Fi "uis nationaal Jacques Anquetil winnaar met kwartier voorsprong Wim van Est tweede in puntenklassement rolt beter, plakt beter, brandt beter SENSATIONEEL SLOT VAN SAAIE LAATSTE ETAPPE 96ste jaargang Maandag 22 juli 1957 Tweede blad no. 29192 (Van een speciale verslaggever) De Tour de France 1957 is gereden. De 23- jarige Jacques Anquetil uit Rouaan heeft gewon nen en iedereen kan er vrede mee hebben. De jeugdige Jacques, met zijn tanige, sterke body en zijn scherp getekend gezicht was zonder enige twijfel de beste man van de 56 renners, die het Pare des Princes in Parijs bereikten. Want zo moet men het toch zien. Men mag bij het beoordelen van de merites van de winnaar geen rekening houden met de sterren, die onder weg zijn uitgevallen. Het is het harde meedogen loze element in de sport, en zeker in de Tour de France, dat de sterksten de wedstrijd overleven en dat qjen de pech er eenvoudig weg niet bij mag halen. Daarom mag men nu ook na afloop van de Tour niet zeggen dat Anquetil weieens een harde dobber had kunnen hebben aan Charly Gaul, aan Bahamontes, aan Fred de Bruyne, of aan Wout Wagtmans. Of dat Louison Bobet hem achter zich zou hebben gelaten, wanneer hij had deelgeno men. Louison is nu eenmaal niet gestart, Gaul, Bahamontes, De Bruyne en Wagtmans en al die andere uitvallers hebben de Tour nu eenmaal niet uitgereden. Zij zijn nog voor de beslissende fase was ingetreden, gesneuveld en daarmee was hun rol uitgespeeld. Niet alleen de moordende hitte, maar meer nog het wilde, soms chaotische karakter van de eerste ritten, zijn er de oorzaak van ge worden, dat enkele grootheden er de brui aan hebben gegeven. Miguel Poblet en Wout Wagt mans behoorden tot deze categorie uitvallers. Het voortdurende gejaag van outsiders bracht hen al na enkele dagen zo veel minuten achterstand, dat zij er eenvoudig geen heil meer in zagen om nog te gaan proberen deze achterstanden weg te wer ken. Zij waren lichamelijk ook niet fit genoeg om daarvoor het nodige doorzettingsvermogen op te brengen. Anquetil heeft dit alles overleefd. Ook hij heeft veel moeten afzien, veel moeten lijden in de bran dende zon, door onlesbare dorst gekweld, ook hij is bij valpartijen betrokken geweest, en ook hij heeft met lekke banden langs de weg gestaan. Maar debutant Anquetil is er niet aan kapot ge gaan. Ook niet toen hij in de laatste week door het ploseling omslaan van het weer en door de koude in de afdalingen, evenals zovele anderen het slachtoffer werd van een buikgriep-epidemie. De Tour-winnaar van dit jaar heeft zich een veelzijdig coureur getoond, attent en intelligent. Altijd reed hij de koers uiterst geconcentreerd, beducht op verras singen en daardoor steeds vooraan in het peloton. Hij heeft getoond een sprint te kunnen winnen, hü won beide tijdritten met groot machtsvertoon. En in de bergen zorgde hij er voor zij het niet met het gemak van de ware klimspe- cialist dat zijn positie niet bedreigd werd. Zo heeft de Ronde van Frankrijk, die begon als een evenement zonder sterren, een winnaar opgeleverd van klasse, van grotere klasse dan de Walkowiak van 1956. Wij hadden deze nabeschouwing over dit grootste wielerevenement van het jaar, de 44ste Tour de France, eigenlijk al vijf dagen geleden kunnen schrijven. Want de Tour de France was in Pau afgelopen. Toen had Anquetil al zo'n grote voorsprong, dat hem met bo vendien nog een hem zo welgevallige tijdrit voor de boeg menselijkerwijs Tour-cijfers ETAPPE-KLASSEMENT De uitslag van de 22ste en laatste etappe van de Ronde van Frankrijk van Tours naar Parijs over 227 km., luidt: I. Darrigade (Fr.) 5.58.31 (met bonifi catie 5.57.31). 