Dulles wellicht koploper van een diplomatenstroom naar Londen WEERBERICHT Uit MoskouBonnParijsRome Nieuwe acties van R.A.F. tegen posities van rebellen in Oman KLM-vliegers stemmen in met interventie van Rijksbemiddelaars Landgenoten verloren in België in slippende auto het leven 96ste jaargang DINSDAG 30 JULI 1957 No. 29199 LEIDSCH A DAGBLAD Directeur: i J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nu er op of er onder? De aankomst van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles in Londen kan leiden tot een stroom van top-diplo- maten naar de Britse hoofdstad. Gisteren werd reeds melding gemaakt van de mogelijkheid, dat de Russische collega van Dulles, Gromyko, zich naar Londen zal begeven om zijn persoonlijk gewicht in de Rus sische schaal van het ontwapeningsgesprek te leggen. In antwoord daarop zou, zo verneemt United Press, ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken naar Londen gaan, terwijl ook in Bonn berichten worden vernomen, dat Von Brentano overweegt daarheen te trekken voor persoonlijke gesprekken met zijn collega's uit West en Oost. In dat geval komt ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Giuseppe Pella. Het ziet er naar uit dat thans het stadium van „er op of er onder" bereikt gaat worden. V.S. zijn hoopvol Dulles werd in Londen begroet door zijn Britse ambtsgenoot Selwyn Lloyd, de Amerikaanse ambassadeur Whitney en de leider van de Amerikaanse dele gatie by de ontwapeningsbesprekingen Stassen. In een tevoren opgestelde verklaring herinnerde minister Dulles er aan, dat president Eisenhower twee jaar gele den op de conferentie van regeringslei ders te Genève zijn voorstel inzake wederzijdse luchtinspecties had gedaan. Iedere maand, die voorbijgaat zonder dat er een akkoord wordt bereikt, ver groot het ontwapeningsvraagstuk, z< meende Dulles. De V.S. waren echter hoopvol ge stemd, dat er weldra in een of andere vorm een praktisch begin kan worden gemaakt. Dit zou maatregelen inhou den om het gevaar van een verras singsaanval te verminderen. Hierna zou het eenvoudiger zijn, de bewape ningslast te verminderen en de grote politieke vraagstukken, welke de vrede bedreigen, op te lossen. Men verwacht dat Pineau het Franse standpunt ten aanzien van het „open skies" plan opnieuw naar voren zal Helpt Japan bij bouw Assoeandam'? Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Japanse maatschappij ter ontwikkeling van energiebronnen, een semi-officiele onderneming, een Egyp tisch voorstel heeft aanvaard voor tech nische hulpverlening bij de bouw van de dam van Assoean. Voordat de Japanse bijdrage zal wor den verleend, zal, volgens de correspon dent van Belga in Cairo, Japan een ver drag inzake technische bijstand met Egypte moeten sluiten en zullen Egyp tische technici in Japan een onderzoek instellen naar de door Japan geboden mogelijkheden inzake technische bij stand. Arrestaties in Guatemala De regering van Guatemala heeft gis teren de arrestatie bekendgemaakt van een majoor, een luitenant en zes andere leden van de presidentiele lijfwacht, op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op president Carlos Castillo Armas. Castillo werd vrijdag door een lid van de paleiswacht doodgeschoten. De moor denaar sloeg daarna de hand aan zich zelf. Een regeringsfunctionaris heeft ge zegd, dat uit papieren van de moorde naar diens communistische gezindheid duidelijk is gebleken. Stakingsdreiging op Noord-Sumatra De communistische federatie van vakbonden Sobsi heeft vandaag be kend gemaakt, dat 120.000 onderne mingsarbeiders op Noord-Sumatra klaar staan om het werk neer te leg gen, om kracht bij te zetten aan hun eisen tot uitkering van een gratifi catie over het afgelopen jaar. Deze actie is gericht tegen de onder nemingen, welke zijn aangesloten bij de Algemene Vereniging van Rubberonder nemingen ter Oostkust van Sumatra, de Avros. In de bekendmaking werd evenwel niet gezegd, wanneer de arbeiders tot sta king zullen overgaan. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen en iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JULI Zon op: 5.01 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 10.59 uur; onder: 22.10 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 5.58 en 18.26 uur; laagwater 1.52 en 14.12 uur. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's. brengen als hij naar Londen komt. Vol gens het Franse standpunt moet geheel Sovjet-Rusland tot aan de Oeral voor luchtverkenning worden opengesteld, in dien West-Europa in dit plan wordt be trokken In officiële kringen verklaarde men echter, dat dit Franse standpunt het gevaar meebrengt van een vertraging in de besprekingen. Advies aan kruideniers: suiker 93 cent per kilo De Kruideniersvakorganisaties hebben de handel geadviseerd, de consumen tenprijs voor suiker te stellen op 33 cent per kilo. Dit is het resultaat van een bespreking, die de organisaties gistermiddag hebben gehad met de Staatssecretaris van Economische Zaken. Het eerdere advies van de kruideniers vakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo is, zo wordt ons door deze organisaties mede gedeeld, veroorzaakt door een reeks van misverstanden, waarin tijdens de be spreking van gistermiddag klaarheid is gekomen. „Deze misverstanden zijn in de hand gewerkt door een voortijdige en onjuiste publikatie vanwege de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Staatscourant van zaterdag 27 juli. Bij het onderhoud met de Staatssecretaris is duidelijk ko men vast te staan, dat aan het toege zegde overleg tussen de organisaties van de handel en overheid met betrekking tot de marges geheel de hand wordt gehouden", aldus de kruideniersvak organisaties. Britse infanterie in Boeraimi Sultan beschuldigt Saoedi-Arabië Imam heeft Arabische landen om hulp verzocht Een afdeling Britse infanterie is de olierijke en belangrijke oase Boe raimi, ivaar sedert het begin van de opstand Arabische eenheden onder Brits bevel waren gelegerd, binnen gerukt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van het gebied, dat nog in handen is van de opstandelingen onder leiding van de Imam van Oman. Het operationele hoofdkwartier van de Arabische eenheden was steeds in deze oase gevestigd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken te Bahrein hebben de Britse troe pen inheemse militairen, die de boven toon hadden gevoerd bij moeilijkheden, naar Sjardjah afgevoerd. Volgens de woordvoerder hadden deze moeilijkheden slechts zijdeligs te ma ken met de operaties tegen de Imam. Zij hadden zich afgespeeld te Ras al Chaimah. Het ging over water. Een aantal soldaten wilde geen water heb ben. dat door middel van moderne pom pen wordt verkregen. Deze Arabieren moesten en zouden water hebben, dat in geitevellen werd aangevoerd. Boven dien waren er anderen, die ontvreden waren, dat hun verlof was ingetrokken. Tien Britse „Venom"-jachtbommen- werpers hebben gistermiddag „hun wa pens gedemonstreerd" bij het fort Bir- kat, dat in handen is van de Imam en waarvan de bezetting aeht en veertig uur tevoren was gewaarschuwd, dat deze demonstratie zou komen. Het fort is een vierkante versterking met twee torens. Aanzienlijke schadè werd door de vliegtuigen aangebracht aan de muren. Noch in het fort noch in de omliggende dorpen hadden de vliegers mensen kunnen ontdekken. Wel hadden zij de witte vlag van de rebel lerende Imam zien wapperen boven een fort te Bakhlah, twintig kilometer ten westen van Nizwa. VERZOEK OM HULP De Imam van Oman heeft Syrië en andere Arabische landen om politieke, medische en materiële hulp verzocht. Dit heeft de Syrische minister van Bui tenlandse Zaken, Salah Bitar, gisteren verklaard. De Syrische regering „bestu deert de wijze, waarop aan dit verzoek kan worden voldaan". Bitar zeide voorts dat diplomatieke stappen zullen worden ondernomen om een einde te maken aan de Engelse militaire interventie. Hij uil- de deze diplomatieke stappen echter niet preciseren. Een woordvoerder van de sultan van Muskate heeft gisteren Saoedi-Arabië beschuldigt van aanstoken van de op stand. Saoedische agenten zouden steek penningen onder de opstandige volgelin- In opdracht van president Eisen hower is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, lolin Fos ter Dulles, naar Londen gereisd om daar de besprekingen over een eventuele ontwapeningsovereen komst tussen de grote mogendheden bij te wonen. Deze telefoto Iaat zien hoe Dulles (rechts) bij zijn aankomst op het Londense vliegveld "London Air- port" de hand drukte van zijn Brit se Ambtsgenoot Selwyn Lloyd. Gistermiddag hebben de minister van Publieke Werken van Equador en de directeur van de burgerlucht vaart in dat land een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Op de foto ziet men de gasten in een serpotlet-stoomauto uit 1900. welke op deze hyper-moderne expositie ook valt te bezichtigen- Achterin zit minister Duran Balie met zijn echtgenote en dochtertje en op de voorste bank zitten de heer Correa Arroyo en diens echt genote. Ned. ambasade te Lissabon Bij K.B. is het Nederlands gezant- schap te Lissabon verheven tot de rang van ambassade, terwijl de heer T. Elink Schuurman, gezant aldaar, is benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur bij de Portugese Republiek. gen van de Imam hebben gedistribueerd om tegen het gezag van de sultan op te staan. Ook wordt in deze in het paleis te Muskate uitgegeven verklaring de Saoedische regering ervan beschuldigd de opstandelingen van wapens en mili taire uitrustingen te hebben voorzien. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft gisteren ech ter in het Lagerhuis gezegd niet te we ten, waar de wapens van de rebellen vandaan komen. Het is heel duidelijk, dat de anti-tankmijnen en mitrailleurs niet in Midden-Oman zijn gemaakt, zei de minister in antwoord op een vraag, maar waar ze dan wel gemaakt waren? Hij wist het ook niet. Hopen op faire oplossing van conflict Naar van de zijde van de vliegerorga- aan de vliegers stelde de president- nisaties vernemen, wordt het voorne- directeur van de KLM verder, dat „de men van de directie van de KLM om directie in het algemeen op het stand- het salarisconflict voor te leggen aan punt staat, dat er naar gestreefd moest het College van Rijksbemiddelaars worden aan de vliegers van de maat niet instemming begroet. schappij dezelfde levensstandaard te verschaffen, waarop vergelijkbare col- In een verklaring, verstrekt door de vliegers, wordt het volgende gezegd: Van het begin af zijn de vliegers ge porteerd geweest voor een eerlijke be handeling, getuige het feit, dat zij in april van dit jaar de Raad van Com missarissen van de KLM verzochten te interveniëren, toen de onderhandelin gen dreigden vast te lopen. In 1954, aldus luidt de verklaring ver der, werd de arbeidsrust verstoord door de poging van de directie om de salaris sen te verlagen, toen het er naar uitzag, dat een vliegersurplus zou ontstaan. Tijdens de hierover ontstane onderhan delingen veranderde de situatie volko men: er ontstond een groot vliegers tekort. Inmiddels toonde een onderzoek, door de vliegers ingesteld, aan, dat hun salaris het laagste was in vergelijking met dat vastgesteld door de grote Euro pese maatschappijen. De president- directeur van de KLM betoogde echter, dat niet de hoogte van de salarissen maar de koopkracht daarvan vergeleken moest worden. Hij zond hierover een persoonlijke brief aan alle vliegers, waarin hij een onderzoek over dit punt door prof. J. Tinbergen beloofde. In de verklaring wordt dan verder het volgende gezegd: In dezelfde brief lega's in Europa "leven, naarmate de explaitatieresultaten van de maatschap pij dat toelaten". Deze uitspraak gaf de vliegers, zo heet het verder in de verklaring, veel ver trouwen in de oprechtheid van het toe komstig salarisbeleid. Het verloop van de in het afgelopen jaar gevoerde onderhandelingen vormde de oorzaak van het feit, dat dit ver trouwen volkomen teniet werd gedaan. Typerend hiervoor zijn ook de door de KLM-directie aangehaalde percentages in het zondag uitgegeven communique. Deze percentages zijn niet alleen on juist, doch ook voorbarig, omdat de eindbevindingen door prof. Tinbergen eerst tegen medio augustus kunnen wor den verwacht. In de objectieve en onpartijdige be middeling door het College van Rijks bemiddelaars hopen de vliegers ten slotte een faire oplossing te krijgen voor het reeds zo lang durende con flict. Daarnaast blijft echter het pro bleem van het herstel van vertrouwen door de vliegers in de directie bestaan, aldus eindigt de verklaring van de vliegersorganisaties. Soldaat raakte tussen twee auto's bekneld Gistermiddag zijn bij een auto-ongeluk bij Julemont in België twee Neder landers om het leven gekomen. De bestuurder van een kleine Nederlandse auto, die van Batisse naar Mouland reed, wilde bij Julemont een jeep met aanhang wagen passeren, maar remde toen hij een tegenligger, een zware Belgische auto, zag naderen. De Nederlandse auto slipte op het asfalt, dat door de hitte was gesmolten en nu door de regen uiterst glad was geworden en werd in de flank door de tegen ligger gegrepen. De twee inzittenden, de Utrechtse steenhouwer Jacob Serpstra (in 1903 te Leeuwarderadeel geboren), en diens echtgenote, waren op slag dood. Van een derde inzittende, mej. J. E. de Waay uit de Paulus Potterlaan te Amsterdam, werd de rechtervoet afgerukt. Zij is in zorgwekkende