Treinramp bij Woensel veroorzaakt door verkeerd gegeven lastgeving WEERBERICHT Vanochtend treinenloop hervat TIENDUIZEND STAKERS BIJ TRAMS EN BUSSEN IN LODZ „Amerikaans kom plot* tegen de Syrische regering ontmaskerd GEEN HOOP MEER VOOR DE VERONGELUKTEN OP EIGER 96sfe jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 No. 29211 LE1DSCH DAGBLAD Directeur:J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Morgen begint of ficiële onderzoek De Nederlandse Spoorwegen hebben bekendgemaakt, dat morgen zal begonnen worden met het officiële onderzoek naar de oorzaak van de verschrikkelijke treinramp, die gistermorgen bij Woensel aan vijf mensen het leven heeft gekost. In de verwarring van het ogenblik was het niet mogelijk spoedig tot een overzicht van de stand van zaken te komen. Het duurde tot half vier gistermiddag eer een definitieve balans kon worden opgemaakt. Niet zes, maar vijf personen waren bij de vreselijke botsing omgekomen. Twee slachtoffers 's-middags geborgen Omstreeks half vier slaagde men erin de laatste slachtoffers uit de trein te hergen. Het waren twee vrouwen, die heiden reeds waren overleden: mej. W. M. van Amster dam, 39 jaar, uit Nieuwer Amstel en mej. C. Letschert, 34 jaar uit Am sterdam. In eerste instantie werden voorts dertig -personen met verwon dingen naar 't ziekenhuis gebracht. Acht hunner hehhen deze inrichtin gen inmiddels reeds kunnen verla ten. Van de overige 22 verkeren er nog enkele in levensgevaar. Verder zijn naar schatting twintig personen licht gewond geraakt. Zij hóefden niet te worden opgenomen. Morgen zal men dus een aanvang ma ken met het onderzoek naar de vraag, hoe het mogelijk was, dat een dergelijke ramp kon plaatshebben. Bjj dit onder zoek zal ongetwijfeld de lastgeving, ver strekt aan de 49-jarige machinist E. P. de Boer van de uit Eindhoven komende trein een bijzonder belangrijke rol spe len. De politie heeft deze lastgeving in beslag genomen. De chef exploitatie van de Ne derlandse Spoorwegen deelde gis teravond in een interview voor de televisie mede, dat de treindienst leider te Eindhoven ten onrechte aan de machinist De Boer een lastgeving van „verkeerd spoor rijden" had gegeven. Breuk in spoorstaaf Omstreeks zeven uur had de lijnschou- wer W. Bos een breuk ontdekt in de spoorstaaf van het hoofdspoor. Toen dat op het station bekend was, werd beslo ten de exprestrein naar Rotterdam niet normaal op spoor 1 te laten vertrekken, maar op reservespoor 3. De machinist moest dit spoor volgen tot de blokpost bij Woensel, waar hij „op verkeerd spoor" terecht zou komen. Dit spoor waarop dus normaal de treinen naór Eindhoven komen aanschieten zou dan door de exprestrein gevolgd moeten worden tot voorbij Best, waar de trein weer op eigen hoofdspoor zou komen. Aldus de lastgeving, die machinist De Twee Nederlanders in Amerika omgekomen Twee Nederlanders en een Amerikaan zijn zondag omgekomen bij het zwem men in het Courtney-Davismeer in de omgeving van Newton in Kansas. Het waren mevr. M. van der Voom (47 jaar), die pas uit Haarlem naar de V.S. was vertrokken en de 31 jarige assistent-ho telmanager J. B. Widderhoven uit Heer len, die ongeveer vier jaar in Amerika woont. Mevr. V^n der Voom laat een echtgenoot en vij f kinderen na, Widder hoven een vrouw en een kind. De dokter heeft als doodsoorzaak ver drinking opgegeven, maar vermoedelijk hebben de overledenen eerst een elek trische schok gekregen. Het Courtney Davismeer is een particulier recreatie centrum. Volgens ooggetuigen lieten de twer Nederlanders zich heen en weer slingeren aan een kabel die van een lichtmast naar een vlot in het water leidde. Tengevolge van kortsluiting kregen zij toen een elektrische schok. Een Amerikaanse vriend, de 25-jarige Larry Ricks, een uitstekend zwemmer, dook hen dadelijk na, maar ook hij ver dronk. Volgens ooggetuigen hadden alle drie brandwonden op het hoofd. De badmeester had tevoren gezegd: „Ga niet in het water, want het staat onder stroom". Alle drie overledenen woonden in Wichita. LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn HAARLEMMERS'TR. 4 Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele buien en vannacht plaat selijk mist. Weinig verandering in tem peratuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur). 