ENGELAND STEUNT SULTAN WEERBERICHT Daily Mail: Rebellen doden onze mannen met Amerik. ivapens BUSSTAKING IN ENGELAND SCHIEP ALOM GROTE CHAOS Tunesië binnenkort republiek? Weer serie doden door verkeer 96ste jaargang MAANDAG 22 JULI 1957 No. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Opstand in Muskate en Oman 95 Engeland zal gehoor geven aan de smeekbede van de sultan van Muskate en Oman, die de hulp der Britten heeft ingeroepen nu rebel len op twee plaatsen in zijn olierijk sultanaat in opstand zijn gekomen. De vorm, waarin deze hulp zal worden verleend, is echter aldus een officiële waardvoerder van de Britse regering in Bahrein nog niet vastgesteld. Er zijn nog geen Britse troepen in Muskate aan gekomen. 13.000 vierkante kilometer met de steden Nizwa, Firk en Ibri in hun macht. De ..Daily Mail" meldt vanochtend, dat het garnizoen van Ibri is vernietigd. Het stond onder leiding van Britse officie ren. De opstandelingen zijn, aldus het bjad, voorzien van Amerikaanse wapens, die uit Saoedi-Arabië zijn ingevoerd. Twee fronten De opstand van de ongeveer 1500 stam leden heeft twee fronten, een tegen Muskate en een tegen de oase Boeraimi aan de grens tussen Oman en Saoedi- Arabië. Volgens te Londe-i ontvangen berichten staat de opstand onder leiding van Taleb, de broer van de Imam van Oman, die in het achterland van Nizwa een onafhankelijke staat wil stichten. De aanleiding zou de arrestatie van sjeik Ibrahim Ibn Hassa een bondge noot van de Iman zijn, die door de sultan was uitgenodigd om besprekingen te voeren over zijn toekomstige betrek kingen met het sultanaat. De sultan zou de sjeik gearresteerd hebben, toen deze zijn gast was. Daarop brak er een op stand uit onder de stammen in het ge bied van Oman. De .aanhangers van de sultan beweren daarentegen, dat sjeik Ibrahim voorbereidingen trof om met zijn stamgenoten het gezag van de sul tan in het gehele sultanaat te trotseren, maar dat hij hierin gedwarsboomd werd door de sultan getrouwe Bedoeïnen en volgens hen is de sjeik naar de kust ge vlucht, waar hij zichzelf vrijwillig bij de Doodvonnissen in Hongarije Twee leden van een „contra-revolu tionaire terroristisdhe organisatie" zijn zaterdag te Boedapest ter dood veroor deeld wegens hun aandeel in de op stand van vorig jaar. De terdoodver- oordeelden, Ferenc Horvat en Gyorge Spam'berger, zouden sohuldig zijn aan een poging tot moord en activiteit, wel ke gericht was op omverwerping van het volksdemocratiscfhe regime. Elf andere leden van de organisatie, welke in Boedapest een belangrijk aan deel had in de opstand voor de vrijheid, werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van üwee jaar tot levens lang. De secretaris-generaal van het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen (ÏVW), de heer J. H. Olden- broek, heeft zaterdag verzet aangete kend tegen de drie doodvonnissen, die enige dagen tevoren in Hongarije tegen jonge Hongaarse arbeiders waren uit gesproken. Nog maximaal 150 vluchtelingen Aan de Ned. Federatie voor Vluchte lingenhulp heeft de minister van Jus titie toegezegd, te willen bevorderen, dat een getal van maximaal 150 vluchtelin gen, welke zich reeds vele jaren bevin den in vluchtelingenkampen in het bui tenland, in 1957 naar Nederland zal kunnen komen, mits het particulier ini tiatief zich garant stelt voor de verzor ging van deze vluchtelingen. Dit project heeft de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp thans in voorberei ding. Een selectiecommissie, waarvan naast vertegenwoordigers van de Federatie ook deel uitmaken een ambtenaar van de afdeling vreemdelingenzaken van het ministerie van Justitie en een medisch deskundige van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zal eerstdaags terug keren van'een reis naar enige vluchte lingenkampen in Oostenrijk. Italië en Zuid-Duitsland. Na terugkeer van de missie zal nader overleg plaats vinden met de regionale stichtingen, welke zich in beginsel bereid hebben verklaard om de verzorging van de