Franse politie-methoden in Algiers zeker geen concentratiekamp-regiem ACTIE VAN K.L.M.-PILOTEN Tering maar nering WEERBERICHT Algemeen streven naar recht ondanks enkele misstappen extra iverk meer v,'ft'9 proeent KROESTSJEF WIL STUDENTEN UITWISSELEN MET AMERIKA geen Ondanks een sterke versobering record begroting in Frankrijk 96ste jaargang ZATERDAG 27 JULI 1957 No. 29197 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Stogel Lelden Glr0 no 67069 Hoofdredacteur: J. Brouwer f,750 per twartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Internationale commissie rapporteert: Een internationale commissie die een studie heeft gemaakt van de Franse politie-methodes in Algerije, heeft verklaard dat, hoewel zij enkele gevallen van marteling ontdekt hebben, niet gesproken kan worden van een „concentratiekamp-regiem". „De Franse autoriteiten in Algerije streven ernstig naar het bewaren van de individuele vrij heden en de rechten van de mens"., zo wordt verklaard. De commissie bestond uit de Belgische dr. Georges Andre, de Noor- weegse journaliste mevrouw Lise Borsum en de Nederlandse advocaat mr. M. van Rij. Zij werden alle drie tijdens de laatste oorlog gedepor teerd en werden voor deze studiereis aangewezen door de Internatio nale Vereniging tot Bestrijding van Concentratiekampen. Verslag aan Franse regering De bevindingen van deze studiereis, die met instemming van oud-premier Guy Mollet en de minister resident Ro bert Lacoste en de tegenwoordige pre mier Maurice Bourges-Manunoury ge maakt werd van 18 juni tot 5 juli, heb ben zij verwerkt in een uitgebreid rap port, dat werd aangeboden aan Bour- ges-Maunoury. De belangrijkste daarin voorkomende punten zijn de volgende. Er zijn geen- aanwijzingen voor het bestaan van geheime concentratiekam pen. De gevangenissen zijn overvol maar schijnen verder de normale gang van zaken te handhaven. Wreedheden en zelfs martelingen zijn ongetwijfeld begaan door de burgerlijke en militaire politie bij de gevangen neming en het verhoor van Moslems tijdens de hoogtepunten van rebellen- activiteit. Er zijn gevangenen die vastgehouden werden in tijdelijke concentratiekam pen, soms langer dan twee maanden, zonder verhoord te worden. (Zo'n op sluiting zonder verhoor behoort niet langer te duren dan één maand). De mensen die in zulke tijdelijke kampen werden vastgehouden stonden geen rechtmiddelen open. De Franse autoriteiten beweren, dat disciplinaire maatregelen genomen zijn tegen de civiele en militaire beambten die de burgerlijke vrijheden geschonden hadden. In het heetst van de strijd De neutrale commissie spreekt als haar overtuiging uit, dat Franse solda ten, speciaal de parachutisten van het vreemdelingenlegioen en het leger, en politieambtenaren van martelingen ge bruik gemaakt hebben om de Moslem gevangenen aan het praten te krijgen. VAN NIEMAND MINDER dan wij len Koningin Emma is de uit spraak, dat het Nederlandse volk de deugden bezit, waarin ook een klein volk groot kan zijn. En inderdaad: op het gebied van de geestelijke vrijheid, van de verdraagzaamheid op politiek en godsdienstig terrein, van de bereid heid tot hulpverlening aan hen, die in nood verkeren, bestaan hier te lande normen en opvattingen, welke we zon der hovaardij op de debetzijde van het Nederlandse volkskarakter mogen schrij ven. Dat is allemaal bijzonder prachtig, mits de middelen waarmede deze gees telijke instelling uiteindelijk moet wor den geëffectueerd ook werkelijk aanwe- j zig zyn. Maar wanneer we in een pas bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijzigingen van de be groting voor Buitenlandse Zaken 1957 lezen, dat Nederland voor de Vluchte lingenhulp een bedrag van ruim 13 miljoen gulden heeft beschikbaar ge steld, dat de Nederlandse bijdrage in de V. N.