14 AUGUSTUS Zon op: 5.24 uur: onder: 20.09 uur. Maan op: 21.06 uur; onder: 9.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.19 uur en 17.40 uur. Laagwater te 1.29 en 13.31 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Boer meekreeg op zijn reis naar Rot terdam. Dat hij daarbij door een rood seinlicht reed was volkomen normaal. Wanneer een trein van een verkeerd spoor gebruik maakt heeft de machinist alleen te maken met de lastgeving en niet met de seinlichten. Juist toen de trein uit Eindhoven bij de blokpost Woensel de wissel van re servespoor naar verkeerd spoor met een snelheid van ongeveer tien kilo meter passeerde kwam hij in botsing met een personentrein, die met een snelheid van 110 kilometer uit Utrecht kwam aandaveren. In een oogwenk had zich het verschrikkelijke drama voltrokken. Urenlang werk De hulpverlening heeft lange tjjd in beslag genomen. Vooral het bergen van de stoffelijke overschotten van de laat ste twee slachtoffers ging met grote moeilijkheden gepaard. Urenlang is de reddingsploeg van de Nederlandse Spoorwegen met snijbran ders bezig geweest zich toegang tot de verwrongen treinresten te vei'schaffen. Het lukte de mannen aanvankelijk niet, Tot een grote kraan voor het eerste deel van de Utrechtse trein werd gezet en de treinstellen uit elkaar werden getrok ken. Eerst daarna kon men de reeds overleden slachtoffers bereiken. De vrees, dat nog andere slachtoffers in de coupé zouden worden gevonden, bleek gelukkig ongegrond. Vanmorgen om 5.46 uur kon het spoorwegverkeer op de lijn Eindhoven Best over enkelspoor, zij het met vertraging, weer worden hervat. Om 10.10 uur kwam ook het tweede spoor vrij. waarover thans met een snelheid van 30 km. wordt gereden. Economische spanning in Polen Vele gewonden bij botsing met politie Militairen houden het vervoer gaande In de Poolse industriestad Lodz hebben militairen opdracht gekregen met ingang van heden de trams en autobussen van het gemeentelijk vervoersbedrijf te besturen. Tienduizend man vervoerspersoneel hebben namelijk het werk neer gelegd om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging en betere arbeids voorwaarden. Behalve hogere lonen eisen de stakers een extra maand loon per jaar zoals vroeger de gewoonte was en herziening van het toonstelsel, dat zij onrechtvaardig achten. Gisteravond vielen verscheidene gewonden bij botsingen tussen stakers en politie, die van traangas gebruik maakte. Een vertegenwoordiger van de regering is besprekingen met de stakende be stuurders en conducteurs begonnen. Hij heeft reeds te kennen gegeven, dat de regering door de huidige economische moeilijkheden in Polen slechts een zeer beperkte loonsverhoging aan het trampersoneel kan toestaan. Lodz is de tweede Poolse stad met een bevolking van 675.000 zielen. Het ligt midden in het land, ongeveer 100 km. ten zuidenwesten van Warschau. Ook in zeven industriële centra rondom Lodz staakt het trampersoneel, aldus meldt Reuter uit de Poolse hoofdstad. asSe- v -v V -L i i SSJS Roofmoord op oude weduwe te Beugen Na wandeling met vrouw in rode mantel De 79-jarige weduwe A. van Vonde- ren-Jillesen is gisteren in haar woning te Beugen nabij Boxmeer vermoord. Haar kleinzoon trof haar gistermiddag omstreeks zes uur dood in de keuken aan met zware wonden in voor- en achterhoofd. In de woning waren alle kasten en laden opengetrokken of ge forceerd. De politie neemt aan dat roof moord het motief is voor deze misdaad. Omtrent de dader of daders tast de politie nog in het duister. De officier van Justitie uit 's-Herto- genbosch, baron mr. A. W. van Imhoff, verscheen spoedig op de plaats van de moord om het onderzoek te leiden. Ook de politiedeskundige dr. Zeldenrust uit Den Haag was spoedig ter plaatse. De woning van de verslagene ligt aan de verkeersweg van Cuyk naar Boxmeer. Het is een vrij groot boerenhuis, dat zij bewoont met haar zoon W. van Vonde- ren, die weduwnaar is. Zijn 17-jarige zoon Tonny, die zijn vakantie