Genaturaliseerde immigranten in Australië niet gelijkberechtigd Laatste Berichten Minister Suurhoff stelt voor: „Commissie van Bindend Advies" VRIJDAG 19 JULI 1957 Onbegrijpelijke en onbekende wet! Onwelvoeglijk gedrag kan aanleiding zijn, dat naturalisatie teniet wordt gedaan (Van onze Australische correspondent) Voor ons ligt een circulaire, die de Australische minister voor immi gratie, mr. Athol Townley, toezendt aan elke immigrant, die naturali satie tot Australisch burger heeft aangevraagd en op het punt staat te worden genaturaliseerd tijdens een plechtige bijeenkomst ten stadhuize. In die circulaire zegt de minister: „Gij zijt aangenomen als een vol waardig lid van de Australische gemeenschap en als Brits onderdaan". Dit wordt ook uitvoerig vermeld op het in kleuren gedrukte bewijs van naturalisatie, dat de burgemeester uitreikt. Ten overvloede heeft de burgemeester hetzelfde nog eens, vlak voor de uitreiking, heel netjes en duidelijk opgelezen. Vele Nederlanders, die tot Australiër zijn genaturaliseerd, werden dezer dagen echter opgeschrikt door een ministeriële mededeling, waaruit blijkt dat zij niet gelijkberechtigd zijn. Minister Townley zei namelijk: „Immigranten, die niet geschikt worden geoordeeld om Australisch burger te zijn, worden teruggezonden naar de plaats waar zij vandaan komen. Daar zullen we wel snel voor zorgen. Het doet er niets toe of zo iemand genaturaliseerd is of niet. Zijn naturalisatie kan teniet worden gedaan door onwelvoeglijk gedrag". Nu zou men daarmee misschien vrede kunnen hebben, indien dit alles duide lijk ware verteld voor de naturalisatie. Dit is echter niet het geval. Bij natu ralisatie-plechtigheden. die wij hebben bijgewoond (en het zijn er vele) is nim mer melding gemaakt van het feit. dat genaturaliseerde personen minder rech ten hebben dan geboren Australiërs. Wij zijn er ook zeker van. dat het op ande re naturalisatie-plechtigheden evenmin is gebeurd. Deportatie had nog nimmer plaats De minister zegt weliswaar er niet van te weten, dat deportatie van een genaturaliseerde Australiër ooit heeft plaats gehad, en dat de genaturallseer de burgers gerust kunnen zijn dat geen minister ooit eigenmachtig zal optre den. mlar de wet geeft de minister niettemin het recht om iemand (door naturalisatie verworven) burgerschap te ontnemen en hem zelfs te deporteren. De wet zegt. dat het burgerschap kan worden ontnomen aan hen. die zich misdragen hebben en daarover door een commissie zijn gehoord, of nadat men binnen vijf jaar na naturalisatie tot 12 of meer maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Deportatie kan geschieden na veroordeling wegens ernstige mis daad en na advies, uitgebracht door een speciaal voor dat doel koninklijk be noemde commissaris. Voor geboren Australiërs geldt dit niet. Er zijn dus twee soorten recht. STADSNIEUWS Dodelijk ongeval in Leiden Verpleegster Ac. Ziekenhuis hedenmiddag omgekomen Ilédenmiddag omstreeks kwart voo.- twee is een verpleegster van het Aca demisch Ziekenhuis op de Stationsweg ter hoogte van de Kamer van Koop handel, toen zij met 'n rijwiel aan de hand, langs een aldaar geparkeerde vrachtauto wilde glippen, aangereden door een uit de stad komende vracht auto, waarvan de bestuurder remde teneinde haar daartoe in de gelegili- heid te stellen. Door deze manoeuvre begon de auto evenwel te slippen, zo dat de verpleegster tussen de beide au to's bekneld geraakte. Met zware in wendige kneuzingen werd het slachtof fer naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zyn overleden. De politie stelt een onderzoek in. 2000ste op expositie „Romantiek en Bloemen" De woensdagavond geopende tentoon stelling Romantiek en Bloemen in het Van der Werfpark heeft al een stroom bezoekers getrokken. Zo