FILMS De economische verhoudingen laten thans weinig opwekkend beeld zien Prof. dr. C. de Boer overleden DemmeniE kl co 35 56 d Aandelenmarkt nu een toonbeeld van apathie en verlatenheid 58ste jaargang Zaterdag 10 augustus 1957 Tweede blad no. 29209 Was ook buiten universitair terrein een zeer geziene figuur In alle stilte vond vandaag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. C. de Boer, die dezer dagen in de ouderdom van 77 jaar is overleden. Prof. dr. De Boer, die van 1931 tot 1950 hoogleraar was aan de Leidse Universiteit, was ook buiten het terrein van zijn dagelijkse werkzaam heden een zeer geziene figuur. Prof. De Boer, een Leidenaar van geboorte, studeerde te Groningen en heeft voor zijn Leidse periode het onderwijs, het hoger onderwijs en de wetenschap gediend in Groningen, Amsterdam en Utrecht. Carrière in vele universiteitssteden Cornelis de Boer werd geboren op 26 mei 1880. Reeds kort nadien werd zijn vader tot leraar in de wiskunde te Gro ningen benoemd, waardoor hij in het noorden des lands zijn lagere school opleiding kreeg en het voorbereidend hoger onderwijs volgde. Zijn universitaire studie ving de heer De Boer aan in Groningen, waar hij in 1903 het kandidaatsexamen in de klas sieke letteren aflegde en zijn studie voor de B-akte Frans voltooide. In Parijs zette hij zijn studies voort, om daar ook in 1909 te promoveren op een kritische uitgave van Chrétien de Troyes' Philo- mena. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot leraar aan de HBS met vijfjarige Vakopleiding Bouwbedrijf Uitreiking van diploma's In de Technische School aan de Boerhavelaan vond gisteravond de uit- reücing plaats van diplima's van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Alvorens de diploma's werden uitge reikt bracht de heer K. Meyvogel na mens de examencommissie de gediplo meerden hulde voor hun doorzettings vermogen tijdens de „vierdaagse", in welke tijd zij op hun kennis waren ge test. Een „veldtocht", welke tot resul taat had, dat het diploma timmeren kon word'en uitgereikt aan: A. Anker, Lei derdorp; B. van Beelen, Katwijk; J. J. N. v. d. Berg, Noo N. Bellekom, Warmond; F. A. N. v. d. Berg, Noordwijk-Binnen; H. Beugèls- dijk, Warmond; C. W. Bos, Katwijk aan Zee; A. v. d. Bosch, Rijnsburg; W. den Daas, Alphen a. d. Rijn; B. J. Dissel- dorp, Hoogmade; Th. P. G. Dong elm ans, Rijpwetering; N. v. Duin, Noordwijk a. Zee; H. v. Duyn, Katwijk aan Zee; C. v. Duivenvoorde, Katwijk aan Zee; H. v. Egmond, Wou'brugge; P. v. Harskamp, Alphen a. d. Rijn; A. H. Hillebrand, Roelofarendsveen; P. Hoek, Katwijk a. Zee; C. de Jonge, Nieuwedorp; A. G. v. Kesteren, Voorhout; P. Kranenburg, Noordwijk aan Zee; J. N. v. d. Krogt, Zoeterwoude; J. v. Leeuwen, Zoeter- woude; F. G. v. d. Linden, Lisse; M. Oudshoorn, Katwyk aan Zee; J. Q. v. d. Poel, Rijpwetering; J. M. v. Rossum, Leiden; P. J. M. v. Ruiten, Roelof arendsveen; C. J. van Ryt, Zoeter woude; J. Scheurwater, Noordwijk aan Zee; M. Schreuders, Alphen a. d. Rijn; B G. M. v. Velzen, Zoeterwoude; W. J. Verhagen, Leidschendam; P. Versteegt, Katwijk aan Zee; G. Vonk, Alphen a. d. Rijn; J. C. Vos, Katwijk a. d. Rijn; A. Vreugdenhil, Haizerswoude; W. Zwa nenburg, Katwijk aan Zee; W. A. J. Meester, Leidschendam. Afgewezen 5. Het diploma metselen werd deze avond ter hand gesteld aan: P. E. Al- torf, Noordwijk aan Zee; J. v. Beelen, Noordwijk; J. H. de Haas, Leiden; J. Plug, Noordwijk; I. Schaddee v. Doorn, Katwijk aan Zee. De heer A. P. de Rooy, voorzitter van de plaatselijke commissie Vakopleiding Bouwbedrijf, had voor vijf gediplomeer den, die met een prachtige puntenlijst uit de bus kwamen, nog een verrassing in petto. Het waren de timmerlieden J van Leeuwen, F. G. v. d. Linden, P. J. M. van Ruiten en W. J. Verhagen en de metselaar I. Schaddee van Doorn, die met een etra prijs naar huis gingen. De heer De Jong, die zich als contro leur van de Stichting voor de jongens buitengewoon verdienstelijk had ge maakt, wees nog eens op