Ada den Haan breekt wereldrecord 200 m schoolslag in grootse stijl Buitenlanders in Holland Week I in de achterhoede Rest van schoolslagzwemsters kwam er niet aan te pas Amerikaanse tournee zwemsters op losse schroeven Interessante wedstrijden in de Flying Dutchmanklasse ACHT VAN NJORD ZAKTE VOOR TOELATINGSEXAMEN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 Nationale zivemkampioenschappen Een minutenlang applaus klonk over het water. Op de hoogste trede van het erepodium stond, verlegen lachend tegen de lenzen van foto- en filmcamera's, Ada den Haan. De 15-jarige breedgeschouderde zwemster van Het Gooi verdiende de ovatie die haar werd gebracht, want zij had een prestatie geleverd, die in de internationale sportwereld met verbazing zal worden begroet. In het lang niet licht zwemmende bassin van het Ouwehand's zwembad op de Grebbeberg in Rhenen, dit keer het strijdtoneel van de nationale zwemkampioenschappen, had Grote vreugde dus in Rhenen, maar insiders keken toch wel wat bedenkelijk naar de rest van het veld schoolslagzwemsters, want noch Rita Kroon, noch Lenie Sybrands slaagde er in haar normale prestaties te benaderen. En zo bleef de tjjd van Ada het enige resultaat van klasse. Nummer twee, Nel Wiegers, had haar liefst 3.04.1 nodig voor deze afstand. Er was nog een nummer, waarvan het gemiddelde ver onder de maat bleef. Greetje Kraan had er ook al om De Robben aan de toch heus niet zo belang rijke Limburg-beker te helpen - de voorkeur aan gegeven alleen op de 100 meter vrije slag te starten, Jopie Troost zwom de rugslag bij de adspiranten en Jopie van Alphen was wegens een onlangs ondergane blindedarm-operatie niet van de partij, zodat Lenie de Nijs de enige zwemster van formaat was, die bij de dames op de rugslag startte. zij voor de tweede maal in twee dagen het op haar naam staande wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd door de titel in 2 min. 51,3 sec. op haar naam te brengen. Met groot machtsvertoon en in grootse stijl zwom zij vier banen zonder zich te bekommeren om haar tegenstanders, die haar immers toch geen strijd zouden leverden. Ada had geen strijd nodig. Haar tempogevoel en haar felheid waren voldoende om het alleen met de horloges te kun nen uitvechten. Lenie is een zwemster, die wèl rivali teit behoeft om zich geheel te kunnen geven en het resultaat was dan ook, dat de Robbenzwemster de titel won in de matige 1.15.6. pas op 3*£ sec. gevolgd door Corrie Wassink, die met Lenie de enige was, die onder de 1.20 bleef op het nummer, waarop Nederland jaren lang met tenminste drie zwemsters de hege monie heeft gehad. Uitslagen Rhenen De uitslagen van de finales van de nationale zwemkampioenschappen wa ren: Heren: 100 m vrije slag: 1. en kam pioen van Nederland: Herman Willemse (Robben) 59,1 sec; 2. Theo Hoogveld (Neptunus Amersfoort) 59,1. 400 meter vrije slag: 1. en kampioen van Nederland: Herman Willemse (Rob ben 4.48.0; 2. Jaap de Jong (LZO) 4.50.4. 100 meter rugslag: 1. en kampioen van Nederland: Swijghuisen ('t Y) 109.5; 2. Leenert (Zian) 1.11.2; 6. De Haas (De Zijl) 1.15.0. 200 meter schoolslag: 1. en kampioen van Nederland: Bekkering (Sleutelstad) 2.46.9; 2. Zevenster (Dolfijn) 2.51.1. 200 meter vlinderslag: 1. en kampioen van Nederland: Ritton (DJK) 2.47.9; 2. Vege (DJK) 2.52.9. 