Laatste Berichten 96ste jaargang Woensdag 24 juli 1957 Tweede blad no. 29194 Laatste Kaagdag Holland en Priok bevestigden zege met groot puntenverschil Weer uitstekende ontmoetingen (Van onze zeilmedewerker) Met een zeer slap windje en een lucht waaruit ieder moment een miezerig buitje regen kon vallen, werd vanochtend gestart voor de Tandjong Priok—De Kaag teamwedstrijd in de Valken en Holland- Friesland in de Regenbogen. De Hollandse Regenboogzeilers hadden er met hun grote puntenvoorsprong weinig meer aan te doen, maar desondanks hebben zij weer een prachtige partij zeilen weggegeven. De taken waren nu anders ingedeeld. Hofland ging, toen hij met een voor delige bakboord slag in het kruisrak van de Noord Zuidbaan voordeel verwierf over stuurboord voor Klaas Vrolijk en Alberda langs en fungeerde verder als koploper. Kist kreeg nu de rol van zwerver toebedeeld, een taak waar hij zich uitnemend van kwijtte. Ook Gebuis zeilde een prima partij en vocht een prachtig duel uit met Alberda. Kist bracht J. de Wilde over bakboord ver weg en ging toen een ander slachtoffer opzoeken. Aan het einde van de eerste ronde lag Hofland ver voor met achter zich Alberda, Kist in gevecht met Vro lijk, ir. Bakker, Gebuis en als hekke- sluiters de Friezen De Wilde en Zijlstra. In het kruisrak van de 2e ronde nam Gebuis de zelfde klap als Hofland in de eerste ronde met het gevolg dat hij ach ter Hofland als tweede kwam waardoor de Hollandse dagzege meer dan com pleet was. In deze laatste teamwedstrijd ver gaarde Holland 24.1 punten tegen Friesland 12, zodat Holland deze ont moeting won met overtuigende cijfers namelijk 72.3 tegen 35 p. voor Fries land. Ook Tandjong Priok dat al de lei ding had in de teamwedstrijd tegen De Kaag behaalde de dagzege en daardoor ook de eindoverwinning. Al in de eerste ronde hadden twee PriQkmensen, J. G. H. v. d. Eyk en Th. Cramer een grote voorsprong verwor ven. Achter hen lagen Doorschodt en Velthuys van De Kaag. In de tweede ronde 'kwam Redeker naar voren om de derde plaats te gaan bezetten, maar ook v. d. Elshout van de Kaag deed hier- Helikopter verongelukt Gistermiddag is een ,.Djinn"-helikop- ter van een op de luchthaven Rotter dam gevestigde onderneming in de pol der de Biesbosch op het eiland van Dordt bij het uitvoeren van besproei ingswerkzaamheden verongelukt. Het toestel bleef met de sproeiboom haken achter een op ongeveer 2% meter hoogte tussen twee palen gespannen voedings kabel van een schrikdraadinstalaltie. De bestuurder, de 28-jarige Oostenrijker W. F. Engelhardt bleef ongedeerd. STADSNIEUWS Ds. J. Weggemans 25 jaar predikant STOND VAN 1938 TOT 1946 IN LEIDEN Vandaag is het vijfentwintig jaar Le ieden, dat onze oud-stadgenoot ds. J. Weggemans van Hilversum werd beves tigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Weggemans werd op 20 september 1903 te Coevorden geboren, bezocht het gymnasium te Amsterdam, waar hij ook aan de Vrije Universiteit studeerde en in 1928 zijn kandidaastexamen deed. Nadat kand. Weggemans in 1928 door de classis Amsterdam was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland ,was hij eerst vier jaar gods dienstleraar te Amsterdam en werd daarna op 24 juli 1932 door wijlen ds. C. Lindeboom van Amsterdam te Beet gum in het ambt bevestigd. Op 8 febr. 1938 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Leiden en sinds 9 mei 1946 dient hij de Gereformeerde Kerk van Hilversum, waar hij de opvolger werd van ds. P. N. Kruyswijk, die in januari 1946 naar Amsterdam was vertrokken. Ds. Weggemans is thans o.a. voor de generale synode van de Gereformeerde Kerken deputaat voor advies inzake art. 36 van de Nederlandse Geloofsbelijde nis en deputaat von contact en overleg met de Ned. Herv. Kerk. Verder is hij voor de particuliere synode van Noord- Holland o.a. deputaat ad art. 19 K.O. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. Weg gemans om een herdenkingsrede uit te spreken en/of te recipiëren. WATERLEIDINGSBUIS GESPRONGEN. Een hoofdbuis van de waterleiding in de Marnixstraat is gisteravond om streeks zeven uur gesprongen. Gedurende enige tijd spoot het water met grote kracht uit een gat in het wegdek. Per soneel van de Waterleiding is onmid dellijk met de reparatiewerkzaamheden begonnen. VAN TRAP GEVALLEN. De 2%-jarige Joh. Schlagwein uit de St. Aagtenstraat viel gisteren in de ouderlijke woning van de trap. Het ventje liep een hersenschudding op en moest door de E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. AANRIJDING. Een 91-jarige voetganger kwam gis termorgen omstreeks elf uur in de om geving van het Levendaal in botsing met een onbekend gebleven wielrijder. De man liep een heupfractuur en een verwonding aan zijn linkerhand op. Na per auto naar zijn woning in de Serin genstraat te zijn gebracht, moest hij later in een ziekenhuis worden opge nomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Louise Charlotte, dir ran J. Kanbier en F L. Plantfeber; Gerardais Nicola as zn van W. C. van Beelen en G. Griffioen; Ge-mi zn van G. Ouwehand en H. J. C. Noor- land; Maria Johanna, dir van P. Korsrudze en A. M. Mink; Frans Rudolf, zn van W. A. Urban en S. van Bochoven; Pieter An ton ,an van W. C. M. Rombouts en A. Bee- kers; Maria Johanna. ,dr van J ,J. van Zonneveld en RL van der Hoeven. GETROUWD J. B. Carman en G. Wichers. OVERLEDEN C. M. Caspers. 32 jaar .vrouw; J. E. La- terveer, 47 Jaar. echtgenote van T. Nagte- gaal; Rf. L. Johner, 86 jaar, weduwe van J. K. S. Loöher; C. W. Werk ,58 Jaar. echtge note van J. L. SJardljn. naar een gooi. Na enige wisselingen kreeg v. d. Elshout de 3e plaats defini tief in zijn bezit. De teamleider van Priok J. A. Paauw werkte zich na een hevig duel met Doorschodt op tot de vijfde positie, zodat het Priokoverzicht zeer groot was. Priok behaalde uit deze laatste race 24.1 p. tegen De Kaag 12 p., zodat Priok de overwinning in het totaal behaalde met 65.2 punten tegen 43.1 van de Kaag. LEIDERDORP Raadsstukken Garantie geldlening Diaconessenhuis In de a.s. raadsvergadering op 26 juli zal de raad o.a. de volgende voorstellen te behandelen krijgen. Het is algemeen bekend dat het be stuur van de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diacones senhuis" te Leiden reeds tal van jaren bezig is met de voorbereidingen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het bestaande ziekenhuis aan de Witte Sin gel is sterk verouderd en biedt boven dien te weinig plaats aan patiënten, die daarin verpleegd wensen te worden. In december 1956 werd uiteindelijk de goed keuring van het ministerie ontvangen voor de bouw, doch de toezegging van een Rijksbijdrage werd tegelijkertijd in getrokken. Het komt er nu op neer dat de ver eniging zelf voor de bouw- en inrich tingskosten komt te staan. Er zal tot dekking van de geraamde kosten een lening moeten worden gesloten van 12 miljoen gulden. De vereniging is hiertoe alleen in staat als een publiekrechtelijk lichaam zich gerant stelt voor betaling van rente en aflossing. De vereniging heeft zich nu voor deze garantie o.m. gewend tot de gemeente Leiderdorp. Voor Leiderdorp komt deze garantie neer op f 17.300. ONBEWOONBAARVERKLARING De gemeente-architect heeft een on derzoek ingesteld naar de bewoonbaar heid van de woningen Hoofdstraat 16, 18, 194, 213 en Jaagpad 17 en 18. Uit de rapporten