De prijsstijgingen storten zich nu als een lawine over Frankrijk uit T olkshuishouding in maalstroom HERENIGINGS - VERKLARING DIPLOMATIEK WIND EI? Ronselarij van arbeidskrachten breidt zich niet meer uit Met een enkel woord Zal de huisvrouw straks de melkflessen moeten afwassen? Agenda DINSDAG 30 JULI 1957 Devaluatie van franc vrijwel niet te ontlopen (Van onze Parijse correspondent) De prijsstijgingen beginnen zich als een lawine over Frankrijk uit te storten. Vanochtend is de prijs van de melk met drie franken per liter verhoogd en die van de boter met 30 franken per kilo. Anders komt een dergelijke prijsverhoging nooit in de zomer, wanneer de prijs juist altijd met enige franken verlaagd blijft tot aan de herfst. Tezelf dertijd is het vetgehalte van de melk teruggebracht van 34 tot 30 gram per ljter met het wel zeer euphemistische argument, dat het daarmede op Europees peil is gebracht. Ook de prijs van het gas voor huishou delijk gebruik wordt met ingang van 1 augustus met 20 procent ver hoogd voor Parijs en omstreken en met 10 procent voor de provincie. Inliolf Iiivp voorlopig niet in prijs stijgen, zoals de JUAr en iictii lUAU meeste andere jaren. De omzetten en -m «de inkomsten van het staatstabakmono- moederen OUl 11002 P°lie z^n nameiyk zo bevredigend, dat O o uit de winst de verhoogde uitkering aan De oorzaak van deze prijsstijging moet worden gevonden in het feit, dat de regering de subsidie aan de Gaz de France, de openbare nuts- maatschappijdie praktisch alle concessies voor de levering van gas in Frankrijk in handen heeft, die zij eerst had verleend om de index van de befaamde 213 artikelen beneden de 149,1 te houden, heeft ingetrok ken. De schatkist zal daarmee onge veer zes miljard francs per jaar ver- iienen. Het Journal Officiel, de Franse staatscourant, heeft bovendien vanoch tend een aantal prijsverhogingen afge kondigd, waartoe reeds ongeveer drie maanden geleden, dus nog onder de regering-Guy Mollet, is besloten. Zij hebben betrekking op de zogenaamde luxe en half-luxe goederen. De prijsver hoging van de luxe-goederen zal tot gevolg hebben, dat deze in de kleinhan del ongeveer 6I2 procent duurder wor den. Tot de categorieën, die door de prijsverhoging worden getroffen, beho ren onder anderen bontwerken, speel goed, luxe edities van boeken, juwelen, edelstenen, gouden en zilveren werken, grammofoonplaten, chocolade, huishou delijke apparaten zoals ijskasten, elek trische koffiemolens, gasfornuizen en dergelijke, en sportartikelen. De prijzen van likeuren en cognac zullen met 4^ procent worden verhoogd. Die van champagne en van de zogenaamde grands vins („grote" wijnen) is van de prijsverhoging nog uitgezonderd; zy zou trouwens slechts bij de wet kunnen wor den vastgesteld. Tabaksartikelen zullen Jemen protesteert tegen Engelse aanvallen De legatie van Jemen in Londen heeft gisteren Engeland beschuldigd van een nieuwe „duidelijke aanvals- daad". In een communique heet het, dat vier Britse straalvliegtuigen op 24 juli de post Sjoekair met raketten en zware bommen hebben aangevallen. De aanval duurde drie uur. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het hoofd van de betrok ken afdeling van het ministerie. Riches, het protest van Jemen verworpen en gezegd, dat Engeland er niet op in kan gaan, omdat Sjoekair deel uitmaakt van het protectoraat Aden. Wel had Riches beloofd een klacht van Jemen te laten onderzoeken volgens welke een vier motorig Brits vliegtuig over Jemenitisch gebied gevlogen heeft. WILDE OLIESPUITER IN WEST-DUITSLAND Vyf uur lang schoten aardgas- en oliefofnteinen de lucht in, toen tijdens het afgelopen weekeinde onverwacht een boring van de Westduitse oliemaat schappij Preussag naby Nordhorn suc ces opleverde. De boormeester kon zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. Alle pogingen het gat te stoppen mislukten. Na