Bloemlust in 1958 niet naar Essen Rassentegenstellingen steken in Parijs voor het eerst de kop op Algerijnen hebben in Frankrijk nimmer goede pers gehad en nu ivorden ze bovendien gevreesd Salzburg krijgt modern theater Met 1900 zit- en 500 staan plaatsen Heeft het bloembollenvak werkelijk geen belangstelling? Eind van vreedzame samenwoning 96ste jaargang Vrijdag 19 juli 1957 Derde blad no. 29190 zich uit te spreken, de beslissing anders gevallen zou zijn. Er is momenteel in de kringen van het Vak, zowel bij kwekers als expor teurs, groot onbehagen over deze be slissing en zeer velen zijn van mening, dat hier zeker niet gezegd kan wor den dat „het Vak" zijn financiële steun aan dit project onthield, maar dat enkele vakgenoten, minder ge interesseerd bij zulk een show, dit hebben doorgedreven. Hoe deze beslissing ook tot stand ge komen is, ze kan zeer zeker niet ver dedigd worden op grond van het Vak belang, het is zelfs te hopen, dat de tegenstand tegen deze beslissing zo groot wordt, dat het Centraal Bloem bollencomité er alsnog op terug komt, en men in 1958 de show te Essen zal kunnen laten doorgaan! Geen onderonsjes Deze kwestie doet meteen de vraag rijzen (en die wordt in vakkringen momenteel algemeen gesteld) of de huidige samenstelling en werkwijze van het Centraal Bloembollencomité bevre digend mag worden geacht. De miljoe nen die het Vak voor algemene vak doeleinden opbrengt, worden door dit Comité beheerd en gedistribueerd. De samenstelling van dit comité is lichtelijk verouderd, gebaseerd als het is op het oude twee-cent-per-roefonds, en een reorganisatie in samenstelling en werk wijze zou niet overbodig zijn. De zeer aanvechtbare beslissing t.a.v. Bloemlust-Essen maakt dit vraagstuk weer eens te meer actueel. Reeds is de mening geuit, dat hiermee het eind van „Bloemlust" is aange broken. Zeer zeker wordt die mening door het Bloemlust-bestuur niet ge deeld. Het is meteen overgeschakeld naar het „oude systeem" maar dat betekent niet, dat men afgerekend heeft met de gedachte van exposeren in het buitenland. In de kringen van het Bloembollenvak hoopt men algemeen, dat Bloemlust doorgaat met zijn werk en dat het spoe dig kans zal zien, de eens begonnen taak, onze bolbloemen onder de neus te brengen van de buitenlandse klant, voort te zetten. Het gaat hier om een prachtig stuk particulier initiatief, waarvoor vele vakmensen zich belang loos inzetten. Alleen al déArom dient dit werk te worden voortgezet in de richting, waarin het Bloemlustbestuur het heeft gestuurd, en waarin de over grote meerderheid der vakgenoten het ook gestuurd wil zien! ROEIEN. Slechte inschrijving voer roeikampioenschappen Zo slecht als dit jaar, is de in schrijving voor de Nederlandse roei kampioenschappen nog nooit geweest. Dit is een gevolg van het ontbreken vooral bij de heren van oude ploegen, een euvel, dat reeds bet ge hele seizoen zijn stempel op de wed strijden heeft gelegd. Zijn bij de dames alle nummers nog vrij redelijk bezet, bij de heren is er geen belangstelling voor de twee zonder stuurman, de vier met en de vier zonder stuurman en de lichte Vier. Omdat er voor hen geen tegenstanders zijn, heb ben de vier met stuurman van Nereus en de twee zonder stuurman van Het Spaarne maar ingeschreven voor inter nationale wedstrijden, die op het kam- pioensweekeinde 27 en 28 juli a.s. in Mainz worden gehouden. De inschrijving voor de nationale kampioenschappen op 28 juli ziet er nu als volgt uit: Heren: Skiff: Dordtsche 1 (Redele); Dordtsche 2 (Sijlmans); De Maas 1 (Bakker) en De Maas 2 (Weezenbeek). Twee met stuurman: Aegir en Wil lem 3. Dubbel twee: De Maas. Achten: Nereus en Laga. Dames: Skiff: Dordtsche (mej. Lude- rus)Wetterwille (mevr. Zeegers) en Nautilus (mej. Reuter). Dubbel twee: De Hunze en Viking. Dubbel vier: De Vliet, Nautilus— D.D.S.