MAtAKKA Buurt" wist er alles van, maar durfde mond niet open te doen! Laag f benzine verbruik door (0 EXTRA MOTOR Oil Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 TEGENOVER de vele honderden miljoenen, die in een tijdvak van veertig jaar onder een communis tisch regiem tot slaven werden, staan evenveel mensen, die door het Westerse „kolonialisme", nagenoeg of geheel uit eigen beweging, vrij zijn gemaakt. Al leen al in Zuidoost-Azië hebben de Britten sinds de tweede wereldoorlog vrijheid verleend aan India, Pakistan. Ceylon en Birma en thans staat ook Malakka op de drempel van zelfstan digheid: op 31 augustus wordt het een constitutionele monarchie binnen het Gemenebest. Men weet hoe los de ban den van de Commonwealth zijn. zodat de toevoeging „binnen het Gemenebest" nauwelijks als een beperking van de on afhankelijkheid gezien kan worden. Hongarije en nu weer Malakka zijn wel frappante voorbeelden van de ge weldige tegenstelling-in-de-praktijk tussen kapitalisme en communisme. Èn toch zijn er nog steeds lieden - en nog wel intellectuelen, die. krachtens hun scholing in kritisch denken, beter moes ten weten - die zich laten imponeren door de brutale propaganda van het Kremlin. Wat meer begrip van de wer kelijkheid zij hun toegewenst. HET aantal inwoners van de nieuwe staat is niet groot: ruim zes mil joen. Maar economisch is Malakka door zijn rubber en tin een land van grote betekenis. Oorspronkelijk vorm den de Straits Settlements (nederzet tingen aan de zeeëngten) een Britse kroonkolonie, die enerzijds de belang rijke haven Singapore omvatten, ander zijds de federale en de niet-gefedereer- de staten. De gefedereerde waren Perak, Selangor. Negri Sembalan en Pahang, de andere: Johore. Kedah, Kelantan, Trengganoe en Perlis. Ofschoon de meeste onder bestuur van een sultan stonden, werd het be wind veelal in feite door hun Britse ad viseurs uitgeoefend. Zo was de toestand voor de jongste wereldoorlog, die ook hier. tengevolge van de Japanse bezet ting. zijn duidelijk merkbare sporen achterliet. IN 1946 bleek de nationalistische be weging sterk aan kracht te hebben gewonnen. Het resultaat was. dat in februari 1949 een Federatie van Malak ka tot stand kwam. Singapore bleef er buiten. doch de partijen, die voor menvoeging met Malakka waren, be haalden bij de verkiezingen de overwin ning en thans is deze uiterst belangrijke commerciële en oorlogshaven autonoom, met dien verstande, dat Engeland ver antwoordelijk blijft voor de defensie en de buitenlandse politiek. In Malakka zelf komt. twee dagen na de onafhan kelijkheidsverklaring op de laatste dag van deze maand, de door de sultans uit hun midden gekozen Koning Toeankoe Sir Abdoel Rahman ibni Almarhoem Toenkoe Mohammed op de troon, die op het ogenblik nog vorst is van Negri Sembalan. HST merkwaardige van de positie van de nieuwe Koning is. dat hij gedurende slechts vijf jaar zijn functie zal waarnemen. Hij is dus con stitutioneel monarch met een beperkte ambtsduur, niet veel afwijkend van de periode, gedurende welke presidenten in Westerse landen aan het bewind blijven. Het land van rubber en tin. van het midden der zeventiende tot het einde der achttiende eeuw onder Nederlands gezag, gaat dus nu zelf zijn koers be palen en er is wel geen demoncraat, die zich daarover niet zal verheugen. De vraag is niettemin in hoeverre zijn lei ders er rijp voor zijn. De jeugd, ook in de politiek, meent het allemaal zelf wel te kunnen en er zou geen enkel be zwaar tegen deze houding en haar even tueel minder gelukkige gevolgen kunnen bestaan, indien de democratie niet tot het uiterste op haar qui vive diende te zijn en zich geen experimenten kan ver oorloven. IN het geval-Malakka moet rekening worden gehouden met een nog altijd