maggi VERMICCLLIfOEP 0E UX de Willem van den Berghstichting te wordt binnenkort weer belangrijk Noortlwijk uitgebreid Vrolijke middag voor Leidse jeugd .li ii h rrm t rrm t "tt tl Met drie verpleegpaviljoens en één zusterhuis JJ -Tl 11 n li TT r-nn rrr n 96ste jaargang Woensdag 14 augustus 1957 Tweede blad no. 29212 Advertentie «cICHT-GEKRU»DE SOEP MOGSUJKH PER ZILVERZAKJE JR (Van een onzer redacteuren) Het aantal geesteszieken wordt in Dns land steeds groter. Er zijn daarvoor verschillende oor zaken aan te wijzen, zoals de betere lichamelijke medische zorg, waardoor ook de geestelijk minder bedeelden een hogere leeftijd kunnen bereiken, en de veranderende woontoestanden, waardoor een geesteszieke vaak niet meer in huis gehouden kan worden. Het gevolg van deze toename van het aantal patiënten is dat de inrichtingen, waar deze zieken worden opgenomen, steeds meer ruimte beschikbaar moeten hebben, om aan alle aanvra gen te kunnen voldoen. Helaas is de opname capaciteit steeds te gering, zodat de patiënten te lang in de normale maatschappij blijven, tenzij de verschillende inrichtingen door uitbreidingen een groter aantal patiënten kunnen opnemen. Sieraad De begroting van de vier nieuwe gebouwen was f 1.185.625, doch een groot aantal inschrijvers was beneden dit bedrag gebleven. De provincie ver strekte een lening van f 1.960.000, en het verschil is dus bestemd voor de inrichting van de gebouwen. Het zal nog wel even duren eer de gebouwen betrokken kunnen worden, maar dan zal de Dr. mr. Willem van den Bergh stichting ook vier prachtige moderne gebouwen rijker zijn, die ongetwijfeld een sieraad zullen vormen voor het gehele complex. Maquette van het verpleeg- paviljoen, waar van er drie gebouwd zullen worden, met uitzicht op de duinen. (Foto L.D./V. Vliet) Maquette van het nieuwe zusterhuis, dat in het centrum van het complex komt te liggen. (Foto L-D./v. Vliet) IIWMUIIIIIIIIIHIIIIMIHIIIIIIIIIII Er zijn lange wachtlijsten van patiënten opname-capaciteit blijft nog onvoldoende De Dr. Mr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk-Binnen kampt ook met een gebrek aan ruimte. Er zijn lange wachtlijsten, die dagelijks groter wor den, en niet al te vaak krijgt men gelegenheid een aantal patiënten van deze lijsten in de stichting op te nemen. Het is daarom verheugend dat binnenkort kan worden begonnen met de bouw van drie verpleegpaviljoens tezamen voor ongeveer 100 patiënten en een zusterhuis. De aanbesteding heeft vorige week plaats gehad (zie ons blad van maandag), en naar aanleiding hiervan heeft de geneesheer-directeur, dr. C. Steketee, ons het een en ander verteld over de uitbreiding. men dienen te worden en Rotterdam en Den Haag hebben dan samen nog eens 28 kandidaten. Deze aanvragen zijn alle gecontroleerd door de inspectie geeste lijke volksgezondheid, die rechtsstreeks onder de directeur-generaal voor de volksgezondheid ressorteert, en die de uiteindelijke controle over de verpleging van zwakzinnigen heeft. Voorlaatste uitbreiding Het werk van de Dr. mr. Willem van den Berghstichting valt onder de bepa lingen van de oude krankzinnigenwet van 1884. Het is duidelijk dat er in de loop der jaren wel het een en ander is veranderd op het gebied van de verple ging van krank- en zwakzinnigen. Men treft dan ook thans voorbereidingen te komen tot een nieuwe wet. In de oude wet is de zorg voor de krank- en zwak zinnigen opgedragen aan de provinciale besturen, die deze zorg echter wat de verpleging betreft hebben overgedragen aan particuliere instellingen. De provin cie blijft er echter aansprakelijk voor dat er voldoende plaatsen zijn voor alle noodzakelijke gevallen. Zo kan men de uitbreiding van de Van den Berghstich ting dan ook zien als een uitbreiding door de stichting zelf en door de pro vincie. In de Van den Berghstichting zijn uitsluitend zwakzinnigen ondergebracht. Het is ook noodzakelijk dat deze patiën ten een geheel eigen inrichting hebben, en niet