-activiteiten tijdens de Suezcrisis 2Vz miljoen heeft bedragen en dat de post „hulpverlening aan minder-ontwik- kelde gebieden" wordt verhoogd met ruim 4 miljoen, terwijl voor de speciale hulpverlening aan die gebieden nog eens extra bijna 3 miljoen wordt uitge trokken, dan vragen we ons toch in ernst af of het niet verstandig zou zijn eerst in eigen land orde op zaken te stellen, alvorens zo met de miljoenen te strooien. Temeer waar bijna iedere dag de ene of andere Nederlandse minister den volke kond doet, dat het er met 's Lands financiën zo bijzonder slecht voorstaat. MEN BEGRIJPE ons niet verkeerd. Wy propageren geenszins hét denkbeeld, dat de Staat zich dan maar niets moet aantrekken van het lot der Hongaarse en andere vluchtelingen, dat Nederland zich dan maar moet terugtrekken uit die kostbare V.N. en dat de minder-ontwikkelde gebieden dan maar zonder Hollandse guldens tot ont wikkeling moeten komen, maar tussen niets en ettelijke miljoenen ligt een heel groot verschil. Per saldo heeft het Nederlandse volk zich in de actie voor de Hongaarse vluchtelingen met een gift van 17 miljoen gulden ook niet onbetuigd ge laten Waarom moet dan Vadertje Staat by voortduring de „grand seigneur" willen uithangen en kilometers verder willen springen dan zyn stok lang is? Want het is niemand anders dan de Nederlandse belastingbetaler, die de mil joenen moet opbrengen, waarmede de regering zo kwistig rondstrooit. Nogmaals: als 't k&n, prachtig! Maar als 't niét kan en de rege ring zegt voortdurend, dat het zo niet langer gaat! dan heeft ook het Rijk, evenals een particulier, de plicht de tering naar de nering te zetten. Het Ryk zelfs nog eerder dan die par ticulier, omdat de laatste tenminste nog met eigen geld werkt en de Staat met dat van anderen! Koel De Bilt verwacht tot zondagavond: Nu en dan buien, sommige met on weer, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 juli Zon op: 4.57 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 6.52 uur; onder: 20.51 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 3.38 en 16.11 uur; laagwater te 11.56 uur. (29/7 hoogwater te 4.26 en 16.56 uur; laagwater te 0.18 en 12.42 uur). Nederlands-Duits gesprek weer in augustus De serie besprekingen tussen ons land en de Westduitse Bondsrepubliek, die wordt gevoerd door oud-minister Beyen en prof. Kaufmann en een aantal reeds lang bestaande geschilpunten tussen beide landen tot onderwerp hebben, zul len waarschijnlijk in de tweede helft van augustus worden hervat. Deze besprekingen, die afwisselend in Bonn en Den Haag worden gehouden en worden bijgewoond door deskundigen van beide landen zijn onderbroken in verband met vakanties. In het bijzonder gebeurde dat tijdens de hoogtepunten van de aanvallen der re bellen. „Sommige maatregelen die werden toegepast waren niet in overeenkomst met de principes van de eerbiediging van de rechten van de mens die de Franse regering en alle democratische landen aanhouden", zo wordt in het rapport gezegd. Maar er wordt on middellijk aan toegevoegd, dat de maatregelen werden genomen in het vuur van het gevecht, waarin bar baarse handelingen en terrorisme aan de orde van de dag waren. Verder heeft de commissie van de Fransen de verzekering gekregen, dat alles ge daan wordt om een einde te maken aan martelingen en andere misbrui ken, waarover naar de overtuiging van de commissie, niet generaliserend gesproken mag worden. Het rapport eindigt met de woorden, dat de moeite die genomen werd om haar by het onderzoek alle vrijheid te geven een bewijs is, dat de hier en daar voorkomende afwijkingen vande prin cipes van de menselijke vryheid geen regel kunnen worden genoemd. Visie van