LATEN WILSON EN ZJOEKOF EENS MET ELKAAR PRATEN! Kwam „Neutron"-vleugel met iets in aanraking? WEERBERICHT Er volgden vreselijke seconden Neutron-ramp voltrok zicli snel Breek het ontwapeningsgesprek niet te snel ontmoedigd af PREMIE VAN TIEN PROCENT VOOR JEUGDIGE SPAARDERS HALVERING MILITAIRE HULP AAN BONDGENOTEN VAN V.S. 96ste jaargang DONDERDAG 18 JULI 1957 No. 29189 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte slngel l' Lelden Glr0 no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 SUGGESTIE VAN EISENHOWER: Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Overwe gend matige wind aanvankelijk tussen oost en zuid, later uit eenlopende rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 JULI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 23.23 uur; onder: 12.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 20.03 uur. Laagwater te 3.20 en 15.33 uur. Dit nummer bestaat uit IS pagina's. Een ooggetuige vertelt: Zeer snelle val en daarna een vuurstorm Een der passagiers van de „Neutron", de heer H. O. Wagenaar, heeft zijn indrukken van de ramp telegrafisch weergegeven. Hij deelt mede, dat na een normale start de gebruikelijke speech van de gezag voerder over de omroep-installatie in het vliegtuig volgde. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig waren verdwenen en het vliegtuig van het vliegveld wegvloog, was er door de ramen van de kajuit buiten niets meer te zien. De purser was bezig met het uitdelen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep installatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en heren, over circa een minuut kunt U de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam". Fatale beschadiging De heer Wagenaar bericht dan ver der, dat naar zjjn mening de micro- Tsjankof ook niet meer vice-premier Georgiu Tsjankof, de Bulgaarse eerste vice-premier, die uit de communistische partijleiding is gestoten, is door het presidium van de Bulgaarse nationale vergadering uit zijn ambt gezet. In zijn plaats benoemde het presidium Raiko Damianof tot eerste vice-premier. De bouw van de Ringdijk voor de bouwput bij Hellevoet sluis is thans zover gevorderd, dat geen terug slag meer wordt verwacht bij de komende herfststormen, zodat het eerste werk van de Delta-afsluiting als geslaagd kan worden be schouwd. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden vanaf het Noordoostelijke punt. foon opvallend haastig werd afge sloten. Direct daarop, aldus de heer Wagenaar, werd een botsing gevoeld, toen waarschijnlijk de linkervleugel met iets in aanraking kwam met een droog brekend geluid. Na een, volgens de heer Wagenaar, duidelijk fatale beschadiging van het vliegtuig volgden voor de inzittenden van het toestel vreselijke seconden, toen het vliegtuig over de linkervleu gel omlaag scheen te vallen. Dit val len ging zeer snel. De schattingen over de duur variëren van één tot vijftien seconden en daarna kwam de crash. De enige herinneringen van de heer Wagenaar zijn het „desintegreren van alles, het snijden van de stoelriem in het lichaam en direct daarop de vuur storm". De heer Wagenaar herinnert zich dat hij vervolgens beklemd raak te tussen wrakstukken. Hjj slaagde er in door achteruit te kruipen, los te komen, en lag daarna in zee met rondom hem brandende benzine. Verwondering De heer Wagenaar was er aanvanke lijk van overtuigd, dat hij de enige over levende van het ongeluk was. omdat hij op het eerste ogenblik nergens een levend wezen kon ontdekken. Nadat het vuur minder was geworden en nadat de heer Wagenaar zich had ontdaan van zijn bovenkleding, slaagde hij er in, naar hij zelf zegt tot zijn verwondering, zijn vrouw terug te vinden en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervolgens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, gezocht naar drijfmiddelen die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmogelijk geweest de wal te bereiken indien niet op tijd de Papoeavlerk- prauwen waren verschenen. Aldus be sluit de heer Wagenaar zijn mede delingen. Mevrouw Wagenaar buiten levensgevaar Bij de firma Geveke en Co. te Am sterdam is vanmorgen een telegram binnengekomen van de heer H. O. Wagenaar, waarin werd medegedeeld, dat hij en zijn negenjarige zoon Henk uit het ziekenhuis op Biak zijn ont slagen. Zijn echtgenote wordt ver pleegd in het hospitaal van Biak. Zij heeft brandwonden aan armen en benen, maar is buiten levensgevaar. De heer Wagenaar, die 42 jaar is, ver tegenwoordigde de firma Geveke en Co tot juni 1955 in Indonesië, o.a. te Dja karta. Daarna werd hij uitgezonden naar Hollandia. waar de heer Wagenaar een bijkantoor van deze firma oprichtte. De familie Wagenaar zou voor de eerste keer met verlof naar Nederland komen. Communique van gouverneur van Baal Die niet in staart zaten op slag gedood Gouverneur Van Baal, die op reis van Nederland naar Hollandia, te Biak is aangekomen, heeft het volgende communiqué doen publiceren: „De Neutron" was dinsdagochtend te 03.32 uur opgestegen van het vliegveld Mokmer op Biak, met aan boord negen leden Van de bemanning en 59 passa giers. Bij de start waren er geen bijzonderheden, de radioverbinding met de luchtverkeers-leiding was normaal en het uitgebrachte verslag geeft geen enkele aanwijzing, dat er zich iets ongewoons heeft voorgedaan. Het toestel startte in oostelijke richting, waarna een bocht werd beschreven. Gedurende deze hande ling bestond er een normaal radiotelefonisch contact met de verkeersleiding op het vliegveld. Aan de passagiers is, blijkens verklaringen van de overlevenden medegedeeld, dat men zo dadelijk de lichten van Biak weer zou zien en dat ver volgens koers zou worden gezet naar Amsterdam. Daarop moet er iets zjjn gebeurd waarover geen mededelingen zjjn gedaan aan de verkeersleiding. Alles moet zich bijzonder snel hebben afgespeeld, doch wat er is gebeurd valt niet op te maken uit de tot nu toe verkregen getuigenverkla ringen. Zeker is alleen, dat het toestel te 03.36 uur dicht onder de kust brandend in zee werd waargenomen. Gebleken is, dat de staart is afgebroken. Alle geredden hadden dan ook plaatsen achter in het vliegtuig. De namen dezer geredden, die allen zijn opgenomen in het hospitaal te Biak, zijn reeds bekend gemaakt. De toestand van vier hunner is nog steeds ernstig. Verder konden nog twaalf stof felijke resten worden geborgen. Uit de toestand waarin deze zijn aangetroffen blijkt dat degenen, die niet in de staart van het toestel hebben gezeten, op slag moeten zijn gedood. Dat er nog geredden zijn is voor een niet gering deel te danken aan de snelle reddingsacties en het optreden van enkele particulieren en Papoea's ,die zich met prauwen in zee begaven. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is onmiddellijk begonnen, en wordt met kracht voortgezet. Een grote tegenslag daarbij is, dat de plaats van het wrak zeer moeilijk zal zijn te bepalen, daar het in minstens honderd meter diep water ligt zodat berging wel onmogelijk zal zijn". De correspondent van het ANP voegt aan het communiqué toe, dat het wrak ongeveer een zeemijl uit de kust ligt. President Eisenhower heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard dat een ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, en zijn Russische collega Zjoekof wel licht nuttig kan zijn. De reden hiervoor is dat hij alles wil proberen om betere betrekkin gen tussen beide landen tot stand te brengen. Eisenhower herinnerde aan de oorlogstijd, toen hij betrekkingen met maarschalk Zjoekof destijds Russisch bevelhebber in Berlijn onderhield. Hij verklaarde dat hij met Zjoekof zeer bevredigende relaties had onderhouden en noemde maarschalk Zjoekof een zeer oprecht mens. Eisenhower verklaarde er tegen gekant te zijn dat de Londense ontwapeningsbesprekingen worden opgeschort, alleen omdat men een beetje ontmoedigd en vermoeid raakt. Nadere studie van beginselakkoord? De President zei voorts, dat men optimistisch en enthousiast moet blijven by de pogingen om tot een begin van ontwapening te komen. Het alternatief is zo vreselijk, dat alle risico's, die ge nomen worden om op dit punt verder te komen, helemaal in het niet verzinken vergeleken bij een passieve houding, die neerkomt op nietsdoen, aldus Eisen hower. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft op de Londense ontwapeningsbesprekingen voorgesteld enkele groepen deskun digen te belasten met de bestudering van de punten waarop de leden van de subcommissie het in beginsel zijn eens geworden. De Amerikaanse, Russische en Cana dese gedelgeerden deelden mede over het voorstel te willen nadenken. Selwyn Lloyd noemde de vyf voor naamste punten waarop enige over eenstemming was bereikt, en waarop de werkcomité's zouden kunnen stu deren: 1. inkrimping van de troepen sterkte. 2. conventionele bewapening; 3. inspectie uit de lucht; 4. waarne mingsposten op de grond en 5. de opschorting van kernproeven. De Franse afgevaardigde Jules Moch Regering wil sparen stimuleren De regering wil het sparen door de jeugd stimuleren. Daartoe stelt zij een Rijkspremie van tien procent in het vooruitzicht voor jongeren, die zes achtereenvolgende jaren minimaal dertig gulden naar de spaarbank heb ben gebracht. Deze premie wordt uit betaald over het totaal gespaarde bedrag met de rente. Om de kosten voor het Rijk niet te hoog te doen oplopen is het maximum gesteld op tweehonderd gulden per jaar. Het nu ingediende ontwerp-jeugd- spaarwet is de eerste stap van de rege ring om in het kader van de bezits vorming de animo voor het sparen te vergroten. Hierna zal de regering nog komen met een spaarpremieregeling voor ambtenaren en met een wetsont werp voor vrijstelling van sociale lasten en fiscale lasten van de werk geversbijdragen in de spaarfondsen der werknemers. In het ingediende wetsontwerp wordt de leeftijd van toetreding op 15 tot 20 jaar bepaald. De minimumspaarperiode zal in het algemeen op zes jaar worden gesteld, tei'wijl het gewenst ïykt de maximumperiode op negen jaar te be palen. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor degenen, die huwen, daar het de bedoeling van de regering is juist hen te helpen terzake van de financiële eisen, welke een huwelijk stelt. Daarom is een uitzondei-ingsrege- ling tot stand gebracht, op grond waar van zij, die in het huwelijksbootje stap pen de spaargelden mits de rekening drie jaar heeft uitgestaan met inbe grip van de premie geheel of gedeelte lijk, naar eigen keuze, zullen mogen op nemen. De op de jeugdspaarrekening ingelegde bedragen zijn niet geblok keerd. Neemt men echter meer dan een maal per jaar gelden op of neemt men meer op, dan in dat jaar werd ingelegd, komt de jeugdspaarrekening en, indien dit feit zich voor de afloop van het zesde spaarjaar "oordoet, daarmede ook het recht op premie te vervallen, tenzij natuurlijk een gedeelte van het tegoed werd opgenomen ter gelegenheid van een huwelijk. Teneinde een zo groot mogelijk aantal jeugdigen te kunnen bereiken, is het van belang alle spaarinstellingen met inbegrip van de Rijkspostspaarbank en de Boerenleenbanken als uitvoeren de organen in te schakelen. Teneinde dubbele of zelfs veelvoudige inschrij vingen door dezelfde spaarder te voor komen, wordt in de instelling van een centraal register voorzien, waarin de persoonlijke gegevens van alle inge schreven spaarders worden opgeno men en voorts de uittredingen en eventuele onregelmatigheden worden geregistreerd. De premie zal buiten de heffing van de inkomstenbelasting worden gelaten. In de eerste drie jaar behoeven geen premies te worden uitgekeerd. In deze jaren zullen uitsluitend uitgaven voor het centrale register en de voorlichting noodzakelijk zijn, die worden geschat