2. Padovan (It.) 5.58.31 (met bonificatie 5.58.01). 3. Forestier (Fr.) z.t., 4. Wim van Est (Ned.) z.t., 5. Lampre (Zuid West) z.t., 6. Siguen- za (Zuid Oost) z.t., 7. Piet v. Est (Ned.) z.t„ 8. Planckaart (Belg.) z.t., 9. Cerami (Belg.) z.t., 10. Groussard (West) z.t., II. Dupré (Zuid West) z.t., 12. Privat (Fr.), 13. Gay (Zuid West), 14. Keteleer (Belg.). 15. Poulinque (West), 16. Tho- min (West), 17. Anquetil (Fr.), 18. Mil lion (lie de France). 19. Rolland (NOC), 20. Ruby (NOC). 26. Stolker (Ned.), 36. Voorting (Ned.), 37. De Jong (Ned.). 42. Kersten (Ned.) allen in dezelfde tijd als de winnaar (5.58.31). EINDKLASSEMENT 1. Anquetil (Fr.) 135.44.42, 2. Janssens (Belg.) 135.59.38; 3. Christian (Zwits.) 136.02.02; 4.' Forestier (Fr.) 136.02.44; 5. Lorono (Sp.) 136.04.59; 6. Nencini (It.) 136.10.45; 7. Defilippis (It.) 136.12.39; 8. Winm van Est (Ned.) 136.12.52 op 28 min. 10 sec., 9. Adriaenssens (Belg.) 136. 18.49; 10. Dotto (Zuid Oost) 136.21.13; 11. Mahé (Fr.) 136.24.16; 12. Rohrbach (NOC) 136.27.40; 13. Picot (West) 136. 33.08; 14. Bauvin (Fr.) 136.39.30; 15. Jean Bobet (He de France) 136.42.30; 16. Plankaert (Belg.) 136.43.34; 17. Ke teleer (Belg.) 136.45.18; 18. Thomin (West) 136.59.20; 19. Hoorelbeke (lie de France) 137.01.00; 20. Padovan (It.) 137. 07.59; 29. Voorting (Ned.) 137.39.51; 32. Piet van Est (Ned.) 137.56.06; 33. De Jongh (Ned.) 137.58.59; 44. Stolker (N.) 138.°6.00; 45. Kersten (Ned.) 138.28.19. DAG PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk 17.54.33; 2. Italië 17.55.03, 3. ex aequo Zwitserland. België. Zuid- Oost. Nederland (Wim v. Est, Piet van Est, De Jongh), West, Zuid West. NOC en lie de France allen 17.55.33; 11. Spanje 17.57.12. EINDKLASSEMENT DER PLOEGEN 1. Frankrijk 404.59.08; 2. Italië 406.23. 44. 3. België 407.44.37; 4. Nederland 408.43.11; 5^ West 408.50.57; 6. NOC 409. 36.51; 7. Ile de France 409.42.51; 8. Zuid Oost 409.56.58; 9. Zuid West 410.10.33; 10. Zwitserland 410.27.40; 11. Spanje 410.59.47. EINDSTAND PUNTENKLASSEMENT 1. Forestier (Fr.) 301 pnt., 2. Wim van Est (Ned.) 317 pnt., 3. Christian (Zwit.) 366 pnt.. 4. Thomin (West) 402 pnt.. 5. Anquetil <Fr.) 405 pnt.. 6. Picot (West) 419 pnt.. 7. Planckaert (Belg.) 445 pnt., 8. Keteleer (Belg.) 460 pnt., 9. Nencini (Italië) 533 pnt.. 10. Bauvin (Fr.) 573 pnt., 11. Mahé (Fr.) 578 pnt.. 12. Pado van (It.) 593 pnt., 13. Darrigade (Fr.) 608 pnt., 14. Defilippis (It.) 613 pnt., 15. Janssens (Belg.) 647 pnt. gesproken niets meer kon gebeuren. Voor de Belg Janssens was het een onbegon nen taak om een aanval te beginnen. De Tour heeft zich gekenmerkt door een gebrek aan klimmers en dat is voor Anquetil een geluk geweest. Hij heeft daardoor zijn in Thonin-les-Bains her overde trui zonder merkbaar verlies over de Alpen en Pyreneeën kunnen dragen. Lorono heeft dit jaar in de bergen wei nig laten zien en de Giro-winnaar Nen cini, die de grote bergetappes Thonon Briangon en St. Gaudens—Pau won, had steeds een te geringe voorsprong om de gele trui te kunnen bedreigen. Het is buiten kijf, dat Gastone Nen cini de beste klimmer van deze Tour was. Hij is echter geen Coppi, en geen Bartali, geen Gaul en wat hij in de bergen won was te weinig, ook al omdat hij in de andere ritten, als lid van een niet al te sterke ploeg, te veel verloor. VERBLUFFENDE FRANSE PRESTATIES De prestaties van de Franse natio- nalen zijn verbluffend. „Precies zo'n ploeg als wij in 1953 hadden", zei Pel- lenaars. Het is voor Marcel Bidot zelf een grote verrassing