RIJNSBURGS CORSO WAS EVEN ROMANTISCH ALS KLEURRIJK Bloemenstoet trok zeer veel belangstelling Romantiek en bloemen Sprookje van licht en bloemen Mevrouw Klaasesz maakte het corso startklaar 96ste jaargang Maandag 5 augustus 1957 Derde blad no. 29204 Iedere corsowagen had weer een Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg heel ander aanzien tijdens het ver- trok. De praalwagen „De Waaier" Uchte torso, dat 'tavandt door was ook een fantastisch schouwspel 1 (Foto L.D-/Vaa VU et) Grobtmoeder vertelt Indien de grootmoeder uit de corso-stoet vandaag haar kleinkinderen zou moeten vertellen over het feest van kleur en licht, dat zaterdagavond door Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg trok, dan zouden deze ongetwijfeld even gespannen luisteren als zaterdagavond tien- en tienduizenden heb ben gekeken naar dit fantastische „spel" van bloemen, licht en gratie. Zij zou kunnen vertellen van die lieve zomerfee, die ook in de schemering van de vallende avond niets van haar char me had verloren, van de vrijage bij maanlicht, van de postkoets, waarmede een greep werd gedaan uit het rustieke verleden, van een verliefd paartje in een romantisch prieeltje, van droomland, de nijvere spinstertjes en van de kleine bloemenpaleizen op wielen, waarin vele auto's enkele helaas spaarzamenlijk verlicht waren omgetoverd. Zij zou het ook kunnen hebben over die wondermooie bloemenpracht van rozen, anjers, gladiolen, dahlia's, chry santhen, lelies, zonnebloemen en calla's welke, beschenen door honderden schijn werpers, na weer geheel anders toé haar recht kwam dan bij het middagcorso. Een kleurennuancering van voorname gratie, gevat in een „lijst" van fijn groen. Vertellen zou zij ook zeker van het enthousiasme langs de weg, van de majorettes van „Concordia", welk ge zelschap met „Nieuw Leven" zorgde voor de muzikale omlijsting van dit sprookje van licht en kleur. Verleden.doch dank zij de inspan ning van zeer velen het Rijnsburgs 31oemencorsocomité voorop werd dit sprookje voor tienduizenden werkelijk heid. Heeft men kunnen genieten van een kleurrijk, levend en boeiend schouw spel van flora's kinderenEen kos telijke harmonie van kleuren, met won derlijke lichteffecten. (Van een onzer redacteuren) altyd een personenauto blijft, die min of meer romantisch versierd kan worden. Het romantisch karakter kwam heel sterk uit in de praalwagen „Grootmoe der vertelt", van de gezamenlijke kwe kers van Oegstgeest. Oma heeft haar taak ernstig opgevat en inderdaad heel wat verhaaltjes verteld aan haar klein kinderen; een bijzonder aardig tafereeltje, dat goed gespeeld werd. Niet minder romantisch echter was „De Postkoets", een praalwagen van de gezamenlijke kwekers uit Rijnsburg. Het verleden wordt altijd geïdealiseerd, en daarom doet een postkoets met op de achter grond een herberg ons denken aan de romantiek. Of de mensen uit die tijd het ook zo romantisch vonden, valt te betwijfelen. Zal om een andere wa gen te noemen het spinnewiel vroeger niet vele malen zijn verwenst? En toch paste deze wagen goed onder het motto van dit corso: de buurvereniging Ka naalstraat won met deze byzonder aar dige wagen een eerste prijs. Er was trouwens nóg een spinnewiel te bewon deren in deze stoet. Deze was opgesteld op de keurige wagen „Nocturne", die de ere-prijs voor praalwagens behaalde. Geen verschil „Maanlicht" welk een romantische herinneringen wekt de titel van deze praalwagen, van de gezamenlijke kwe kers uit Noordwijkerhout, op! Een stil laantje, een snel stromend beekje, een bank en een lief meisje en over dit alles het licht van de sterren en de maanZo begint het en dan volgt later het huwelijksfeest, uitgebeeld op een praalwagen van de personeelsver eniging van veiling „Flora". Of dat hu welijksfeest nu plaats gevonden heeft honderd