op f. 50.000 per jaar. Daarna zullen de kosten steeds oplopen. Wanneer in het tiende jaar de regeling volledig draait, wordt geraamd, dat de kosten rond 8.5 miljoen per jaar zullen bedragen. stelde voor zeven groepen deskundigen te vormen voor de bestudering van de onderscheidene vraagstukken: 1. de sterkte van de strijdkrachten; 2. de controle lijsten van de bewapeningen; 3. het verband tussen deze lijsten en de troepensterkte; 4. begrotingsvraagstuk ken; 5. de technische controle op de stopzetting van de proefontploffingen van kernwapens; 6. de technische con trole op het stopzetten van de vervaar diging van splijtbare stoffen; en 7. de bestudering van de eigenschappen der projectielen, die boven de stratosfeer komen. Stakingsgolf over Frankrijk De vakorganisaties van de Franse ge vangenbewakers hebben gisteren beslo ten, hun 48-uurstaking die vandaag zou eindigen, voort te zetten, totdat hun looneisen zijn ingewilligd. Ook het bankpersoneel heeft, na een mislukte poging tot bemiddeling in zijn salarisgeschil, besloten zyn staking, voort te zetten. De douaniers, die aan gesloten zijn bij de communistische CGT zullen met ingang van morgen „wisselstakingen" beginnen om hun looneisen kracht bij te zetten. De actie van het personeel van de nationale gas- en elektriciteitsbedrijven om zijn looneisen door middel van korte stakingen kracht bij te zetten, is giste ren zonder incidenten verlopen. De gas- en elektriciteitsvoorziening ondervond vrijwel geen hinder van de actie. In het jaar 2000: Wereldbevolking verdubbeld? Minister Luns heeft gisteren in het algemeen debat op de vergadering van de Economische en Sociale Raad van de V.N. gezegd, dat de wereld bevolking, wanneer zij in het huidige tempo blüft toenemen, tegen het jaar 2000 misschien verdubbeld zal zijn. Dit zou een verhoging van 43 van het graanverbruik in de komende 25 jaar betekenen. Men moet gezamen lijk handelen om tot een oplossing van het probleem te komen, aldus minister Luns, die met name wees op de mogelijkheid van het overbrengen van mensen naar dun bevolkte ge bieden om de verdeling van voedsel- overschotten te verzekeren. Binnen honderd jaar zal de helft van de wereldbevolking in steden met meer dan hondei-dduizend inwoners leven, aldus minister Luns. Er bestaat volgens hem echter geen tegenstelling tussen plattelands- en stedelijke welvaart. Minister Luns zei dat alle leden-lan den van de V.N. offers zullen moeten brengen ter uitbreiding van de tech nische hulpvei'lening, ter organisering van internationale financiering van be leggingen in de sociale infi-anstructuur en om tot een betere verdeling van de voorraden onder de wereldbevolking te komen. Eisenhower acht zware besnoeiing door Iluis v. A fgevaardigden uiterst bedenkelijk Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond een onbeperkte machtiging voor militaire hulp aan Amerika's bondgenoten in 1959 geweigerd en vervolgens het door president Eisenhower voor dit doel gevraagde bedrag nagenoeg gehalveerd. President Eisenhower heeft naderhand in een verklaring gezegd, deze besnoeiing „uiterst bedenkelijk" te achten. Zij kon als niet min der dan een bedreiging van de veiligheid van de Verenigde Staten en die van de vrije wereld beschouwd worden. Het Huis heeft de door Eisenhower verlangde 900 miljoen dollar gereduceerd tot 500 miljoen. De Senaat had zich eerder uitgesproken voor een bedrag van 800 miljoen en de president had het Huis ver zocht zich aan dit getal te houden. der Koningin, mr. J. Klaasesz. Voor een verslag van de opening, zie men elders in dit blad. De foto toont een van de meest romantische hoekjes van het park: de oude waterput onder de prachtige verlichting. (Foto L.D./Vam Vliet) Gisteravond is de tentoonstelling ..Romantiek en Bloemen" in het Van der Werfpark te Leiden offi cieel geopend door de commissaris

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1