Rijnsburgs corso rijdt zaterdag in Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden Ruiterfeest voor de Leidse jeugd Romantiek en Bloemen' en ,At|ua Hortus' beide 25.000 bezoekers Verlicht corso 's avonds weer in sleutelstad te bewonderen Leidenaar ontsnapt in Haarlem aan zijn bewakers w.w.w. GEMIDDELDE OOSTENRIJKER LEEFT ER THANS GOED VAN 96ste jaargang; Woensdag 31 juli 1957 Tweede blad no. 29200 Lezers schrijven.... DIERENLEED Daar ik werkzaam ben op een vuilnis belt aan de Broekpolder, waar het vuil van de gemeente Oegstgeest wordt ge deponeerd, trof ik voor de tweede maal in korte tijd poesjes aan, die de mensen kwijt wilden en maar levend en wel in de vuilnisemmer gooiden. De eerste keer waren zij al een dag of 10 oud, want zij konden al zien, maar de tweede keer waren het pasgeboren poesjes. Laten de mensen toch bedenken dat het ook le vende wezens zijn. Er zijn heus wel an dere wegen om ze kwijt te raken. Hartelijke dank voor de plaatsing. EEN LEZER. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage de heer J Meijs voor de acte Duits M.O. Bij beschikking van de minister van O.. K. en W. zijn gerekend van 1 januari 1957, voor het tijdvak van een jaar benoemd tot leden van de voorlo pige Monumentenraad prof. dr. W. A. Bijvanck, prof. dr. G. W. Locher en dr. W. D. van Wijngaarden, allen alhier en dr. J. J. P. Oud te Wassenaar. LEIDSCHE ZWEM CLUB Diploma-zwemmen op dinsdag 30 Juli 1957, in de zweminrichting de Over dekte. Geslaagd voor diploma A: Occie Jon ker, Arnoldus Mulder, Rob Borghart, Thea Werkhoven. Leendert v. d. Hoek. Eslbeth Herfst, Joke Roos, Robert Krol. F. J. Montanus, Marinus Swaneveld, Thijs Cohen, Mary v. Zomeren, Johan nes Soek, Barend Franke, Sophia de Ru. Bram du Prie, Alida Roskam. Tine v. d. Berg, Ria van Stijn, Harmke Ooms, Maartje Ooms, Rob v. d. Zeeuw, Anet Vermolen, Joan Dekker, D. Imthorn, afgewezen 1. Diploma B: Astrid van de Sar. Jacob W. Duivenstein, Nicolaas M. de Water. Hans Oudshoorn. Algonda Martens. Maria Brak, Jan Brak, M. Post. Ronnie van Egmond A. Noppe. afgewezen geen. M. ZONDEROP 40 JAAR IN DE JOURNALISTIEK De heer M. Zonderop herdenkt op 13 augustus a.s. zijn 40-jarig jubileum als redacteur van de ..Leidse Courant". In overleg met de jubilaris is de vie ring van het jubileum uitgesteld tot 24 september. Mej. M. Winkel alhier is geslaagd voor het diploma A van het Staatsexa men Gymnasium. A. van Vuuren verliet Leidse Politie KWAM IN 1919 BU HET KORPS Even geruisloos als hij in 1919 zijn in trede in het Leids Politiekorps deed, heeft vandaag de hoofdagent van Poli tie, de heer A. van Vuuren. wonende Koninginnel a an 1, de politiedienst ver laten. Slechts een afscheid in intieme kring met de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws en een handdruk van zijn superieuren en collega's gaven aan dit vertrek enig reliëf. Het was de uitdrukkelijke wens van de heer Van Vuuren. die thans met. pensioen gaat. Nadat de heer Van Vuuren zijn mili taire dienstplicht bij „de Veld" had vervuld, trad hij op 3 december 1919 in politiedienst als agent. Via agent twee de klasse en agent eerste klasse werd hij na de bevrijding hoofdagent. In deze functie is hij gedurende twaalf jaar dagwachtcommissaris geweest. Velen hebben in de loop der jaren contact met de heer Van Vuuren gehad door zijn bemoeienis met de afdeling gevon den en verloren voorwerpen. Bovendien was hij voor de pers de man. die jaren lang voorbereidingen trof voor het da gelijks politie-rapport en daardoor het contact legde tussen de wereld van het nieuws en de bron van tal van berich ten. Drukke dagen in veilinghallen van Flora Route in Leiden Aankomst in Leiden (Stationsplein) 3 45 uur. Route: Stationsplein. Sta tionsweg, Rijnsburgersingel. Maresingel. Herensingel. Zijlsingel. Utrechtse Veer. Plantagelaan. Levendaal. Korevaar- straat. Breestraat (ongeveer 4.30 uur). Noordeinde. Witte Singel. Koepoorts- brug. Jan van Houtkade. Route avondcorso Vrijwel