Op vijf plaatsen in Djakarta weer handgranaten geworpen Nederlandse padvinders naar de „Golden Jamboree" vertrokken Met een enkel woord Britse censuur op berichten van de militaire operaties in Oman Agenda WOENSDAG SI JULI 1957 Herkomst der onrustzaaiers is onbekend (Van onze correspondent in Djakarta) Vier weken nadat Djakarta werd opgeschrikt door een aanslag met handgra naten op het kantoor van de communistische partij en van de links-georiënteerde vakbondscentrale Sobsi, zijn gisteravond op vijf plaatsen in de hoofdstad van Indonesië opnienw handgranaten geworpen, zonder dat nochtans de aard der doelen een aanwijzing geeft van welke kringen uit deze aanvallen werden gelanceerd. In Djakarta viel de mening te beluisteren, dat de terreurdaden de bedoeling zouden Rebben in het algemeen onrust te verwekken, doch omtrent de identiteit der granaatwerpers en hun verder liggende doelen taste men in het duister. Om negen uur gisteravond werd een handgranaat geworpen naar een raam in de zijgevel van het gebouw van de drukkerij „De Unie", aan de Djalan Batoejeper, de Nederlandse ondeme- neming. die o.m. het dagblad „De Java bode" uitgeeft, doch ook als drukorder de Indonesische dagbladen „Bintang Ti- moer" en „Indonesia Raya". De bedoeling was kennelijk dat de handgranaat in de drukkerij terecht zou komen. Achter het glas bevindt zich echter gaas, zodat de granaat op het trottoir viel en bij de ontploffing slechs lichte schade aan gevel en ruiten ver oorzaakte. Voor genoemde Indonesische dagbladen, beide ochtendbladen, heeft het er de schijn van. dat de aanslag het doel had het uitkomen van deze bla den te verhinderen, hetgeen mogelijk geweest zou zijn, indien de granaat in het gebouw zou zijn ontploft in de na bijheid van de rotatiepers. Daar „Bintang Timoer" een blad de PNI-riehting toegedaan, en het onaf hankelijke blad „Indonesia Raya" poli tieke tegenvoeters zijn, is ook uit dien hoofde de kring, van waaruit de aan slag kwam. onduidelijk. Hetzelfde kan gezegd worden van de overige vier handgranaat-aanslagen. Eén werd ge worpen aan de Djalan Lembang op het dak van het huis van luit.-kolonel Soe- kendro van de Generale Staf der Land macht. Overste Soekendro had juist een minuut tevoren het terras voor het huis, Protesten tegen kernproeven duren voort TweehonderdzesenvUftig Britse geleer den hebben zich aangesloten bi) de op roep van de Amerikaanse geleerden tot beëindiging van de proefontploffingen met kernwapens. Onder de Britten zijn twee Nobelprijswinnaars. Om de Amerikaanse openbare mening op te zetten tegen voortzetting van de proeven met kernwapens hebben Qua kers besloten op 6 augustus aanstaande, de dag waarop in 1945 de atoombom van Hirosjima ontplofte, door te dringen op het terrein voor dergelijke proeven in de Amerikaanse staat Nevada. Het proef terrein in Nevada is streng verboden voor het publiek. De Quakers zeiden dan ook inbreuk op de wet te zul len maken, zy wilden op deze wyze de aandacht op zich vestigen omdat zy niet over de middelen beschikken om op andere wyze de aandacht van het Ame rikaanse volk op hun standpunt te ves tigen. waar hy gezeten had. verlaten en ont kwam zo aan de rondvliegende scher ven. Verder werden handgranaten gewor pen in de omgeving van Lapangan Pan ten g, het voormalige Waterlooplein, en in de buurt van Gondangdia Lama. vrij ver van het vorige punt verwijderd. Bij de laatste drie aanslagen werden drie personen, waaronder een nachtwaker en een kind. gewond. Zy werden in het ziekenhuis opgenomen. Hogere produktie in Ruhrgebied Het Ruhrgebied heeft nog zulke grote reserves aan onontsloten kolenvelden, dat zyn kolenproduktie in de komende 20 jaren met byna 40 miljoen ton per Jaar kan worden verhoogd, zo heeft de organisatie van de kolenmynindustrie van het Ruhrgebied te Essen bekendge maakt. De industrie heeft plannen uitgewerkt om de technische capaciteit van de mynen van het Ruhrgebied en het bek ken van Aken zodanig te verbeteren, dat in 1960 reeds 187 miljoen en 20 jaar daarna zelfs 200 miljoen ton per jaar kunnen worden gedolven. In 1956 hadden de Westduitse bekkens een steenkolenproduktie van ongeveer 134 