Schaamteloze koeien in Bodegraven LIGA Leeszalen en bibliotheken in ons land groeien sterk Demmeniz DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 Gouden jubileum der Centrale Vereniging De groei van de openbare leeszalen en bibliotheken in Nederland, die in de laatste jaren van de oorlog 194045 sterk was toegenomen, zet zich na een in zinking in de jaren direct na deze periode, steeds voort. De cyfers van het ieeszaaljaarboekje 1956/57 dat zojuist is verschenen, spreken hieromtrent dui- delüke taai. Niet alleen beweegt het aantal door het Ryk gesubsidieerde biblio theken zich nog steeds in stijgende lijn, ook de activiteiten van iedere OLB afzonderlijk worden intensiever. Eind 1956 waren er in Nederland 137 openbare leeszalen en openbare uit leen bibliotheken, verdeeld over 110 gemeenten, waarvan 79 algemene, 51 rooms-katholieke en 7 christelijke bibliotheken. Al deze bibliotheken, zowel de algemene als de confessionele, zijn verenigd in en organisatie: de Centrale Ver eniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken, gevestigd te 's-Gravenhage. Deze vereniging werd in 1908 opge richt, en hoopt dus volgend jaar haar gouden jubileum te vieren. By de 137 bibliotheken waren bijna een half miljoen lezers ingeschreven als lid, waarvan een derde jonge lezers beneden de 18 jaar omvatte. Deze leen den rond 15 miljoen boeken over 1956, inbegrepen die boeken welke de open bare bibliotheken ten behoeve van haar lezers uit de grote wetenschappelijke bibliotheken betrokken. Want er staan voor de leden van Nederlandse OLB niet slechts 4 miljoen boeken gereed voor uitlening (het totale bezit van alle OLB's in Nederland), maar nog vele miljoenen meer. Dit is nl. de boeken schat van de wetenschappelijke en spe ciale bibliotheken, waarmee de leeszalen regelmatig interbibliothecair leenver keer onderhouden. Deze bemiddelende rol, die de OLB speelt in de verspreiding van boeken van meer wetenschappelijke of speciale aard. is van grote betekenis. Voorziening platteland Wat het platteland betreft, dit gaat zyn achterstand op bibliotheekgebied meer en meer inlopen. Het aantal uit leningen van de centrale plattelands bibliotheken. 12 in totaal, van waaruit 639 kleine, plaatselijke bibliotheken van boeken werden voorzien, bedroeg in 1956 WARMOND Op het Warmunda-terrein werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Warmunda I en Roodenburg I. Beide elftallen telden enkele invallers. Roodenburg won de wedstrijd met 71. EEN STOEIPARTIJTJE.. bijna 80.000. Dit werk is nog in opbouw, zodat hier relatief de grootste stijging verwacht mag worden. Grote behoefte aan krachten Helaas laat de personeelsbezetting van de Nederlandse OLB en centrale platte landsbibliotheek nog te wensen over: 700 personen in het bezit van een der diploma's die de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliothe ken heeft uitgereikt, werkten eind 1956 in grote en kleine over geheel Nederland verspreide bibliotheken. Er is grote be hoefte in deze snel groeiende biblio theekwereld, ook op het platteland, aan enthousiaste, jonge krachten, die scha kel willen zijn tussen boek en mens. Een grote sociale taak, zo wordt in het jaar verslag geconstateerd, is hier weggelegd. De opleiding van leeszaalassistenten en hulpkrachten vangt in september aan. Deze opleiding omvat theoretische en praktische scholing. Zondagmorgen tijdens de afwezigheid van hun ouders die naar de kerk waren zijn twee kinderen van de familie W. Versluis zo aan het stoeien gegaan, dat zij elkaar door een ruit duwden, waar bij het 6-jarig zoontje zo ongelukkig met het glas in aanraking kwam dat hij een diepe vleeswond opliep aan zijn arm. Dokter Walenkamp, die spoedig gewaarschuwd was, vond het beter hem voor verdere behandeling naar een zie kenhuis in Leiden over te brengen. Na deze behandeling kon de heer Versluis zijn zoontje weer mee naar huis nemen. P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf St. Quentin, afstand 276 km. De duiven werden gelost om 7.15 uur met een straffe zuidwesten wind. In con cours waren 130 duiven. De eerste prijs- duif bereikte zijn hok om 9.35.07 de laatste om 9.56.08. De uitslagen luiden: J. de Weert 1-2; J. de Dunne 3-4-7; P. v. d. Drift 5; Th. Verwoerd 6; D. Son- nega 8; Q. Beugelsdijk 9; Jac. Korte- kaas 10. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells J. N. J. M., zn. van C. A. G. Kortek&as en P. M. A. Rietveld; Elizabeth M. Cf., dr. van J. J. van Schie en M. A. Duivenvoorden; Johannes G. M. zn. van J. M. Hoogenboom en M. P. A. Tersmette; Sebastlanus P. G., zn. van G. J. van der Kroft en E. Gotten bos; Ma- j ria J., dr. van A. Meskers en J. C. Wes- j selman; Alida J. O., dr. van O. G. van i Winsen en P. C. P. Hoek. Ondertrouwd: G. van der Beek, 22 Jr. en J. P. Zweistra, 21 Jr.; W. C. Brom, 29 Jr. en A. H. M. Zandbergen, 21 Jr. Getrouwd: A. Rexen, 37 jr. en A. M. S. de Goede, 31 Jr.; C. J. M. Padberg 26 Jn en Th. A. de Vroomen, 23 Jr.; W. C. Brom, 29 jr. en A. H. M. Zandbergen. 21 jr. Overleden: C. H. van Leeuwen, 29 Jr. echtgenote van A. van der Welle; G. H. Pleterse, 75 Jr. echtgenoot van D. W. Ne- lemans;; C. M. van Dongen, 19 Jr. WASSENAAR VAN LADDER GEVALLEN. Op de buitenplaats „Backershagen" viel de 44-jarige schilder B. Hoornweg uit Den Haag van een ladder en liep kneuzingen in zijn rug op.. De man hield zich flink en wenste op eigen gelegen heid naar huis te gaan om zich onder behandeling van zijn huisdokter te stel len. TUSSEN RIOOLRINGEN BEKNELD. De 41-jarige J. Pennaarts alhier raakte op de champignonkwekerij De Win- gert aan de Katwijkseweg b°kneld tus sen 'twee betonnen rioolringen, welke hij aan het opladen was. Met een gebroken linkerbeen werd hij vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Zondag jl. werd door de postduiven vereniging „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht met 129 jonge duiven ge houden vanuit St. Quentin. De vogels werden gelost om 7.15 uur en de eerste duif was terug om 9.20.45 uur. Uitsla gen: W. C. Remmerswaal 1, 2; J. H. Groeneveld 3; L. Farla 4, 7, 8; J. C. B. Brederode 5; J. H. B. Brouwer 6, 10; P. G. v. Leeuwen. De recherche heeft aangehouden een 37-Jarige Hagenaar, die in het bezit was van een scooter, welke hij in Den Haag had ontvreemd. Man en scooter werden ter beschikking gesteld van de centrale recherche te Den Haag. MARKTBERICHTEN LEIDEN 13 augustus. Vette varkens- markt. Aanvoer 124 vette varkens. Note ring per kg. levend gewicht: zware 1.70 tot 1.76, lichte 1.78, 1.82 en 185. Zeugen 1.50 tot 1.54. Handel redelijk. Geringe aanvoer. Zware varkens moeilijk te plaatsen. BDEGRAVEIN, 13 augustus. Aange voerd 16 Opartljen. Eerste soort f 2.29 2.35 tweede soort 12.20—2.28 extra f2.36 2.65. Handel kalm. ROTTERDAM, 13 augustus. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 3017, weektotaal 4612. Vette koelen en ossen 280, gebrulksvee 1058 .vette kalveren 48, graskalveren 125, nuchtere kalveren 173, varkens 155. big gen 103, paarden 93, veulens 89, bokken of geiten 30. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 300 320, 2e kW. 270—300, 3e kw. 250—270, vette kalveren 250—270, 220—240, 180— 200 slaohtpaarden 250 230 210. Prijs per stuk: graskalveren 500, 400, 300, nuch tere kalveren 80, 68, 58, biggen 58, 48. 42, veulens 475 425, 325, schapen 100, 90. 80, lammeren 75, 65, 55, kalfkoelen 1190, 990, 800, melkkoeien 1190 990, 800, varekoelen 850, 760, 650, vaarzen 870, 770, 570 .pinken 620. 