Vliegtuigen strooiden pamfletten met ultimatum over rebellen uit Engelse troepen gemachtigd tot alle noodzakelijke maatregelen „Net als in Aden" Zangersavond in de open lucht rond de verlichte Oude Kerk STADSNIEUWS Koninginnesoep Eerste sporttreffen in Oxford bracht twee Leidse nederlagen WOENSDAG 24 JULI 1957 R.A.F. begon actie in Oman Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben gisteren boven een gebied van 160 kilometer rondom de plaats Nizwa het bolwerk van de rebellen in het gebied van Oman en Muskate strooibiljetten uitgegooid, waarin de bevolking wordt gewaarschuwd binnen twee dagen het gebied te ontruimen. Op de vlugschriften, die uit naam van de Sultan werden uitgegooid, stond een waarschuwing aan het adres van de opstandelingen, dat de R.A.F. na het verstrijken van het ultimatum een demonstratie van haar kracht zou geven. Dit werd medegedeeld door de po litieke resident op Bahrein, Sir Ber nard Burrows, die voorts zeide, dat ook pamfletten toerden uitgestrooid hoven gebieden, waar de bevolking, die de sultan gunstig gestemd is, werd gevraagd trouw te blijven. De Britse vertegenwoordiger in Bahrein vergeleek deze actie met die welke de RAF het vorig jaar ondernam boven Aden. Daar werd toen het in de pamfletten genoemde ultimatum kracht bijgezet door luchtaanvallen op een dorp. Ook thans hebben de commandanten van de Engelse troepen te Oman de machtiging om „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de sultan gen de opstandelingen te steunen. Dit van Oman en Muskate in ziin strijd te- maakte de Engelse minister van Buiten- lapdse Zaken, Sehvyn Lloyd gisteren in het ^Lagerhuis bekend. Deze bevoegd heid houdt in, dat de Britse luchtmacht tegen zekere fortjes in handen van de opstandelingen kan optreden. Volgens United Press zijn straalja gers van de RAF, opererend vanaf de bases in Aden en aan de Perzische Golf, reeds in actie geweest tegen de opstan delingen. In het bijzonder was de be langstelling van de R.A.F. geconcen treerd op het fort „Beau Geste" te Obri in centraal Oman. waar een detache ment miliciens van de sultan met vier Engelse officieren, door de opstandelin gen belegerd wordt. Duidelijke berich ten over deze actie zijn nog niet bin nengekomen. Selwyn Lloyd beperkte zich in het Lagerhuis tót de algemene opmerking, dat de RAF „gewapende vluchten had ondernomen", maar hij beklemtoonde hierbij wel, dat slechts tegen militaire objecten een militaire actie was toege staan. „Geen bewijzen" Zowel Selwyn Lloyd in het Lagerhuis als Lord Gosford in het Hogerhuis heb ben zich gisteren op de vlakte moeten houden bij het beantwoorden van vra gen of de opstand in Oman van bui tenaf werd geredigeerd. „Wij hebben geen enkel bewijszo moesten zij toegeven. Ook over de wapens, waar mede de rebellen vechten, konden zij geen inlichtingen verstrekken. De auto matische wapens en de landmijnen zijn dermate modern, dat zij niet door de opstandelingen zelf kunnen zijn ver vaardigd. Maar beide sprekers konden niet zeggen, of Saoedi-Arabië ervoor verantwoordelijk was. Selwyn Lloyd voegde er aan toe, dat Engeland zoveel mogelijk er naar zal streven het be treffende gebied af te sluiten, zodat niet nogmaals wapens kunnen worden binnengesmokkeld. Hij geloofde echter niet. dat het zenden van V.N.