Kuypers won Ronde van Valkenburg VOORTREKKERS TABAK Adjudant Kronenburg te Leiderdorp vierde bij R.P. 40 jarig jubileum „Eroba" won ploegenklassement v.v.v. Niemeijer De kip „Bertha" wil meer eieren uit ons land op Duitse tafels Grootse huldiging in raadhuis VRIJDAG 19 JULI 1957 Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Slechts enkele banddiktes eerder dan sergeant Wormhoudt duwde chauffeur Kuypers zyn fiets over de eindstreep van de derde etappe van de Ronde van Valkenburg. Maar die luttele centimeters waren voldoende om hem de elappeoverwinning en tevens de eindzege in het algemeen klassement te be zorgen. Daar bovendien zyn ploeg - de Erobarjjders - het algemeen ploegen klassement won en zijn makker Bombeek in totaal als derde eindigde kon er op het hele vliegveld moeilijk een gelukkiger man gevonden worden dan chauffeur André Kuypers uit Baarlo. I 3. Bombeek 58.35; 4. Pieterse C D. zt.. 5. Kruif z.t., 6. Kegge z.t.. 7. Smeitink zt.. 8. Koldewey zt.. 9. Anink zt. 10. Griep z.t.. 11. Abbenhuis z.t., 12. Blom I z.t., 13. Bos z.t.. 14. Buys z.t., 15. Haaze /z.t., 16. Heumer z.t.. 17. Kalman z.t., 18 Tesers 5845. 19. Hofmans 59.05, 20. Poelman 1.00.37. Dagploegenklassement: 1 Eroba 2.56.45; 2. Squadron Acht 2.57.47; 3. Neptune 2.57.47; 4. Onderof ficieren 2.59.04; 5. MEB 3.-.- Eindklassement: 1. Kuypers 2.32.26; 2. Abbenhuis 2. 35.01; 3.' Bombeek 2.35.21; 4. Anink 2. 35.27; 5. Bos 2.35.27; 6. Wormhoudt 2. 35.53; 7. Buys 2.36.04 8. Kegge 2.36.06; 9. Griep 2.36.16; 10. Kruyf 2.36 41; 11. Kalkman 2.36.52; 12. Pieterse C D. 2. 37.31; 13. Poelman 2.37.53; 14. Zwart 2. 38.03; 15. Koldewev 2.38.06: 16. Smei tink 2.38.32; 17. Haaze 2.38.58; 18. Tes- sers 2.39.10; 19. Pal 2 41.09; 20. Blom •2.41.51. Eindploegenklassement: 1 Eroba 7.45.50; 2. Squadron Acht 7. 52.31; 3. Neptune 7.54.33 4. Onderof ficieren 7.56.16; 5. MED 8.03.8. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar soldaat Wieringen en naar Salomons. Voor de hele tour eveneens naar Salomons. De prijs voor de strijdlustigste ren ner in de derde etappe was voor Schip per in de hele tour voor Kalkman. Deze laatste etappe was niet zo spannend als de voorafgaande. Dat kwam omdat alle groten in de kara vaan bij elkaar in een kopgroep je za- teen van 19 man waarin iedereen de ander angstvallig bewaakte op uit looppogingen of andere vormen van demarrages. Wel lag het tempo zo mo gelijk nog hoger, vooral in de eerste kilometers. Bij het verlaten van het vliegveld bijv. reden we zo'n goede 45 kilometer! En dat voor amateurren ners die 'anders zelden of nooit op een fiets zitten. Er is in de Ronde één figuur geweest waar alles om draaide: korporaal De Vries. Zonder hem zou de hele organi satie waarschijnlijk niet zo goed ver lopen zijn als het nu ging. De Vries was werkelijk een onmisbare persoon. Het is dubbel jammer dat we hem volgend jaar - wanneer de Ronde mis schien uitgebreid wordt met meer etap pes en meer kilometers - niet meer te rug zullen zien. Over enkele maanden vertrekt korporaal De Vries namelijk voor enige jaren naar Biak (Nieuw- Guinea). Het begon in de derde etappe alle maal heel goed. Het tempo lag abnor maal hoog en zo was het al gauw dui delijk dat er gaten in het peloton ge slagen zouden worden. Die gapingen kwamen al nog voor er vijf kilometer gereden was. Een groep van ongeveer dertig remiers scheidde zich spoedig af. Hierin zaten vrijwel alle grote figuren van de voorafgaande dagen o.a. Kegge, Kruif. Smeitink. Koldewey, Bos. Ab benhuis. de winnaar van de eerste etappe Bombeek. die zich opvallend rustig hield en nimmer aan de kop tc vinden was. waar Wormhoudt en Bos elkaar regelmatig aflosten. De gele trui drager Kuypers kon zich pas na twee moeilijke pogingen definitief bij deze groep aansluiten. In de Wassenaarse Langstraat was er even wat gerommel in het rennersveldje om de sprintpre mies te verdelen, daarna ging het weer in gesloten formatie verder. SPRINT Vlak voor het punt waar de rijders in