520, 400, Netl. straaljager bij Lahrbruch verongelukt Bestuurder kwam om het leven Vanochtend omstrekks kwart voor twaalf is een straaljager van het type R.F. 84 F („Thunderflash") van, het 306 fotoverkenningssquadron van de Kon. Luchtmacht in Duitsland veron geluk. Het toestel steeg op van de vliegbasis Lahrbruch, waar het squa dron is gelegerd, en stortte door nog onbekende oorzaak neer. Het kwam neer ten zuidwesten van Lahrbruch, in de buurt van de Nederlandse grens ter hoogte van Nijmegen. De bestuur der kwam om het leven. Hij heeft nog wel gertracht zich te redden met zyn parachute, maar daar hy op geringe hoogte moest springen had de para chute niet voldoende gelegenheid meer zjjn val af te remmen, hoewel de pa rachute zich normaal opende. Auto te Hillegersberg te water gereden VISSEND JONGETJE GEWOND (Speciale berichtgeving) Op de Grindweg in v.m. Hillegersberg te Rotterdam is gistermiddag een auto in het water gereden. Een vertegenwoordi ger, die na zich van enige kledingstuk ken te hebben ontdaan, in het water sprong, slaagde er in een van de por tieren van de reeds zinkende wagen te openen. De drie inzittenden konden op het droge worden gebracht. Een achtjarig jongetje dat zat te vis sen, kreeg van de auto, toen het voertuig het water in reed een klap. Het kind dat gedeeltelijk in de vaart viel, liep vrij ernstige kwetsuren aan de rug op. Het jongetje is in het ziekenhuis opgenomen. Uitgebreid onderzoek naar lugubere vondst De Zandvoortse politie heeft het on derzoek naar de herkomst van de romp van het zondagmiddag In een van de bevloeiingsvelden gevonden lijk van het mannelijk geslacht op uitgebreide schaal voortgezet. Verschillende opgra vingen zijn verricht, terwijl gistermid dag urenlang naar eventuele overige li chaamsdelen is gedregd, echter zonder resultaat. Het onderzoek stond onder persoon lijke leiding van de Officier van Justi tie te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Overwogen wordt op nog groter schaal nasporingen te verrich ten, aangezien het bijvoorbeeld ook mo gelijk is, dat de romp in verband met het bouwrijp maken van een terrein, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt, door een bulldozer is weggevoerd en door toevallige omstandigheden in de modderkom is terecht gekomen. Voorts wil men de bevloeiingsvelden leegpom pen. Uit een onderzoek is verder komen vast te staan, dat zeker van misdrijf moet worden gesproken. Een veronder stelling, die door dr. Hulst uit Leiden volkomen wordt onderschreven. Men meent, dat de man minstens een half jaar, misschien een jaar of zelfs twee jaar geleden om het leven moet zijn ge komen. Het is een volwassen man, van wie de leeftijd zelfs niet bij benadering kan worden vastgesteld. Ruilhandel buitengewesten Volgens een door de Indonesische re gering heden gepubliceerde opgave zün de Indonesische buitengewesten, die op eigen gelegenheid een ruilhandel met het buitenland drijven, de Molukken, Noord- en Midden Celebes en Atjeh. Volgens deze bekendmaking is de kans groot, dat Midden- en Zuid-Sumatra hiertoe eveneens zullen overgaan. De leiding van het Indonesische mi nisterie van Handel zal binnenkort overleg plegen met de legerleiding over maatregelen om controle te kunnen uit oefenen op de hoeveelheden en de prijzen van de ruilgoederen. Inbeslagneming van motor of scooter Indien geen rijbewijs Hoewel er geen sprake is van extra controle zal de politie van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen in opdracht van de Officier van Justitie te Rot terdam de motorrijwielen en scooters in beslag geen nemen van een ieder, die erop betrapt wordt deze voertuigen zonder rijbewijs te berijden. Deze actie is vandaag begonnen. De Officier van Justitie te Rotter dam, mr. S. J. van der Hoeven, hoopt, dat zodoende meegewerkt wordt het aantal verkeersongevallen te Rot terdam in 1956 20.198 verkeersongeval len en 43.627 processen-verbaal op ver keersgebied te verminderen. Daar naast wordt de actie begonnen op ver zoek van de kantonrechter te Rotter dam, die het rijden zonder rijbewijs te berechten krijgt. Op het ogenblik ligt er te