in het ouderlijk huis doorbracht en het drama ontdekte, rende, daar zijn vader niet thuis was naar de woning van zijn tante de dochter van de vermoorde vrouw, die slechts op enkele meters af stand woont. Zij alarmeerde direct de politie, een geestelijke en de dokter. Uit het onderzoek bleek, dat twee porte- monnaies verdwenen waren en dat een trommeltje met geld, dat de oude vrouw in een omslagdoek had gewik keld en verstopt, nergens te vinden was. Het is niet bekend, hoeveel geld zich hierin bevond. Het is de buurtbewoners, die van het doen en laten van de vrouw op de hoogte zijn, opgevallen, dat een vrouw van ver moedelijk middelbare leeftijd, gekleed in een rode mantel, 'smiddags de vrouw heeft bezocht en dat zij samen gewan deld hebben. Ook hebben zij een oude damesfiets met een vreemdsoortig stuur tegen de gevel zien staan. De opinie is, dat de dader of daders goed op de hoogte moeten zijn geweest van de toe stand omdat juist in de uren, dat de vrouw alleen placht te zijn, het misdrijf is gepleegd. Gisterochtend heeft zich nabij Woensel in de omgeving van Eind hoven een ernstig treinongeluk voorgedaan. - De foto geeft een beeld van de enorme ravage en het bergingswerk. Volgens officiéél communiqué Volgens een officieel communiqué van de Syrische regering, dat hedenochtend door Radio-Cairo werd uitgezonden, zijn „ex-dictator" Adib Sjisjakly en kolonel Ibrahim el Hoesseini, militair attaché van Syrië te Rome, de leiders van een „Amerikaans komplot" tegen de Syrische regering. In het communiqué wordt gezegd, dat beide mannen op 11 augustus te Damascus geheime besprekingen hebben gevoerd. De Syrische auto riteiten hadden maatregelen getroffen om hen te arresteren, maar op het laatste ogenblik was de plaats van samenkomst gewijzigd. Leiders bekend Kolonel Hoesseini is erin geslaagd naar Rome de wjjk te nemen. Men vermoedt, dat generaal Sjisjakly nog steeds in Syrië is. Volgens het com muniqué zou hij tegen zjjn mede samenzweerders gezegd hebben dat hjj weet, dat hij door in Syrië te blijven zijn leven waagt, maar dat hij het land niet zal verlaten voordat hij de regering omver heeft geworpen. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat alle samenzweerders, behalve genoemde twee leiders, gearresteerd zijn. Het zijn voor het merendeel leger officieren. Verder zou Washington een agent, Harrison geheten, naar Damascus heb ben gezonden om met de samenzweer ders contact op te nemen. Functionaris sen van de Amerikaanse ambassade in Damascus zouden de samenzweerders auto's en vertrekken, waar de geheime bijeenkomsten gehouden konden wor den, ter beschikking hebben gesteld. Het komplot kon ontdekt worden dank zij het patriotisme van bepaalde offi cieren, die betrekkingen met de samen zweerders onderhielden. Op de bijeenkomst van 11 augustus zou kolonel Ibrahim el Hoesseini tot Vijf doden en een groot aantal gewonden plus een enorme mate riële schade is de tol, welke het spoorwegongeluk eiste, dat zich gisterochtend vroeg voordeed bij Woensel in de buurt van Eindho ven, toen hier twee treinen met el kaar in botsing kwamen. - De foto laat zien hoe de slachtoffers met mijbranders uit de in elkaar ge drukte wagons werden bevrijd. Reddingspogingen gestaakt Italiaanse Alpinist in touwen gestorven „Alle hoop is verloren. De berg heeft weer eens de mensen, die hem wilden bedwingen, overwonnen", zo hebben gistermiddag leden van de reddingsploegen op de Eiger in Eigergletscher verklaard. Het lot van de gewonde Italiaan Stefano Longhi, die door zijn kame raden aan de bergwand vastgebonden was, is bezegeld, zo zei men. De piloot van een reddingsvliegtuig heeft gisteren gezien, dat Longhi in de touwen hangt, waarmee hij zondag nog tegen de bergwand was bevestigd. De deken, die hem beschermde is weggewaaid. eigen leven zich tot het uiterste inge spannen hebben, slechts één der vier gestrande Alpinisten, de Italiaan Clau- dio Corti, hebben kunnen redden. Zeldzaam Terray noemde de redding van Corti een zeldzaam geval. Tot op heden was men er nog nooit in geslaagd een man over een afstand van 400 meter op te trekken, zoals bij Corti's