m Van acht en zestig inzittenden twaalf gered WEERBERICHT SUPER-CONSTELLATION NEUTRONVERONGELUKT Marine- en gouvernementsambtenaren aan boord mXk De vermiste passagiers BBC GAAT UITZENDINGEN IN HET NEDERLANDS STAKEN 96ste jaargang DINSDAG 16 JULI 1957 No. 29187 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 K.L.M. TOESTEL STORT BIJ BIAK IN ZEE Op Schiphol zijn vanmorgen om zeven uur de vlaggen halfstok gehesen. Een diep tragische gebeurtenis heeft namelijk de K.L.M. getroffen. Een van haar Super-Constellations, de „Neu tron" (PH-LKT), gezagvoerder R. de Roos, is in de nacht van maandag op dinsdag, kort na het vertrek van Biak (Ned. Nieuw-Guinea), op weg naar Amsterdam brandend in zee, de Geelvink baai, waar het water ruim 200 meter diep is, terecht gekomen. Het toestel had 59 passagiers aan boord, onder wie 56 van Nederlandse nationaliteit, drie van Britse nationaliteit en een bemanning van negen personen. Er zijn twaalf overlevenden, n.l. elf passagiers, alsmede de stewardess van de K.L.M., mej. D. J. Klein Klouwenberg. De passagiers van het toestel zijn marine- en gouvernementsambte naren met hun gezinnen. Gisteravond om kwart voor elf kwam het eerste telegram met de rampspoedige tijding over het verongelukken van de „Neutron" op Schiphol binnen. Tengevolge van motistoringen is dit telegram vrg lang onderweg geweest. De inhoud van dit eerste telegram luidde: „Bik 476 icarus repeat icarus first general message 1 1049 e de roos kl 844 phlkt 151810 crash on water five miles ese airfield". De betekenis van dit telegram is als volgt: „Bik is de afkorting van Biak, Icarus wil zeggen de hoogste prioriteit voor het telegram. De verdere inhoud was: eerste algemene mededeling Lockheed 1049 (type van het toestel) gezagvoerder De Roos vluchtnummer KL 844 PH-LKT (registratieletters van de machine) stortte op 15 juli 18.10 uur neer in zee op vgf mgl oostzuidoost van het Marinevliegkamp Mokmer op Biak". Volgens het Franse persbureau AFP is aan boord van de „Neutron" brand ontstaan, nadat het toestel van Biak was vertrokken. Het toestel stortte neer vlak by het eilandje Owi, waar slechts enkele Papoea's wonen. Owi is een van de vele eilandjes van de Schouten-groep, waarvan vele onbewoond zyn en waar van op sommige enkele Papoea's aan de kust in paalwoningen leven. Deze eilandjes zyn, ten zuiden van Biak, voor een deel dicht begroeid. Leidende fiauren biieen produktie van de k.l.m., die op het Lciucngc Tiyuren ui|ccn pun(. stond met dg avondmachine naar Onmiddellijk nadat het telegram ont- New York te vertrekken, kon nog wor- vangen was, werd een groot aantal lei- den bereikt. De heer Besancon stelde dende figuren van de K.L.M. gewaar- zijn reis uit en nam onmiddellijk teza- scliuwd. Ook ir. F. Besancon, directeur men met de heer J. A. Bach, de be- De „Neutron" was op weg naar Manilla, waar het een tussenlanding zou moeten maken. Daarna zou men gevlogen hebben via Bangkok, Karachi, Beiroet, Rome naar Amsterdam, waar het toestel morgenmiddag had moeten aankomen. De Koninklijke Marine is onmiddellijk na het bekend worden van de ramp met alle beschikbare materiaal te land en ter zee in actie gekomen. Ook de Papoeabevolking heeft met prauwen medewerking verleend aan de reddingspogingen. De opsporings- en reddingsdienst van de Kon. Marine te Biak heeft uitstekend werk verricht, onmiddellijk na het bekend worden van de ramp trad hij in werking. Van Hr. Ms. Korte^naer, welk schip toevallig in Biak was, werden direct alle sloepen ter assistentie