-waarne- mers op dit moment veel zin zal heb ben. Brandkast met geheimen stond hele nacht open EN AMERIKAANS MAJOOR STAAT NU OP STRAAT (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Amerikaanse majoor Harry G. Thorpe, die in het grote hoofdkwartier der Amerikaanse troepen in Kaiserlau- tern werkzaam is geweest, is door de krijgsraad uit het Amerikaanse leger gezet. Hij had de verantwoording gedra gen voor een geheim document, dat spoorloos is verdwenen. In dat docu ment dat van het opschrift ..T.S. (top secret) 532" was voorzien, hadden de voorschriften gestaan voor het eva cueren van de Amerikaanse burgers in West-Duitsland in geval van het uit breken van een oorlog. Thorpe heeft zelf moeten toegeven, dat in zijn afde ling. waar geheime documenten werden bewaard, ongelooflijk slordige toestan den heersten. Eens had een brandkast, waarin geheime bevelen waren opgebor gen. een hele nacht open gestaan. Toen later was gebleken, dat het document betreffende het evacueren nergens meer te vinden was. tikte hij zelf maar op zijn schrijfmachine een verklaring, dat dit stuk vernietigd was. Hij verlangde van een kapitein, die zijn werkzaamhe den zou overnemen, dat deze het stuk ook zou ondertekenen, maar deze wei gerde dat te doen. De kapitein bracht rapport van het gebeurde uit. de steen kwam aan het rollen en zo kwam het, dat Thorpe voor een krijgsraad kwam te staan. Men gelooft dat het stuk in handen van agenten uit het communis tische Oosten terecht is gekomen. Oost-Sumatra eist autonomie Volgens een bericht uit Medan heeft het comité voor het verkrijgen van au tonomie voor Oost-Sumatra een resolu tie aangenomen, welke het karakter draagt van een ultimatum, waarin van de centrale regering wordt geëist dat binnen een maand autonomie aan Oost- Sumatra zal worden verleend. Indien deze eis niet wordt ingewilligd, stelt het comité zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen, welke daaruit kunnen voortvloeien. In de resolutie wordt opgemerkt, dat de centrale regering kennelijk alleen maar een autonome status toekent aan gebieden, die hun toevlucht nemen tot machtsmiddelen of gebieden, die de re gering vooreen voldongen feit stellen. Hiermee werd duidelijk gedoeld op Midden-Sumatra. waar de revolutionai re raad in december jongstleden de macht in handen nam. In dit kader is het van belang, dat een derde Brits fregat zich voor de kust van Muskate en Oman by de twee an dere schepen heeft gevoegd, die daar patrouilleren om het binnenbrengen van wapens onmogelijk te maken. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit sprak echter van een „gewone patrouil levaart". „Absoluut ongegrond" Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft categorisch tegengesproken, dat Ameri ka zou hebben aangeboden te bemidde len ln het gerezen geschil. Wel heeft de Britse ambassadeur in Amerika. Sir Harold Caccia gisteren een onderhoud gehad met John Foster Dulles. Lincoln White, die sprak namens het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft gisteren de bewe ringen, dat Britse en Amerikaanse olie maatschappijen in 't Arabische schier eiland elkaar tegenwerken (en daardoor wellicht de basis zouden hebben gelegd voor de moeilijkheden) „absoluut onge grond" genoemd. White merkte op. dat de Irak Petroleum Company" conces sies ln het sultanaat Muskate heeft. Deze maatschappij bestond uit twee Amerikaanse, een Britse, een Neder landse en een Franse onderneming. Dit was volgens White wel de beste te genspraak op de berichten, die met name in de Britse pers waren versche nen, volgens welke de incidenten ln Oman te wijten zouden zijn aan riva liteit tussen Amerikaanse en Britse olie ondernemingen. Volgens White tenslotte heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geen enkel bewijs voor de mening, dat Amerikaanse wa pens door de tegen de sultan in opstand gekomen stammen worden gebruikt. Duizend toehoorders te Katwijk Samenwerking tussen V.V.V.