Nasser President Nasser van Egypte heeft op een plein in Alexandrië een toespraak van anderhalf uur tot het volk gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar ge leden was dat Egypte he'c Suez- kanaal naastte. Hij beschuldigde Engeland en Frankrijk ervan met Israël samengezworen te hebben om „Egypte een lesje te geven" en het ten voorbeeld te stellen aan andere landen, die naar onafhankelijkheid streven. „Nooit had ik gedacht da'c Israël, dat de kracht van ons leger kende ,onze grenzen zou over schrijden". Nasser vertelde zijn juichende toehoorders, dat Egyptes leger in de Sinaiwoestijn en ook de vloot tegenover Israël aan de win nende hand waren vóór de Brits- Franse actie begon. Daarna had hij de Egyptische 'troepen opdracht ge geven zich ten westen van het Suezkanaal terug te trekken om het kanaal voor vernieling door de imperialisten te sparen. De slag om Port Said had volgens hem po litiek gezien tot het „Russische ul timatum aan Engeland en Frank rijk" van 5 november geduurd In de stromende regen bereikten i Nijmegen, de vele deelnemers het i hieraan te pas en zelfs een krans, gisteren, de laatste dag van de eindpunt. zoals de foto laat zien. 41ste interntionale Vierdaagse rond i Vele bossen bloemen kwamen Om looneisen kracht hij te zetten Na één jaar aan beide zijden overlopers Kroesjtsjef, de leider van de Russische communistische party, heeft de V.S. uitgenodigd om verscheidene honderden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten zouden een jaar in een van beide landen moeten studeren en de kosten zouden door het als gastheer fungerende land moeten worden betaald. Dit werd meegedeeld door mevr. McClean, die deel uitmaakte van een groep j Amerikanen, die een bezoek aan Rusland hebben gebracht en die door Kroesjtsjef in Moskou zyn toegesproken. Kroesjtsjef zou hieraan hebben toegevoegd, dat ongetwyfeld enige Russen by een dergelijke uitwisseling zullen overgaan tot het kapitalistische stelsel. „Maar er kan wellicht ook iets gebeuren met de Amerikaanse studenten, hoewel ik veronderstel, dat jullie de meest verstokte kapitalisten naar de Sovjet-Unie zullen sturen", aldus de Russische partyleider. De piloten van de K.L.M. zullen enkele maatregelen nemen om hun eisen van loonsverhoging, die reeds van 1952 dateren, kracht bij te zetten. De beide pilotenorganisaties de Vereniging van K.L.M.- vliegers en de International Pilots Association of K.L.M., waarbij de niet Nederlandse vliegers zijn aangesloten hebben medegedeeld, dat de onderhandelingen met de directie in een impasse zijn geraakt. Tot nu toe heeft men de loonmoei- lijkheden zoveel mogelijk uit de publie ke belangstelling willen houden, daar dit ongetwijfeld de KLM schade zou be rokkenen. Maar de onderhandelingen - aldus de vliegerorganisaties, waarbij 580 van de totaal 600 vliegers zijn aange sloten - zijn thans in een dergelijk sta dium gekomen, dat met praten in een prettige sfeer geen resultaten en geen overeenstemming worden geboekt. Geen commentaar van de directie Van maandag a.s. af zullen be paalde extra prestaties niet meer door de vliegers worden verricht. Men zal zich van die datum af precies aan de daarvoor vastgestelde reglementen houden. Bij deze maat regelen zijn alle vliegers betrokken. Van volgende week vrijdag af zullen de instructeur-vliegers en de vlieg- examinatoren geen extra arbeid meer verrichten, hetgeen tot nu toe vrijwillig iverd gedaan. Met klem wijzen de vliegerorganisaties erop, dat deze maatregelen de veiligheid van 't bedrijf in geen enkel opzicht in gevaar brengen, ivel wordt er schade berokkend aan de economie. Desgevraagd antwoordde Kroesjtsjef dat het tot op zekere hoogte waar is, dat Joden niet uit de Sovjet-Unie mo gen