EUROPA, RUSLAND EN AMERIKA OPEN VOOR LUCHTINSPECTIE WEERBERICHT Verstrekkende voorstellen van Dulles namens het i vesten OOK EERSTE KAMER KEURDE BELASTINGVERHOGING GOED AMERIKA VOLTOOIT IN 1960 ATOOM - KOOPVAARDIJ SCHIP BUIT VAN DE GEFINGEERDE OVERVAL' TERUGGEVONDEN 96ste Jaargang WOENSDAG 31 JULI 1957 No. 29200 LEIDSCH Directeur: i J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Stilte in Londen, verwachting in Parijs In gewoonlijk betrouwbare kringen in Parijs is gisteravond gezegd, dat Dulles naar verwachting deze week verstrekkende ontwapenings voorstellen zal doen ten behoeve van de Westelijke bondgenoten. Hij zou waarschijnlijk in de sub-commissie voor ontwapening lucht- inspectie van het gehele gebied der V.S. en van de Sovjet-Unie plus dat van andere landen van de NAVO en het verdrag van Warschau voorstellen. Als dit voorstel voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar zou zijn, zou Dulles een inspectiezone in Europa van de westkust van Ierland tot de Oeral voorstellen. Geen officieel nieuws (Van onze Londense correspondent) Het is overigens merkwaardig stil rondom de besprekingen, die Dulles mo menteel in Londen houdt. Er is geen enkel communiqué uitgegeven en niets van. enig substantieel belang is officieel bekend gemaakt. Alleen is het bekend dat Dulles gisteren vier en een half uur lang op het Foreign Office heeft ge praat met de vier Westerse delegaties in het sub-comité voor de ontwapening. Vandaag zou hü lunchen met de hoof den van alle delegaties inclusief de leider der Russische delegatie, Zorin. Al is het dan geen officieel commen taar, waaraan men enig houvast heeft, toch kan men uit de uitlatingen van „bevoegde kringen" wel het een en an der opmaken. Het schijnt, dat Foster Dulles met de delegaties nog eens de merites en de praktische uitvoerbaar heid der drie verschillende plannen voor luchtinspectie heeft besproken. Vooral het plan tot luchtfotografie boven een strook aan weerszijden van het ijzeren gordijn is van alle kanten bekeken. Groten niet buiten schot Doch het is geen geheim, dat de Europese mogendheden er niet enthou siast over zijn, omdat de voornaamste twee mogendheden, Rusland en Ame rika, dan letterlijk en figuurlijk bui ten schot blijven. Tot heden heeft Foster Dulles geen enkel nieuw gezichtspunt aan de reeds bestaande plannen toegevoegd en men begint zich dan ook af te vragen, wat hem toch heeft bewogen zelf naar Lon den te komen in plaats van de onder handelingen over te laten aan Stassen, de leider der Amerikaanse delegatie. Ongerustheid over Engeland Eerst wil Dulles zich persoonlijk over tuigen van de redenen, die er de oor zaak van zijn dat er inzake het ontwa- peningsvraagstuk zo weinig voortgang is gemaakt. De Amerikanen maken zich blijkbaar ongerust over de neiging, die vooral aan Britse zijde bestaat, de be sprekingen voor onbepaalde tijd te schorsen. Marshall-tegoed in één week verbruikt 25 miljoen minder deviezen De meest in het oog springende post van de verkorte balans van de Ned. Bank is deze week wel de bijzondere rekening, die van f. 230.3 miljoen is ingezakt tot f. 16.8 miljoen. Het hing reeds lange tijd in de lucht dat de Staat er toe zou over gaan zijn toevlucht te nemen tot deze oude Marshall-hulprekening als de enige manier om aan de grote betalingsver plichtingen van de ultimo te kunnen voldoen. In het voorjaar hadden de bevoegde instanties reeds toestemming gegeven om van deze mogelijkheid desgewenst gebruik te maken. Het Rijk staat bij de Centrale Bank nog altijd debet en zelfs zijn de voor schotten aan de Staat met f. 3 miljoen toegenomen. Zij hebben nu een bedrag bereikt van f. 72.4 miljoen. Inmiddels heeft de gisteren gehouden inschrijving op schatkistpromessen een verrassend goed resultaat opgeleverd. Dankzij het feit dat de banken behoorlijk in hun middelen zitten heeft de tender een bedrag opgeleverd van ruim f. 123 mil joen tegen een disconto van 4ys%, even als de vorige maal. Met de deviezenpositie staat het er weer minder gunstig voor. De goudvoor raad is onveranderd gebleven; de netto deviezenreserve is met f. 25 miljoen verminderd. Goud en deviezen tezamen belopen nu f. 3723 miljoen tegen vorige week f. 3748 miljoen. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig weer en opnieuw iets hogere temperaturen. Aanvankelijk zwakke wind. later zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 AUGUSTUS. Zo*- op: 5.03 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 12.18 uur; onder: 22.38 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 6.43 en 19.13 uur; laagwater te 2.39 en 14.59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Zowel Engeland als Frankrijk schij nen van inzicht te zijn, dat het beter is eerst de resultaten der komende verkiezingen in Duitsland af te wach ten, zodat men meer weet over de politieke meningsvorming van het Duitse volk. Bovendien vreest Ame rika, dat Engeland er de voorkeur aan geeft zich tot een eersterangs nucleaire mogendheid te ontwikkelen, alvorens bepaalde internationale res tricties op de vervaardiging en de be proeving van kernwapens te aan vaarden. Voor onbepaalde tijd Harold Stassen, de leider van de Amerikaanse afvaardiging voor de besprekingen van de subcommissie voor de ontwapening van de Ver enigde Naties te Londen, heeft een groot huis in de nabijheid van de Amerikaanse ambassade te Londen gehuurd. Hij gaat zich met zijn delegatie in dit huis installeren. Het huurcontract is voor onbe paalde tijd Hoe het zij, Foster Dulles brengt zijn tijd niet in ledigheid door en zal onge twijfeld voldoende indrukken hebben vergaard om aan president Eisenhower rapport over de stand van het ontwa- peningsvraagstuk te kunnen uitbrengen. Midden-Oosten Hedenavond zal hij op Downingstreet 10 dineren met premier MacMillan en zijn Britse collega Selwyn Lloyd en men behoeft geen waarzegger te zijn om te kunnen voorspellen, dat er dan een hartig woordje zal worden gewisseld over de coördinatie der Anglo-Ameri- kaanse politiek in het Midden-Oosten. Men verwacht, dat Foster Dulles mor gen naar Washington zal terugkeren. Koerier naar Koningin Leden ontevreden over het opgelegde tempo Nog maar juist op de valreep heeft de Eerste Kamer gisteren haar fiat kun nen geven aan de wetsontwerpen tot verhoging van enkele belastingen in het kader van de bestedingsbeperking. Bij het opstellen van de wetsvoorstellen is men er steeds van uitgegaan, dat deze per 1 augustus kracht van wet zouden krijgen. Door verschillende instanties is hier reeds rekening meegehouden. Het zou dus bijzonder veel administratieve moeilijkheden met zich hebben meege bracht, als deze datum plotseling was uitgesteld. Daarom behandelde de Eerste Kamer gisteren in ijltempo de voorstellen en vertrekt er vandaag nog een koerier van het hof naar Zuid-Frankrijk, waar H.M. de Koningin van een vakantie geniet, zodat de nu door beide Kamers goedgekeurde wetten nog voor het einde van de maand door haar handtekening bekrachtigd kunnen worden. Vandaag immers zullen zij dan nog in h et Staatsblad kunnen worden afgedrukt. Het is begrijpelijk, dat vele leden van van de Eerste Kamer gisteren bezwaar aantekenden tegen deze gang van zaken waardoor de tijd van voorbereiding en behandeling en behandeling voor de Se- naot onmogelijk klein wordt. Zoals te te verwachten was, hebben Kamer leden zich akkoord verklaard met de voorstellen, zoals de door minister Hof- stra waren voorgelegd. De heer Hellema (AR) merkte op dat reeds uit het voor lopig verslag was gebleken, dat een gro te meerderheid zich achter deze belas- tingontwerpen zou scharen. De heer Pol- lema (CH) constateerde trouwens, dat de meerderheid der Staten-Gen'eraal het beleid van de minister van Financiën dekt. Bovendien had deze het laatste obsta kel uit de weg geruimd, dat de aanvaar ding van zijn voorstellen had kunnen verhinderen door de toezegging te doen, dat de gemeenten weer in staat gesteld zullen worden rijksvoorschotten voor de woningbouw op te nemen, indien moge lijk al met. de begroting voor 1958 en daar aan toe te vogen, dat het kabinet overweegt het rentègamma te wijzigen, wat inhoudt, dat eventueel de gemeen ten zal worden toegestaan tegen een hogere rente te lenen. Daardoor wordt er voor de gemeente lijke woningbouw weer enig perspec tief geopend en werden de laatste moei lijkheden, die de aanvaarding van de verhoging van de vennootschapsbelasting nog hadden kunnen belemmeren, opge lost. WAT OMHOOG? Wat is nu de consequentie van de door de Staten-Generaal aanvaarde belas tingverhoging? In de eerste plaats zal de vennootschapsbelasting tijdelijk mét 4 procent worden verhoogd. Daarnaast zal ook de omzetbelasting met betrek king tot het tussen- en weeldetarief een tijdelijke verhoging ondergaan. Het tus- sentarief wordt behalve voor gedis tilleerde dranken gebracht van acht op tien procent terwijl het weeldetarief achttien procent blijft bedragen (behalve voor auto's en motorrijwielen, waarvoor vijftienprocent van kracht blijft). Bier, radio-, en T.V.