gestreken, waarna zij zich naar de plaats van de ramp spoedden. Omtrent de 56 vermisten is niets bekend, doch voor hun lot wordt gevreesd. Een extra-vliegtuig is van Hollandia naar Biak vertrokken met dok ters en met extra-geneesmiddèlen. Het enige beman ningslid van de ..Neutron", dat de ramp overleefde: de stewardess mej. D. J. Klein Kou- wenberg. De ove rige acht beman ningsleden zijn om I liet leven gekomen j&sirWf De K.L.M. toestellen uit de ..atoom serie" zijn onderling volkomen gelijk Deze foto van de Superconstellation ..Proton"zou evengoed een foto kunnen zijn van de ..Neutron" die vannacht bij Ned. Nieuw-Guinea is neergestort. Gezagvoerder R. de Roos drijfsdirecteur vluchtproduktie en ir. J. Luymes, directeur van het technisch bedrijf van de K.L.M. de eerste maat regelen. Via de directe telefoonlijn hielden de heren Besancon, Bach en Luymes per manent contact met de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler en mr. J. van der Wiel, directeur Algemeen Beheer, die direct na het eerste bericht naar het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag waren ge komen. In het vluchtproduktiegebouw waren binnen zeer korte tijd ook de heren J. J. Mulder onderdirecteur vluchtproduktie, J. A. Abspoel, hoofd vliegbedrijf, J. Bak, hoofd vliegtechnische dienst en dr. K. Slotboom hoofd geneeskundige dienst aanwezig, die rustig en zakelijk en diep onder de indruk, de nodige maatrege len troffen Een kwartier na middernacht Ned. tijd kwam een tweede telegram uit Biak binnen, waarin werd medegedeeld, dat elf passagiers en de stewardess tot de overlevenden behoorden. Inmiddels had de heer J. A. Bach onmiddellijk pogin gen in het werk gesteld telefonisch con tact met Biak, dat 17.000 km. van Schiphol ligt, op te nemen, maar on danks alle middelen, die daartoe werden aangewend, mocht dat vannacht niet gelukken. Donderdag zal een speciale commis sie, bestaande uit zeven personen van de operationsafdeling en technici naar Biak vertrekken. Een of meer leden van de staf, die gestationneerd zijn in een der steden op de route naar het Verre Oosten, zullen naar Biak gaan, terwijl naar bekend is, op het vlieg veld van Biak een groot aantal tech nici ter beschikking staat. (Men zie ook elders). Brits plan voor een atoomtanker Engeland is „actief" bezig met het ontwerpen van een met behulp van kernenergie aangedreven koopvaardij schip. Dit is gisteren te Londen bekend gemaakt door de „Hawker Siddeley Groep" en de scheepswerven van John Brown en Co. Deze maatschappijen heb ben een nieuwe onderneming gesticht. De directeur van deze onderneming, dir. Roy Dobson. deelde mee. dat het proto type waarschijnlijk een tankschip van omstreeks zestigduizend ton zal zijn De namen van de 48 vermiste passagiers van de „Neutron" zijn: J. J. van der Gaag, H. J. Goossens, L. J. Mijnders. P. T. van Vliet. J. G. van Vliet, W. P. van Vliet, J. Zijder- veld, J. A. Okkema, A. Paulusse, A. A. Leiker, M. G. Leiker, C. H. Leiker, M. C. Leiker, W. Jansen, C. Jansen, W. R. Jansen, W. L. J. G. de Rouchemont, R. L. Kollner, I. E. Kollner. H. Kollner, C. C. R. Laarmene, T. E. Laarmene, C. Laarmene. C. Mac Mootry (Ned.), P. J. Mac Mootry, J. D. Mac Mootry, R. Mac Mootry, F. M. Mac Mootry, A. W. Mac Mootry, F. M. Kraake, L. H. Kraake, R. W. Kraake, D. Kraake, W. C. Kraake, F. M. P. van Doorenmalen, G. G. van der Wende, W. van der Wende, C. C. van der Wende, C. H. van der Wende, M. van der Wende, J. G. Winkel, J. R. Meijer Ranneft, E. S. Meijer Ranneft. J. W. Meijer