niet gedoofd vuur van verzet. In 1948 brak een jungle-oorlog uit. die in de loop van de jaren met wisselend sue ces is gevoerd. Er is nauwelijks twijfel aan of rebellen werden van China uit gesteund en vooral de Britse Hoge Com missaris Sir Gerald Templer (in 1952 benoemd) nam gedurende de tijd van zijn bestuur rigoureuze maatregelen. Ver over de honderdduizend politiemannen, twee Britse divisies en vier Goerka-re- gimenten gingen de opstandigen te lijf. Bovendien werden ruim 400.000 Chine zen. die in moeilijk controleerbare ge bieden woonden en mogelijk steun kon den of moesten verlenen aan het verzet, naar andere plaatsen overgebracht. Him dorpen werden platgebrand en zij wer den elders, in ruim vierhonderd nieuwe nederzettingen, ondergebracht, waar zij behoorlijk gecontroleerd konden worden. ZONDER resultaat is die krachtige aanpak van Templer niet gebleven, maar afdoende was zij evenmin. Want de communisten wijzigden hun methode van aanvallen en opereerden in kleine groepjes, die moeilijk te vat ten waren. Premier Adboel Rahman - de aanstaande Koning - deed in decem ber 1955 een goedbedoelde poging de comunisten tot andere gedachten te brengen. Hij voerde in Baling bespre kingen met de leider van de rode rebel len, die er evenwel-op stond, dat hij al leen op zijn eigen voorwaarden zijn aanhangers zou bevelen de wapens te strekken. Rahman echter eiste onvoor waardelijke overgave en zo liep het on derhoud in feite op niets uit. Het is na tuurlijk een slag voor de communisten, dat zij nu een belangrijk stuk van hun propaganda naar de rommelzolder moe ten verwijzen: van Britse „overheer sing" is na 31 augustus geen sprake meer. zodat het nationalistische motief voor hun actie vervalt. Maar econo misch zijn er nog vele misstanden, die thans des te gretiger door de rode ver zetslieden uitgebuit zullen worden. Opinie van de Daily Mail Duitsland, de Midas van Europa, moet meer elders gaan kopen Blijft het in gebrekedan souden andere landen tegenmaatregelen moeten nemen Volgens de Daily Mail dient West-D uitstand, dat het blad als de „Midas van Europa" betitelt, de mark te revalueren en meer In andere landen te kopen om het evenwicht in het Europese betalingsverkeer te herstellen. (Midas was een schatrijke koning uit de Phrygische oudheid). Alles, wat Duitsland aanraakt, verandert evenals dat volgens de legende met Midas het geval was In goud, aldus het blad. De Bondsrepubliek slokt dit metaal zo gulzig op, dat haar reserves thans alleen nog door die van de Verenigde Staten worden overtroffen. Dit weerspiegelt het btfna wonderbaar lijke herstel van een land, waarvan men in 1945 aannam, dat het voor 50 jaar uitgeteld was en dat nog maar zeven jaar geleden „degene met de holle wan gen" was. Geluk, bekwaamheid en meedogenloosheid EEN andere moeilijkheid voor de nieuwe staat is de samenstelling van de bevolking: slechts veertig procent van de bevolking is Maleis en hun getal wordt zelfs overtroffen door dat van de Chinezen (43 1bij wie zich. als „vreemdelingen", ook nog de Indiërs voegen (13 De overigen zijn in hoofdzaak Europeanen. Terwijl nu de Maleiers de vaste kern van de bevol king uitmaken, is er onder de Chinezen en Indiërs een zeer sterk verloop. Zo dra zij voldoende geld bijeen hebben, vertrekken zij naar hun geboorteland! Bovendien zijn de Maleiers de produ centen. vooral agrarisch, terwijl met name de Chinezen zich op het terrein van de handel bewegen, hetgeen hun in de ogen van de Maleiers een onevenre dig groot aandeel van de winst oplevert, ook al is veel van de welvaart juist aan hun initiatief te danken. Het is aller minst ondenkbaar, dat de nieuwe staat ook op dit punt voor zekere moeilijkhe den zal komen te staan, wanneer het Britse gezag eenmaal is