Buffetjuffrouw Komende tijd kan beslissen over toekomst van Frankrijk en Algerije GESLOTEN van Kampenhout's VOORSCHOTEN HERENHUIZEN Twee manieren van koloniseren: van vernietiging en van opbouw! Zweeds veilig-verkeer-recept ASSISTENT(E) voor de afdeling BOEKHOUDING VItOOVI a lHtEESitfAW 'ngu^tett' SÏFlffxTJES WOENSDAG 24 JULI 1957 Op de drempel van een burgeroorlog III. (Van onze correspondent in Parijs) In de voorafgaande twee artikelen van deze reeks hebben wij ge" poogd de tegenstellingen te schetsen, die zich tussen de Fransen en de Algerijnen steeds sterker en meedogenlozer manifesteren en die tenzij het roer nog tijdig wordt omgegooid de catastrofe van een burgeroorlog met de dag dichterbij schijnt te brengen. De weinige plaatsen waar Fransen en buitenlandse toeristen aan de ene en de Algerijnen aan de andere kant elkander in Parijs vandaag nog onbe kommerd tegemoet treden zijn zou men met een lichte overdrijving kunnen zeggen de speciale cabarets en nachtclubs, waar in een kunstmatig-Oosterse sfeer de edele kunst van de buikdans beoefend pleegt te worden. Helaas kan op de „broederschap", die in zulke ge legenheden gevestigd wordt, geen gemeenschappelijke staatskunst worden gebouwd. In september weer in Verenigde Naties Niettemin is het de hoogste tijd ge worden zich over die toekomst van Algerije ernstig te beraden, want bin nen enkele maanden zal Frankrijk on voorwaardelijk de oplossing van de dramatische problemen gevonden moe ten hebben. In september a.s. komen namelijk opnieuw de Verenigde Naties bijeen om na te gaan, hoever Frank rijk intussen gevorderd is op de weg, die de regering Mollet bij een vorige behandeling van het Algerijnse vraag stuk had uitgestippeld. Tot dusver is de eerste beslissende stap op die weg echter nog altijd niet gezet. De Franse regering had, en heeft zich vastgebe ten in een formule, die foutief is ge bleken! Die formule luidde: eerst herstel van de orde, vervolgens vrije en gecontro leerde verkiezingen en dan pas praten over een staatkundig statuut, waarmee de Fransen en de Algerijnen akkoord zullen kunnen gaan. Het herstel van de orde is. na anderhalf jaar „pacificatie", nog altijd zoek en Algerije in afwach ting van Frankrijk zelf misschien in stalleert zich als het ware in de chaos, de anarchie en de bloedige terreur. De „rebellen" zijn er weliswaar niet in ge slaagd de Fransen in de zee te drijven, doch de Fransen is het evenmin gelukt het verzet te breken. En de guerilla wordt dus voortgezet. De Algerijnen ho pen ongetwijfeld, dat de Fransen, uitge put, het hoofd tenslotte wel in de schoot zullen leggen of daartoe anders door de buitenwereld zullen worden verplicht. Die laatste mogelijkheid lijkt inderdaad verre van onwaarschijnlijk, wanneer bin nenkort de Ver. Naties zich opnieuw over het Algerijnse probleem zullen buigen. Het enorme gevaar is dan inderdaad dat de hartstochten over zullen slaan naar het internationale vlak en Alge rije de speelbal wordt tussen de Ara bische, Westerse en communistische machtsblokken. Men heeft in dat ver band in Indonesië, Indo-China en elders leergeld betaald en men kent met name nu de diepe Amerikaanse bezorgdheid om vooral toch maar met de Arabieren goede vrienden te blij ven. Aan dat