de prettige sfeer, waaronder de examens waren ver lopen en bracht de gediplomeerden 'tevens onder het oog, dat zij er met het behalen van dit diploma nog niet zijn. cursus te Groningen, waarna dr. De Boer twee jaar later leraar in het Frans werd aan het gymnasium te Amsterdam. In 1912 aanvaardde hij daarnaast een pri vaat-docentschap aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in de Franse taal in Middeleeuwse letterkunde met een open bare les over „La Normandie et la reanissance classique dans la littérature francaise du Xlle siècle". Prof. Dr. C. DE BOER. Na voorts een lectoraat in Amsterdam te hebben bekleed, aanvaard met een openbare les onder de titel „Autour d'un mot", werd dr. De Boer benoemd tot lector aan de Leidse Universiteit. Hij aanvaardde deze positie op 9 oktober 1920 met een openbare les over „Consi- dérations sur l'intérêt de l'étude de la litteraire franqaise du moyen-age". Eerst bij het aanvaarden van deze func tie beëindigde hij zijn Amsterdamse leraarschap. De studie van en academische oplei ding in de moderne talen werd in ons land zeer laat officieel geregeld, het geen, tezamen met de financiële moei lijkheden van het Rijk in later jaren, heeft veroorzaakt dat dr. De Boer eerst op 7 april 1931 tot hoogleraar werd benoemd met ingang van 21 april van dat jaar. Prof. De Boer aanvaardde zijn ambt op 20 mei 1931 met een oratie over „De drift naar het verleden in de Romaanse linguïstiek". Eerst in 1921 werd door wijzigingen in het Academisch Statuut de mogelijk heid geschapen voor de reeds lang hoogstnoodzakelijke volwaardige acade mische studie in de moderne talen. In 1920 telde ons land slechts een lector in de Romaanse talen te Leiden, een te Groningen en een in Amsterdam. Bij zijn afscheid als hoogleraar waren er in Leiden twee hoogleraren voor de Franse taal- en letterkunde en een lector voor het Spaans. In zijn wetenschappelijk werk heeft prof. De Boer aanvankelijk zijn aan dacht voornamelijk gericht op de Franse taal en letterkunde van de Middel eeuwen, doch hij heeft zich daarna ook als syntactius ontplooid. Van zijn hand zyn circa honderd publikaties versche nen, deels in tijdschriften, deels als zelfstandige uitgaven. Reeds voor zyn benoeming tot hoog leraar werden de wetenschappelijke verdiensten van het werk van prof. De Boer erkend door zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen in 1927, terwijl hem tevens het eredoctoraat van de Universiteit van Lille ten deel viel. Voorts was prof. De Boer Officier van het Legioen van Eer en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. De Boer ging in 1950 met emeri taat bij het bereiken van de pensioen- Aanbod van werkkrachten stijgt De geregistreerde arbeidsreserve aanbod steeg in de periode van 29 juli tm. 3 augustus van 205 tot 240. Een stijging t.o.v. de vorige stand van 35. In de groep losse arbeiders en in geringe mate in de sector bouwnijverheid treedt de toename van het aanbod naar voren. De steeds gedurende de zomermaanden optredende schommelingen van het aan bod, verband houdende met het gelegen heidswerk, doen zich dit jaar wel bij zonder sterk gevoelen, temeer nu de weersgesteldheid van dien aard is, dat van een opeenhoping van werk in de land- en tuinbouw nog geen sprake is geweest. KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 184 Telef. 21400 Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953, 1954, 1955 en 1956 wijst uit, dat ten aanzien van 1953 en 1954 nog beduidend voordelige ver schillen, t.w. resp. 940 en 335 bestaan, maar dat t.o.v. 1955 en 1956 nadelige verschillen aan de dag treden en wel resp. 50 en 100. Verwacht kan worden, dat de werk loosheid, behoudens enkele uitzonderin gen in verband met de weersgesteldheid, een stijgende tendenz zal blijven verto nen, mede als gevolg van maatregelen op economisch gebied. De vraag naar mannelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en beliep 700 geregistreerde aanvragen, waarvan er 26- betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). De werkgelegenheid in de metaal industrie en de textielindustrie is nog gunstig. In laatst genoemde sector be staat vooral behoefte aan jeugdig per soneel. In de overige bedrijfstakken, behoudens de bouwnijverheid, waar met een vermindering van de vraag in de komende maanden gerekend moet wor den, als gevolg van economische maat regelen, bestaat goede plaatsingsmoge lijkheid. De arbeidsreserve van vrouwelijke ar beidskrachten vertoonde een toename, t.w. van 80 tot 95. De geregistreerde vraag handhaafde zich en bedroeg ruim 300 aanvragen, waarvan bijna 40% be trekking had op jeugdigen. Advertentie In Nederland overal en altijd sportief verkeer Een sportief gebaar op de weg is welkom als een tintelende lentedag. Sportieve gebaren worden steeds meer gemaakt. Auto's stoppen voor voetgangers, prima! Fietsers geven voorrang aan een oude dame. Geluk gewenst! Een brommer gaat hoffelijk voor een fiets op zij. Goed zo! Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt nog meer sportieve mensen voor een veilig verkeer. „Du bist musik" Voortreffelijke Duitse show film! LIDO In meer dan één opzicht fantastisch ils het op celluloid vastge legde droomverhaal over de echte en onechte vorst van het denkbeeldige Montanië, een land, waar men geen be lastingen hoeft te betalen en waar men het ook om allerlei andere redenen ge rust kan uitzingen van plezier. Caterina Valente doet dat als de temperament volle Marina Rosario op buitengewoon charmante wijze en zij danst er boven dien nog bij dat het een lieve lust is. Verder beschikt deze jonge Duitse ar tieste over opvallend goede acteertalen ten, welke in deze met zeer grote zorg vervaardigde Duitse rolprent meerdere malen tot ontplooiing konden komen. Kosten noch moeite hebben onze oos terburen gespaard om van ,J)u bist musik" een voortreffelijke showfilm te maken, waarin de verschillende kleur rijke beelden elkander in sneltreinvaart opvolgen en waarin het aan enkele vin nige satires waarlijk niet ontbreekt! Het dolle verhaal navertellen zou weinig zin hebben. Volstaan wij dus met de ver zekering, dat er de eerstkomende da gen in het Lido-theater veel te genie ten valt niet alleen van muziek en dans, maar ook van zang en spel. Het orkest van Kurt Edelhagen speelt en Caterina Valente zingt een groot aan tal Schlagers tegen een achtergrond van schitterende decors en dat is o.i. alleen al een gang naar Lido waard. Zij nog vermeld, dat ook de sympathieke Grethe Weiser in deze hartverwarmende amusementsfilm optreedt en er wat de vrolijkheid betreft nog een aardig schepje bovenop weet te gooien. Vooraf draait een filmpje over onderwatervis serij en over de strijd, die men in India tegen het allesvernielende onkruid heeft moeten voeren. Artists en Models'* Amerikaanse humor Luxor Een volkomen pretentieloos en dolzinnig verhaaltje van een totaal berooid tekenaar en een al even slecht bij kas zittende uiterst dom kijkend jongmens, dat schrijver poogt te wor den. Tezamen delen zij een kaal be- gerechtigde leeft^d. Hij werd opgevolgd door prof. Kukenheim. Buiten Universitair terrein is prof. De Boer eveneens werkzaam geweest, na melijk geruime tijd als voorzitter van Volksonderwijs en van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs aan de Vliet, terwijl prof. De Boer eveneens het voorzitterschap heeft bekleed van de afdeling Leiden van de V.V.D. In deze kwaliteit had hij een groot aandeel in de totstandkoming van de Vredemo- flats aan de Burggravenlaan. Voorts was prof. De Boer, aan wiens innemende persoonlijkheid velen een goede herinnering bewaren, nog regent van het Oudeliedenhuis aan de Heren gracht. VAN DEZE WEEK: lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ staan, intussen vergeefs pogend tot pro- duktief werk te komen. Wij zullen hier niet trachten de details van deze uiterst verwarde geschiedenis te geven. Het is trouwens van onderge schikt belang, hoofdzaak is deze twee sterke