4x200 meter vrije slag estafette: 1. LZO Leeuwarden (Jaap de Jong, Ten Thije, Coos de Jong en Schoonhoven) 9.19.4; 2. Robben 9.31.7. Schoonspringen (1 meter-plank): 1. en kampioen van Nederland: Christenhusz (Simaika) 69.46 pnt.; 2. Kuittert (RPC) 65.20 pnt. Schoonspringen (3 meter-plank)1. en kampioen van Nederland: Van Moll (Salto) 122.70 pnt.; 2. Kettler (de Zee macht) 111.1 pnt. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. en kampioen van Nederland (LZO) Leeuwarden (Jaap de Jong, Osinga, Kos telijk en Eerligh) 4 min 41.9 sec. 2. DJK 4.51.3. DAMES 100 meter vrije slag: 1. en kampioene van Nederland: Cockie Gastelaars (SZC) 1.05.4; 2. Greetje Kraan (Robben) 1.05.5. 400 meter vrije slag: 1. en kampioene van Nederland: Corrie Schimmel ('t Gooi) 5.03.5; 2. Jans Koster ('t Gooi) 5.04.0. 100 meter rugslag: 1. en kampioene van Nederland: Lenie de Nijs (Robben) 1.15.6; 2. Corie Wassink (AZ en PC) 1.19.1. 200 meter schoolslag: 1. en kampioene van Nederland: Ada den Haan (Gooi) 2.51.3 (nieuw wereldrecord)2. Nel Wie gers (Robben) 3.04.1. 100 meter vlinderslag: 1. en kampioene van Nederland: Atie Voorbij (Robben 1.10.5; 2. Tineke Lagerberg ('t Gooi) 1.12.8. 4x100 meter vrije slag estafette: 1. en kampioen van Nederland: Robben (Le nie de Nijs, Judith de Nijs, Astrid San derson en Greetje Kraan) 4.33.4; 2. 't Gooi 4.43.8. 4x100 meter wisselslag estafette da mes: 1. en kampioen van Nederland De Robben (Lenie de Nijs, Rita Kroon, Atie Voorbij en Greetje Kraan 5.09.9; 2. RDZ 5.25.8. Schoonspringen (1 meter-plank)1. en kampioene van Nederland: Judith du Pon (Simaika) 79.53 pnt.; 2. Annie Ten- kink (Simaika) 60.41 pnt. Schoonspringen (3 meter-plank) 1. en kampioene van Nederland: Lenie Lan- ting-Keller (Haarlem) 116.40 p. 2. Judith du Pon (Simaika) 111,38 pnt. De „Limburg-wisselbeker" werd defi nitief gewonnen door de damesploeg van „De Robben" met 57 punten, 't Gooi werd tweede met 42 punten, de Robben (heren) derde met 34 punten en LZO Leeuwarden vierde met 33 punten. ADSPIRANTEN De uitslagen van de finales van de adspiranten kampioenschappen luiden: 100 meter vrije slag jongens: 1. en kampioen van Nederland Sitters (Y) 1.01.7. 100 meter vrije slag meisjes: 1. en kampioene van Nederland Tineke Lager berg (Gooi) 1.07.3. 100 meter schoolslag jongens: 1. en kampioen van Nederland van Empel (EZ en PC) 1.21.3. 100 meter schoolslag meisjes 1. en kampioene van Nederland Erna Los- kamp (AWV) 1.26.6. 100 meter rugslag jongens: 1. en kam pioen van Nederland Bultman (Gooi) 1.14.5. 100 meter rugslag meisjes: 1. en kam pioene van Nederland Jopie Troost (HDZ) 1.16.9. Greetje Kraan heeft op de 100 meter vrije slag harder dan ooit gevochten om de titelhoudster Cockie Gastelaars te verslaan. De pupil van Jan Stender, die in maart het Nederlands en Euro pees record van Cockie (1.04.0) terug bracht tot 1.03.2, was er op gebrand te bewijzen, dat zij, die zeggen dat Greetje een 25 meterbaan-zwemster is, onge lijk hadden. Het is haar niet gelukt, ofschoon 1.05.5 waarmee zij nu 0.1 sec. (volgens velen was het verschil groter) achter de kampioene bleef, natuurlijk een tijd van de bovenste plank is. Cockie nam onmiddellijk na de start met haar langere soepelere slag een kleine voorsprong, die zij tot de laatste meter behield. De Schiedamse zwom rustiger en gemakkelijker