-toestellen komen van vijf op tien procent, nieuwe auto- en motor banden vallen in het vervolg onder het achttien procent tarief. Tenslotte houden de aangenomen voorstellen ook in. dat er een wijziging in de personele belasting komt. In to taal zullen deze verhogingen de schat kist een inkomstenvermeerdering van 130 miljoen gulden oplevert- De Eerste Kamer heeft gisteren ook besloten tot een verhoging van de so ciale uitkeringen met drie procent met ingang van morgen. Dit ook in verband met de komende huurverhogingen. Morgen bespreking K.L.M.-loonconflict Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars een uitnodiging gestuurd aan de beide vlieger-organi saties van de KLM voor liet touden van een bespreking inzake het loon- conflict. Naar bekend heeft de directie van de KLIM het geschil aan dit Col lege voorgelegd, waarna de vliegers verklaard hebben met deze gang van zaken in te stemmen. De bedoelde bijeenkomst zal morgen worden gehouden. Vader en twee zoontjes in Spanje gedood Ned. auto reed tegen boom De 38-jarige verzekeringsagent C. W. Hogestijn uit Naarden is gisteren in Spanje bij een auto-ongeluk om het leven gekomen, evenals diens twee zoontjes, resp. 12 en 10 jaar oud. De heer Hogestjjn reefl met zijn echt genote en twee kinderen in een D.K.W. in de buurt van Medina el Campo (provincie Vallalodid) toen zijn wagen slipte en tegen een boom opreed. Zijn 12-jarige zoon werd op slag gedood, zijn 10-jarige zoon over leed later in het ziekenhuis in Medina del Campo. Mevrouw Hogestijn werd zwaar gewond en is eveneens naar dit ziekenhuis overgebracht. Men meent dat de auto. welke geheel vernield werd, door het springen van een band, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor, tegen de boom is opgebotst. Birgitte Toft op zwarte lijst De Egyptische douane heeft gisteren bekendgemaakt, dat het Deense vrachtschip Birgitte Toft, dat op 22 juli op weg naar Israël door het Suezkanaal voer, door Egypte op de zwarte Ijjst is geplaatst. De Birgitte Toft zal in Egyptische havens niet mogen lossen of laden. Dinosauruseieren Er zijn in de streek van Aix-en-Pro- vence. in Zuid-Frankrijk, verscheidene tientallen Dinosaurus-eieren gevonden, die door prehistorische monsters gelegd zijn, een 100 miljoen jaren geleden. De Amerikaanse regering heeft gisteren plannen bekendgemaakt voor de bouw van een koopvaardijschip met atoomvoortstuwing, dat in 1960 voltooid zal moeten zijn. Het zal zowel voor passagiers- als vrachtvervoer dienen. Volgens een tekening zal de romp van het schip gelijken op die van een jacht. De bovenbouw is ver naar achteren geplaatst. De volgende maten werden opgegeven: lengte 295 meter, breedte 26 meter en diep gang 9 meter. Het schip krijgt één kernreactor, die in twee generatoren stoom zal opwek ken voor een stoomturbine, die één schroef zal aandrijven. Het schip krijgt bovendien een dieselmotor voor nood gevallen en om havens binnen te varen. Het is de bedoeling, dat het schip met de eerste lading atoombrandstof 560.000 kilometer aflegt. Dinsdagmiddag is een contingent van ongeveer 1000 Nederlandse padvinders naar Sutton Coldfield in Engeland vertrokken, waar mor gen de "Golden jamboree" begint. De Enschedese padvinders mars band liet een vrolijk muziekje horen op de kade (foto boven), waarna het s.s. ..Mecklenburg' met de pad vinders aan boord vertrok. NIEUWE STAKING FRANSE BANKBEDIENDEN. Personeel van verscheidene Parijse banken, dat maandag na een staking van drie weken het werk hervat had, is dinsdag weer in staking gegaan. Men eist betaling voor de dagen dat ge staakt is. Op de Expo '58", de grote wereldtentoonstelling in Brussel, wordt