MAGGI Jong wereldreiziger gaat beter portret van ons vaderland maken Wie wjr De nieuwe komeet Mrkos blijft zichtbaar bij de Grote Beer Met een enkel woord Pouletsoep Agenda DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 Nederlanders kunnen zich niet „verkopen" Arielli, Bulgaars Israëlische cosmopoliet (Speciale berichtgeving) „Nederlanders plaatsen hun licht onder de korenmaat"beoogt Arielli, die in Tel Ayiv voorlezingen uit de Bijbel hield en nu een fototentoonstel ling heeft in een zaal achter het Rotterdamse filmtheater 't Venster. Arielli is een Bulgaars Israëlische cosmopoliet, die aan drie talen nau welijks genoeg heeft om de vlucht van zijn gedachten bij te houden. Hij werkt aan een fotoboek over ons land dat volgend jaar in de Editions Ides et Calendes te Neuchatel zal verschijnen. Hij hoopt dat Albert Camus, die Nederland goed kent, het voorwoord zal willen schrijven. Daar zal de aan onze ambassade te Parijs verbonden dichter Sadi de Gorter de Franse schrijver over polsen. op de deel van boerderijen en In de uleborden van hofsteden. De wereld Is wel op de hoogte van ons Deltaplan, maar een man als professor Thijsse, die hij een van de grootste per soonlijkheden van Europa acht, kent men niet. In geen van de fotoboeken vond hij het portret van Eduard van Beinum, als dirigent tenminste de ge lijke van internationale beroemdheden. Tien van onze grote mannen gaat hy een plaats geven in het Nederlandse album. Daarna gaat hy Scandinavië voor de wereld en voor de Zwitserse uit geverij ontdekken, daarna misschien het Vaticaan. Er is nog zo veel te zien voor deze slanke jonge man, die in het vuur van zijn betoog steeds weer van taal verwisselt. Vertellende foto's Brielli heeft alle fotoboeken over Nederland die hij maar kon vinden, bestudeerd. Er zijn voortreffelijke bij, meent hij, wat fotografie en druk be treft. In zulke werken bewijzen wy voor de vermaarde Zwitserse druk techniek niet onder te doen. De foto's zijn echter doorgaans gemaakt en ge kozen door Nederlanders en als bui tenlander mist Brielli in die boeken wel het een en ander. Het zijn zelf portretten van Nederland en een zelf portret voldoet alleen de kunstenaar zelf als portret. Te weinig weten wij volgens Brielli het typisch Nederlandse te „verkopen". Reportages als die over de Zuiderzee werken en de moderne hoogbouw zijn voortreffelijk. Zelfs de Amerikanen vin den dat alles net Amerikaansen gaan dus nog steeds maar liever naar Oud-Amsterdam en „verkitscht" Volen- dam. Buiten de toeristische reservaten heeft Brielli nog veel aangetroffen, dat in het buitenland belangstelling en waardering voor Nederland kan wekken en dat het oog van onze fotografen volgens hem ontgaat. Er staan kastelen in onze foto boeken, maar hij wil de kastelen laten spreken over de tachtigjarige oorlog. Zo wil hij met zijn Amsterdamse foto's een indruk geven van de geest waaruit het spontane stakingsverzet tegen de depor tatie van de joden is voortgekomen. De waardevolste trekken in het Neder landse volkskarakter moet men van zyn foto's kunnen aflezen. De Nederlandse cultuur denkt hij ook duidelijker te kunnen belichten. Over bekend zijn de voornaamste schatten van onze kunstmusea. Maar zelfs vele Nederlanders kennen bijvoorbeeld som mige modellen in de scheepvaartmusea niet die enig zijn in de wereld. Voor het bonte beeld van het volksleven gaat hij niet naar Volendam. Hij zal het vinden op een Zeeuwse bi-uiloft, een Fries feest, Ambassadeurs in Australië en Pakistan Bij K.b. is de heer A. H. J. Lo- vink, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 1ste klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Australië en is dr. H. H. Dingemans, ambtenaar van de buiten landse dienst der 2de klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur bij de islamitische republiek Pakistan. zegt arco/or Chinese communisten gaan de boeren „heropvoeden" Het centrale comité der Chinese com munistische partij is een campagne be gonnen om de 500 miljoen Chinese boe ren een „heropvoeding in het socialisme" te geven. Een aantal richtlijnen hiertoe is in