troeven van de moderne Ameri kaanse filmhumor bezig te zien. Zij rol len van de ene" gelkke situatie in de andere, waarbij vele grapjes werkelijk niet uitblinken van originaliteit. Het doet vaak erg geforceerd aan, maar daar staan ook wel echt komische momenten tegenover. In ieder geval heeft de regisseur ervoor gezorgd, dat dit niet altijd gemakkelijk verteerbare komische menue rijkelijk werd gegarneerd met een grote hoeveelheid vrouwelijk schoon, zodat tenminste het oog bekoord wordt. En dat wil ook wat „De drie Musketiers Drie eeuwen geleden Rex De film „De drie Musketiers" speelt in het begin van de 17de eeuw in Frankrijk. D'Artagnan verlaat het roe rige Gascogne om in Parijs zijn geluk te beproeven. Doch alles loopt niet zo vlot als hij gaarne had gewenst. Hij bereikt Parijs in ieder geval op gehele andere wijze dan hij zich had voorgesteld. Onderweg wordt hij n.l. overvallen door het escorte van lady de Winter, een avonturierster, die geheel onder invloed van minister Richelieu staat. Richelieu wil niets liever dan de slappe koning Lodewijk XIII van de troon stoten, en het plan daartoe wordt dan ook ge maakt. De overvaller d-Artagnan wordt aan gesteld bij de musketiers van de koning, en daar maakt hy reeds spoedig kennis met de drie stoutmoedigsten: Athos, Porthos en Aramis. In korte tyd heeft d'Artagnan het vertrouwen gewonnen van dit drietal, en dan begint het pas goed In de middaguren is er een speciaal kinderprogramma met Tom en Jerry. Het is een vrolijke film, waarmee de kinderen veel plezier kunnen hebben. Het is prettig dat ook het Rex-theater een steentje bijdraagt aan de vakantie bezigheden. „Trouwe kameraden" Première voor Nederland Casino Het middagprogramma van het Casino-theater is geheel voor de jeugd. Als hoofdfilm draait „Trouwe kameraden", waarin het verhaal vertelt wordt van een weesjongen, die met zijn herdershond Tarzan bij een oom onder gebracht wordt. Hij heeft het daar helemaal niet prettig en op een zeker moment loopt hij dan ook weg, met zijn hond. Intussen verricht hij vele helden daden en tenslotte kan zijn hartewens in vervulling gaan: een beurs stelt hem in staat voor dierenarts te gaan leren. „Trouwe kameraden" is een Neder landse film, die deze week in première gaat in Leiden en Arnhem. Het is ver heugend dat deze film nog juist in de vakanties in de bioscopen verschijt, zo dat nog talloze kinderen er een prettige middag aan kunnen beleven. De film ls bestemd voor alle leeftijden, maar toch lykt het ons goed, dat niet al te jonge kinderen deze rolprent gaan zien. In een boek kan men dezelfde taferelen beschrijven zonder dat het dramatisch effect bijzonder groot is. Er wordt dan veel overgelaten aan de ver beeldingskracht van de kinderen zelf. In een film is dat anders: het beeld wordt de kinderen voor ogen gebracht en het lijkt ons dat het op de allerjongsten wel eens een beetje te véél indruk maakt Overigens leven de kinderen hartelijk mee met de avonturen van Jan en zijn hond: horen en zien verging je soms, zoveel lawaai maakte „het publiek". Het spel was over het algemeen voor treffelijk, doch de gesprekken waren wel eens wat „houterig", en leken meer op een uit het hoofd geleerd lesje. Of het verhaal paedagogisch overal even goed is, laten wij gaarne ter beoordeling over aan de deskundigen op dit terrein. Een spannende jongensfilm, die onge twijfeld en niet ten onrechte veel jeugdige bezoekers zal trekken. „Die man is gevaarlijk" Eddie Constantine in rol vol gangster-romantiek Casino Hoe benard de omstandig heden mogen zijn, waarin Lemmy Cau tion, de ontvluchte Amerikaanse gang ster, in deze film komt te verkeren, toch weet hij er zich altyd uit te redden: als de onverslaanbare held wandelt hij, steeds correct gekleed, door dit filmpro- dukt, dat in Franse studio's vervaardigd werd naar een boek van Peter Cheyney. Een bij uitstek geschikte rol voor Eddie Constantine, wiens gevaarlijke vuist menige tegenstander weet te vellen. Al bij al een niet