vijf uur hield het spui ten plotseling op en kon het boorgat worden dichtgemaakt. Volledige werkgelegenheid zonder inflatie mogelijk MENING VAN MINISTER ERHARD In een vraaggesprek, gepubliceerd door het Amerikaanse weekblad United Sta tes News and World Report, heeft de Westduitse minister van economische zaken, prof. dr. L. Erhard. als zijn me ning te kennen gegeven, 'dat volledige werkgelegenheid zonder inflatie mogelijk is. Stabiele prijzen in een tijd van volle dige werkgelegenheid vooronderstellen volgens minister Erhard in de eerste plaats een verantwoordelijke houding van de vakverenigingen en de werk gevers en respect voor hetgeen een volkshuishouding kan dragen. Minister Erhard is van oordeel, dat een voortdurende daling van de waarde van het geld altijd het resultaat is van een onverstandige en onverantwoor delijke politiek. Voor het bereiken of handhaven van volledige werkgelegenheid is er geen be hoefte aan bewapening of reusachtige overheidsuitgaven. Zolang er een tech nologische ontwikkeling is en zolang de mensen bereid zijn hard te werken om hun levensomstandigheden e hun ze kerheid te verbeteren, zolang zal er een basis voor een hoog peil van econo mische bedrijvigheid zijn. De behoeften der mensen zijn bijna onbegrensd, aldus minister Erhard. 26 doden in West-Java MILJOENEN SCHADE DOOR OVERSTROMINGEN De afgelopen 14 dagen zijn in West- Java bij overstromingen, veroorzaakt door aanhoudende regenval, 22 personen om het leven gekomen. Ongeveer 65.000 mannen, vrouwen en kinderen zijn naar veiliger gebieden overgebracht. De ma teriele schade wordt geschat op 60 mil joen roepiahs, aldus is in Djakarta be kend gemaakt. Overeenkomst tussen Zuid- en Midden-Sumatra? De commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Barlian is het afgelo pen weekeinde in Padang aangekomen, voor een bezoek van vier dagen aan Midden-Sumatra. Barlian en luitenant kolonel Ahmad Hoessein, de voorzitter van de Bantengraad van Midden-Suma tra, zouden een overeenkomst op finan cieel en economisch gebied tussen de beide provincies willen sluiten, met het oog op de nieuwe monetaire voorschrif ten van de Centrale regering. Barlian logeert ten huize van Overste Hoessein. Deze laatste verklaarde dat de nadelige invloeden van de nieuwe maat regelen in zyn gebied reeds merkbaar zijn door het stijgen der prijzen van de dagelijkse levensbehoeften. Veel „rechtsen" onder Chinese communisten Het „Volksdagblad" van Peking, het orgaan van de Chinese communistische partij, schrijft, dat in de strijd tegen rechtse elementen „zeer vele rechtsen in de partij zelf zijn ontdekt". „Wanneer burgerlijke rechtse elemen ten de partij aanvallen voegen zij zich schaamteloos bij hen". Er moet een krachtige houding tegen over de rechtse elementen binnen de partij worden aangenomen en zij moe ten even krachtig worden aangevallen als degenen buiten de party, aldus het blad. De Chinese communistische partij, die de grootste in de wereld is, telt naar schatting 12 miljoen leden, maar er is gemeld, dat de werving tijdens de hui dige „rectificatiecampagne" is stopgezet. de staat kan worden gedaan. Men ver wacht tevens dat de index van de 213 artikelen eind juli de 149.1 zal hebben overschreden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat automatisch het zo geheten minimum-uurloon van 126 tot 131.5 franc zal stijgen. Ongeveer een miljoen arbeiders zal van deze verhoging profi teren, namelijk zy die volgens de minimum-tarieven worden betaald. Met dat al is de Franse volkshuishou ding weer op gevaarlijke wijze in de maalstroom van lonen en prijzen ge raakt. Ook de bezuinigingsmaatrege len van de minister van Financiën, die waarschijnlijk vandaag zullen wor den afgekondigd, zullen haar daaruit niet kunnen redden en de door alle beurs- en financiële kringen voor het najaar ver wachte devaluatie als sluitstuk van de bezuinigingen gaat steeds meer tot de zekerheden beho ren. Voorzover men althans een deva luatie als sluitstuk van bezuinigings maatregelen en loonsverhogingen zou believen te beschouwen. Koele ontvangst buiten kring der ondertekenaars „Nog een stuk papier over de Duitse kwestie, waarin niets nieuws staat", al- du een commentaar van Radio-Moskou op de verklaring van de V S.. Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, die gis termiddag te West-Beriyn werd onder tekend. Uit het stuk blijkt, dat „de westelijke mogendheden blijven vasthouden aan hun opvattingen, die slechts leiden tot moeilijkheden en de voortzetting van de bewapeningswedloop", aldus de Russi sche reactie. „Onder het reactionaire regime van de Westduitse Bondsrepu bliek kan er geen sprake zyn van vrije verkiezingen," zo voegde Radio Moskou hieraan toe. De leider van de Westduitse sociaal democratische partij, Ollenhauer. heeft in Bonn verklaard, dat de Berlijnse ver klaring „teleurstellend" is. Zij is wei nig meer dan een herhaling van vroe gere verklaringen, waarvan algemeen bekend is dat zij een oplossing van het BEREIDING KLEINE LUNCHKAASJES Bij besluit van de directeur van het Zuivelwezen wordt met ingang van 1 augustus 1957 aan aangeslotenen bij een kaascontrolestation onder Rijkstoe- zicht de bereiding toegestaan van vol vette lunchkaas, waarvan het gewicht tussen vijf en acht dagen na datum, waarop het Rijkskaasmerk op de kaas is aangebracht, ten minste 300 gram en ten hoogste 380 gram bedraagt. vraagstuk der hereniging geen stap na derbij brengen, aldus Ollenhauer. Ook de Vrije Democraten hebben kri tiek op de verklaring. Zij noemden het een „verkiezingscomedie van Von Bren- tano om een diplomatiek windei". Elke deskundige kan bij de eerste oogopslag zein, dat de verklaring „geen werkelijke basis" voor besprekingen met de Sovjet- Unie biedt, aldus de Vrije Democraten. De ambasadeurs van Engeland, Frank rijk en de V S. legden ter gelegenheid van de ondertekening verklaringen af, waarin zij de hoop uitspraken, dat Duitsland spoedig zal kunnen worden herenigd en dat onderhandelingen met de Sovjet-Unie met kans op succes kun nen beginnen. Bouwvakarbeiders te Drachten ontslagen (Speciale berichtgeving) Vanmorgen zijn bij de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij v.h. H. Steenbergen te Epe, die ln Drachten de bouw van 270 flatwoningen in uitvoering heeft, 35 man personeel ontslagen. De reden ligt in financieringsmoeilijkheden. Dezelfde N.V. schijnt ook bij de bouw van een honderdtal woningen in Heerenveen soortgelijke moeilijkheden te ondervin den. De heer Steenbergen, directeur van de Maatschappij, verklaarde, dat het hier slechts een tijdelijke maatregel betreft en dat het niet uitgesloten is. dat de ontslagen werklieden volgende week weer op hetzelfde object aan het werk kunnen. K.L.M. is in Oostenrijk niet haatdragend (Van onze Weense correspondent) Nadat Oostenryk de KLM nu niet bepaald fair heeft behandeld en onze luchtvaartmaatschappij na jarenlange besprekingen buiten de de deur heeft gezet om tenslotte met twee andere maatschappijen, de SAS en de Noorse reder Fred. Olsen, de lucht in te gaan, resp. de zee op te gaan, heeft de nieuw opgerichte Oostenrijkse Luchtvaart maatschappij ÖLAG de grootste moei lijkheden, omdat zij niet over voldoende piloten beschikt. Met het oog op de beloofde samenwerking had de KLM grotendeels op eigen kosten elf Oosten rijkers als piloot opgeleid. Deze zijn nu klaar en zouden onmiddellijk in dienst kunnen gaan. Wie nu gedacht zou hebben dat de KLM haatdragend is en deze piloten verboden zou hebben om in Oosten rijkse dienst te treden, heeft zich ver gist. De directeur van de KLM te Wenen, de heer Regeur, heeft name lijk verklaard: „Wjj stellen de elf door ons opgeleide vliegeniers onmiddellijk in dienst als gezagvoerder of piloot voor