weggevallen. Het is echter te wensen, dat ernstige spanningen het koninkrijk Malakka be spaard zullen blijven. Zuidoost-Azië heeft bepaald behoefte aan stabiele landen! zaakt zijn hun aankopen van Duitsland te beperken. Dit zou het begin zijn van een beweging, die voor iedereen ongun stig zou zijn. De Engelse minister van Financiën. Peter Thorneycroft, zal over deze kwestie ongetwijfeld enige voorstel len hebben te doen in de bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds, die de volgende maand zal worden ge houden, aldus het blad. Volgens het blad is dit bereikt door een combinatie van geluk, bekwaamheid en meedogenloosheid. De Koreaanse oorlog bracht Duitsland weer op de been; de invloed van vluchtelingen ver schafte dit van nature reeds ijverige volk een extra arbeidsleger, dat gaarne bereid is lang te werken voor weinig geld. Daarenboven verkocht West-Duits- land zoveel en kocht het zo weinig mo gelijk. Het subsidieerde de uitvoer en bemoeilijkte de invoer, al zal het beide ontkennen. Ook is West-Duitsland in gebreke gebleven zijn verplichtingen van krediteurland na te komen. Engeland, toen het in een soortgelijke positie ver keerde. investeerde op grote schaal in het buitenland, kocht van de wereld en verschafte anderen de middelen om zijn Te Zwolle is gisteren bij een botsing goederen te kopen. i tussen een motor en een melkwagen de Wat er nu moet geschieden is volgens 36-jarige A J. H. Müller uit Heiloo op de Daily Mail, dat West-Duitsland een j sIa& gedogd. Door onbekende oorzaak gedeelte van zyn goed moet afstaan en I merkte hij de voor hem rijdende meik in andere landen investeren. Verder wagen niet op. Hij reed met volle vaart dient de mark te worden gerevalueerd °P de met bussen beladen kar in. en moet de Duitse invoer worden ver- I Te Buurmalsen werd gistermiddag het groot. Mocht West-Duitsland in gebreke zevenjarige dochtertje van de heer J. H. Droeve lijst Te Maastricht is in een ziekenhuis overleden de 26-jarige Hagenaar A. Roes, die zaterdag met zijn motor tegen de grensboom van een grenskantoor te Maastricht was gereden. Niet baby, maar echtgenote stak Amerikaanse vader Een 20-jarige man is. zoals wij giste ren nog in een deel van onze oplage konden publiceren, donderdagavond met spoed in het ziekenhuis van Pottsville in de Amerikaanse staat Pennsylvania opgenomen als gevolg van messteken, die zijn zoontje van 22 maanden hem bij het spelen zou hebben toegebracht. De 19-jarige vrouw van de zwaarge wonde man is thans echter van haar eerdere verklaringen teruggekomen en heeft bekend, dat zijzelf haar man tij dens een ruzie met messteken had ge wond. De man, die tevoren eveneens de schuld op zijn zoontje had geschoven, heeft geweigerd een aanklacht tegen zijn echtgenote in te dienen. Nederlandse ballon omhoog in Schotland Dertigduizend bezoekers toonden zich enthousiast toen dezer dagen de Neder landse ballon opsteeg van het cricket terrein te Turriff (Aberdeenshire) Schotland. Aan boord van de aerostaat der Haagsche Ballonclub maakten Nini en Jan Boesman een vaart over het fraaie kastelenland van N. Schotland. Aan de heuvelachtige noordkust bij Portsoy moest men tot landen besluiten daar de Noordzee in zicht was. De eer ste luchtreis van de Nederlandse ballon in Schotland eindigde met een „hon- denhok'-landing in een klaverveld te midden van een kudde schapen, die verbaasd ter zijde sprongen. Om gezondheidsredenen''' stveeg iedereen Tegen Utrechtse Jantje 10 maanden geëist Tegen een 26-jarige gedetineerde koopman uit de hoofdstad, bijgenaamd „Utrechtse Jantje", heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Amster dam gistermiddag terzake van mishan deling met zwaar lichamelijk letsel als gevolg tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De