geworden. Hij had voor de start in Nantes niet zo veel vertrouwen in het tiental uiteen lopende knapen, waarin het eigenzin nige, eerzuchtige element sterk was vertegenwoordigd en waarvan hij wist, dat het zeer moeilijk zou zijn er een hechte ploeg van te maken. Hü had geen kopman en hü was ook kenne lijk niet van plan er een als zodanig aan te wijzen. Ook toen duidelijk werd, dat Anquetil de beste man was, heeft de Franse ploegleider de rest van zyn equipe geen knechtendiensten opgedragen. Wanneer een der Fran sen hulp nodig had, dan waren er altijd een paar ploeggenoten, die hem bijstonden; vaak was dat Stablinski, maar ook Stablinski heeft voor zijn eigen kans mogen rijden. De anderen hebben dat eveneens kun nen doen en dat Bouvet, Mahé en Wal kowiak geen succes hebben gehad, lag niet aan het vervullen van een bepaalde taak, maar was alleen te wüten aan het gebrek aan grote klasse. Behalve Anquetil behoorden Privat, Darrigade, Bauvin en Stablinski tot de etappe-winnaars. Privat en Darrigade wonnen er ieder zelfs meer dan één. De kleine Lilli Bergaud heeft alle gelegen heid gekregen zijn kansen in de bergen te verdedigen en hij heeft die bergprijs slechts op het nippertje, met 1 punt achterstand op Nencini, verspeeld. Jean Forestier tenslotte kon „vrijbuiteren" in het klassement en dat is ten koste van Wim van Est gelukt. ONAFGEBROKEN REEKS Zo heeft deze ploeg, die tot de 18e etappe (toen Walkowiak uitviel) als enige formatie op volle sterkte is geble ven, een ongekende reeks successen be haald. Twaalf maal (met inbegrip van de tijdrit in Barcelona) werd een rit- zege behaald, vele keren een tweede plaats. Het puntenklassement ging naar de tricolores en de tweede prijs van het bergklassement. Vyftien dagen reed Anquetil in de gele trui, drie dagen was Privat leider van het algemeen klasse ment. eenmaal Darrigade. eenmaal Fo restier. terwijl Walkowiak als winnaar van 1956 in het geel uit Nantes had mogen vertrekken. Slechts éénmaal, toen de Parijzenaar Nicolas Barone in Colmar de trui van Anquetil overnam, hing dit eretricot niet om de schouders van één der tricolores. Talrijke malen werd door Frankrijk nationaal het ploegendagklassement ge wonnen en nooit heeft deze ploeg de eerste plaats in het algemene klasse ment behoeven af te staan. TEGEN DE 170.000 GULDEN Men behoeft niet te vragen wat deze ononderbroken triomftocht met tot slot de eindoverwinningen in indivi dueel, ploegenklassement en punten klassement voor de rood-wit-blauwen heeft opgeleverd. Bij het bedrag dat aan de start van de laatste etappe büna 95.000 gulden bedroeg, kwam dus nog de etappe prijs voor Darri gade, de dagprijs voor de ploeg en als klap op de vuurpül de prijzen voor de eerste plaatsen in het algemeen klas sement (20.000 gulden) en algemene ploegenklassement (30.000 gulden) en het puntenklassement (10.000 gulden) alsmede nog enkele rentes en premies. Men kan aannemen, dat het totaal bedrag van Frankrijk nationaal tegen de 170.000 gulden zal lopen. GEEN CADANS De taktiek van de nationalen om al tijd te blyven jagen op overwinningen en nooit een renner uit een andere for matie een zege cadeau te doen een zonder twijfel logische en sportieve, maar beslist niet gebruikelijke methode heeft in één opzicht niet het beoogde succes gehad. De Franse ploeg had zich namelijk in de loop van de strijd een „droomresul- taat" als einddoel gesteld; by de eerste vyf in de randgschikking had men zich drie plaatsen toebedacht. Daar hebben o.a. de rappe Belg Janssens en de merk waardige Oostenrijker Christian een stokje voor gestoken. Vooral