-combinatie en Nereuss Vier met stuurvrouw: Dordtsche, Wil lem 3 en De Laak. Achten: De Amstel, De Hunze en Nau tilus. Zesjarig meisje dc autobus overreden Toen zij met haar jongere broertje speelde op de Rijksstraatweg te Nieuw Helvoet, is gisteravond de 6-jarige Alie Snoeü door een passerende autobus ge grepen zij was vrijwel op slag dood. Het meisje was tijdens haar spel op de rijweg terecht gekomen en ondanks de pogingen van de autobuschauffeur uit Oostvoorne, die zeer ver naar links uit week en daardoor met de autobus in de aldaar lopende sloot tot stilstand kwam, was een aanrijding onvermijdelijk. Van de in de autobus zittende arbeiders werd niemand gewond. Marianne gevoelt zich bedreigd Advertentie (Van onze Parijse correspondent) Parijs is niet alleen de hoofdstad van Frankrijk, de zetel der regering en het uitzonderlijk gecen traliseerde middelpunt van het hele administra tieve, economische en culturele leven des lands, Parijs is óók nog een conglomeraat van volkeren en, naast New York, zonder twijfel de meest cosmopolitische stad, die er op onze aardkluit te vinden is. Het zou wat ver voeren hier nu na te gaan dankzij welke eigenschappen van het Franse volk het mogelijk is geworden, dat al die buiten landers zich in Parijs zo gemakkelijk konden assimileren en oplossen in één gemeenschap, waar in ze van hun eigen aard, en vaak zelfs taal, toch geen afstand behoefden te doen. Maar het feit kan niet worden ontkend. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland Aanvaardbare beslissing van het C.B.C. Helaas is aan deze vreedzame samenwoning van Franse en tenminste één categorie van vreemdelingen nu sinds kort een einde gekomen. Sterker: er vallen in Parys nu zelfs onmiskenbare tekenen van rassentegenstellingen en -discrimi natie waar te nemen. Men begint weer te letten op de huidskleur, de ogen, de neus, de haarinplant van een voorbijganger. En wanneei men dan een Algerijn herkent lichtbruin van huidskleur, donker haar en ogen, en veel kleiner van stuk dan zijn Noordafrikaanse broeders, de Marokkanen of Tunesiërs dan flitst het door je hoofd: zou dat soms ook een fellegha of een,, agent" hunnen wezen? En ongemerkt gooit men er een stapje bovenop. Nare herinneringen aan bezettingstijd De Algerijnen hebben in Frankrijk ofschoon ze in naam dan volle landge noten waren nooit een bijzonder goede pers gehad. Vandaag worden ze boven dien gevreesd. De kranten publiceren dagelijks breeduitgesponnen reportages over de onmenselijkste wreedheden, die door de Algerijnen in hun eigen land, maar ook in Frankrijk bedreven worden en waarbij intussen zeker ook wel eens wat al te vlot een paar sluipmoorden, waarvan de daders nog niet werden ach terhaald, eveneens maar op hun reke ning worden geschreven. De propagan distische uitwerking van die krante artikelen is overigens nog niet de enige oorzaak van de tegenstellingen, die zich tussen de Fransen en de Algerijnen nu steeds sterker openbaren. De Franse politie geeft, zij 't ongewild, zelf ook nog dagelijks voorbeelden van rassendiscri minatie. Op straat worden, onder het oog van het publiek, Algerijnen aange houden, naar hun identiteitspapieren gevraagd en gefouilleerd. Auto's moeten stoppen en worden op wapens door zocht, wanneer de bestuurder Algerijnse trekken vertoont. Verdachte elementen worden door de agenten