-Ring Leiden V.V.V. Katwjjk en de Ring Leiden van Chr. Zangverenigingen hebben opnieuw samengewerkt tot het houden van een openlucht zangersavond. Acht koren zjjn daartoe ten tonele verschenen. Daarmee was anderhalf uur gemoeid en dat is dunkt ons (in tegenstelling met 1956) een goed uitgemeten tijdruimte. Het experiment van verleden jaar heeft de levensvatbaarheid ervan aange toond. Inmiddels is nu tweemaal bewezen dat de publieke waardering een ver zekerde factor is. Toen alles op z'n best werd, moeten over de duizend staande toehoorders het Andreasplein te Katwijk rond de in schijnwerperlicht badende Oude Kerk hebben gevuld. Men mocht van toen af ook wel spreken van gecon centreerde aandacht. Van buitenaf zijn bepaalde medewer kers nodig: de weergoden en de geluids technicus. Van de laatste, die de akoes tische klankverspreiding dient verzorgen en af te stellen, konden we constateren dat hij, zeker naar het einde toe, een goed oor had voor de groepsverhoudin- gen bij de koren. Pluvius, aan de andere kant, heeft gelukkig het concert niet bezocht. Een „lekkere" zomeravond het weliswaar niet geworden, daarvoor was het iets te fris. We moesten op zoek naar een zone op het plein, waar de zang min of meer in oorspronkelijke gedaante met zo weinig mogelijk mechanisch bijgeruis over kwam. Na een uurtje vonden we die plek, achter de muziektent tegen het huizenfront bij de brievenbur. Daar er daar niets te zien viel en alleen maar te horen, stond daarniemand! Het was ons dus nog mogelijk om Boelee's Oegstgeester „Rhijnsanghers" en uit Rijnsburg van Oirk van Vliet het Meisjeskoor „Con Brio" en het „Herv. Kerkkoor" in hun nuances en finesses te volgen. Ons oordeel over deze koren is be langstellenden voldoende bekend en we laten ons er niet toe verleiden, karak teristieken ervan in het nadeel van de overige koren te laten strekken. Maar om het zuiverheidsgehalte van de meis jeszang te roemen, maken we er een uitzondering op. De „Rhijnsanghers" en het Kerkkoor waren de enigen die een religieus pro gramma hadden. De eersten met een lied van de Bach-leerling Homilius naast het heerlijke „Jesu dulcis" van Kothe, het Kerkkoor met een Engelse hymne en koralen. De leiding van dit zang-„festival" be rustte als steeds bij de onvermoeibare Ring-voorzitter Gerrit Goedhart, die na zijn energiek openingswoord het Meisjes koor „Lof zy den Heer" uit Alphen op het podium riep. Na deze keurige inzet onder Aat van Vliet volgde diens broer Dirk aan het hoofd van de Katwijkse „Lenteklokjes" en van hem liggen de Dorpsfanfare van Verdoorn en de „Vro lijke Jager" van Jan Vrolijk in hun lichte vlotte gang ons nog in het ge heugen. Daarna mocht Aat van Vliet ons er aan herinneren dat de Alphenaren van de „Ned. Prot. Bond" terugzien op een oude scholing, welke deze debuterende dirigent zich terdege ten nutte weet te Waarschuwing tegen communistische overheersing In een commentaar op de communis tische verkiezingssuccessen in Midden- Java schreef de onafhankelijke „Indo nesia Rajya" vandaag, dat als de niet- communistische groeperingen uit deze overwinning nog geen lering willen trekken, de communisten wel in geheel Indonesië de overwinning zullen beha len. Als Java communistisch wordt, al dus het blad, „zullen de vijandelijkhe den tussen de anti-communistische bui tengewesten en het regeringscenrum beslist toenemen". maken. Toen zyn „Rosen aus dem Süden" weerklonk, verdeelde ergens een groep peuters zich in een aantal dans paren, ze deden dat bepaald sierlijk, mondje dicht en zonder grimasserij, en we vonden het terstond jammer dat niet het halve plein er desgelijks over dacht! Aat van Vliet bestuurde daarna het grote „Lof zy den Heer" van Alhpen, dat met begrip een Lanner ten beste gaf na met de veel plechtiger „Nacht" van Schubert te zijn aangevangen. In een meer gespierde vertolkings- wyze liet zich vervolgens „Zang en Vriendschap" van Hazerswoude horen (niet op het programma