IN KAMER EN TUIN Elke week verdwijnen er meer dan 150 mensen in liet wijde Australië Tiende internationaal muziekfestival in Aix - en - Provenee (d ZATERDAG 10 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Velen gingen het bos in Ook Nederlanders onder mysterieus vermisten ProveiiQalen klagen steen en been W in ter v uur pij 1 fraai bloeiend bolgewas GEEN „ZOEKLICHT OP DE BOEKENMARKT". In verband met vakantie van Mevrouw Clara Eggink zal haar wekelijkse boekbespreking enige tijd ontbreken. Haar eerstvol- volgende kritiek zal in ons num mer van 7 september verschij nen. VARIA (Van onze correspondent in Australië) Vier jaar geleden emigreerde een toen 26-jarige ongetrouwde Nederlander naar Australië. Drie jaar achtereen stuurde hij geregeld brieven naar zijn ouderlijk huis in een grote stad in het zuiden van Nederland. Hij schreef dat hij hard werkte, een „goeie baan" had en het „best maakte". Toen hield elk levensteken op. Sindsdien is hij spoor loos. Drie jaar geleden emigreerde een andere jonge Nederlandse vrijgezel, toen 23 jaar oud, naar het land onder de Steenbokskeerkring. Hij ging in Queensland wonen, de noordelijke staat, waar de zon ongenadig kan branden en waar suikerriet- plantages zijn. Daar zocht en vond hij werk. Zijn adres zo liet hij zijn ouders in Nederland weten was een postbusnummer in een plaats met een hogere landbouwschool, uitgezocht cen trum voor een jongeman, die zich in de landbouw wil bekwamen. Dat was in 1954. Sindsdien heeft zijn familie taal noch teken van hem gehoord. Deze gevallen van spoorloos verdwenen men sen zijn slechts twee voorbeelden uit vele honder den. Dit continent is groot. Het is zo groot, zo uitgestrekt en zo leeg, dat een mens die zich aan de samenleving wil onttrekken, daartoe gemakke lijk de kans krijgt. Ook voor de mens, die een nieuw leven wil beginnen onder een andere naam, zijn er legio wegen om in het achterland zijn zon den te begraven en daar met een schone lei te beginnen zonder dat iemand zich om zijn verleden bekommert. In het Britse Enfield woont dominee Gordon Girling. Niets bijzonders, zegt u, in elke plaats woont wel een predikant. Maar de dominee staat deze week in de schijnwerper van de publiciteit. Hy heeft een verzoek ge richt tot zyn gemeenteleden of zy wat om zijn rug willen denken en hun babies eerder willen laten do pen. Het is geen kleinigheid op myn leeftijd aan het. doopvont- met een baby van om en bij de 30 pond in de armen te staan, zei hij. De domi nee is 41 jaar oud. Eén der toegangswegen van Aix Jonge moeders met kind en al verdwenen oog op mogelijke ontoelaatbare prak- tijken. Het is hier wel de plaats eraan Australië is 220 keer zo groot ais Nederland. De staat Nieuw Zuid Wales is twee te herinneren dat op het vliegveld van en een half keer zo groot als Engeland en Schotland samen. Meer dan de helft ?.ydn.ey ^Masco.t> ee^ tolk aanflJe- zig is, die vrywel alle talen spreekt, der bevolking woont in een kleine strook langs de kust. Er zijn in het achterland welke in het normale verkeer worden schapen- en vee-stations, die groter zyn dan Frankrijk en waar slechts een paar gebruikt, inclusief Midden- en Oost- europese talen en Arabisch. honderd mensen wonen. Wie wil verdwenen, heeft kansen te kust en te keur ^nolnnkon Aar HuictornU ziJn boerderij van vierhonderd hectaren Nederlander als tolk spelonken aer auisrernis Victoria had verlaten en van dat Het is de Nederlander Henk Brink- Elke week verdwijnen meer dan hon- ogenblik af spoorloos was verdwenen, man. Wie moeite heeft zich verstaanbaar derd en vijftig mensen in Australië, Pas nu kwam aan het licht, dat hij huis te maken, behoeft slechts „mister Brink waarvan zeventig in Nieuw Zuid Wales, en hof had verlaten om te