hier bedoelde vluchtelingen mogelijk te maken, als mede met het ministerie van Justitie. De Federatie hoopt, dat het overleg er toe zal leiden dat de eerste vluchtelin gen in de tweede helft van september a.s. naar ons land zullen komen. Advertentie Zo Kt li servtce sultan meldde. Hierna zou Taleb de stammen in het gebied van Oman heb ben opgehitst om tegen de sultan in op stand te komen. Voor de gevechten be gonnen hebben beide partijen ultima tums uitgewisseld. Taleb eiste vrijlating van sjeik Ibrahim en de sultan eiste, dat de. rebellen de wapens zouden neer leggen. Volgens een Britse functionaris in Muskate beheersen de opstandelingen op het ogenblik het centrum van Oman. Een Britse groep oliedeskundigen, wer kend voor een zusteronderneming van de Iraakse oliemaatschappij, staaf tenge volge van de opstand niet meer in ver binding met het hoofdkwartier in Mus kate. Engelse bladen geven nog meer bij zonderheden. Volgens hun berichten hebben de opstandelingen een gebied van Toch geen gesprek Zjoekof-W ilson Witte Huis verbaasd over reacties Het Witte Huis is naar verluidt verbaasd over de interpretaties die zijn gegeven aan President Eisenhowers opmerking van woensdag j.l., dat een samenkomst van de ministers van Defensie van de Sovjet-Unie en de V.S. wellicht zijn nut zou hebben. Men legt er de nadruk op, dat de President slechts commentaar had geleverd in antwoord op een vraag, die op zijn persconferentie werd ge steld, en dat hij er op het ogenblik niet aan denkt maarschalk Zjoekof naar Washington uit te nodigen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf de jour nalisten de indruk, dat het ministerie koel staat tegenover de gehele suggestie. I Dorpen geïsoleerd, verbindingen ontwricht (Van onze Londense correspondent) Duizenden moesten vanmorgen naar hun werk lopen, als gevolg van de busstaking welke het grootste deel van Engeland buiten Londen heeft getroffen. De helft van het aantal bussen dat Engeland bezit bleef in de garages. Het stakingsparool is vrijwel algemeen opgevolgd. Het is vooral een slag voor de mijnwerkers en vele fabrieksarbeiders, die op de provinciale diensten zijn aangewezen. Bedrijven organiseren thans noodtransport. De staking betekent ook dat honderden dorpen zijn afgesneden van de steden in de buurt. Vakantiegangers zijn ern stig gedupeerd. In de badplaats Brighton, waar da gelijks 95.000 personen door bussen worden vervoerd, moet thans iedereen lopen. Duizenden hebben hun vakantie moeten opgeven, terwijl andere duizen den in hun vakantieoord zijn gestrand. De regering heeft besloten automobilis ten, die niet verzekerd zijn tegen aan derden toegebracht letsel, te vrijwaren tegen wettelijke aansprakelijkheid ten einde de liftkansen te vergroten. In Birmingham, de grootste stad na Londen, moet het transport gevonden worden voor een kwart miljoen mensen. Er heeft zich zondag een aantal inci denten voorgedaan doordat stakers bus sen aanvielen, welke bleven rijden, om dat het personeel niet bij een vakbond Zaterdag vond in Den Haag de viering van het 90-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis plaats. Een van de hoogtepunten was het défilé, waarbij de pas op gerichte drumband van het Roode Kruis muzikale medewerking ver leende. een openbaar onderzoek naar de toe stand, waartegen de busondernemin gen zich verzetten. Het is niet uitge sloten, dat het conflict zich zal uit breiden tot de gemeentelijke busdien sten, met wie de bonden thans onder handelen. Een aanbod tot loonsverhoging van de gemeenten, dat groter is dan van de particuliere ondernemingen, is door het buspersoneel verworpen. Verwacht kan worden, dat de vervoerschaos nog min stens deze hele week zal duren. Regeringsnota over C.A.O. voor de bouwvakken (Van onze Haagse redactie) De minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff. zal een nota opstellen met richtlijnenn als basis voor verder over leg over de CAO voor bouwvakarbeiders. De besprekingen, die gedurende de af gelopen maanden hierover