LEIDSE STERREWACHT KRIJGT NIEUWE WERKPLAATSEN BROM 3C Gaat U met vakantie? Koepel bij ingang gaat naar een aparte toren op andere plaats mamsasmn: Extra subsidie voor Reuvens DINSDAG 30 JULI 1957 Druppel op gloeiende plaat -- De Leidse Sterrewacht heeft reeds jaren met zeer groot ruimte gebrek te kampen. Aan een gedeelte van de daaruit voortvloeiende moeilijkheden hoopt men binnenkort tegemoet te kunnen komen door de bouw van nieuwe werkplaatsen en fotografische afdelingen. Dit gaat gepaard met de verplaatsing van de koepel bij de ingang waarin de grote fotografische kijker staat opgesteld, naar een aparte toren elders op het terrein. Deze verplaatsing was toch nodig geworden door de bouw van het toren-laboratorium voor zoölogie, dat de waar nemingen met deze kijker ernstig belemmert. Grote moeilijkheden Zoals ook bij de meeste andere Uni versitaire centra heerste regis lange tijd een ruimtegebrek bij de Sterre wacht waaronder het werk en de capa citeit ernstig te lijden hadden, en waar door b.v. wetenschappelijke werkers naar andere instellingen met betere omstandigheden uitweken. Onder meer voldeden de werkplaatsen geenszins meer aan de tegenwoordige eisen, ter wijl de fotografische afdeling evenmin voldoende was behuisd. De werkplaats bevindt zich thans voor een deel in het hoofdgebouw en voor een deel in het gebouw het dichtst bij de ingang en bij het nieuwe zoölogische laborato rium. In dat laatste gebouw bevindt zich ook de fotografische afdeling, ter wijl de grote fotografische kijker zich aan het uiteinde van dit gebouw be vindt. De fotografische kijker Het „schootsveld" van deze 33 em.- kijker met een brandpuntsafstand van 5.20 meter wordt door het toren laboratorium beknot. Niet alleen door dat het gebouw zelf in dit schoots veld ligt, maar ook doordat de warm- teuitstraling van het gebouw een re delijke waarneming van de sterrenhe mel in de omgeving van en vooral boven het gebouw onmogelijk maakt. Deze uit het einde van de vorige eeuw stammende kijker wordt thans gebruikt voor fotografische opnamen op het ge bied van de veranderlijke sterren, de bewegingen van sterrengroepen en de Nieuwe postzegel van V.N. eigen beweging van bepaalde sterren. Aan de kijker is een 18 cm. volgkijker verbonden. Oorspronkelijk was de kij ker bedoeld voor afstandmeting, doch hij is daarvoor nooit gebruikt. Het plan Deze kijker moet nu dus verplaatst worden. Men is voornemens voor deze koepel met kijker een aparte toren elders op het terrein van de sterre nacht te plaatsen, namelijk ongeveer 100 meter westwaarts tegen de Hor tus aan. Daar heeft men nog wel enige last van het hoofdgebouw, doch dit is niet zo hinderlijk als het toren laboratorium. Op de dan vrijkomende plaats nabij de ingang van de Sterrewacht en op de grond van een gedeelte van het gebouw waaraan de koepel is ver bonden en dat wordt afgebroken (o.m. de huidige donkere kamers) heeft men een nieuw gebouw geprojecteerd. In de kelderruimten daarvan komt de nieuwe fotografische afdeling, op c'e Deze foto. genomen van de 26 nieter hoge top van het torenlabo ratorium voor zoölogie, geeft een overzicht van het Sterrewachtcom- plex. Rechts op de voorgrond de koepel met de grote fotografische kijker bij de ingang aan de Keiser- straat. Deze koepel en een klein deel van het aansluitende gebouw gaan verdwijnen om ruimte te maken voor de daar te bouwen werkplaatsen en fotografische af delingen. De koepel komt op een apart nieuw torentje te staan op het open terrein rechts tegen de Hortus. Links op de voorgrond een deel van het oude laboratorium voor zoölogie met de golfijzeren barak ken, daarboven het water van de Witte Singel met een hoekje van Oud Hortuszicht. (Foto L-D./Van Vliet) begane grond en de etage de werkplaat sen. Deze bestaan uit een mechanische en een elektronische werkplaats. Eerst genoemde verricht vooral veel werk voor de Leidse Sterrewacht. laatstgenoemde is ook van zeer groot belang voor de Radiosterrewacht te Dwingelo. De huidige werkplaats in het hoofd gebouw komt dan vrij voor andere doel einden. Aanvankelijk heeft men overwogen, voor de te verplaatsen kijker een ge heel nieuwe koepel te bouwen, doch dit vergde grote kosten. Thans komen de voorgenomen veranderingen in totaal op circa zes ton te staan. Zij betekenen echter geenszins, dat de Sterrewacht A.O-W. pensioenen verhoogd 1 augustus nieuwe verhoging Vandaag is het K.B. tot verhoging van de A.O.W.