de communistisch-Chinese pers ge publiceerd. Er wordt o.a. nadrukkelijk in verklaard, dat de boeren zich hebben te houden aan hetgeen door de leiding der gemeenschappelijk gedreven boerde rijen wordt bepaald. Het onmiddellijke doel der campagne is kracht bij te zetten aan het door de communistische autoriteiten op de boe ren gedane beroep om hun graan niet te verbergen, op de zwarte markt te ver kopen of voor eigen gebruik te bestem men, doch het aan de regeringsopkopers te verkopen. Vele boeren zijn ontevreden over de gang van zaken op de gemeenschappe lijk gedreven boerderij. Een aantal hun ner is naar de steden getrokken, ook omdat zij menen, dat de levensstan daard daar hoger is dan op het Chinese platteland. Speciale V.N.-zitting over Hongarije begin september De meeste leden der Verenigde Naties zouden zich hebben uitgesproken voor het houden van een speciale zitting ter bespreking van het Hongaarse vraag stuk. Deze zou 10 september a.s., een week voor de opening van de twaalfde zitting der Algemene Vergadering, be ginnen. De mogelijkheid hiertoe bestaat, omdat de Algemene Vergadering, bij het beëindigen van haar elfde zitting, heeft bepaald, dat zij, vóór de opening van de twaalfde zitting, bijeen kan worden ge roepen voor een bespreking van de vraagstukken betreffende Hongarije en/of het Midden-Oosten. Westerse diplomaten hebben ver klaard, dat de bijeenroeping der Alge mene Vergadering, een week voor de opening van de twaalfde zitting, niet betekent, dat het Hongaarse vraagstuk in deze tijd kan worden afgehandeld. Men hoopt echter wel in deze week het in juni j.l. gepubliceerde V.N.-rap- port over Hongarije, uitgebracht door een commissie, waarin vertegenwoordi gers van vijf landen zitting hadden, volledig te kunnen bespreken. Engeland en Frankrijk zijn bezig met de opstelling van een ontwerpresolutie over het Hongaarse vraagstuk, die in de twaalfde zitting zal worden ingediend. Ontvluchte gevangene had niet veel rust Maarten Erkamps, de inbreker-uit breker, die 14 dagen geleden uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ont snapte, en zich, gelyk gemeld, thans vrijwillig meldde, heeft in het oosten van ons land en in Duitsland gezworven. Veel rust heeft hy in die 14 dagen niet gehad, vertelde ons zyn vrouw. Tot in Duitsland toe heeft men zyn spoor ge volgd en uiteindelijk werd het hem te warm onder de voeten. Een paar dagen geleden besloot Maarten zich maar weer te melden. Zondagavond laat kwam hij in Hilver sum bij zijn vrouw terug. Hij wilde haar en de kinderen eerst nog even zien. Vermoedelijk heeft de ontvluchte man tenslotte ingezien, dat hem nauwelijks een keuze werd overgelaten. Hij zou zich jarenlang hebben moeten schuilhouden en zou zich al die tijd nauwelijks op straat kunnen vertonen zonder het risico te lopen dat hij zou worden herkend en gearresteerd. Op 64-jarige leeftijd is plotseling tijdens zyn vakantiereis in Limoges (Zuid-Frankrijk) overleden de heer B. C. Akkerman, oud-commodore van de KPM. Bij avondschemering in het noordweslen (Van een deskundige medewerker) De komeet, die Antonin Mrkos spreek uit: M'rkosj op vrijdag 2 augustus 1957 heeft ontdekt, terwijl hU bezig was in zijn sterrenwacht op de berg Lom- nincky (Tsjecho-Slowaklje), is sindsdien goed zichtbaar gebleven. Maar ons land is bijna onafgebroken door wolken bedekt geweest. We mogen echter de moed niet opgeven, een plotselinge opklaring kan ons opeens begunstigen. Blijf dus op uw hoede. Doordat de waarnemers en de rekenaars koortsachtig hebben gewerkt, is thans bekend welke weg Mrkos gedurende de eerstvolgende week zal volgen. Zy beweegt zich ten zuiden van het wel een ieder bekende sterrenbeeld Grote Beer. De komeet heeft een kern, die helderder is dan de helderste sterren van die sterren beeld. Wie tydens de avondschemering boven de noordwestelijke gezichtseinder gaat zoeken, heeft dus alle kans dat de Grote Beer nog niet te zien is, doch de komeet wel. Pas wanneer de schemering bijkans verdwenen is, zal de Grote Beer gemak kelijk zijn te onderscheiden en zal niet alleen de kop maar ook de slanke