miljoen ton by een capaciteit van circa 160 miljoen ton. Peron kwam best uit (le bus Üit de Argentynse verkiezingen is gebleken dat Peron. de weggejaagde dictator, en diens buiten de wet gestel de party groot succes hebben geboekt. Want er werden byna twee miljoen blanco stemmen ingeleverd, en de radi- kale Volksunie, die de meeste stemmen kreeg, kon er met ook byna 2 miljoen nog net bovenuit komen. Peron had zijn oud-volgelingen opgeroepen om blanco te stemmen! Engeland investeert veel in Gemenebest (Van onze Londense correspondent) Door de uitgaven van een Witboek heeft de Britse regering een klinkend antwoord gegeven op de steeds meer gehoorde kritiek, dat Engeland niet vol doende investeert in zijn Gemenebest. Van alle buitenlandse kapitalen, aldus het Witboek, dat de laatste tien jaar in tot het sterlinggebied behorende Geme- nebestlanden (Canada dus niet inbegre pen) is geïnvesteerd, was niet minder dan zeventig procent uit Engeland af komstig tegen slechts vijftien procent van de Wereldbank en vyf procent van elders. Gemiddeld belopen de Britse in vesteringen twee miljard gulden per jaar, dat is veertig gulden per hoofd der bevolking. Bovendien heeft Engeland de Gemenebestlanden omvangrijke techni sche en wetenschappeiyke bijstand ver leend en het zal daarmee krachtig voort gaan. Rusland helpt Afghanistan President Worosjilof en Koning Mo hammad Zahis Khan hebben gisteravond een Russisch-Afgliaanse verklaring ge tekend betreffende de resultaten van het overleg, dat de Vorst te Moskou heeft gepleegd met de Sovjet-leiders. Blykens deze verklaring zal de Sovjet- Unie Afghanistan belangeloos hulp ver lenen, zonder hier politiekevoorwaar den aan te verbinden. De Russen zullen met name deelnemen aan de exploitatie van de olievelden in Noord-Afghanistan en helpen bij het opleiden van econo men en technici. Er zal een speciale commissie in het leven worden geroepen voor het regelen van grenskwesties. reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A dam Tel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 BINNENLAND Het Neder flemdee motorschip Will Ja (289 ton, rederij Slobben, Groningen), dart; aan het begin van de week voor de Deen se kust aan de grond liep, ls Ouxtoaiven binnengelopen om beter weer ai te wach ten. Taptoe Delft 1657, het grote müilditadire muziekfestival, dat ran 24 tot en met 31 augustus voor de vierde achtereenvolgen de maal op de Markt te Delft zal worden gegeven, zal dat Jaar ln het teken staan van de land- en zeestrijdikrachten van hit Staatse Leger tyden6 de roemruchte Repu bliek der Verenigde Nederlandse landen en later van het Koninkrijk der Nederlan den. Gistermiddag ls bij het zwemmen aan het Schevening6e strand ter hoogte van de Keizerstraat de 34-jarige Zwitser R. N. Travelletti uit Sion vermist geraakt. Om streeks drie uur was hij ln het water ge gaan, terwijl een broer van hem foto's maakte op het strand. De heer TrawelietU kwam niet terug uit het water en om kwart over zes waarschuwde zijn broer de politie, die aanneemt, dat hy ls verdron- Meer dan 8000 bezoekers zijn gedu rende de maand ju-11 geweest op de her denkingstentoonstelling over de Ruyter bejaardentehuis te Vlisslngen. Drie maan den tevoren werd deze tentoonstelling Ln Amsterdam gehouden. Zij trok daar ln de drie tentoonstellingsmaanden 24.767 be zoekers. De Jaarlijks door de stichting Hout- voorllohtingslnstltuut (HV.I.) te Amster dam te organiseren „Houtdag" voor ar chitecten. ingenieurs en directies van bouwtechnische overheidsdiensten zal dit Jaar op 11 oktober te Utrecht worden ge houden. Op Bonaire is een dezer dagen een borstbeeld var- de Venezolaanse vrijheids held Simon Bollvar onthuld. Het beeld is een geschenk vain de Venezolaanse re gering. Het comité „Bedrijfsleven en effec tenbeurs helpen Prinses Beatrix Polio- fonds" deelt mede. dat de actie ten bate van de pollopatiënten netto f 264.216,81 heeft opgebracht, welk bedrag door een accountantskantoor ls gecontroleerd en goed bevonden. Even na middernacht is op de VTlk- hovenseweg te Eindhoven een bromfiet ser uit St. Oedenrode door onbekende oor zaak gevallen. De 33-janlge bromfietser