niet veel tijd nodig er zijn goedkeuring aan te hech ten. In één vergadering was de zaak afgehandeld. Daartoe heeft wellicht het feit bijgedragen, dat president Soekarno als voorzitter van de Nationale Raad, vergezeld van zijn vice-voorzitter-secre- tarls, Roeslan Abdoelgani, persoonlijk in de Kabinetsvergadering verscheen, om voor de heren-ministers het concept voorstel op tafel te leggen! President Soekarno is er ook de man niet naar om een -ctie als die voor „de vorming van een nieuwe Indone sische mens" te laten starten op de conventionele wijze middels regerings besluiten en instructies. Zijn dynami sche en propagandistische aanleg vraagt een meer spectaculaire manier om zijn geesteskind het volk te presenteren. De komende 17 augustus- herdenking geeft daartoe alle moge lijkheden. Ongetwijfeld zal de presi dent in zijn traditionele ochtendrede op het bordes van het paleis Merdeka te Djakarta de „nieuw leven-bewe ging" te berde brengen. Maar de werkelijke start van de actie voor een mentale revolutie zal plaats vinden op het ongewone uur van mid dernacht. Op 17 augustus om 24.00 uur zal president Soekarno namelijk als Staatshoofd een eed van trouw van het gehele Indonesische volk aan de proclamatie der onafhankelijkheid afleggen in het Ikadastadion, nage sproken door alle aanwezigen op die bijeenkomst, waarin o.m. 400 afge vaardigden van jeugdorganisaties. Wie de presidentiële voorliefde voor decorum kent. weet ook zonder de vermelding dat een en ander zal geschieden bij het licht van flambou wen dat deze eedaflegging de meest spectaculaire gebeurtenis van de 17 augustus-viering van dit jaar zal worden. De „nieuwe ambtenaar" Intussen ls men al begonnen met de vorming van de nieuwe mens, precieser gezegd, de nieuwe ambtenaar. Als eerste stap op de weg naar mentale revolutie zit men nJ. de overheidsdienaren achter hun broek, dat zij stipt 's morgens om zeven uur beginnen en niet vóór twee uur 's middags het bijltje er bij neer leggen. Dit lijkt voor wie de toestanden hier niet kent, in het kader van de grote doelsKellingen, die de „nieuw leven-be weging" nastreeft, een nogal kinderlijk geval. Maar dat is het niet! Want er werd door een zeer groot deel van de ambtenaren nogal „royaal" afgeweken van de toch al niet zo iange zevenurige werkdag. Als regel zaten velen niet voor achten aan hun bureau en de klok van één uur was nog niet koud, of zij stonden al op de stoep, nog ongerekend de kwartiertjes, die zij daar tussen versnoepten aan koffie- tentjes en warong. Daaraan gaat nu een eind komen. Reeds is melding gemaakt van de razzia's, die militairen hier en daar onder spijbelende ambtenaren hebben gehouden. Het Kabinet van de presi dent gaf verder het voorbeeld door te bepalen, dat zjjn ambtenaren zich strikt hebben te houden aan de begin- klok van 7 uur en het einde van het werk om 14 uur. President Soekarno heeft dezer dagen persoonlijk gecontroleerd of het perso neel van zijn Kabinet zich aan de in structies hield en op tijd aanwezig was. En passant sloeg hij ook een oog op de toiletten om te zien of daar wel de ver eiste zindelijkheid werd betracht Niets „nieuws onder de zon" U ziet: de zorgen van een Indonesisch Staatshoofd zijn vele, maar ze zijn toch ook niet nieuw. Er werd hier namelijk herinnerd, dat er ook in de „koloniale tijd" ambtenaren en hoge! waren, die zich weinig aantrokken van het aan- vangsuur van hun werktijd. De toen malige gouverneur-generaal jhr. De Jonge had daarom de gewoonte om zo nu en dan onverwacht