de duur van 18 maanden. Gedu rende deze anderhalf jaar mogen deze piloten naar geen andere luchtvaart maatschappij overgaan, met uitzonde ring van de Oostenrijkse onderne ming. In dit geval hebben wy de Oosten rijkers verlof gegeven om onmiddellijk in dienst te treden van hun nationale maatschappij In Oostenrijkse luchtvaartkringen werkte dit royale en onverwachte gebaar als een sensatie, waarvan men de weer klank vond in de gehele pers. Antwoord van Minister De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hoopt, dat aan het probleem van de ronselarij van arbeids krachten het hoofd zal kunnen worden geboden door de nieuwe arbeidsbemid- delingswet, die nu op zyn departement wordt voorbereid. Overigens heeft hij niet de indruk, dat dit euvel zich de laatste tijd uitbreidt, zo deelt de minis ter mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Lier. De minister zegt voorts, dat voor de beantwoording van de vraag, of de ron selarij gepaard gaat met ontduiking en overtreding der sociale wetgeving op grote schaal en of zij leidt tot verstoring der arbeidsrust, onderscheidt dient te worden gemaakt tussen het bona fide en het mala fide uitlenen. Ten aanzien van het bona fide uitlenen kan de gestelde vraag in het algemeen ontkennend wor den beantwoord. Bij de mala fide be drijven is veelal sprake van overtreding van de Arbeidswet 1919, in mindere mate van ontduiking der sociale verzekerings wetten, zij het, dat de premie-inning in vele gevallen op grote moeilijkheden stuit. Het weglokken van arbeidskrach ten en het aanbieden van werk tegen een hogere dan de normale beloning kunnen leiden en hebben hier en daar geleid tot verstoring van de arbeids rust. Op verschillende manieren is met wisselend resultaat getracht aan het euvel der ronselarij paal en perk te stel len. De arbeidsinspectie tracht door overleg de ondernemingen ervan te weerhouden van de diensten van mala fide uitleenbedrijven gebruik te maken. De aandacht van de belastingdienst wordt voortdurend op deze mala fide uitleenbedrijven gevestigd. Ter beteuge ling van het euvel der ronselarij kan voorts soms worden opgetreden door het uitlokken van een strafvervolging op grond van overtreding van de loonvoor- schriften. Overigens wordt het probleem van de ronselarij, voor zover betrekking hebben de op de sociale verzekering, thans door BINNENLAND Negentien vooraanstaande zakenlie den, die tezamen de eerste handelsmissie uiit Los Angeles naar Nederland zullen donderdag a.s. vertrekken voor een be zoek van acht dagen aan AmsterdamRot terdam en "s-Gravenhage. De groep staat onder leiding van de president van de Ka mer van Koophandel te Los Angeles, de heer A. O. Beekman De tweede Vlckers Viscount 800", bestemd voor de KLM, de PH-VIB (Louis Bleriot) is op Schiphol geland. Zoaals bekend, heeft de KLM negen van deze „Viscounts" besteld, die in de loop van dit Jaar allen worden afgeleverd.. Nederland was in de eerste vier maanden van het lopende jaar West- Duitsla nds voornaamste leverancier van slachtgevogelte. Van de totale ln-voer van 13.800 ton werd bijna 8.000 ton door Na der land geleverd. Blijkens mededeling van de minister van Maatschappelijk Werk aan de ge meentebesturen zijn met ingang van deze week de uitkeringen ingevolge de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (1940 1945) aangepast aan de algemene loons verhoging ln verband met de huurverho ging. Eenzelfde verhoging is ook Inge voerd voor de regeling hulpverlening Hon gaarse vluchtelingen. BUITENLAND Het persbureau Nieuw Guinea meldt, dat dit Jaar 620.000 soldaten van het Chi nese volksleger zijn gedemobollseerdHet waren merendeels landbouwers. Uit 60 landen zullen van lil tot 21 september meer dan 200 vertegenwoordi gers van studentenorganisaties in Ibadan in Nigeria samenkomen en op de zevende Internationale studentenconferemitie pro blemen