zelfs, dat van ochtend omstreeks kwart voor elf de tweeduizendste belangstellende verwel komd kon worden. Het bleek mvr. Spek uit de J. Haydnlaan in Utrecht te zijn. Haar werden bloemen aangeboden, alvorens zij het terrein van de tentoon stelling bewonderde. LEIDS ARABIST KEERDE NA 2% JAAR TERUG UIT ETHIOPIË Dezer dagen ls na een verblijf van twee-en-een-half jaar in Ethiopië in onze stad teruggekeerd de heer A. J. Drewes. De heer Drewes was voor zijn vertrek naar Ethiopië als assistent verbonden aan de 'Leidse Universiteit. Voor zijn verblijf in Ethiopië had de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappe- lijk onderzoek de heer Drewes een sub sidie toegekend. In een gesprek vertelde de heer Dre wes, dat hy einde 1954 naar Ethiopië was vertrokken, ten eerste om met de Franse archeologen, verbonden aan het Archeologisch Departement van de Nationale Bibliotheek van Ethiopië te Addis Abeba, samen te werken en ten tweede voor de studie van enkele talen van Ethiopië. Hoewel Ethiopië niet zo rijk is aan inscripties als bijvoorbeeld Zuid-Arabië, met welk land Ethiopië in voor-christe lijke tijd in nauw contact heeft gestaan, heeft de heer Drewes er toch nog een zeer bevredigend aantal gevonden. Het blijkt, dat deze inscripties afkom stig zijn uit verschillende periodes tus sen de zesde eeuw voor en de derde eeuw na Christus. De heer Drewes heeft de inschriften gekopieerd en gefotogra feerd en hoopt deze binnenkort te publiceren. Interessant was te vernemen, dat de heer Drewes tijdens zijn verblijf in Harrar ook de taal van Harrar heeft heeft bestudeerd. Harrar, dat een cen trum van de Islam in Ethiopië is, kent namelijk een eigen taal, die alleen bin nen de stadsmuren wordt gesproken. Hier heeft de heer Drewes nieuwe manuscripten gevonden van twee be kende teksten in de Harrartaal, die enkele eeuwen geleden in Arabische karakters werden neergeschreven. Voorts ontdekte hy enige onbekende teksten, eveneens in de taal van Harrar en ook in het Arabisch schrift genoteerd. Be doelde teksten waren in particulier be zit en slechts door bemiddeling van vertrouwensmannen slaagde de heer Drewes er in deze onder ogen te krij gen. Van deze handschriften zijn door hem kopieën en microfilms gemaakt. Te zijner tijd zal hij deze handschriften uitgeven. Uitzonderingsbepalingen De uitzonderingsbepalingen, welke de wet maakt voor genaturaliseerde Aus traliërs. worden ook niet vermeld in de officiële circulaires, die voor de natura lisatie aan aanvragers van het Austra lische burgerschap worden verzonden. Kortgeleden heeft een Australisch par lementslld de minister gevraagd elke immigrant te deporteren, die veroor deeld is wegens een aanslag, waarbij en mes of een vuurwapen is gebruikt. Hoewel minister Townley toen gelegen heid had te onthullen wat er in de wet staat, heeft hij erop dat punt het zwij gen toegedaan. De reeds geruime tijd geleden tot Australiër genaturaliseerde oud-Neder lander dr. Comelis Wouters, die lid is van het bestuur van de „Raad van goe de buren" (een door de regering inge stelde instantie, die de assimilatie der immigranten bevordert), en die bij tal van naturalisatieplechtigheden, waar Nederlanders werden genaturaliseerd, het woord heeft gevoerd namens die Raad, heeft zich thans teruggetrokken. In een brief aan de door de regering benoemde secretaresse van deze Raad in Nieuw Zuid Wales, heeft dr. Wouters meegedeeld, dat hy „geen deel wenst te hebben aan het schilderen van een vals beeld van de werkelijke situatie voorzo ver 't de rechten der genaturaliseerden betreft: het is niet waar, dat zij de zelfde rechten genieten als geboren Australiërs, zegt hij. De heer Wouters voegde daaraan toe „Daar de enige conclusie kan zijn. dat nieuwe Australiërs behandeld