werd met zijn echtgenote, die op de duo zat. naar het Binnenziekenbuis overge bracht, waar hy na aankomst bleek te zijn overleden. Zijn echtgenote werd met een hersenschudding ter verpleging opgeno men. By K.B. zijn benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de afdeling der Alge mene Wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te ge ven a. in de economie en de sociologie: prof. dr. P. L. Polak, budtengenwoon hoog leraar aan de Ned. Economisene Hr - school te Rottendam en b. ln de bedrijfs economie: dr. H. J. Kruisinga, bedrijfs econoom bij de Kon. Shellgroep te Den Haag. BUITENLAND In Grenoble is bekendgemaakt dat er een helikopter geland ls op de ruim 3.000 meter hoge Mont-Cemet bij Grenoble. De helikopter haalde post op van een pas sagiersvliegtuig. dat bijna vier jaar gele den op deze berg verongelukte. Er kwa men destijds 42 mensen by om het leven. De reddingsploeg had de post vier Jaar geleden over het hoofd gezien. De brie ven zullen doorgezonden worden. Bij een autobusongeluk ln Turks Thracie zijn 23 mensen om het leven ge komen. De bus. op weg van Istanbul naar Erdirne. sloeg over de kop toen on een helling een as brak. De wagen vloog daar op in brand. De Wereldbank heeft blijkens haar heden verschenen Jaarverslag in het op 30 Juni Jl. geëindigde boekjaar een netto winst van 36 miljoen dollar behaald, ver geleken met 29 miljoen dollar in het boekjaar 1955/56. Aan het einde van het afgelopen boekjaar bedroegen de totale reserves van de bank 289 miljoen dollar. Te Buenos Aires is van officieuse zij de bekendgemaakt dat de verdeling der zetels in de nieuw gekozen Argentijnse grondwetgevende vergadering als volgt is: I regeringspartijen 120 en de oppositie 85 I zetels. Drie der zetels van de oppositie worden door communisten ingenomen. Mevrouw Roosevelt heeft meegedeeld. da/t zij een visum voor de Sovjet-Unie i heeft gekregen. Zij wist nog niet, wanneer zij de reis zou maken. Een verzoek om toestemming voor een bezoek aan com munistisch China, ls echter door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken afgewezen De Zwitserse sohrijver en oomponi t dr. Hans Ganz is maandagnacht te Zü- rich in de ouderdom van 67 Jaar over leden. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren de verdragen in zake Euratom en de gemeenschappelijke markt bekrachtigd. Tussen Manchester en de Pakistaan se hoofdstad Karatsjl zal een regelmatige busdienst worden onderhouden .De dienst op dit langste traject ter wereld, zal vier maal per Jaar worden onderhouden door een autobus, die plaats biedt aan 41 pas sagiers De afgevaardigden van de V.S. en Groot-Brittaminiië op de vergadering van de economische en sociale raad van de V.N. te Geneve hebben zich gisteren uit gesproken tegen de stichting van een spe ciaal fonds van de V.N. voor de econo mische ontwikkeling van onderontwikkel de gebieden (Sunfed) De Verenigde Staten hebben gisteren de nieuwe Tunesische republiek officieel erkend. Het Westduitse hoge gerechtshof ln Karlsruhe heeft gisteren de 40-jarige Na- des chd a Kratsch. die telefoniste van de Duitse ambassade in Moskou is geweest, veroordeeld tot veertien maanden gevan genisstraf wegens spionage voor de Sovjet Unie. N oord - Noorwegen zucht ln deze da gen onder een hittegolf. In het district Salten. ongeveer op de 67ste breedte graad. zijn gisteren temperaturen tussen 30 en 32. maandag zelfs van 34 graden in de schaduw gemeten. Opgewekt hebben een duizendtal pad vinders en padvindsters gistermiddag hun dikke volgestouwde plunjezakken over de kade ln Hoek van Holland gezeuld. Kleine padvindertjes van amper drie turven hoog en oude, wijze leden van voortrekkersstammen met gryze haren onder hun verkenners- hoed. Zy gingen op weg naar de „Golden Jamboree", het padvinders evenement dat, ditmaal in Sutton Goldfield In Engeland wordt gehou den. De padvinders lieten by de Konlnk- ïyke Marechaussee hun passen zien. na dat ze de douane waren gepasseerd. De grote bagage, ongeveer 200 tenten in 500 colli was al enige dagen geleden naar Engeland verzonden. Soms wisten de padvinders, die al om 2 uur in Hoek van Holland waren aangekomen, niet