-uitkering afgekondigd de pensioenen zyn te rekenen van 1 juli 1957 vastgesteld op f876 voor ongehuwden en f 1452 voor ge huwden. Voorts zal er nog een nabetaling over het eerste halfjaar plaats heb ben, welke bedraagt f 1.per maand voor ongehuwden en f2.per maand voor gehuwden. Het ligt in het voornemen de pen sioenbedragen ingevolge de Algemene Ouderdomswet met ingang van 1 augustus 1957 weder te verhogen, verband met de huurverhoging. Aan de S.E.R. is ook reeds omtrent laatst bedoelde verhoging advies gevraagd, waarbij aan de SER werd voorgelegd een ontwerp-besluit, inhoudende, dat de pensioenbedragen ingaande 1 aug. 1957 zouden worden verhoogd tot f 1512 en f 930. De SER verklaarde zich akkoord met deze bedragen. Evenwel zijn ook de na de verhoging Ingaande 1 augustus 1957 geldende pen sioenbedragen mede afhankelijk van het indexcijfer der lonen, n.l. van het indexcijfer op 31 augustus 1957. Aangezien dit cijfer pas in de loop van de maand september a.s. bekend zal worden, valt thans nog niet met zeker heid te zeggen of de genoemde bedra gen van f1512 en f930 nog een geringe wijziging zullen dienen te ondergaan. Een besluit tot nadere verhoging van de pensioenbedragen met ingang van 1 augustus 1957 zal derhalve pas in de loop van de maand september 1957 kun nen worden genomen. Wisselloper bekent (Speciale berichtgeving) De wisselloper van de Amsterdamse Bank. die donderdagmorgen in de Pa leisstraat te Amsterdam door een nogal fantastische overval zjjn tas met f. 55.000 aan bankbiljetten kwijt raakte, zoals hij zelf mededeelde, heeft gis teravond tijdens een verhoor tegen over de Amsterdamse politie bekend, dat hy het bedrag zélf verduisterd heeft. Bruno Walter krijgt Mozartring De Oostenrijkse consul-generaal heeft te Beverley Hills (Californië) aan Bruno Walter de Mozart-ring, de hoogste on derscheiding van de Oostenrijkse rege ring op muziekgebied, overhandigd. De met diamanten bezette ring draagt een Latijnse inscriptie die in vertaling luidt: „Het leven gaat voorbij, maar het werk blijft". Bruno Walter, die in Duits land is geboren en nu de Amerikaanse nationaliteit bezit, is elf jaar dirigent van de Weense Opera geweest. dan in een passend kleed gestoken is. Ook na de uitbreiding zal er een hin derlijk ruimtegebrek blijven bestaan. De uitbreiding betekent slechts een druppel op een gloeiende plaat. De architectuur van de nieuwbouw (onder leiding van het architectenbureau Van Oerle en Schrama) sluit aan bij de bestaande bouw. Men hoopt eind augustus of in september de werkzaamheden te kun nen aanbesteden. Hoofdprobleem blijft Met dat alles blijft het grote pro bleem van de Sterrewacht bestaan: de localisatie in een dicht bevolkings- en industriecentrum. De waarnemingen worden daardoor in steeds sterker mate gehinderd Ook als Universiteitssterre- wacht kan dit wetenschappelijke cen trum moeilijk naar gunstiger oorden worden verplaatst. Het waarnemings station in Zuid-Afrika (verplaatst naar Hartebeestpoortdam toen de stadsuit breiding van Johannesburg ook daar de waarnemingen onmogelijk ging maken) levert thans veel van het materiaal dat in de Leidse Sterrewacht wordt ver werkt. Wellicht kan mettertijd een deel van de moeilijkheden der Leidse waar nemingen worden ondervangen dooreen nevenwaamemingsstation elders in ons land te bouwen, bv. bij Dwingelo. Maar een volledige verdwijning van de Leidse Sterrewacht lijkt ondanks de plaatse lijke moeilijkheden zeer onwaarschijn lijk. Op 24 oktober is het de dag van de Ver. Naties en ter gelegenheid van deze dag zullen de Ver. Naties een