koopman heeft een strafblad met 4 vonnissen. In de nacht van 19 april j.l. was een 38-jarige confectionair op de O.Z. Ach terburgwal in een opstootje verzeild ge raakt en daarbij tegen een man opge botst, waarbij een handgemeen was ont staan. De confectionair was gestompt en daarna gevallen. Bewusteloos en met een gebroken rechteronderbeen werd hij naar hét ziekenhuis gebracht. blijven 'n zeker evenwicht te herstellen, dan zullen de andere landen genood- Woesteling stormde op politieman af Twee jaar m.a. geëist Voor de Dordtse rechtbank heeft gis termiddag terecht gestaan een 22-jarige classificeerder uit Nieuw-Lekkerland. die op 17 maart met een mes op een wachtmeester der Rijkspolitie was afge stormd. kennelijk met de bedoeling hem van het leven te beroven of hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De of ficier van Justitie eiste tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De classificeerder was op de bewuste dag in min of meer benevelde toestand thuis gekomen en hij was onmiddellijk aan het razen gegaan. Zo erg was hij in woede ontstoken, dat zijn vader de politie waarschuwde. Twee wachtmees ters der Rijkspolitie gingen naar de wo ning van de familie dm de tierende jon gen te kalmeren. Die uitte allerlei be dreigingen en op een gegeven ogenblik stormde hij, gewapend met een tafel mes. op een der wachtmeesters af. Deze zag toen geen andere weg om aan het actue gevaar te ontkomen dan om een pistoolschot af te vuren. Verdachte werd niet ernstig gewond, maar de maatregel was afdoende. Verdachte ontkende voor de recht bank de bedoeling gehad te hebben de wachtmeester te verwonden. Zijn va der gaf evenwel toe. dat de politieman niet anders had kunnen doen dan een schot te lossen. Uitspraak vrijdag 23 augustus. Laatste BBC-uitzending in het Nederlands De BBC heeft gisteren haar laatste uitzending in het Nederlands besloten met een program waarin de hoogte punten zyn gememoreerd van de Ne derlandse uitzendingen sinds het be gin in 1940. Tot de bekende stemmen die de luisteraars in de oorlog hebben gehoord, behoorden die van Koningin Wilhel- mina en de schrijver Johan Fabricius. Ook „Vrijbuiter", de rijmcommentator tijdens de oorlog, keerde naar de mi crofoon terug om een „grafrede" uit te spreken. Gisteren zijn ook de uitzendingen in het Deens en Noors besloten. Hakkert jr., toen zij met een jonger zusje achterop, per fiets op de Rijks straatweg Geldermalsen-Culemburg reed vermoedelijk in aanraking gekomen met een in dezelfde richting rijdende en haar passerende vrachtauto met aanhang wagen. Het meisje is voor de wielen van de auto gevallen en werd ernstig ge wond. Ze overleed 1 ter in het ziekenhuis te Tiel. Het zusje bleef ongedeerd. Te Utrecht kwam een 45-jarige brom fietser gistermiddag in botsing met een scooter. De bromfietser is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Te Steenbergen werd gisterochtend de 16-jarige mej. Van Reenen uit Eind hoven door een vrachtauto overreden. De wielrijdster kwam te vallen, vermoe delijk doordat haar fietstas een gepar keerde auto raakte. Zij moet op slag dood geweest zijn. Zij had met elf andere meisjes uit de Lichtstad in Rensse een vakantieweek doorgebracht en was op weg naar huis. Te Rottum is gistermiddag de 18- jarige R. Robertus met zijn motor tegen enige bomen gebotst. Hij was op slag dood. Te Oosterbeek liep het 9-jarig meisje J. A. H. M. Kors uit Amsterdam plotse ling de rijweg over, waarbij zij werd aangereden door een vrachtauto. Het kindje werd naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar het in de loop van de nacht is overleden. Te Lichtenvoorde is gistermorgen in het R.