Christian, lid van de Zwitserse ploeg, heeft deze Tour zeer sterk gereden. „Donald Duck" zoals het peloton hem noemde vanwege zyn gewoonte om de gehele rit in zichzelf te zitten mompe len, was de revelatie van dit jaar. In Oostenrijk heeft hy de rol van na tionale sportheld in de loop van drie weken van Tony Sailer overgenomen. Overal in Wenen kan men het portret van deze als atleet begonnen wielrenner bewonderen en in het Pare des Princes heeft men op het laatste moment plaats moeten maken voor een groep Oosten rijkse sportjournalisten, die met een extra vliegtuig naar de metropole waren gekomen om hun landgenoot over de laatste eindstreep te zien komen. NEDERLAND Nederland heeft dit jaar een beschei den rol gespeeld. Wel werd door Pelle- naars de oude taktiek toegepast van meegaan in de slag, zodra de gelegen heid zich voordeed. Maar in deze Tour der uitvallers, waarin na de kennelijk nog niet rype Van Wetten ook Wout Wagtmans en Daan de Groot hun spul len pakten en Leo van der Pluym we gens tij doverschry ding werd geëlimi neerd, had Pellenaars er de ploeg niet meer naar om hoge ogen te kunnen gooien. Rijden op de algemene rang schikking en op het ploegenklassement was uitgesloten. Slechts etappe-succes sen en het puntenklassement waren het oogmerk. Die etappe-successen zijn niet gekomen. Eenmaal werd Gerrit Voor ting (in Colmar) tweede achter Hassen- forder, een paar keer werd Wim van Est derde en vierde. Verder waren de pres taties gering, al hebben de jeugdige le den van de Oranje-equipe, Piet van Est, Piet de Jongh, Jaap Kersten en Michel Stolker, bij vele gelegenheden getoond het vak, het moeilijke vak waarby lichaamskracht, uithoudingsver mogen en intellegentie moeten samen gaan, te kunnen leren. „Eert etappe-zege is ons een paar maal ontgaan, enkel en alleen omdat het die jonge jongens aan ervaring ontbreekt", was het oordeel van Kees Pellenaars, „maar zy komen er wel". NEDERLAND VEROVERDE f 20.000.—. Wim van Est heeft één dag in de groene trui gereden. In de rit naar Aix- les-Thermes veroverde hy de glanzende maillot op de Breton Thomin, die in een valparty vele plaatsen verspeelde, maar al de volgende dag nam Jean Forestier de leiding in het klassement over om haar daarna niet meer af te staan. De tweede plaats en de vüfduizend gulden, die eraan vastzitten, zün ech ter een welkome buit voor de Neder landse ploeg en het bewijs voor het toch wel constante rijden van de oudste en beste man van het zestal, dat Parijs haalde. Wim van Est heeft er ook voor gezorgd dat er toch nog wat geld in het laatje is gekomen. Zijn tweede plaats in het punten klassement en de achtste positie in de eindrangschikking leverde 6250 gulden op, waarmee Nederland ongeveer op een totaalbedrag van 20.000 gulden komt. Over geld gesproken. De Tour is volgens de organisatoren financieel geslaagd. De betalende belangstelling is met uitzondering van Marseille zeer groot geweest en de organisatoren zün dan ook goed te spreken. Er is echter iets, dat de heer Goddet met grote zorgen vervult. Sportief is de Ronde allerminst een groot succes ge worden en deze wetenschap is voor de toekomst van dit evenement natuurlyk byzonder bedenkelijk. De strijd in de extra-sportieve sfeer wordt steeds groter. De merken gaan een grotere rol spelen dan de nationa liteiten. Daarom zint de Tourdirectie op een wijziging in de formule. De huidige is niet te handhaven, dat weet Goddet zeer goed en het zal dan ook niemand verwonderen, wanneer de Tour volgend jaar met een nieuw pakje zal aantre den. Wij bedoelen, dat de renners