speciale postzegel uitgeven. Onze foto geeft een duidelijke afbeelding van deze zegel die zal verschynen in de waarden van 3 cents (geelbruin) en 8 cents (groen). De zegels eren de Veiligheidsraad en dra- gen het opschrift ..De Veiligheidsraad I om in de internationale vrede en vei ligheid te handhaven". De tekst is in de zegel van 3 ct. in het Engels en voor de zegel van 8 ct. in het Frans. De zegels zy'n ontworpen door Rashid-ud-Din uit Pakistan. Deze postzegel is de tweede van een serie welke aandacht zal schen ken aan het werk van een van de hoofd organen van de Ver. Naties. Ongeveer zes weken voor de datum van uitgifte zal bekend worden gemaakt hoe verza melaars deze zegel kunnen verkregen. Leidse raad besluit: Subsidie ook van buitengemeenten anders hogere contributie van niet-Leidenaars? kopen voor de bouw van 24 woningen, maakte de heer Meester (P. v. d. A.) zijn bezwaren kenbaar over de trage gang van zaken bij de behandeling van dit bouwplan. Een reeds lang geleden ingediend plan werd op grond van de bezwaren van de welstandscommissie af gewezen, omdat de kubieke meter-inhoud van de woningen te gering was. Enkele spaaarders zagen hierdoor van de voor genomen koop af. Wethouder Jongeleen, die een en an der ten dele moest toegeven, bracht de heer Meester onder het oog, dat de wo ningen te klein waren en niet pasten in het voor de omgeving opgezette plan en de bestaande bebouwing. Conform be sloten. AANLEG GEDEELTE 5 MEI-LAAN Het voorstel om een bedrag van f. 283.407 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een gedeelte van de 5 Mei laan, ontlokte de heer Huurman (Prot.- Chr.) de opmerking, dat z.i. hieraan „een gegoochel met cijfers" ten grond slag ligt. Waarom komen B. en W., al dus de heer Huurman .niet met een af gerond voorstel en betreft het hier we derom een incidenteel geval? De heer Meester (P. v. d. A.) deed dde suggestie om de geprojecteerde par keerhavens niet in de lengte-as aan te brengen, doch in de trottoirs en dan zgn. visgraat-gewijze. De heer Kort- mann (K.V.P.) pleitte voor een afzon derlijk rijwielpad. Wethouder Jongeleen bracht in zijn verdediging de heer Huurman onder het oog, dat hier sprake is van een doodgewoon administratief voorstel. Van een gegoochel met cijfers is geen sprake. De suggestie van de heer Meester zal met de Commissaris van Politie worden besproken. Voor een afzonderlijk rijwiel pad is echter geen plaats. Na deze toe lichting werd het voorstel z.h.st. aange- nemen. Hoewel ook de heer Huurman (Prot.- Chr.) sterk geporteerd is voor krotop ruiming, maakte hij bezwarren tegen het In zün zitting van gistermiddag heeft de Leidse raad, zoals gis teren in een deel van onze op laag reeds gemeld, uitvoerig gediscus sieerd over een voorstel, dat beoogt om aan de Leidse Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" voor de ja ren 1955 en 1956 extra subsidies te verlenen van resp. f. 8.165 en f. 10.844. Hoewel men de culturele betekenis van deze Leeszaal niet in twyfel wenste te trekken, werd van K.V.P. en Prot.- Christ. zijde aandacht gevestigd op de belangrüke subsidie (f. 0.43 per uitge leend boek) welke Reuvens jaarlijks ontvangt. Zowel de heer De Hosson (K.V.P.) als de heer Woudstra (Prot.-Chr.) vroe gen of het bestuur wel voldoende aan dacht besteedt aan het voeren van acties voor vrijwillige bijdragen. In hun verdediging wezen wethouder Van Schaik en de burgemeester er o.m. op, dat het bestuur er steeds op uit is de inkomsten uit particuliere bron te verhogen. Ook wordt aan de efficiency de hand gehouden. De van het Rijk ont vangen subsidie is echter minimaal. Aangezien ook vele niet-Leidenaars een abonnement op „Reuvens" heb ben, ligt het volgens de burgemeesster voor de hand, dat ook de buitenge meenten de leeszaal susidiëren. Thans gebeurt dit nog niet. Indien hierin geen verandering mocht komen, komt het hem uit billijkheidsoverwegingen gewenst voor, dat ingezetenen uit de buitengemeenten, die een abonnement op „Reuvens" hebben, een