staart van Mrkos goed zichtbaar worden. De staart van Mrkos is minder dan half zo lang als die van Arend-Roland, doch het kan best zijn, dat bij voldoende donkere hemel Mrkos kan wedijveren met Arend- Roland. Daar Mrkos bijna tot de niet-onder gaande (circumpolaire) sterren behoort, zal zij tot ongeveer middernacht en na twee uur zichtbaar zijn. Rondom mid dernacht (00.40 midden-Europese tijd) staat zij zeer laag of is zij zelfs onder de horizon. Achteraf is gebleken, dat er behalve „Er zullen grote bijeenkomsten worden gehouden, waarop de „heropvoedingspo- litiek" der regering zal worden uiteen gezet. Aan de boeren zal worden voor gehouden, dat slechts de „wet van hét socialisme" hun welvaart zal verhogen. D,e plaatselijke partij comité's zullen pro- paganda-afdelingen uitzenden, om de boeren bij hun „socialistische heropvoe ding" bij te staan. een gezagvoerder van de KLM nog vele anderen de komeet hebben opgemerkt. Zo heeft een vijftien-jarige Engelse schooljongen haar in de nacht van 2 op 3 augustus gezien. Doch er zijn ook waarnemers die de komeet hebben „ontdekt" vóór vrijdag 2 augustus. De heer Feuerstake te Delft heeft reeds woensdag 31 juli de toen nog naamloze komeet na zonsondergang waargenomen. Ongeveer te zelfder tijd schijnt Mrkos het object te hebben ontdekt. Kennelijk heeft Mrkos toen geen kans gezien de nodige metingen te verrichten om de plaats aan de hemel vast te leggen. Vandaar dat zijn ontdekking de datum 2 augustus draagt, de datum waarop hij de plaats van de komeet wel heeft kun nen geven. De heer Feuerstake beschikte niet over voldoende middelen om de plaats van de komeet aan de hemel nauwkeu rig aan te duiden, zodat zijn naam dus niet aan de komeet kan worden verbon den. Dit tekort aan middelen had op geheven kunnen worden door een ster renwacht van de ontdekking op de hoogte te brengen. Had de Delftenaar dat gedaan, dan was de ontdekking ver moedelijk aan ons land voorbehouden geweest. BINNENLAND De Koninklijke Vereniging „Het Ne- derlanüsche Trekpaard" zal dinsdag 10 en woensdag 11 september haar 25ste na tionale trekpaardtentoonstelling houden te 's Hertogenbosch. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het erecomdté bij gelegenheid van deze jubileumtentoonstelling te zullen aanvaarden. Het algemeen voorzitterschap van de Vereniging Officieren-Artillerie zal, in afwachting van het volledig herstel van kolonel F. G. Duist Brltt. die op 23 mei door een motorfiets werd aangereden en hierbij een zware hersenschudding opliep, worden waargenomen door de generaal- majoor der artillerie b.d. J. F. M. Steen metser, ondervoorzitter der vereniging. De jaarvergadering der vereniging zal op 11 september m Almelo worden gehouden. Onder commando van de nieuwe ge zagvoerder, kapitein B. Blok uit Den Haag, die van de „Maas Lloyd" is overge plaatst, is gistermiddag het s.s. „Water man" met 847 emigranten van de Lloyd- kade te Rotterdam naar Australië ver trokken. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard de werken van de N.V. Water Transportmaatschappij Rijn-Kennemer- land WRK) op donderdag 12 septem ber a.s. officieel in bedrijf te stellen. De N.V. „W.R.K." werd opgericht in 1952 ten behoeve van de aanvoer van rivier water uit het Lekkanaal naar de duin- waterwinplaatsen van de gemeente Am sterdam en de provincie Noord-Holland. Gisteravond is te Utrecht een 71- jarige automobilist overleden kort na een woordenwisseling, die hij had met een 58- jarlge automobilist eveneens uit Utrecht over een vermeende verkeersfout. Gistermorgen is brand ontstaan in het verpleegstershuis van de psychiatri sche inrichting „Brinkgreven" te Deven ter. De zolder van het gebouw brandde geheel uit. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Mr. A. J. M. van Heijst, vice-presi dent van het Gerechtshof te Leeuwarden is, als opvolger van mr. R. P. Cleveringa, benoemd tot president van dit Hof. BUITENLAND Gisteren zijn drie opstandelingen ge dood bij een treffen met een patrouille van het Cubaanse leger ln de buurt van Guatanamo in de provincie Oriente. On bekenden hebben twee scholen en twee tabaksloodsen in brand gestoken. Zondag avond ontplofte een bom in een wijk van Havanna. Twee vrouwen liepen hierdoor verwondingen op. De politie heeft ver dachte elementen gearresteerd en wapens in beslag genomen. De Hongaarse politie heeft een aan tal razzia's ondernomen in vakantie-oor den rondom het Balatonmeer ten zuid westen van de hoofdstad, aldus meldt Radio-Boedapest. Een groot aantal „ele menten die gevaarlijk zijn voor de open bare veiligheid" is gearresteerd. Het bezoek, dat Mao Tsetoeng, de president van communistisch China, aan Polen zou brengen, is tot het eind van dit jaar of nog later uitgesteld. Welingelichte kringen in Warschau verwachten dat Mao enige tijd na afloop van het congres van de Poolse communistische partij, dat ver moedelijk in december wordt gehouden, zal komen. Er is tussen Frankrijk en Egypte een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke Frankrijk voor een bedrag van 12 miljoen Egyptische ponden aan katoen zal invoeren en aan Egypte goederen zal leveren, welke met dollars betaald moe ten worden. Pablo Casals, de beroemde Cellist, heeft zaterdag op een persconferentie in Vigo verklaard, dat hij niet van plan is I naar Spanje terug te keren zolang gene raal Franco aan de macht is. Onder alle bezoekers aan West- Duitsland in 1956 waren de Nederlanders het sterkst vertegenwoordigd: 8,1 miljoen van de 30,3 miljoen. Daarna volgen 5,2 miljoen Zwitsers en 3,1 miljoen Fransen. Het Moskouse metrostation „Kaga- nowitsj" zal zijn oude naam „Ochotny Riad" herkrijgen. Zoals men weet is Ka- ganowitsj onlangs met Molotof en Ma lenkof ten val gekomen. Het disconto van de Bank van Frank rijk is maandag verhoogd van 4 tot 5 pro cent. De effectenbeurs heeft zonder enige nervositeit gereageerd op de maatregelen, die gedurende het weekeinde genomen zijn t?n aanzien van de Franse buitenlandse handel en van de discontoverhoging. In alle Franse en buitenlandse afdelingen be wogen de koersen zich in benedenwaartse richting, maar de handel was zeer kalm en de koersverliezen zijn niet groot. In Polen is een campagne tegen al coholmisbruik begonnen. De Polen drin ken veel wodka en dat is volgens de re gering de oorzaak van de gestegen crimi naliteit en het absente'eme. De regering heeft de prijs van drank met een hoger alcoholgehalte dan elf procent met vijf tien procent verhoogd. Malisele Letsoalo, het 76-jarige hoofd van de in Noordtrans vaal wonende Ma- matola-stam. is door de Zuidafrikaanse regering afgezet, omdat hij geweigerd heeft zijn stam naar een vijftig kilometer ver der gelegen gebied te verplaatsen. De re gering wil de stam verplaatsen, omdat zijn leden op uitgebreide schaal erosie heb ben doen ontstaan in een gebied, dat be langrijk is voor de watervoorziening. Binnenkort zullen vier lectoren en verscheidene studenten van de universi teit van Halle'-Wittenberg in Oost-Duits- land terecht staan wegens „georganiseerd verzet tegen de overheid", zo meldt het anti-communistische „Inlichtingenbureau West" in West-Berlijn. De beklaagden zou den eind Juni gearresteerd zijn en reeds bekend hebben. De namen van de lecto ren zijn volgens het persbureau dr. Harro Lucht, Harry Schmidke, Charlotte Kos suth en Hartmut Harres. De Franse en Britse scholen en cul turele Instellingen zullen ook na een her vatting van de normale betrekkingen met Engeland en Frankrijk niet teruggegeven worden, zo heeft de Egyptische minister van onderwijs verklaard. De scholen en instellingen zullen, na een raming van de waarde, verkocht worden aan de onafhan kelijke Egyptische onderwijsraad. De „cul turele kolonisatie" behoort tot het ven leden, aldus de minister. De jubileum-jamboree bij Sutton- Coldfield in Engeland is gisteravond ge sloten. Een groep van 2000 arbeiders be gon vanochtend de grote tenten neer te halen -en het terrein weer in zijn oor spronkelijke staat te brengen. Velen van de 34.000 padvinders, die uiteraard voor het opruimen van hun eigen groepskam- pen en patrouilletenten zorgen, zullen evenwel Engeland nog niet direct verla ten, maar logeren bij gezinnen van Britse