verdwijnen man" te roepen en alle moeilijkheden waar drie en een half miljoen mensen in Centraal-Australië. opgelost. Brinkman vervult op wonen, maar waar ruimte is voor veer tig miljoen. In Sydney, met zijn twee miljoen inwoners, heeft de politie volop werk om elke week zo'n 25 mannen, vrouwen en kinderen op te sporen, die als vermist worden opgegeven. De meeste verdwijningen worden ondanks de wijd heid en de verborgenheden van het land op den duur opgehelderd, maar gemid deld blyven er dertig gevallen per jaar jaar in „de spelonken der duisternis" verborgen. De politie ziet geen licht. Alleen al in Nieuw Zuid Wales heeft men van meer dan 250 vrouwen, die na 1936 zijn verdwenen, nooit meer iets vernomen. De recherche is elk spoor kwijt. Er be staat geen bevolkingsregister in Austra- li. U kunt gaan en wonen waar U wilt en U behoeft niemand van uw verhui zing kennis te geven. Handel in blanke slavinnen Rechercheurs van het Common wealth Investigation Bureau zyn kort geleden een onderzoek begonnen naar de mogelijkheid van blanke slavinnen- handel. De bende, die zich daarmee zou bezighouden, zou zich toeleggen op het wegvoeren van jonge meisjes, die zonder geleide per vliegtuig aan komen op het vliegveld van Sydney. Meisjes, die geen Engels kennen en per vliegtuig in Sydney aankomen op doortocht naar Melbourne, verkeren soms in de veronderstelling, dat zij al in Melbourne zyn. Mascot een officiële functie. Natuurlijk moet U belasting betalen Anderen, die op doorreis zyn naar m als Australisch burger moet D by Melbourne, laten het vliegtuig vertrek- 4 tt ken en blyven in Sydney. Niemand kan de verkiezingen stemmen, maar als U controleren of het waar is als plotse- het niet doet, kost het heel wat ling opduikende vreemdelingen beweren, moeite om U op te sporen, vooral als dat ZÜ vrienden zijn, die voor het meisje t, rich met alle geweld verborgen wll. Sb^leften «°rS" ^r^e houden. Het is hier heus gemakkelijk om in ijle lucht op te gaan. De politie zit natuurlijk niet stil, maar er zijn nog altijd vele mysteries. Zy waren er gisteren, ze zyn er van daag en zjj zullen er ook morgen zijn. Taalmoeilijkheden zijn gemakkelijker op te lossen dan mysteries van ver dwenen Nederlanders. Zij maken deel uit van het grote leger der geesten, die de plaats van hun aardse be staan hebben verwisseld voor onbe kende oorden in de eenzaamheid der grote prairiën of in de woeste bergen, in de miljoenensteden Sydney en Mel bourne. Of in vergeten dorpen, waar de ruwe wegen zyn verschroeid onder de brandende zon en verdroogde be ken met gelig-glinsterende bedding de aanwezigheid verraden van stofgoud, dat als een overblijfsel uit het ver leden nog herinnert aan de razernij der gouddelving. Australië is een romantisch land en deze romantiek kan ook de nuchtere Nederlander parten spelen, wanneer hy al of niet met rugzak „het bos ingaat" Aix-en-Provence, Tot en met Lyon was de reis verlopen onder één onafgebroken offensief met pijpenstelen, zodat iedereen tenslotte bijna murw was gemaakt. Bij de benzinestations spoten de „pompisten" in doorweekte staat en onder bescherming van hun paraplu en a raison van één gulden per liter een nieuwe stroom brandstof in de tank en dan werd de trieste tocht maar weer verder voortgezet. Op verscheidene plaatsen stonden de wegen over honderden meters blank en de koren-aren neigden de verregende koppen steeds wat verder naar de aarde toe. De automobilisten drukten hun gaspedalen alsmaar dieper in je auto op zijn staart trappen, noemen de Fransen dat tot ze dan, als vermanend teken aan de wond, weer eens een wagen ontwaardden, die met de neus in een greppel lag of van het spiegel gladde wegdek was afgegleden en verpletterd tegen een muur gebotst was. Zelden