op straat in de boevenwagens de beruchte paniers salade, de slamanden opgeborgen en weggebracht. Discreter methode mogelijk? Niemand zal willen ontkennen, dat de Franse autoriteiten er onder de huidige omstandigheden niet goed aan doen een aantal Algerijnse elementen geducht in de gaten te houden, maar men kan zich ook afvragen of er geen discretere en tevens doelmatiger methoden be staan ter bereiking van dat doel. De taferelen, die zich nu in de Algerijnse wijken van Parijs afspelen, brengen in ieder geval op vrij griezelige wijze de bezettingsdagen in de herinnering, toen voorbijgangers op straat door de Duit sers werden aangehouden, wanneer hun neuzen op een Semitische afkomst schenen te wijzen Is Frankrijk, het land van de vrij heid, de gelijkheid en de broederschap, op weg een fascistische natie te wor den? Op een gletsjer. De vrees voor een meer of minder ver kapte dictatuur is zeker niet denkbeel dig. De Franse regering is op een zeep- glad en dalend vlak beland, zo niet op een gletsjer gezeten. Het Algerijnse drama is de oorzaak. In het begin was er een overeenkomst met de Algerijnen mogelijk geweest, waarbij beide volkeren hun lot misschien blijvend aan elkander hadden kunnen verbinden. Frankrijk wenste echter tegen beter weten in aan de fictie van het „Franse Algerije", dat een deel van het moederland vormde, vast te houden en daardoor werd ieder vruchtbaar ge sprek bij voorbaat onmogelijk gemaakt. In die gedachtengang of beter wensdroom was 't ook logisch de Al gerijnse nationalisten als rebellen te doodverven, die in verzet waren tegen het wettelijk gezag te Parijs, en de oor log voor het behoud van dit „depart ment" voor te stellen als een plaatselijke pacificatie-actie. Laatste reis Aga Khan Het stoffelijk overschot van wijlen de Aga Khan is gisteren met een Egyp tisch vliegtuig te Assoean in Egypte aankomen. De begrafenis vindt van daag plaats in de tuin van de villa te No er es Salam, die de Aga Khan voor zich had laten inrichtten, maar waar hij nimmer vertoefd heeft. Het stoffelijk overschot werd begeleid door de Begum, de nieuwe Aga Khan, Prins Karim, en diens vader, Prins Aly Khan. In de Parijse wijken, waar veel 'Algerijnen wonen, worden dezen herhaaldelijk aangehouden en ge fouilleerd. Onbarmhartige werkelijkheid Deze camouflage houdt echter al lang geen stand meer tegen de onbarmhar tige realiteit. En het is nu eenmaal al tijd onvermijdelijk, dat een dubbelhar tige politiek tot uitwassen voert. Onder die uitwassen behoren rassendiscrimi natie en rassenhaat, die nu de afzich- lijke koppen ook in Frankrijk zelf op steken, zeker wel tot de allerbeden- kelijkste verschijnselen, wanneer men vandaag de „kasbah's van Parijs" (de Algerijnse wijken) doorkruist en er met de bewoners spreekt, dan voelt men zich niet alleen op vreemd grondgebied, doch zelfs in een vijandig land. De moge lijkheden alsnog een brug te slaan tus sen beide volkeren, de Fransen en de Algerijnen, willen we in een slotartikel nader onder ogen zien. Modernisering van het Indonesische leger De Indonesische regering beeft een plan opgesteld om de gewapende strijd krachten' met moderne wapens uit te rusten, aldus heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. In deze me dedeling werd gezegd, dat overeen komstig dit plan militaire uitrusting zal worden aangekocht, op basis van kredieten op lange termijn, in elk land dat bereid is op een dergelijke voor waarde te leveren. Niet werd medegedeeld hoeveel de regering aan de modernisering van de strijdkrachten wil besteden. Als eerste stap in de richting van