Wassenaar rechtsaf sloegen naar de Oostdorperweg luidde weer een bel voor een sprint. Het tempo werd nog hoger met het gevolg dat verschillende jon gens de bocht' niet meer konden ha len. Zwart kon zijn stuur niet meer hou den en vloog het publiek in. De rest van de kopgroep, die inmiddels geredu ceerd was tot negentien man vloog ver der. Met Zwart zelf viel het nogal mee. Alleen een paar kleine ontvellingen. Met de fiets was het erger gesteld. Daar was niet meer op te rijden. Ploeg maat Aarts, die even later langs kwam gaf hem zijn rijwiel om te trachten de fraaie positie van de Eroba ploeg - er waren drie renners in de kopgroep geweest (Kuypers. Bombeek en Zwart) weer te herstellen. Aarts kreeg later weer een fiets van een deelnemer die liever de bezemwage.i opzocht dan verder te rijden! GOEDE PRESTATIE Met een achterstand van zeker drie minuten begon Zwart nu te jagen. Er waren nu drie groepen en in de derde groep zat Zwart. Hij was de man die voortdurend aan de kop van dit pelo- tonnetje trok. Tussen Katwijk en Val kenburg waagde hij de sprong naar de groep die achter de leiders zat. Met alle krachten lukte hem dit, maar toen was de koek ook op. Zwart arri veerde in deze tweede groep als ex aequo 28e met ongeveer drie minuten achterstand op de winnaar, zijn ploeg- makker Kuypers. Toch was zijn presta tie voldoende om de Eroba de eerste plaats in het eindploegenklassement te laten bezetten. Op de Kokshoornlaan gebeurde een tweede ongeluk. Marinier Salomons vloog hier tegen een geparkeerde auto op en dat kwam zo aan dat hij naar het Marinehospitaal vervoerd moest worden. Vlak voor het ingaan van de duinen probeerde Wormhoudt nog een keer weg te komen. Tevergeefs. Hij werd te zwaar bewaakt. Op een kluitje bijeen werden alle duinen genomen. Toen verloor de Ronde zijn aantrek kelijkheid. De leiders liepen steeds meer uit op een tweede groep die op bijna 1 kilometer volgde en die. op haar beurt weer enkele minuten voor lag op de overige renners. De eindsprint zou dus de beslissing moeten brengen voor de etappe-zege. De winnaar van het eindklassement i was immers al bekend. Al zouden de grootste bedreigers van Kuypers. Bom beek en Abbenhuis de sprint winne\ dan nog zouden zij aan de minuut bo nificatie te kort komen om Kuypers van de troon te stoten. De finish van de derde en laatste etappe. (Fotodienst M.L.D. Valken/burg) FINISH In de laatste bocht zag Wormhoudt eindelijk ziin kans schoon en sprong hij uit de groep weg. Maar hij had te vroeg gejuicht. De opgave om zeker 800 meter alleen te sprinten was te zwaar voor hem. Bijna op de finishstreep kwam Kuypers nog naast en - zij het met centimeters - voorbij hem. Bom beek bleef juist een paar meter ten achter en werd dus derde. Toen alle formaliteiten waaraan een winnaar zich nu eenmaal te onderwer pen heeft - een overwinningskus van mevr. Van Dilst. een bos anjers en een ereronde - achter de rug waren kregen we de gelegenheid met de winnaar van de Tour 1957. te spreken. Bijna nog meer verheugd dan over zijn eigen overwinning was André Kuypers over de zege van zijn ploeg in het eindklas sement. UITSLAGEN Derde etappe: 1. Kuypers 57.33; 2. Wormhoudt 58.04 Advertentie DE DIEFSTAL BIJ TESKE 1000 gulden beloning! Naar wij vernemen is van de man die by Elektrotechnisch Bureau Teske heeft ingebroken, nog geen spoor gevonden. De heer Teske heeft een beloning van f 1000 in het vooruitzicht gesteld voor degene die deze brutale diefstal kan op helderen. Deze beloning zal bestaan uit een Philips televisietoestel van hetzelfde type dat gestolen is. plus aanleg en installatie van een antenne De heer Teske verzoekt nogmaals allen, die hun medewerking willen verlenen zich te melden aan de zaak Doezastraat 5. voor het ontvangen van nadere inlichtingen. Rock en Roll-rel in Polen? Politie en militietroepen hebben dins dagavond in de Oostzeebadplaats Sopot in Polen van de vuurwapens gebruik moesten maken om 2000 mensen te ver spreiden, die schade aanrichtten