in de vroege mor gen op regeringskantoren te verschijnen. Op de schrijftafels van de dan nog niet aanwezige hoofdambtenaren placht hij zijn visitekaartje te leggen, minder uit beleefdheid natuurlijk dan wel als een stille waarschuwing. Er is dus feitelijk „niets nieuws onder de zon!" De president is overigens niet de enige die controle op de ijver en nauwgezet heid der ambtenaren uitoefent. In Semarang stonden op zekere dag voor verscheidene gouvernementskanto ren militairen of politieagenten opge steld. Wie te laat kwam, had rekening en verantwoording daarover af te leg gen. En dat was voor de betrokkenen uiteraard niet zo prettig. De vraag is natuurlijk of de actie blijvend succes zal hebben dan wel of de ambtenaren, als de controle straks weer verslapt, tot hun oude kwaal zullen terugvallen en de Staat voor vele uren zullen benadelen. Tot schade van die Staat, maar ook van het bedrijfsleven, dat maar een paar uur dag heeft om haar zaken met de overheid af te wikke len. Instemming en kritiek President Soekarno's nieuwe actie heeft zowel instemming als kritiek ondervonden. Wij vermelden hiervan twee voorbeelden, die men uitersten zou kunnen noemen. Het hoofdbestuur van dé communistische partij, dat de presi dent ook bij de verwezenlijking van zijn concept alle steun heeft gegeven, heeft telegrafisch alle comité's der partij ge ïnstrueerd medewerking te verlenen bij de uitvoering van de „nieuw leven-be weging". Scherpe kritiek oefende daarentegen het Soerabajase blad „Soera Rakjat" uit. Het noemde de N.L.B. „niets dan humbug om de impotentie van de huidige regering om de welvaart van het Indonesische volk te verhogen, te maskeren". De beweging dient slechts „om het volk. dat geconfronteerd wordt met moeilijkheden op elk gebied in slaap te sussen". Het is je reinste nonsens", aldus dit blad. „Een verkapt bevel_ om het volk zand in de ogen te strooien". En „Soera Rakjat" acht de N.L.B. daarom „slechts geschikt voor Boeng Karno èn ander partijleiders". STADSNIEUWS Komeet Mrkos is in Leiden goed waarneembaar Het uitzicht op de sterren was sedert de ontdekking van de nieuwe komeet (Mrkos) iedere avond door wolken be lemmerd, maar gisteravond was de hemel boven Leiden helder en kon de staartster worden gevonden, toen ze even na negen uur in het zwakker wor dende schemerlicht zichtbaar werd. De Komeet Mrkos bevindt zich thans recht boven het punt. waar de zon zich onder de horizon bevindt. Het bekende sterrenbeeld De Grote Beer kan bij de opsporing goede diensten bewijzen. Ver lengt men de rechter schuine zilde van de vierhoek van dit sterrenbeeld naar beneden vier maal. dan heeft men de plaats van de komeet voor hedenavond. Ze verplaatst zich ongeveer drie graden per dag naar links, in de richting van het sterrenbeeld Coma Berenicis, de in een prismakijker zo briljante sterren- groep. De komeet Mrkos kenmerkt zich door een iets helderder kern dan die van de komeet Arend-Roland. De staart is (van de aarde uit gezien) ongeveer half zo lang als die van haar voorgangster. In helderheid evenaart ze de helderste ster van De Grote Beer, maar ze komt min der goed tot haar recht doordat ze dichter bij de horizon staat. Hoewel de schemering te 10 uur nog niet geëindigd is, moet men niet tot dit tijdstip wach ten, want anders staat de komeet te laag en dat heeft ook weer zijn bezwa ren. Daar de maan in de eerstvolgende dagen minder storend licht zal geven, worden de omstandigheden voor de waarneming nog iets gunstiger. Ernstig ongeluk op