emigreren. „Wij verstrekken slechts paspoorten aan hen, wier reis nut af werpt". Hij verklaarde dat de Russische auto riteiten kortgeleden paspoorten hebben gegeven aan Joden opdat zij naar Polen konden repatriëren. Maar het is ons be kend, dat zij rechtdoor naar Israël zyn gegaan. Wij zijn van mening dat Israël een agressieve politiek voert, en dus willen wij een dergelijke emigratie voor komen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. Zes van de beste schaatsenrijd- stertjes uit Europa trainen op het ogenblik in Richmond in het Engel se Graafschap Surrey, omdat in hun eigen land geen trainingsmogelijk heden zijn. Het zijn v.Ijij.: onze Gulden als „vast" geklasseerd In zijn jaarlijks overzicht van de valuta's der wereld heeft de inter nationaal bekende Amerikaanse mo netaire deskundige Franz Piek de Nederlandse gulden gerangschikt onder de valuta's, die hij als „sta biel" beschouwt. Behalve de gulden staan op zijn lijst de Canadese en Amerikaanse dollar, de Belgische frank, de West duitse mark, de Italiaanse lire en de Zwitserse frank. Het pond sterling heeft zich, on danks tal van moeilijkheden, schit terend gehouden, aldus Pick, die overigens constateert dat „de onbe heerste stijging van de. kosten van levensonderhoud in de wereld een zware tol geëist heeft van de inter nationale valuta". Piek zegt in zijn rapport voorts o.a.: de Canadese dollar was in maart 1957 de beste valuta van de wereld, ondanks een stijging met 3% van de kosten van levensonderhoud in 1956. „De monetaire autoriteiten van Canada verdienen de hoogste lof voor hun voortuitziende en tamelijk klassieke behandeling van de monetaire problemen en voor hun suc cesvolle budgetaire operaties, alsmede voor het vertrouwen, dat him politiek inboezemde" Tenslotte zegt hij. dat het niet waar schijnlijk is. dat Engeland in de naaste toekomst zijn valuta zal devalueren. Vakbondsleiders voelen voor einde Engelse busstaking In Londen luidt uit betrouwbare bron dat de vakbondsleiders van de 100.000 stakende buschauffeurs hebben besloten beëindiging van de nu een week durende staking aan te bevelen. Volgens de zegslieden had men dit besloten op een vergadering, waarop de vakbondsleiders zioh beraadden over een tegemoetkoming door een arbitrage commissie van de regering van 11 shil- landgenote ]oan Haanappal; de '"vandaag^udernlgentig afgevaar- Zweedse Gunhilla Ljunggren; Elina Jigden van vakbonden ui' geheel Enge- Enestam uit Fintand- de Naar se land hlerolrer in Londen vergaderen. Lneiiam uit rimana, ae i\oorse Indlen de vergadering gumtlg over het ürete Borgen; de Zwitserse Lisbeth advies beschikt, zullen enkele busdien- Schlunesger en het Duitse rijdster- stón zondag hun diensten weer kunnen I hervatten, en zal de toestand maandag t]e Doris Wetnhausen'mogelijk weer geheel normaal zijn. Geen extra uitkering voor spoorwegpersoneel Aan het personeel van de NV Ned. Spoorwegen zal geen extra uitkering worden gedaan. De personeelsraad van de N.S. heeft in april de directie voor gesteld. zo'n uitkering te verstrekken, doch een uitvoerige gedachtenwisseling heeft tot gevolg gehad, dat aan het Col lege van Rijksbemiddelaars en aan de minister van Verkeer en Waterstaat geen voorstel zal worden gedaan, een extra uitkering toe te staan. Dit heeft minister Algera meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Reuter. Financiële positie van Leiden De gemeenteraad van Leiden komt maandagavond 5 augustus te 8 uur bijeen uitsluitend ter behan deling van een nota van B. en W. inzake de financiële toestand. Zoals indertijd werd bekendgemaakt gaan de vliegerorganisaties van het standpunt uit. dat de salaris- en pen sioennormen bij de KLM moesten wor den opgetrokken tot een Europees