SHAKESPEARE VOND 40 JAAR GELEDEN EEN LONDENS TEHUIS IN THE OLD VIC Jonge gierzwaluwen Aanvankelijk bestemd voor vermaak met koffie en krentenbrood ZATERDAG 10 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4| Kijkjes in de Natuur In een weinig aanzienlijke wijk van Londen staat, ten zui den van de Theems, een der bekendste schouwburgen ter we reld, namelijk het Old Vic Theater, gebouwd in 1817, en thans een trefpunt van bewon deraars en vrienden van Enge- lands beroemdste toneelschrij ver, William Shakespeare. Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland bezoeken een gala-voorstelling- Hier ziet men ze in gesprek met twee hoofd figuren uit het Shakespeare-repertoire: Leo Genn (als Èuckingham) en Paul Rogers (Hendrik VIII) Lilian Baylis, iclealiste, koos begaafde helpers (Bijzondere medewerking) De twee meest op de voorgrond tredende figuren in de (zakelijke) geschiedenis van het Old Vic Theatre waren beiden vrouwen. De eerste en oudste heette Emma Cons. Emma was een typische verte genwoordigster van de groep der negentiende „wereldverbeteraars", die de overtuiging hadden, dat een „gezuiverde" vorm van ontspan ning met koffie en krentenbroodjes als versnaperingen de men sen zou weerhouden van kroegbezoek en drankmisbruik. Daarom kocht Emma, met financiële steun van een aantal filantropen-met fortuin, in 1880 de „Royal Victoria Music Hall" (die ruim zestig jaar eerder gebouwd was en aanvankelijk Royal Coburg Theater heette). Zij begon met het publiek „fatsoenlijke" variété-nummers, zowel als lezingen en voordrachten te bieden. Zeer duidelijk kwamen haar mentaliteit en streven tot uiting, toen zij het theater een nieuwe naam gaf en het noemde „Royal Victoria Coffee Music Hall". Op het woordje „koffie" viel de nadruk, want de drankbestrijding zat Emma Cons in het bloed. De naam was echter veel te lang om praktisch of gezellig te zijn. Daarom ging het publiek er vrij snel toe over om gemoedelijk te praten over de „Old Vic". Toen deze naam eenmaal burgerrecht had verkregen, achtte Emma Cons het tijdstip gekomen om de leiding van het etablissement aan iemand anders over te dragen. Old Vic in luttele jaren de roep van een uitstekend „Shakespeare-theater" te zijn. De acteurs en actrices speel den voortreffelijk samen. Geen hun ner fungeerde als ..ster". In 1914 kwam het tot de oprichting van een Old Vic's Shakespeare Gezelschap, en zo hoog stond dit weldra in de toneel wereld aangeschreven, dat acteurs van internationale vermaardheid het als een eer beschouwden om uitgeno digd te worden toe te treden tot het gezelschap van Miss Baylis. al bedroeg hun gage dan ook maar een deel van wat zij in een der dure Londense schouwburgen hadden kunnen bedin gen. In 1931 verplaatste Lilian Baylis al les wat met opera te maken had van de Old Vic naar het. eveneens onder haar leiding staande. Sadler's Wells Theater. Van die tijd af concentreer de de Old Vic zich op het toneelspel alleen. SHAKESPEARE WON DIE „iemand anders" was ook een vrouw, namelijk Emma's nichtje Lilian Baylis. Evenals haar tan te had Lilian kruisvaardersbloed in de aderen, doch veel meer dan haar tan te beschikte zij over praktische zin. Toen zij enige tijd directrice van de Old Vic was geweest, ging zij uitzien naar een manier om een deel van het geld terug te verdienen, dat zij door de levering aan het publiek van „an der gezond vermaak" had verloren. Haar oog viel op William Shakespeare. Men, beweerde destijds, dat Lilian Baylis - grondlegster van de heden daagse Shakespeare-traditie van de Old Vic! - niets of nagenoeg niets kende van de werken van Shake speare. Maar zo zij al in litteraire kennis misschien tekortschoot, stellig beschikte zij wèl over de gave om de juiste medewerkers te vinden om de stukken van Shakespeare tot een suc ces te maken. Een reeks van uitstekende regisseurs - Ben Greet, Robert Atkins èn Ty rone Guthrie vooral - bezorgden de DE OORLOG Lilian baylis stierf m 1937. zij maakte dus de oorlogservaringen van de Old Vic niet mede. Stellig zou zij zich over die ervaringen