Nieuwe Beestenmarkt Doordat, vermoedelijk door een on effenheid in het wekdek, de klap van een verhuiswagen van het transport bedrijf van de firma Brandt en Zn. los schoot, zijn gisterochtend op de Nieuwe Beestenmarkt twee personeelsleden, de 27-jarige J. van Halm. de 42-jarige D. van Leeuwen en de 35-Jarige expedi teur, de heer H. J. Brandt, die allen op de laadklap hadden plaats genomen, daarvan afgevallen. Tengevolge van deze val liepen de heren Brandt en Van Halm een schedelbasisfractuur op, terwijl de heer Van Leeuwen met een zware her senschudding naar het Acad. Zieken huis moest worden overgebracht. Heden ochtend verkeerde de heer Brandt nog in levensgevaar. De toestand van de beide andere slachtoffers is thans rede- lil k. Voor hen is geen direct levensge- vaar meer aanwezig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rob zn. van J. H. van der Veld en W. H. van Weeren; Maria dr. van W. H. Haasbroek en M. Netjes; Jannetje dr. van I. Calkhoven en A. van der Mark; Helena Susanna Maria, dr. van G .S. de Knegt en C. C. de Gunst: Franciscus Xaverlus Ma ria. zn. van F. X. Nellssen en J. J. Elshof; Lvdia Wilma. dr. van J. H. Meissner en W. Gerlach; Cornells, zn. van M. van der Marei en B. van Dijk. GETROUWD. C. van Leeuwen en P. Kikkert. OVERLEDEN. J. H. Faber. 68 Jr.. m.; A. E. Vinkhulj- sen .73 jr.. weduwe van Quarles van Uf- ford; S. Brussee, 65 jr.. m.; D. H. de Bruijn. 64 Jr„ m. LEIDERDORP Concert De Harmoniekapel Leider dorp geeft hedenavond, 8 uur, een con cert op het Burgemeester Brugplein. P.V. „DE RIJNKLIEVERS" De Postduivenvereniging „De Rijn- klievers" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin. Afstand 273 km. In concours I waren 191 jonge duiven, j Uitslagen: 1 - 5 M. Jongeleen; 2 H. en J. van Alphen; 3 en 10 C. van Dam; 4 j A. Dubbelaar; 6 R. Lolkes de Beer; 7 en 8 J. de Pan; 9 J. Truijers jr. VOORSi HOT EN HENGELWEDSTRIJD „ONS GENOEGEN" De Hengelsportvereniging „Ons Ge noegen" hield een onderlinge wedstrijd op de Westeinderplas. Per schuit werd er heen gevaren en er werd gevist van 7.30 uur tot 16 uur. De stemming was uitermate goed en door de 28 deelne mende leden werd goed gevangen. In totaal werd gevangen 20760 gram, geen slecht resultaat. De vjjf die de meeste vis aan de schaal brachten en hierdoor een mooie prijs wonnen, waren: L. Waltman 2720 gram, G. Melse 2380 gram, S. Boendemaker 2000 gram, N. Segaar 1650 gram, Goddijn sr. 1500 gram. De prijs voor de grootste brasem werd gewonnen door L. Waltman, voor de grootste voorn door Goddijn sr. en voor het grootste aantal vissen door N. Segaar, na loting met S "^^ndemaker. Zy vingen ieder 23 exemplaren. I Na afloop werd bij terugkeer de door mevr. Melse aangekochte prijzen bij monde van de voorzitter, J. H. Schoon- j beek, uitgereikt. Het was een zeer geslaagde dag. P.V. „DE ZWALUW". De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Quentin. afstand on geveer 267.09 km. In concours 168 dui ven, gelost 7.15 uur met harde z.w. wind. De eerste duif bereikte door deze storm 130 km. per uur. Aankomst eer ste duif 9.18.27 uur. snelheid 2163.50 me ter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.57.54 uur snelheid 1644.97 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: K. I. Waasdorp 1, D. M. Kloosterman 2, 13. J. P. v. Assem 3. 5, 10; P. d'Haens 4. 9; H. Verhoork 6; Fr. Hendriks 7; M. I Wollesfl'inkel 8. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharlna H. M., dr. van. J. Ch. Hendriks en H. M. van Ruljven; Jo hanna W. M-, dr. van A. P. van der Hulst en J. J. van IJperen; Johannes, zn. van J. Klein en M. O van den Berg. Getrouwd: G. W. van Vliet en M. J. C. Knijnenburg; P. Post en A. Keljzer. Overdeden: S. Bottema. 83 Jr. echtge note van A. Rienks: H. Kralt, 82 Jr., echt genote van J. Hoogervorst. WARMOND j De burgemeester van Warmond zal I donderdag 15 augustus a.s. geen weke lijks spreekuur houden. WASSENAAR Feest in Kerkehout Van de eerste avond van de feestweek georganiseerd door de Buurtvereniging Kerkehout en Omgeving, is niet veel terecht gekomen. Het regende maandag avond gestadig in de buurtschap, waar door de inzet, de mars van de Muziek vereniging Excelsior, geheel achterwege moest blijven en ook verder geen mu ziek kon worden gemaakt. De wedstrijd van de Haagse Wielervereniging De Spartaan ging wel door, maar werd een aantal kilometers bekort. Wethouder Rees van den Ende gaf met een bel het startsein. De winnaar van de wedstrijd was K. Hamelink, die daarmee in het bezit kwam van een door mevr. Schoon- heim beschikbaar gestelde beker. Dinsdagavond werden met veel animo de volksspelen gehouden. De uitslagen hiervan waren als volgt: Koekhappen voor heren van 40 jaar en ouder: 1. v. Tol; 2. v. d. Heiden; 3. Elligens. Zaklopen voor heren van 30 tot 40 jaar 1. Smit; 2. Witkamp; 3. Ruygrok. Hindernissenbaan voor heren van 20 tot 30 jaar: 1. De Haas; 2. Noordoven; 3. v. Tol. Zakslaan voor Jongemannen van 16 tot 20 jaar: 1. Pellekers; 2. Veninga. Ringsteken op rijwielen voor dames van 30 jaar en ouder: 1. mevr. v .d. Ham: 2. mevr. Geerlings. Kruiwagenrijden voor dames van 20 tot 30 jaar: 1. mej. Oliehoek en mej. Heukers: 2. mevr. Bijl en mej. Ploeg; 3 mevr. Kiemel en mevr. v. Driel. Voor jongens was een wedstrijd in hardlopen over 1500 m., waarvan de uit slag was: 1. v. Tol; 2. Prins: 3. Mulder. Men kon zich onder een aardige ver lichting vermaken met een kleine ker mis en met dansen. Hedenavond wordt een voetbalwed strijd gespeeld tussen Wassenaar I en Kerkehout, waarna een openluchtconcert van de Accordeonvereniging DVS volgt. Oud-leerlingen landbouwonderwijs bijeen In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging van oud-leerlingen van land- bouwonderwijsinrichtingen, Wassenaar, Voorschoten en omstreken. De heer S. de Jong, voorzitter, opende met een har telijk welkom, waarna hij wegens ver hindering van de secretaris de notulen en het jaarverslag voorlas. Het verslag van de penningmeester wees een batig saldo van f. 120,85 plus nog een banksaldo aan, waarover de voorzitter zijn voldoening uitsprak met het oog op de viering van het a.s. 20- jarig bestaan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Zonneveld, die niet herkiesbaar was, vervangen door de heer C. Hooymans, terwijl de heer J. van Leeuwen werd herkozen. Een bespreking over te hou den cursussen leidde niet tot een resul taat en zal in de septembervergadering opnieuw aan de orde komen. Op het programma voor het a.s. sei zoen werden al vastgesteld een discus sie- en een forum-avond, terwijl avon den over grond- en pachtzaken en de Euromarkt nog nader zullen worden overwogen. Voor excursies werden vastgesteld een bezoek aan de Fordfabrieken plus be zichtiging van een brouwerij in het na jaar en een bezoek aan de trekkerfabriek in Neuss in het voorjaar. De voorzitter deed vervolgens mede delingen over de jongeveekeuring op 21 augustus a.s., waarvoor 102 dieren zijn ingeschreven, ongeveer verdeeld in 2/3 zwartbont en 1/3 zwartblaar. Aan de keuring zijn