verlangen zouden dan opnieuw enkele bijzonder essentiële Franse en Europese levensbelangen kunnen worden opgeofferd. Want men doet er goed aan op de Westerse soli dariteit en andere schone leuzen dan niet al te stellig meer te rekenen. Verschillende methoden De bekende Franse professor in het staatsrecht, Maurice Duverger, heeft er dezer dagen in verband met Algerije op gewezen, dat er twee verschillende metho den van koloniseren bestaan. De metho de, die in Australië en in Amerika is ge volgd, heeft tot het resultaat gevoerd, dat de oorspronkelijk bevolking in die landen nu geheel is uitgeroeid. (Tegen over bepaalde, vooral officiële, Ameri kaanse moralisten van het anti-kolonia- lisme kon het inderdaad geen kwaad aan dit historisch voorbeeld nog eens even te herinneren). Het andere kolo nisatie-systeem was gericht op een ge leidelijke opvoering van het levensniveau der inlandse bevolking, en die weg werd door Frankrijk ook in Algerije gevolgd. De logische bekroning van dit systeem heet: „Onafhankelijkheid", met als voor afgaande episode „binnenlands zelfbe stuur". Waarom deze perspectieven door Parijs voor de Algerijnen nu niet terstond geopend worden? De reden is twee ledig. Eerste oorzaak is de verregaan de politieke verdeeldheid in Parys en het gebrek aan staatkundige intelli gentie, waardoor Frankrijk vriend en vijand de laatste jaren nu al zo her haaldelijk tot verbazing of ontsteltenis heeft gebracht. Dat onvermogen wordt nu echter geëxploiteerd door de Franse „colons" in Algerije zelf, die Parijs via de resident-minister, de „socialist" Lacoste hun politieke wet weten te dicteren. Dat miljoen Fransen in Algerije vormt een economische en politieke macht, waartegen de regering in Parijs niet is opgewassen. Hun situatie is in tussen zeker allerminst benijdenswaar dig. Sinds generaties zijn ze soms in Algerije gevestigd, dat ze tot een zeke re welstand hebben gebracht en dat ze terecht als hun tweede - soms ook wel enige - vaderland beschouwen. Door het Franse - van bijna een half mil joen man - worden ze sinds anderhalf jaar beschermd - en niet steeds af doende - tegen de fellagha's, die zich zelf tot voorhoede hebben uitgeroepen van acht miljoen Algerijnen, wier aan tal in twintig jaar verdubbeld werd. Het is even onredelijk - gelijk het Al gerijnse bevrijdingsfront - van dat miljoen Fransen te eisen het land nu maar kalm en ordelijk te verlaten, als van de Algerijnen te verwachten dat ze tot in lengte van dagen deze Franse overheersing zouden blijven verdragen. En een assimilatie tussen beide rassen is, vooral sedert stromen bloed hebben gevloeid, nu helemaal wel uitgesloten te achten. Wat dan De laatste tijd gaan er in Frankrijk steeds meer stemmen op voor een ver deling van Algerije, waarbij de Fran sen zich in bepaalde gebieden zouden concentreren, zonder dat zij elke in vloed op de algehele gang van zaken in het land behoeven te verliezen. In liberale kringen wordt voorts het denk beeld geopperd van een vorm van bin nenlandse autonomie, waarbij aan een Franse gouverneur de zorg over de de fensie en voor de diplomatieke betrek kingen met de buitenwereld zou wor den opgedragen. Er worden nog vele andere proefballons opgelaten en op zichzelf kan men zich daarover