worden als tweede-rangs burgers, voel ik mij beschaamd hen (op naturalisatie-plech tigheden) te verwelkomen uit naam van de „Raad van goede buren". Een afschrift van die brief is naar de minister gezonden. Intussen is de bal verder gaan rollen. Dr. Wouters is voor zitter van het „Verbond van nieuwe burgers", en als zodanig voert hij thans besprekingen met de vertegenwoordigers van de vier grootste groepen immigran ten, Polen. Hongaren, Grieken en Ita lianen, om hun houding te bepalen. Men zegt geen genoegen te zullen nemen met de bestaande toestand. Verontwaardigde Nederlandse immigranten gaan intussen al zo ver de verwachting te uiten, dat de Nederlandse regering voor hun belan gen zal opkomen. Restauratie Achterhuis van Anne Frank Dagboek in bezit van vader Het wereldvermaard geworden „Ach terhuis" van het joodse meisje Anne Frank, aan de Prinsengracht naby de Westertoren te Amsterdam, is eigen dom geworden van de in mei j.l. te Amsterdam opgerichtte „Anne Frank stichting". De huidige eigenaresse heeft het gehele pand aan de Prin sengracht aan de Stichting geschon ken. Het gebouw zal worden gerestaureerd, waarvoor de heer Otto Frank, de vader van Anne, de helft van de benodigde kosten zal fourneren. Het andere deel hoopt de Stichting uit financiële bijdra gen van binnen- en buitenland te ver krijgen. Het achterhuis zal na het her stel worden ingericht, zoals het was tijdens de donkere bezettingsjaren, toen de gezinnen Frank en Van Daan (zeven personen) daar waren ondergedoken en worden opengesteld voor bezoekers. Men hoopt het originele dagboek, dat Anne in haar kleine kamertje aldaar schreef en dat in het bezit is van de vader, daar ter inzage te leggen, alsmede documentatie- en fotomateriaal. In het andere deel van het pand wil mep een internationaal centrum vestigen, als ontmoetingsplaats voor jonge mensen uit de gehele wereld. Dit alles is vanochtend door de voor zitter van de Stichting, mr. F. B. Bakels, meegedeeld tijdens een persconferentie. De heer Otto Frank, deelde mee, dat hij meende juist te handelen, door niet de volledige restauratiekosten voor zijn rekening te nemen, doch slechts een deel, opdat het ontbrekende kan worden aangevuld door anderen, die eveneens gegegrepen werden door het ideaal van Anne. Deze schreef in haar dagboek „Het is een groot wonder, dat ik niet al mijn verwachtingen heb opgegeven, want ze lyken absurd en onuitvoerbaar. Toch houd ik ze vast, ondanks alles, omdat ik nog steeds aan de innerlijke goedheid van de mens geloof". Uitvaart mgr. C. J. A. Venings In Utrecht is vanmorgen onder grote belangstelling de maandag overleden vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. C. J. A. Venings. ter aarde be steld. In de Kathedrale kerk droeg de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink. een pontificale H. Mis van Requiem op. Drs. W. H. L. Verhoeven, moderator te Enschedee hield de lijkrede, waarin hij o.a. de grote organisatorische kwa liteiten van de overledene memoreer de. Na de H. Mis werd de absoute door de aartsbisschop, mgr. Alfrink, ver richt. Tradities en gebruiken doorbreken de zondagswet Minister Struycken heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bruins Slot, over de toepassing van de zon dagswet. In dit antwoord geeft de minister een overzicht van de door de Ged. Staten der onderscheidene provincies aangewezen tradities en gebruiken, waarvoor ontheffing van de bepalin gen der wet wordt toegestaan, alsmede van de gevallen, waarin aanwijzing, ondanks daartoe strekkend verzoek, achterwege is gebleven. Uit dit overzicht blijkt wel, dat het zuiden van ons land de meeste en de meest verschillende soorten van tra dities en gebruiken kent. Hier zijn, bui ten de in alle provincies aangewezen