goed waar ze heen moesten. Een groep kwam keurig het perron op marcheren, kenneiyk op een doel af, maar plotse ling stonden ze stil. „Ik weet eigenlyk niet, waar ik heen moet", zei de leider schuchter. Maar ook dat kwam terecht en het vlagvertoon verliep geheel vol gens padvindersplannen. Op de kade naast het s.s. „Mecklen burg", dat de padvinders, waaronder een 40 man uit de West, naar Engeland brengt, speelde de padvinders drumband uit Enschede. Toen allen aan boord waren hielden de hoofdcommissaris van de V.K.J.B., mr. F. B. J. M. Janssens, en de hoofdcommissaris van de N.P.V. de heer E. J. H. Volkmaars, een af scheidstoespraak. Daarna overhandig-' den zy aan de contingentleiders, n.l. een schipper van de zeeverkenners en een hopman, de vlaggen. Al dit vertoon werd gadegeslagen door zeer vele ouders, die hun zoon of dochter naar de boot hadden gebracht. V.S. beperken hun olie-invoer In gezaghebbende Londense kringen ls men van mening, dat het Midden-Oos ten het zwaarst getroffen zal worden door het gisteren bekend gemaakte be sluit van de Amerikaanse regering om te komen tot een vrijwillige beperking van de olieinvoer met 10 procent. Op langere termijn bezien, zo wordt hier aan toegevoegd, zal de Amerikaanse be perking van de olie-invoer, welk be sluit voornamelijk beoogt het verdedi gen van de belangen der kleine Ameri kaanse olieproducenten, leiden tot een vermindering van de olieproduktie in het Midden-Oosten of minstens tot. een vertraging van het tempo der uitbrei ding. Luchtaanvallen duren voort Baby - kunstmaan De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteravond bekend gemaakt, dat de Ver. Staten zullen proberen om in no vember a.s. een „baby"-aard-satelliet te lanceren, inplaats van tot de volgende lente te wachten. Het plan voor november is om te trachten een baby-model van het wer kelijke toestel de ruimte in te slingeren en wel gedurende de proefnemingen van het lanceren van raketten. Deze „proef-satelliet" zal ongeveer 4 pond wegen en 6.4 inches in diameter zal zyn, vergeleken met de echte satel liet van 21V2 pond en van 20 inches in diameter, die men het volgend jaar hoopte te lanceren. Rock 'n roll in Moskou Een gehoor van omstreeks duizend, voornamelyk jonge Moskovieten heeft gisteravond in extase geluisterd naar een Brits rock'n roll- en jazzconcert, dat in het kader van het zesde wereld- jeugdfestival voor vrede en vriendschap op in het Moskouse „huis van filmwerkers" Iman- Omtrent de doelen mochten Het personeel van de RAF-basls te Sjarjah heeft aanzegging gekregen, dat de operaties van de Britse lucht macht tegen de opstandelingen ln Oman van nu af het hoogste geheim zUn, en dat er niet meer over mag worden gesproken of geschreven. Deze vorm van censuur is ingesteld door de Engelse resident voor het gebied van de Perzische golf, Sir Bernard Bur rows. Vanochtend by zonsopgang stegen 16 Venom-straaljagers van de basis Shar- jah op voor een aanval op fort Flrk, waar volgelingen van de opstandige Imam zich hebben verschanst. Twaalf toestellen hadden raketten by zich. de overige vier gebruikten hun boordwa- pens. Het was de vyfde aanval van de RAF op de strydkrachten van de Imam, en de sterkste. Tot voor kort stegen de Venoms altyd in groepjes van vier op. Hieruit blykt, dat het offensief aan kracht wint. In totaal zyn gisteren Britse straal jagers twintig maal uitgevlogen voor grote aanvallen op vestingen van de werd gegeven. Naar schatting zeven miljoen televisiekijkers waren ook getui ge van het concert, waarvan de Russen zeiden dat het de wildste muziek was die zij, met uitzondering van de uitzen dingen van „De stem van Amerika" ooit hadden gehoord. Daarna nam een compacte menigte dansende bezit van het centrum van Moskou, waarvan buitenlandse bezoekers zich met de Russische bevolking meng den. Politieauto's verzochten de weg vry te houden voor het verkeer. Vele gasten van de Sovjet-regeringsreceptie ter ere van de Koning van Afghanistan waren gedwongen een omweg naar het Krem lin te maken omdat de straten rondom het paleis overvuld met mensen waren. Grote kernenergiecentrale in Schotland Werelds grootste