slechts verheugen, omdat zo de geesten op een onvermijdelijke verandering in de ver houdingen tenminste worden voorbe reid. Een der omstandigheden, die een aanvaardbare oplossing voor Frankrijk bijzonder bemoeilijkt, is natuurlijk dat Marokko en Tunesië - om van het veel primitievere Lybië niet eens te spreken - volle onafhankelijkheid werd toege kend, zodat de Algerijnen niet met minder genoegen willen nemen. En om die reden zal Frankrijk heel lastig met de Algerijnen tot 'n overeenkomst kun nen geraken, zonder de medewerking van die twee andere voormalige protec toraten. Bemiddeling In een recent interview met het Pa- rijse weekblad „l'Express" heeft de Tu nesische premier Habib Bourguiba zijn goede diensten als bemiddelaar nog maals aangeboden en daarbij tevens - als een diplomatiek minder gelukkig gebaar - generaal De Gaulle als de meest aanvaardbare Franse gespreks partner aangewezen. Het gist op vele plaatsen. Er zijn ech ter zowel aan Franse als aan de Alge rijnse zijde ook zeker ruim voldoende figuren van het eerste plan, die zich onmiddellijk rond de groene tafel zou den willen scharen. Het ongeluk is dat zij door de extremisten van beide kanten met diverse middelen nog tot zwijgen worden gedoemd. Maar het is niettemin waarschijnlijk dat achter de schermen voortdurend pogingen tot toenadering worden gedaan. De allesoverheersende vraag is welke krachten uiteindelijk het sterkst zullen blijken: de kortzichtige behoudzucht, die slechts aan het onmiddellijke ei genbelang wil denken en geen enkele les uit het verleden heeft getrokken, of - anderzijds - het liberalisme, waar van Frankrijk zich in de wereld en de geschiedenis altijd de uitverkoren woordvoerder heeft gevoeld. Als de vierde Republiek ook ten aanzien van Algerije opnieuw met deze traditie bre ken zou, dan moet men bij de verval datum van september a.s. voor het al lerergste vrezen. Voor Algerije, èn voor Frankrijk. En nogmaals, indirect ook voor Europa en de verdere rest der wereld De jongeren mogen technisch beter rijden, maar bij ouderen meer verantwoording (Van onze correspondent in Stockholm) De commissaris van de Zweedse Koning, Eije Mossberg, heeft in een rapport van 500 pagina's de verkeersongelukken be handeld en tientallen maatregelen genoemd, die z.i. genomen dienen te worden om de dood op de weg te bestrijden. Met nog geen duizend slachtoffers van het ver keer per jaar ligt Zweden eigenlijk niet boven het gemiddelde, maar toch hadden de meeste onge lukken voorkomen kunnen worden. Enkele jaren geleden heeft Zweden getracht de autorijders met alle mid delen tot voorzichtig rij den aan te sporen. Men had slechts tijdelijk suc ces. Daarom dus stelt de heer Mossberg voor, dat de overheid iets strenger zal toezien. Hy beveelt de volgende maatregelen aan: a. scherpere controle van de rijvaardigheid, al vorens een rijbewijs uit te geven. Het eerste jaar is het rijbewijs provisorisch en kan het worden afge nomen; b. maximum snelheid 90 km. behalve bij inhalen; c. is een rijbewijs inge houden, dan mag eerst over twee jaar een nieuw examen worden afgelegd; d. strengere straffen voor overtreding van de verkeersregels; e. motorfietsers moeten het 18de levensjaar heb ben bereikt. De jeugd van 16 en 