redding ge beurd is. Wat de verongelukte Alpinisten aan gaat geloofde Terray, dat zij niet ge noeg ervaring hadden voor de gevaar lijke beklimming van Eiger. Terray; had niets dan lof voor de leden der reddingsploegen. Gistermiddag is een reddingsploeg met Corti, in Eigergletscher aangekomen. Hij werd, dik ingepakt, op een slee ver voerd. Het transport van de top van de Eiger naar beneden heeft meer dan 24 uur geduurd. Zijn gezondheidstoestand is bevredigend, doch hij zal direct naar het ziekenhuis te Interlaken overge bracht worden. Hij heeft enkele bevro- Eiger vele eiste reeds slachtoffers De bekende Franse gids Lionel Ter ray, die er zondag bijna in slaagde Longhi te bereiken (hij moest terug keren omdat zjjn mobilifoon defect raakte) zei gistermiddag, dat geen mens negen dagen lang de beproevin gen, waaraan Longhi blootgestaan heeft, kan overleven. Vooral de laat ste 72 uur waren een verschrikking geweest. Terray is er van overtuigd, dat ook de twee Duitsers, die verdwenen zijn, om het leven zijn gekomen. Gidsen, die gistermiddag uit Eiger gletscher naar de top van de Eiger ver trokken, moesten door het slechte weer terugkeren. Zij hebben de hoop opge geven en zullen geen poging meer wa gen om Longhi te redden. Het ziet er dus naar uit, dat de Zwit serse, Franse, Italiaanse, Duitse en Poolse vrijwilligers, die met gevaar voor zijn mede-samenzweerder hebben gezegd, dat de Amerikaanse regering hem had beloofd Syrië economische hulp ter waarde van 300 400 miljoen dollar te verstrekken ingeval de Syrische rege ring omver werd geworpen. Hij zou zich in ruil hiervoor hebben verbonden tot het sluiten van een af zonderlijke vrede met Israël, aldus het communiqué. Voorts zou de attaché verklaard hebben, dat zijn „Amerikaanse vrienden" eisten, dat bepaalde militaire leiders van Syrië vermoord zouden worden. Volgens het communiqué was een Amerikaanse agent, Charles geheten, op de besprekingen van 11 augustus aanwezig. Tenslotte wordt in het com muniqué opgemerkt, dat er kortgele den in Beiroet een bijeenkomst is gehouden met het doel de mogelijk heden te onderzoeken om de huidige Syrische regering ten val te brengen. Op deze bijeenkomst waren behalve generaal Sjisjakly en kolonel Hoes seini aanwezig de oom van Koning Hoessein van Jordanië, Sjerif Nassir, de Franse ambassadeur in Libanon en de Franse en Amerikaanse militaire attaché's te Beiroet. Slachtoffers van vliegtuigramp bij Merauke begraven Nadat in de r.-k. kerk in Merauke vlootaalmoezenier pater E. Andreoli een Mis van Requiem had gecelebreerd, zijn vanochtend de acht slachtoffers van het ongeluk met de Mariner van het zieken huis uit begraven. Bjj de Mis waren o.a. aanwezig de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr» J. van Baal en de Commandant Zeemacht in dit gebieds deel, schout bjj nacht A. M. Valkenburg. Een gewapend escorte van de algeme- ie politie ging aan de baren, die wer den gedragen door politiepersoneel, vooraf. Er was grote belangstelling. De weg van het ziekenhuis naar de be graafplaats werd te voet afgelegd. Aan de groeve werden de slachtoffers in gebed herdacht door de vlootaalmoe zenier. patèr Andreoli. de vlootpredi- kant, ds. Kwakkelstein. en de pendita Lopula. Kransen werden gelegd door gouverneur Van Baal, schout bij nacht Valkenburg, namens het binnenlands bestuur, de algemene politie en de bur gerij. Tenslotte werd op de begraaf plaats het woord gevoerd door de com mandant van de MLD in Ned. Nieuw- Guinea, Ltz vlieger I. A. Bruinsma, de Commandant Zeemacht en de gouver neur. In de ochtenduren bracht dr. Van Baal een condoleancebezoek aan de we duwe van de verongelukte veldwachter Jaas in Merauke. De gouverneur ontving telegrammen van deelneming van minister Staf en leden van de parlementaire missie, die thans in Manokwari verblijven. ren tenen en vingers en lichte verwon dingen, door vallende stenen veroor zaakt. Sinds de bedwinging van de Eiger in 1938 hebben ongeveer 20 Alpinisten de noordelijke helling beklommen. Ongeveer eenzelfde aantal vond bjj soortgelijke pogingen de dood.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1