op hetzelfde moment kon gisteravond het bestuur van de expositie „Romantiek en Bloemen" en van „Aqua Hortus" de 25.000ste bezoeker welkom heten. In beide gevallen was het een Leids echtpaar. Om circa 8 uur waren het de heer en mevr. H. Bronsgeesté— Oostveen, wonende aan de Van de Sande Bakhuyzenlaan 5, die bij hun bezoek aan de bloemententoonstelling in het Van der Werfpark tot hun verras sing vernamen, dat zij de 25.000 vol maakten. Plm. een uur later waren het de heer en mevr. H. E. Brandsma Boerman uit de Marnixstraat, die het aantal bezoekers aan „Aqua Hortus" eveneens op 25.000 brachten. Beide echt paren viel deze avond temidden van de sprookjesachtige verlichting van het Van der Werfpark een hartelijke hul diging ten deel. Namens het Comité „Romantiek en Bloemen" bood de wnd. voorzitter, de heer C. Zandbergen, beide echtparen prachtige bloemstukken aan, waaraan de voorzitter van de tentoon stellingscommissie van „Aqua Hortus", de heer J. Sieval, voor ieder een kolos sale fruitmand toevoegde. Ook de voor zitter van de afd. Leiden van de Cen trale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer H. Stikkelorum welke afdeling a.s. zaterdag eveneens haar aandeel zal hebben in dit Leidse bloemenfeest, bleef in deze huldiging niet achter en overhandigde beide echt paren een waardebon van f. 10.welke zaterdag op de markt inwisselbaar is. Geschenken, waatrvoor men zich zeer erkentelijk toonde. (Foto L.D./Van Vliet) (Speciale ber ichtgeving) Even voordat een gevangene gistermorgen om kwart vóór tien vanuit het Huis van Bewaring aan de Oostvest in Haarlem per gevangenauto zou worden overgebracht naar de Strafgevangenis in Groningen, heeft de man de luttele kans om aan zyn bewakers te ontsnappen aangegrepen. En met succes. Toen de gevangene, een 35-jarige Leidse Kok, a an de beurt was om in de gevangenauto te stappen, stelde hij één van de drie bewakers buiten gevecht door de regen,- jas, die hij over de arm droeg, over het hoofd van de bewaker te werpen, waardoor deze machteloos was. Onmiddellijk zette de gevangene het met grote passen op een lopen. Naspeuringen van de politie hebben thans nog niets op geleverd. Berucht in- en uitbreker De kok is een berucht inbreker. Hij is reeds negen maal veroordeeld, een maal tot een gevangenisstraf van acht jaar. Onlangs wist hij eveneens te ontsnappen, toen hij onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder in de Leidse Vestestraat bracht. Hij zat toen een gevangenisstraf van drie jaar uit, hem door de Haagse rechtbank opgelegd. Na zijn ontsnapping kon hij het in breken niet laten en stapte hij weer op hét pad van de „zware jongens". Hij pleegde inbraken in Overveen en Bent veld, maar weer liep hij in de armen van de politie. Op 16 juli heeft de Haar lemse Rechtbank hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Voorlopig werd hij in het Huis van Bewaring on dergebracht om daarna naar een gevan genis te worden gezonden. OP GESTOLEN FIETS VERDER. De Justitie-autodienst verzorgde mét drie bewakers het transport naar Gro ningen. Reeds enkele gevangenen had den in de auto plaats genomen, toen de Leidenaar, die niet was geboeid, aan de beurt was om in te stappen. Hij zette het echter op een lopen, rende door en kele straten en botste tegen een lan taarnpaal op Inmiddels was de achter volging ingezet. De ontsnapte belandde in een speeltuin, waar juist een grote groep kinderen gereed stond om naar een voorstelling van een poppenkast te gaan kijken. Een van de kinderen, een 13-jarig meisje, begreep de situatie en schreeuwde tot een van de achtervol gers: „Schieten". De bewaker schoot, eerst in de lucht, later op de gevan gene, maar hij miste. Aangezien de inbreker intussen tussen de kinderen liep, durfde de bewaker niet meer van zijn vuurwapen gebruik te maken. Op de Scheepmakersdijk zag de ontsnapte BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theodora Amna Maria, dr vaa A. J. M. van der Zwet en J. M. C. van