bleek dat deze woningen on geschikt zijn voor bewoning. Ook het advies van de hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting was gelijklui dend en daarin werd de mogelijkheid tot het aanbrengen van verbeteringen om de woningen bewoonbaar te maken niet mogelijk geacht. B. en W. stellen daarom voor genoemde woningen onbe woonbaar te verklaren en te gelasten dat deze binnen zes maanden, nadat de besluiten tot onbewoonbaarverklaring zijn genomen moeten zijn ontruimd. HET WAPEN VAN LEIDERDORP Nu per 1 juli j.l. de huurovereenkomst van Het Wapen van Leiderdorp met de pachter is geëindigd, is automatisch de onderhuur voor de tekenkamer in ge bruik bij het architectenbureau Dekker en Van der Sterre vervallen. In deze tekenkamer zijn door de heer Van der Sterre enkele voorzieningen aange bracht die hij de gemeente ter over name heeft aangeboden. De vraagprijs hiervan f1344.komt B. en W. redelijk voor en daarom wordt voorge steld op het aanbod van het architec tenbureau in te gaan. Te zijner tijd zal de raad worden ge vraagd een krediet beschikbaar te stel len om het pand geheel in te richten tot bureau voor gemeentewerken. REKENING BUREAU SOCIALE ZORG De rekening Bureau Sociale Zorg, die de raad ter goedkeuring wordt aangebo den sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaven van f20.231.98. Dit bedrag ligt aanmerkelijk hoger dan voorgaande jaren. De sluitpost van de rekening be staat uit een gemeentelijke subsidie van f 19.081.49. RAADSAGENDA De gemeenteraad komt vrijdag 26 juli des namiddags 7.45 uur bijeen ter be handeling van o.m. de volgende punten: Garantielening Diaconessenhuis; onbe woonbaarverklaring van de woningen Hoofdstraat 16, 28. 194 en 213 en Jaag pad 17 en 18: elektriciteitsvoorziening Hoogmadenseweg; aankoop van grond van de heer Laken; overname van voor zieningen in het pand Eruggestraat 1, aangebracht door Van der Sterre; goed keuring der rekening Bureau Sociale Zorg over 1956; het geven van het recht van opstal aan de vereniging voor Neu traal kleuteronderwijs; benoeming van een lid voor de commissie tot herzie ning der politieverordening; diverse huurvoorstellen i.v.m. de per 1 augustus ingaande huurverhoging; diverse voor stellen salariëring gemeentepersoneel. VOORSCHOTEN 1ENNISDEMONSTRATIE Op maandag 29 juli a.s. zal er op het Nassau tennispark te Voorschoten een grote tennisdemonstratie worden gege ven. Deze demonstratie begint 's avonds om half zeven en een ieder heeft vrije toegang. Deze demonstratie wordt gegeven door enige topspelers uit Nederland. Onder de deelnemers staan genoteerd de heren Han van Dalsum. kampioen van Neder land in 1955. Lex Karamoy. die ook eni ge keren de titel van landskampioen mocht veroveren. P. Dominieus en F. Sonneville en H. Wolfe uit Voorschoten. WARMOND CORRESPONDENTIE Dhr. L. Per fiets van Warmond naar Apledoorn: Warmond. Leiden. Rijpwetering. Leimuiden. Uithoorn. Vinkeveen. Vreeland. Hilversum. Baarn, Hoevelaken. Voorthuizen, Nieuw Mil- lingen, Apeldoorn, (plm. 135 km.) Landbouwwet aangenomen De Eerste Kamer heeft vanochtend de gisteravond afgebroken behandeling van de Landbouwwet voortgezet. De heer Vos (Arb.) zal met overtuiging voor het ontwerp stemmen. Minister Mansholt zegt. dat men het ontwerp te kort doet door het te ka rakteriseren als vervanging van de oude bestaande wetgeving. Het plaatst de be voegdheden van de overheid in de nieu we omstandigheden. De oude wetgeving hield onvoldoen de rekening met de nieuwe omstandig heden, waarin de PBO-organen een ei gen taak hebben. De overheid is terug getreden en laat meer over aan de schappen. Het ontwerp is een sluitstuk van de wetgeving, waarbij