vervanging van de verouderde wapens en uitrusting, die thans bij de strijd krachten in gebruik zijn, heeft de re gering - aldus de bekendmaking van het ministerie van Defensie - van de Sovjet-Unie jeeps gekocht. Het con tract voor de levering hiervan werd ge sloten nadat de jeeps aan een aantal technische proeven waren onderwor pen, welke bevredigend verliepen. Onlangs besloot het bestuur van Bloemlust-Lisse, in overleg met de inzenders, in principe, in het voorjaar van 1958 een bolbloemen- tentoonstelling te houden in Essen, het hart van het Roergebied. Op deze plannen is prompt de domper gezet. De tentoonstelling in Essen gaat niet door, want men heeft niet genoegzaam financiële steun ontvangen van de zijde der vakgenoten. Het is ongetwijfeld voor het Bloemlust-bestuur een zware stap geweest, die stap terug. Het heeft de moed niet laten zinken en thans twee tentoonstellingen in Lisse georganiseerd. De tweede tentoonstelling, gekoppeld aan de mechanisatie-show, zal ongetwijfeld bezoekers trekken, vooral omdat men elkaar dit jaar voor het eerst niet in de wielen rijdt: de West- riese Flora te Bovenkarspel is net afgelopen, als Bloemlust-Lisse zijn poorten opent. Maar dat neemt niet weg, dat men een stap terug heeft moeten doen! „Zeek de klant op" Men vroeg zich reeds terecht af, of de tentoonstellingen te Lisse nog wel aan hun doel beantwoordden. De be langstelling uit vakkringen was onvol doende, voor het grote publiek was Lisse te zeer afgelegen. Waren er aanvankelijk plannen, de show te houden in een der grote steden van ons land onder het motto „Zoek de klant op waar hij te vinden is", men heeft grotere consequenties aangedurfd toen men besloot, de afnemer in het buiténland op te zoeken. En dan sprong Duitsland direct in het oog. Een land waar de invoer praktisch vrij is, met nog vele mogelijkheden, enwaar men nog onvoldoende bekend was met het uitgebreide na-oorlogse sortiment. Zo kwam de tentoonstelling-Keulen, een voorproefje van de grote Bundes- Gartenschau, tot stand. Er mankeerde nog wel wat aan de organisatie, maar in aanmerking genomen, dat het de eerste keer was, en dat alles, tot de graszoden toe, langs de weg van Hol land naar Duitsland moest worden ver voerd, heeft men daar een geweldige prestatie verricht. Er kwamen 50.000 bezoekers en alle inzenders waren zeer tevreden. Algemeen was men van me ning „Dat doen we volgend jaar wéér!" Geen interesse Men ontveinsde zich niet, dat men bij een volgende tentoonstelling voor méér moeilijkheden zou komen te staan. Vooral financieel zouden de lasten zwaarder worden. Die eerste keer kreeg men van allerlei kanten volle medewer king, maar men kan niet ieder jaar voor een dergelijke hulp aankloppen. Het stond wel vast, dat de tentoon stelling eerst op een gezonde basis zou staan, wanneer men kon beschik ken over de medewerking van het Centraal Bloembollencomité, dat de beschikking heeft over de miljoenen welke het vak per jaar opbrengt het meest voor onpersoonlijke reclame, en daarnaast voor wetenschappelijk on derzoek. In aanmerking genomen de zeer grote bedragen die gespendeerd worden in de Verenigde Staten, zonder dat men nu kan merken, dat dit een vergroting van de omzet met zich brengt, zou het C.B.C. toch ongetwijfeld er wel wat tegen aan willen gooren om in Duits land, een der grootste afnemers-landen met nog zovele mogelijkheden, het aan vankelijk behaalde succes te consolide ren! Maar opeens werd de streep gehaald door deze plannen. In een laconiek communiqué deelde het Bloemlust- bestuur mede, dat aangezien „het Vak geen financiële