heb ben verheugd. De directie van de schouwburg werd geëvacueerd naar een plaats in Noord-Engeland. Van hier uit zond zij gezelschappen op tournee naar diverse industriesteden, waar de spelers steeds een warm. ja een gretig onthaal vonden. Anderzijds was de oorlog er oorzaak van. dat de Old Vic tot (schijnbaar) gevaarlijke hoogte opklom. In 1944 en volgende jaren gaf het gezelschap gedenkwaar dige voorstellingen in het „dure" New Theatre in Londen's West End onder leiding van geen minderen dan Lau rence Olivier en Ralp Richardson. In die tijd vroegen velen zich af. of de Old Vic ooit weer met beide benen op de grond zou komen te staan en of het gezelschap ooit weer zou terugko men naar zijn beschadigd oude tehuis in Waterloo Road. WEER THUIS INDERDAAD waren de successen de Old Vic niet in de bol geslagen. In 1950 ging het gezelschap de oude - inmiddels gerestaureerde en deels ge moderniseerde - schouwburg weer be spelen. Aanvankelijk waren er nogal strubbelingen. Deze leidden tot me ningsverschillen en zelfs tot ontslag aanvragen. Doch sedert enige tijd is het weer pais en vree in de Old Vic en weten we wat ons van dit beroem de gezelschap te wachten staat. De huidige directeur wil, dat het Old Vic- theater wederom, als vroeger, is een praktische opleidingsschool voor jonge acteurs en actrices, die hun métier op „harde manier" willen leren. Boven dien werkt hij - vroeger was dat niet steeds het geval - volgens repertoire, zodat men, als men betrekkelijk kort in Londen vertoeft, toch enige stukken van Shakespeare kan gaan zien. Ware Emma Cons nog in leven, dan zou zij zich stellig in hoge mate ver ontwaardigd tonen over het feit. dat de jenever, waarvan zij haar publiek wilde bevrijden, thans te koop is in de bar van het theater. Deze bar is een na-oorlogse nieuwigheiden niemand heeft kritiek gegeven op die nieuwigheid, ja, niemand heeft ook maar een poging gedaan om voor de denkbeelden van Emma Cons in het krijt te treden. Toch zijn er goede tradities uit Em ma's tijd in zwang gebleven bij de Old Vic. De directie van de „nieuwe" Old Vic houdt namelijk de prijzen, net als in Emma's tijd. zo laag mogelijk. Voor 70 cent kunt U op het schellinkje ge nieten van de opvoering van Shake speare's meesterwerken. En het „ster-systeem" wordt ook he den ten dagen nog uit den boze geacht bij de Old Vic, hoeveel toneelsterren er ook in de loop der jaren uit de rijen van de acteurs in Waterloo Road zijn voortgekomen. (Nadruk verboden) Het gezellige interieur van The Old Vic" kleur, ze vliegen op warme zomerda gen in troepjes achter elkaar aan en scheren onder scherp getier in duize lingwekkende vaart laag over de da ken en de straten. Op die lauwe zomeravonden hebt U ze heel hoog boven U gezien tegen het blauw van de hemel, waar ze nu eens met snelle vleugelslag dan weer zei lend hun eindeloze kringen schreven. WAT die gierzwaluwen aangaat, ze zijn voor mij altijd een soort graadmeter voor de toe stand van de zomer. Natte zomers le veren altijd ontelbare te vroeg uit het nest gekomen, dus verongelukte gier- zwaluwtjes op. Komt zo'n jong ding ongelukkig terecht, bijv. breekt het een vlteugel. dan is er niets mee aan te vangen. Een gierzwaluw, die niet kan vliegen, is nu eenmaal een volko men hopeloos geval. Maken ze een goede buiklanding, liefst niet midden op straat, dan zijn ze er evengoed nog niet. Want gierzwaluwen worden al leen in het nest door de ouden ver zorgd. Wat goed uitvliegt, kan zich onmiddellijk zelf redden, wat te vroeg is moet onherroepelijk omkomen. In de stad mijner inwoning geniet ik de twijfelachtige reputatie, dat al les, wat er aan half dode, aangereden of door katten verminkte vogels wordt gevonden, bij ons wordt gerepareerd verzorgd en weer kant en klaar wordt vrijgelaten. De werkelijkheid is iets anders. Zeker, in de loop van jaren 'nebben inderdaad zeer vele dieren, en niet alleen vogels, bij ons tijdelijk on derdak gevonden en hebben we al doende en proberende, met vallen en opstaan mag ik wel zeggen, wat erva ring opgedaan, maar wonderdokters op