vermeld) onder de doelbewuste leiding van B. Vos. Men zong hier „Lente" van Altink en een of andere Piet Hein-parafrase. Middenstandsexamen Voor het alhier afgenomen midden standsexamen zyn geslaagd: D. D. den Haan, Rijnsburg; M. E. den Haan, Rijnsburg; A. J. Haasbeek, Alphen a. d. Sijn; E. Haasnoot, Wasse naar; Th. Harteveld, Leiden; B. Has pels, Wassenaar; G. Hoogendoorn—Ha- zevoet, Oegs'tgeest; M. A. Heemskerk, Rijnsburg; H. Hekker, 's-Gravenhage; W. Hendriksen, Zoeterwoude; M. Herre- wijn, Alphen a. d. Rijn; J. v. d. Heyden, Hazerswoude; F. Hillenaar, Leiden; Ch. Hoeks, Leiden; H. Hogervorst, Oegst geest; W. Hogewoning, Rijnsburg; J. M. Hollander, Katwijk aZee; A. v. d. Hooff, Oegstgeest; .J Hoogenboom, Rijn- saterwoudde; Ch. Hoogervorst, Oegst geest; A. Hoogeveen, Leiden; P. C. de Horn, Leiden; H. Huisman. Rijnsburg; N. Huisman, Hazerswoude; M. v. d. Hulst, ZoeterwouddeJ. Ippel, Abbenes; C. J. M. Jacobs, Hazerswoude; Th. J. Jacobs, Hazerswoude; G. Janmaat. Nieuwveen; C. M. A. de Jong, Zoeter woude; H. de Jong, Wassenaar; Jac. de Jong, Leiderdorp;T h. de Jong, Voor schoten; W. de Jongh, Lisse; W. Jon kers, Leiden; A. J. Kampeis, Alphen a. d. Rijn; H. Karstens. Leiderdorp; F. Kempen, Alphen a. d. Rijn; H. Lugtig- heid, Sassenheim; L. Kempers, Alphen a. d. Rijn; W. Kempers, Alphen a. d. Rijn; W. Kempers, Alphen a. d. Rijn; A .Keyzer, AarlanderveenF. Keyzer, Oegstgeest; M. v. d. Klauw, Boskoop; A. v. d. Kley, Wassenaar; J. Kleyweg, Wassenaar; A. Koeleman, Ter-Aar; J. v. Koert, Nieuwkoop; T. Koole, Zoeter- meer; P. Kooy, Alphen a. d. Rijn; G. Koren, Alphen a. d. Rijn; A. M. I. Kou- wenhoven, Leiden; P. Kralt, Rijnsburg; L. S. Kriek, Leiden; C. Kroft, Ter-Aar; J. J. Kroft, Ter-Aar; F. v. d. Krogt, Zoeterwoude; A. KwakernaakKroon, Alphen a. d. Rijn; C. Krijgsman, Zoe- termeer; E. J. Kuhlmann, Heemstede; A. Kunze, Lisse; J. v. d. Laan, Wou- brugge; P. A. v. d. Laan, Woubrugge; C. Laarse Blanksma, Alphen a. d. Rijn; G. v. Lammeren, Ter-Aar; P. Lammers, De Kwakel; R. v. d. Land, Wassenaar; P. Langhout, Ter-Aar; C. Lanser, Ab benes: G. v. Leeuwen, Voorhout; J. v. Leeuwen, Ter-Aar; J. Lek, Ter-Aar; C. Leliveld, Nieuwkoop; A. Limburg Spies, Leiderdorp; A. Lintsen, Zoeterwoude; J. Loogman, De Kaag; L. P. Los, Wou- brugge; M. Lovink, Leiden. „Romantiek en bloemen" ontving 5000ste bezoeker Gisteravond te 9.50 uur is de 5000ste bezoeker aan de tentoonstelling „Ro mantiek en Bloemen" in het Van der Werfpark de loketten gepasseerd. Het was mevrouw M. van der Nat, wonende in de Lage Morsweg, die werd ontvan gen door de heren D. van der Kwaak en G. Hogewoning, resp. voorzitter en secretaris van het tentoonstellings comité. Mevrouw Van der Nat ontving een prachtige mand mét bloemen. Het minder gunstige weer heeft het bezoek de afgelopen dagen wel iets ge drukt, doch gisteravond was er zeer veel belangstelling, zodat men binnen kort de 10.000ste bezoeker verwacht. Vakschool voor Meisjes (RAPENBURG 23) Het diploma typen behaalden de na volgende leerlingen: T. R. Bregman, Leiderdorp; J. J. Crama; M. C. den Duik, Katwyk; W. den Duik, Katwyk; H. W. Duyts, Voor schoten; A. G. van Dyk; D. van Gelde ren; R. J. C. Havers; G. den Hertog; L. v. d. Heyden, Warmond; H. Z. Iem- hoff, Oegstgeest; I. R. Janzen; N. I. Kapan; C. G. N. Kat; M. N. Koop, Oegs'tgeest; N. A. van Maanen; E. v. d. Marei, Koudekerk; I. Martijn; B. J. Megchelse, Oegstgeest; L. Nauta; M. J. Nieuwenhuis; C. H. M. Oudshoorn, Voorschoten; M. Philippo; H. E. M. Reizevoort; J. Schaft; M. Teyn; E. van Tol. Hazerswoude; A. H. Veer, Leider dorp; J. G. E. Verhoog; M. M. Voge laar; E. Zwitser, Leiderdorp. Kleuter in Katwijk verdronken Gisteren is in de buurt van de Wol- dringh van der Hoopbrug in Katwijk aan Zee de 