altijd glasheldere, maar niettemin boeiende film, waarin de ge vaarlijke man een edele rol speelt. Hu moristische scènes ontbreken niet en het verrassende slot voert de spanning ten top: de bende handelaars in ver dovende middelen, die een meisje willen ontvoeren, delft het onderspit in de wis selvallige strijd met Lemmy en zijn on verwachte helpers. Maar wie dat zijn, daarover bewaren we het stilzwijgen. „Tienduizend slaapkamers" Luchtige comedie Trianon. In de kleurenfilm „Ten Thousand Bedrooms" brengt Hollywood weer eens de „droomfiguur" op het grootbeeldscherm van een jeugdig mil jonair, hoofd van een hoteltrust en voorzien van alle kwaliteiten, welke een man in de ogen van knappe vrouwen aantrekelijk en begerenswaardig maken. In zijn luxueuse privé-vliegtuig komt deze Ray Hunter naar Rome om de contracten te tekenen voor de overname van een gerenommeerd hotel. Bij de afhandeling van deze zaken komt hy in contact met de vier charmante zusjes Martelli en wordt miljonair Ray Hun- ter in het hart geraakt. Er is evenwel de technische moeilijkheid, dat hij ze niet alle vier kan trouwen en de keus is werkelijk uiterst moeilijk. Hoe deze sprankelende comedie aan een goed eind komt, is moeilijk na te vertellen, maar het is de moeite waard om dat te gaan bekijken. Dean Martin, Anna Maria Alberghetti, Eva Bartok en Wal ter Slezak (bijzonder grappig als de vader van de vier schoonheden) spelen de hoofdrollen. De puntjes op de i PLANTSOEN DE SITTERLAAN WEER IN ONDERHOUD BIJ GEMEENTE Spraken wij gisteren de verwachting uit, dat, na gezamenlijke actie van de bewoners, welke ten doel had het plant soen in de De Sitterlaan weer in orde te brengen, van gemeentewege „de puntjes op de i zouden worden gezet", nog dezelfde middag is men hiermede begonnen. Personeel van de Gem. Plant soenendienst is met man en macht aan het werk gegaan om het plantsoen nog voor de zondag keurig in orde te heb ben. Een schrijven aan B. en W. om het plantsoen, gelegen tussen de Van 't Hoffstraat en de Van der Waalsstraat, weer in onderhoud bij de gemeente op te nemen en het voorbeeld van de be woners, vormden de aanleiding, dat het College tot het nemen van deze door de bewoners zeer toegejuichte maatregel besloot. Bij Koninklijk besluit is de heer H. van Egmond, tuinder te Leiderdorp be noemd tot plaatsvervanger van het eerste lid van de pachtkamer van het kantongerecht te Leiden. V erk eersongevallen in Leiden 3 r» I CS D -J D r> «O 3 CM D r> O» vO CS «O I D CM In de week van 2 t/m 8 augustus 1957 totaal: 36 waarvan 22 materiele schade, 14 lichamelyk letsel. Geheel totaal: 1127. Massale vlucht in goud en deviezen (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben ook deze week geen florissant beeld vertoond. New-York is kennelijk „van de kook" en heeft over de gehele linie een scherpe koersdaling doen zien, met name echter voor de industriële aandelen, welke het indexcijfer, dat dit jaar nog een hoogste punt van 520 heeft gekend, tot beneden 500 heeft doen terug vallen, zij het dan ook dat het nog een veertigtal punten van de laagste stand sinds het begin van dit jaar is verwijderd. Amsterdam, dat New-York veelal slaafs volgt, is deze week ook weer naar een lager niveau afgezakt onder leiding van de internatio nale fondsen, welke sinds enige tijd de steun van buitenlandse aan kopen missen. Veertig landen op nominatie inflatie Onder de invloed hiervan, maar ook door de afbrokkeling van de Nederlandse industriële aandelen, de bank- en de scheepvaartaandelen, is het algemeen indexcijfer, dat dit jaar op ca. 203 begon en tot 241 opliep, tot ca. 220 teruggelo pen en wel blijven dus ook ten onzent de koersen van internationals, met uit zondering van die voor de Aku, nog vrij belangrijk boven het dieptepunt van dit jaar, de aandelenmarkt heeft niette min sinds de laatste tijd toch weer een gevoelige koersdaling achter de rug. Deze koersdaling gaat gepaard met en is ten dele een gevolg van de sterk ver minderde