of in ternationaal peil. Men kwam zo tot de eis van een salarisverhoging van vijftig procent. Dit. omdat de directie, volgens de vliegerorganisaties, het rapport van prof. J. Tinbergen, dat met medewer king van het Nederlands Economisch Instituut tot stand is gekomen, in de „ijskast" wilde doen, terwijl men van de zijde der piloten op het standpunt stond dat na onderhandelingen over de in houd van het rapport wellicht in een volgend stadium tot overeenstemming gekomen kon worden. De meningen over dit rapport liepen namelijk uiteen, maar het salarissche ma. dat door de directie daarna voor de verschillende klassen vliegers werd op gezet. was voor de piloten onaanvaard baar. Onlangs neg contact Ook in de afgelopen maanden heeft men nog enkele malen contact gehad, maar tot overeenstemming kon niet worden gekomen, aldus deelde de ver tegenwoordiger van beide vliegerorgani saties. de heer L. Metz gisteren mede. Hij wees erop, dat het pilotenkorps zelf trots is op de maatschappij, dat men loyaal medewerkt, dat de vliegers altijd hun goede wil hebben getoond en dat de goede geest zonder twijfel voortdurend aanwezig is. Maar de directie van de maatschappij heeft deze goeda geest niet gecultiveerd, aldus de heer Metz, die voorts met de vroeger reeds genoem de argumenten de eis van de piloten tot loonsverhoging verdedigde. Geen antwoord De directie van de KLM deelt ons mede: de directie onthoudt zich op het ogenblik van commentaar aangezien haar van de zijde van de vliegerorgani saties nog geen enkele mededeling over de gehouden vergadering heeft bereikt. De directie heeft laatstelijk op 11 juli j.l. voorstellen gedaan, waarop echter van de kant van de vliegers nog geen antwoord is gegeven. „Absoluut maximum" De Franse minister van financiën Felix Gaillard, heeft het Franse kabinet gisteren een begroting van „versterkte versobering" voor 1958 en ingrijpende nieuwe beperkingen van de overheidsbe stedingen voorgesteld. Woensdag a.s. zul. len de ministers de nadere bijzonderhe den van de nieuwe versoberingscam pagne uitwerken. Volgens sommige berichten bedragen de nieuwe bezuinigingen, die minister Gaillard voorstelt, 700 miljard frank (zeven miljard gulden). Ondanks deze bezuinigingen verwacht men echter, dat de begrote uitgaven voor 1958 ongeveer het recordcijfer van 5.270 miljard frank zullen bereiken, vergeleken met een be groting van 4.884 miljard frank voor het lopende jaar. De begroting van het vol- gedn jaar zal waarschijnlijk ongeveer twee maal zo groot zijn als die voor 1950. Om het enorme tekort, dat de Franse betalingsbalans aanwijst, te verminde ren bereidt minister Gaillard voorts een speciaal plan ter bevordering van de Franse uitvoer voor. Minister Gaillard deelde het kabinet gisteren mede, dat de Franse volkshuis houding te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten. Hij zeide, dat het aantal arbeidskrachten met minstens 200.000 moet worden uitgebreid. Minister Gaillard waarschuwde het kabinet, dat de door hem voorgestelde begroting een absoluut maximum vormt en dat geen enkele reden hem kan be wegen een hogere begroting te aanvaar den. Weer maximum snelheid (50 km) Binnen bebouwde kom De maximum-snelheid binnen de bebouwde kom keert weer terug. In het Staatsblad (no. 264) van gisteren is een Koninklijk Besluit opgenomen, dat het met ingang van 1 november a.s. verboden is met motorrijtuigen in bebouwde kommen sneller te rijden dan vijf tig kilometer per uur. De maximum-snelheid van vijf tig kilometer per uur geldt niet, indien op de weg een aanduiding is geplaatst, waarbij een grotere snelheid wordt toegestaan. In geen geval echter mag men sneller rij den dan zeventig kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1