Tongeren: Joseph zn van J. Brugman en N. Rot mensen- Elisabeth Juilda ,dr van J. Heme- rl'k en E. M. Mulder; Marjolein ,dr van W. J. Schouten en M. Eveleens: Annette Hen- drika dir van C, van der Nat en J. A. Ered'dels- Gijbertus Cornells, zn van W. F. Neuteboom en T. van Weeren. OVERLEDEN C. Brandit ,77 Jaar, wediuwe van W. R4Jms- buirgor; W. ï'Eoluse, 72 Jaar, man. Officiële publikatie WACHTVERBOD BREESTRAAT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten in verband met de bouw van de nieuwe Twentsohe Bank met in gang van 1 augiustus 1957 voor de duur van een Jaar of zoveel langer of korter ais voor het werk nodig is, een wachtver- bod vast te stellen voor de Breestraat. oneven zijde, voorzover gelegen tussen de Diefsteeg en het einde van de ter plaatse ean te brengen schutting. een fiets staan, stal deze en ontsnapte. Terstond heeft de politie een speur tocht ondernomen en van zijn ontvluch ting aan de politie in het gehele land mededeling gedaan. De ontvluchte is een lange, schrale man met een bleek ge zicht. blauwe ogen en donkerblond haar. Hij was gekleed in een grijs kostuum. Bij telefonische informaties verklaarde de adjunct-directeur van het Huis van Bewaring te Haarlem :„Wij staan er buiten. De man was door ons afgele verd aan de Justitie-autodienst". CIRCUS „KNIKKEBEEN" Op verzoek van het „Hooggeëerde Publiek" geeft circus „Knikkebeen" vrijdagavond a.s. te 8 uur in de tent aan de Du-Rieustraat een extra avond voorstelling. Om de jeugdige artiesten niet al te zeer te vermoeien, vervalt daarom de voorstelling van vrijdagmorgen. ZILVEREN JUBILEUM H. J. SLOOS De heer H. J. Sloos herdenkt morgen het feit, dat hij voor 25 jaar als boek houder in dienst trad bij „Het Haar denhuis" J. de Nie en Zn. Ter gelegen heid van dit jubileum zal de heer Sloos morgenochtend in „Het Gulden Vlies" worden gehuldigd. Advertentie COR VAN REEDE tuts speelt in Wereldwonder Warmond (Five Flies Chalêt) Oranje Nassaulaan 11 200 meter voorbij Tolhek Spec. Forellen en Poulardes 5 Res: k 1711—855 Vergaderingen, recepties, promoties, modeshows en tentoonstellingen Zaterdag, 3 augustus, zal het Rflnsburgse bloemencorso onder de titel „Romantiek en bloemen" door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekken. Duizenden Nederlanders en hopelijk ook buitenlanders zullen dan kunnen zien tot welke prestaties de Rijnsburgers in staat zijn op het gebied van bloemsierkunst. Het corso zal om 2 uur vertrekken van Flora; de aankomst In Oegstgeest is 3 uur, waarna men te 3.45 uur in Leiden zal aankomen, 's Avonds vertrekt het verlichte corso om 9 uur van de Jan van Houtkade te Leiden. In de veilinghallen van Flora te Rijnsburg heerst bijna altijd een grote bedrijvigheid, maar in de week van het corso is het er bijzonder druk: er wordt getimmerd aan de opbouw van de cor sowagens, er wordt gelast en geschil derd.^ Vrijdag komen dan tientallen bloemsierkunstenaars uit alle delen van het land naar Rijnsburg om een schat van bloemen op de wagens aan te brengen. Het zijn voornamelijk gladio len. dahlia's en anjers die verwerkt zullen worden. Het motto van het corso Is „Ro mantiek en bloemen" en zal dus in dezelfde stijl zijn als de tentoonstel ling in het Van der Werfpark te Lei den, die eveneens door de Rijnsbur gers, in samenwerking met V.V.V.- Leiden, is georganiseerd. Ook in de corsowagens wij schre ven daar destijds reeds uitvoerig over zal het romantische element goed ver tegenwoordigd zijn. De heer K. J. Kiersch is van beide evenementen de ontwerper en artistiek-adviseur. Zaterdagmorgen om 10 uur moeten de wagens gereed zijn, want dan gaan de deuren van de veiling Flora te Rijnsburg open voor het publiek. Men krijgt dan gelegenheid de corsowagens rustig te bekijken en alle details in zich op te nemen. Route in Rijnsburg Het startsein van het corso zal om 2 uur 's middags gegeven worden door mevrouw Klaasesz, de echtgenote van de commissaris van de Koningin In de provincie