of vijftig of één jaar geleden, maakt geen verschil: het is altijd ro mantisch. Op een bruiloft overheerst het witte toilet van de bruid, en zo ook was in deze praalwagen wit de dominerende kleur. Veel wat uit vroeger tijden stamt om weven wij met een waas van romantiek: zo ook de waaier, uitgebeeld in de praalwagen van de fa. Th. Vink uit Noordwijk. In gedachten zien wij altijd lieftallige dames uit vroeger eeuwen bijv. uit de „Biedermeyer"-tijd coquet- teren met hun waaiers! Diezelfde jon gedames zien wij zitten met hun ge liefde in het prieeltje, dat tegenwoor dig bijna niet meer te vinden is. De damclub R.D.C. uit Rijnsburg had het dambord voor deze keer in de steek ge laten en het prieeltje de voorkeur ge geven. „De schaker" De schaakclub van de N.Z.H.V.M. was eveneens met een praalwagen verschenen, die tot titel droeg „De schaker". Dit woord kan men twee ledig opvatten: hü die een party schaak speelt en hy die een meisje tracht te schaken. Beide betekenissen van het woord waren op aardige wyze uitgebeeld; alleen is het te hopen dat de schaakspelers meer succes hebben dan de jongeman op de praalwagen, die het niet verder heeft gebracht dan de onderste trede van de ladder, die naar zyn geliefde voerde! Sprookjesfiguren In talloze verhaaltjes voor de kleine kinderen speelt de fee een belangrijke rol, en heel vaak heeft zij een belang rijk aandeel in de romance van een prins of prinses, die na hun huwelijk nog lang en gelukkig leefden. Enkele goede feeën waren neergestreken op de praalwagen van de Vereniging van snij bloemengrossiers en exporteurs te Rijns burg. Hoe vaak komt in de kinderver haaltjes een meer, overgoten met maan lichte alweer maanlicht), voor. En hoe vaak spelen zwanen een belangrijke rol in deze vertelsels? Het aantal is niet te tellen. Zaterdag reed een zwanemeer zichtbaar en tastbaar langs de straten een aardige wagen van de buurtver eniging Centrum te Rijnsburg. Alle kin deren, die het corso hebben gezien en dat zyn er heel veel geweest heb ben gisternacht een reis naar „Droom land" kunnen maken en in hun slaap genieten van alle feeën, zwanen, prin sessen, prinsen en koningen, die langs hen zijn gereden. Rijke overvloed De koning in deze stoet was gezeten op de praalwagen ,,'sKonings hoorn van overvloed". Koningen kunnen soms heel bars zijn, maar waarom dat nodig is voor een koning, die temidden van de overvloed is gezeten, konden wij niet begrijpen. Overvloed was trouwens ook te vinden op de praalwagen „Welvaart van de Coöp. Boerenleenbanken van Rjjnsburg en Leiden en niet minder rijk was de wagen „Hollands Glorie" van het Centrale Bureau van de tuinbouw veilingen en de Coöp. Leidse Groenten- en Fruitveiling. Tenslotte moeten wij dan nog noemen de praalwagen „Flora" De mooiste wagen van het gehele corso was die van de heer T. Kralt, de voorzitter van de Veilingvereni ging Flora". Deze auto verwierf de beker, beschikbaar gesteld door de directie van ons blad. (Foto L.D./Van Vliet) Personenauto's In de groep „Luxe wagens" was het element romantiek" moeilijker te ver werken, zoals wij reeds schreven, doch bij enkele wagens was men daar toch in geslaagd, zoals bij de personenauto van de gebroeders Van der Bosch uit Rijnsburg, die een schat van oude ko peren gebruiksvoorwerpen verwerkt had den in de grote toeven rode dahlia's. Een ere-prijs was volkomen verdiend. Slechts één wagen was er mooier, die van de heer T. Kralt, de voorzit ter van de veilingvereniging „Flora"; deze was de mooiste wagen van het gehele corso en verdiende daardoor de wisselbeker, die beschikbaar was gesteld door de directie van het Leidsch Dagblad. Het verleden werd bij de personen auto's ook nog even opgehaald door de aanwezigheid van een oude kinderwa gen, die op een kleine aanhanger was geplaatst: een bijzonder aardig