lange tijd tussen de overtreding en de uitvoering van een vonnis, zodat een straf weinig effect sorteert. Wordt nu het voertuig in beslag ge nomen en kan men dezelfde dag een rijbewijs tonen, dan krijgt men het terug. Anders moet men wachten, totdat de zaak voor de kantonrechter dient of kan men deze verzoeken de motor of scooter terug te geven. Men acht de nu te be ginnen actie de enige juiste manier om een einde aan het euvel te maken. Op het ogenblik betrapt de Rotter' damse verkeerspolitie per maand 20 of 25 overtreders, die men in drie groepen kan indelen. Zij die per motor of scooter met vakantie willen en hoewel gezakt voor hun rijbewijs toch gaan rijden, ten tweede zij, die een dergelijk voertuig al vast maar op afbetaling hebben ge kocht en zij, die een oefenvergunning hebben. De laatsten mogen slechts in bepaalde straten oefenen, doch houden zich hieraan niét. VIJFTIEN GEWONDEN IN BANDOENGSE KININEFABRIEK Vier personen zijn gisteren omgekomen by.een instorting in de Bandoengse Ki- ninefabriek. Vijftien mensen werden ernstig gewond. Amerikaanse archeoloog in Cairo veroordeeld De Amerikaanse archeoloog Charles Muses, die door de Egyptische autoritei ten beschuldigd werd van zwarte handel in dollars en diefstal van antiquiteiten is vandaag veroordeeld tot 13 maanden voorwaardelijk en een boete van ruim 2 ton. o Men verwachtte, dat Muses, die sinds 3 augustus in de gevangenis vertoeft, vandaag op vrije voeten zou worden gesteld. Muses verklaarde, dat hij in be roep zal gaan tegen het vonnis. Dokter had merkwaardig avontuur in de avond (Speciale berichtgeving) Op de Nieuwe Bussumerweg te Huizen (N.H.) heeft de huisarts, dr. E. W. K. Rövenkamp 's avonds een zeldzaam slachtoffer onder behandeling gehad. De dokter reed om ca. half elf huis waarts en zag in de koplampen van een tegenligger, hoe een plotseling overste kend dier, dat de arts aanvankelijk voor een hond aanzag, door de auto werd aangereden. De automobilist reed door, maar dr. Rövenkamp stopte om eens te zien, hoe het dier het er af had ge bracht. Tot zijn niet geringe verbazing ontdekte de arts dat het niet een hond was, maar een das, die het slachtoffer van het verkeer was geworden. Het dier was tengevolge van zware inwendige verwondingen gestorven. De das is een wezelachtig roofdier, dat zeer sporadisch in ons land voorkomt en in het Gooi nog nimmer is gesignaleerd. Dr. Rövenkamp heeft het dode dier met zich mee naar huis genomen en het 's nachts nog van zijn huid ontdaan om te voorkomen dat het door bederf on geschikt zou worden om het te laten opzetten. (Advertentie') SCH00LARTI KELEN Haarlemmerstraat.169 „Magere Jossie" met de hand gewurgd Na hevige worsteling Van „Magere Jossie" die Ln Amster dam is vermoord zijn het armbandhor loge en drie ringen, waaronder haar trouwring, gestolen. De waarde hiervan is ongeveer f. 140. Uit het onderzoek door de deskundigen is vast komen te staan, dat zy met de hand gewurgd is. („Chinese Annie" werd op dezelfde wijze om het leven gebracht). Op haar hals waren schrammen, die er op wezen, dat er een hevige worsteling moet zijn geweest tussen de vrouw en haar aan valler. De recherche krijgt enorm veel tips binnen uit de omgeving, waar de vrou wen zich door deze moord onveilig voe len. Alle personen, mannen uit Amster dam en ook van buiten, die de bewuste nacht volgens de verschillende aanwij zingen daar gesignaleerd waren, zijn verhoord, echter zonder enig resultaat. De recherche beschikt over bepaalde aanwijzingen, dat de dader een man moet zijn. Jaloezie - bijv. wraakneming door een vroegere vriend - als motief voor de moord wordt door de politie geenszins uitgeschakeld. De vrouw was ongeveer anderhalf jaar getrouwd; het echtpaar woonde op de tweede etage van het huis. De woning staat nog permanent onder politiebewaking. Gisteravond is op de 's-Graven- dijkwal