Ran neft, D. P. Meijer Ranneft, G. Mac Robert (Brits), L. Newman (Brits). De overlevenden De geredde stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg, werd geboren op 22 februari 1928 te Hengelo. Zij is on gehuwd en sedert 1 december 1954 in dienst van de K.L.M. De andere ove. - levenden zgn mr. J. O. de Rijke die een advocatenpraktijk in Hollandia heeft met echtgenote en drie kin deren, de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordiger voor Nederlandsch Nieuw-Guinea van Geveke en Co's Technisch Bureau N.V., gevestigd te Hollandia, met echtgenote en één kind, de heer S. M. de Boer van de K.P.M. te Biak en de heer D. L. Leiker, hoofd van de afdeling lepra bestrijding bij de dienst van Gezond heidszorg in Hollandia, met één kind. Acht leden van de bemanning vermist Van de bemanning van de „Neutron" worden vermist: De 36-jarige gezagvoerder, vlieger eer ste klasse, Rob de Roos. De heer De Roos is 7 oktober 1920 te Batavia ge boren. Hij is gehuwd, heeft drie kin deren. Woonplaats Laren (N.H.). Hij trad op 1 november 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klasse, Elias Hendrik Chardon. De heer Char- don is 15 februari 1930 te Woerden ge boren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Amstelveen. Hg trad op 27 oktober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarige boordwerktuigkundige eerste klasse. Jan Oudejans. De heer Oudejans is 24 juli 1921 te Purmerend geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Hilversum. Hij trad op 24 februari 1947 in dienst by de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuigkundige derde klasse. Hans Henri Frans Iseke. De heer Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gra- venhage geboren. Hij is gehuwd en heeft één kind. Woonplaats Nieuw-Loosdrecht. Hij trad op 8 september 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse, Johannes Gerardus Machielse. De heer Machielse is 5 augustus 1917 te Amstelveen geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Bad hoevedorp. Hij trad op 15 januari 1946 in dienst De 32-jarige radiotelegrafist tweede klasse, Petrus Theodorus Hooyboer. De heer Hooyboer is op 1 september 1924 te Venhuizen geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Bad hoevedorp. Hij trad op 1 februari 1948 in dienst. De 29-jarige purser tweede klasse. Martinus Jacobus Almekinders. De heer Almekinders is op 16 maart 1928 te Ka- pelle geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Alkmaar. Hij trad op 3 oktober 1949 in dienst. De 23-jarige hofmeester, Klaas de Groot. De heer De Groot is op 30 april 1934 te Amsterdam geboren. Hij is onge huwd. Woonplaats Amsterdam. De Neutron 99 De „Neutron" is een van de 18 Lock heed „Super Constellation"-vliegtuigen die de K.L.M. bezit. Twaalf zijn er van het type L 1049E zes van het nieuwere type L 1049G, dat uitgerust is met vleu geltiptanks. De eerste vliegtuigen van het type 1049E waren nog maar net in gebruik genomen bij de KLM, toen een vliegtuig van dit type, de „Triton", op 5 septem ber 1954 bij Shannon verongelukte. De „Super Constellations" van het type L 1049E kunnen, afhankelijk van de inrichting van de kajuit, van 43 tot 81 passagiers vervoeren. Het totaalgewicht van deze met vier zuigermotoren uit geruste vliegtuigen bedraagt 60382 kg. De kruissnelheid van deze toestellen is 544 km per uur. Het vliegveld Biak Het vliegveld van Biak. dat «.p de Schouteneilanden aan de noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea ligt is