had hun de naam „midi" zo'n magisch synoniem voor zon en geluk geleken, en zelden ook had de reis daarheen het karak ter van deze vlucht, deze „sauve-qui-peut" aangenomen In alle vriendelijke plaatsjes, die hy doorkruiste en die bijna stuk voor stuk de namen dragen van de fameuze wijnmerken. die hier hun land van herkomst vinden, hoorde hij intussen nog steeds dezelfde mistroostige klach ten en jeremiades. Vorige week heeft het hier stelt u het zich even voor, een halve middag aan één stuk geregend en de mistral de gevreesde meridionale stormwind is nu al vyf dagen van de party. Als ze nu eindelyk maar eens wilden ophou den met die atoombomexperimenten. De mensen maken tegenwoordig dan Mistral bedreigt bun feest Na Lyon werd de regen wat minder, zonder dat de zon echter op het toneel geliefde te verschijnen. De klachten der inboorlingen over deze opnieuw mislukte zomer staakten evenmin, al kon de toerist uit het noorden er dan ook wel gedurig wat minder in geloven. In ieder geval, zo kwam het hem voor, zou hij straks zijn regenscherm, borst rok, winterjas en ijstrui in zijn auto kunnen achterlaten. Jong en oud Op een ok'tobermorgen in 1950 verliet een 56-jarige onderwijzeres haar huis om naar school te gaan. Zjj is nooit by de school aangekomen en is sindsdien spoorloos. In hetzelfde jaar verdween een 32-jarige getrouwde vrouw, die ge- boodschappen te gaan maar nimmer is teruggekeerd. zegd had doen, In 1945 verdween een 26-jarige moe der met haar zoontje van zeven jaar. De politie beweert, dat het zelfs in het grote Australië moeilijk is voor een vrouw om met een schoolgaand kind te verdwijnen, maar men is er toch nooit in geslaagd hen op te sporen. Men hoort hier dikwijls de uitdrukking „het bos ingaan", wanneer men bedoelt te zeggen, dat iemand naar het binnen land is vertrokken en wel niet meer di- recht te vinden zal zyn. Onder de vrouwen die „het bos zyn ingegaan", bevinden zich verscheidene jonge meisjes beneden de 20 jaar, en sinds 1948 ook een 22-jarige moeder met een kindje van zeven maanden. Er zyn ook bejaarde vrouwen onder de verdwenen mensen, zoals een 70- jarige ongetrouwde dame, die vier jaar geleden haar huis verliet in Tul- laree, 160 kilometer ten zuidoosten van Melbourne. Sindsdien heeft de politie geen enkel spoor meer van haar ge vonden. Naar het buitenland De politie-archieven staan vol met mysterieuze gevallen, waarvan slechts een enkel bij onderzoek aanleiding heeft gegeven te veronderstellen, dat de ver dwenen persoon naar het buitenland is vertrokken. Ook daar kon echter geen der 254 vermiste personen worden opge spoord. Een geheimzinnig geval is, dat van Harold Lasseter, een onderzoeker, die beweerde goud te hebben gevonden in Centraal Australië en die daar in 1930 om het leven is gekomen. Er zijn dikke boeken over zijn mysterieuze dood geschreven. Officieel zou zelfs zijn vast gesteld, dat zyn lijk in de woestijn is gevonden. Zyn. naam is beroemd in de geschiedenis van Australië als een stout moedige onderzoeker, en nu werd on langs bekend, dat de recherche aan wijzingen heeft, die er op zouden duiden, dat de „vermoorde" Lasseter nog leeft en in Amerika woont. Zijn beweerde goudvondst waarnaar heden ten dage nog altijd vergeefs) wordt gezocht zou op leugen en bedrog zijn geba seerd. Wen 850.000 gulden Een ander geheimzinnig geval werd dezer dagen onthuld, toen een zekere Maclaughlin honderdduizend pond (850.000 gulden) won in een lotery, zijn prijs in twee leren koffers bij de bank ging innen in tienduizend briefjes van tien pond en daarna spoorloos verdween. Door een toeval ontdekte de politie later dat hij drie weken nadat hij met zijn koffers was verdwenen, aan een ernstige ziekte was overleden. De politie ont dekte toen