muziekconcoursen en zangersfeesten, de Palmpasenoptochten, de viering van de Jaarwisseling en de plaatselijke herden kingsplechtigheden, o.m. aangewezen het ten gehore brengen van kerstliede ren in de Kerstnacht, feestelijkheden by de carnavalsviering, de mei-den viering, het koningmeisteken, een aller- kinderenoptocht, cramignon. balgooien, kindsheidsoptochten en „klaetsje" met zwepen tijdens kermissen. Naast andere gebruiken, waarvoor in de meeste provincies ontheffing is ver leend. als de schuttersfeesten en het dauwtrappen met muzikale begeleiding, zijn in een aantal provincies enkele typische tradities aangewezen, zoals het „St. Thomas-luiden" in Heerenveen, het aankondigen van de godsdienstoefenin gen in de N.-H. Kerk te Hoogeveen door het slaan op een trommel, in Overijsesl het feest van de pinksterbruid en het mid-winterhoornblazen en in Zeeland het maken van ketelmuziek door de schooljeugd bij het uitreiken van de sleutel van de „Osseweide". Bewoner en zijn katten moeten eruit De kantonrechter te Amsterdam had de bewoner van een huis in de Noorderdwarsstraat, die in het huis 13 katten en een hond houdt, welke een ondraaglijke stank verspreiden, ge last zijn woning te ontruimen. De be woner is van dit vonnis in appèl ge gaan. In afwachting daarvan had hij een poging gedaan het ontruimingsvon- nis te doen opschorten totdat dit in hoger beroep is behandeld. Dit is mis lukt want de president van de recht bank heeft vanmorgen in zijn uit spraak van het kort geding de ge vraagde opschorting geweigerd, zodat de man het huis zal moeten ontruimen. Frankrijk offert schepen voor deviezen VERKOPEN AAN HET BUITENLAND Naar bekend is geworden, zyn zeven Franse schepen, waaronder een van de grootste passagiersschepen, de 30.400 ton metende Pasteur, aan het buitenland verkocht. Een gewezen Gaullistische senator, Michel Debré, heeft de Franse senaat om bijzonderheden gevraagd over de verkoop van de Pasteur, die voor twee duizend miljoen frank (ongeveer twin tig miljoen gulden) door de Westduitse maatschappij Nord Deutsoher Lloyd ge kocht zou zijn. Deze maatschappij zou tweemaal zoveel willen uitgeven om de Pasteur te moderniserenen onder de nieuwe naam „Bremen" in dienst te stellen. Tegenstanders van de verkoop van Franse schepen vrezen, dat Frankrijk zijn koopvaardijvloot opoffert voor de viezen om aan de ernstige deviezen- schaarste het hoofd te bieden. Kop van Duitse V-l te Wassenaar gevonden (Van onze Haagse redactie) Haagse gemeentearbeiders hebben gisteravond in een sloot van het land goed Clingendaal te Wassenaar de kop van1'een niet-ontplofte V-l gevonden, Aanvankelijk dacht men met een oude olietank te doen te hebben. Nadat men het gevaarte voorzichtig op de kant had getrokken - twee arbeiders waren in hun zwembroekje het water ingegaan om de kabels aan te brengen - kon men vaststellen dat het hier de afge broken neus van een Duits V-wapen betrof. De lading, ruim 1000 kg d,rna- miet alsmede de ontsteker, zaten nog in de kop. zichtbaar en wel. De Mijn- opruimingsdienst zou de gevaarlijke vondst onschadelijk maken. PROCES TEGEN DUITSE MILITAIREN. In verband met het verdrinken van vijftien rekruten in de Iller bij Kempten in Duitsland op 3 juni van dit jaar, is een luitenant en twee sergeants van daag het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, door nalatigheid, ten laste gelegd door de Officier van Justitie bij de rechtbank te Kempten. Het betreft luitenant Alfred Sommer, compagniescommandant, (sinds het on geluk van zijn functies ontheven», ser geant Peter Julitz, oud 24 jaar, die de 32 man van zijn peloton bevel had ge geven hem door de rivier te volgen, en sergeant eerste klas Josef Schaffler, oud 33 jaar de onmiddellijke chef van Julitz, die nog getracht had de rekruten terug te sturen toen zij uit het water kwamen. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Nederlands protest tegen Indonesische beschuldiging Onze correspondent te Djakarta meldt naar aanleiding van het protest der Nederlandse regering tegen de In donesische beschuldiging inzake het executeren van Indonesiërs op Nieuw Guinea (men zie elders): In andere dan Nederlandse diplo matieke kringen in Djakarta had het de aandacht getrokken dat het Indo nesische Gouvernement tot dusver nog niet heeft geprotesteerd tegen de be weerde executie van 18 Indonesiërs in Nieuw-Guinea, terwijl deze bewering toch een officieel karakter was gege ven, doordat zij in een commentaar van het Indonesische Ministerie van Voorlichting voor Radio Indonesië te berde was gebracht. Men achtte het in deze kring be vreemdend. dat men een zo ernstige beschuldiging beperkte tot een radio commentaar. zonder van Indonesische zzijde een officieel protest tegen het betrokken land, Nederland dus, in te dienen. De beschuldiging over de executie van 18 mensen werd einde vorige maand voor het eerst geuit in een bericht van het persbureau Antara. Dit bericht maakte melding van de aankomst in Soerabaya van 70 gezinnen, bestaadde uit 142 personen, die werkzaam waren geweest bij de oliewinning op Ned. Nieuw Guinea. Zonder opgave van rede nen, zo heette het, waren zij uitgewezen. Volgens Antara hadden de terugge keerden o.m. verklaard, dat 18 perso nen, onder beschuldiging het Neder landse bestuur te hebben willen omver werpen, ter dood waren gebracht. Zij behoorden tot de groep van sergeant Kalalo, die bij Hollandia na een storm aan land was gespoeld. Deze mededelingen in het Antara- bericht werden ruim een week later in het bovengenoemde radio-comme- taar van het Ministerie van Voorlich ting als vaststaande feiten naar voren gebracht om de noodzakelijkheid aan te tonen „ddat het Nederlandse kolonialis me in West-Irian moet worden beëin digd". Opmerkelijk is, dat de jongste aan klacht tegen Nederland ditmaal in rui mer kring aandactht heeft getrokken dan de vorige beschuldiginge. Wellicht is deze grotere belangstelling, mede een gevolg van het feit, dat premier Nehroe bij zijn recent bezoek aan Ne derland, gevraagd naar zijn mening over Nieuw Guinea, opmerkte, dat het mo gelijk goed zou zijn als de Nederlandse en de Indonesische regering opnieuw aan de conferentietafel zouden gaan zitten, niet alleen ter bespreking van de kwestie West-Irian, maar ooq van de andere problemen, die tussen beide landen bestaan. „Maar daartoe", zo zeide onze zegs man", zal de sfeer toch eerst moeten zijn gezuiverd van de bewering, dat het Nederlands gezag op Nieuw Gui nea Indonesiërs zonder vorm van proces laat doodschieten. Opheldering daaromtrent achtte men dan ook wel gewenst. Flessentrekker in arrest (Van onze Haagse redactie) Verdacht van flessentrekkerij tot een bedrag van f. 7000 is aangehouden een 28-jarige Hagenaar, zonder beroep. Se dert maart van dit jaar heeft hij in diverse Haagse zaken een groot aantal goederen op rekening gekocht, zoals kleding, radio's, rijwielen, horloges, schoenen en schrijfmachines. In totaal zijn bij de politie 30 aangiften binnen gekomen. De meeste goederen werden direct weer verkocht. Daar enkele ra dio's op huurkoop waren aangeschaft, levert dit ook nog verduistering op. Wat hij nog niet had verkocht, werd in beslag genomen. Tienduizenden berechtingen in China in 1955 Het Pekingse Volksdagblad schrijft, dat er in 1955 meer dan 81.000 „contra revolutionairen" zijn berecht. Onder hen zijn niet begrepen degenen die op grond van de regeringspolitiek van clementie in vrijheid zijn gesteld. In datzelfde jaar, aldus het blad. heb ben 190.000 mensen bekend contra-revo lutionairen te hebben verborgen. 