in res taurants en café's. Het waren volgens een Pools blad merendeels jongelui uit Warschau, Lodz en andere steden, die naar Sopot waren gekomen ter gelegen heid van een internationaal jazzfestival. Advertentie VIJFF VLIEGHEN VIS- EETHUYSJE Volendam aan de Zuiderzee Haven 5 - Tel. k 2993—790 Zaterdagmiddag 20 juli, 5 uur opening Tentoonstelling van schilderijen over Volendam door leden van Arti et Amicitiae. DE INTERNATIONALE pijprookwedstrijd Nederland-Amerika werd verrookt met Nederlands beste pijptabak: (voor het verslag van deze wedstrijd zie elders op deze pagina) Aardige reclame van Duitse importeurs en Nederlandse exporteurs gezamenlijk (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de Westduitse Bondsrepubliek is een actie aan de gang, die ten doel heeft, dat iedere Duitser (Westduitser wel te verstaan) een vers eitje op zijn ontbijttafel zal krijgen. We moeten hierbij onwillekeurig aan de Franse Koning Henri IV denken, wiens wens het was, dat elke Franse boer des zondags een kip boven zijn haardvuur zou hebben. Vergeleken bij die Franse vorst lijkt Otto Garlichs, de secretaris van de West duitse Bond van Pluimveehouders, waarvan deze actie uitgaat, nogal bescheiden. Maar vermoedelijk is een ei per dag toch meer waard dan een hele gebraden kip op zondag, die men waarschijnlijk met zijn hele familie (wie weet hoeveel kin deren!) moet delen. Thans verorberen de Westduitse staatsburgers jaarlijks 180 eieren per hoofd, dat is zowat om de andere dag een ei. Overigens komen natuurlijk al die eieren niet op de ontbijttafel' terecht. Meer dan een derde gedeelte van de eieren, die in West-Duitsland worden ge consumeerd, is uit het buitenland afkomstig. Denen niet meer zoveel eieren aan Engeland konden kwijtraken, zijn zij namelijk een groter afzetgebied bij hun zuidelijke buren, de Westduit sers, gaan zoeken. In 1955 vormden Deense eieren 26.4 procent van de Westduitse import tegen 27,3 pro cent in 1956. Nederland en Dene marken laten alle andere landen, zoals bijv. Zweden, Joego-Slavië en Polen, wat betreft het leveren van eieren aan West-Duitsland, heel ver achter zich. Onze uitvoer aan de spits maar de Denen zijn actief In 1955 heeft West-Duitsland voor 471 miljoen mark 2,9 miljard stuks eieren geïmporteerd en in 1956 zelfs 3,4 miljard stuks voor 536 miljoen mark. Het Nederlandse ei neemt daarbij een zeer belangrijke plaats in, want meer dan de helft van de geïmpor teerde eieren komt uit Nederland. In 1955 stuurde Nederland 1,6 mil jard eieren, ter waarde van 266 mil joen marknaar de Bondsrepubliek. Dat was 56.4 procent van de totale Westduitse eierenimport. En in 1956 waren het er 1,7 miljard stuks, ter waarde van 280 miljoen mark, of 52.2 procent van de eiereninvoer Denemarken is echter in de laat ste tijd een gevaarlijke concurrent voor Nederland geworden. Toen de De heer E. Kronenburg, adjudant der politie alhier, herdacht het feit, dat hij 40 jaar geleden in 's Rijks dienst trad. De huldiging van de jubilaris vond plaats ten gemeentehuize waar de ruime raadzaal haast nog te klein was voor de vele uit politiekringen en andere genodigden. Burgemeester Van Diepeningen, die bij deze huldiging de leiding had, heette de jubilaris en de zijnen en verder alle aanwezigen harte lijk welkom, waarna hij dadelijk het woord gaf aan de districtscom mandant majoor L. J. v. d. Meulen. Deze sprak over de verschillende pro moties. die de jubilaris gedurende zijn diensttijd had gemaakt en hij getuigde, dat de heer Kronenburg de functie, die hij nu bekleedt, meer dan waard is. Hij roemde het beleid, waarmede de heer Kronenburg in moeilijke gevallen steeds wist op te treden en ook de tact tegenover het onder hem staan de politiepersoneel. Hij hoopte, dat het nog enige jaren zou duren voor deze mooie carrière in politiedienst zal wor den afgesloten. De volgende spreker was burgemeester Van Wageningen van Woubrugge, die ook het woord voerde namens de burge meester van Koudekerk. Met deze