te Rotterdam de 48-jarige me juffrouw L. P. Maat uit Vlaardingen bij het oversteken aangereden door een taxi. Zij werd met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis Coolsingel over gebracht, waar zij later is overleden zonder bij bewustzijn te zijn geweest. Stakingen in Londen breiden zich uit Het aantal havenarbeiders in Londen, dat uit sympathie met de reeds enige weken stakende sjouwers van de groen te- en fruitmarkten het werk heeft neergelegd, is vandaag van vijf- tot achtduizend man gestegen. Op 56 sche pen lag het werk stil. Tal van goederen lopen gevaar te bederven. Onze gezant besprak kwestie Nieuw-Guinea De buitengewoon gezant en gevol- machtig minister van Nederland bij de Amerikaanse regering, mr. S. G. M. ba ron van Voorst tot Voorts, heeft giste ren een bezoek gebracht aan het minis terie van Buitenlandse Zaken te Wash ington en tijdens zijn besprekingen de kwestie van Westelijk Nieuw-Guinea (Irian) voor de V.N. ter sprake gebracht. Er is nog geen verzoek binnengekomen om deze aangelegenheid op de agenda te plaatsen, maar men is van oordeel, dat dit gedaan zal worden door de In donesische oud-premier Sastroamidjojo, die deze week in New York wordt ver wacht. Dit moet niet later dan 16 augustus, een maand, voordat de ver gadering bijeenkomt, gebeuren. Baron van Voorst tot Voorst heeft wederom het Nederlandse standpunt naar voren gebracht, dat zijn regering enige motie van Indonesië inzake Nieuw- Guinea zal negeren, in het bijzonder, gezien het feit, dat deze zaak door de al gemene vergadering op haar laatste zit ting in februari niet in behandeling werd genomen, omdat er geen tweederde meerderheid voor kon worden verkregen. De motie, die toen werd aangenomen, drong er bij de Indonesiërs en de Ne derlanders op aan, samen een oplossing te vinden voor de kwestie van Nieuw- Guinea, maar het is het Nederlandse standpunt, dat een motie hoe gematigd ook, bestreden moet worden, daar zy stilzwijgend een erkenning zou zyn van enig recht van de Indonesiërs, voor dat gebied er een standpunt op na te mogen houden. Dodelijke ongevallen in de bergen Een Duitse alpiniste, de 34-jarige Annelise Lebus, heeft gisteren op de hellingen van de Piz Palue in Grau- bünden een dodelijke val gemaakt. Twee Oostenrijkse toeristen vonden de dood bij een val van een rots in het Oostenrijkse berggebied van Tristachersee. Indien de weersomstandigheden het toelaten zou vandaag een reddingsploeg uit Chamonix vertrekken om op de 4100 meter hoge „Groene Piek" te zoe ken naar drie sedert zondagmiddag ver miste Poolse bergklimmers. Men had hen voor het laatst op een driehonderd meter van de top gezien. Zondagnacht was een hevige storm losgebroken. In de afgelopen 24 uur zijn in Italië weer twee bergbeklimmers om het leven gekomen. Antonio Perosino uit Turijn maakte bij de top van de 3840 meter hoge Monviso een val van twintig me ter. Zijn metgezel, met wie hij door een touw was verbonden, bleef onge deerd. Het andere slachtoffer Paolo Saccini, verongelukte toen hij op de Pizzo Montaldo (2706 meter) Edelweisz plukte. De Duitsers in Rusland De Westduitse ambassadeur heeft gis teren te Moskou een nota over de re patriëring der nog in de Sovjet-Unie verblijvende Duitsers overhandigd. In de nota wordt de Russen verzocht uit een te zetten welke categorieën Duit sers zij zouden willen repatriëren. Vol gens Westduitse cijfers worden 80.000 Duitsers nog tegen hun zin in de Sov jet-Unie vastgehouden. De Westduitse Bondsregering zou voorts aan de regering in het Kremlin te kennen hebben gegeven, dat zij be tere betrekkingen wenst. De „mense lijke vraagstukken gaan de Bondsre gering meer ter harte dan de economi sche kwesties. De Westduitsers zullen echter niet het repatriëringsvraagstuk bij het overleg centraal stellen. de krachtige kost, droog uit de hand, voor nieuwe energie aan 't