90STE VERJAARDAG NED. ROODE KRUIS Een delegatie van het hoofdbestuur van het Nèd. Roode Kruis heeft van morgen ter gelegenheid van de 90ste verjaardag der vereniging bloemen ge legd op de graven in de Nieuwe Kerk te Delft, van de oprichter. Z. M. Ko ning Willem III en van de voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den. Ook te 's-Gravenhage is op Oud Eik en Duinen een palmtak neergelegd op de laatste rustplaats van dr. J. H. C. Basting, die met Henrv Dunant de tot standkoming der Conventies van Ge- nève bevorderde en die hier te lande een groot aandeel heeft gehad in de oprichting van het Ned. Roode Kruis. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna S A. M. dr van J. M. Schokken broek en J. A. van Duij venho ven; Anna E. C. M., dr van C. A. Pies en E A. M. Menken; Netje Chr. E.. dr van A. P. v. d. Heijden en E. van Rij; Sehna Th. dr van A. M. Wijgmams en A. Willem- sen; Petrus J. Pr. zn van F. H. Kroon en J. E. A. Maar en; Tom, zn van P. de Vries Lentsch en M .A. Wouda. Getrouwd: E. C. Oamplont en A. J. van Dam; J. T. de MooiJ en M. v. d. Haak; R. Lubbert en W. van He-usd'en; A. Lepelaar en J. F. Kenter; P. Langenbe-rg en M. van Delft WASSENAAR TENTOONSTELLING WERKEN MEVR. VAN WIJNBERGEN Donderdagavond heeft in het stede lijk museum Het Prinsenhof te Delft prof. ir. M. J. Granpré Molière een tentoonstelling van olieverfschilderijen en gouaches van mevr. J. barones Van Wijnbergen-Michiels van Kessenich, echtgenote van de burgemeester van Wassenaar geopend. De tentoonstel ling, welke ruim veertig werkstukken omvat, is tot en met 27 augustus te be zichtigen. AUTO GESLIPT Donderdag om circa 12 uur slipte op de Rijksstraatweg ter hoogte van Per- sijn door onbekende oorzaak de bestel auto bestuurd door de 21-jarige G. M. Jongkind en reed tegen een boom. waarbij de bestuurder en de 55-jarige C. Jongkind uit Krommenie uit de wa gen werden geslingerd en resp. een hersenschudding en een schedelbasis- fractuur opliepen. Zij werden vervoerd naar de Ursula Kliniek alhier. Medaille Wegens 10-jarige trouwe dienst bij de familie Van den Houten alhier werd door de Nederlandse Ver. van Huisvrouwen aan mej. A. P. van der Hulst een medaille met oorkonde uitgereikt. Conflict tandartsen-ziekenfondsen De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een schryven doen toekomen aan de by het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen betrokken partijen. HU stelt daarin voorop, dat een snelle beëindiging van het conflict thans dringend gewenst maakt. Daarom stelt hU thans voor, te besluiten tot het be noemen van een commissie van bindend advies. Wordt een bindend advies op deze basis algemeen aanvaard, dan neemt de minister aan, dat de tandartsen bereid zijn hun werkzaamheden voor de fondsen te hervatten op het moment, waarop de commissie van bindend advies in haar geheel is benoemd. De honorering zal dan gedurende de periode, waarin het bin dend advies wordt voorbereid, geschieden op de voorwaarden, welke alsnog door de bindend adviseurs zullen worden vastgesteld, met terugwerkende kracht tot de datum, waarop de medewerking aan de ziekenfondsen is hervat, met dien verstande, dat gedurende deze periode een voorschotregeling zal gelden, waarvan de voorwaarden gelijk zijn aan die, welke voor 1 april j.l. golden. Beide partUen benoemen elk twee personen als leden van de commissie van bindend advies, die alleen door de wederparty gewraakt kunnen wor den ingeval het vermoeden bestaat, dat zij partijdig zouden zyn. Deze vier personen moeten tot overeenstemming komen omtrent de keuze van een Emigratie verkeken NOODLOTTIGE POGING TOT OPLICHTING (Van onze Haagse redactie) Een misgreep op de laatste dag voor zyn vertrek heeft een definitief einde gemaakt