kernenergiecentrale zal te Ayrshire in Schotland gebouwd worden. De kosten ervan bedragen on geveer driehonderdzeventig miljoen gul den. Dit is gisteren in het Britse Lager huis medegedeeld. Advertentie De Engelse Pamela Jordan heeft op originele wijze reclame gemaakt voor een pas uitgekomen plaatje van haar favoriet Hawaiian-ensem ble. Gekleed in Hawaiiaans kos tuum trok zij de City van Londen in. om de aandacht op het lang- speelplaatje te vestigen. Het lukte haar ten dele: een groot deel van de belangstelling gold Pamela zelfl Regering waarschuwt O voor ineenstorting De Indonesische regering heelt vandaag de waarschuwing doen ho ren dat als aan de verschillende cri ses, ivelke er op het ogenblik, be staan, zoals de gezagscrisis, de poli tieke crisis en de morele crisis, geen einde kan ivorden gemaakt de Staat gevaar loopt ineen te storten, zodat alle offers, welke tijdens de strijd om de onafhankelijkheid werden ge bracht. vergeefs zullen zijn geiveest. „De tijd is gekomen", zo vervolgde de regering, dat wij ons van onze fouten en tekortkomingen bewust moeten worden". Zij dringt daarom aan een begin te maken met de „nieuw leven-be weging", waarvoor president Soe- karno de vorige maand heeft ge pleit. Bovenstaande opmerkingen waren ver vat in de instructies van de regering aan de provincies over de herdenking van de onafhankeiykheidsproclamatie, op 17 augustus a.s. Toen president Soekarno zyn plannen voor een „nieuw-leven-beweging" aan kondigde, zeide hy daarmede 'te bedoe len een geesteiyke revolutie onder het volk, welke een ras zou moeten scheppen dat „anders is dan dat van vroeger, dat conservatief en orthodox is, en over alles redetwist". Gedurende een week na de 17de augustus zal de bevolking worden aan gespoord tot collectieve arbeid, een soberder levenswyze en geldinzame lingen ten behoeve van de wederop bouw, als het eerste begin van de nieuwe beweging. OEES keurt Franse de-liberalisatie goed De raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking heeft het besluit van de Franse regering tot opschorting van de handelsliberalisatie en inzake het opnieuw vaststellen van invoercontingenten voor de handel met Europa „gerechtvaardigd" genoemd. Vol gens de raad heeft Frankryk terecht ge bruik gemaakt van artikel 3C van de liberalisatiecode der OEES in verband met het groeiende tekort vai. Frankryk in de Europese Betalings Unie en de stand van de Franse goud- en deviezen reserves. wegens de militaire censuur geen me dedelingen worden gedaan. Ook van daag zullen de aanvalsvluchten worden voortgezet. ALPHEN AAN DEN RIJN Veehouder met auto in sloot Gistermiddag omstreeks het middag uur beleefde een veehouder uit My- drecht, rydende met zyn personenauto langs de Ziende in de richting Nieuw koop een angstig avontuur, toen zyn auto over de kop in de langs de weg liggende sloot terecht kwam. Gelukkig wist de man zich zelf te bevryden en kwam hy er met een nat pak en de schrik nog best af. De auto werd ern stig beschadigd. De veehouder gaf als verklaring dat een voor hem rydende bromfietser niet voldoende naar rechts uithaalde toen hy deze wilde passeren. Hierdoor kwam hy in de berm van de weg met bovenvermeld gevolg. WOENSDAG PapengracMExcursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Hoge Veluwe. 7 uiur voorm. Boshof-Akkerhof. Openludhtoaimenkomst. Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Leiderdorp Geref. Keric. Orgel concert door Hans Boelee. ter herdenking van Jan Zwart. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. ZATERDAG St- Anna-hofje (Hooigraoht). Receptie 450-jarig bestaan St. Anna-hofje. 3.305 uur nam. StadhuispleinOpening feestmarkt te 10 uur voorm.; huldiging A. Segyn te 1 u. nam.; prijsuitreing en sluiting te 6 uur nam. ZONDAG Hogéwoerd 1 va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis. Gemeenteraad. Bespreking fi nanciële nota B. en W. 8 uiur nam. Oud-Hbrtuszdchit. Afscheidsreceptie J Bosboom. 