dan gegroepeerd zullen worden in merken ploegen, dat zij voor een fabriek starten en niet meer in de allereerste plaats voor een land. Over die Tour van volgend jaar is overigens nog niets beslist. Wel bestaan er vergevorderde plannen om Brussel, in 1958 immers zetel van de wereldten toonstelling, als startplaats te kiezen. Darrigade icon opnieuw in eindsprint (Van een speciale verslaggever) Voor Fernand Picot en Nino Defilippis eindigde de Tour 1957 met een harde smak tegen de betonnen baan van het Pare des Princes, 70 meter voor de finish. Over hen heen buitelden de Italiaan Tosato en de Parüzenaar Raymond Hoorel beke. Opeens was de apotheose gebroken. Het geluid van de tribunes, dat tijdens een massale eindsprint van het op één na alle deelnemers (de Spanjaard Morales was achtergeraakt) in een orkaan van toejuichingen was overgegaan, verstomde. Dokter Dumas en zijn assistenten renden naar de plaats van het ongeval, waar Tosato en Hoorelbeeke pijnlijk overeind krabbelden om de laatste meters af te leggen. Een knappe, donkerharige jonge vrouw kwam met een bleek gelaat toe lopen, zij verliet even later het stadion naast de brancard waarop haar man Fernand Picot lag. Defilippis werd, uit vele wonden bloedend door enkele vrien den naar de verbandkamer gebracht. Het was dus een triest slot van een Ronde, die toch reeds in vele opzichten teleurstellingen heeft gebracht. Het impulsieve Parijse publiek het stadion was tot de laatste plaats gevuld begreep dat. Geruime tijd bleef een sfeer van onbe hagen in het stadion hangen, tot eindelijk Darrigade op de fiets stapte om zijn ererondje als winnaar van de laatste etappe te maken. Want de eerzuchtige Darrigade had zich, met de steun van de gehele Franse nationale equipe uiter aard, weer de snelste sprinter van alle coureurs getoond. De Fransman was als derde de baan opgesneld, achter de Italianen Padovan en Nencini. Het werd een moeilijke en lange eindsprint. Padovan bleef in een hoog tempo op kop rüden, gevolgd door Nencini, die tot de voorlaatste bocht de weg voor Darrigade afsloot. Maar de Fransman was slim genoeg om de coalitie te breken. Als volleerd sprinter schoof hij naar boven en verkreeg daarmee zoveel snelheid dat Padovan (Nencini was inmiddels teruggezakt) zijn rush niet meer kon stuiten. De tweede achter eenvolgende etappezege dus voor Darrigade. Het publiek heeft dit feit gedurende de ereronde luidruchtig gevierd. peld) die hij enkele dagen geleden aan Anquetil had verspeeld. Vandaar de ac tiviteiten, ondanks alle pijn. En het was bijzonder prettig, dat op Barone zater dag juist voldoende stemmen werden uitgebracht om hem in zijn opzet te doen slagen. NIET BOEIEND. De 227 km lange rit van Tours naar het juichende Parijs heeft, behalve de eindsprint weinig boeiende momenten gehad. De renners beseften, dat de po sities bepaald waren en putten zich daarom niet uit met ontsnappingspo gingen, die toch van weinig invloed meer zouden zijn op de algemene rangschik king, Onderling grapjesmakend en een glimlach vol tevredenheid het einde van alle inspanningen en ontberingen was immers nabij fietsten zij naast elkaar voort in een nog redelijk hoog tempo. Het wachten was tenslotte op de man wiens eerzucht om als eerste in Parijs te arriveren de gezapenheid zou breken. Die man was Piet van Est. Zeventig km voor de eindstreep sprong hij onver wacht snel weg. maar onmiddellijk vlo gen Darrigade en Queheille naar zyn wiel. Het drietal verkreeg een voorsprong van 200 meter, niet meer. Want er wa ren meerdere renners, die dolgraag in Parijs wilden