bespreken, waarmee studenten in alle delen van de wereld geconfronteerd worden. De burgemeester van Straatsburg heeft premier Bourges-Maunoury, van Frankrijk officieel voorgesteld om Straats burg aan te wijzen als stad, die voor ze tel van de gemeenschappelijke Europese Instellingen in aanmerking komt. De geleidelijke terugkeer naar meer normale verhoudingen in de olieproduk- tlelanden van het Midden-Oosten, behalve in Noord-Irak, alsmede een recordstijging van de oüeprodiukitie in Venezuela hebben de produtetie van ruwe olie in de vrye wereld in de eerste helft van dit jaar ge bracht op het record van ongeveer 381 miljoen metrieke ton tegen bijna 372 mil joen ton in de tweede helft van 1956 en 367.7 miljoen ton in de eerste helft van 1956. De minister-president van de Sovjet Unie, maarschalk Boelganin, heeft giste ren ln het Kremlin een diner aangeboden ter ere van koning Mohammed Zahir Sjah van Afhamlstan. In Marseille wordt van 3 tot 10 aiug. a.s, het 42e wereldcongres van Esperan tisten gehouden. Er worden 1.400 deel nemers uit 40 landen vrwacht Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Pakistan heeft meegedeeld .dat Pakistan oontact heeft opjgenomen met communistisch China teneinde steun te krijgen voor het Pakistaanse standpunt Inzake het geschil can Kasjmier. een treinongeluk tol Canada ongeveer 60 km ten oosten van Winnipeg. Doordat kinderen met de wissels hadden geknoeid vloog de trein uit de rails. Van officiële zijde in Peking is de Chinese studenten, die ln overzeese lan den verblijven, verzocht hun studie lie ver ln deze landen voort te zetten dan naar Chiina terug te keren. Diit betekent een volledige ommezwaai in de politiek van communistisch China t.o.v. de Jonge Chinezen overzee, die tot heden werden aangespoord in China te studeren. de sociale verzekeringsraad bezien, ter wijl bij het opstellen van een nieuwe arbeidsbemiddelingswet, welke ten de- partemente in voorbereiding is. getracht zal worden aan het euvel het hoofd te bieden. P.T.T. geeft uitleg over gratificatieregeling De bedrijfsleiding van P.T.T. zegt in een verklaring het te betreuren dat op grond van hierover van P.T.T.-ziJde verstrekte toelichting, de indruk is ge wekt, dat P.T.T. tot iets exceptioneels op het gebied van de beloning van goede prestaties over zal gaan. „Zy stelt er daarom prijs op nadruk kelijk te verklaren, dat dit in genendele het geval is. Van toekennen van een bonus is uiteraard geen sprake. Zy is noch voornemens nu al, dus buiten het kader van het regeringsbeleid, tot in voering van verdienste-beloning over te gaan, noch ligt het in haar bedoeling een groter bedrag dan in de vooraf gaande jaren te besteden aan het by het bedrijf bestaande systeem om ieder jaar een blyk van waardering te geven aan personeelsleden die zich, blijkens de over hen uitgebrachte periodieke be oordeling. op bijzondere wijze van hun taak hebben gekweten. Het enige wat overwogen wordt, is een wat andere verdeling van het hieraan tot dusver bestede bedrag, waardoor aan een gro ter aantal personen iets kan worden gegeven". DRAAIORGELCONCOURS TE APELDOORN Gisteren is in Apeldoorn onder grote belangstelling een nationaal draaiorgel concours gehouden, waarvoor met 13 orgels werd ingeschreven. De draaiorgel mannen hadden allen talryke suppor ters meegebracht en deden hun uiterste best om hun nummer zo goed mogeiyk te verkopen. Na afloop van het concours was er een wedstrijd tussen een aantal koppels gevormd uit burgers, waaronder Apel- doorns eerste burger, mr. A. L. des Tombe. Deze laatste sleepte de eerste prys in de wacht. Het orgel Jupiter" uit Amsterdam behaalde met 186 punten een eerste prijs met lof der jury. Er werden voorts nog verschillende eerste pryzen toege kend. Vorderingen missie naar Noord-Celebes De speciale regeringsmissie, welke naar Noord-Celebes werd gezonden, zou