17 jaar moet met een bromfiets genoegen nemen f. zwaardere straffen voor autodieven en g. wagens, die meer dan vijf jaar oud zijn, moeten door de politie worden gekeurd, als zij van eigenaar verwisselen. Zeer interessant zijn en kele psychologische obser vaties. Zo heeft men vast gesteld, dat iedereen rijdt zoals hij leeft. Wie slordig van aard is, rijdt ook slordig. Wie bru taal is, rijdt brutaal. En het belangrijkste is mis schien: wie in het leven een pechvogel is, is het ook aan het stuur. Men denkt er derhalve aan de pechvogels maar liever uit het verkeer te nemen. Dit is mogelijk door het vlug ger inhouden van een rij bewijs. Men weet ook, dat bepaalde taxi-chauffeurs pechvogels zijn. Het is beter, dat zij van beroep veranderen. Gebleken is voorts, dat de ouderen er misschien wel fysiek slech ter aan toe zijn, maar meer verantwoording ken nen en dus voorzichtiger rijden Algerije, waarmede de buiten landse toerist in Parijs nog kennis mag maken: het cabaret „El Dja- zai?' in de Rue de Ia Huchette, waar men de kunst van de klassieke buikdansen kan bewonderen (Foto Daniel Frasnay) Douane-unie in West-Afrika? De eerste minister van Oost-Nigeria heeft voorgesteld, dat vijf Westafri- kaanse landen een douane-unde zouden vormen om Hierdoor tot verbetering van de handelsbetrekkingen te kunnen komen. Hij noemde de landen Sierra Leone, Gambia, Ghana, Liberia en Ni geria. De Franse gebieden zouden zich hieribij volgens de eerste m'inister later kunnen aansluiten. Als een politieke unie thans niet mogelijk os, zouden wij, aldus de eerste minister, toch minstens een douane-unie kunnen hebben. Russische ambassadeur te Bonn naar Moskou De Sovjetrussische ambassadeur in West-Duitsland Andrei Smirnof is gis teren plotseling uit Bonn naar Moskou vertrokken. Men veronderstelt, dat hy naar zijn hoofdstad is ontboden om gehoord te worden ten aanzien van de Duits-Rus sische besprekingen over handel en repatriëring van Duitsers, diie te Ber lijn worden gehouden. Wegens vakantie van 25 juli tot en met 3 augustus SCHOENREPARATIEBEDRIJF. N.V. Nederlandse Maatschappij tot Financiering van Huurkooptransacties „NEMAFI" te Leiden, vraagt een Vereisten: ulo-diploma en praktijk diploma boek houden of hiervoor studerend. Leeftijd niet beneden 20 jaar. Geboden wordt: zelfstandig werk met goede voor uitzichten. Sollicitatie mondeling of schriftelijk Rynsburgerweg 3 te Leiden. Wij vragen voor onze LUNCHROOM Persoonlijke sollicitatie dagelijks 4e etage of brieven met volledige inlichtingen aan de afd. Personeelszaken TE KOOP: moderne in blokje van 7 aan de Joh. Will. Frisolaan t.o. plantsoen, ligging zuid, bevattende grote woon- eetkamer, Kellerkeuken met doorgeefkast. 3 slaap kamers, 3 wastafels badkamer met w.c., zolderberg ruimte, schuur, voor- en achtertuin, buizen centr. verw. aanwezig Oplevering oktober/november. PRIJS f 36.000,— kosten koper. Inlichtingen: N.V. Bouwbedrijf v.h. A. J. VAN ROSSEN, Comelis de Wittlaan 91 - Hen Haag - Telefoon 557488 oio] GEVRAAGD Invalidewagen gevr. met motor en duo (Prijsopgave). Wil ook rullen met nieuwe M 21 (duo, tassen en kofferrek). Br. bur. v. d. blad onder no. 6344 k. 0 Te koop gevraagd een dames- en/of jongensrijwiel. Brieven met opgave van merk en prijs