aan de emigratieplannen van een 36-jarige Hagenaar en diens echt genote. De man, stapte gistermiddag een Haagse fotozaak binnen en vroeg om een camera ter waarde van f. 700. „Ik moet van middag met de kolonel mee naar Canada", vertelde hij, „en nu heb ik snel een fototoestel nodig. Het wordt betaald zodra wij terug zijn. Als het goed is bevallen, mag U er nog 15 leve ren". De handelaar had het gevraagde toe stel niet in huis. Hij kon het echter bij de importeur halen en verzocht de ..klant" later terug te komen. Bij de im porteur ontstond echter argwaan, waar na de fotohandelaar de politie om raad vroeg. Deze wachtte de inkoper in de fotozaak op en ondervroeg hem. Al gauw werd toen duidelijk, dat de man niets met „de kolonel" had te maken, maar dat hy wel vandaag naar Canada zou gaan. Als emigrant echter. Inplaats daarvan zit hij nu in de cel. Zijn koffers zijn van de „Maasdam" ge haald. die inmiddels zonder het echt paar is vertrokken. De emigTatiekansen van de Hagenaar zijn, Ingevolge desbe treffende bepalingen, na deze poging tot oplichting verkeken. Een kwart miljoen verduisterd? Makelaar gearresteerd Morgen zal een makelaar-taxateur uit Amsterdam-west, die in het begin van deze week werd gearresteerd onder verdenking van het plegen van oplich tingen en verduisteringen, waarmede hij 'n totaal bedrag van circa f. 250.000 zou hebben verkregen, voor de officier van Justitie worden geleid. vUfde, die als voorzitter zal optreden. Gelukt dit binnen veertien dagen niet, dan wordt de keuze van de vijfde persoon gevraagd aan de President van de Hoge Raad. Gedurende de periode, waarin de scheidslieden hun binden advies voor bereiden, zullen partijen hun onderhan delingen voortzetten omtrent de rechten van de gesaneerde verzekerden, die ty- dens de contractloze periode de halfjaar lijkse controle hebben moeten laten ver lopen, de tandheelkundige controle en de eventuele andere wensen, welke bij een van de partijen nog mochten leven. De commissie dient haar bindend advies binnen 3 maanden uit te bren gen. De minister geeft dringend in over weging een oplossing op deze grond slag te aanvaarden, en niet opnieuw in discussie over details te treden. De minister verwacht antwoord voor 24 dezer. Mocht dit voorstel geen algemene instemming vinden, dan zijn de bemiddelingspogingen ten einde. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: WijsVlasman, z., Christ- cl.urch (Nw Zeeland); De VriesVan Delden, d„ Dordrecht; StaalGroene- velt, d., Rotterdam: Buschmann Kemper, d., Barendrecht; Faesen Kloet- Teunissen, d., Auckland. Getrouwd: ir. C. baron de Vos van Steenwijk en H. M. Oele, Eerbeek; J. A. Bron en M. J. E. Koervers, Amster dam. Overleden: J. H. Warneke, m„ 72 J., Haarlem; M. Cohn, m., 63 j., Amster dam; E. Hamburg, vr., Heemstede: C. Bitter, m., 82 j., Groningen: W. M. Leu ringDolk, vr. 78 j., Den Haag; J. van Hattem, m. 69 j., Schiebroek; dr. C. van den Berg, m... 37 j, Rotterdam. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 19 juli Staatsleningen flauw De nadelige gevolgen van de disconto verhoging werden vandaag nog verder in de koers van de obligaties verdiscon teerd. Tegenover het geringe aanbod stond hoegenaamd geen vraag. Dit had tot gevolg, dat de fractioneel lagere openingskoers niet behouden bleef. De koersen brokkelden steeds ver der af, o.a. ging de Staffellening van 85% naar 84 3/4. Het slot kwam vrijwel op de laagste koersen van de dag. De internationale waarden lagen voor al voor Kon. Olies goed en werden in bescheiden mate door het buitenland gekocht. Ook werden er enige ruilingen verricht van Staatsobligaties in aande len. Koninklijke Olies waren 's morgens te koop voor f. 220. Vanmiddag moest voor dezelfde aandelen f. 2 (10 punten oude basis) meer