zijn gehou den. zijn enigszins vastgelopen en de re gering wenst met deze nota een nieuwe stap te doen in de richting van de ver wezenlijking van deze CAO. Dit is be kend geworden na een bespreking tus sen werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf en de ministers Zijlstra, Suurhoff en Witte. Naar zuivering in Praag? „Rude Pravo", het orgaan van de Tsjeöhoslowaakse communistische partij heeft zaterdag geschreven, dat, hoewel het collectieve leiderschap van de partij was versterkt, er nog steeds enige „ne gatieve factoren" zijn die „wij moeten identificeren en bestrijden". Seder1 het twintigste congres van de Russisch communistische partij (waar op de kritiek op Stalin werd geleverd) hebben „enige kameraden het begrip democratie anders dan de meerder heid opgevat, namelijk als het reoht om de algemene partijlijn overal en altijd te kritiseren en om tegen de partij ge richte ideeën te lanceren, aldus „Rude Pravo". is aangesloten. Studenten, die in hun vakantie als busconducteur werkten en die zich aan- j meldden om hun geld te halen, werde/ j gisteravond in Eastbourne als „stakings brekers" beschouwd. De transportarbeidersbond is een der grootste bonden ter wereld en is financieel in staat stakingsgelden, welke wekelijks tussen de 30 en 40 miljoen gulden ligggen, gedurende enkele maanden uit te keren. De re gering dringt aan op arbitrage, welke de bonden blijven weigeren. Zij eisen Vandaag waarschijnlijk beslissing Het politieke bureau van de Tune sische nieuwe grondwetspartij van premier Habib Bourguiba zal, naar „'1 Action", het weekblad van deze partij weet te melden, vandaag beslui ten, de monarchie af te schaffen. De grondwetgevende vergadering zou in de loop van de week de republiek uit roepen. Algemeen verwacht men, dat Bourguiba dan president zal worden. Hogewoerd 66-68 Kicon financiering Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JULI Zon op: 4.50 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 1.04 uur; onder: 17.18 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 11.45 uur; laagwater te 7.07 en 19.48 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Op de plaats waar de ramp met de ..Neutron" gebeurd is, tussen Biak en het eilandje Owi. heeft een sobere plechtigheid plaats gevonden aan boord van het tourneevaartuig ..Oranje". Vertegenwoordigers van burgerlijke en marineautoriteiten wierpen tijdens deze plechtigheid kransen in zee. In de afgelopen week verklaarde hij, dat de staat voorbereidingen trof om ,,alle onrechtmatig verkregen voordelen" te niet te doen en dat daarbij voor de koninklijke familie geen uitzondering zou worden gemaakt. Vrijdagavond werd de jongste zoon van de Bey, prins Salaheddine, aange houden naar aanleiding van een inci dent, waarbij een poging zou zijn ge daan om een politie-inspecteur van de paleiswacht met een auto omver te rij den. De kwestie werd achter gesloten deuren behandeld en er werd niet mee gedeeld, of de prins officieel in staat van beschuldiging is gesteld. Zaterdag werd het paleis van de Bey, naar ver luidt, streng bewaakt door politieman nen in burger. De tegenwoordige Bey. Sidi Moham med al-Amin, behoort tot de dynastie van de Hoesseinieten, die sinds 1705 in Tunis aan de macht zijn. Hij volgde in 1943 zijn neef Sidi Mohammed ad-Mon- sif op die door de Fransen was afgezet. Sinds Tunesië onafhankelijk van Frankrijk is geworden, zijn het gezag en de populariteit van de Bey zeer verminderd. Een commissie van de rondwetgevende vergadering houdt zich al enige tijd bezig met de vraag, of het. land de monarchie moet af schaffen en een republiek moet wor den. De huidige Bey heeft niet de sym pathie van het Tunesische volk. Men heeft hem vooral kwalijk geno men, dat hij, belast met schulden, zijn troon heeft bestegen en dat hij thans een fortuin belegd in landerijen, palei zen. huizen en edelstenen heeft, dat tus sen de vijf en zes miljard franc of tus sen de vijftig en zestig miljoen gulden wordt geschat. Een deel van de lande