ta fereeltje. De origineelste wagen van het corso was eveneens te vinden bij de groep „luxe wagens", vooral aan de achterzijde was deze wagen van de heer W. Bergers uit Leiden kunstig veriserd. Het karakter van de versiering van de auto's is geheel verschillend van die der praalwagens. Deze laatste maken meer indruk, ook al door hun afmetingen, maar juist bij de personenauto's ziet men vaak verbluffende staaltjes van goede bloemsierkunst. Alle eer De echtgenote van de Commissa ris van de Koningin, mevr. Klaa sesz, legt de laatste hand aan het corso, zodat de stoet weldra kan vertrekken. Mevr. Klaasesz wordt daarbij geassisteerd door de voor zitter van het corso-comité, de heer G. Hogewoning (gedeeltelijk zicht baar), terwijl de heer T. Kralt, voorzitter van Veiling Flora en mr. J. Klaasesz (geheel rechtstoezien. van de bloembindcursus te Rijnsburg, waarme.de de cursisten dus hebben be wezen niet voor niets cursus gelopen te hebben, en de wagen „Fantasie" van de buurtvereniging Smidstraat te Rjjnsburg, een keurige wagen, waarop ook enkele zwanen prijkten. De romantiek was dus ryk vertegen woordigd in dit corso, dat zodoende met recht de naam „Romantiek en bloemen" droeg, een titel, die door de buurtver eniging Sandtlaan te Rijnsburg als naam voor haar praalwagen was gekomen en aardig uitgewerkt. Visite-kaartje Men zegt wel eens dat het corso „Rijnsburgs visitekaartje" is. Het is ook dit jaar een keurig visite-kaartje geworden, dat aan honderden en dui zenden is getoond. Het bloemendorp heeft weer laten zien welk een grote verscheidenheid aan fraaie bloemen er te vinden is in deze streek, en hoe vriendelyk en vredelievend doet deze schat van bloemen aan. De goede raad „Laat bloemen uw tolk zyn" aardig uitgewerkt in de praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Kat wijk en Valkenburg zal voor velen nu duidelijker spreken, omdat men heeft gezien welk een bekoring er uit gaat van bloemen. Mogen aïle men sen onder die bekoring komen! De versiering van de personen auto van de gebroeders Van den Bosch uit Rijnsburg was bijzonder knap met veel oud koperwerk, dat half schuil ging onder prachtige rode dahlia'sDeze wagen verwierf een ere-prijs. (Foto L.D./Van Vliet) (Foto L.D./Van Vliet) Na weken, zelfs maandelange voorbereidingen was dan zaterdag eindelijk de corso-dag voor Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden aangebroken. Velen hadden met spanning uitgezien naar deze dag. Spanning in meer dan één opzicht; voor de ontwerper, arrangeurs en binders hóe de prijzen dit jaar zouden vallen, voor het corso-comité hoe het weer zou zijn en daarvan afhankelijk de be langstelling en voor het publiek of werkelijk gebo den zou worden, wat men had' voorspeld. Nu het corso achter de rug is, kan men de balans opmaken en wij geloven niet dat er iemand is, die teleur gesteld is. Misschien hadden enkele deelnemers aan het corso een wat hogere prijs verwacht dan zij in werkelijkheid kregen, doch deze kleine teleurstelling, heeft het genoegen van deze dag toch niet kunnen verdrijven bovendien was bij nadere beschouwing het eigen werk een hogere prijs waard? Niet minder tevreden zullen de organisatoren zijn, want het weer was uitstekend en de belangstelling overweldigend. De toeschou wers tenslotte, die soms van zeer verre kwamen, zijn zeker niet teleurgesteld. De beer G.J. Kiersch.de ontwerper en artistiek adviseur van 't corso, heeft alle eer van zyn werk. Hy heeft iets moois gebracht, waarvan duizenden hebben genoten. Hy heeft zyn eigen stijl: men mag bloemen niet gebrui ken als „verf", doch moet ze gebrui ken als versiering en garnering van een groot geheel. Door zijn werk kan men het Rynsburgs corso rekenen tot de beste in het land. De verwachtingen waren hoog gespannen, maar zoals zaterdag bleek niet té hoog