strand. Het betrekken van een splinternieuwe woning mag in deze tijd tot een van de grootste genoegens, die men zich maar denken kan, gerekend worden. Zeer twijfelachtig wordt een dergelijk genoegen wanneer vier maal per dag ongeveer dertig koeien in zeer langzaam tempo langs het pasgebouwde huis paraderen met alle onsmakelijke gevolgen van dien. Koeien zijn in dat opzicht nu eenmaal vrij schaam teloos. Dit laatste geldt dus ook voor de vette melk koeien van de Bodegraafse veehouder W. C. v. d. Zon, die sedert een maand of ivat in het verlengde van de Karei Doormanstraat ivoont. Nu is deze Ka- rel Doormanstraat een bijzonder keurige straat. De huizen daarlangs werden onlangs voor rekening van de gemeente gebouivd en zij mogen rustig tot de duurste van geheel Bodegraven gerekend ivorden. Is het wonder, dat de bewoners, aanvankelijk zeer in hun schik, thans meer en meer een hekel krijgen aan de koeien, die iedere dag niet alleen de straat bevuilen, maar zelfs de tuintjes en de voordeuren van deze nieuwe huizen? De oorzaak van de heer sende noodtoestand is te vinden in het feit dat de gemeente destijds een deel van het land van de heer v. d. Zon heeft gekocht om er woningen op te kun nen bouwen als gevolg waarvan de boerderij ge scheiden kwam te liggen van het stuk weiland. De veehouder is op het ogenblik wel gedwongen om zijn koeien via de Karei Doormanstraat enkele malen per dag van de iveide naar de boerderij te laten brengen om ze aldaar te kunnen melken. Zou hij voor zijn koeien een weg kiezen, die achter de hui zen voert, dan nog is het probleem niet opgelost. Integendeel! Het gaat immers niet aan om de koeien zo dicht langs de keukens te laten lopen. Kortom de bewoners van dit dorpsdeel zijn zeer ver ontrust en zij hebben individueel reeds verschillende stappen bij het gemeentebestuur van Bodegraven ondernomen. Verbetering in deze smerige toestand - in de meest letterlijke zin van het woord - is inder daad toegezegd, doch iedereen in de Karei Doorman straat vraagt zich af wanneer. B. en W. van Bode graven hebben de gemeenteraad reeds voorgesteld de algemene politieverordening zodanig te wijzigen, dat in de bebouwde kom geen vee meer gedreven mag worden, doch aan de hand geleid. De heer v. d. Zon is in dat geval dan wel verplicht de koeien op zijn weiland te melken. In ieder geval is de situatie, zoals deze momenteel is, beslist onhoudbaar. De foto toont hoe de koeien van de veehouder Van der Zon op haar gemak door de Karei Doormanstraat in Bodegraven trekken. (Foto LD/Lux, Alphen) Sergeant Moc:is overleden Sergeant B. Moens uit Katwyk aan Zee, die gisteren by het ongeluk met de Mariner van de Koninklyke Mari ne in Merauke, levensgevaarlijk ge wond werd, is vandaag overleden. BEURSOVERZICHT Inflatiestemming AMSTERDAM, 13 augustus De verkapte devaluatie van de Franse frank heeft sluimerende inflatiegedach ten op het Damrak vandaag voor het eerst wakker geschud. De ongunstige weekstaten van de Ned. Bank, alsmede andere overheidsmaatregelen als beste dingsbeperking etc., hebben ertoe geleid, dat het vertrouwen in de gulden aan kracht inboette. De Staatsfondsen no teerden iedere dag lagere koersen, ter wijl de internationale waarden weinig veranderden. De Scheepvaarten echter verloren steeds meer terrein. De tenden tie vandaag was inflatoir. Kon. Olie, na f. 214 's morgens, schom melden vanmiddag rond de f. 215, het geen f. 1 winst betekende en eenzelfde bedrag boven pariteit New York. Aan delen Philips wachtten eerst de eerste halfjaarcijfers 1957 af. Toch waren ze circa 3 punten hoger. Aku's avanceerden ruim 2 punten. K.L.M. lag een kleinig heid lager. De echte inflatiestemming kwam duidelijk naar voren in de hoek van de Unilever waar bijna een ouder wetse handel aanwezig was. 