rijen heeft hij ook dat verwijt men hem en niet ten onrechte onder Frans protectoraat voor een appel en een overgenomen van de domeinen of verkregen door onteigening. De sierlijke grijsaard heeft een passie voor horloges en klokken, van welke hij een bekwaam hersteller is en van welke hij een kostbare collectie moet bezitten. Zijn familie, tegen welke zich de af keer van het Tunesische volk even eens richt, is vaak in opspraak ge weest en zij heeft daardoor bijgedra gen aan zijn onpopulariteit. De beide jongste zonen en de negen dochters vormen een weinig waardige en zich met curieuse praktijken ophoudende clan. Verscheidenen van hen zijn in 1956 wegens handel in verdovende middelen gearresteerd en veroordeeld geweest. Daartoe had de ministerraad eerst hun onschendbaarheid moeten opheffen. Stadsbus tegen abri: jongentje gedood Er zijn in het afgelopen weekeinde helaas weer vele verkeersongevallen gebeurd. Zo is in Den Haag zaterdag een autobus van de HTM, die bij de halte aan de Nieboerweg ter hoogte van de Tesselsestraat moest stoppen, tegen de bij deze halte behorende abri opgereden. De abri werd vernield. Een van de wachtende passagiers, het 7-jarig jongetje J. A. Vogel uit de Juriaan Kokstraat te Scheve- ningen, kwam om het leven, vermoedelijk doordat zijn hoofd door brokstukken van het dak van de abri werd getroffen. Vijf andere passagiers werden gewond. Twee werden naar het ziekenhuis Zuid- wal gebracht, vanwaar zij later op de dag naar huis konden gaan; drie werden ter plaatse behandeld. Het ongeluk gebeurde doordat de bus, die van de Tesselsestraat linksaf de Niboerweg opreed, slipte. De bus is in beslag genomen voor onderzoek. Zaterdagmiddag is de 29-jarige J. Habing uit Klazienaveen op de Schoo- nebeekerweg met zijn motor met zijspan tegen een boom gebotst en dodelijk ver ongelukt. Zijn broertje, dat in het zij span zat, liep slechts lichte verwondin gen op. Vermoedelijk is het zijspan, dat eerst 's morgens aan de motor was bevestigd, losgeraakt, waardoor Habing de macht over het stuur verloor. Zaterdagmiddag is een 65-jarige mevrouw uit Vaals in het R.-K. zieken huis te Hilversum overleden aan de ge volgen van een schedelbasisfractuur, die zij dezelfde middag had opgelopen, toen Nederlanders naar A-bomproeven Met andere Europeanen en Canadezen Het federale bestuur voor de burger lijke verdediging in de Ver. Staten heeft zaterdag meegedeeld, dat 31 experts op het gebied van de burgerlijke verdedi ging en ontwerpers van schuilkelders, die tien landen zullen vertegenwoordi gen, uitgenodigd zijn om een van de atoomontploffingen uit de test-serie mee te maken, welke voor volgende week is vastgesteld in het gebied van Las Vegas. Nederland behoort tot de landen, die de uitnodiging hebben aanvaard. De andere landen zijn Frankrijk, West- Duitsland, Griekenland, Italië, Zweden, Spanje, Turkije, Groot Brittannië en Canada. De Nederlandse vertegenwoordigers, die reeds vertrokken zijn. zijn mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de heer G. J. D. Franken, hoofd van het Bureau Bescherming Bevolking van hetzelfde departement. zij bij een botsing tussen de auto waarin zij zat en een vrachtwagen, met haar hoofd tegen de beugel van de autokap stootte. Het ongeluk gebeurde toen de bestuur der van de vrachtauto geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenauto met bruilofsgasten, onder wie zich ook het slachtoffer bevond. Het plotseling oversteken van een bromfietser is de oorzaak geweest van een auto-ongeluk, dat zaterdagavond bij Aarle-Rixtel gebeurde en waarbij de 45- jarige heer K. J. F. Z. Holst uit Arnhem en zijn drie kinderen, een meisje en twee jongens om het leven kwamen. Mevrouw Holst werd zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te Helmond opge nomen, evenals de bromfietser, de heer Heimans uit Aarle-Rixtel, die een been brak en zwaar aan het hoofd werd ge wond. Op de Rijksweg ZutphenDeven ter zijn zaterdagavond een personenauto en een scooter met elkaar in botsing gekomen waarbij de bestuurder van de scooter de 25-jarige W. B. J. Steemers uit Gorssel en zijn echtgenote, de 21- jarige mevrouw A. A. M. Steemsr-Rui- ken zwaar werden gewond. Zij werden overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis te Zutphen, waar de heer Steemers 's nachts aan zijn verwondingen is over leden. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Apeldoorn de 51-jarige G. Wenink uit Apeldoorn overleden tengevolge van ernstige verwondingen, die hij had op gelopen, toen hij in Apeldoorn door een caravan, getrokken door een personen auto, werd gegrepen. Hij werd toen met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Te Heemskerk is gistermiddag het 16-jarig meisje Hendrica de Gooyer uit Heemskerk op de weg tussen deze plaats en Uitgeest door een auto overreden. Ze fietste met enkele jongelui op de weg, toen zij onverwachts een duw kreeg. Ze viel vlak voor een auto, die niet meer kon uitwijken. In zorgwekkende toe stand is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze later is overleden. Schietpartij te Eindhoven Koning Leopold liad Psychopaat schoot in het wilde weg..i... Zaterdagmorgen heeft een uit de psychiatrische inrichting te Boekei ontsnapte zwakzinnige 37-jarige man een deel van de Tongelresestraat in Eindhoven in grote beroering gebracht, toen hü omstreeks drie uur van ach ter zijn ouderlijke woning en op straat in het wilde weg met een stengun be gon te schieten. De bewoners van het huis waren in paniek gevlucht. Toen de man tenslotte in het huis ver dween. kwam de inmiddels gearriveer de politie voor een moeilijke taak te staan. Zij vreesde dat het binnen dringen van de woning tot nieuwe salvo's zou leiden. De heer des huizes waagde het weer zijn huis binnen te gaan, waarna hij onmiddellijk werd opgebeld door de hoofdcommissaris van politie te Eind hoven, de heer van der Werff. die met behulp van de vader de psychopaat aan het toestel kreeg. De heer van der Werf sprak ruim een half uur met de zwak zinnige om hem te bewegen de sten- gun naar buiten te gooien en slaagde er in de geesteszieke er toe te brengen het wapen aan zijn vader te geven, die het 'weer aan de politie overhandigde. Om streeks zeven uur in de morgen was alles weer voorbij. De zwakzinnige man was juist vrijdagmorgen naar de psy chiatrische inrichting te Boekei overge bracht, waar hij reeds eerder was ver pleegd. Nog dezelfde dag wist hij echter te ontsnappen en met een fiets naar de ouderlijke woning te Eindhoven terug te keren. een auto-ongeluk Slechts enkele kneuzingen Ex-koning Leopold van België en zijn echtgenote. Prinses Liliane, hebben gis teren kneuzingen opgelopen, toen hun auto op de bergweg bij Cortina Dam- pezzo tweemaal over de kop sloeg en in een greppel langs de weg terecht kwam. De Belgische ex-koning en zijn echtge note werden door de Italiaansse coureur Farina, die achter hen reed, uit de res ten van de verongelukte wagen getrok ken. Hii bracht beiden naar hun hotel in Cortina. Koning Leopold en zijn echtgenote hadden eerder op de dag de onthulling bijgewoond van een borstbeeld van zijn vader. Koning Albert, die. zoals bekend, bij een klimpartij in de Ardennen om het leven kwam. Deze Belgische vorst kwam bij zijn leven vaak in Cortina. Dampezzo om van daaruit bergtochten te ondernemen in de vlakbij gelegen Do lomieten. Ook nu keerden de Belgische vorstelijke personen terug van een ritje in de bergen. Zij reden in een Cadillac, die men had willen laten zien op een internationaal ..Concours d'Elegance" in Cortina, maar de wagen was reeds van de deelnemerslijst geschrapt, omdat za terdag bij een onbeduidend ongelukje een van zijn achterlichten was bescha digd. Prinses van Retie zat achter het stuur en op uitnodiging van Farina pro beerde zij. wat de wagen kon presteren. Het ongeval liep gelukkig betrekkelijk goed af. Beide inzittenden kwamen er met lichte kneuzingen en wat schram men af. De auto is gedeeltelijk vernield.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1