hard gewerkt. Enorme ar beid moet nog verzet wordenvoor dat de poorten geopend kunnen worden. We zien hier het glans stukvan de tentoonstelling in aanbouw: het Atomium' Reeds nu kan men een goede indruk krijgen van de reusachtige afmetingen, welke het bouwsel eenmaal ge reed - zal hebben. In busjes in grond gestopt W isselloper en handlanger bekenden alles Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de 33-jarige wisselloper G. Buisman van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam maandag* avond bekend, dat de overval donderdagochtend in de Paleisstraat, waarbij hij een tas met 55.000 gulden kwijt geraakt zou zijn, gefin geerd was. De politie had zijn verhaal hoe hij de tas met geld was kwijtgeraakt van het begin af niet vertrouwd. Zaterdag morgen werd het misdrijf in de Paleis straat geheel gereconstrueerd. Buisman vertelde toen, dat hij plotseling een bij tende stof in zijn ogen voelde, van schrik zijn tas en een sigaret liet val len en met zijn handen voor zijn ogen blindelings nog een aantal meters door was gelopen, tegen de muur vah het paleis aan. Tot zijn schrik zou hij daar na bemerkt hebben, dat hij de tas kwijt was. De man werd stevig aan de tand gevoeld, maar steeds hield hij hardnek kig zijn onschuld vol. Tot zich maandagavond een collega van hem aan het politiebureau War- mocsstraat meldde. Na een kennelijk bewogen en vrij langdurig gesprek on der vier ogen met de verdachte, legde deze een volledige bekentenis af. Buis man maakte toen ook de identiteit be kend van de man, met wie hij het plan had opgezet, de even oude Amsterdam se bankwerker W. Stokman, die in de nacht van maandag op dinsdag van zijn bed werd gelicht. Ook deze bekende na confrontatie met Buisman spoedig. Buisman en Stokman hebben elkaar in de militaire dienst in Indonesië le ren kennen. Bij him terugkomst in Ne derland verloren zij elkaar uit het oog. totdat zij toevallig bij een interland voetbalwedstrijd in het Olympisch Sta dion elkaar weer ontmoetten. Buisman was intussen sinds 1951 in dienst bij de expeditie van de Amsterdamsche Bank en was speciaal belast met geldtrans porten. In deze functie heeft hij mil joenen vervoerd. Plan-Stokman Het plan om tijdens een van deze transporten geld achterover te drukken moet van Stokman zijn uitgegaan. En kele malen per week ontmoetten de mannen elkaar 's ochtends op het post kantoor als Buisman de post moest ha len. Tijdens een van deze ontmoetingen is besproken, hoe het tweetal zou han delen. De afspraak was, dat Stokman de wisselloper iets scherps, bijv. keuken zout, in de ogen zou gooien. Maar voor lopig kwam er niet veel terecht van dit plan, hetzij omdat de omstandigheden niet gunstig waren of omdat de vervoer de coupures moeilijk inwisselbaar zou den zijn. Donderdagochtend hoorde Buisman echter, dat hij een bedrag van f. 55.000 bestaande uit niet genoteerde coupures van f. 100, f. 10 en f. 2.50 moest gaan wisselen op het wisselkantoor van de Ned. Bank aan de Herengracht. Er was haast bij en daarop liep Buisman door de Paleisstraat naar de N.Z. Voorburg wal naar de tramhalte van de lijnen 1 en 2. In de Paleistraat sloeg Stokman, die op de gebruikelijke bijeenkomst in het hoofdpostkantoor zijn inlichtingen had gekregen, zijn slag. Omdat hij niets anders bij de hand had. gooide hij een plukje shagtabak in de ogen van de wisselloper (vandaar dat er op de kleding van de wisselloper geen sporen van een bijtende stof werden aangetroffen) en verdween met de tas met geld. Geen van de getuigen, die zich na de „overval" hebben gemeld, heeft Stokman gezien, maar de politie is ervan overtuigd, dat de „overval" zich wel degelijk in de Paleisstraat vlak voor de zij-ingang van het paleis heeft afgespeeld. Zowel Buisman als Stok man waren voorheen onbekenden voor de politie. Beiden zijn getrouwd en zij hebben elk een kind. Gistermiddag wees Stokman de poli tie zelf de plek. waar hü de bult had verstopt. Onder een brug tussen Vinke- veen en Waverveen werd het geld in 3 blikken busjes gevonden, die daar door Stokman in de gTond waren begraven. Aan het bedrag van 55.000 gulden, dat in de verdwenen tas had gezeten, ont brak slechts 300 gulden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1