worden betaald. Het fonds lag f. 1 boven pariteit New York en f. 2 boven de slotprijs van gisteren Philips boekte 1, en Unilever 3 punten winst, Aku's konden 2 punten verbete ren. K.L.M. boekte een avance van circa 50 cent. Van de Scheepvaartwaarden waren we der v. Nievelt aan de lage kant. Het fonds passeerde de 2 maal pari en ver loor circa 4 punten. Ook Van Ommeren en Holland-Amerika Lyn moesten met een verlies van circa 2 punten genoegen nemen. Cultures bleven onveranderd. Vandaag werden voor het eerst claims Geveke en Co's Technisch Bureau N V. verhandeld en geadviseerd op circa f. 355, uitmakende 468% voor een aan deel van f. 500. Aandelen Blauwhoed werden vernomen op 120 (118). WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 juli Londen 10.63% —10.63%, New York 3.82%—3 82%, Mon treal 4.02%4.02%. Parijs 1.0842%— 1.0852%, Brussel 7.59%—7.60, Frankfurt 91.09—91.14, Zürioh 87.19—87.22 Zurich (vr. fr.) 89.17%—89.22%, Stockholm 73.66%73.71%, Kopenhagen 54..98 55.03. Oslo 53.19%—53.24%, Milaan 62.20%—61.25%, Wenen 14.71%—14.72%. Beurs van Amsterdam Vrydag 19 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 88% L 87% Grootboek obl. 3% 78 L Ned. '47 3% (3) 85% 84fg Ned. '51 3% 90 89% Ned. '53 3% 87% Ned. '56 3% 87% 86% Ned. '48 3% 83% Ned. '54 3% 82% 81% Ned. '55 I 3% 82% 81% Ned. '55 II 3%85 83 Ned. '37 3 85 84 ft Dollarlng '47 3 92 91% Investeringscert. 3 89 89 Ned. 62-64 3 88ft 87% Cert. NWS 58 L 57% L Indië '37A 3 86 84 Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 44 43% Nat. Handelsbank 100% 100% Ned. Handelmy157% 157% A.K.U186% 188% v. Berkel's Patent (v) 204% 202 Calvé Delft cert. 351 356 Kon. Pap. v. Gelder 192 191 Hoogovens cert300 300 Mliller en Co. NB. 360 359% Ned Kabelfabr281 281 Philips 292% 294% Philips pref 155 155 Unilever 451% 456 Wilton Feyenoord 244% 244% Biliton 2de rubr 250 250 Dordtse Petr gew 1048% 1053% Kon. Petr. (f. 20.220.60 223.00 idem (50 f. 20.220.10 222.25 A'dam Rubber 73% 72% Deli Mijen (Ver.) eva. 90 90 H.V.A 116% 116% Java Cult44% 45 Senembab 63 63 Vorstenlanden 29 28 Holl Amerikaiyn 180 178% Java China Paket 167 167% Kon N Stoomb 148 147% Kon Paket M(j 154 Stoomvaartmij Ned 187% 187 Van Ommeren cert 260 258% Kon Rott. Lloyd 174 174 Ned Scheepv Unie 164% 163% KJLi-M134.50 136 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89 89L Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 90L R'dam *37 I-HI 3% 89 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam *33 3 94 L 93 A'dam '51 2% 84 84% A'dam *56 I 2% 79% 79 A'dam '56 II 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 78 78% Enschede '54 2% 77% 77% Den Haag '52 I 2% 85 idem n 2% 85 85% R'dam '52 I 2% 87 87 idem n 2% 85 Utrecht '52 2% 89 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198 197% HJB.U. cert200 199% Rott. Bank 166 165V4 rwentscbe Bank 167 165% Industriële Ondernemingen Albert H$yn 268 265 L Borneo Sum. HMij. 70 70 Ned. G. en Sp. Fabr 174 174 Kon. Ned. Grofsm 149 104 L Internatio 88 88% Rott. Droogdok Mij 588 587% Tieleman en Dros 15% Ned. Mij. Walv.vrt. 60 B Spoorwegen Dell Spoorweg Mi). 15 14% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36 ft 36ft Intern. Nickel 100% 101 Anaconda 68 68% Bethlehem Steel 197% 51 Cities Service 69 69% General Motors 46% 46% Kennecott111% 110% Republic Steel57% 57% Shell Oil 89% 90 Union Pacific 30% 30ft Un. States Steel 69% 69% Nog enkele fondsen nit Lelden en omgeving Aandelen VK 18/7 Edelmet. Kon AA 60 Pref. wa idem 69 Electrolas B 346 Holl Constructie 370 Ing. our v Bouwnyv 122 Int. Kunststof! Ind 37% 38 y4 Leldsche Wolspinn Slkkens Laklabr '63 240L 419 410 168 Ver Touwfadrteken 169GB Wernlnk'8 Betonm 82 82 Van Wijk Textiel 81L 80 %GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7