bevoegdhe den worden overgedragen aan de PBO- organen. Een ander belangrijk element noemt minister Mansholt, dat de mogelijkhe den voor parlementaire controle groter zyn geworden. Ten aanzien van de Euromarkt zegt de minister, dat de bevoegdheden die het ontwerp aan overheid en lagere PBO-organen verliest, zeer wel passen in en ruimte geven voor het toekomsti ge beleid, dat op de Europese markt zal moeten worden gevoerd. Met de heer Rip (AR) is de ministers het eens. dat de gedachte dient te blijven; een rege ling waar noodzakelijk, vrijheid waar mogelijk. Het wetsontwerp wordt voorts z.h.s. aangenomen. Motorrijder reed tegen Rembrandthuis Vannacht 'is de 42-jarige Amsterdam mer J. Vimzell, die een snelheid van 80 a 90 kim. gehad moet hebben, met zijn motor tegen het Remibrandthuis in de Jodenbreestraat te Amsterdam gereden. De man vloog over zijn motor en kwam met zijn hoofd tegen een hek terecht. Bij aankomst in het Wilhelminagast- huis bleek hy te zijn overleden. De 'botsing was zo 'hevig, dat een stoeptrede 32 cm. was verschoven. Huurverhoging nieuwe woningen in Utrecht Tal van bewoners van nieuwe ver- enigings- of gemeentewoningen in Utrecht hebben van de bouw- en wo- ningdienst te Utrecht bericht ontvan gen, dat ook de huur van hun wo ning met ingang van 5 augustus ver hoogd zal worden. De gemeente Utrecht meent dat 4440 woningen die na 1950 in Utrecht gebouwd zijn, in aanmerking moeten komen voor een huurverhoging, en wel 3273 woningen met 6% tot lOft, 699 met 15%, 388 met 20 en 80 woningen met 25%. Deze woningen bevinden zich voor namelijk in de nieuwe wijken. In de circulaire der gemeente wordt medegedeeld dat de minister van Volks huisvesting en Wederopbouw nog geen goedkeuring heeft verleend op deze ver hoging. Mocht de minister menen, dat het percentage nog te gering is. dan zal, aldus de circulaire, met terugwerkende kracht van 5 augustus af. alsnog een verhoging worden berekend. De gemeente Utrecht kondigt in deze circulaire voorts een tariefsverhoging van het water aan met 15 cent per week. Export van siergewassen Naar het Produktschap voor Sierge wassen meedeelt, heeft de export van snijbloemen in het eerste halfjaar 1957 2.331.069 kg. bedragen, voor in totaal een bedrag van f 27.551.020.—. Voor het eerste halfjaar 1956 waren deze cijfers resp. 2.125.611 kg. en f27.525.916.—. Veruit de belangrijkste afnemer was West-Duitsland met een bedrag van f 11.711.122.— (eerste halfjaar 1956 f 10.977.412.daarna komen Engeland met f5.459.606.— (f4.731.642.—). Zwe den met f 4.095.905.— (f 4.420.989.—) Bel gië en Luxemburg met f 3.379.586.— (f2.800.695.en Zwitserland met f 2.002.867.— (f 3.156.148.—) In het eerste halfjaar 1957 is in to taal voor een bedrag van f 12.918.994.— aan boomkwekeryprodukten geëxpor teerd. Het eerste halfaar 1956 bedroeg deze export f 12.666.842.—. Ook hier was de belangrijkste afnemer West-Duits land met in totaal een bedrag van f2.813.732.- (f2.245.779.—). onmiddel lijk gevolgd door Canada met f 2.755.631.- (f3.266.866.Daarna komt Engeland met f 1.564.152.— (f 1.566.815.—gevolgd door Zweden met f 1.446.262.- f 1.355.854) en Zwitserland met f 1.168.139 (f924.603.—). De export van bloemisterij planten be liep in het eerst halfjaar 1957 een be drag van f5.456.695— (eerste halfjaar 1956 f 4.554.798.—) en een gewicht van 2.041.961 kg. cl.809.793 kg.). Ook hier is Wet-Duitsland de belangrijkste afnemer met 908.288 kg. ad f2.662.018.— <6.03.918 kg. ad f 1.917.061.