dan de Hil- versumse met haar korte slag. Wéér maakte het zwemmen van de oud- wereldrecordhoudster de indruk, dat zij veel sneller kan. Tine Tenkink werd derde in 1.08.4, maar wanneer men bedenkt, dat de nummers 1 en 2 van het adspiranten- kampioenschap, Tineke Lagerberg en Astrid Sanderson resp. 1.07.3 en 1.07.5 lieten afdrukken, dan behoeft men zich nog geen zorgen te maken over de vrije slag-sprint bij de dames. Bijna was Atie Voorbij eenzelfde hul de ten deel gevallen als Ada den Haan. maar op het laatste ogenblik ontdekte men op het juryplatform, dat de 1.10.5, waarmee Atie kampioene werd op de Onze stadgenoot Peter Bekkering (Sleutelstad) werd nationaal kam pioen op de 200 meter schoolslag heren. Ada den Haan verbeterde dit week-einde twee maal het wereld record op de 200 meter schoolslag. Zaterdag wos haar tijd in de series 2.51.9 en zondag in de eindstrijd liet zij de horloges stilstaan op 2.51.3. 100 meter vlinderslag, zeer waarschijn lijk geen wereldrecord betekent. Op 13 juli van dit jaar heeft de Amerikaanse Nancy Ramey in Honolulu op een 100 meterbaan de afstand in 1.10.1 gezwom men. Het is natuurlijk niet zeker of dit record zal worden erkend omdat het nieuwe FINA-reglement bepaald, dat records alleen kunnen worden gemaakt op een 50 meter of 55 yardsbaan. Maar hoe het ook zij, de 1.10.5 van de kleine blonde -Hilversumse zwemster, die hier mee haar Nederlands en Europees re cord evenaarde, was het fraaie resultaat van een prachtige race tegen de kleine Tineke Lagerberg. Zjj zwom de dolfijn slag perfect en met de opvallende los heid van haar armslag toonde zij aan, dat de benaming vlinderslag niet toe vallig ls ontstaan. HERMAN WILLEMSE Herman Willemse „stole the show" bjj de heren. Aan zijn titel op de 1500 meter vrije slag voegde hjj er die op de 100 meter en 400 meter aan toe. Wel kon hjj de scherpe tijden, waar mee hjj zjjn series op beide nummers had gewonnen, niet benaderen, doch de nerveuze spanning van een finale in aanmerking genomen, waren de tjjden, waarmee hij kampioen werd, zeer behoorlijk. Op de 100 meter maakte hij zich na 75 meter tezamen met Theo Hoogveld los van de HPC'er Bouwman .Tot de laatste slag was er onzekerheid omtrent de koppositie en de gelijke tijd voor beide zwemmers (59.1) bewijst ook wel hoe „nauw" de finish was, maar de hand van Wil lemse kwam duideljjk het eerst tegen de bassinwand aan. HERMAN WILLEMSE opnieuw twee titels Jaan de Jong verdedigde zijn titel op de 400 meter met grote vechtlust maar Willemse beging niet opnieuw de fout. die hem verleden jaar de eerste plaats kostte. Hij bleef meegaan en sprak zijn sprintcapaciteiten precies op tijd aan. De rugslag, vlinderslag en schoolsslag waren bij de heren weer matige verto ningen met matige tijden. Twee verge lijkingen zijn typerend voor de eind strijden op de schoolslag en de vlinder slag. Wanneer Tineke Lagerberg op de 200 meter vlinderslag heren was gestart, was zij eerste of tweede geworden en de tijd van Ada den Haan op de sohoolslag betekent bij de heren een derde plaats. Ook de 400 meter vrije slag dames bewoog zich weer op het niveau van de heren. Hij was een dubbel duel tussen De Robben en Het Gooi, dat een dub bele zege voor de Gooizwemsters Corrie Schimmel en Jans Koster opleverde. Mary Kok keerde het eerst op de 100 meter (1.10.1), daarna werden de beide Robbenmeisjes Mary Kok en Judith de Nijs naar de achtergrond geschoven door het enerverende duel, dat zich tussen Corrie Schimmel en Jans Koster begon te ontwikkelen. Corrie keerde als eerste op de 300 meter en behield die voor sprong tot het laatst, i Het langdurige schoonspringen vorm de een storend element in deze zwem- titelwedstrijden, maar eindelijk hebben we bij de dames weer eens een meisje aan het werk gezien, dat aanleg heeft voor deze in Nederland zo misdeelde tak van de zwemsport. Judith du Pon, een van de leerlingen van dr. Gerritsen, bracht het nog wel niet verder dan de tweede plaats achter Lenie Lanting Keiler, maar zij is ongetwijfeld een springster, die het internationale peil zal kunnen bereiken. Het officieuze Nederlands zevental speelde tot slot een oefenwedstrijd tegen de „Rest van Nederland". Het was een zeer slechte wedstrijd van de ploeg, die het zonder Smol (ziek) moest stellen. De „rest" won mét 54 na een treffen, dat slechts aantoonde, dat Van Fegge- len nog doelpunten kan maken en dat Rolf Wagenaar een doelman is, die zeker van het zelfde formaat is als Ben Kniest. Men moet reis zelf betalen Het is nog lang niet zeker, dat de ploeg van vijf zwemsters deze week de reis naar de Ver. Staten zal aanvaarden. Zoals men weet heeft de KNZB enkele dagen geleden de uitnodiging van de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie. de centrale sportorganisatie in de Ver. Sta ten, ontvangen om vij f zwemsters met een begeleidster naar Houston (Texas) te zenden om daar deel te nemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen. De sportcommissie van de KNZB heeft daarop Cockie Gastelaars, Ada den Haan, Tineke Lagerberg, Jans Kos ter en Jopie Troost aangewezen om Ne derland op deze wedstrijden te verte genwoordigen. Dan Ferris, de algemeen secretaris van de AAU, had in zijn telegram met de uitnodiging duidelijk gesteld, dat alle kosten voor rekening van de Amerika nen zou zijn. Nadat de KNZB aan Fer ris had geseind, dat de inviatie werd aanvaard, kwam tot verbazing, teleur stelling en verontwaardiging van de Nederlandse zwemleiders het telegram uit New York. dat de Amerikaanse bond alleen de kosten in Houston wil betalen en dat de reiskosten heen en terug naar deze stad voor Nederlandse rekening zijn. In bestuur en sportcommissie van de KNZB is men van dit telegram, dat mo gelijk na het niet doorgaan van de reis naar Melbourne een nieuwe deceptie voor de zwemsters zal betekenen, hevig geschrokken. De tweede secretaris van de sportcommissie, de heer B. Planjer, gaf ons als zijn mening, dat een derge lijke wijze van onderhandelen tussen twee sportbonden een grote onbe schaamdheid is. ..Wij hebben een tele gram terug gezonden' met het verzoek om nadere inlichtingen en met de op merking. dat wij ons sterk hebben ver wonderd en dat wij aannemen dat er een vergissing in het spel is. Het is toch te gek om rond te lopen, dat men daar in Amerika denkt, dat wij er zo'n dikke dertigduizend gulden aan kunnen be steden. Wij hebben onszelf niet uitge nodigd. Ik ga maandag naar de Ame rikaanse autoriteiten om de zaak te be spreken, want de KLM wil de reserve ring tot maandagavond aanhouden. Komt het niet in orde. dan zal de KNZB het geval bij de FINA aanhan gig maken. Dit is eenvoudig