-K. Ziekenhuis de heer H. B. A. B. uit Bredevoort overleden, die maan dagochtend bewusteloos langs de weg naast zijn bromfiets werd gevonden. Vermoedelijk is hij onwel geworden. Te Hierden is gistermiddag een 26- jarige aspirant agent van politie uit Delft om het leven gekomen. Met zijn motor wilde hij een file auto's passeren. Hij week tever naar links uit en kwam in botsing met een van de tegenoverge stelde richting naderende auto. Hij over leed ter plaatse. De auto reed tegen een boom, waarbij de drie inzittenden min of meer ernstig gewond werden. VALLENDE STERREN STERRENREGEN VAN DEPERSEÏDEN/^ *1 rac/r\- Draak >>M Cepheus POOLSTER Sterrenregen v.d. Perseïden, vooral in de nachten van 11 op12 s en 12opl3 Augustus TTost SÉ33 Mercunus I Venus Stori Aardt Jupther afïtand die de zwerm afleg* Snelheid van de zwerm ii co. 220.OC Uit de diepten van het heelal komen voerd. Omdat de aarde echter een paar de Perseïden weer in razende vaart op dagen nodig heeft zullen er enkele nach- ons af om de aardbewoners het schouw- ten voor en na het hoogtepunt, dat dit spel van vallende sterren aan te bieden, jaar in de nacht van 11 op 12 augustus Eigenlijk is de aanduiding ..vallende zondag op maandag) wordt verwacht, sterren" niet juist, want het zijn hele- Perseïden zijn waar te nemen, maal geen sterren, maar kleine stukjes i steen of metaal. Deze deeltjes stormen Als de vlaag op zyn heftigst is zullen met een snelheid van 216.000 km per wy enkele vallende sterren per minuut uur door onze dampkring. Door de wrij- kunnen zien. Onze kaart kan U helpen ving van de lucht worden zij zo heet, i bij het zoeken naar het punt waar de dat zij gaan gloeien, waarna wij ze dan Pedseïden zullen verschijnen. Laat ons zien als ..vallende sterren". i slechts hopen dat de volle maan niet al De aarde heeft een paar dagen nodig te hinderlijk zal zyn by het waarnemen om de baan van de ^erseïden te door- I van het schouwspel. In ieder geval is snijden, een baan die voor de Perseïden I het de moeite waard aandacht aan de zelf 108 jaar duurt en waarbij zij tot hemel te geven rond maandag 12 augus- voorbij de baan van Uranus worden ge- tus. De verdachte, die de bewuste nacht gedronken had. ontkende dat hij de confectionair had mishandeld. Hij kon zich - naar hij zeide - van het voorval niets meer herinneren. Het slachtoffer herkende verdachte niet als zijn aanval ler. „De hele buurt weet. dat hij het ge daan heeft, doch niemand wil het (om gezondheidsreden) verklaren, zo deel de een rechercheur mede ter verduide lijking van de vrees, die bij de buurtbe woners heerst om bezwarende verklarin gen af te leggen. Een der getuigen zei van verdachte ,,'t Is een schat van een jongen". De Officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, hield er in zijn requisitoir een andere mening on na. Hij is een beestmens en bruut als hij dronken is". Drie mishandelingszaken tegen ver dachte had hij wegens gebrek aan be wijs moeten seponeren. Deze mishande ling achtte hij echter bewezen. Ook de Officier wees erop. dat de berechting van deze zaken wordt bemoeilijkt door dat de bewoners van deze buurt, die z.i. onder druk staan van een gering aantal raddraaiers, altijd uit vrees zwijgen. De raadsman, mr. dr. L. P. van der Does. achte het bewijs niet geleverd, omdat volgens hem geen zuivere ver klaringen waren afgelegd door de getui gen. die ook onder invloed van alcohol waren geweest. Hij wees erop. dat het slachtoffer, die er toch alle belang bij heeft om zijn schade te kunnen verha len. geen bezwarende verklaring heeft afgelegd. De advocaat concludeerde tot vrijspraak en verzocht verdachte ter zitting in vrijheid te stellen. De recht bank wees dit verzoek af en zal over een week uitspraak doen. Twee dikten: 10W-20W-30 en 20W-30-40 BINNENLAND. Van 3 tot 7 september zal voor de 6de maal ln het Westland. met