verbonden wedstrijden in beoordeling van vee, het schatten van gewicht en beoordeling van wol. Voorts zullen de plattelandsvrouwen en de vrou welijke jongeren een tentoonstelling hou den van handwerken enz. en zullen wed strijden worden gehouden in bloem schikken en stekentellen. De heer De Jong wekte aleen op om op tijd te beginnen en aan alle wedstrijden mee te doen. Op de dag van de jongveekeuring zal ook een melkwedstrijd worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door zeven hooggeplaatste melkers uit de Rijnstreek. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 13 augustus. Bloemen veiling Flora. Asters duobel 100210. en kel 100225. Gladiolen: Nieuw Europa 500—850, Strauss 280480, A oca Lauren- tla 300520, Sneeuwprlnses 500860, Leeuwenhorst 240360, Mem. Day 220 400. Bonarls 250410, Sonny Boy 380 710. Gold Dust 250380, Dahlia's: Passe partout 200310, Glorie van Heemstede 280;350 Gerry Hoek 260360, Pompon femengd 200250. Lipoma 150340 per 00. Llllum: Furatum 2228, Tlgium 1215, Ratlum 3860 per stuk. WOERDEN, 14 augustus. Kaasmarkt. - Aanvoer 183 partijen. Notering: eerste kwal. f 2.272.34. tweede kwal. t 2.19 2.26, extra kwal. tot f 2.57. Handel flauw. Ontvluchten uit Veenliuizen lieten auto achter (Van onze Haagse redactie) De personenauto, die de drie uit Veenhuizen ontsnapte gevangenen in Roden (Drente) hebben gestolen, is gis teravond om half twaalf op de Nieuwe Haven in Den Haag aangetroffen. De politie heeft het voertuig in beslag geno men. Weer arrestaties in verband met corruptie OOK NATIONALISTEN IN ZUID-SUMATRA. De militaire woordvoerder in Dja karta heeft bekend gemaakt, dat de militaire autoriteiten opnieuw een aantal „zeer belangrijke personen" hebben doen aanhouden wegens be nadeling van de belangen van de Staat op financieel en economisch gebied! Enige maanden geleden werden reeds verschillende vooraanstaande figuren wegens corruptie aangehouden Hiertoe behoorden vier oud-ministers. De woord voerder weigerde de namen van de thans gearresteerden bekend te maken, evenals het aantal arrestanten. Uit Palembang wordt gemeld, dat de „Garoedaraad" een aantal plaat selijke leiders van de nationalistische partij heeft laten arresteren, op de beschuldiging plannen te hebben ge smeed om het militaire bestuur in Zuid-Sumatra omver te werpen. De volgende maand zullen in Zuid- Sumatra regionale verkiezingen worden gehouden. Politieke waarnemers in Dja karta voorspelden gelijk gisteren ge meld dat noch de nationalisten, noch de communisten in Zuid-Sumatra enige kans zullen maken, evenmin trouwens als in de andere rebellerende buitenge westen. Drie Amerikanen moeten Syrië met spoed verlaten Het Syrische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren medege deeld, dat de Syrische regering de Ame rikaanse zaakgelastigde in Damascus op de hoogte heeft gesteld van haar wens, dat twee functionarissen van de Ameri kaanse ambassade, alsmede de Ameri kaanse militaire attaché, binnen 24 uur Syrië verlaten. De Amerikaanse zaak gelastigde heeft dit verzoek ingewilligd. De namen van de betrokkenen zijn Francis Gayten (vice-consul), Howard Stone (van de Amerikaanse ambassade) en kolonel Robert Malloy (de militaire attaché) Maandagavond heeft de Syrische rege ring in een communiqué gezegd, dat de Verenigde Staten een samenzwering op touw hadden gezet tegen het huidige bewind in Syrië. Er was een komplot ontdekt ter omverwerping van de rege ring en vervanging ervan door een rege ring die Israël zou erkennen en het