samen met zwakzinnigen. Het karakter van de ziekte is geheel anders en bovendien moeten de zwakzinnigen meestal reeds op zeer jeugdige leeftijd in een inrichting worden opgenomen. Een combinatie van beide soorten pa tiënten is dus niet wenselijk. Lening Ten behoeve van de verpleging van zwakzinnigen in Noordwijk heeft de provincie voor de komende uitbreiding een bedrag van f 1.960.000.als le ning, tegen een aantrekkelijke rente, ter beschikking gesteld van de Van den Berghstichting. Door het verstrek ken van een lening is het stichtings bestuur, dus vrij in de besteding ervan, hoewel de provincie natuurlijk wel „een vinger in de pap houdt". Uit eindelijk betaalt de provincie deze uitbreiding toch, aangezien gemeenten en provincie de verpleeggclden dienen te bekostigen. Wachtlijsten Inmiddels was aan de Rotterdamse architect Drexhage opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor de bouw van drie verpleegpaviljoens en één zuster huis. De drie paviljoens zijn geschikt voor de opname van samen 100 patiën ten. en eigenlijk is deze uitbreiding dus niet groot genoeg, aangezien er een wachtlijst is van 141 personen. De wacht lijst voor het zuidelijk deel van onze provincie telt 33 namen, die van het noordelijk deel 75 namen, Leiden heeft 5 patiënten, die noodzakelijk opgeno- Verschillende oorzaken Er zijn, zo vertelde dr. Steketee ons, verschillende oorzaken aan te wijzen voor deze grote aantallen op de wachtlijsten. In de eerste plaats wordt de bevolking steeds groter en dus wordt ook het aantal zwakzinni gen groter. Bovendien is de medische wetenschap zoveel vooruit gegaan, dat ook de zwakzinnigen, die lichamelijk meestal niet zo sterk zijn, betere le venskansen hebben, en ouder worden. Ten derde is de toenemende urbani satie een van de oorzaken. Gezinnen, die vroeger op het platte land woonden, verhuizen nu naar de stad, waar de behuizing vaak veel klei ner is dan buiten. Een kind dat zich vroeger buiten op het erf van de boer derij kon vermaken, is nu aangewezen op een enkele kamer, drie of vier hoog, en dat brengt moeilijkheden met zich ting en 40 In de gezinsverpleging, bui ten de stichting dus. De gunstige resul taten worden mede bereikt door het werk in de school voor buitengewoon lager onderwijs, waarin elf klassen zijn en twaalf leerkrachten. Bijna volgebouwd Sinds 1950 heeft men bijna ieder jaar het aantal beschikbare plaatsen met 100 kunnen uitbreiden, en ook dit jaar staat men weer voor een flinke uitbreiding. Het zal wel de voorlaatste uitbreiding zijn, want het 55 ha grote terrein is bijna volgebouwd, en bovendien een dergelijke inrichting moet niet al te groot worden. In het buitenland heeft men wel inrichtingen met 4000 patiën ten, doch men erkent dat dat veel te groot is. Er is geen onderling contact meer mogelijk tussen alle medewerkers en de organisatie wordt inefficient. Zusterhuis Het zusterhuis, dat in het centrum van het gehele complex zal komen te liggen, is bedoeld voor het opvangen van het nieuwkomend personeel. Het ideaal is dat de verpleegsters wonen in het paviljoen waar zij werken, doch het aantal zusters is de laatste jaren zo sterk uitgebreid dat dit niet altijd mogelijk is. De groei van het aantal verpleegsters is vooral veroorzaakt door de wettelijke regeling van de 8-urige werkdag. Er komen in het nieuwe huis 24 ge wone plaatsen en 2 kamers voor het hoofd en het waarnemend hoofd van de verpleging. Voorts treft men in dit ge bouw een grote recreatieruimte aan voor de gehele stichting, een keuken, waar ook kooklessen gegeven kunnen worden, een fietsenbergplaats en een ruimte waar het personeel haar eigen wasje kan doen «niet alle goederen zijn geschikt om in de centrale wasserij te mee. Om een voorbeeld te noemen: er| worden gegeven». Op de bovenverdie ping liggen de kamers voor het perso neel, terwijl de recreatieruimte bene den is. was in onze provincie een kind dat met zijn ouders verhuisde van het platte land naar