bur. v. d. blad onder no. 8043 k. Heren-sportflets gevraagd i.z.g.st. tussen 67.30 uur N. Azier, bel. H. de Groot, Nieuwe Rijn 3. Nette werkster gevraagd voor 2 ochtenden per week. Mevr. Verhaar, 107 Rljnsburgerweg. Tweeplts Buta-gastel te koop gevraagd. Maredljk 45, Lelden. Amerikaans gezin (3 pers.) zoekt 2 of 3 kamers met keu ken. voor 1 jaar. Br. bur. v .d. blad onder no. 6327 k. Studente (oudere Jaars met werkkring) zoekt gezellige ka mer met kookgelegenheid, voor direct. Liefst centrum. Br. bur. v. d. blad onder no. 6329 k. Jonge mensen die willen trouwen, zoeken naar kamers. Brieven onder no. 6328 k bur. van dit blad. Bromfiets te koop gevraagd. Brieven met merk en prijs bur. v. d. blad onder no. 6326 k. Heer 60 Jaar, gepens.. zoekt lichte werkzaamheden. Br. bur. v. d. blad onder no. 6316 k. 0 Gevraagd nette Jongeman voor bedienen van een melk- wijk. A. Kooloos, melkhandel, Rijndijk 262. Voorschoten. Tel. K 1710 - 31928. Te koop gevraagd kano In goede staat. Brieven Houtstr. 2. Bremmer vraagt te koop antieke meubelen, ronde ta fels. bronzen en koperen beel den. kristallen kronen, Sak sisch porselein, goud, zilver dekenkisten, koperen voorwer pen. Perzen enz. enz. Brem mer,. Goegerritsteeg 1. telef. 22791. Gevr. voor direct flink dag meisje voor alle voorkomende werkzaamheden. Westen. Breestraat 45. Gemeub. zit-sl.kamer voor direct gevr.. te Lelden. Geen beroeps. Nette stand. Br. bur. v. d. blad onder no. 6308 k. Te koop gevr. kinderwagen klein smal model. G. van Baar- len, Brouwerstr. 142, Rijnsburg. gemeub. kamer, omgeving sta tion. Br. bur. v. d. blad onder no. 6369 k. Werkster gevraagd voor 2 ochtenden per week. Aan melden tussen 5.306 uur Kramer en Roder, Noordeinde 21. Lelden. Steno Type Bureau Samen werking. Temminckstraat 21. Tel. 32680 vraagt voor direct typistes voor thuiswerk en voor uitzending. Gevr. flinke huishoudelijke hulp. zelfstandig kunn. werken. Liefst bekend met eenv. koken. Half aug. of 1 sept. C. van Tol, Dr. de Bruynestraat 3, Leider dorp. Tel. 22701. Gevraagd flinke hulp voor de vrijdag de hele daf of 2 och tenden. Boshulzerkade 10. Banketbakkerskleding ge vraagd voor Jongen van 14 Jaar. Tel. 32914. AANGEBODEN Aangeboden BSA 250 ce. k.k. In prima staat. Zeer aantrek kelijke prijs. Rozler, Leliestraat 72, Lelden. Weiland te huur aangeb. Te bevr.; Hoge Morsweg 112, Oegstgeest. Een nieuwe echte 4 Takt 300 cc. K.K. nvet zweefarm, inge sloten ketting, dubel sit, teller, voor slechts f 1950.geheel compl. Vraagt inlichtingen bij: Valk a/d H. Schouw. Voor schoten, tel. 25191 - K 1710. Te koop: Handboek voor de keuken A. Escoffier, 2 delen. Als nieuw f75. Doezastr. 11 A. 0 Groen geïmpregneerde af- rasteringspalen van 1 tot 2 me ter. v.a. f 0.95. Netjes gepunt en gefcrulnd. Alléén „De Hout hal", Hogewoerd 99. tel. 22536. Door goede Instructie, met modern materiaal, In weinig lessen, een rijbewijs voor alle maal Wij lessen in Den Haag en Lelden Rijschool „LOWI", Rijks- en particulier gedipl. instructeur, Coomhertstraat 63, Lelden. Dames! Uw adres voor de betere Permanent vanaf f 6.50. Wassen. watergolven f 2.25. Model knippen f 1.10. Kleur- spoelingen f2.50. S.v.p. vroeg tijdig bespreken. G. Tesselhoff, kapper. Herenstr. 