— WASSENAAR Auto sloeg over de kop De 71-jarige wielrijder G. J. Tomson uit Amsterdam stak bij de Rozenweg na j zijn vrouw op onvoorzichtige wijze de Rijksstraatweg over en werd aange reden door een auto, bestuurd door de 58-jarige A. D. Strumphler uit Aerden- hout, die, toen hij probeerde de wiel rijder te ontwijken, met zijn auto dwars over de kop sloeg en daaruit op de weg werd geslingerd. De automobi list liep een zware hersenschudding en een hoofdwonde op, de bejaarde wiel rijder een gebroken linkerbeen en ver wondingen aan zijn handen. Op vermoe den, dat ook laatstgenoemde een her senschudding had, werden beiden ver voerd naar de Ursula-Kliniek, vanwaar de heer Tomson later is overgebracht naar een ander ziekenhuis. De zoon van de automobilist kwam er met een buil aan zijn hoofd en ontvellingen nog goed af. De auto, een vrijwel nieuwe, dure wagen, werd ernstig beschadigd. NIEUW AQUARIUM GEOPEND IN DIERENPARK. Gistermiddag werd onder zeer grote belangstelling het nieuwe aquarium in Dierenpark Wassenaar geopend. Diverse genodigden en afgevaardigden uit de kringen der aquariumliefhebbers waren hierbij vertegenwoordigd. Het aquarium bevat een groot assortiment van de meest kleurrijke koraalvissen en de meest wonderlijke gedrochten en is dan ook uitsluitend en alleen ingericht voor het houden van tropische zeewatervis- sen De heer P. W. Louwman, eigenaar van Dierenpark Wassenaar, verzocht Elly Strassburger de openingsplechtig heid te verrichten, waarna alle aanwe zigen in de gelegenheid werden gesteld 'dit prachtige aquarium te bezichtigen. Sareophaag uit vierde eeuw gevonden In Grutberg te Nijmegen (Speciale berichtgeving) Vanmorgen 'heeft men tijdens graaf werkzaamheden op de Grutberg ach ter het stadhuis te Nijmegen een vol komen intact zijnde sareophaag ge vonden, die waarschijnlijk uit de vier de of vüfde eeuw dateert. De sareo phaag, die van tufsteen is gemaakt, heeft een lengte van anderhalve me ter. Vermoed wordt dat de kist de stoffelijke resten van een kind van 10 a 12 jaar bevat of heeft bevat. Uiteraard is nog niet 'bekend, waaruit j de inhoud van de sareophaag bestaat, j Het is nog niet mogelijk het deksel te j lichten, daar dit eerst goed droog moet zyn. daar anders de kans op breken zeer groot is. De sareophaag zal eerst helemaal worden uitgegraven. Alleen het detksel steekt nu boven de grond uit. Thans zal worden getracht het lood zware gevaarte op te takelen en te ver voeren, waarbij 'het gevaar van breken niet is uitgesloten. Reeds eerder (heeft men op de Grutlberg resten van een an dere sareophaag aangeroffen. Oude man bekent poging tot vergiftiging Tegenover de Substituut-officier van Justitie te Leeuwarden mr. H. W. Kui pers, heeft een in het begin van deze maand gearresteerde 73-jarige man be kend gepoogd te hebben de 60-jarige Siebe Starkenburg medebewoner van het bejaardenhuis te Weidum (Fr. te hebben willen vergiftigen. Hij heeft toegegeven zesmaal ratten vergif op de boterhammen van Siebe te hebben gesmeerd. Deze nuttigde die tijdens de rustpauze in zijn werkzaam heden te Leeuwarden. Toen hij enkele malen onwel was geworden, stelde de politie een onderzoek in. waarbij de oude man op heterdaad werd betrapt, maar toen niettemin ontkende. Hij zeide nu te hebben gehandeld on der invloed van het overlijden van zijn echtgenote, hetgeen hem geestelijk sterk had getroffen. Hij heeft, naar hij ver klaarde. met zelfmoordplannen rondge lopen. maar om zekerheid te hebben omtrent de uitwerking van het ratten vergif koos hij Siebe. met wie hij niet op al te beste voet leefde, als proefko nijn uit. Zeeman kreeg messteek Een 23-jarige Zweedse zeeman kreeg vannacht in de Warmoesstraat te Am sterdam met drie Surinamers ruzie over een vrouw. De Zweed liep daarbij een messteek in een van zijn armen op. maar wilde tegenover de politie niet zeggen, wie