een flat met veel glas. Het kind was zwakzinnig en gooide steeds voorwerpen door de ruiten van de flat: de toestand was onhoudbaar en het kind moest opgenomen worden in een inrichting. Vroeger toen het kind buiten speelde had men van deze neiging alles weg te gooien, weinig of geen last, doch de nieuwe behuizing riep een probleem op, waarvoor alleen in een stichting als te Noordwijk een oplossing was te vin den. Jonge kinderen Het liefst krijgt men in de Van den Berghstichting jonge kinderen. Men kan dan mede dankzij de moderne methoden soms heel goede resul taten bereiken en de kinderen weer gereed maken voor de maatschappij. Helaas lukt dit lang niet altijd, omdat men rekening moet houden met de ver standelijke vermogens, maar de meest begaafden onder de zwakzinnigen berei ken toch dikwijls zeer behoorlijke posi ties in de maatschappij, althans zo goed dat zij geheel voor zich zelf kunnen zor gen, ook financieel. Men heeft op het ogenblik 1280 verpleegden in de stich- Verpleegpaviljoens .>e drie verpleegpaviljoens zijn te verdelen in twee gedeelten. Aan de linkerzijde op de foto hierboven, ziet men de slaapafdeling voor de patiën ten, waarboven de kamers voor het verplegend personeel zijn gelegen. Aan de rechterzijde van het gebouw zijn de dag- en werkzaal gelegen. Op de hoek van deze twee vleugels liggen, geheel centraal dus, de toiletten, de keuken en de vuilwas-afdeling. Aan de achterzijde van het gebouw loopt een gang, die de verbinding is tussen het dag- en het nachtverblijf. Verder treft men aan de achterzijde een ruime speelplaats aan. In de drie nieuwe paviljoens er zijn er in totaal 40 op het terrein zullen waarschijnlijk jonge kinderen worden ondergebracht, misschien jnet enkele ouderen, die een handje kunnen helpen, doch dat hangt weer af van de ontwikkeling en het karakter van de patiënten. LEID9CHE SPAARBANK In de maand juli werd er bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f. 1.397.152.12 en terugbetaald f. 1.358.876.95. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 298 en het aantal afbetaalde boekje 233. Op 6.272 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 125.778 bijge schreven. Er werden 691 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 19.605.78. Het tegoed der 39.692 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 28.230.532.07. „Romantiek en bloemen" verlengd Tot en met zaterdag Het tentoonstellingscomité heeft be sloten de expositie „Romantiek Bloemen" in het Van der Werfpark te Leiden, te verlengen tot en met zaterdag, teneinde nog meer mensen in de gelegenheid te stellen deze unieke tentoonstelling te gaan zien. De toegangsprijs is met ingang van hedenavond 7 uur gehalveerd. Adj. Koppijn ontving de gouden medaille 36-JARIGE TROUWE DIENST Werd de adjudant onderofficier in structeur L. Koppijn op de verjaardag van H.M. de Koningin verrast met de zilveren medaille met de zwaarden, van daag ontving hij op het plein van de Doelenkazerne voor het front van de troep uit handen van brigade-generaal G. Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst. Als gewoon dienstplich tig soldaat in dienst gekomen tekende adjudant Koppijn in 1931 voor soldaat in het Kon. Ned. Indisch Leger. Na afloop van de laatste wereldoorlog ging hij over naar de Kon. Landmacht. Adjudant Koppijn werd vanmorgen o.m. in tegen woordigheid van zijn echtgenote en dochters hartelijk gehuldigd. Na de hoge onderscheiding op de borst van de adjudant gespeld te hebben hield gene raal Dijkstra een korte toespraak, waar in hij de goede eigenschappen van de gehuldigde militair op de voorgrond stelde. Spreker vestigde er de aandacht op. dat adjudant Koppijn ook in Japanse krijgsgevangenschap karakter heeft weten te tonen en vele moeilijkheden te boven is gekomen. Nadat de 4de compagnie van Van Heutsz. die op het kazerneplein stond aangetreden, was ingerukt volgde nog een gezellig samenzijn in de onder officierskantine. waar o.m. enkele