's Morgens waren deze aandelen nog te koop voor 434, 's middags werd circa 8 a 9 punten hoger betaald. Het publiek was hier de grote koper. De aandelen lagen circa 8% boven pariteit New York. De Scheepvaarten werden op behoor lijke schaal uit de markt genomen. Uiteindelijk bereikte Van Nievelt weer de 2 maal parikoers en waren 9 punten hoger. Van Ommeren en Scheepvaart unies plus vijf; de overige waarden 1 tot 3 punten beter. De markt sloot hier op het hoogste punt. Staatsfondsen hadden een zeer zwakke opening, vooral voor de Staffellening, die weer ruim 1 punt lager was. Later herstelden de koersen zich; tegen het slot waren de verliezen overwegend een half procent lager dan gisteren. Van de cultuurwaarden profiteerden Amsterdam Rubber (plus 2), Deli Maat schappij (plus 2%) en HVA (plus 1%). WISSELKOERSEN. Amsterdam, 13 augustus. Londen 10.64 —10.64%; New-York 3.82%—3.89%; Montreal 4.03H4.03f8; Parijs 91.10 91.20; Brussel 7.61%—7.63%; Frankfurt 91.13—91.18; Zurich 87.4912—87.54%; Zu rich (vr. francs) 89.35%89.40%; Stockholm 73.77%73.82%; Kopenhagen 55.03—55.08; Oslo 53.27—53.31; Milaan 61.23%—61.28%; Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Dinsdag 13 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 85% 86 Grootboek obl. 3% 77 Ned. '47,3% (3) 80 79% Ned. '51 3% 87 %L 86% Ned. '53 3% 84%L 84% Ned. '56 3% 84% 84% Ned. '48 3% 79% 79% Ned. '54 3% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3% 82L 81% Ned. '37 3 80% 80 Dollarlng '47 3 96% 95 Investeringscert. 3 88% 88% Ned. 62-64 3 87% 86fg Cert. NWS 54%L Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 96 100 Ned. Handelmij159% 159% A'dam Rubber 69 72 Deli Mijen (Ver.) eva. 81 83% H.V.A114% 117% Java Cult39% 40% Senembah59 59% B Vorstenlanden 25% 26% A.K.U179% 181% v. Berkei's Patent (v) 195 Calvé Delft eert. 349 353 Kon. Pap. v. Gelder 191 191% Hoogovens eert298 300 Müller en Co. N.B. 346 350 Ned. Kabelfabr274 274 Philips 281% 283% Philips pref149 149 Unilever 436% 442% Wilton Feyenoord 223 229% Biliton 3de rubr. 239% 241 Dordtse Petr. gew. 1019 1020% Kon. Petr. (f.20.—) 215.20 215.70 idem (50 f.20.214.40 214.95 Holl. Amerikalijn 166% 170% Java China Paket 158 160 K.L.M129.25 128.90 Kon. N. Stoomb. 145%E 148% Kon. Paket Mij143 145 Stoomvaartmij. Ned. 173 177 Van Ommeren eert. 238% 245 Kon. Rott. Lloyd 162 165 Ned Scheepv. Unie 153% 159% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85 84% Den Haag 1937 1 3. Jo% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 87 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 102 101 Premieleningen A'dam '53 3 90 A'dam '51 2% 84 B 85B A'dam '56 I 2% 78 77% A'dam '56 II 2% 89% 88% L Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2% 77% 77 Den Haag *52 I 2% 88% 88% idem II 2% 87 86% R'dam '52 I 2% 89 idem n 2% 87% 88% Utrecht '52 2% 88% 88^ ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 202% 204% H.B.U. eert196 197% Rott. Bank 164 165% Twentsche Bank 165 165 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 269% Borneo Sum. H.Mij. 61 60% Ned. G. enSp. Fabr. 179 179 Kon. Ned. Grofsm. 100 102 Internatio81 81% Rott. Droogdok Mij. 560 B 570 B Tieleman en Dros 15 14% Ned. My. Walv.vrt. 57% 58% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 12% 12% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33% 33% Intern. Nickel93 92% Anaconda 61% 62 Bethlehem Steel 48% 47% Cities Service 69% 69 General Motors 45 45% Kennecott104% 102% Republic Steel54% 54% Shell Oil 86% 87% Union Pacific 29A 29f£ Un. States Steel 68fè 68% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 10/8 Edelmet. Kon. AA 59 57 L Pref. w.a. idem 68 G 70 320 Holl. Constructie 340 340 B Ing. bur. v Bouwnyv 122 Int. Kunststoff Ind 40 40% Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfabr. '53 222 222 415 L 410 Ver. Touwfabrieken 167 167GL Wernink's Betonm. 78 78 Van wyk Textiel 80GB 84GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5