3-jarige Teunis van der Plas, uit de Cattenstraat 33 op nood lottige wijze verdronken. In de morgen uren was het ventje reeds van huis ge gaan. Hoewel het kind reeds enige tyd van huis was maakten de ouders zich aanvankelijk niet ongerust. Toen ech ter het kind wegbleef, vreesde men een ongeval en ging de politie over tot «het afdreggen van de omgeving. Na ge ruime tyd vond men het lichaampje. Men vermoedt, dat het kind tydens spe len met vriendjes te water is geraakt. De hoofdinspecteur verzoekt een ieder, die inlichingen zou kunnen ver schaffen, dit te doen bij de recherche, V. bureau van politie, alhier. Minister Witte verklaart: Bij niet aanvaarding van hogere huren geen verantwoordelijkheid EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Een crèmesoep, gebonden met bloem van de fijnste graansoorten. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: POULETSOEP OSSESTAARTSOEP OMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP Ned. Madrigaalkoor oogstte veel succes (Van een speciale medewerker) Het eerste optreden van de Leidse sportmensen gisteren in Oxford was niet gelukkig. De tennissers moesten met een vrij zware neder laag genoegen nemen en de wielrijders brachten het er niet beter af. Maar deze sportieve tegenslagen konden aan de stemming geen afbreuk doen. Die bleef in het Nederlandse contingent van de vroege ochtend tot de late avond uitstekend. Vele vriendelijke woorden Voor de Leidse gasten begon de dag van gisteren officiéél eerst om kwart over twaalf, toen men in restaurant „Caklena" de gast was van de Mor ris-fabrieken. Tydens de aangeboden lunch werden er vele vriendelijke woorden gewisseld door een verte genwoordiger van de Morris-directie en namens de Leidenaars door de heer J. C. F. Coers. In de tien jaar uitwisseling ls Lei den nu reeds zesmaal in Oxford ge weest en steeds was er een prettige ont vangst door de Morris-fabrieken. Uit erkentelijkheid voor deze grote gastvrij heid bood de heer Coers een vaas van Delfts blauw aan. Na de luncih werd het gehele gezelschap met bussen naar de Morris-fabrieken gebracht, waar men in drie groepen het bedrijf bezich tigde om daarna gezamenlijk weer de thee te gebruiken. TENNIS Hierna gingen de wegen van de ver schillende Leidse groepen uiteen. De tennissers waren om zes uur present op de banen van de ,3ohemiens" voor het spelen van de eerste wedstrijden. Hoe wel de uitslag 91 in het voordeel van de Engelsen was, waren de verschillen tooh niet zo groot als deze cijfers zou den doen vermoeden. Er werd bijzonder enthousiast gespeeld en vrijwel steeds ging de strijd gelijk op, maar moge lijk door het voordeel van eigen omge ving steeds sloeg de balans in het voordeel van de gastheren door. Door de invallende duisternis konden niet alle partijen gespeeld worden. Na afloop werd het souper gebruikt ten huize van de familie Ruck, de lei der van de Oxfordse tennisclub. WIELRENNEN Inmiddels hadden de Leidse wielren ners op het veld van de Oxford Foot- De Eerste Kamer heeft vanochtend de behandeling van de huurvoorstel- len voortgezet. Achter de regerings tafel hebben plaatsgenomen minister president Drees en de ministers Witte, Suurhoff en Hofstra, alsmede staats secretaris dr. Veldkamp. Nederland bouwt tankschepen voor Perzië De Sjah van Perzië heeft aan de Per zische Senaat medegedeeld, dat Perzië binnenkort twee olietankschepen van elk 32.000 ton, gebouw in Nederland, zal ontvangen. Anderzijds onderhandelt Perzië met Japan over de aankoop van 10 tankschepen van elk 45.000 ton. De Sjah heeft voorts medegedeeld, dat de nationale Iraanse Petroleum Maat schappij binnen 10 jaar een der groot ste oliemaatschappijen ter wereld zal zijn en dat zij over een eigen vloot van