padvinders. Verscheidenen die van verre kwamen, maken van de gelegenheid ge bruik om ook op het vasteland nog wat rond te kijken en enkele anderen hebben zich opgegeven voor een cursus bij Lon den. In Noord-Ierland is in het afgelopen weekeinde weer een reeks aanslagen ge pleegd door terroristen, die naar men vermoedt leden zijn van het buiten de wet gestelde „Ierse republikeinse leger". Twee politiebureaus werden aangevallen en een ontploffing op de kantoren van de onder toezicht van de regering van Ulster staande elektriciteitsmaatschappij te Newry veroorzaakte een schade van naar schatting vele duizenden ponden sterling. Voorts werd nog een douanehuisje ver woest door een tijdbom. Op 76-jarige leeftijd is de bekende Zweedse cartograaf, prof. dr. Leo Bagrow. in zijn kamer in een Haags hotel aan een hartverlamming overleden. De overledene werd in het voormalige St. Petersburg ge baren en doceerde aldaar tot aan het uit breken van de revolutie oartografie aan de Hogere Marineschool. Na de revolutie week hij naar het buitenland uit en was o.a. enige tijd in Den Haag woonachtig. Jaren geleden reeds vestigde hij zich in Zweden, van welk land hij de nationali teit heeft aangenomen. Hij was redacteur van het Internationale tijdschrift op het gebied van de cartografie „Inaglo Mundi". Pr,of. Bagrow was een speciale vriend van de Zweedse Koning. Tweehonderd Russische geleerden hebben gisteren aangedrongen op een in ternationale conferentie over de uitban ning van kernwapens. Zij doen een be roep op de geleerden van andere landen, de kwestie van doeltreffender gemeen schappelijke actie met hen openlijker aan de orde te stellen teneinde de dreiging van een atoomoorlog af te wenden. EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Een licht gebonden soep met een fijne pouletsmaak. Bevat tevens een weinig vermicelli. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: KONINGINNESOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP Regeling voor Cyprus in twee etappes De Engelse regering werkt aan een plan voor de oplossing van het geschil inzake Cyprus, dat uit twee etappes bestaat, aldus wordt in regeringskringen in Londen vernomen. Het eerste stadium zou eruit bestaan, dat, in overeenstemming met de Cyprioten zelf en met Griekenland en Turkye, de huidige stryd op het eiland beëindigd wordt. Dit zou gekoppeld worden aan „tydelyke regelingen" met be trekking tot de functie van militaire basis, waarbij de medewerking van de NAVO nodig zou zyn. Vervolgens zou de kwestie-Cyprus op internationale basis en op breder leest geschoeid geregeld worden, waarby Cyprus onafhankelijk zou worden, echter zonder dat het officieel een unie met Griekenland kan aangaan. Het doel van deze verdeling in 2 etap pes is, dat er 'n „afkoelingsperiode worde geschapen, zowel op het eiland als in ternationaal, waarin de voorwaarden ge schapen worden voor nuchtere onder handelingen. Die „afkoeling" acht men niet alleen nodig voor de Cyprioten en voor de situatie in de Middellandse zee. Men ontveinst zich in Londen niet, dat de tegenstand tegen het prijsgeven van de basis, die in Engeland zelf bestaat, door zulk een afkoelingsperiode gunstig beïnvloed zou worden. Zowel in Ankara als in Athene steekt de Engelse regering voelhorens uit he- Een opname van de treinramp, welke zich gisterochtend bij Woen- sel in de buurt van Eindhoven zijde van een van de twee zwaar- voordeed. - De foto toont de voor- gehavende treinen. Luehtvaartovereenkomst Nederland-Ghana? Naar de K.L.M. mededeelt heeft de Nederlandse regering op verzoek van de K.L.M. de regering van Ghana be naderd om tot de sluiting van een luchtvaartovereenkomst te geraken. Vermoedelijk zullen de onderhande lingen op korte termijn kunnen aan vangen. Vanzelfsprekend, aldus een woordvoer der van de K.L.M., zullen daarbij ver scheidene aspecten van het toekomstig aanvliegen van Accra in Ghana door de K.L.M. ter sprake komen, waarbij voorts ook gedacht wordt aan de wens van Ghana om tot de oprichting van een nationale luchtvaartmaatschappij te geraken. DINSDAG. SchuttersveldBrandweerdemonstratie ln het kader van de Vakantiebezigheden. 