57 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voot Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens Ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 10—5 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rlumrtentoonstelling „Aqua-Hortus". (tot en met 4 augustus). Dagelijks 10 uur v.m tot 10.30 uur nam. Van der Werfpark; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver- ster". Werkd. 105 uur zondags 15 u., donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het zondagskind" a.l. Werk dagen 2.30 ,7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De geheime dienst grypt ln". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Myn hart zingt voor Jou", al. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: "The Goldrush". a.l. Werkdagen 2.30. 7.15. 9.15; zondag 2 30. 7.15 en 9.15 uur. Casino: "The Benny Goodman Story". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Casino: Donderdagcyclua „Terug uit de hel" 14 Jaar. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegetgeest wordt tot zaterdagmorgen 3 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel 21O60 Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085 en apotheek Oegsrtgeest, Wilhelminapadk 3. tel. 26274. ;een gehoor oy Uw balsarts ot .t, bel op dokterstelefoon 22222. Een socialistisch lid van het Britse Lagerhuis, Zilliacus, heeft gisteren te Londen gezegd, dat de Britse socia listische partij „interventie-oorlogen ten behoeve "van despoten in het Midden-Oosten en Zuidoost-Azië tegen hun eigen volk niet zal steunen. Hij zei voorts, dat de socialistische partij evehmin oorlogen zal steunen om olievelden in het Midden-Oosten in handen te houden van Britse en Amerikaanse oliemaatschappyen. Discussie over de lonen in de mijnen Optimisme van Bondsbestuur Gistermiddag hebben vertegenwoordi gers van de Katholieke Federatie In het mynbedryf in een openhartige sfeer met minister Suurhoff de moei lijkheden in de mijnindustrie en de oorzaken daarvan besproken, zo "er- nemen wij van genoemde Federatie. Het waren de heren Dohmen, Henne- kens en Palmen, die daartoe een reis naar Den Haag hadden ondernomen. Naar aanleiding van deze besprekin gen heeft het Bondsbestuur van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond zich diepgaand over de situatie in de mynindustrie be raden. Gezien het besluit van de Mijn- industrieraad van 23 juli JJ., spreekt het Bondsbestuur de stellige verwachting uit. dat de verordening byzondere pre mieregeling mijnpersoneel in de open bare vergadering van de M.I.R. van hedenmiddag zal worden vastgesteld. Zoals bekend is de vaststelling van deze verordening op verzoek van de ministers Suurhoff en Zylstra verleden week op geschort. Eveneens verwacht het Bondsbestuur dat de verordeningen betreffende het verlofloon, de diensttijdtoeslag, de ar- beidstyd voor de continu-arbeiders en de daarbij behorende compensatierege ling, alsmede de regeling doorbetaling tot 48 uur vanmiddag zullen worden vastgesteld. Nadat de regering t.a.v, bovengenoemde verordeningen een be slissing heeft genomen, zal het bonds bestuur met betrekking tot de dan ont stane situatie zyn standpunt bepalen. Teneinde misverstanden te voorkomen, brengt het Bondsbestuur nog onder de aandacht, dat verordeningen van de M.I.R. door de regering slechts ln hun geheel goedgekeurd of afgekeurd kun nen worden. De heer H. J. Lakenman van het ministerie van Volkshuisvesting, die is benoemd tot directeur van het Grootboek voor woningverbete ring. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) «2U5 wind m/s. Is p O 3 c'iTf CM Stockholm licht bew. n 2 24 1 Oslo zwaar bew. ono 1 25 0.1 Kopenhagen geh. bew. wzw 6 22 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 0 Londen onbewolkt windstil 23 0 Amsterdam vryw. onb. o 2 22 0 Luxemburg onbewolkt no 2 19 0 Parijs onbewolkt nno 2 22 0 Bordeaux onbewolkt no 2 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt n 4 26 0 Berlijn geh. bew. wnw 4 16 10 Frankfort onbewolkt ozo 1 20 0 Mtinchen zwaar bew. windstil 20 0 Zürlch onbewolkt nno 1 23 0 Genève onbewolkt windstil 23 0 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Wenen zwaar bew. nw 5 22 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 21 0 Rome onbev.-olko ono 2 29 2 AJaoclo onbewolkt ono 2 25 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2