schanda lig", aldus de heer Planjer. Vriendschappelijke wedstrijden De nieuwe ere-divisieclub Blauw Wit, die op het ogenblik een tournee maakt door Duitsland, heeft zaterdag voor 5000 toeschouwers een 2-1 overwinning be haald op Rot Weiss Oberhausen. Bij de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de Amsterdammers. Rijkaard, een Surinaamse speler, scoorde na vijf mi nuten het eerste doelpunt. De tweede treffer van Blauw Wit onstond dertien minuten voor tijd. Een der achterspe lers van Rot Weiss schoot toen de bal in eigen doel. PSV, dat aantrad zonder Trevor Ford, verloor in Keulen met 6-1 van FC Köln, na een 2-1 stand bij de rust. Via van Tuyl verkregen de Eindhovenaren na 3 minuten een 1-0 voorsprong, maar daar na was FC Köln (vooral na rust) ster ker. De Duitse international Hans Schaefer scoorde drie doelpunten. De beste spelers van PSV waren Brusselers, Wiersma en Kruyver (ex-KFC). In Alkmaar leed de eerste divisie-club Alkmaar '54 een 5-1 nederlaag tegen Fortuna '54. Bij de rust was de stand 2-0 in het voordeel van de Limburgers. Scheveningen/Holland Sport won, eveneens zaterdag, te Krefeld met 4-1 van de plaatselijke club Union Krefeld. Van Geen, Huntink en Dekker scoorden, bovendien schoot een Duitser de bal in eigen doel. Het Utrechtse DOS heeft dit weekein de twee wedstrijden in Oostenrijk ge speeld, beide tegen Lask. De resultaten waren" zeer gunstig: zaterdag won DOS met 8-2 (ruststand 2-0) en zondag, hoe wel met vier invallers spelend, met 5-2 (rust 1-1). Vooral in de eerste wedstrijd, te Salzburg gehouden, demonstreerden de Utrechters vaak voortreffelijk spel. De beste spelers waren doelman De Munck. Lammers. die 4 doelpunten scoorde, v. d. Bogaard (2 doelpunten), Krommert (1 doelpunt) en Van der Linden (1 doelpunt). Zondag duelleer den beide teams in het Uroolse plaatsje Solbad Hall. De doelpunten van DOS in deze wedstrijd werden gescoord door v. d. Linden (2), Alen (2) en Flad. In Bochem (Did.) bereikte Schev.- Holland Sport voor 6000 toeschouwers een gelijk spel tegen Bochum (1-1).Ge ruime tijd hebben de Hagenaars een 1-0 voorsprong gehad. Het doelpunt werd na 12 minuten gescoord door Dekker. Pas 7 minuten voor tijd zorgde de Duitser Pawlak voor de 1-1 stand. Bij SHS on derscheidden zich vooral doelman An- raad en spil Beekhuizen. Leeuwarden behaalde zondag op eigen terrein een forse 10-1 overwinning op Xerxes. Bij de rust was de stand reeds 4-0. ZFC uit Zaandam won zondag te Oostzaan met 5-3 van Hilversum, even eens een tweede-divisieclub. Feyenoord won zaterdag te Doetin- chem met 6-2 van De Graafschap. Spanje heeft te Vichy het toernooi om de Galea-beker (•tennis) gewonnen door in de finale tegen Italië een be slissende 30 voorsprong te nemen. Geen behoefte aan oliegoed Roeitrial bij maanlicht De zon was al lang onder en het maantje stond hoog aan de hemel, toen gis teravond in het schemerduister de skiffeurs Redèle en Bakker op de Bosbaan het tweede onderdeel van hun toelatingsexamen tot de Europese kampioenschappen aflegden. En het was maar goed, dat de Acht van Njord zich op het laatste ogenblik voor dit tweede deel - 1000 meter sprint met de wind mee - terugtrok, want hadden de Leidenaars en het Amsterdamse Nereus, dat eerder op de avond de 2000 meter tegen wind in met ruim verschil had gewonnen, dan