vorderingen hebben gemaakt in haar pogingen om een oplossing te vinden voor de verschillende vraagstukken, wel ke na de uitroeping van de zelfstandige provincie Noord-Celebes tussen dit ge bied en de Centrale regering zijn ge rezen. Intussen heeft de Indonesische pre mier Djoeanda nadrukkelyk ontkend, dat zyn Kabinet bereid zou zyn af te treden, indien het er niet in zou slagen tot overeenstemming te komen met de verschillende buitengewesten. Verschil lende dagbladen op Celebes hadden ge meld, dat de leden van de missie naar Noord-Celebs een verklaring in die geest zouden hebben afgelegd. Premier Djoe anda zeide met nadruk, dat het Kabinet de missie niet heeft gemachtigd een der gelijke verklaring af te leggen. Vermoedelijk regeling bij verordening 67 doden in Mexico Het aantal doden als gevolg van de aardbeving van zondag in Mexico is, volgens officiële gegevens, zeker 67. In de hoofdstad zyn 52 doden te betreuren. Gisteren zyn uit de puinhopen van een flatgebouw van vyf verdiepingen 34 lyken en drie overlevenden geborgen. (Speciale berichtgeving) De Centrale Zuivelcommissie heeft gezocht naar een weg om in de toe komst te voorkomen, dat de consument ongereinigde. vaak zeer vuile melk flessen aan de leverancier retourneert. De ongelukkige gewoonte van de con sument, zo zegt deze commissie in een schrUven aan het Prouktschap voor Zuivel, om melkflessen ongereinigd terug te geven, stelt de consumptiemelkbedry- ven namelijk voor schier onoplosbare moeilykheden. By het nagagan van de maatregelen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat de gebruikers de melkflessen gespoeld teruggeven, kwam de Centrale Zuivel commissie tot de conclusie, dat verbe tering slechts bereikt kan worden, in dien in landelyk verband voorschriften worden gegeven, welke er direct of in direct toe leiden, dat vuile flessen niet meer teruggegeven mogen worden. Men heeft hiertoe een ontwerpver ordening opgesteld, uit te vaardigen door het Produktschap voor Zuivel, waarin bepaald wordt, dat het melkverkopers verboden is consumptiemelk en/of con- sumptiemelkprodukten geiyktydig met ledige flessen te vervoeren, tenzij deze ledige flessen hebben gediend voor de verpakking van consumptiemelk en/of consumptiemelkprodukten en vóór het vervoer tenminste oppervlakkig gerei nigd zyn. Het zal dus indien het Produkt schap op dit voorstel ingaat straks de plichtv an de huisvrouwen worden om melk- pap-, yoghurt, vla- en dergelyke flessen af te wassen, wil de melkboer deze flessen terugnemen. Worden de flessen, zo zegt de Centrale Zuivelcommissie. direct nadat de inhoud daaruit is geschonken, door de consu ment oppervlakkig gereinigd, bijvoor beeld door omspoeling met water, waar door het grootste deel der eiwit resten wordt verwijderd, dan wordt daarmede de kans op ergerlijke schimmel- en bac- teriegroei voorkomen, wat thans het grootste kwaad vormt. RECHTZAKEN Zorg over Leidse koopman Zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk eiste de officier van Justitie by de Haagse politierechter tegen een 21-jarige Leidse koopman. Deze had op 18 mei in Leiden een bromfiets gestolen. De koopman was ln enkele inrichtingen verpleegd ge weest, omdat hy in de war was geraakt nadat zyn ouders hem zyn voorgenomen huweiyk hadden verboden. De brom fietsdiefstal erkende hy wel maar hy bleef er by dat hy enige tyd daarvoor niet de heling had gepleegd waarvoor hy tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Van dit vonnis moet het hoger beroep nog dienen. De officier van Justitie maakte zich zorgen over deze Jongen. Hy hoopt op een voorwaardeiyke straf omdat zijn verloofde in verwachting is, aldus de of ficier, maar in zyn nadeel Is dat hij tot tweemaal toe tabletten innam toen zyn huweiyk verboden werd. Na enig overleg besloot de politierechter toch de Jonge koopman als vrij man naar huis te stu ren. Hy wilde