Negentigste lustrum St. Aniialiofje werd op bescheiden wijze gevierd KON. ONDERSCHEIDING VOOR 70-JARIGE A. W. H. TEEUWEN Velen kwamen op de receptie 96ste jaargang Maandag 5 augustus 1957 Tweede blad no. 29204 Kwart eeuw penningmeester De Eendracht Jongen tijdens zwemmen verdronken Zaterdagavond omstreeks halfacht vonden enikele vriendjes van de 15-ja- rige Ambonnees P. I. M. S. Souhoka, wonende in het Anna van Burenhof 35, die reeds in de vooravond met hem had den gezwommen, op één der pijlers van de voormalige spoorbrug over de Zijl een pakje kleding. De politie, die door de jongens van hun vondst op de hoogte was gesteld, heeft tot tien uur, evenwel zonder resultaat, het water afgedregd. Zondagochtend om vier uur heeft de Rijkspolitie, die inmjddels deze taak had overgenomen, 'het dreggen voortgezet. Eerst tegen de avond slaagde zij er in het stoffelijk overschot van de jongen boven water te halen. Brand in woonark SCHADE PL.M. f. 5000.— Zaterdagavond, omstreeks zeven uur, is brand uitgebroken in een op de scheepswerf van de gebr. Thijssen in de Waard liggende woonark. De bovenbouw van het >dhip was voorzien van een dubbele wand, welke is opgevuld met houtwol. Vermoedelijk is bij het aan brengen van een ijzeren plaat, waartoe een lasapparaat werd gebruikt, overver hitting ontstaan, waardoor de houtwol- vulling vlam vatte. De brandweer heeft de brand, welke op circa f. 5000.- schade wordt geschat, geblust. Mevr. Segijn en de heer Segijn jr. kijken toe, wanneer de jubilaris, de heer A. Segijn, de gelukwensen en een geschenk in ontvangst mag nemen van de heer Korevaar, secre taris van de Nederlandse Kraam- exploitanten Bond. (Foto L.D./Van Vliet) Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot wenst de jubilaris geluk met de Koninklijke onderscheiding. (Foto L.D./Van Vliet) zeker nog verstevigd zullen worden. Het komt bij de oudste woningbouwver. in Leiden „De Eendracht" op de dubbel tjes aan, aldus de burgemeester, die er in dit verband de aandacht op vestigde, dat de jubilerende penningmeester zich steeds goed van zijn zware taak heeft gekweten. Nadat de burgemeester me dedeling had gedaan van het feit. dat het H.M. de Koningin behaagd heeft de heer Teeuwen de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen, speldde hij de Konink lijke onderscheiding op de borst van de jubilaris. De daarop uitgebrachte heil dronk werd gevolgd door een toespraak van de heer van Weizen, die o.m. be nadrukte. dat de zojuist verleende on derscheiding volkomen verdiend is. De heer Teeuwen immers heeft in de loop der jaren uitstekend werk geleverd. Vooral ook zyn administratieve be scheiden waren steeds in goede orde. Na al deze woorden van dank en waarde ring sprak de jubilaris zelf zijn erkente lijkheid uit voor de hoge onderschei ding. Het officiële gedeelte van deze feestelijke bijeenkomst was daarmede ten einde. Van de gelegenheid de heer Teeuwen persoonlijk de hand te drukken maakten velen gebruik. Regenten en bewoonsters bijeen Tot één van de bezienswaardigheden in Leiden behoort zeker het kleine St. Annahof aan de Hooigracht, dat reeds sedert 3 augustus 1507 wordt bewoond door een aantal vrouwen „van goede levens wandel" en dat is ontstaan in een tijd, dat de armoede in onze stad zeer groot was. In het begin van de zestiende eeuw was Leiden reeds een belangrijke stad in het gewest Holland met een tijdperk van grote bloei achter zich, hoofdzakelijk dank zij de lakenhandel. Gedurende de laatste jaren der vijftiende eeuw echter was dit lakenbedrijf hard achteruit gegaan met als gevolg grote werkeloosheid. Voor velen be tekende dit laatste bittere armoede. Er was toen nog geen staatsonder- steuning voor minvermogenden en welgestelden, met de R.-K. Kerk, trokken zich veelal het lot der armen aan. Zo ook de Leidse echte lieden Willem Claeszoon en Hillegont Willemsdochter, die een groot herenhuis aan de Hooigracht bewoonden. Zij maakten in 1492 een testament op, waarin bepaald werd, dat op hun ruime erf achter het huis en doorlopende tot de Middelstegracht een hofje en kapel gebouwd zouden worden ten behoeve van dertien arme vrouwen van goede faam en naam. Eerst vijftien jaar later kon het hofje in gebruik wor den genomen. Zaterdagmorgen werd dit 450-jarig jubileum door de regenten en de bewoonsters op bescheiden wijze gevierd, terwijl er enkele uren later een drukbezochte receptie in het hofje, dat nog steeds een veelbewonderd sieraad van de stad is en beantwoordt