De organisatie was ook dit jaar weer uitstekend. Nadat mevrouw Klaasesz de laatste hand aan het corso had gelegd, kon men precies op het afgesproken tijd stip 2 uur starten, en aan het tijdschema heeft men zich steeds voortref felijk weten te houden. Wanneer men soms ergens even te vroeg was, wachtte de stoet even, want niemand mocht teleurgesteld worden en aankomen, als de kop van de stoet reeds gepasseerd was. De technische verzorging was eveneens zeer goed, zodat wagens, die om de een of andere reden niet verder konden op eigen kracht, onmiddellijk een trekker kregen, zodat men niet behoefde te blijven staan. Beker van L.D. voor mooiste corsowagen Omstreeks het middaguur werden op het complex van „Flora" de wagens naar buiten gereden en netjes op een rij gezet, zodat men geen strubbelingen kon krijgen bij het wegrijden. Even voor twee arriveerde mevrouw Klaasesz met haar echtgenoot, die werden ontvangen door de burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans. Mevrouw Klaasesz legde daarna de laatste hand aan het cor^p, door enkele rozen te steken in een der toeven van de eerste wagen, waarin o.m. de voorzitter van het corso-comité, de heer G. Hogewoning was gezeten. Deze originele wijze van het offi ciële startsein geven, verdient alle lof. Een startschot zou niet op zyn plaats geweest zyn, en het doorknippen van een lint is afgezaagd: het steken van enkele bloemen was iets geheel nieuws en kan dan ook met veel waardering worden gemeld. Zegetocht Alles was dus gereed en het wachten was nu alleen nog maar op het tijdstip van 2 uur. Klokke twee zette de stoet Enkele tientallen patiënten van het Academisch Ziekenhuis waren naar de Rijnsburgerweg gebracht om het corso voorbij te zien trek ken. Hier passeert juist de mooiste praalwagen van het corso. (Foto L.D./Van Vliet) zich in beweging om de zegetocht door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden te be ginnen. Reeds direct bij de uitrit van „Flora" was het een enorme drukte, en dat is nagenoeg overal zo gebleven. Hoe veel personen het corso hebben gezien is moeilijk te zeggen, maar het zullen er vele tienduizenden geweest zijn. Uit alle delen van het land was men geko men. Op de parkeerplaatsen zag men bussen uit Drente en Limburg, uit Zee land en Noord-Holland, uit het West- land en de Rijnstreek. Tientallen buit- tenlandse auto's accentueerden het in ternationale karakter van de stroom toeschouwers. Zieken en gezonden De toeschouwers kunnen worden verdeeld in vele categorieën: buiten landers en Nederlanders, ouden en jongen, maar ook in zieken en gezon den. Dit laatste kwam duidelijk tot uiting by het Academisch Ziekenhuis, waar enkele tientallen patiënten op bedden en brancards en in rolstoelen Romantisch Het corso reed onder het motto „Romantiek en bloemen", dezelfde titel als van de tentoonstelling in het Van der Werfpark te Leiden. Het ro mantisch karakter van de stoet kwam vooral tot uitdrukking in de praalwa gens. Slechts in enkele personenauto's was dit element verweven, hetgeen te begrypen valt, daar een praalwagen veelal een voorstelling van een be paald iets is, terwijl een personenauto naar de Rynsburgerweg gebracht wa ren om zodoende ook mee te genieten van dit grootse bloemenfestijn. Dat er een extra groet van de „corso-bevol king" naar de zieken ging, valt te be- Onder de talrijke toeschouwers in Lei den bevonden zich ook de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz en echtgenote, die samen met burgemees ter en mevrouw Van Kinschot vanaf het bordes van het stadhuis de stoet langs zagen trekken. Ook burgemeester Koo mans van Rijnsburg was hier aanwezig. De burgemeester van Oegstgeest en mevrouw Du Boeuff hadden de stoet reeds in Rijnsburg gezien. grijpen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5