tankschepen zal moeten beschikken. Pensioenwetten aangenomen De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, dat bij ge lijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet de toeslagen van Nederland op Indone sische pensioenen beperkt. Het ontwerp is in grote lijnen gelijk aan de bepa lingen. die gelden voor de uitbetaling van een overheidspensioer bij gelijkty- ddge aanspraak op een pensioen volgens de A.O.W. Ook het wetsontwerp tot egalisatie en toepassing van de Indonesische pen sioenenen en daarmede in aard over eenkomende uitkeringen le Minister Witte zegt, dat het moeilijk is de huren van oude woningen te bepa len op basis van de vervangingswaarde. Voor de nieuwe woningen kan dit wel. De huren van de nieuwe woningen zul len maatgevend moeten zijn voor die van de oude woningen. De stijging kan door allerlei omstandigheden niet even redig zijn aan de waardevermindering van de gulden. Een juiste waardebepa ling van de oude woningen is niet mo gelijk. Eerst bij een vrije huur vorming zullen de huurverthoudingen volkomen uitkristalliseren. Het argument, dat bij een volksstemming de blokkering zou worden verworpen, acht dp minister on aanvaardbaar. Immers, ook het voor stel tot huurverhoging zou bij een der gelijke stemming worden verworpen. Algemeen wordt in het belang van een goede volkshuisvesting ingezien, dat de oude huren moeten worden op getrokken. Minister Witte zegt de verantwoor delijkheid van het huisvestingsbeleid niet langer te kunnen aanvaarden, indien de verhoging van de huren geen doorgang vindt. De minister bestrijdt vervolgens, dat het wetsontwerp geen onderdeel van een plan is. Dit plan is, de oude huren op te trekken tot een redelijke verhou ding met de nieuwe huren. In antwoord op opmerkingen van de heer De Grooth (WD) over juridische tekortkomingen in het ontwerp zegt minister Witte niet de illusie te hébben, dat een waterdichte we kan worden ge maakt. De gevaren van de door de heer De Grooh aangevoerde tekortkomingen, nl. de mogelijkheid de wet te ontduiken, acht de minister niet in belangrijke mate aanwezig. Mochten er civielrech telijke lacunes in het onwerp blijken te zijn, dan zullen verbeteringen worden voorgesteld. Vermakelijkheidsbelasting instuiven blijft gehandhaafd De heer F. C. de Hosson heeft op 8 april hét college van B. en W. vragen gesteld over de vermakelijkheidsbelas ting voor zgn. instuifavonden. De heer Hosson deelde mee dat vrijwel overal vrijstelling van vermakelijkheidsbelas ting wordt verleend, doch het college antwoordt dat het bij eigen onderzoek tot de conclusie is gekomen dat niet zonder meer in andere gemeenten vrij stelling gegeven wordt, maar volgens een wijze zoals ook in Leiden het geval is. Het college voelt geen behoefte in te gaan op de suggestie van de heer De Hosson by dit soort jeugdwerk onthef fing van vermakelijkheidsbelasting te verlenen voor entree's tot f 1.—. Het col lege verwijst nog naar de op 6 juni 1955 vastgestelde verordening, waarby het aantal vrijstellingen werd uitgebreid en waarbij niet het karakter van de orga nisatie. doch het karakter van de ver makelijkheid bepalend werd gesteld voor de eventuele vrijstelling. Denemarken wil wel mee met Europese gemeenschap De interim-commissie van de Euro pese gemeenschappelijke markt heeft giseren een Deense afvaardiging ont vangen. onder leiding van de heer Christiansen, directeur-generaal bij het Deense Münasterie van Buitenlandse Zaken en bestaande uit zeven hoge ambtenaren uit Kopenhagen. Besproken werd de eventuele toetreding van Dene marken tot de in het vooruitzicht ge stelde vrijhandelszone. De Denen wen sen nog steeds zich zo nauw mogelijk aan te sluiten bij de Europese econo mische gemeenschap, maar het