aangrenzende Libanon zou inlijven. Van Amerikaanse zijde is dit een „volledig verzinsel" genoemd. Bouwvakvakantie week vroeger (Speciale berichtgeving) De vakantie voor de bouwvakken Is voor 1958 vastgesteld van 12 tot 21 juli. Gedurende deze periode, aan te duiden als de tweede décade (periode van 10 dagen) van juli heeft het weer veel meer zomerse allure dan in de laatste decade van juli, waarin de bouwvakken ook dit jaar hun vakantie hadden. Voorts wordt meegedeeld, dat aan de gemeente- en schoolbesturen is verzocht hiermee re kening te houden. Van de 222 scholen voor bijzonder onderwijs, die in de pro vincie Groningen dit verzoek hebben ontvangen, hadden tot 1 augustus j.l. 59 geantwoord; daarvan waren 32 ak koord. ONTVLUCHTE JONGENS GEPAKT Twee jongens uit Apeldoorn en Rot terdam, die vrijdag uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Maarsbergen waren ontsnapt, zijn door de Rotterdamse politie gepakt en in bewaring gesteld. Complot onthuld Tec,3n Staatsstructuur De woordvoerder van het militaire hoofdkwartier in Djakarta heeft van daag het bestaan onthuld van een ille gale. gewapende beweging, welke zich ten doel stelde verandering te brengen in de structuur van de Indonesische Staat en het stichten van verwarring. De woordvoerder deelde mede, dat uit documenten, welke kortgeleden in beslag werden genomen ls gebleken, dat de beweging van plan was een aantal hoge civiele en militaire autoriteiten te doden, of te ontvoeren, en een aantal vitale gebouwen en dergelijke met handgra naten op te blazen. Leden van deze be weging, aldus de woordvoerder, hebben wapens en springstoffen uit een leger- depot gestolen en de vorige maand twee maal handgranaten geworpen in Dja karta. Voorts verspreidde de beweging illegale pamfletten, teneinde de bevol king te intimideren en op te hitsen. Kolonel Plrngadie, de woordvoerder, voegde hier nog aan toe. dat de ordever storingen op Djakarta en West-Java zouden worden geconcentreerd, doch dat tevens pogingen waren gedaan om ..an dere illegale bewegingen" in verschil lende buitengewesten in de plannen te betrekken. De woordvoerder deed deze medede lingen naar aanleiding van vragen over de arrestatie, enige tijd geleden, van een aantal officieren van de Landmacht en burgers in Djakarta en Bandoeng. Hij weigerde de namen van de gearresteer den bekend te maken, doch zeide dat de bedoelde subversieve beweging een on derdeel was van een serie gebeurtenissen, welke zich na 13 augustus vorig jaar hebben voorgedaan. BEURSOVERZICHT Inflatiemarkt Amsterdam, 14 augustus. De inflatiestemming heeft zich van daag, door flinke publieke aankopen, verder met kracht voortgezet. Na de publikatie van de weekstaat van de Nederlandsche Bank, is deze markt- stemming niet te verwonderen, aldus insiders ter beurze. Immers, een de- viezenachteruitgang van f 100 miljoen in één week ttfds, ls geen kleinigheid! Kocht het publiek de laatste tijd Duitse. Amerikaanse en Canadese waar den. thans vlucht men in de Nederland se waarden. Kon. Olies werden rond de f218.50 verhandeld en wonnen f3.50 ofwel circa 17 punten bij gisteren. Philips mon teerden vandaag 10 punten; koers 294. Unilevers voegden 7 punten winst aan de 5 van gisteren toe. Koers 459. Aku's verbeterden 6 punten op 187%. terwijl KLM hier de rij sloot met een gulden avance, op f130. De scheepvaarten bleven in de run ning. Holland AmerikaHjn plus 4, van Nievelt 5. de overige waarden 2 tot 4 punten hoger. Ok de Cultures profi teerden van het feest. Deli's, HVA's