steun hierin kan ver lenen" de tentoonstelling niet kan doorgaan, en men in de plaats daar van naast de kersttentoonstelling (23 28 december) een tentoonstelling zou houden van 25 februari1 maart 1958 te Lisse! Wie is „het vak"? Deze mededeling wekte allerwegen verbazing. Wat betekent dat, vroeg men zich af, dat „het Vak" geen financiële steun kan verlenen? Volgens nadere, niet-officiële mede delingen zouden zowel het Centraal Bloembollen Comité als het bestuur van de Duitse Groep van de Bond van Bloembollenhandelaren van mening zijn, dat met deze uitgave geen direct vakbelang gediend was. Er blijft hier zeer veel in het vage. Wie het zijn die dit uitgemaakt hebben, is niet bekend, al lijkt de conclusie aannemelijk, dat wanneer alle belang hebbenden gelegenheid hadden gehad Van onze Weense correspondent) Al jarenlang klagen vele buitenlandse bezoe kers van de .Festspiele" in Salzburg, dat zij geen kaarten voor concerten of opera's kunnen krijgen. Met zijn 1600 zitplaat sen is het „FestspieLhaus" dat overigens pas een kleine dertig jaar gele den werd gebouwd, te klein geworden. Hierin zai nu echter verandering worden ge bracht door de bouw van een nieuwe en geheel moderne schouwburg, waarvoor een brede strook rots van de Mönchsberg zal worden weggeboord tot een diepte van tien meter. De plannen zijn ontworpen door de Oos tenrijkse architect Cl. Holzmeister. Daar het hiep om een nationaal belang gaat, zal de rege ring voorlopig een lening van 35 miljoen schilling uitschrijven en wanneer deze actie succes heeft, zullen nieuwe leningen volgen. Voor het gehele project zal een bedrag van 140 miljoen schilling (dat is bijna 10 miljoen gulden) nodig zijn. De nieuwe schouwburg za! 2400 plaatsen hebben, waarvan 500 staanplaat sen, wat iets nieuws is voor Salzburg en vooral voor de inwoners zelf, die nu eindelijk eens op goed kope manier aan hun trek zullen komen. Het toneel heeft, een veran derlijke breedte van 14 tot 30 nieter en een diepte van 50, zodat het al naar gewenst vergroot of ver kleind kan wonden: voor kleine toneelstukken, bal. letvoorstellingen, opera's en oratoria. De zaal wordt als amfitheater gebouwd, verdeeld in parket en slechts één rang De tech nische apparaten, die achter, boven en onder het toneel worden aan gebracht, beloven de mo dernste te worden van geheel Europa. Het oude „Festspielhaus" wordt echter niet afgebroken, doch blijft in gebruik, zodat 4000 toeschouwers op eenzelfde avond voor stellingen kunnen bijwo nen. Onnodig te zeggen dat met deze vernieuwing ook uitbreiding van het programma en het reper toire gepaard zal gaan. Wanneer alles naar wens verloopt, kan de officiële opening tegen 1960 tege moet worden gezien. De English Electric P. 1", het nieuwste model straaljager, dat voor de Engelse luchtmacht werd gebouwd, heeft tijdens proefvluch ten het wereldsnelheidsrecord ge broken. Het is bekend, dat de 36- jarige test piloot Roland Beaumont verscheidene malen achtereen snel ler heeft gevlogen dan 1811,2 km, per uur. Het officiële wereldrecord dat op naam staat van de Engelse tcstpiloot Peter Twiss. De werke lijke snelheid, die met de P.l. werd öehaald is niet bekend omdat de officiële gegevens nog geheim zijn. Op de foto links ziet men de ..P.l." die werd gebouwd bij de Preston Works in het Engelse Graafschap Lancashire en met Rolls Royce straalmotoren is uitgerust. Rechts de testpiloot Roland Beaumont, die bij de behaalde snelheden last kreeg van de hitte doordat hij bijna de warmtegrens van 2400 km per uur bereikte.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9