ge meenten heeft de heer Kronenburg n.l. ook te maken. Burgemeester Van Wa geningen sprak zijn grote waardering uit voor de samenwerking met de heer Kronenburg en wees ook op de verdien sten van de heer Kronenburg als oud heidkenner. Ook hiervan heeft de ge meente Woubrugge mogen profiteren. Hij wenste de jubilaris nog veel goede jaren in gezondheid toe en hoopte, dat hij dan nog velen tot een vraagbaak zal mogen zyn. Het woord was hierna aan opper wachtmeester C. Versluis, comman dant van de post Leiderdorp. Deze bracht de heer Kronenburg dank voor zijn leiding en voor de zorg voor hen, die onder hem dienen. „Dit inspireert ons bij de uitoefening van onze taak en spoort ons aan ons best te doen. Wij doen alles met pleizier voor U", zo sprak hij de jubilaris toe. LANGE RIJ VAN SPREKERS. Er was hierna nog een lange rij van sprekers, n.l. de heer Koerten, groeps commandant van Oegstgeest, hoofdin specteur D. J. Verzijden van de Leidse Gemeentepolitie, de heer De Lange, hoofdbestuurder van de Politiebond, de heer Bot van de Leidse afd. van dé Po litiebond (waarvan de jubilaris voorzit ter is). Van de zijde van de Politie spraken verder nog de heer Bernsen van de reuniever. poli tietroepen, de heer Zaagmans voor de reservepolitie te Lei derdorp en de heer Boelee van de Bond van Politieambtenaren tot bescherming van dieren, (van deze bond is de jubi laris ook bestuurslid) en heer Sauer, instructeur van de politesportvereni- ging. De heer Ros uit Alphen a. d. Rijn huldigde de jubilaris als hoofd van de Leiderdorpse B.B. Ook het blokhoofd, de heer Weijers voerde voor de B.B. nog het woox-d. Daarna sprak nog de heer Brinksma voor de E.H.B.O. en de heer Van der Kwaak namens de Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging, van welk bestuur de Jubilaris thans ook deel uitmaakt. De meeste sprekers lieten hun toe spraken van een stoffelijk blijk van waardering vergezeld gaan. terwijl daarbij mevr. Kronenburg bloemen in ontvangst had te nemen. Nadat burgemeester Van Diepeningen ook nog het woord had gevoerd, waarbij hij er op wees, dat de jubilaris en hy tegelijkertijd in Leiderdorp waren ge komen, spraken nog enkele familieleden, alvorens de heer Kronenburg de gele genheid kreeg voor deze grootse huldi ging te bedanken. Hij deed dit in een vlotte toespraak, waarin hij verklaarde wel tegen deze dag te hebben opgezien, maar dat het hem toch nog best is mee gevallen. Ook verklaarde hij dat er naast de vele prettige jaren wel eens een moeilijke tijd was geweest, doch alles bij elkaar genomen was hij oprecht dankbaar. MUZIKALE HULDE. Hiermede was dan de officiële hul diging afgelopen, maar dat had toch langer geduurd dan de opzet was, want reeds had zich voor de ingang een groot aantal belangstellenden verza meld om de jubilaris hun gelukwen sen aan te bieden, waartoe thans de gelegenheid werd geboden en nog was hiermede de huldiging niet ten einde, want later in de avond verscheen de Leiderdorpse Harmonie ten tonele om de huldiging muzikaal voort te zetten en zo is dan deze jubileumsdag voor de heer Kronenburg zeker een onver getelijke dag geworden. Adjudant Kronenburg rechts ontvangt het geschenk van de post i Leiderdorp, hem aangeboden door de opperwachtmeester C. Versluis j (links). (Foto L.D./Van VTilet) i Duits voer is minder Al sedert geruime tyd probeert men de Duitsers ertoe te bewegen meer eieren te gebruiken en men is daarom een groots opgezette propaganda-veldtocht „eet meer eieren" begonnen. De kosten van die campagne, die een onpersoon lijk karakter draagt en dus niet voor bepaalde firma's of importeurs reclame mag maken, worden zowel door de Ne derlanders als door Duitse importeurs gedragen. Als hoofdfiguur in deze propaganda- strijd heeft men de sprekende kip Bertha uitgevonden, een legendarisch wezen, dat men met de slimme Mickey Mouse en de kwekzuchtige Donald Duck zou kunnen vergelijken. „Die henne Bertha'" prijkt ln al haar glorie in ad vertenties welke in veelgelezen