aan het doel waarvoor het 4x/i eeuw geleden gesticht werd, plaats vond. zijn geweest kreeg het St. Annahof in 1588 weer drie door de magistraat der stad aangewezen regenten. Sindsdien bleef het hofje onder bestuur van re genten, afkomstig uit vooraanstaande Leidse families, die zelf hun opvolger aanwijzen. Precies om half elf was men samen gekomen in het kapelletje, alwaar de voorzitter van het College van Regen ten, de heer D. G. W. Muller Massis, allen dank zegde voor de bloemenhulde en de fruitmand en daarna in een toe spraak de geschiedenis van het hofje releveerde. Zo vertelde hij dat geduren de de eerste jaren van zijn bestaan het St. Annahofje onder beheer stond van de kinderen van Willem Claeszoon en Hillegont Willems dochter en dat na hun dood het bestuur overging op de deken en scholaster van St. Pancras naast een nakomeling van de stichters. Dit duurde tot de katholieke eredienst in de St. Pancraskerk als gevolg van de reformatie werd afgeschaft. Het hof je ging toen ook in protestantse handen over. Na enkele jaren zonder toezicht te TAL VAN RESTAURATIES De omstreeks 1500 gebouwde huisjes werden gedurende de laatste jaren der zeventiende eeuw grondig hersteld en de toegangspoort zoals men die thans kent werd in 1685 gebouwd. In 1719 werden drie bouwvallige huisjes afge broken en geheel opnieuw herbouwd. Een jaar daarop kwamen weer vier huisjes aan de beurt. In de loop der ja ren is er steeds een en ander aan de ""oningen verbeterd. Een alcehele ver bouwing met behoud van het oude ui terlijk vond plaats in de jaren van 1939 tot 1942. Wat de bewoonsters betreft deze wa ren oorspronkelijk arme maagden of vrouwen, die Gode moesten dienen in waarlijke staat en elke dag de stichters in hare gebeden moesten herdenken". Later werd bepaald, dat de bewoonsters moeten behoren tot de Ned. Herv. Kerk. Ten aanzien van de kapel waren er destijds verschillende moeilijkheden. Immers het kapittel van St. Pancras had ernstig bezwaar tegen in gebruik- stelling van het kapelletje. Dit college vreesde n.l. derving van eigen inkomsten wanneer parochianen niet woonachtig in het hofje naar de kleine kapel zou den gaan inplaats van naar de grote parochiekerk. De heren van het St. Pancras-college moesten door het aan bieden van allerlei concessies en van geld ertoe gebracht worden toe te staan, dat in de kapel missen mochten worden gehouden, alleen echter voor de be woonsters van het hofje en dan moesten de deuren gesloten worden gehouden... Voor het recht van missen houden schonken de kinderen van de erflaters, Willem en Clement, grond aan het ka pittel van St. Pancras. opdat dit vooral niet tekort zou worden geda^p. Zo kon pas in februari 1509 de kapel gewijd worden. In 1894 werd deze gerestau reerd. Hoewel de regenten in de laatste eeuwen steeds de protestantse gods dienst waren toegedaan is het kapelle tje in zijn oorspronkelijke staat ge handhaafd gebleven. VOORTBOUWEN OP HETGEEN TOT STAND KWAM Aan het einde van zijn toespraak gaf de heer Muller Massis allen de verzeke ring, dat het de tegenwoordige regenten een grote voldoening is er toe te kun nen bijdragen, dat voortbouwende op hetgeen him voorgangers in stand hiel den, zij een tehuis kunnen blijven bie den aan een aantal vrouwen, dat na een lang en werkzaam leven in het hofje van een vredige rust geniet. Spreker eindigde met het uitspreken van de wens, dat hetgeen door Godsvrucht ge sticht werd en met Gods hulp in stand werd gehouden ook tot in de verre toe komst met Gods zegen zal mogen blij ven bloeien en voortbestaan. Na afloop van deze min of meer officiële plechtig heid dronk men gezamenlijk een kopje koffie. DRUKKE RECEPTIE Velen kwamen in de middaguren de beide regenten, de heer D. G. W. Mul ler Massis en mej. F. A. Le Poole, die daartoe in de historische kapel reci pieerden, gelukwensen aanbieden. Onder hen waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethou ders, de heren J. C. van Schaik en S. Menken, mej. mr. A. Versprille, ge meente-archivaris. de heer P. A. van Toorenburg. secretaris van de Sociale Raad, de heer P. L. Gillissen, secreta ris van de Ver. Oud-Leiden, mr. S. J. Fockema Andreae. secretaris van het Hoogheemraadschap „Rijnland", de oud directeur van „De Lakenhal", de heer E. Pelinck, de heren L. N. G. Wijling en L. G. v. d. Laaken namens de Ned. Herv Diaconie, de rector en moeder-overste van het St. Elisabeth Ziekenhuis en dokter C. Hovens Greeve en mr. W. de Clercq namens het College van Regen ten van het Bethlehemshofje. Minister Mansholt opent Leidse Vebotentoonstelling Naar wij vernemen zal de Leidse Vebo-tentoonstelling op donderdag 19 september geopend worden door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt. De toestand van de 23-jarige Leidse medisch student M. A. v. d. Meulen, die vrijdagavond te Alphen met zijn motor op het bromfietsende Leidse echtpaar Verkerk inreed en daarbij levensgevaar lijke verwondingen opliep, was heden morgen nog van dien aard, dat men nog steeds weinig hoop koestert op behoud van zyn leven. Veertig jaar op Leidse warenmarkt Jubileum kraamexploitant Segijn De bewoonsters van het St.