echter ook, dat zijn ware naam niet Maclaughlin was, maar Wil- haru Maclane, die twaalf jaar geleden Velbheimia ca/pensis pleegt men ook wel de wintervuurpijl te noemen. De bloemvorm herinnert in ieder geval aan de bekende tuinvuurpijl en ook de groen-rose kleur van de bloemen doet er wel een beetje aan denken. Het is een zeer rijk bloeiend bolgewas, waar van men veel plezier kan hebben en het is nu de tijd die te bestellen. Doe dan maar eens een beetje royaal en bestel niet één bol, doch zeker drie of vyf en zoek er dan maar een brede bloempot voor op. De kwestie is: ze houden van een beetje gezelligheid en als ze zo met zyn vijven of met drie stuks by elkaar staan zullen ze veel beter groeien. Direct na ontvangst van de bollen moet men die dan in de pot ten plaatsen. Zorg dat er wat pot scherven onder in de pot komen en ge bruik vooral een voedzame bloemisten- grond. Het kan beslist geen kwaad in dien de bladgrond nog eens extra ge mengd wordt met een beetje oude koe mest of kleigraszodengrond; ze hou den van een pittig grondmengsel. Het zou verkeerd zijn indien ze na het op potten direct in de kamer geplaatst werden: het is veel beter de bollen eerst enkele weken in de tuin te laten staan en dus graaft men ze met pot en al op een zonnig plekje in de tuin in. Zorg er voor dat ze niet verdrogen en zeker niet zodra de glanzend groene bladeren tot ontwikkeling ko men. Begin oktober wordt het voor dit kaapse bolgewas toch een beetje te koel en te vochtig en kan men het beter binnen plaatsen. Meen nu niet dat deze plant van veel warmte houdt; in een normaal verwarmde kamer is het veel te warm: de bloemstengels zullen dan veel te ijl opgroeien en ook de afzonderlijke bloemen zitten dan te ver van elkaar. Een matig verwarmde kamer is veel beter en als ze dan da gelijks een beetje lauw water krijgen zal het wel gaan en kan men de bloemstengels ook spoedig verwachten. Dit rijk bloeiende bolgewas kan ech ter veel voedsel gebruiken en het is nuttig wekelijks een weinig te bemes ten; de bekende kamerplantenkunst- mest kan men voor dit doel heel goed gebruiken. Per liter water dient men dan één theelepeltje op te lossen en daarmee kan men al wel twintig ka merplanten bemesten. Na de bloei heeft de plant geen mest meer nodig en kan men haar langza merhand wel laten afsterven. Ze staat dan de ganse zomer volkomen droog en tegen de herfst dient men haar dan verse grond te geven en kan het spel opnieuw beginnen. G. KROMDIJK. De wintervuurpijl of Veltheimia ook wel alles kapot. Een ordentelijke zomer is er in onze tijd nu zelfs niet eens meer by Tenslotte kwam niettemin Aix- en Provenee. het doel der expeditie, toch in zicht. 'De Cours Mirabeau lag daar weer open als een soort intieme Champs Elysées, omhuifd en be schermd door het dikke lover der pla tanen. De tientallen fonteinen spoten, net als andere jaren, hun minerale water nog altijd onvermoeid in de hoogte, en de aapjes stonden even eens nog op dezelfde plaatsen op een zeer hypothetische klant te wachten. De renteniertjes in hun grijze vesten flaneerden nog met dezelfde coquette pasjes langs de terrassen van „Les deux garcons", de Mirabeau" en de „Coste Nègre", waar men weer alle vrienden en bekenden van muzikaal Parijs en elders ontmoette: Poulenc, Sauguet, Roland-Manuel, de Franse dirigent Dervaux en .zijn Duitse collega Hans Rosbaud, die de schepper is van de muzikale stijl van het feest, de zange ressen Sciutti en Teresa Stich-Ran- dall ontdekkingen van vorige jaren, die Aix ook al trouw zijn gebleven, en alle andere habitués, met inbegrip van de gespecialiseerde journalisten, die men op alle festivals van Europa te genkomt. In het Casino, dat voor een ruim deel de financiële basis van het Proven- caalse muziekfeest