2.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel' (Tot 1 okt Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober) Van der Werfpark; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino „Die man ls gevaarlijk". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden", alle leeft. Dagelijks 2.30 cur. Rex „De drie Musketiers", 14 Jaar. Dagelijks. 7.15 en 9.15 uur. Tom en Jerry-festlval, alle leeft. Werkdagen 2.30 uur. Zondag 2.30 en 4.45 uur. Trianon „10.000 bedrooms", alle leeft. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Artists and Models", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Du bist muslk", alle leeft. Werk dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Van Drie- sum, Mare 110. tel. 20523; Apotheek Zul- der, Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Bh geen geboor 0(J Uw balsarts ot specialist, bel op do-'<tergt«lefoon 22222. treffende een drie-mogendhedenconfe- rentie, doch tegelijkertijd stelt Londen alles in het werk om Washington ervan te doordringen, dat een blijvende rege ling van het vraagstuk Cyprus slechts mogelijk is indien de V. S. achter zulk een regeling staan. Nederlandse matroos in Zweden verdronken De 19-jarige matroos Geert Hofman uit Waskemeer (Gr.) is gisteren van de Groningse kustvaarder „Frem" in de Glafsfjorden in West-Zweden overboord geslagen en verdronken. Zijn verdwij ning werd gemerkt spoedig nadat de „Frem" de haven van Arvika met een lading ruw-hout met bestemming Gro ningen had verlaten. Een lid van de bemanning zag hem in het water lig gen, maar voor de „Frem" was gekeerd, was hij onder' water verdwenen. KERNREACTOR IN PETTEN Ged. Sa ten van Noord-Holland heb ben aan het gemeentebestuur va>n Zijpe medegedeeld, dat krachtens artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning is verleend aan het Reactorcentrum Nederland om tot het inrichten van een kernreactor in Petten over 'te gaan. „Russische spion" bleek voor de V.S. te werken „Ik heb twaalf jaar voor de Ameri kaanse Inlichtingendienst gewerkt, ter wijl de Russen dachten dat ik voor hen werkte", aldus heeft de 62-jarige, in Rusland geboren vervaardiger van films, Boris Morros, gisteren op een perscon ferentie in New York in het kantoor van de plaatsvervangende federale openbare aanklager, Thomas Gilchrist, verklaard. Morros speelde een voorname rol bij het ontmaskeren van Jack Soble, diens echtgenote en Jacob Albam als in de V.S. werkend Sovjetrussische spionnen. Morros maakte, als agent in dienst van de Amerikaanse tegenspionage, 68 reizen naar Europa, waarbij hij onder meer Moskou en Oost-Berlijn bezocht. Zelfs zijn vrouw wist niet, dat hij dit werk deed. Morros verklaarde ook nog: „Ik wil er de nadruk op leggen, dat de kuipe rijen der Russen in de Verenigde Sta ten en in de gehele Avereld voortspruiten uit een veel krachtiger organisatie dan de Amerikanen wel denken. De Rus sische communisten streven op groot scheepser wyze naar een verbreiding van het panslavisme dan Hitier werkte aan de verwezenlijking van zijn dromen tot wereldverovering. De Russen zijn rea listen en zy zijn erin geslaagd de idee van het panslavisme ingang te doen vinden bij de communistische leiders van alle Slavische landen, die satelliet staten der Sovjet-Unie zyn". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 5 •si 3 1 4 eS 1 >2 3 S S b Ccq Stockholm geh. bew zw 3 22 0.1 Oslo zwaar bew. nno 2 20 11 Kopenhagen zwaar bew. zw 7 20 0 Aberdeen zwaar bew. w 1 13 0 Londen regen windstil 21 Amsterdam regenbui z 4 20 11 Luxemburg licht bew. zw 2 20 Parijs licht bew. zw 1 24 0 Bordeaux regenbui windstil 21 0.6 Grenoble half bew. windstil 23 22 Nice regen o 7 25 0 Berlijn zwaar bew. zzw 2 24 0 Frankfort half bew. windstil 23 0 München geh. bew. windstil 19 7 Zürich zwaar bew. wnw 2 21 3 Genève regen nnw 2 23 2 Locarno regen ozo 1 22 84 Wenen regen wnw 4 28 8 Innsbruck zwaar bew. zo 2 21 5 Rome half bew. z 2 38 0 AJaccio Mallorca licht bew. windstil 32 0 onbewolkt windstil 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2