en Amsterdam Rubbers circa 2 punten beter. Zeer verwonderlijk was de handel in Staatsfondsen. De angst voor een even tuele devaluatie van de gulden was hier in financiële kringen aanwezig. Men concludeerde, dat een devaluatie aan komen. De Staffels waren circa kunnen hebben, omdat door een deva luatie het geld ruimer wordt en de rente op een lager niveau zou kunnen komen. De Straffels waren circa hoger niettegenstaande de ongunstige weekstaat van de Ned. Bank. De overige obligaties verbeterden V* tot WISSEKOERSEN Amsterdam. 14 Augustus Londen 10.63%—10.64%, New York 3.82%— 3.83%. Montreal 4.03H--1.04A. Parijs 91.10—91.20, Brussel 7.62—7.62%, Frank furt 91.13—91.18. Zürich 87.51—87.56. Zü- ndh (vr. fr.) 89.36%—89.41%, Stockholm 73.82—73.87. Kopenhagen 55.00%-55 05%, Oslo 53.2553.30Milaan 61.24—61.29 Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Woensdag 14 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Gistermorgen reikte ir. F. W. Honig, directeur Tuinbouw van het departement van Landbouw, de Gouden Roos uit aan de rozen- kweker Matthieu Leenders uit Te- gelen, die het trofee won op het internationaal concours van nieuwe rozen te Labagatelle bij Parijs* - V.l.n.r. ir. F. W. Honig, mevrouw Leenden on de heer M. Leenders. Vorige Slotkoers koers v heden 86 Grootboek obl. 3% 77 Ned.'47 3% (3) 79% 81 86% 84% 84% 84% 84A 79% 78% 79% 79% 79% 79A 81% 81% 80 80% 95 95% Investeringscert. 3 88% 89% 86« 87A Cert. NWS 54 %L Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind.B. 42% 43% Nat. Handelsbank 100 102% Ned. Handelmy 159% 168 A'dam Rubber 72 72% Deli My en (Ver.) eva. 83% 84% 117% 118% Java Cult 40% 43 59% B 61 Vorstenlanden 26% 28% A.K.U 181% 187% v. Berkel's Patent (v) 195 202B Calvé Delft cert. 353 368 Kon. Pap. v. Gelder 191% 197 Hoogovens cert 300 305 Müller en Co. N.B. 350 367 Ned. Kabelfabr 274 285 283% 294 149 147 442% 457 Wilton Feyenoord 229% 240 Biliton 3de rubr. 241 250 Dordtse Petr. gew. 1020% 1040 Kon. Petr. (f.20.—) 215 70 218.60 idem (50 k f.20.—) 214.95 218 Holl. Amerikaiyn 170% 176 Java China Paket 160 164 K.L.M 128.90 129.90 Kon. N. Stoomb. 148% 150% 145 150 Stoomvaartmy. Ned. 177 182 Van Ommeren cert. 245 246% Kon. Rott. Lloyd 165 171 Ned Scheepv. Unie 159% 160% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 84% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 87 101 102 90 90 85B 85 77% 77 88% L 87% 79 77 88% 87A 86% 86% 89 88% 88% 87% 88TV 88 Industr. Obligaties Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem II 2% R'dam '52 I 2% idem n 2% Utrecht '52 2% ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 204% 206 HB.U. cert197V4 198% Rott. Bank 165% 166 Twentsche Bank 165 166 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 269% 270 Borneo Sum. H.Mij. 60% 62% Ned. G. en Sp. Fabr. 179 190 Kon Ned Grofsm. 102 104 Internatio 81% 84 Rott Droogdok My. 570B 573 Tieleman en Dros 14 V4 Ned. MU. Walv.vrt. 58% 59% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 12% 13 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 33% 92% 62 47% 69 V4 45% 102% 54% 87% 29H 68% 34 92 V4 63% 49 70 44% 103% 55% 87% 3oy4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 13/8 Edelmet. Kon. AA 57 L Pref. w.a. idem 70 320 Holl Constructie 340 B Ing bur v Bouwnijv l'i Int Kunststoff Ind 40% 40% Leidsche Wolspinn 222 224 B Sikkens Lakfabr '53 410 408 Ver. Touwfabrieken 167GL 168% Wernink's Betonm. 78 78% Van Wyk Textiel 84GB 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5