lijkt hun nog steeds even moedlyk te aan vaarden. dat de vrijhandelszone zich niet zou kunnen uitbreiden tot de land bouw- en voedingisprod/uken. ball-cluto de strijd aangebonden met de leden van de Oxford Cycling Club en ook hier moest ende mensen uit de Sleutelstad het onderspit delven. De renners hadden veel moeite met de grasbaan, hetgeen vooral in de boohten sterk tot uiting kwam, waar zij her haaldelijk slipten. Misschien zal het vandaag echteT beter gaan, wanneer zij de weg opgaan. Terwijl dus de tennissers en de wiel rijders de eer van de overwinning moesten laten aam hun gastheren, con certeerde het Nederlands Madrigaal Koor onder leiding van Willem Mizee in het paviljoen van de Morris-fabrie ken. Er bestond vrij veel belangstelling voor dit concert, waaraan ook werd medegewerkt door het mannenkoor van de Morris-fabrieken, een harpiste, een fluitiste en een sopraan. Het Leidse koor oogstte veel succes met het uitge voerde programma van Zuidafrikaanse en Nederlamdse volksliederen, dat werd afgesloten met een byzonder goed ver tolkte „Liebeswalzer" van Brahims. De Leidse musici mochten een enthousiast applaus in ontvangst nemen. Vandaag zullen de tennissers, de zwemmers die gisteravond wat ge traind hebben om alvast te wennen aan het zwembad en de wielren ners in actie komen. De atleten komen eerst morgen aan de start en ook het koor heeft een vrye dag. BRIGDE. EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. Deelneming groter dan ooit tevoren. (Speciale berichtgeving) De inschrijving voor de Europese bridgekampioenschappen te Wenen is thans gesloten. De zogenaamde open serie telt een groter aantal landen dan ooit het geval is geweest, namelyk zeventien, zodat ons herenteam zestien wedstrijden van veertig spellen zal moeten spelen. De deelnemende landen zijn: België, Dene marken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Nederland, Ierland, Italië, Libanon, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zweden, Zwitserland en IJsland. In de damesafdeling hebben twaalf landen ingeschreven, namelyk België, Denemarken, Duitsland. Engeland, Fifc»~ land. Frankrijk, Nederland, Ierland, Noorwegen. Oostenrijk, Zweden en Zwit serland. Hier zullen onze speelsters dut 11 wedstrijden moeten spelen. Het toer nooi begint dinsdag 20 augustus en zal vermoedelijk 30 augustus zyn geëindigd. De winnaars van de open serie zullen tegen de Verenigde Staten om het we reldkampioenschap moeten spelen. Deze wedstryd zal dit jaar nog in Europa plaats vinden. De „R.-P. 3" van de Rijkspolitie te water heeft gisteravond het aan de Amerikaan William Goldman toebe horende zeiljacht „Amadeus", dat op de Noordzee bij Ameland in moeilijk heden verkeerde en lek was geslagen, de haven van Harlingen binnenge sleept. Ten Noord-Westen van Ameland kwam het houten tweemast-zeiljacht in ernstige moeilykheden, toen het op een zandplaatste n N.W. van Ameland ge raakte. Aan boord waren slechts En gelse zeekaarten, waarop de details van de gevaariyke plaatsen langs de Neder landse kust niet voldoende waren aan gegeven. De, .Amadeus" kwam in de rbanding terecht en werd hevig heen en weer ge slingerd, waardoor een grote ravage aan boord ontstond. De branding stuwde het jacht verder kustwaarts, waar het op een droge plaat stootte en lek sloeg. Verder onheil werd voorkomen door dat de Amelander reddingboot „Dr. van Rietschoten" spoedig aanwezig was en verbinding met het gehavende scheepje kon maken. Nadat het jacht voor een groot deel leeggehoosd was en het lek voorlopig was gedicht, gelukte het dê reddingboot de „Amadeus" weer vlot te trekken. Het echtpaar was uitgeput en is di rect in een hotel gaan slapen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5