Huurverhoging voor de nieuwbouw nog niet verplicht, wel gewenst! Kroesjtsjef in Oost-Berlijn met zee van rode vlaggen begroet WEERBERICHT Want nabetaling is mogelijkals binnenkort nieuwe wet afkomt Bonn vreest formeel verdrag tussen Moskou en de Oostzone LORD ALTRINCHAM KREEG KLAP VAN RIJKSGETROUWE 96ste Jaargang WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 No. 29206 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden -Giro no 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Minister Witte geeft verklaring hier op de vliegtuigtrap; naast haar rechts staat haar assistent, de heer T. Pajak, links haar pianist, Pierre Verdonck. In televisie-interview wenste hij geen nawen van dignitarissen te noemen (Van onze correspondent te Londen) De kritiek, die in het maandblaadje „National and English Revue" door Lord Altrincham op Koningin Elizabeth geuit is, blükt de steen te zün geweest, die een lawine van reacties heeft ontketend. Hü heeft duizenden brieven ontvangen, waarvan zestig procent met hem instemt. De hele Britse pers staat vol met stuk ken voor of tegen Altrincham en gisteravond werd de 33-jarige Lord door een burger in het gezicht geslagen, nadat hij voor de commerciële televisie onder vraagd was over zijn standpunt. Toen Lord Altrincham de studio in Londen verliet, sprong er een man naar voren, die met de uitroep „Hier, neem dit van de Rijksgetrouwen" hem een klap in het gezicht gaf. Naar later bleek, was de man vice-voorzitter van de „League of Empire Loyalists". Hü werd door de politie opgebracht en zal vandaag voor het gerecht verschenen, beschuldigd van ver storing der openbare orde. Trots verklaard? hij tegenover journalisten: „De Bond van Rijksgetrouwen besloot, dat het traditionele antwoord gegeven moest worden op de belediging van een dame: een kaakslag". Lord Altrincham reageerde zacht moedig met de woorden: „Dit is een idioot gebaar. En bovendien kunt u niet slaan, want het doet geen zeer". Altrincham. die nadrukkelyk verklaar de: „Er bestaat tussen Lord Altrincham en de gemeente van die naam geen en kele connectie. Voor hem is het een grote eer de naam Altrincham te dra gen, maar het is voor Altrincham aller minst een eer zijn naam te dragen. Geen stad in Engeland is de Koningin meer toegewijd dan de gemeente Altrin cham De „Britse Liga tegen wrede sporten" heeft gisteren Lord Altrincham in een verklaring gelukgewenst met zijn „open hartig commentaar op de halfzachte middelmatigheid waardoor de Koningin omringd is. Hü heeft iets gezegd, wat allang gezegd had moeten worden. Het is hoog tüd dat aan de invloed van de halfzachte, op paarden verzotte onbe nullen, waarop hü zinspeelt, op het openbare en sociale leven van dit land een eind komt. Ons land is geen privé- eigendom van de jagende en vissende kliek meer". siaan, want het doet geen zeer". Velen zijn het in hun hart wel met c.- kritiek eens Tijdens het televisie-interview wei gerde Lord Altrincham (spreek uit: oltring'm» namen te noemen van hof- dignitarissen, die volgens hem voor de „reactionaire geest" aan het hof verant woordelijk zijn. „Het heeft geen zin hen aan te vallen", zei hü, „omdat zü zelf toegeven, niet meer dan betaalde la keien te zün. Als er iets met de monarchie of het hof niet in orde is, blyft er niets anders over dan de „baas" te kritiseren. Want alleen de „baas" kan slechte die naren ontslaan. Zü stelt ze aan en ont slaat ze en zü alleen is verantwoor delijk". Het gemeentebestuur van Altrincham, een stad in de buurt van Manchester, achtte het noodzakelük publiekelük te verklaren, dat het plaatsje niets met de edelman uitstaande heeft. Kort na het interview met de Lord volgde er een vraaggesprek met een wethouder van Slot op pag. 2 De stedelijke autoriteiten van New York hebben om een spoedvergadering gevraagd met de Dienst voor Jeugdza ken van de staat New York in verband met de golf van jeugdcriminaliteit, die de stad overspoelt. Dezer dagen ver klaarde de politiechef Walter Arm Reeds, dat de stedelyke politie „vrüwel machteloos staat" tegenover de toene mende geweldadigheid van de jeugd. Hü verklaarde, dat het optreden van tallo ze jongelui steeds driester en misdadi ger van aard wordt. Een van de kinderrechters in New York, H.vman Korn, heeft reeds het denkbeeld geopperd een uitgaansverbod voor jongelui af te kondigen na elf urn 's avonds. Hij werd op deze gedachte gebracht toen hij een zaak behandelde tegen een bende van twaalf jongelieden, die 's nachts werden opgepakt omdat zü op de loer lagen om een