triomferen: Adriaenssens. de Portugees Da Silva. Barone. Planc kaert. de Italiaan Baroni. en. merkwaar dig genoeg, ook Jacques Anquetil. Deze zes coureurs kregen, dank zij het hoge tempo van de drager van de gele trui, spoedig contact met de vluchtelingen en de vlucht was daarmee afgelopen. Want op een seintje van de ploegleiders, die allen naar voren stoven, liet de kopgroep zich inlopen door het peloton. BARONE STRIJDLUSTIG. Piet van Est heeft later, na 178 km, nog een poging gewaagd. Zij leidde op nieuw tot gejaag van de hoofdmacht en bleef dus zonder effect. Maar actiever nog dan onze landgenoot was de dappere Nicolas Barone. De wilskracht en 't lijden van deze Parijzenaar zijn in de laatste dagen onbegrijpelijk geweest, evenals zijn initiatief in deze laatstse rit. Baro ne wordt gekweld door steenpuisten. Hij kan nauwelijks lopen en op zijn fiets veert hij meermalen met een pijnlijk ge zicht van zijn zadel omhoog. De Parijze naar had evenwel één doel: het herove ren van de eerste plaats van het klasse ment van de meest-strijdlustige renner (waaraan een flinke premie is gekop- De Nederlandse Tour-ploeg in het Pare des Princes te Parijs tij dens de huldiging van de renners. Geheel links Kees Pellenaars; in 't midden de voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unieonze oud-stad genoot, dr. P. van Dijk. KERSTEN EN DE JONGH RAAKTEN LOS. Het initiatief van Barone en Piet van Est kon evenwel het peloton niet bre ken. Wel bracht het gejaag enkele ren ners even in moeilijkheden. Kersten, Piet de Jongh en de Spanjaard Morales ver loren bijvoorbeeld kort voor de finish het contact met de overigen, maar de Nederlanders herstelden zich snel. En zo reed de karavaan dus als een vrijwel ge sloten eenheid over de brede boulevards van Parijs, die omzoomd waren door honderdduizenden toeschouwers. De Parijzenaar André le Dissez trok daarbij nog de meeste aandacht, want hij arriveerde in het Pare des Princes met een politiepet op zijn donker, guitig hoofd. De eindsprint, die zulke trieste gevolgen had, werd een triomf voor Darrigade. Na hem passeerden Padovan, Forestier en Wim van Est de streep. Piet van van Est klasseerde zich als 7de, Stolker als 26ste, Voorting 36ste, De Jongh 37ste en Kersten 42ste. CEREMONIEEL. Onmiddellijk na de aankomst volgde het gebruikelijke ceremoniieel. Jacques Anquetil moest op de ereloge, waar ook de voorzitter van de K.N.W.Ü., dr. P. van Dijk. had plaatsgenomen, de hulde van geestdriftige toeschouwers in ontvangst nemen. Een gescandeerd „Anktiel Ank- tiel" begeleidde hem even later op zijn ereronde. Daarna volgden de ereronden van de overige winnaars van de klasse menten en de hoogst-geklasseerden in de algemene rangschikking. Ook Wim van Est behoorde daartoe. De Tour werd tenslotte definitief afgesloten met een ererondje van alle ploegen. Kees Pelle naars reed trots voor zyn jongens. Uit het luide applaus bleek hoe ^populair deze in Frankrijk zijn. De luidste toe juichingen gingen toch naar Fernand Picot. toen hij met een tulband van verbandgaas op het hoofd moeizaam door zijn ploeggenoten op de fiets werd geholpen en met bloemen om de pijn lijke schouders langs de toesschouwers werd voortgeduwd. Ademloos luisterden de duizenden toen een telegram van de president van de Franse Republiek. Coty. gericht aan de Tourwinnaar Anquetil werd voorgelezen. De Franse president feliciteerde Anque til met zijn overwinning en complimen teerde hem met het enorme doorzettings- vermogen, dat de man uit Rouaan had getoond.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3