54. Tel. 23711. N Schrijfmachine, merk „Smith Premier" aangeb. f 145.In- en uitwendig als nieuw. Nieuw prijs f 580.Resedastraat 2. Leiderdorp. Damespolshorloges. Edel- doublé. 17 st. anker. onbr. veer schokvrij (Incabloc). In de on overtroffen EWE-anker kwa liteit. Geen f79.50, slechts f 57.50. „De Goedkopere Zaak", S. v .d. Water en Zn.,. Haar lemmerstraat 207. Brillen J. A. Verheul. Haar lemmerstraat 86, erkend op- ticlën levert U elk gewenst montuur en glazen. Automa tische slijplnrlchtlng. Ruime 1 sortering - Ziekenfondsleden I krijgen gewone korting. Motorbootje aangeboden. Lang 7 m. met kajuit. Motor type Ford Prefect. Br. bur. v. d. blad onder no. 6309 k. Aangeboden één l.g.s. verk. handnaaimach. f 60.Te be vragen tussen 7 en 8 uur n.m. Hoge Rijndijk 60. Lelden. Nette Juffr. zoekt werkzaam heden. voor de dag. mag ook middag- of avonduren zijn. Br. onder no. 6346 k bur. v. d. blad. Studieboeken kand. ex. Ned. Recht. Gaius f 3.50. Digesten f 18.Röpke f 5.25, Weststrate Econ. f 10,50. v. Kan. Inl. 12.60. de Groot. Inl. f 14,40. Fischer- Blec. f 15.—. v. d. Heijden. I en II, f3,50. Lorentzkade 65. Keurige jonge vrouw biedt zich aan als hulp ln de huis houding, van 91. Br. bura v. d. blad onder no. 6355 k. Geboortekaartjes, moderne uitvoering. Verlovings- en hu- welijkskaarten op Oudhollands papier gedrukt. Keuze uit 38 lettertypes. Zeer lage prijzen. Komt U eens kijken bij: A. A. Verhoog en Zonen, Haarlem merstraat 29. Tel. 22197 - 25374 Zeilboot te koop. 7 m. 1. met buiskap. dekzeil. Alles ln prima staat. C. P. Balfoort, woonsch. bij Jan Steenl. 15, Warmond, 's Avonds na 7 uur. Een snelbrommer te koop D.M.F. Nestor met J.L.O. mo tor en duo. Prijs f 236. Willem de Zwijgerlaan 55 Voorschoten. Wilt U een fototoestel kopen Kom dan bij Pijl eens binnen lopen. Want voor Fototoestel, tas en flits, is Pijl het beste wat er ls. Pijl, Haarlemmerstr. 108, Lelden Verhuur Kano's. Jachthaven De Trekvaart. H. Geljsman, Maredijk 149 A. Lelden. Tele foon 21144. Bankstel, Hulskamers en Slaapkamers compleet te koop aangeboden. Ook afzonderlijk, geheel nieuw (geen opkopers). Betaling kan geregeld worden. Brieven bureau v. d. blad onder no. 6206 k. Aquarium te koop. 1 meter- bak met standaard. J. P. Rie- beek. 2de Looierstraat 62, te Leiden. Hawalngitaar te koop f 30. Pick-up f 65.en versterker met 2 luidsprekers f70.z.g. a.n. Bloemistenlaan 30. Berinl te knop. In pr. staat. Prys f75.Te bevr.: Koolpark 16. Lelden. Woonboot te koop. bevat kamer, keuken. slaapkamer, w.c., Butagas en licht, stalen bak. 13 m. lang. 3 m. breed. Woning geheel overtrokken met zink. Koopprijs f 3250. G. Pronk, Moerweg t/o 278. Den Haag. Motor te koop. Poch motor 125 cc., ln goede staat D. N. Kooy. Veurse Straatweg 201 Leidschendam. Aangeb. 2 fauteuils en eiken dressoir. Bevragen. Bakhuis Rozeboomstr. 17., Prof.wijk. Na 6 uur. Te koop z.g.a.n. kinderwagen j Kleur wit en 2 nieuwe kinder- j ledikantjes. Koningstraat 32, Leiderdorp. Bromfietsenverhuur De nieuwste Berini M 21 de Luxe 1 1957 te huur, per uur, per dag of langer. J. de Jong. Varke- visserstraat 66. Katwijk aan Zee. Tel. 2795. Te koop aangeboden z.g.a.n. kousenreparatiemachine merk „Haahita". 's Avonds na 7 uur. Stuwstraat 10 bij Lage Morsweg. Aangeb.: Kaptein Mobylette met telscoopvering. Utrechtse Jaappad 113, voorbij de Wilh.