hogere con tributie betalen. Na deze toelichting met de opmer king van de voorzitter zal ongetwijfeld rekening worden gehouden werd het voorstel z.h.st. aangenomen. GROND VOOR BOUWFONDS NED. GEMEENTEN. Bij de behandeling van het voorstel om aan de N.V. Bouwfonds Ned. Ge meenten plm. 3805 m2 grord te ver- onbewoonbaarverklaren van een aantal woningen, gelegen in de Camp. Voor deze omgeving is nog geen sanerings plan bekend. Indien wü op deze wijze te werk gaan, aldus de heer Huurman, moet er over zes maanden weer een voorstel komen, dat voorzien in de ver lenging van de onbewoonbaarverklaring. Mej. Van Nieness (P. v. d. A.) was evenwel met dit voorstel ingenomen, ook al is er dan nog geen saneringsplan. Volgens haar zijn de voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komende huizen inderdaad onbewoonbaar. Hoe zit het echter met de zgn. „opschuif- woningen? Wethouder Jongeleen, die begrip heeft voor de opmerkingen van de heer Huur man, zegt dat de Commissie van Open bare Werken op de hoogte is gesteld van het toekomstige saneringsplan van de Camp. T.z.t. zal ook de raad hiervan op de hoogte worden gesteld. Met het oog op de toestand, waarin zich de wo ningen bevinden, is het van belang, dat deze onbewoonbaar worden ver klaard. Indien er daarvoor in aanmer king komende woningen vrij komen, worden deze zo mogelijk bestemd voor gezinnen, die thans nog in een onbe- woonbaarverklaarde woning wonen. Conform het voorstel wordt dan be sloten. SCHRIJVEN HUM. THUISFRONT VOOR KENNISGEVING AANGENOMEN. Aan het einde van de vergadering kwam de heer Meester (P. v. d. A.) nog even terug op een schrijven van het Hum. Thuisfront, inzake het niet toe kennen van een subsidie. Aan het begin van de zitting had de burgemeester voor gesteld dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Meester zag dit schrijven echter gaarne in handen van B. en W. gesteld voor pre-advies. De burgemeester kon hier niet op in gaan omdat de raad zich onlangs uit voerig met deze subsidieaanvrage had bezig gehouden en toen een negatief Standpunt had ingenome.n De heer Meester deelde deze zienswijze niet; het was een schrijven, dat reeds in 1955 was ingediend. Op voorstel van de burgemeester werd gestemd om dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Hiermede ging men met 15 tegen 12 stemmen (tegen de P. v. d. A., met de wethouders Jongeleen en Van Schaik en da C.P.N.) akkoord. Controleer wat wij beweren Braun Combi is het meest complete scheerapparaat ter wereld Uitnodiging ©n uitdaging voor alle verstokte zeep- en kwastpatiënten. Voor alle gebruikers van een droogscheer- ?-tparaat. Wij beweren en willen bewijzen dat de Braun £iaver sneller, gladder en comfortabeler scheert. Mesglad en 3 x sneller, dank zij het gepatenteerde, flinterdunne scheerblad. Extra comfortabel door de vernuftige precisie- t* ndeuse. waarmee lange haren naast oren, in de hals enz. - vrijwel niet te vangen met andere apparaten - in een tel worden weggehaald. Beter dan alle argumenten, de vergelijkende scheer proef show Combi met tondeuM ie plastic etui f S9.75 Zonder tondeuse: Special f 59 75 - (49.75 - (44.75 Standaard 34.75 De shaversalon komt slechts I x per jaar. Geopend des avonds van 7 - 10.30 uur. Geen verkoop. Levering alleen via de handel. scheert 3X snelleren IMitfUbi schoon Imp. N.V. Hapé - Amsterdam-C. - Gev. 1913 - Telefoon 48.882 - 48321 DEMONSTRATIE: 31 juli en 1 augustus a.s. LEIDEN, Apothekersdyk. i. verkrijgbaar bij OFF. SERVICE-DEALER Leiden Kom naar de Braun Shaversalon. Rijdende, moderne salon voor 10 personen. Deskundige voorlich ting. Geen enkele verplrchting. Scheer U voora( goed en zie wat de Braun er nog af haalt. Of kom met Uw huidige droog- scheerapparaat voor de verge lijkende scheerproef. Het kost U slechts enkele minuten. De proef zal voor U een openbaring zijn. BRAUN SHAVERS zijn FA. M. LAGENDIJK Steenstraat 10 Nieuwe Tunesische regering Habib Boerguiba, de eerste president der Tunesische republiek, heeft, tijdens