dit speciale gebied zijn we niet. Een door een kat stukgeknauwde niemand thuis is, eenvoudig m'n tuii binnenloopt, 'n hok openmaakt en e] een vogel in zet en dan is de kou af. Men neemt dan niet eens de moei te, de volgende dag even iets van zie! te laten horen. Als kinderen zo har delen, kan ik dat wel begrijpen, hoe wel zij toch ouders hebben, die hu kroost een beetje goede manieren kun nen bijbrengen. Trouwens, het kom maar zelden voor, dat volwassenen van wie ik een dier heb overgenomen nog eens informeren, LAAT nu niemand hieruit een ver keerde conclusie trekken. Mij: huis blijft open als we ongeluk kige dieren kunnen helpen, en zeke: als het een noodgeval betreft, maar e zijn grenzen. Iedere zomer zitten w tegen vakantietijd met een aanti gierzwaluwen, soms weieens tien b.j elkaar, ontzettende handenbinders, di de hele lieve lange dag moeten wor den verzorgd. Als ik 't niet doen kar doet mijn vrouw het. De leefregel voor gezonde gierzwaluwen zijn nie zo moeilijk, maar de tijd van de nest jongen nu al haast voorbij, dus ka: ik beter volgend voorjaar tijdig nol eens vertellen, hoe men er mee mof omspringen. Op 't ogenblik hebben we er no; drie en het gaat prima. Het zijn aller aardigste diertjes, waar je als pleeg ouders op 't laatst zelfs van gaat hou den. De grootste meet nu al 16 cm vleu gellengte, d.w.z. plm. 36 cm total spanwijdte. Nog twee weken en dan hoop ik dat ze alle drie zonder mankeren c< lucht in kunnen. Ik kan me er nu al op verheugen) SJOUKE VAN DER ZEf ft Buitenaanzicht van "The Old Vic" Waterloo Road Vandaag. 15 juli, meldt het weerbericht regen, veranderlijke bewolking en koel weer. Vandaag zit de lucht al heel vroeg potdicht, straks tegen 't middaguur gaat het gordijn misschien even open. Misschien ook niet en dan zullen de sluizen eerst recht in actie komen. Enfin, we hadden 't kunnen weten uit de almanakken, die de hondsdagen nauwkeurig hebben voorspeld. De boeren zullen met deze regen wel in hun schik zijn, als het niet te gek wordt. Wat de vogelwereld betreft, die zal van de weersverandering geen hin der hebben. Het vogelbroed heeft wel een bijzonder gunstige tijd achter de rug. Al het jonge goed is in record tijd grootgebracht, de merels zijn ze ker al aan hun derde generatie bezig, als ze er al niet mee klaar zijn. Ik hoor tenminste in de tuin nog de be kende vogelgeluiden van voedselbede- lende jongen. Voor de gierzwaluwen is deze voor zomer wel zeer voorspoedig geweest. Deze dieren houden nu eenmaal van droogte en van warmte. In natte zo mers komen de oudjes niet toe aan 't jagen op vliegjes en muggen en dan wordt het rumoerig onder de dakpan nen in de slordige nesten. U kent ze toch. de gierzwaluwen? Ze zijn eigen lijk geen zwaluwen, maar dat doet er nu niet toe. Zij zijn donkergrijs van merel is niet meer te helpen, die gaa bij mij net zo goed dood als bij eei ander. Toch brengen de vriendelijk mensen mij hun kreupele of half dod vondelingen en dan denk ik vaak (e ik zeg het ook wel): „waarom knap pen zij dat karweitje zelf niet op? Alle raad en alle inlichtingen kurme: ze van me krijgen, maar probeer zelf eens. Doe zelf eens een beet. moeite, riskeer een beetje vuile bei en verheug je erover, als straks al moeite en alle zorg worden beloond. DE goeden niet te na gesproke: maar de mensen kunnen toe wel bijzonder vreemd doen. He1 komt voor, dat zo'n vogelbrenger op recht verbaasd is. ja zelfs een tikjj verontwaardigd, als hij te hord krijgt, dat we werkelijk „vol" zijn ej dat we onmogelijk nog iets kunne: aannemen. Als we dan uitleggen, hei je met een beetje goeie wil, wat opo!' fering. zo'n vogel zelf kunt voorthe! pen, dan zien. ze zoveel beren op hu weg. dat je al gauw zegt: „Nou. voor] uit. geef maar hier", en dan gaat dj brenger nog getroost en tevreden ova z'n eigen barmhartigheid naar hui] Van kinderen hoor ik nog al eens d boodschap: „Van vader mag ik ha vogeltje niet hebben" of „Moeder vr'. geen rommel in huis hebben". Het a zelfs zover gekomen, dat men, als ei

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 10