omzetten, waardoor voor vele fondsen z.g. dunne markten ontstaan, zodat de verkopers aan de genade van slechts enkele kopers, dan wel van een koper, zijn overgeleverd. Flauwe mark ten hebben de eigenschap dat zij gedu rende enige tijd steeds meer verkopers naar de markt brengen, ook al doet dit verschijnsel zich in deze tijd in veel minder sterke mate voor dan voorheen, toen een groot deel van de fondsen met geleend geld werd gekocht en men door een koersdaling vaak tot verkoop werd gedwongen. Deze koersdaling op de aandelen markt is eigenlijk wel een vreemd ver schijnsel. Want de kranten staan vol van beschouwingen over de inflatie en de lucht gonst van geruchten over deva luatie, voor welke operatie volgens een Engels scribent thans niet minder dan 40 landen op de nominatie staan. Onder dergelijke omstandigheden placht de ka pitaalbezitter vroeger dekking te zoe ken op de aandelenmarkt, op grond van de overweging dat men met aandelen zakelijke waarden koopt, waarvan de geldprijs stijgt naarmate de waarde (koopkracht) van het geld vermindert. En het is in zoverre dus een zekere tegenstrijdigheid, dat. terwyl ook in ons land de aanwezigheid van inflatie wordt geconstateerd en in sommige kringen aan de komst van een nieuwe devaluatie op betrekkelijk korte termijn niet wordt getwijfeld, de aandelenmarkt een toonbeeld is van apathie en verla tenheid met steeds afbrokkelende koer sen. Oorzaken Zoekt men naar de oorzaken van dit verschijnsel, dan is een daarvan onge twijfeld te vinden in de sinds de laat ste jaren sterk gegroeide invloed van het regeringsbeleid, dat op zijn beurt weer in sterke mate afhankelijk is geworden van de machtsconcentratie in de we reld van de arbeid, welke de volkomen menselijke eigenschap vertoont dat men het eigenbelang, althans het ogenschijn lijk eigenbelang, aan het algemeen be lang laat prevaleren. Dit wordt duide- ijk geillustreerd door de uitlating van een leidende figuur uit de werknemers wereld dat het er niet toe doet of het geld in waarde daalt, als men er maar genoeg van krijgt. In de V.S. zijn er ook geleerde heren (prof. Slichter)die te gen een z.g. kruipende inflatie minder bezwaar hebben. Het is nu eenmaal zo, aldus deze Amerikaanse econoom, dat de vakbonden gebruik maken vaii de macht die zy bezitten als gevolg van de bestaande situatie van „full employ ment," om de loonsverhogingen groter te doen zijn dan de toeneming van de pro- duktiviteit eigenlijk wettigt. Men moet in deze onvolmaakte we reld nu eenmaal vaak tussen twee kwa den kiezen en als het er om gaat een keuze te doen tussen genoeg werkloos heid om een einde te maken aan de stijging der lonen, directe prys- en loon- controle en kruipende inflatie .laten wy dan, zo zegt hy. het laatste nemen. Want van alle drie is dit het minste kwaad. Grootste greep Natuurlijk en terecht vindt deze op vatting bestryding, maar zowel in de V.S. als in ons werelddeel is er een brede groep van de bevolking, welke praktisch met deze zienswijze akkoord gaat en zich dienovereenkomstig ge draagt. Deze brede groep is zelfs de grootste groep, zoals wel blijkt uit het feit dat in ons land van het totale fis cale inkomen der bevolking meer dan 60 op rekening komt van de werk nemers, ca. 30% op die van de zelf standigen en niet meer dan 5% op die van gepensioneerden. Het is duidelyk dat als de produktiviteit niet overeen komstig de stijging van lonen en sala rissen toeneemt, dit moet gaan ten koste van de zelfstandigen en de ge pensioneerden en allen, die in een soortgelijke positie verkeren. Dit wil dan zeggen dat een verho ging van lonen en salarissen, welke niet correspondeert met een verhoging van de produktiviteit, het kapitaal van de laatstgenoemde categorie aantast en derhalve tot een vermindering van het kapitaalaanbod moet leiden, een ver schijnsel, dat men de laatste tyd, zowel hier als in andere landen, reeds kan constateren. Ongerustheid De spaarcijfers, ook weer die van Juli al zijn ze in deze tyd niet