verzekert, bleek de barometer, trots de mistral, toch in de optimistische richting te wijzen. Er is. zo vertelde men ons hier. ook weer veel publiek uit het buitenland overge komen, en alle opera's werden tot dus ver met uitverkochte zalen uitgevoerd. Maar intussen werd ons ook in kleuren en geuren verhaald, hoe het vorige week voor het eerst in de annalen van het festival was voorgekomen, dat een openluchtconcert bijna moest worden afgelast en pas anderhalf uur na het vastgestelde tijdstip kon beginnen. De mistral was die avond met een formele wolkbreuk gepaard gegaan, en het pu bliek had al die tijd met de organisa toren ontzet naar de hemel gestaard, die maar niet tot kalmte scheen te willen komen, een regiment werkvrou wen had toen eerst het podium, de banken en de loges bij moeten dwei len, aleer de leden van het Kamer orkest van Stuttgart hun plaatsen kon den innemen. En ook daarvan waren de musici door de elementen, en spe ciaal de steeds weer opstekende ruk winden, voor tal van onvoorziene pro blemen gesteld, zodat men iedere mu zikant, inclusief dirigent Redel wel drie vier armen had toegewenst om te voorkomen, dat de partijen om de tien. twaalf maten van de lessenaars werden weggeblazen. En voor het eerst ook sedert de tien jaren van het feest, had men zich 's avonds niet opgelucht gevoeld na de loodzware hitte van de Provencaalse dag, doch met kippevel zitten bibberen in de koude De tiende verjaardag van het mu ziekfeest. waaraan Aix-en-Provence, de stad van le Roi René, van Cézanne en Darius Milhaud, een nieuwe bloei te danken heeft, vond, kan men zeggen, dus wel onder ietwat stormachtige condities plaats. Maar al die emoties veranderden intussen ook weer niets aan dat ene fundamentele feit. dat Aix onder de ontelbare festival- oorden, die de laatste jaren in Europa als paddestoelen uit de grond zijn ver rezen, nog steeds een uitverkoren, ja zelfs een unieke plaats inneemt. Het Europese centrum voor de cul tuur. dat in Genève door de Zwitserse schrijver-filosoof Denis de Rougemont geleid wordt, heeft onlangs tachtig vooraanstaande muzikale figuren, uit negen verschillende landen (dirigenten critici, impressario's enz.) de vraag voorgelegd, aan welke eisen, volgens hen. het ideale festival nu eigenlijk wel moest beantwoorden. De grootste gemene deler van die antwoorden zouden we kunnen samen vatten in de formule: een werkelijk festival is in de eerste plaats een feest, waar muziek wordt uitgevoerd, die liefst op de gebruikelijke concert-pro gramma's minder veelvuldig aan bod komt. waarvan het karakter op de eigen omgeving of traditie van plaats of streek is afgestemd, en waarby de uitvoeringen de allergrootste verlan gens voldoen. Wanneer men deze samenvattende definitie nog eens bekijkt, dan zal iedere objectieve waarnemer moeten toegeven, dat men zich nergens als in Aix zuiverder aan deze doelstellingen voor het ideale festival gehouden heeft. Natuurlijk heeft er ook in Aix wel eens een wat gespannen verhou ding tussen beginselen en verwezenlij king bestaan, doch ondanks ups en downs heeft men tien jaren, lang ten minste een programma langs conse quente lynen tot uitvoering trachten te brengen. Een eeuwenoud Medi terraans cultuurcentrum werd hier, met de middelen der muziek, tot nieuw leven gewekt. En als voorbeeld van een internationaal festival, dat zijn kracht en inspiratie minder in het cosmopoli- tisme dan vooral in de eigen nationale en regionale waarden zocht, werd Aix sinds tien jaar nergens geëvenaard, laat staan overvleugeld. In enkele vol gende brieven hopen wij uitvoeriger op de voornaamste gebeurtenissen van dit tiende festival van Aix terug te kunnen komen. FRANK ONNEN.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6