Naaldwijk als centrum, het drulvenfeest worden ge- lerd. Drulvenprlnses Tootje Delfgaauw, 31 Jaar, droglste te Poeldijk, zal de hon neurs waarnemen samen met de hof dames Aga Vreugdenhil, kinderverzorg ster. dochter van een Westlandse kweker, en Ineke Relncke, onderwijzeres, dochter van een Westlandse exporteur van groen ten en fruit. - Er is weer een exportverbod afgeko men voor Nederlandse tomaten naar Bel gië. Herhaaldelijk is in de loop van dit seizoen de Belgische grens voor Neder landse tomaten geopend en weer gesloten. Met ingang van vandaag mogen nu geen tomaten meer uit ons land naar België. De Britse zaakgelastigde in ons land. de heer John G. Tahourdin heeft gister avond ln zijn woning te Wassenaar een groot aantal gasten in de gelegenheid ge steld kennis te maken met de nieuwe eerste secretaris van de Britse ambassade, de heer C. L. S. Cope en diens echtge note. De heer Cope is de opvolger van de heer P. H. G. Wright. Behalve Engeland heeft nu ook Noorwegen de internationale verkeers- conventle van 1949 getekend, zodat thans in belde landen het Nederlandse rijbe wijs en het kentekenbewils worden er kend. zo deelt de A.N W.6. mede. Voor bezoek aan deze landen heeft men dus geen internationaal rij- en nummerbewys meer nodig BUITENLAND. Voor de Britse militairen, die in de Westduitse stad Hameln gelegerd zijn, is gisteren tot nader order een uitgaans verbod van 's avonds halftien tot 's och tends halfzeven afgekondigd. Vrijdag heeft zich ln de stad een vechtpartij tus sen Duitsers en Britten voorgedaan. Men hoopt nu verdere Incidenten te voorko men. In Karlsruhe (West-Duitsland) is lsteren het zesde wereldcongres van de iroederschap van Mennonieten geopend, dat door circa 1500 vertegenwoordigers uit Europa. Azië en Amerika wordt bij gewoond. In Nagasaki (Japan) is gisteroch tend om twee minuten over elf, net ogen» blik waarop twaalf Jaar geleden een atoombom op de stad viel, een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de 70.000 doden die de ontploffing eiste. Deze atoombom was de tweede en laatste, die ln het laatste stadium van de tweede wereldoorlog boven Japan werd losgelaten. De eerste viel op Hirosjima. Bij opgravingen nabij Helmstedt (West-Duitsland) zijn urnen en aardewerk aangetroffen, waaruit blijkt, dgt deze streek reeds 8.000 Jaar voor onze Jaar telling bewoond was. Ook zijn twee gra ven uit de oudere bronstijd (13e eeuw voor Christus) en een urnenveld uit de Jonge Romeinse keizertijd gevonden. Om een einde te maken aan de wildstroperij in en rond het Zuidafrikaan- se Kruger-wildpark en als een voorzorgs maatregel tegen epidemieën onder het wild. Is een begin gemaakt met de gedeel telijke omheining van het wildpark. Een proef is genomen met een heiningtype over een lengte van 12 kilometer, die af doende bleek doch ruim 1000 gulden per kilometer kost. In totaal zullen ruim 300 kilometers heining nodig zijn. De Suezkanaal-maatschappij heeft bekend gemaakt, dat zij haar werkzaam heden zal gaan uitstrekken tot de finan ciering van olie-exploratie en -produk- tie. Zij deelde in een communiqué mede. dat zij tezamen met de Banque de Paris et des Paysbas, welke grote oliebelangen heeft, de ..Comparex" heeft opgericht. Deze nieuwe olie-investeringsmaatschap pij heeft een aanvangskapitaal van 20 miljoen francs. De president van Noord-Vietnam, Ho Tsjiminh. Is in de hoofdstad van Albanië, Tirana, aangekomen na een officieel be zoek aan Joego-Slavlë. De Westelijke afgevaardigden in de subcommissie voor ontwapening der V.N. hebben gisteren ln Londen een besloten vergadering gehouden. Uit Amerikaanse bron is vernomen, dat er aanzienlijke overeenstemming bestaat onder de vier Westelijke delegaties over de resterende •oorstellen, die weldra door hen bi) de subcommissie zullen worden ingediend aangaande een eerste ontwapeningsover eenkomst. Dinsdag komt men opnieuw bijeen. Johannesburg heeft in mei Jl. een inwonertal van meer dan een miljoen be reikt. namelijk 393.300 blanken. 