concurre rende bende te overvallen. De autoriteiten van de staat en de stad New York gaan volgens AFP een nieuwe poging ondernemen om de jeugd misdadigheid te bedwingen. Een zeshon derdtal politiecadetten zullen, met gum mistok en revolver gewapend en bege leid door politiemannen met ondervin ding, in de gevaarlykste wüken gaan patrouilleren. In groepen van drie zullen zü in de avonduren de straten van Brooklyn en Manhattan doorkruisen. De gehele poli tiemacht van de stad New York. die 23.000 manschappen telt. is thans gemo biliseerd om de strijd tegen de opleven de jeugdmisdadigheid aan te binden. Heideknoppen ontluiken De heidevelden op de Veluwe beginnen op het ogenblik in bloei te geraken. Overal ontluiken reeds de eerste bloemknoppen en over enige dagen zal de heide, tot zover het oog reikt, in volle paarse pracht prijken. De bloei van de calluna duurt tot ongeveer half sep tember. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Bommer over de aan de gemeentebesturen verstrekte richt lijnen met betrekking tot huurverhoging voor woningwetwoningen, geantwoord dat deze richtlijnen niet kunnen worden beschouwd als een wettelijk besluit. Dit betekent dus, dat de gemeentebesturen niet verplicht zijn deze verhoging geheel door te voeren. Maar de minister voegt er meteen aan toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze huur verhogingen straks met terugwerkende kracht betaald zullen moeten worden, wanneer zij over enkele maanden wettelijk zijn vastgesteld. Bestuur NVV heeft ernstige bezwaren Volgens de minister moet aan de mededeling, welke de huurders van een deel der woningwetwoningen, gebouwd met steun ingevolge de bij drageregeling 1950, ontvingen om trent een voorlopige verhoging van de huurprijs de volgende betekenis worden toegekend. De nadere vaststelling van een huurprijs, bedoeld in artikel 5 van het besluit bijzondere huurprijzen 1954, voor de betrokken woningen zal geruime tijd in beslag nemen. Indien de huurders van de voor huur verhoging in aanmerking komende wo ningen in de periode van 1 augustus '57 tot aan de datum van de definitieve vaststelling van de nieuwe huur slechts het oude hum-bedrag zouden betalen, zouden zij in sommige gevallen een aanzienlüke nabetaling moeten doen, daar de nieuwe huren worden vastge steld met ingang van 1 augustus 1957. Een dergelüke nabetaling zou voor ve len der betrokken huurders een zware en plotselinge last op het gezinsbudget betekenen. De minister acht het der halve van wijs beleid getuigen, dat ge meentebesturen en woningbouwvereni gingen aan de huurders mededeling doen omtrent de door de gemeentebe sturen voorgestelde huurverhoging en dat zü deze huurverhoging als een voor schot op de definitief vast te stellen huur innen. De minister verklaart zich, zoals hü reeds in de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft toegezegd, gaarne bereid de vaste commissie voor Volkshuisvesting en Bouwnüverheid van de Tweede Kamer mede te delen, welke praktische normen hü bü de definitie ve vaststelling van de huren van de on derhavige woningwetwoningen zal han teren. Hij zal deze mededeling zo tüdig doen, dat de vaste commissie in de ge legenheid zal zün haar zienswüze ken baar te maken voordat enig wettelük besluit, als bovenbedoeld, is genomen. Rustkuur deed Prinses Wilhelmina veel goed De particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina meldt ons. dat de voorgeschreven rustkuur de Prinses veel goed heeft gedaan. Dit neemt echter niet weg, dat de Prinses voor een groot gedeelte deze rust nog moet voortzet ten. Nieuw Guinea weer in de Ver. Naties? In goed ingelichte kringen in New York is gisteren verklaard, dat Indonesië in de komende veer tien dagen zal vragen om bespre king van de kwestie-Nederlands- Nieuw-Guinea door de Algemene Vergadering der Ver. Naties. De nieuwe Indonesische afgevaardig de bü de Ver. Naties, Ali Sastroamid- jojo, die op 13 augustus in New York wordt verwacht, zal zich met deze kwes tie bezig houden. De Indonesische delegatie bü de Ver. Naties heeft maandag op een büeen- komst van de Aziatische en Afrikaanse V.N.-leden in New York een ontwerp- memorandum over de kwestie-Nieuw- Guinea ingediend. Naar verluidt hoopt Indonesië, dat verscheidene landen zijn verzoek om bespreking van de kwestie in de V.N.