Zuid-Holland. De route in Rijnsburg is als volgt: Vertrek van „Flora". Oegstgeesterweg, Brouwerstraat. Burg. Meyboomstraat, Kanaalstraat. Katwijkerweg, Dubbele Buurt, Vliet N.Z.. Oegstgeesterweg Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijns- burgerweg en Rijnzichtweg. Route in Oegstgeest Aankomst in Oegstgeest 3 uur. De route is dan: Rijnzichtweg. Leidseweg. Oranjelaan. Wald. Pyrmontlaan, Ter- weeweg. De Kempenaerstraat en via Warmonderweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Op de Jan van Houtkade zal het cor so, dat wordt afgewisseld met ver schillende muziekkorpsen, blijven staan tot 's avonds 9 uur, wanneer het als verlicht corso door de Sleutelstad zal trekken. De route hiervoor is: Jan van Houtkade. Jan van Houtbrug, Zoeter- woudse-singel. Witte Singel, Noord einde, Breestraat, Korevaarstraat, Zoe- terwoudse-singel. Plantage. Utrechtse Veer. Zijlsingel. Herensingel, Maresin gel. Rijnsburgersingel, Stationsweg. Via Oegstgeest gaat het corso dan weer naar Rijnsburg. Corsage-anjers Op verschillende dagen voor het corso zullen in Leiden en Oegstgeest aan het publiek op grote schaal corsageanjers worden uitgereikt. Deze anjers zijn be schikbaar gesteld door dé vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", en het comité van Rijnsburgs corso hoopt dat door deze corsages de drie plaatsen, waar het corso doortrekt, een nog fees telijker aanzien zullen krijgen. Het gemotoriseerde verkeer, dat zich steeds blijft uitbreiden, is er ongetwij feld mede de oorzaak van, dat de stads jeugd en dus ook de Leidse het paard als edel dier onvoldoende kent. De Commissie voor de Jeugdvakantiebezig- heden heeft er dan ook goed aan ge daan om de* ruitergroep „Koningin Emma" uit Wassenaar uit te nodigen voor vele honderden schoolkinderen, die in deze lange vakantieperiode nu een maal op een of andere manier bezig ge houden dienen te worden willen zij geen kattekwaad uithalen, een demonstratie van haar kunnen te geven. Dank zij ve ler medewerking, o.m. van de Sport stichting en de Plantsoenendienst, kon den de jongens en meisjes zich gister middag onder geleide van ouderen ver zamelen op het speelterrein van het Roomburgerpark. waar het ruiterfestijn plaats zou vinden. Meer dan duizend paar glunderende kinderogen volgden op deze warme en zonnige middag de verrichtingen, van de ruiters, die met het grootste gemak - het leek althans zo - vier hindernissen namen, voor de traditionele stoelendans zorgden en zelfs een klucht opvoerden. Aan hilariteit heeft het dus niet ontbroken! Alleraar digst was vooral de guirlande carrousel, welke met een polonaise te vergelijken is. Kortom er was op het gebied van paardensport van alles wat. De foto toont enkele kinderen, die met gespan nen aandacht langs de lijn staan of lig gen te kijken. (Foto LD/Van Vliet) Weer Felix Austria'', Herstelbetalingen aan Rusland zware last (Van ome Weense correspondent) Men kan Oostenrijk weer een gelukkig land, een ,Jelix Austria" noemen, want het geniet nu reeds meer dan twee jaar van zijn herwonnen vrij- heid. Deze gelukkige toestand wordt echter overschaduwd door de her stelbetalingen aan de Sovjet-Unie. Volgens het Staatsverdrag van 1955 is Oostenrijk namelijk verplicht aan Rusland zes jaar lang telkenmale 200.000 ton aardolie (ter waarde van 17 miljoen dollarte leveren, terwijl het bovendien tien jaar lang tel kens 25 miljoen dollar hetzij in deviezen hetzij in goederen moet betalen. In de afgelopen twee jaar heeft het kleine Oostenrijk aan deze verplich tingen voldaan tegenover een reuzenstaat als de Sovjet-Unie, die er voor de buitenwereld prat op gaat, dat zij zo rijk is dat zij Amerika binnenkort kan overvleugelen Toen nu Mikojan twee maanden gele den in Oostenrijk op bezoek was. heeft kanselier Raab hem verzocht om slechts de helft van de 200.000 ton te mogen le veren en de andere helft in de vorm van machines, fijne instrumenten, che mische produkten enz. Daar Oostenrijk een