561.600 naturellen, 28.700 Aziaten en 46.600 kleur lingen. In Japan zijn gisteren door nieuwe overstromingen en grondverschuivingen als gevolg van zware regenval 34 mensen om net leven gekomen en 41 gewond. Elf mensen worden nog vermist. De premier van Zuid-Afrlka, Strij- dom, heeft te Keetmanshoop ln Zuidwest- Afrika verklaard, dat Zuid-Afrlka en Zuid- west-Afrika de wereld moeten mededelen, dat zij een onscheidbare eenheid vormen en „dat zij als zodanig bereid zijn zich tot de laatste druppel bloed te verdedi gen". Hij zei dit naar aanleiding van het recente verslag van een V.N.-commissie, waarin werd aangedrongen op maatregelen om de „internationale status" van Zuld- west-Afrika te beschermen. Zuid-Afrlka heeft Zuidwest-Afrlka indertijd als man- daatgebiedv an de Volkenbond onder be heer gekregen. De Chinese politie heeft in de pro vincie Kwangsi een aantal sluikhandela ren gearresteerd, die belangrijke levens middelen verkochten tegen prijzen, die meer dan dertig procent hoger waren dan die. welke door de regering zijn vastge steld. aldus meldt Radio-Peking. Het mi nisterie van Voedselvoorziening heeft er vrijdag bij de bevolking op aangedrongen de soberheidspolitlek van de regering op het gebied van de levensmiddelen streng na te komen, aldus Radio-Peking Er zullen maatregelen worden genomen om „onredelijk verbruik" tegen te gaan. De Amerikaanse marine deelt mee, dat nog negentien schepen uit de vaart zullen worden genomen, waardoor het totaal op tachtig wordt gebracht. Premier Nehroe van India zal op 4 oktober in Japan aankomen voor een offi cieel bezoek van een week. zo is vrijdag officieelin Tokio bekendgemaakt. - De onderwijsprogramma's ln Polen zullen diepgaand gewijzigd worden „oc ernstige vergissingen van het verleden ongedaan te maken", zo meldt het Poolse persbureau P.A.P. Er zullen nieuwe ge schiedenis- en letterkundeboeken worden Ingevoerd. Alle publikaties over „Polen en de huidige wereld" zullen worden in getrokken. De onderwijzers moeten ln het vervolg „objectief de feiten" geven. Nieuwe radio-actie Voor Koningin Juliana-fonds Op vrijdagavond 16 augustus om vijf minuten over acht zal de minister van Maatschappelijk Werk, mej. M. A. M. Klompé voor de zender Hilversum I een nieuwe grootscheepse radio-actie inleiden. De Rotterdamse organisator A. M. Bergers, die met dergelijke grote acties inmiddels een zekere faam heeft opge bouwd, heeft zijn nieuwe actie de naam „Bijstand" gegeven. Onder dit motto zal hij trachten geld in te zamelen voor het Koningin Juliana-Fonds ter bevordering van het maatschappelijk werk. Voor de actie, die van 15 augustus tot 28 sep tember wordt gehouden en waarby weer enkele woonhuizen als hoofdprijzen be schikbaar worden gesteld, wordt zend tijd beschikbaar gesteld voor de KRO, de VARA en de VPRO. Een lialf jaar voor poging autodiefstal Poging tot joyriding, zeiden gisteren verdachte en zijn advocaat. Poging tot autodiefstal, vonden de Officier van Justitie en de Amsterdamse politie rechter, mr. J. van der Esch, het aan een 27-jarige gedetineerde expeditie knecht uit Amsterdam ten laste gelegde, die, terechtstaande, deswege tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis werd ver oordeeld, conform de eis van de Offi cier van Justitie. Op 8 juni van dit jaar was de expe ditieknecht onder verdachte omstandig heden aangetroffen in een auto, die op de Prinsengracht te Amsterdam stond geparkeerd en die toebehoorde aan de concierge van het Paleis van Justitie. De auto stond op slot, maar