een gisteravond uitgegeven officiële be kendmaking de eerste regering van het nieuwe bewind gevormd. Er zijn 12 mi nisters en 3 staatssecretarissen be noemd. Overvallen in Polen In het eerste half jaar van 1957 zijn er in Polen 129 misdadigersbenden, waarvan er 41 zich schuldig hadden ge maakt. zo meldt een Warschaus blad, dat een verklaring van kolonel Gorecki, het oofd van de criminele politie, aan haalt. Volgens de kolonel maken de Poolse autoriteiten zich bezorgd over het toe nemend aantal moorden. In de genoem de periode was het aantal ruim vijftig procent hoger dan in de eerste helft van het vorige Jaar. Vooral het aantal mis daden in treinen is hoog. Waardevol schilderij voor tientje verkocht Met wat oude rommel...... Een werk van de belangrijke 17e eeuwse Overysselse schilder Hendrick ten Oever is in Zwolle met wat oude rommel voor een tientje verkocht aan een opkoper. Het schilderij, dat voorkomt op een lyst van monumentenzorg, hing des tijds in het bejaardenhuis aan de Van Karnebeekstraat. Op zekere dag ver huisde het echter naar de zolder van het tehuis omdat men het als een stuk zonder enige waarde beschouwde. Daar lag het maandenlang tussen oude rommel en toen er onlangs een opkoper verscheen om te vragen of men nog wat had mee te geven, deed men de hele zaak, waarbü ook het schilderij van Ten Oever, voor een tientje aan de man over. Deze ontstellende -ntdekking werd gedaan door de directeur van het Pro vinciaal Overijssels Geschiedkundig Museum te Zwolle, de heer Joh. W. Schotman, toen hij in het bejaarden huis het schilderij wilde bekijken en te leen vragen voor de aan Hendrick Ten Oever gewijde tentoonstelling, die vol gende maand in het museum te Zwolle wordt gehouden. Men tracht thans te achterhalen waar het schilderij geble ven is. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Bredevoort (toez.) R. Eoerma, legerpredüfcant te Soh aars bergen. Beroepen te Zunder-dorp J. C. Neele- mans te Pijn acker. Aangenomen de be noeming tot vicairis te Emmen (Herv. Evang.) W. J. van dier Waal. kamd. te 's- Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Plmgjuim en Zurich G. To renbeek, kand. te Den Ham (G.) te Nieuwer brug aan den Rijn C. J. Tlsslnk, kand. te Middelburg. Aangenomen naar BergenifcheLm P .H. Sbeenhuls, kand. te Huis ter Helde, die bedankt© voor Heil en - doorn en voor Nij-Beets. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Winnipeg (Canada) (Can. Ref. Church) C. de Haan te Hallum (Fr.). Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Nleurwvllet (Zld.) L. v. d. Molen. kand. te Llev© Vrouwen-Pa rochie. Aanbesteding Rijksweg 4a AmsterdamRotterdam (Van onze Haagse redactie) In het gebouw van de Rijkswaterstaat te Den Haag heeft vanmorgen de aan besteding plaats gehad voor werken ten behoeve van Rijksweg 4a, de rijksweg AmsterdamRotterdam, van het Rijks- wegenplan Nr. 48. Onder de aanbeste ding valt het maken van dijken en het graven van een gedeelte van de bouw put voor de tamken tunnel in de Ring vaart met bijkomende werken onder de gemeenten Haarlemmermeer en Alke made. Voor deze aanbesteding werd inge schreven door 19 aannemers. Hiervan was de hoogste de Comm. Vennootschap v/h. F. Looyen te Gorkum. met f. 1.595.000 en de laagste de Amster damse Aann. MU N.V. te Den Haag, met f. 1.148.000. MEISJE DOOR STROOM GETROFFEN (Speciale berichtgeving) Een 18-Jarig meisje uit de Weidestraat te Nijmegen, dat gistermiddag aan het werk was met een wasmachine, is door de elektrische stroom getroffen en en kele uren later in een ziekenhuis over leden. Bij onderzoek is gebleken, dat door een defekt in de leiding de wringer onder elektrische stroom was komen te staan. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon invult. Naam: Straat: Woonplaats: No. Kwartaal abonnee Maand Week H Post doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIEADRES P-a. Straat: No. Te: Eerste dag van opzending Laatste dag van opzending ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5