hadden zij bijna in het donker moeten roeien. De technische adviescommissie had aanvankelijk in verband met de sterke wind de baan in tegengestelde richting willen roeien, dus van de tribune naar de eigenlijke startplaats, maar had uiteindelijk besloten toch maar normaal te laten starten en daarna nog een raee met wind mee over 1000 meter te houden. De belangstelling voor dit examen was bijzonder groot, groter dan voor de na tionale kampioenschappen een week ge leden. Veel twijfel hebben de ploegen, die uiteindelijk werden aangewezen om in Duisburg ons land te vertegenwoordigen niet laten bestaan. De 18-jarlge Dordtsche skiffeur Re dèle had een snelle start, liep meteen een halve lengte uit en hoewel Bakker van de Maas ha 500 meter vrijwel weer gelijk op was gekomen, bleek dit een uitstel van executie te zijn. Want na 900 meter schoot Redèle. die met een tempo van 25 enkele slagen langzamer was dan Bakker, naar voren. Redèle hield zijn tempo van 25 slagen per minuut vrijwel over de gehele baan vol en kwam on danks de krachtige tegenwind toch tot de goede tijd van 8 min. 15.8 sec. Ook voor de wind over 1000 meter was Redèle de snelste en daarmee maakte hij het de technische adviescommissie wel gemakkelijk. Bij de Achten joeg Nereus in hoog tempo over de baan. was na 750 meter al een lengte uitgelopen op concurrent Njord en lag uiteindelijk ook bijna drie lengten voor. Maar de 1000 meter voor de wind ging hier niet door omdat Njord na veel geargumenteer de eis om te roeien introk en met stille trom af trok. Een der Nereus-roeiers was name lijk na de race over 2000 meter volko men uitgeput, zodat de ploeg er weinig voor voelde om nog eens te starten, een standpunt, dat de roeibondbestuurders deelden. Njord was het daar aanvanke lijk niet mee eens. De skiffeur Redèle en de Acht van Nereus. gaan nu naar de Europese kam pioenschappen te Duisburg. Na rijp be raad besloot het bestuur van dè Ned. Roeibond eveneens de Vier met stuur man van Nereus af te vaardigen. (Van onze zeilmedewerker) Op de tweede en derde dag hadden de zeilers in de Holland week I op de Loosdrechtse plassen geen behoefte aan oliegoed Het was stralend mooi zomer weer, met een zeer matig zoekend windje, waardoor het vooral in de kruisrakken voor de koplopers in de diverse klassen dikwijls zeer moeilijk was. Temeer daar Loosdrecht nu eenmaal een wedstrijdwater is, waar bekendheid met de plassen een groot voordeel heeft. Keer op keer moesten wij constateren, dat het kruisrak van de vijfde plas naar de Wijde Keel een totale verschuiving te weeg bracht. Slechts de sterken wisten zich hier te handhaven in de kop, of kregen hun kans van het middenveld op te rukken. Ook het kruisrakje van de boei bU de Drie sprong naar de finish heeft enkele keren een zekere plaats verloren doen gaan. De buitenlanders brengen er in deze Hollandweek maar weinig van terecht. In de Flying Dutchmanklasse vochten de Amerikaan John. L. Powell en de Zwitser H. R. Hotz om de voorlaatste plaats enkele kilometers achter de kopgroep. Alleen de Belg J. Gillard boekte zondag een succes in de Finnjollen door zich als eerste voor Wim Grimm te laten afblazen. In de wedstrijd van zaterdag werd in deze klasse G. Leverland eerste met Grimm wederom in tweede positie. Hoogst interessant waren de beide wedstrijden in de