toestand naar een zieken huis te Heusy overgebracht. De bestuurder van de Belgische auto, welke tegen een boom opreed, schijnt slechts licht gewond te zijn. men toen de auto, waarin zij met drie van haar kinderen op weg was naar Amsterdam, bij 's Hertogenbosch, ter hoogte van Rijksweg 55 slipte en met volle snelheid tegen een tegemoetko mende vrachtwagen botste. De auto werd bestuurd door een van haar zoons, die met zijn broer voor in de wagen zat. Zij werden min of meer ernstig ge wond. De dochter, die met haar moeder achterin had plaatsgenomen werd zeer ernstig gewond. Vier inzittenden van een Nederlandse auto, die gisteravond bij Apenrade in' Denemarken tegen een boom reed, heb ben een hersenschudding en lichtere kwetsuren ogelopen. Zij waren mej. H. Doxie, verpleegster te Rotterdam, die de wagen bestuurde, haar moeder, me vrouw Doxie uit Karlsruhe, haar neef, de heer D. Suringa uit Rotterdam en een ander familielid, de heer P. Doxie uit Karlsruhe. Allen werden naar het ziekenhuis te Apenrade overgebracht. De heer P. Doxie heeft dit ziekenhuis inmiddels kunnen verlaten. De wagen zou geslipt zijn op een plek, waar het asfalt van de weg zacht was. Bij een auto-ongeluk te Saint Ger main en Laye (by Versailles) zijn gis teren twee echtparen uit Amsterdam ernstig gewond. Volgens AFP zijn het de heer en mevrouw Aok en de heer en mevrouw Baltzer. Zjj zyn naar het zie kenhuis van Saint Germain overge bracht. Hun auto was op een kruispunt in botsing gekomen met de auto van een Parjjse hotelhouder. Deze is om het le ven gekomen, zijn twee passagiers zijn eveneens zwaar gewond in het zieken huis van Saint Germain opgenomen. Gistermorgen is een 59-jarlge me vrouw uit Heerlen om het leven geko- Gistermiddag is op het terrein van het z.g. Bastion Oudmolen te Naarden de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat H. Sieuwers uit Hoorn met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's. Hjj was vrijwel onmiddel lijk dood. Hij behoorde tot de staf van de herhalingsoefeningen vmn de lichte luchtdoelartillerie territoriaal te Naar den. Gistermiddag is de echtgenote van de bjj het auto-ongeval te Orvelte «ge meente Westerbork) omgekomen heer J. Naber aan haar verwondingen over leden. Zy was met een schedelbasis- fractuur opgenomen in het ziekenhuis te Assen. De beide kinderen van het echtpaar Naber verblijven nog in het ziekenhuis; hun toestand is redely k. Vrijspraak voor Mochtar Loebis Het Landgerecht te Djakarta, onder voorzitterschap van rechter Razak Soetan Malelo, heeft vandaag de hoofdredacteur van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Loebis, vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van belediging van de regering, in een ar tikel over corruptie, dat ruim tien maanden geleden door hem werd ge schreven. Een luid applaus ging in de rechtszaal op. toen de uitspraak bekend werd. De openbare aanklager had een ge vangenisstraf van twee maanden tegen Loebis geëist. Na afloop van de zitting verliet Loebis onder bewaking van militaire politie de rechtszaal. Hij staat nog Steeds onder huisarrest, op grond van een andere, nog niet bekend gemaakte beschuldi ging. Koninklijk gezin vertoeft thans in Nice Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsessen hebben hun intrek genomen in de villa „La Clarière" te Beauvallon, in de omgeving van Nice. De villa ligt op 300 meter afstand van de Middellandse Zee. De koninklijke familie kwam zondag middag op het vliegveld van St. Ra phael aan en werd door Prins Bernhard bestuurd. Het Koninklijk gezin reist incognito. De aankomst geschiedde der mate onopgemerkt dat zelfs de bewoners van de villa naast „Le Clarière" niet wisten, dat de Nederlandse Koninklijke familie het huis naast het hunne had betrokken. Directeur Grootboek woningverbetering Tot directeur van het Grootboek Wo ningverbetering is benoemd de heer H. J. Lakenman, plaatsvervangend hoofd van de afdeling comptabiliteit van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid De 8-jarige Jan Fiselier, uit Glaner- brug, is gistermiddag op slag gedood toen hy struikelde over een afgeknapte leiding van het G E.B., welke in het gemeentelijk plantsoen nabij de spoor lijn lag. Een vriendje zag de jongen liggen, doch raakte hem gelukkig niet aan. Hij waarschuwde omwonenden en een arts. Nadat de leiding was door geknipt, waarmede de jongen nog in contact was, constateerde de arts de dood.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1