de koopman een kans ge ven door hem onmiddellijk naar huis te laten gaan. Het vonnis luidde: zes maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelyk. NOTARIS WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD Een oud-notaris is door de kanton rechter te Paramaribo tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering. De bijna 71-jarige in Neder land geboren beklaagde bekleedde in Suriname enkele hoge posten. Behalve dat hij plv. lid van het Hof van Justitie was, was hy gedurende enkele jaren minister van Binnenlandse Zaken in Januari 1956 moest hij zyn kantoor sluiten omdat in de loop der Jaren een tekort was ontstaan van f. 1.15 millioen. WOENSDAG PapengraoMExcursie Ned. Clir. Reis- ver. naar Hoge Veluwe. 7 uur voorin. Boshof-Akkerhof. Opemfludhtsaimenkoms't. Baptisten Gemeente. 8 uw naan. Leiderdorp Geref. Kerk. Orgel concert door Hans Boelee, ter herdenking van Jan Zwart. 8 uur nam. MAANDAG Oud-Hortusralchit. Afscheidsreceptie J. Bosboom. 5'7 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uw nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur- de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober). Hortus Botanicus: Aquarium- en terra- rluantentoon6telling Aqua-Hortus", (tot en met 4 augustus). Dagelijks 10 uur v.m. tot 10.30 uw nam. Van der Werf park; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorm. tot 11 uur nam. (18 Juli tot en met 14 augustus). De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.309.30 uw (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN Trianon: „Het zondagskind" &J. Werk dagen 2.30 ,7 en 9.15 uw; zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De geheime dienst grypt ln". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 wit. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uw. Luxor: „Myn hart zlm^t voor Jou". ai. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uw. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: "The Goldrush", a.l. Werkdagen 2.30, 7.15, 9.15; zondag 2.30, 7.15 en 9.15 uw. Casino: "The Benny Goodman Story". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 3 augustus 8 uur waargenomen door; Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigraoht 48. tel. 21060 Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085 en apotheek Oegstgeest, WiQhelminaparQc 3, tel. 26274. By geen gehoor oy Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Tenslotte merkt de Centrale Zuivel commissie op, dat de pogingen, welke in het verleden door midciel van recla me-campagnes zyn ondernomen cm een einde te maken aan dit euvel van vuile flessen, nimmer tot het gewenste resul taat hebben geleid. Op den duur zal dit voorschrift in het melkbesluit (warenwet) dienen (e wor den opgenomen, aldus de mening van de Centrale Zuivelcommissie. Dat men thans voorstel een en ander te regelen via een verordening van het Produkt schap voor Zuivel vindt- zün oorzaak in het feit, dat een verordening van het Produktschap sneller tot stand kan ko men dan een wijziging of aanvulling van het melkbesluit. Snijkopzuiger in Suriname behouden aangekomen De zeesleepboot „Noord Holland" van de firma Wijsmuller en Co. is met de nieuwe snijkopzuiger „Akanswarie" van de Surinaamse Bauxiet Mij behouden in de haven van Paramaribo aangeko men. De bemanning heeft deze over tocht de volgende dag gevierd door o.m. een rondrit door Paramaribo te maken op een ezelskar. De nieuwe zuiger werd door de Indus triële Handelscombinatie gebouwd op de scheepswerven van J. en K. Smit te Kinderdijk. Kapitein O. Edelenbosch had het commando over de sleep. De volgende dag vertrok de Noord Holland naar Aruba om daar te bunkeren en zyn reia verder voort te zetten naar de V.S. en Venezuela. Reünie van oud-burgerwachters Oud-Burgerwachters bereiden een reü nie voor, die in oktober of november a.s., waarchynlijk in de