hem dat had aangedaan. Volgens de politie voelde de Zweed dat hij fout was geweest in zijn dronken schap. Eerder op de avond had hij in de binnenstad ook al e^n vechtpartij uitgelokt. Burgemeester van Hal! hervat werkzaamheden De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Ilall is zover hersteld, dat hij maandag 5 augustus a.s. zijn werkzaam heden gedeeltelijk zal hervatten. Dit heeft de wnd. burgemeester mr. F. II. C. van Wijck, vanmiddag meegedeeld bij de aanvang van de raadsvergadering. Zoals bekend, kreeg mi*. Van Hall op 9 mei j.l. een maagbloeding tijdens een vergadering, waarna hij een operatie heeft ondergaan. Voor zijn verder her stel heeft hij daarna enige tijd in Ita lië en in een Nederlandse vakantie plaats vertoefd. WIELRENNEN. NEDERLANDSE PLOEG VOl WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE WEG. De Nederlandse ploeg voor de wed strijd om het wereldkampioenschap op de weg (professionals), diie op zondag 18 augustus nabij Waregem in België wordt gehouden, is door de sportcom- missie van de K.N.W.U. als volgt samen gesteld Wim van Est. Piet van Est, Daan de Groot, Piet de Jongh. Piet Maas. Frans Mahn. Gijs Pauw en Wout Wagtmans. Reserves zijn Jaap Kersten. Ap Don ker en Leo van der Pluym. Leider van de ploeg is de heer Van Eek. „Rex". de Afrikaanse leeuw in de Londense dierentuin heeft weinig zorgen. Als er genoeg voedsel voor hem is, en het smaakt hem goed. wat blijft er dan nog te wensen over? Kernproef in Nevada Omstreeks een uur Nederlandse tijd is hedenmiddag in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada de negende kernontploffing in de huidige reeks proefnemingen van de commissie voor atoomenergie tot stand gebracht. Het apparaat was in de vlakte van Yucca op een toren van 150 meter hoogte aan gebracht. Aan onze abonnees Voor het geval U ons blad een keer niet mocht ontvangen, verzoeken wij U 's avonds vóór 7 uur no. 25041 op te bellen, dan kan nog dezelfde avond voor bezorging gezorgd worden. ALPHEN AAN DEN RIJN PUZZELRIT „RIJNLAND" De afdeling bromfietsers van de M.A.C. Rijnland heeft gisteravond weer een puzzelrit gehouden, waaraan een vijftigtal leden deelnam. Er was dit keer een route uitgezet geheel binnen de grenzen der gemeente over een afstand van ruim 30 km., waarin de horen J. v. d. Veühte en A. Verbree de nodige voet angels en klemmen hadden gelegd. Winnaar werd de heeer J. B. Cats uit Ter-Aar met 5 strafp.; 2de D. de Pater, Ter Aar, 8 strafp.; 3de G. van Harten, Ter Aar, 18 strafp.; 4de J. de Bruin, 19 strafp.; 5de R. Boere, 21 strafp.; 6de F. Ketel, 23 strafp.; 7de J. Roodenburg. Aarlanderveen, 34 strafp.; 8ste D. Snel, Nieuiwveen, 36 strafp. Waar geen plaats naam genoemd is Alphen de woon plaats. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Flauwe markt Amsterdam, 24 juli Bij gebrek aan stimulerend nieuws was er vandaag weer een lusteloze stemming ter beurze met afbrokkelende koersen; tegenover het lichte aanbod stond hoegenaamd geen vraag. Het bericht dat de Shell voornemens is haar verkoopbelangen in Israël prijs te geven, alsmede de lagere koers van Kon. Olie uit New York. werkten met aan een gunstige stemming in de Olie hoek mede. Aandelen Kon. Olie open den op f. 223.30, haalden een koers van f. 223.90. doch zakten tegen het slot weer in tot f. 223.50 tegen gisteren f. 224.50. Philips daalde tot 291 (verlies van 4 punten). Unilevers werden weder om niet uit de markt genomen voor En gelse rekening en dat betekende een ge voelig verlies van circa 6 punten. AKU's verloren 3 punten ten opzichte van gisteren. De eerste halfjaarcijfers van de KLM maakten in Amerika een goede indruk waardoor het