maatgevend voor de omvang van de kapitaalvorming duiden hier o.m. op. En daar een vol doend kapitaalaanbod nodig is om het economisch leven op gang te houden, kan het niet verwonderen dat hier en daar ongerustheid ontstaat ten aanzien van de toekomstige economische ont wikkeling en men zich bij de aandelen niet meer veilig voelt. Want. de poli tieke machtsconcentratie is, zowel in de V.S. als ten onzent, zodanig dat de tijdduur tussen prijsstijgingen als ge volg van de inflatie en de loonsverho gingen aanmerkelijk is ingekort en van de z.g. inflatiewinsten bij de bedrijven in veel mindere mate dan vroeger, mis schien zelfs in het geheel geen sprake meer kan zijn. In deze situatie verkeren wij thans, als gezegd niet alleen ten onzent, maar evengoed in de V.S., in Engeland, in België en in Frankrijk, waar de rege ring zich nog wel met hand en tand tegen de devaluatie verzet, maar velen haar met stelligheid verwachten, zodat er een massale vlucht is in goud, de viezen etc.. waardoor het steeds moei lijker wordt de devaluatie tegen te gaan. In België, waar men tot voor kort nog een overschot op de handelsbalans had, wordt thans de stijging van de export ook door de stijging van de import over troffen en heeft de bestedingsdrang ook tot een kapitaalnood geleid, welke de Nationale Bank tot een verhoging van het disconto met 1% tot 4%% heeft doen besluiten. Ook daar heeft men thans een lege schatkist en dalende goud- en deviezenreserves en ook daar zijn de politieke machtsverhoudingen zodanig dat men niet in staat is de kruipende inflatie tegen te gaan. Onzekerheid Onder deze omstandigheden ligt het voor de hand dat er ten aanzien van de ontwikkeling op de geld- en kapi taalmarkt zowel als met betrekking tot de verdere ontwikkeling van het bedrijfs leven, een grote mate van onzekerheid ontstaat, die het kapitaal, voor zover dit nog voor belegging beschikbaar is, tot grote terughoudendheid noopt. Schatkistpapier, dat na drie of zes maanden vervalt, vindt daarom gerede aftrek, niet alleen omdat men er thans een redelijke rente van maakt, maar vooral omdat men na verloop van korte tijd zijn geld terugkrijgt en de handen dan weer vrij heeft. Daar komt dan bij dat zich hier en daar symptomen van een teruggaande conjunctuur voordoen. Was er voor eni ge tijd geen scheepsruimte genoeg om de wereldhandel te verwerken, thans is de vraag naar scheepsruimte dermate gedaald dat de vrachtprijzen sterk zijn teruggelopen en de Amerikaanse rege ring reeds 20 van de z.g. mottenballen- vloot uit de vaart heeft genomen, om dat de oude schepen van voor de oorlog nog nauwelijks of in het geheel niet meer lonend zijn. Weinig opwekkend Dit alles behoeft nog niet te beteke nen dat inderdaad een ernstige econo mische crisis op komst is. Het is zeer zeker mogelijk dat men hier met ver schijnselen van vrij korte duur te doen heeft, omdat de prijsdaling van ver schillende produkten en de verminderde afzet by de producenten voor een deel het gevolg is van de hoge rente, welke de bedrijven tot een inkrimping van de voorraden noopt. Weliswaar valt in verschillende zaken een bestedingsbe perking te constateren en blyft het stre ven van de regeringen daarop gericht, maar het is zeer de vraag of deze het tot een werkloosheid van enige omvang zullen laten komen en niet tot een nieuwe geldcreatie zullen worden ge dwongen. Met dat al is het beeld, dat de eco nomische verhoudingen nationaal en internationaal vertonen, weinig op wekkend en de effectenbezitter in ons land kan zich alleen troosten met de wetenschap dat zowel obligaties als aandelen zich in verhouding tot de rente en het dividend, dat er op wordt ontvangen, op een zo laag niveau be vinden dat het risico van de vele on zekere factoren, welke thans het eco nomisch leven en de beurzen beheer sen, geacht mag worden daarin goed deels te zyn verdisconteerd. Al moet worden toegegeven dat dit een schrale troost is....

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3