Dierentuin in Den Haag zal worden gehouden. Een werkcomité ter voorbereiding van deze reünie is thans druk doende de namen van alle leden van deze wacht byeen te brengen. Dat is nogal moeilyk omdat in 1940 zeer vele ledenlysten van de Burger wacht door de bezetter werden vernie tigd. Het plan is, dit jaar een reünie te organiseren voor de oud-Burgerwachten uit Zuid-Holland. Het komende jaar zal er dan een voor het gehele land worden gehouden. Van sommige plaatsen in een zij het ook onvolledige lyst van de vroegere leden, maar van vele steden en dorpen ontbreken by na alle gegevens. De heer A. Rietveld jp Den Haag heeft het initiatief tot deze reünie genomen. Op de reünie zal een natio naal allegorisch zangspel „Je Maintien- drai" van kapitein van de Infanterie A. Kaptein worden opgevoerd. (Het secre tariaatsadres is J. Chabot, Mandaryn- straat 37, telef. 339312, Den Haag). Toren van Schaffelaar in de reparatie (Speciale berichtgeving) Barneveld's kerktoren, die een zekere vermaardheid geniet, vanwege Jan van Schaffelaar's koene sprong in een ver verleden, waarmee hij het leven van zijn volgelingen redde uit de schennende hand van „Perrol met de rode hand", begint bouwvallig te wor den. Dit is geen wonder, want sedert de Heeckerens en de Bronkhorsten elkaar in Gelderland het leven zuur maakten, zyn al weer verscheidene eeuwen verstreken, maar de oude toren met aan zyn voet het stand beeld van Jan van Schaffelaar. staat daar nog steeds als tastbare herinne ring aan het roerige verleden. Het metselwerk van de toren begint het zo langzamerhand te begeven en omdat deze toren voorkomt op de voor lopige lyst van Nederlandse monumen ten van geschiedenis en kunst, hebben B. en W. van Barneveld advies ingewon nen van de Ryksdienst voor Monumen tenzorg. Uit het rapport van deze dienst blijkt, dat de toren inderdaad vry ern stige gebreken vertoont, zodat een alge hele restauratie binnen afzienbare tyd noodzakelyk is. B. en W. vragen daarom aan de gemeenteraad een krediet van f. 2500.om door architect ir. T. van Hoogevest uit Amersfoort een restaura tieplan te laten ontwerpen. De commandant van de Zweedse kustvloot, Schout-bij-nacht B. Bert- helsson die met een smaldeel een bezoek aan Rotterdam brengt, heeft gisteren de decoratie Commandeur eerste klasse in de Orde van het zwaard van Zweden overhandigd aan de oud-directeur van de N.V. Hollandse Signaalapparaten te Hengelo (O.), Schout-by-nacht (b.d.) J. J. A. Schagen van Leeuwen. SASTROAMIDJOJO IN TSJECHOSLOWAKIJE De vroegere minister-president van Indonesië, Ali Sastroamidjojo, die kort geleden werd benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Indonesië by da V.N. en zaterdag in Praag arriveerde, werd maandagmorgen ontvangen door de president van de Tsjechoslowaakse Republiek, Antonin Zapotocky. By het onderhoud was ook de vice-president van de Tsjechoslowaakse Raad, Vaclav Kopecky aanwezig. Voorts had Ali Sastroamidjojo een onderhoud met de president van de Tsjechoslowaakse Raad, Viliam Sirovy. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bó f 3 neersl. 24 uur wind m/e. s§ ei Stockholm swaar bew. nw 2 21 0.1 Oslo onbewolkt windstil 25 3 Kopenhagen, regenbui w 5 20 0.7 Aberdeen zwaar bew. windstil 20 0 Londen zwaar bew. nnw 1 22 0 Amsterdam zwaar bew. wzw 2 18 2 Luxemburg zwaar bew. w 1 13 1 Parijs zwaar bew. windstil 17 0 Bordeaux mist nno 2 23 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice onbewolkt nnw 5 27, 0 Berlijn motregen w 8 19 2 Frankfort half bew. wnw 4 17 4 München zwaar bew. wzw 2 17 4 Zurich onbewolkt windstil 18 0.5 Genève onbewolkt windstil 21 0 Locarno onbewolkt ono 2 25 0 Wenen licht bew. wnw 5 22 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 21 5 Rome onbewolkt windstil 28 0 AJaccio onbewolkt o 2 23 0 Mallorca licht bew. n 2 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2