fonds een halve dollar steeg. Hier werden vanmid dag de aandelen rond f. 138 verhandeld; KLM was hierdoor het enige fonds van de internationale waarden dat vaster was. De winst bedroeg vanmiddag circa 70 cent. Scheepvaarten waren wederom 1 a 2 procent lager, thans op de verlaging van de kolenvr ach tarieven. Staatsfondsen openden beter voor de Staffellening. doch deze winst moest weer geheel worden prijsgegeven. Cultures lichtelijk beter voor Amster dam Rubbers; HVA's en Deli Mij vrij wel onveranderd. De laatste verhand el- dag in claims Geveke bracht een advies- koers van f. 380. Deze claimwaarde waarborgt het suc ces van de uitgifte van f. 1 miljoen ge wone aandelen 100 van Geveke en Co's Technisch Bureau N.V. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 juli Londen 10.63 10.634. New York 3.82}2—3.83A, Mon treal 4.02%4.03%, Parys 1.0845—1 0855, Brussel 7.59%7.60, Frankfurt 91.06% 91.11%. Ziirioh 87.17%.—87.22%, Zürich (vr. fr.) 89,29%.89 34%. Stockholm 73.70—73.75, Kopenhagen 54.98%-55.03% Oslo 53.1853.23, Milaan 61.21%-61.26%. Wenen 14.71 y4—14.72%. Beurs van Amsterdam Woensdag 24 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 33i 86%L 86 Grootboek obl. 3% ..77 Ned. '47 3% (3) 84A 84 M Ned. '51 3% 89% 89 Ned. '53 3% 86% 86 Ned. '56 3% 86 A 86% Ned. '48 3% 81% 81A Ned '54 3% 82 82 Ned. '55 I 3'i 82 82 Ned.'55 II 3%84 84% Ned. '37 3 83 83 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 89,% 89A Ned. 62-64 3 88A 88% Cert. NWS 57 L Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 100 99% Ned. Handelmy156 153 A.K.U185 182% v. Berkel's Patent (v) 201% Calvé Delft cert. 356 356 Kon. Pap. v. Gelder 189 185 Hoogovens cert298% 294 Müller en Co. N.B. 350 345 Ned. Kabelfabr. 279 276 Philips 295 290% Philips pref156 154 Unilever 456% 450 Wilton Feyenoord 237 234% Biliton 2de rubr. 246 242 L Dordtse Petr. gew. 1072% 1068% Kon. Petr. (f.20.-> 225 223.50 idem (50 a f. 20.—) 224.50 223.35 A'dam Rubber 70% 70% Deli Mijen (Ver.) eva. 89% 89 H.V.A116% 116% Java Cult42 L 40% Senembah 61L 60 Vorstenlanden 27% 27% HoU. Amerikalijn 174% 173% Java China Paket 165 163 Kon. N. Stoomb. 145% 145 Kon. Paket My152 151 Stoomvaartmij. Ned. 185 182 Van Ommeren cert 256% 253 Kon. Rott. Lloyd 171% 170% Ned Scheepv Unie 162% 160% KIM137.15 137.60 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88 88 L Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 90L R'dam '37 I-III 3% 89 88% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen 90% 90% 83% 84 B A'dam '56 12% 78% 79 A'dam '56 II 2% 99} j 99% Eindhoven '54 2% 80 80 Enschede '54 2% 80 80% Den Haag '52 I 2% 88 85% 85% R'dam '52 I 2% 86% 86% 86% 87% Utrecht '52 2% 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen 197% 196% 198 197 165% 165 Twentsche Bank 162 161% Industriële Ondernemingen Albert Heyn 269% 265 L Borneo Sum. HMij. 65% Ned. G. en Sp. Fabr. 179 179% Kon. Ned. Grofsm. 101% 102 Internatio 86 85% Rott. Droogdok Mij. 587 583 Tieleman en Dros 15 13% Ned. Mij. Walv.vrt. 60 60% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 14% 13% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 36% 100% 99% 68% 68 H Bethlehem Steel 50% 50% 70 69 H General Motors 45% 45% 111 110% 57% 57 Shell Oil 88 H 89 29A Un. States Steel 70A 70% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 23/7 Edelmet. Kon. AA 60 Pref. w.a. idem 69 69 Electrolas B 346 Holl. Constructie 372 368 L Ing. bur v. Bouwnijv 122 Int. Kunststoff Ind 39% 39 Leidsche Wolspinn 236 236 G Sikkans Lakfabr. '53 410 1 Ver. Touwf abrieken 165 166 Wernink's Betonm. 80 L 80 L 1 Van Wyk Textiel 80 79

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3