waar derende woorden werden gesproken door de compagniescommandant kapi tein J. Boon. Aan verwondingen overleden LEÏDENAAR WERD IN VOORSCHOTEN AANGEREDEN De 41-jarige heer A. J. Duk, uit de Vreewijkstraat, die op 1 mei bij een aan rijding onder Voorschoten ernstig werd gewond, is maandag aan zijn daarbij opgelopen verwondingen overleden. OPENING BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL Mr. ir .M. Goote, inspecteur-generaal van het onderwijs zal dinsdagmiddag om drie uur de opening verrichten van I de Gem. Bedrijfstechnische School, ge vestigd Medusastraat 24. Deze school is de eerste in ons land, die speciaal is ingericht voor technisch onderwijs aan eenvoudig begaafde jongens. EXAMEN VERKOOPKUNDE. Voor het te Utrecht afgenomen exa men van de Stichting Ontwikkeling Ver- koopkunde slaagden de dames A. M. v. d. Heide te Oegstgeest, R. de Jong te Katwijk, H. de Vogel te Hazerswoude en C. v. Zwieten te Leiderdorp en de heren J. L. Bakker te Noordwijk. M. Noort jr en J. Leiden. De heer M. Noort slaagde vendien voor het diploma vertegenwoor diger. Kapt. t. zee Witholt verliet Valkenburg Kapitein ter zee Witliolt. De kapitein ter zee A. W. Witholt heeft gisteren afscheid genomen van het Marine Vliegkamp Valkenburg. Hij heeft zijn commando overgedra gen aan de kapitein ter zee W. O. P. R. Aernout. - Binnenkort zal de heer Witholt in dienst treden bij de K.L.M. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN Gisteravond is ter hoogte van de Lammebrug een auto, waarvan de be stuurder, een 43-jarige Noor en thans wonende te Wassenaar, geen voorrang verleende aan de uit de richting Den Haag komende tram, door deze tram gegrepen. Hoewel de auto aan de rech terzijde ernstig werd beschadigd, liep de bestuurder slechts enkele verwondin gen aan zijn linkerhand op. Zijn naast hem zittende edhtgenote liep geen let sel op. IN TEIL MET KOKEND WATER GEVALLEN Een 2-jarig meisje uit Katwijk, dat bij een familie in de De Mey van Streef kerkstraat haar vakantie doorbracht, is gisterochtend in een teil met kokend water gevallen. De E.HD. heeft het kind, dat brandwonden opliep aan armen, benen en rug, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. ?r te Noordwijk. M. i i Z?i tS" bote Officiële publikaties Gisteravond is een 14-jarige jongen uit de Kagerstraat op de Maredijk in aanraking gekomen met een naast hem rijdende wielrijder. De jongen viel en brak zijn linkeronderbeen. WACHT VERBOD RAPENBl'RG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, aat zij hebben besloten een wachtverbod vast te stellen voor het Rapenburg, westzijde, voorzover gelegen tussen de percelen 1 en 9, aan de waterzijde, zulks met ingang van heden en voor de duur van de werk zaamheden aan het peroeel Rapenburg 1 a. Gisteren verschafte de Brandweer de Leidse jeugd op het Schuttersveld niet alleen een interessante, doch vooral ook vrolijke middag. In het kader van de Leidse vakantiebezigheden vonden tal van de monstraties plaats. Begonnen werd met het blussen van een vloeistofbrand, gevolgd door diverse redlijn- demonstraties. Het werd voor de jeugd in hoge mate interessant toen enkele jongens en meisjes van de ladderwagen in een springzeil mochten springen. De grootste hilariteit verwekte echter een partijtje spuitbal. Tivee tegenover elkaar opgestelde ploegen moesten proberen een kolossale bal in een doel te „schieten". Voor ditmaal bediende de keeper zich van 'n brandslangwelke op de motorspuit ivas aan gesloten. Gevolg: een waterballet, dat bij de jeugd groot enthousiasme verwekte en de spelers menig opfrissertje bezorgde. Tot slot van deze genoeglijke middag volgde een demonstratie met de motorspuit, waarop zes slangen waren aangesloten. Met groot enthousiasme wierp de jeugd zie foto zich op het partijtje spuitbal. Een actief aandeel hadden de jongens en meisjes ook in het springen in een vangzeil. Foto LDIVan Vliet)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3