- brug. Behalve auto-, motor- scheeps- en verlichtingsbatte- rljen leveren wij alle aanver wante artikelen: ged. water, poolklemmen. viltjes, vet. mas sastrips, startkabel. Accuser- vice Groenen, Nieuwe Rijn 106. Tel. 23140, Leiden. Te huur aangeboden voor direct tot 1 okt. een goed gem. kamer met vaste wast. en kook gelegenheid in Leiden Te bevr. K1700 - 858626. Bakfiets te koop l.g.st. en goed in de banden en Esterlt- planten. J. v. Egmond., Burg. Lotsystr. 32. Valkenburg. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30. Solex de Luxe f399.50. p. m. f 20.25. inclusief all risk verzekering. Service Station Gebr. Huisman, Ho gewoerd 6668. telef. 31292. Een-twee-drie. De nieuwe Berini M 31 met D.K.W. mo tor heeft 3 versnellingen. Spe ciaal voor 2 personen. Fa. van Zijp, Haarlemmerstraat 295. Voor fl.50 per week koopt U de beste merkhorloges. klok ken. horlogebanden. Gouden dames-, heren-, verlovingsrin- g;. Krediet-Service. Hoefstr. 34 a. Wij werken samen met één van Leidens beste vakza ken. Voorheen Plasmeijer. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50. was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutjes: volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- kantoor Spui 214. Den Haag. telef. K1700: 11.34.91 b.g.g. 11.53.96. Rijbewijs halen. Neem dan auto-lessen in de handige Simca-Aronde. Voor scooter- of motar-r ij bewijs met de nieuwste Maicolette. Auto- en Scooterrijschool Bierman. Oude Rijn 54. Leiden. Telef. 32310. Klnderwagenreparatlec. Wij maken Uw oude kinderawgen weer als nieuw. o.a. spuiten in elke gewenste kleun kappen bekleden, regenzeiltjes, ver chromen enz. Nieuwe kinder wagens Langezaal. Stille Riln 3—4. Lelden. Telef. 26545. H.M.W. dubbelzlt bromfiets, dubb. veerelementen Enige bromfiets die geschikt is voor 2 personen. Prijs f725.Gebr. Huisman. Hogewoerd 6668. Studiepiano te koop f 150.-. Paul Krugerstraat 25 a. Zomerhuisje te koop aange boden. Te bevragen: Bredero- str. 17. Tel. 24799, Leiden. Biedt zich aan een ervaren typiste voor thuiswerk. Brieven onder no. 8093 k bur. v .d. blad. Rooijackers en naaimachines een begrip: prima kwaliteit, voordelig, vlotte service! Vraag vrijblijvend bezoek aan huis ook U zult overtuigd zijn. Naaimachinehandel Rooijackers Leemansstraat 31. Leiden. Tel. 31324. V.W. zlg-zag naaimachines van de „Victoria" Werke AG. Neurenberg (Did.) sinds 1836, en de Carson als gewone huis- houdnaaliruaohine, lopen soe pel en geruisloos! Uw adres: Rooijackers, Leemansstraat 31, Lelden. Tel. 31324. Iedereen ls enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, éénpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smit's bedden-tapijtenmagazijn Mare 98, Vrouwensteeg 9, tel. 23913. 0 Schuimplastlc speelgoed, bad. com/mode, afdruipmatjes, tochtband. schuimplastlc on der Uw traploper, geen stof, glijdt niet. onverslijtbaar, 40 ct. per stuk, vindt U in onze speciaalzaak, Mare 70, telef. 32862. Wasmachines. Koopt geen kat ln de zak! Maar neem een merkmachlne bijv, Erres vanaf f 2.50 per week. Joop Nieuwenhuis. Korte Mare 6, telef. 26857. Alle motoronderdelen heeft moten-sloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag, tele foon 11.45.01. Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass.- kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11, Leiden. Telef. 26785. Verhuur zonder clianffeur 4-. 5- en 6-pers. All risk ver zekering. De zaak met de grootst mogelijke service. Bil lijke tarieven. Werkhoven's luxe 'autoverhuur. Van *t Hoff- straat 77. Tel. 22300. Opel Rekord 1957 te huur zonder chauffeur. Tevens nieuwste Ford Consul. Belde met radio en Morris Minor. Al leen nieuw materiaal. Billijk ta rief. Stlpdonk, Hoogll. Kerk- gracht 30. Tel. 31608. „Roslnl" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverden artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16. te lefoon 26854. Horloges. W(J leveren voor slechts 39 50 een prima 21- steens anker herenpolshorloge, waterdicht, schok vrij, anti- magnetisch stalen bodem, on- breekb. veer. 1 Jaar schrift, ga rantie. Alleen het Ringenhuis, Morsstraat 9. Engels voor Emigranten examenopleiding Handelscor respondentie. Spreekvaardig heid. Cambridge. Vertalingen. W. Verboog. Leraar Engels. Steenschuur 18, Lelden. Tele foon 25335. Zogenaamde rijscholen ko men en gaan. De Leidse Rij school is altijd blijven be staan. Onze befaamde oplei ding (voor alle rijbewijzen), motor, auto, vrachtwagen en bus is uniek. Maredijk 159. Tel. 21280. Avondstilte iedere woens dagavond in de Pieterskerk om 7.30 uur t/m 25 september. Kraamcentrnm Noord wijk vraagt vrouwen en meisjes van 1940 jaar, om opgeleid te worden tot kraamverzorgster. Nieuwe cursus begint oktober. Inl. bij de leidster. Nw. Zee weg 82, Noordwijk aan Zee. DIVERSEN Woningruil RotterdamLel den. Aangeb.: 5 k.-woning R'dam-w. f44.50 p. m. Gevr.: soortgelijke woning in Leiden of naaste omtrek. Br. bur. v. d. blad onder no. 6307 k. HEDENAVOND 8 UUR Openlucht Samenkomst, Ban straat (Bultenlust) Oegstgeest. Komt, zingt en luistert U mee. Baptisten Gemeente Leiden. A. Spreen. Psychometrlst, geeft vrijdag 26 juli Seance ln Café Royal, Doezastraat 42 te Leiden. Aanvang 8 uur. Entree f 1.25. Prlve-consult van 10 uur. Woningruil: moderne 4 ka merflat op eerste stand in Lei den voor ongeveer gelijksoor tige woning te Katwijk. Noord- wijk of Voorschoten. Br. bur. van dit blad onder no. 6233 k. 0 Heer alleen, 65 Jaar. nette verschijning, niet onbemiddeld, zoekt langs deze weg dame of weduwe, liefst zonder kinderen. Woning verplicht. Br. bur. v. d. blad onder no. 6315 k. 0 Wil heer met zeilboot, die brief aan de zaak geschreven heeft zich met mij in verbin ding stellen. Sportief meisje. Brieven onder no. 6324 k bur. van dit blad. 0 Dames! Voor betere perma nent Het Kappershuls. Geen warmte op hoofd. Permanent 5 of 7 gld. Wassen, watergolven, onduleren. haarknippen mo derne stijl. Bespreekt vroeg tijdig. Heren, de kapper voor lastig haar. Het Kappershuis, Apothekersdijk 8. Tel. 26218. 0 Woningruil. Aangeb.: Boven woning. bev. 4 kamers, zolder, keuken. Huur f 6.20 (woningb.) Gevr.: Heel huis. hoger huur geen bezwaar. Br. bür. v. d. blad onder no. 6402 k. 0 Huwelijk. Dame. 61 Jaar. ge scheiden. gegoede middenstand', N.H., zou graag in contact komen met beschaafde (beslist serieuze) heer. tot 66 Jr. Wie schrijft eens? Br. bur. v. d. blad onder no. 8121 k.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8