Flying Dutchman klasse. Het ging hierin zaterdag Jacques Kraan niet naar den vleze. Er vormde zich na de voor de windse start een kopgroep van vijf schepen aangevoerd door de ex-Vrijheidzeiler Peter Frech. Een kopgroep die zeker 500 meter van de rest wegliep. Diep in het veld deed Kraan alles wat hij kon om zich vrij te maken, voor zijn poging de achterstand in te lopen. Een poging waar hij goed in slaagde, want terugkomend van de vijfde plas lag hij bij het Schildershuis reeds bij de koplopers, en spoedig daar na zelfs eerste. In het laatste kruis rakje naar de winljjn voltrok zich het noodlot over Kraan. Hij koos een slag de wal in, maar dit pakte totaal ver keerd uit, waardoor H. J. Schipper, Ch. Terwogt en Frech voor hem werden af geblazen. Ook in de zondagrace was Kraan niet bij de kop in het halfwindse rak naar de vijfde plas, maar lag in een 8ste positie achter Frech. G. Bierman, F. A, Meeuwissen, C. Th. Gülcher en Heike Blok: Bij het ronden van de eer ste boei op de vijfde plas schoof Kraan door een gijp, binnenboei verkrijgend, twee plaatsen op. Bij de volgende boei op deze plas, waar dus het kruisrak naar de Wijde Keel een aanvang neemt, ging hij evenwel ruim rond om daar door direct aan zijn hoogteslag naar de wal te kunnen beginnen. Een goede taktiek, want bjj het Schil dershuis kwam hij al als derde door, om daarna met enkele korte klappen zowel Bierman als Terwogt terug te zetten. Zjjn kleine voorsprong ver grootte hjj tot ruim één kilometer. Onder het ook van televisiecamera en onder een luid applaus van het tal rijke publiek ging hjj als eerste, zeker van de hoofdprijs, door de finish. Achter hem kwam Heike Blok als tweede binnen, na door een paar listige klappen J. Jongkind en Terwogt terug gewezen te hebben. Ook Jan Schoone- veldt, die zich uit de achterhoede in de loop van de strijd had opgewerkt, wist nog als derde voor Jongkind en Terwogt te finishen. In de Valkenklasse zegevierde Ulbe de Vries zaterdag voor de tweede maal. Zondag was er aanvankelijk een kop- groepje van drie schepen, gestuurd door Bart Balder, J. Prins en J. P. J. Bakker. Balder kon de aanvallen niet weerstaan en zakte terug. Ulbe de Vries had in middels vele plaatsen gewonnen, zo zelfs dat hij tweede kwam te liggen achter Prins en vóór Bakker. In de beide eerste plaatsen kwam geen wijziging meer, maar in het kruis rak van de Driesprong naar de finish ging Rolf v. d. Baumen, met Kirkenier achter zich, Bakker voorbij. Balder slaagde er nog in als vijfde te finishen. Een verkeerde slag was dus voldoende om Bakker van de bijna zekere derde plaats naar de zevende terug te wijzen. Zijn zoon Rudy Bakker deed het ln de Jeugdklasse beter. Nadat hij zaterdag als derde was binnengekomen achter J. C. de Winkel en B. Saur, stoof hij zon dag direct na de start verbluffend hard weg en liet voor de rest van de race slechts van verre de spiegel zier aan zijn tegenstanders. In de Jeugdklasse gaat het er in de laatste dag wel om spannen voor de hoofdprijs. Het zal een strijd worden met Rudy Bakker, De Winkel en Saur als beste kanshebbers. In de 12 voetsjollen lag zaterdag P. H. de Koster in de leiding, maar onbekend heid met de banen speelde hem parten, temeer daar hij zijn baankaartje over boord had laten waaien. J. van Dijk maakte hiervan dankbaar gebruik en