dag- en weekbladen worden geplaatst, maar hoofdzakelijk wel in de Rijnstreek en in he.t Roergebied, waar de bevolking het dichtste is, de meeste bedrijvigheid heerst en het geld dus voortdurend aan het rollen is en de beste kansen bestaan op een zo groot mogelijk afzetgebied De verstandige kip Kertha geeft de mensen goede raad en voorziet bovendien van allerlei recepten om de heerlijkste lek kernijen van eieren te kunnen maken. Kip Bertha is inmiddels ook al, net als Mickey en Donald, tot de filmsterren gaan behoren. Men heeft namelijk filmpjes gemaakt, waarin men deze wonderbaarlijke hen kakelend haar wijsheden laat uitkramen. Natuurlijk zouden de Duitsers graag zien dat zij de buitenlandse eieren zo veel mogelijk konden uitschakelen en het hoenderpark in de Bondsrepubliek meer eieren produceerde, gelijk bijv. bleek op een vergadering van de West duitse Bond va-n Pluimveehouders in Kassei. De invoer van eieren uit het buiten land is in de laatste vier jaar van 1.5 miljard stuks tot 3.4 miljard gestegen. De Westduitse eierenproduktie met ca. 6 miljard stuks per jaar is daarentegen vrij stabiel gebleven De Duitse kippen leggen minder dan de Nederlandse, om dat, naar men ods in deskundige krin gen verzekerde, het voer in Duitsland minder goed is en omdat de kippen er ook minder goed worden behandeld. pPyiv Va Jv ij xys Bouke Dijkstra wint pijprookwedstrijd De heer Dijkstra, die de wedstrijd heeft gewonnen. De heer Bouke Dijkstra heeft gister avond de internationale pijprookwed strijd gewonnen, die is gehouden tus sen Amerika en Nederland. Er was tijdens deze wedstrijd een radiotelefonisch contact tussen de heer Robert Dutl uit Michigan en de heer Dijkstra in „Den Hout" te Den Haag. De heer Dijkstra deed 110 minuten en 10 seconden over zyn hoopje tabak 3,3 gram de heer Dutl deed er 66 mi nuten en 39 seconden over. Tijdens deze wedstrijd in „Den Hout" werd een modeshow gehouden en traden enige artiesten op. Nieuwe onderscheidingstekenen Luchtmacht By beschikking van de minister van Oorlog zijn nieuwe rang- en onderschei dingstekenen vastgesteld voor militairen beneden de rang van adjudant-onder officier. behorende tot de Koninklijke Luchtmacht. Deze rang- en onderscheidingstekenen zullen bestaan uit omgekeerde V-vor- mige chevrons, waarvan een sergeant majoor er vier zal dragen, een sergeant eerste klas drie, waaronder 1 liggende chevron, een sergeant drie, een korpo raal eerste klas twee, waaronder 1 lig gende, een korporaal twee en een sol daat eerste klas een. De chevrons worden naar uitvoering onderscheiden in drie typen a. b en c. Het type a is vervaardigd van goud draad voor onderofficieren en van gele gemercericeerde katoen voor korporaals en soldaten eerste klas. Het type B is vervaardigd van katoen in lichtblauwe standaardkleur voor onderofficieren en korporaals, in donkerblauwe standaard kleur voor' soldaten eerste klas, en de chevrons van het type C zijn van brons- metaal op zwarte achtergrond. De datum waarop de nieuwe rang- en standonderscheidingstekenen mogen worden gedragen c.q. het dragen voor genoemde militairen verplicht wordt gesteld, alsmede de wijze van verstrek king en verkrijgbaarstelling zullen af zonderlijk door de minister worden be paald. Geluidsmuseum te Utrecht (Speciale berichtgeving) In Utrecht bestaan plannen om te komen tot de oprichting, van een groot geluidsmuseum, dat enig in Nederland zal zyn. Een commissie, waarin verte genwoordigers van Philips, Polygoon, de Radio Unie. de Utrechtse universiteit, het Utrechts gemeentebestuur en leden van de Stichting „Van speeldoos tot Pierement" zitting hebben, zal in sep tember met de werkzaamheden begin nen. Het museum zal de naam dragen: „Geluid en gemeenschap". De gedachte tot het stichten van dit museum is opgekomen tijdens de voor bereidingen van het museum „Van speel doos tot pierement", dat in september in het Catharfjnen Convent te Utrecht zal worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5