- Anna-hofje, met in haar midden de regenten, de heer D. G. W. Muller Masis en naast hem links op de foto mej. F. A. le Poole. (Foto L.D./Van Vliet) Voor de heer A. W. H. Teeuwen sr. was het zaterdag een zeer bijzondere dag. Tijdens een speciaal daartoe be legde bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" overhandigde burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hem de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en boven dien waren tal van vriendelijke woor den aan zijn adres gericht. De heer Teeuwen maakt reeds dertig jaar deel uit van het bestuur der woningbouw vereniging „De Eendracht", waarvan niet minder dan vijfentwintig als penningmeester. Dat er heel wat huurpenningen door zijn handen zijn gegaan spreekt dus wel vanzelf! Een verdere bijzonderheid is nog dat de jubilaris gisteren zijn zeventigste verjaardag vierde. Geen wonder dat er voor de huldiging van de heer Teeu wen grote belangstelling bestond. Onder de aanwezigen merkten wij behalve de burgemeester ook wethouder A. J. Jon- geleen op. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van „De Eendracht", de heer H. van Weizen. richtte de bur gemeester zich tot de jubilaris. Hij noemde dit samenzijn een belangrijke gebeurtenis en wees vervolgens op de banden, die in het verleden zijn gelegd tussen de woningbouwvereniging en het gemeentebestuur en die in de toekomst Het ging aller gemoedelijks toe bij de huldiging van de heer A. Segijn. Tegen één uur was de voorzitter van het Feestmarktcomité nog enthousiast bezig de waren, die in de kramen te koop werden aangeboden, hoog op te hemelen en af en toe verzocht hjj om standers op het geïmproviseerde plat form te klauteren om daar in ruil voor 25 gratis loten, die kans boden op een van de talrijke aantrekkelijke prijzen, welke in kramen op het Stadhuisplein lagen uitgestald, voor de microfoon te komen vertellen, hoe goed de markt in het algemeen en deze feestmarkt in het bijzonder toch wel was. Om één uur staakte de heer H. Stikkelorum deze „uitzending" en verzocht de familie Segijn even naar het Stadhuisbordes te komen om zich te laten huldigen. De heer Segijn, zijn echtgenote en zijn zoon gaven snel aan deze oproep gehoor en nog maar nauwelijks was de heer Stik kelorum begonnen om in den brede te vertellen, hoe prettig de heer Segijn gedurende veertig jaar kramen op de markt verhuurd had, toen hij tussen het publiek de burgemeester ontwaarde: „Komt U boven, burgemeester, U hoort toch ook bij de familie!" Terwijl jhr. mr. F. H. van Kinschot gehoor gaf aan deze joviale uitnodiging vervolgde de heer Stikkelorum zijn lofzang op de zakelijke talenten van de heer Segijn. Het comité wilde het niet bij woorden laten en bood de jubilaris een geschenk aan. Zijn vrouw kreeg bloemen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Kore vaar, secretaris van de Ned. Kraam- exploitaten Bond, die eveneens een bloemetje aanbood, en de directeur van Markt- en Havendienst te Leiden, de heer Weima, die zich nog even speciaal richtte tot mevr. Segijn. Deze heeft niet alleen haar man trouw terzijde gestaan, maar ook niet geschroomd zélf een werkzaamaandeel in het marktleven te Feestelijke bijeenkomst vervullen, hetgeen wel bleek uit het feit, dat zij nu weer zitting had genomen in het Feestmarktcomité. Nadat de heer Segijn jr. mede namens zijn ouders had bedankt voor de prettige samenwerking in de voorbije jaren welke, naar hij hoopte, ook in de toekomst bestendigd zou worden en de belangstelling nu bij dit jubileum ondervonden, was de burgemeester een der eersten, die het jubilerende echtpaar hartelijk geluk wenste. Kort daarna behoorde deze ge moedelijke plechtigheid tot het verleden. De markt draaide immers door en er was nog zoveel te doen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3