eind punt en beginpunt van de eenmaal per week in beide richtingen onderhouden dienst Amsterdam-Biak en tussenlan dingsplaats van de eenmaal per week in beide richtingen onderhouden dienst Amsterdam-Sydney. Het is het enige voor internationaal burgerluchtverkeer ingerichte luchtsta tion in Nieuw-Guinea. Het vliegveld van Biak is ook l-«t centrale punt van het luchtverkeer in Ned. Nieuw-Guinea, vanwaar de „Da- kota's en „Beavers" van de luchtvaart maatschappij „Kroonduif" de verbin dingen met Hollandia, Merauke, Mano- kwari, Sorong en andere plaatsen on derhouden. De passagiers met bestem mingen buiten Nieuw-Guinea dienen dan ook eerst met een toestel van de „Kroonduif" naar Biak te vliegen, voor dat zij op het KLM-toestel kunnen overstappen. Als regel vliegt dezelfde bemanning van het KLM-vliegtuig na de rustpoos in Biak het traject naar Manilla terug, een afstand van ongeveer vijf uur vlie gen. In Manilla ..slipt" de bemanning en een andere brengt het vliegtuig ver der. Het vliegveld van Biak werd in 1954 geheel gemoderniseerd om te worden aangepast aan de eisen, die worden ge steld aan een internationale luchtha ven. Het bestaat uit een baan, die vrij wel evenwijdig aan de zuidkust van het eiland loopt en die van nachtverlichting is voorzien. Op Biak is ook gevestigd het Bureau voor Luchtvaart en Meteo rologie voor het toezicht op het bur- gerluchtvaartverkeer. Het beschikt over moderne radioverbindingen en radio navigatiemiddelen overeenkomstig de aanbevelingen van de ICAO en een apparatuur voor de radio-telefoonver- binding met vliegtuigen. Dit jaar is be gonnen met de verlenging van de baan voor de ontvangst van de straalver- keersvliegtuigen. Tegenover het vliegveld ligt het KLM-hotel, dat destijds werd gebouwd van vrijwel geheel uit Nederland aan gevoerd materiaal. Op Biak is ook de basis van de Marine Luchtvaartdienst, die o.a. over vliegboten van het type „Catalina" en ..Mariner" beschikt. het Midden Oosten Uitbreiding voor Groot-Brittannië zal in de komende twee jaar de uitgaven ten behoeve van de voorlichtingsdienst voor de landen Hogewoerd 66-68 Eicon financiering Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 juli Zon op: 4.42 uur: onder: 20.54 uur. Maan op: 22.39 uur; onder: 10.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 19 en 18.40 uur. Laagwater te 2.12 en 14.25 uur. Dfe nummer bestaat nit 8 pagina's. overzee van 13 miljoen pond sterling verhogen tot ongeveer 15 miljoen, al dus is officieel in Londen bekendge maakt. Uit een regeringsrapport blijkt dat de Britse voorlichtingsdiensten in Tunesië, Marokko, het gebied om de Perzische Golf, Perzië, Indonesië, en bepaalde landen van het Britse Gemenebest uit gebreid zullen worden. De uitbreiding is noodzakelijk om de Britse voorlichtingsdienst op een niveau te houden dat overeenkomt met de wereldomspannende verantwoordelijk heid van Groot-Brittannië. Volgens het regeringsrapport zullen de uitzendingen in het Frans en Ita liaans beperkt worden en de uitzendin gen voor Oostenrijk en Duitsland tot èèn geheel worden samengevoegd. De uitzendingen in het Portugees, Nederlands en Deens zullen ge heel omen te vervallen. In het regeringsrapport wordt ge zegd, dat aanvankelijk was aanbevolen ook de Franse en Italiaanse uitzen dingen geheel te staken, doch men had hiervan afgezien. Tweede piloot B. Chardon Navigtor F. Machielsen Boordwerktuigkundige Oudejans Marconist P. T. Hooyboer Steward A. j. Almekinders

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1