door ver breking van een ruitje had verdachte het portier kunnen openen. Een dame, die aan de overzijde van de Prinsen gracht vanuit het raam van haar wo ning de gedragingen van de man had gadegeslagen en deze enigszins vreemd vond had 5x8 gewaarschuwd. Deze zette aan weerszijden de Prinsengracht af maar kon in de buurt van de door de dame aangewezen auto niets verdachts bespeuren. De dame, die, nog steeds van uit haar raam. de vergeefse pogingen van de politie zag, belde wederom 5x8 en zei dat ze maar eens in de auto moesten kijken. En jawel, daar vond men de man. Hij wilde wat met de wa gen gaan rijden, zei hij tegen de poli tierechter. en had helemaal niet de be doeling gehad de auto te verkopen. De officier en de politierechter acht ten het echter wel bewezen dat hier van poging tot autodiefstal sprake was. te meer daar verdachte in 1956 reeds tot twaalf maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal van twee auto's en een aantal auto-onderdelen, voor welk feit hij nog in een proeftijd liep. Zijn advocaat voerde ter zitting als verzachtende omstandigheden nog aan, dat verdachte, net uit de gevangenis ontslagen, zijn vrouw niet thuis had ge troffen, daar deze in het Huis van Be waring wegens diefstal was opgesloten. Daarom had hij zich maar bedronken en toen met enige vrienden een tochtje met een auto willen maken. De schade, die verdachte aan de auto had aangebracht, bedroeg precies f. 75.63. MET ESS0 BENT U BETER UIT ZATERDAG. Gebouw Leidsch Dagblad: Fietstocht Ned. Chr. Relsver. naar Wassenaar. 2 uur nam. Klnderoorso. 3 en Zoeterwoudse Singel (by Sportterrein). Concert Leidse Accord.ver. D.V.V. 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova^ Getuigen. 5.30 uur nam. DINSDAG. SchuttersveldBrandweerdemonstratie ln het kader van de Vakantiebezigheden. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 vooiïïXL tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Van der Werfpark: Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal* „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Casino „Die man ls gevaarlijk". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden", alle leeft. Dagelijks 2.30 cur. Rcx „De drie Musketiers", 14 Jaar. Dagelijks. 7.15 en 9.15 uur. Tom en Jerry-festlval, alle leeft. Werkdagen 2.30 uur. Zondag 2.30 en 4.45 uur. Trianon „10.000 bedrooms", alle leeft. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Artists and Models", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Ll«lo „Du bist muslk", alle leeft. Werk dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren's Gravesande. Schaefer, Roodenburg Vermaat. Pleiter. Lahr. Te Oegstgeest door de doktoren Vare kamp en Meissner (tel. 21916). Vandaag zijn geopend des middags, s avonds en 's nachts voor het klaar maken van spoedreceptenApotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20523; Apotheek Zulder. Lammenschansweg 4. tel. 23553- Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 11 augustus zijn geopend van s morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur* Apotheek Zulder; Apotheek Oegstgeest. Bl| ,P**n gehoor oy Cw nntsarts ot specialist, bel op dokterstelefooo 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca s 1 Ui9 "5 s H ÏÏN half bew. O 2 20 0 geh. bew. no 5 13 0 regen z 5 20 8 regen ono 2 14 22 regenbul wzw 8 19 5 regenbui zzw 10 26 7 zwaar bew. zw 8 21 12 zwaar bew. zw 8 21 21 licht bew. zw 4 24 lloht bew. windstil 30 0 onbewolkt wzw 6 26 0 geh. bew. z 5 27 1 zwaar bew. zw 7 22 5 regenbul zw 4 29 16 half bew. w 4 27 22 half bew. zzw 5 26 2 licht bew. windstil 24 44 zwaar bew. wnw 6 27 0 regen windstil 19 40 zwaar bew. zzw 3 34 0 zwaar bew. ono 2 33 0 lloht bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2