goede betaler is. hebben Mikojan en het handelsministerie in Moskou daarin toegestemd. Zij hebben zelfs aangeboden, dat Oostenrijk voor de komende drie jaar inplaats van het ge hele kwantum van 200.000 ton olie an dere waren kan leveren. Van al deze staatstransacties. die per jaar een waar de van meer dan 32 miljoen dollar uit maken, bemerkt de doorsnee-Oostenrij ker eigenlijk niets. Hij leeft nog steeds in een hoogconjunctuur, waarvoor de toenemende motorisering wel het beste bewijs levert. Tussen april 1955 en 1956 werden er 120.000 nieuwe auto's in ge bruik genomen, terwijl er in het lopen de jaar nog 76.000 zijn bijgekomen. Oostenrijk is niet alleen een toeristen- land voor de buitenlanders, maar nu ook voor de eigen bewoners, die voor hun vakantie zoveel geld uitgeven, dat het huidige seizoen alle vroegere records zal slaan. Het gebruik van vlees heeft het vooroorlogse peil bereikt en bovendien neemt de vraag naar betere kwaliteit op het gebied van de andere levensmidde len zozeer toe. dat de mindere soorten onverkocht blijven liggen. De consump tie van brood en aardappelen is gedaald waartegenover die van jams en chocola de met 33 resp. 14 procent is gestegen tegenover het vorige jaar. Men koopt nu ook zonder aardappelen grote hoeveel heden groenten in blik en diepvries- fruit. De omzet van de bierbrouwerijen is in het afgelopen jaar voor 9 procent gestegen en zelfs champagne schijnt geen luxe meer te zijn. Nadat in 1955 en 1956 slechts 600.000 flessen werden verkocht, beloopt de om zet nu reeds meer dan een miljoen. Reeds moeilijkheden Ofschoon dit kleine en stille land stipt betaalt, is er intussen een moeilijk heid ontstaan. Daar Oostenrijk van zijn olieproduktie jaarlijks 200.00Ó ton aan die Sovjet-Unie moet afstaan, krijgt het zelf een tekort en moet dus het ontbre kende in het buitenland kopen. Geen tariefverhoging door huurverhoging In de Staatscourant van heden is een beschikking gepubliceerd van de minis ter van Economische Zaken a.i.. waarby aan de beschikking prijsstop gas-, elek triciteit- en waterleidingtarieven een nieuw lid wordt toegevoegd. Hierin wordt bepaald, dat, ingevallen waarin het vastrechttarief voor gas, water of elektriciteit wordt vastgesteld op basis van de huurwaarde van de betrokken woning, het tariefbedrag niet mag stygen, doch gehandhaafd moet blijven op het peil van 31 juli 1957. Dit betekent, dat de huurverhoging de hoog te van het vastrechttarief niet mag be ïnvloeden. ERNSTIGE .AANRIJDING OP HET LEVENDAAL Gistermiddag, omstreeks 5.50 uur. vond op het Levendaal een ernstige aanrijding plaats, waarbij een 29-jarige motorrijder uit Boskoop levensgevaar lijk werd gewond. De motorrijder, die bij het plotseling draaien van een vrachtauto, geen kans meer zag om deze auto te ontwijken, reed tegen de wagen op en werd tegen de grond ge slingerd. De EHD heeft het slachtoffer, dat ernstige verwondingen opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. He denochtend liet zijn toestand zich iets gunstiger aanzien. Voor het examen Nederl. Handels correspondentie. afgenomen door de Nederl. Associatie, slaagde onze stadge note, mej. Han de Rooij. Gisterochtend is een zes-jarig jon getje met zijn linkerhand door de ruit van de voordeur van de ouderlijke wo ning in de Bakkersteeg gevallen, tenge volge waarvan hij zijn polsslagader I heeft doorgesneden. Evenals In andere landen voelen ook de verantwoordelijke instanties in Oos tenrijk zich verplicht om de bevolking tot sparen aan te sporen. Niet alleen in Zwitserland, maar ook Ln Oostenrijk preekt men de zogenaamde conjunc tuur-afremming. die daarin bestaat, dat men niet alle reserves opgebruikt, doch een gedeelte daarvan in staatspapieren belegt. Want terwijl het volk in een overvloed van geld schijnt te zwemmen en in een overvloedscrisis terecht Is gekomen, heeft de Staaat gebrek xin kapitaal om de zo hoog nodige imenUff ringen mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3