toen De Koster bovendien nog in een veld Vrijheidsklassers terecht kwam, moest hij met een tweede plaats genoe gen nemen. Ook zondag was de meer geroutineerde zeiler Van Denk, De Koster de baas. Derde werd jhr. J. M. de Jonge in beide races. Voor de C. A. de Haas is het winnen van de hoofdprijs een feit geworden door driemaal in successie als eerste binnen te komen in de Vrijheidsklasse. Zaterdag won hij voor H. Hamersveld en H. v. d. Horst en zondag voor S. de Jong en I. Roose In de Pampusklasse, waarin Iedere wedstrijddag een andere winnaar is, moet de laatste dag uitmaken of W. Blok, C. Saur, dan wel O. P. Besseling hoofd prijswinnaar zal worden. Een gedegen staaltje wedstrijdzeilen aanschouwde wij in de 16 Mr „Streep- klasse in de wedstrijd van zondag. Lange tijd lag hier M. de Jonge aan de kop. Zijn voorsprong werd evenwel steeds kleiner en na het ronden van de laatste boei moest hij zich gaan verdedigen tegen H. Molenaar, die het ondanks zijn hoge leeftijd nog prima doet. De Jonge klapte constant met Molenaar mee, waarvan deze laatste gebruik maakte door De Jonge tot een zeer ongunstige slag te dwingen, terwijl hij zelf volle wind hield. Zeer verdiend werd Mole naar zo eerste voor De Jonge, A. A. Taselaar en A. W. Endstra, die zater dag de race won. Ook voor de Olympladejollen is de laatste dag van Hollandweek I de be slissende, daar in deze klasse H. Stel lingwerf en Hans Willems maar weinig ln punten verschillen. Aan spanning zal het stellig op de laatste dag niet ontbreken. ZEILEN Vogler won Film Gold Cup De Finn Gold Cup is gewonnen door de Oostduitser Juergen Vogler, die 7650 punten verzamelde. De zesde en laatste race, die zaterdag op het Vaener meer bij Karlstad is ge houden werd een overwinning voor de Zweed Hans Andersson. De Nederlan der Warburg zeilde een uitstekende wedstrijd en eindigde als derde voor de Belg André Nelis, terwijl Maarse een goede achtste plaats bezette. De plaat singen van onze landgenoten waren verder: 17 Gerhards en 25 Koopmans. Sleeswijk werd gedlsqualificeerd. Warburg en Maarse bezetten ook in het eindklassement goede plaatsen. Zij werden resp. vierde en zesde. Het eindklassement luidde: 1. Vogler (Oost Did.) 7650 p.; 2. Eriksen (Noor wegen) 7350 p.; 3. Nelis (België) 7270 p.; 4. Warburg (Ned.) 5948 p.; 5. Kaell- stroem (Finland) 5852 p.; 6. Maarse (Ned.) 5235 p.; 7. Schwarz (Denemar ken) 5192 p.; 8. Sarby (Zweden) 5191 p.; 9. Murray (G.B.) 5181 p.; 10. Rudstroem (Noorwegen) 5024 p.; 16. Gerhards (Ned.) 4232 p.; 19. Sleeswijk (Ned.) 3976 p.; 22. Koopmans (Ned.) 3454 p. VOETBAL Walhout in conflict met NOAD Er is een conflict ontstaan tussen Walhout. een der geselecteerden voor de centrale training van het Nederlands elftal en het bestuur van NOAD. Wal hout werd in juli op eigen verzoek op de 'transferlijst geplaatst. Tot de ver enigingen, die belangstelling voor hem hadden, behoorde Willem II. De onder handelingen tussen deze vereniging en NOAD leidden echter niet tot overeen stemming, hoewel Willem II bereid was om 82.500 gulden voor Walhout te be talen. NOAD hield evenwel vast aan een bedrag van 100.000 gulden. Walhout ls het met deze gang van zaken geens zins eens en hij zou plannen koesteren om zijn contract met NOAD niet meer te verlengen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6