- assemblee zullen steunen. Het ontwerp-memorandum, dat bij het verzoek zou worden gevoegd, be schuldigt Nederland van versterking van „onderdrukkende maatregelen" op Nederlands Nieuw-Guinea, aldus genoemde kringen. Volgens Indonesië heeft Nederland militaire versterkin gen naar Nieuw-Guinea gezonden, waardoor de vrede en rust van het gebied bedreigd worden. De gehele kwestie is een blijvende belemmering voor verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland, aldus het memorandum. Minder goud en deviezen Op de weekstaat van de Nederland- sche Bank is de post gouden munt en materiaal beneden de 3 miljard gulden gedaald, deze week n.l. f. 2.997.4 miljoen tegen vorige week nog f. 3.020.1 miljoen. De netto deviezenreserve is voorts met f. 7 miljoen geslonken tot f. 695.6 mil joen. Goud en deviezen tezamen geven hierdoor een overeenkomstige daling te zien. Grote omvang Zodra de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid echter terug is van vakantie, zal het dagelüks bestuur van het Nationaal Vakverbond audiën tie bij hem aanvragen, omdat het ern stig bezwaar maakt tegen de vrij grote omvang, welke deze huurverhoging voor woningwetwoningen aanneemt, nadat aanvankelijk in het vooruitzicht was ge steld, dat deze h urn-ver hoging slechts van zeer beperkte betekenis zou zijn. Het bestuur van het NVV wüst ei met nadruk op, dat van de zijde der regering bij de onderhandelingen over de Iooncompensatie niet op deze om standigheid is gewezen, zodat bij deze onderhandelingen met deze factor ook geen rekening kon worden gehouden. Het NVV-bestuur heeft ook met het gemeentebestuur van Amsterdam een bespreking gehad over de interpretatie van de betreffende ministeriële circu laire door het College van B. en W.. Bij deze onderhandelingen zijn van de zijde van het NVV bezwaren naar voren ge bracht tegen de wijze, waarop het ge meentebestuur van de hoofdstad het betr.efende rondschrijven heeft uitge legd. Het NVV-bestuur heeft tot zün genoegen kunnen vaststellen, dat deze aangelegenheid reeds de volle aandacht van het College van B. en W. had en dat dit College doende is herziening te verkrijgen van de voor Amsterdam voor de betreffende woningen voorlopig vast gestelde hum-verhogingen. Het NVV wacht de resultaten van dez? besprekingen van het Amsterdam se gemeentebestuur af en zal daarna overwegen tot welke stappen eventueel verder moet worden overgegaan. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlü' e bewolking met slechts hier en daar een bui. Vannacht plaatse lijk mist. Weinig wind en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 augustus Zon op: 5.14 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 18.51 uur; onder: 3.15 uur. Hoogwater te Katwük te 1.49 en 14.18 uur. Laagwater te 9.55 en 22.19 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De bekende voordrachtskunste nares Georgette Hagendoorn is gistermiddag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken voor een tour nee door Indonesië .We zien haar Protestvergadering Gisteravond werd door de Huurcom- missie Slotermeer in de doopsgezinde kerk een bijeenkomst belegd tegen de huurverhoging. Deze protestvergadering werd door enkele honderden buurtbewo ners bü gewoond. Leden van de gemeenteraadsfracties der PvdA en CPN hebben het woord ge voerd. De vertegenwoordiger van het wijkcentrum Slotermeer zegde de com missie alle steun toe en vermelde, hoe in verscheidene buurten handtekenin genacties zijn gevoerd. Enkele petitione- menten zullen aan de gemeenteraad van Amsterdam worden aangeboden. De vergadering besloot tenslotte zo wel aan minister Witte als aan het ge meentebestuur een telegram te sturen. De minister werd verzocht de huurver hoging voor de nieuwe woningwetwo ningen onmiddellük ongedaan te maken en op B. en W. wordt door de vergade ring het beroep gedaan gevolg te ge ven aan de aandrang van diverse ge meenteraadsfracties en de huurverho ging voor deze woningen op te schorten. Spontaanwelkom van arbeiders Gisterochtend heeft Prins Bern- hard in Paleis Soestdijk een twin tigtal buitenlandse luchtvaartcadet ten ontvangen. Naderhand werden de cadetten ook aan de Koningin li>oorgesteld. Tijdens het onderhoud toonde de Prins een van zijn docu menten uit de Verenigde Staten, waarvoor de Amerikaanse cadetten veel belangstelling hadden. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Oost-Berlijn is op bevel van de rode bewindhebbers van de Oostzone in een zee van bloedrode vlaggen en spandoeken met communistische opschriften herschapen en in bijna alle winkels prijkt een beeltenis van Kroesjtsjef, die daar heden omstreeks het middaguur op hét voormalige Schlesischer Bahnhof, thans Ostbahnhof geheten arriveerde. Men had er voor gezorgd, dat de arbeiders en het overige personeel van de grote fabrieken in eindeloze optochten naar het plein voor het station stroomden om hem daar met stormachtige ovaties „spontaan" welkom te heten en er door hem te worden toegesproken. Nog nooit werd in Oost-Berlijn zoveel ophef van de komst van een Sovjetrussische leider gemaakt. volkomen onoverbrugbaar maken. Het zou een gevaarlijke dolkstoot zün, die de "Russen Adenauer en diens totnutoe ge volgde politiek dan zouden toebrengen en dat nog wel kort voordat de verkie zingen in West-Duitsland plaats hebben. Verscheidene symptomen wüzen er namelijk op, dat zo'n vredesverdrag tus sen de rode D.D.R. en zün grote broe der in het oosten werkelük voor de deur staat. De rode bladen van de Oostzone schreven er gisteren al openlijk over en ettelijke functionarissen van de S.E.D. (Socialistische Eenheidspartij Duitsland) die daar een groot deel van de macht in handen heeft, wezen er op opvallen de wijze in gesprekken en in toespraken op. dat een vredesverdrag met de Sov jet-Unie „een groot maar helaas nog altijd niet vervuld verlangen van het Verdrag Grote vier in de prullenmand In Bonn vermoedt en vreest men, dat thans een formeel vredesverdrag tussen de Oostzone, de zogenaamde „Duitse democratische republiek", en de mach tige Sovjet-Unie zal worden gesloten. Dat zou de kloof tussen West-Duitsland en de Oostzone nog dieper en vermoe delijk voor een lange reeks van jaren Duitse volk is". Het ligt voor de hand, dat de regering van de Oostzone achter deze actie staat. De vier grote geallieerde mogend heden, die Duitsland in 1945 zegevie rend waren binnengetrokken, waren plechtig en officieel met elkaar over eengekomen, dat een vredesverdrag al leen maar met Duitsland in zün geheel zou kunnen worden gesloten. Wanneer Rusland een afzonderlijk vredesverdrag met de rode Oostzone sluit, kan dat van buitengewoon belangrijke en verstrek kende gevolgen zijn. De Russen hebben er dan hun stelling mee bewaarheid, dat er inderdaad twee afzonderlüke Duitse staten bestaan, die niets met el kaar hebben uit te staan. Men heeft er naar gestreefd, dat de aankomst van Kroesjtsjef in Oost-Ber lijn een zo diep mogelijke indruk op de bevolking maakt. Men wist, dat Kroesjt sjef per vliegtuig op het vliegveld Schönefeld bij Berlün zou arriveren, maar men wilde dat hü en zün begelei ders daar nog in een versierde trein zouden overstappen, die hem binnen een minuut of tien naar het grote Oostber- lijnse spoorwegstation zou brengen. Het zou immers haast ondoenlijk zün ge weest, zoveel duizenden mensen als hem voor het station kunnen begroeten, naar buiten naar het vliegveld te transpor ten. Kroesjtsjef zal ook de steden Leipzig, Maagdenburg en Rostock be zoeken. Dinsdag keert hü naar Oost- Berlün terug. Gisteren werden einde loze colonnes Sovjetrussische soldaten over de autowegen vervoerd. Zij hebben opdracht de spoorwegtrajecten te bewa ken, waarover Kroesjtsjefs trein zal rollen Twintig slachtoffers van bergbeklinnning De laatste dagen zün in Europa ten minste twintig mensen bü bergbeklim- mingen om het leven gekomen. Dinsdag zün de hjken gevonden van drie beklimmers van de Mont Blanc waardoor het aantal slachtoffers in de Franse bergen tot negen is gestegen. Vrijdag verongelukten vier mensen toen een hefschroefvliegtuig uit elkaar sprong nadat het lük van een Franse bergbeklimmer in de Alpen was gebor gen. In Zwitserland zün in het afgelopen weekeinde twee bergbeklimmers omge komen, in de Italiaanse Alpen eveneens twee. De Oostenrükse politie heeft meege deeld, dat vier mensen in de bergen zün verongelukt en drie ernstig gewond. De Beierse bladen maken melding van drie dodelijke ongelukken in het Duitse deel van de Alpen tüdens het jongste weekeinde. Westerse journalisten in Berlijn achtergesteld Een aantal Westelüke journalisten heeft dinsdag in Berlün geprotesteerd tegen de volgens hen schaarse voorzie ningen met het oog op het bezoek van de Russische delegatie onder leiding van partüsecretaris Kroesjtsjef aan Oost- Duitsland. De Russische delegatie werd vandaag in Oost-Berlijn verwacht. De Westelüke journalisten kunnen slechts een beperkt aantal gebeurtenissen, die met het Russische bezoek samenhangen (zoals de aankomst, een kranslegging, een massabetoging en vergadering van de „Volkskamer") büwonen, maar voor journalisten uit communistische landen zouden uitgebreidere voorzieningen ge troffen zün. Jeugdcriminaliteit in New York neemt toe

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1